نظارت معماری یک ساختمان

rasolnori

عضو جدید
درخواست نامه

درخواست نامه

سلام به خانم مهندس اگین وخسته نباشید خدمت شما و دوستان دیگر که تجربیات خودشونو در اختیار مهندسین تازه کار میزارن.تایپیکتون خیلی خوبه همینو ادامه بدین.اگر هم امکان داره نمونه نامه های تخلف و یا سایر نامه هایی که در این کار بین مهندسین و سازمان نظام مهندسی و شهرداری رد میشه رو هم اینجا بزارین.با تشکر و سپاس فرا وان

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به خانم مهندس اگین وخسته نباشید خدمت شما و دوستان دیگر که تجربیات خودشونو در اختیار مهندسین تازه کار میزارن.تایپیکتون خیلی خوبه همینو ادامه بدین.اگر هم امکان داره نمونه نامه های تخلف و یا سایر نامه هایی که در این کار بین مهندسین و سازمان نظام مهندسی و شهرداری رد میشه رو هم اینجا بزارین.با تشکر و سپاس فرا وان

سلام دوست عزیز
خواهش میکنم ، وظیفه ست
من معتقدم ههمون مسئول چیزی هستیم که یاد میگیریم ، امانته پیشمون ، باید تحویل بدیم به نفرات بعدی ، و دست به دست بچرخه اگر همه این اعتقاد رو داشته باشن.
چشم حتما نمونه نامه ها رو میذارم

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فرم تخلف

فرم تخلف

مشاهده پیوست takhalofnazaer.pdf

این فرم تخلفی هست که سازمان نظام مهندسی اصفهان قرارده روی سایت ، تا بتونیم برای گزارشهای تخلفات ازش استفاده بکنیم
فکر میکنم هر شهری به طور مستقل فرمهایی داره ، باید به سایت و یا نظام مهندسی استان مراجعه بکنین
اما برای راهنمایی دوستان میذارمشون.

اگر برای پر کردنش مشکلی دارین یا گزینه ای هست که نامشخصه بفرمایین

avina333

عضو جدید
سلام آگین عزیز ...گه ممکنه کمی هم در مورد ساختمان های تک ناظره و مراحلش توضیح بدید ممنون میشم.........
http://www.eshiraz.ir/shares/shahrsazi/shahrsazi-adm/nezarat-Report.pdf این فرم های گزارش مراحل ساخت مهندسان ناظر هست....برای یک ساختمان تک ناظره ایا ناظر معمار باید همه این مراحل رو نظارت داشته باشه.؟...

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام آگین عزیز ...گه ممکنه کمی هم در مورد ساختمان های تک ناظره و مراحلش توضیح بدید ممنون میشم.........
http://www.eshiraz.ir/shares/shahrsazi/shahrsazi-adm/nezarat-Report.pdf این فرم های گزارش مراحل ساخت مهندسان ناظر هست....برای یک ساختمان تک ناظره ایا ناظر معمار باید همه این مراحل رو نظارت داشته باشه.؟...

سلام دوست عزیز
لینکی که گذاشتین باز نمیشه
اگر ممکنه دوباره بذارینش
ممنون

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نمی دونم مشکل کجاست ولی خودم امتحان کردم باز شد...بازم میذازم http://www.eshiraz.ir/shares/shahrsazi/shahrsazi-adm/nezarat-Report.pdf
این هم ادرس سایتش که میشه فایل رو دانلود کرد http://www.eshiraz.ir/shahrsazi/fa/form-saze,146

سلام
ممنون دوست عزیز
بله درسته ، در مورد ساختمانهای تک ناظره ، ناظر هر رشته ای که باشه باید هر 4 گروه رو کنترل بکنه ، اما در عمل اینجوری نیست ،
شما هزینه کمی رو به عنوان ناظر ساختمان میگیرین و باید همه رو چک کنین ، یا حداقل سازه و معماری رو چک بکنین ، و این خیلی هزینه کمیه در مقابل کاری که انجام میدین.
معمولا من زیاد دیدم ساختمانهای تک ناظره رو عمرانیها بر میدارن و بعد از سازه دیگه کاری به ساختمان ندارن ، اما اگریه معماری بگیره باید سازه رو به سختی چک کنه ( خودمون واقعیت رو قبول داریم )و معماری رو هم چک میکنه
نمیدونم کار درست کدومه !!!

