نظرت چیه مهندس

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
شاید علتش اینکه شمع فقط برای ساختمون های زیر3 طبقه باید اجرا بشه
و اگرم میخاستن شمع بزارن باید برای این ساختمون 13 طبقه شمع های مقاوم تری استفاده کنن

اتفاقا عزیزم ، لزوم اجرای شمع برای اندسته از ساختمون ها هست که دارای خاک سست و غیر مقاوم هست و برای تعداد طبقات بالاتر ، مناسبتر هست چون بارساختمون رو از ستونها مستقیم به خاک مقاوم منتقل میکنه .
البته نوع شمع ، تعداد و محل قرارگیری شمع ها بسیار حائز اهمیت هست و همچنین چه شمعی برای چه ساختمونی!!

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با سلام ............

در عکسهای دیگر این واقعه .........................به خوبی مشخصه ..................خانوم مهندس ..........که به اصطلاح این شمعها بتن آرمه ...................هستش ............................. اما می دونید چی برای بنده خیلی سواله ..........................این که چرا این شمع ها تو خالی هستند .؟............................. چه لزومی داره این شمع ها تو خالی باشند .........؟.............. و چرا از چند تا شمع قطور و توپر استفاده نکردن ..................؟...........بدورد.

لینک سایت منبع زبان اصلی

med_gallery_3366_238_12781.jpgBuilding-Collapsed-In-Shanghai-17-500x375.jpg

*Lady Eng*

عضو جدید
کاربر ممتاز

اتفاقا عزیزم ، لزوم اجرای شمع برای اندسته از ساختمون ها هست که دارای خاک سست و غیر مقاوم هست و برای تعداد طبقات بالاتر ، مناسبتر هست چون بارساختمون رو از ستونها مستقیم به خاک مقاوم منتقل میکنه .
البته نوع شمع ، تعداد و محل قرارگیری شمع ها بسیار حائز اهمیت هست و همچنین چه شمعی برای چه ساختمونی!!

خیلی ممنون بخاطر اطلاعات بیشترتون
اخه من فکر میکردم صرفا بخاطر زلزله شمع میزارن
چون تا حالا تو ایران ندیده بودم و نشنیده بودم
خوبه این وسط مام یه چیزی یاد میگیریم

*Lady Eng*

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام ............

در عکسهای دیگر این واقعه .........................به خوبی مشخصه ..................خانوم مهندس ..........که به اصطلاح این شمعها بتن آرمه ...................هستش ............................. اما می دونید چی برای بنده خیلی سواله ..........................این که چرا این شمع ها تو خالی هستند .؟............................. چه لزومی داره این شمع ها تو خالی باشند .........؟.............. و چرا از چند تا شمع قطور و توپر استفاده نکردن ..................؟...........بدورد.

لینک سایت منبع زبان اصلی

مشاهده پیوست 162345مشاهده پیوست 162346

ممنون که این بحثو با عکساتون کامل تر کردین
من جواب سوالاتونو نمیدونم اما دنبال جوابش هستم
چون من زیاد تجربه ندارم
از دوستای دیگه میخام به سوال شما جواب بدن

M2360

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
من توی شمال زندگی میکنم و اجرای این نوع شمع ها رو توی شهرمون دیدم. بعضی مطالب دوستان اشتباه بود و بعضی هاشون درست.
شمع هایی که برای این نوع ساختمون ها اجرا میشه با بحث شمع درجا که یکی از دوستان مطرح کرده بود یه مقداری متفاوته.
شمع گذاری زیر ساختمون فقط و فقط به خاک منطقه بستگی داره و در صورت عدم تحمل بار وارده از ساختمون به خاک ، با توجه به عمق قرارگیری خاک مقاوم ، از بتن آرمه استفاده میشه و شمع های فلزی در این مورد کاربردی ندارن.

*Lady Eng*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
من توی شمال زندگی میکنم و اجرای این نوع شمع ها رو توی شهرمون دیدم. بعضی مطالب دوستان اشتباه بود و بعضی هاشون درست.
شمع هایی که برای این نوع ساختمون ها اجرا میشه با بحث شمع درجا که یکی از دوستان مطرح کرده بود یه مقداری متفاوته.
شمع گذاری زیر ساختمون فقط و فقط به خاک منطقه بستگی داره و در صورت عدم تحمل بار وارده از ساختمون به خاک ، با توجه به عمق قرارگیری خاک مقاوم ، از بتن آرمه استفاده میشه و شمع های فلزی در این مورد کاربردی ندارن.

پس چرا من خوندم یکی از موارد استفاده از اونها برای زلزله اس؟

*Lady Eng*

عضو جدید
کاربر ممتاز
این عکس فقط به این خاطر توجه منو جلب کرد که
چه جالبه که این خونه اینجوری رو زمین افتاده و هیچ اسیبی ندیده!!
همین!!
و هیچ کس هم به این موضوع توجه نمیکنه!!
همه هم حواسشون رفته سر شمع ها!!!
منم ک اصلا نمیدونم شمع چی هس!واسه چی استفاده میشه!....
اگه میدونستم کار به اینجا میرسه نمیزاشتم!
والا!!

من چون سر در نمیارم و اطلاعات درستی ندارم نمیتونم تو بحث شرکت کنم
خلاصه شما مشغول بحث بشین امیدوارم خوب پیش برین

M2360

عضو جدید
پس چرا من خوندم یکی از موارد استفاده از اونها برای زلزله اس؟

همینطوره...
اما این نکته ی دومی هست که در نظر گرفته میشه.
منظورم اینه که اگه خاک شرایط مناسب برای احداث پروژه رو داشته باشه از این شمع ها استفاده نمیشه و اونوقت برای مقاوم کردن ساختمون در مقابل زلزله از راهکارهای دیگه ای استفاده میشه.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با سلام ..............

بله .................. به خاطر دارم ........................در احداث پل در یک رودخانه فصلی ................... به دلیل اینکه بستر خاک موجود اصلا قابلیت بارگذاری رو نداشت و به اصطلاح زمین اسفنجی بودش .......................طوری بود که اگه بیل زنجیری در بستر رودخانه می ایستاد کم کم فرو می رفت ....................... و مجبور به استفاده از تیرهای چوبی عریض در زیر زنجیرهای بیل میشدن تا بیل در زمین فرو نره ...............................

در نهایت با استفاده از شمع های بتنی و حفاری تا عمق مناسب بار گذاری پایین می رفتن و اقدم به لوله گذاری و .......... و در نهایت بتن ریزی میشدن.....................

در خصوص این ساختمان باید بگم که فقط یک نفر کشته داده ....................................... چون ساختمان سیزده طبقه تازه ساخته و هنوز تحویل داده نشده بوده..........................

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
آخه مگه میشه؟؟؟مهندس این سازه را باید آویزون کرد...:biggrin:

چرا ؟؟
مگه ما تو ایران این همه مهندسامون کاراشون با اشکال و ایراد اجرا میشه ، رو آویزون میکنیم؟؟

حالا اینجا باز جای شکر داره که خالی بوده و تلفات نداشته ، وای به اون ساختمون های تازه ای که تو ایران ساخته شدن و یک صدم امنیت ساختمون های 100 سال پیش رو ندارن و کلی ادم توشون با هزار امید زندگی میکنن !!

ما مهندسا و پیمانکارامون رو آویزون میکنیم ؟؟
:(

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی

------------------------------------------------------------
من پارسال داشتم این عکسو میدیدم بعد میگفتم چطوریه این آخه-مگه میشه؟بعد امروز دقیقا خونه یکی از آشناها مثل این سازرو دیدم-که با آجر قوطی رو بالا اورده بود تا به زیر شیروانی قرار بگیره