f.m.s.art

عضو جدید
اگین جان من یه سوالی داشتم واسه ساختمانی که ناظر هماهنگ کننده داره ناظر معماری جداگانه باید گزارش مراحل مختلف رو رد کنه یا وظیفه ناظر هماهنگ کننده است؟ و اینکه تو شهر ما رشت مثل شهر شما نیست که سقف به سقف مهر کنیم... و ناظر هماهنگ کننده ام هم دوبار بهش زنگ زدم هی میگه هر موقع وقتش شد من خودم باهاتون تماس می گیرم..من خودم 3 بار رفتم سر ساختمون و گزارش های آن لاین نظاممون رو فرستادم...ولی گزارشی به شهرداری ندادم..خیلی نگرانم

vertex

اخراجی موقت
اگین جان من یه سوالی داشتم واسه ساختمانی که ناظر هماهنگ کننده داره ناظر معماری جداگانه باید گزارش مراحل مختلف رو رد کنه یا وظیفه ناظر هماهنگ کننده است؟ و اینکه تو شهر ما رشت مثل شهر شما نیست که سقف به سقف مهر کنیم... و ناظر هماهنگ کننده ام هم دوبار بهش زنگ زدم هی میگه هر موقع وقتش شد من خودم باهاتون تماس می گیرم..من خودم 3 بار رفتم سر ساختمون و گزارش های آن لاین نظاممون رو فرستادم...ولی گزارشی به شهرداری ندادم..خیلی نگرانم
سلام خدمت دوست عزیز
پاسختون رو توی یک پیام خصوصی دادم ولی شاید سوال خیلی از دوستان باشه اینجا هم عرض میکنم .
در مورد گزارش مرحله ای بله باید به ناظر هماهنگ کننده بدین تا ببره شهرداری ولی اگر این بین تخلفی انجام شد نیاز نیست حتما هماهنگ کننده ببره یا تایید کنه . البته این چیزیه که الان داره اجرا میشه .
اگر از ساختمان بازدید کردین و دیدین تا یه مرحله ای پیش رفته شما گزارش خودتون رو بدین و به هماهنگ کننده هم کاری نداشته باشین . سر وقت یه آشی براش بپزین اگر با زبون خوش قبول نکرد . شاید هم توجیه نیست چون عمرانی ها فکر میکنند ما ها باید بعد اسکلت بیایم . باهاش صحبت کنید و وظیفه خودتون و بهش بگین . اگر زیر بار نرفت شما هم نامه بزنین که فلان مرحله به من اطلاع داده نشد . با مجری ساختمان هم در ارتباط باشین . البته اول از همه همون قضیه هماهنگ کننده رو حل کنید چون این ارتباط داشتن وظیفه اونه .
در مورد گزارش به شهرداری اگر تخلف داشت که خوب حتما گزارش بدین و رونوشت رو هم به نظام استان بدین ( حتما از نامه ای که توی شهرداری شماره میخوره قبل تحویل کپی بگیرین و یکی رو پیش خودتون نگه دارین و یکی رو تحویل نظام بدین )
اگر تخلف نداشت موقع ثبت گزارش مرحله ای هماهنگ کننده با شما تماس میگیره . در هر صورت هر تعداد اون گزارش الکترونیکی رو پر کنید بد نمیشه براتون . اگر سوالی داشتین یا جایی گیر کردین با من تماس بگیرین . شمارمو پست خصوصی کردم . موفق باشین .

vertex

اخراجی موقت
سلام دوست عزیز
خواهش میکنم ، وظیفه ست
من معتقدم ههمون مسئول چیزی هستیم که یاد میگیریم ، امانته پیشمون ، باید تحویل بدیم به نفرات بعدی ، و دست به دست بچرخه اگر همه این اعتقاد رو داشته باشن.
چشم حتما نمونه نامه ها رو میذارم
چه جمله قشنگی فرمودین : ههمون مسئول چیزی هستیم که یاد میگیریم
ممنون از شما

• Like
واکنش ها: agin

sanaz950

عضو جدید
سلام ممنون از آگین عزیز و دیگر دوستان که خالصانه تجربیاتشون رو در اختیار ما میزارن و به امید این که یه روزی همه افراد تحصیلکرده ما به این سطح از درک و آگاهی برسن!

• Like

sanaz950

عضو جدید
یکی از مشکلات من اینه که نمیدونم چه مواقعی میشه تذکر کتبی داد و چه مواقعی باید تخلف رد کرد؟ اگه بخوایم تذکر بدیم باید خطاب به چه کسی نوشته بشه؟ و اگه در آینده مشکلی پیش بیاد آیا این تذکر میتونه مدرک محکمی باشه یا نه؟ ممنون میشم دوستان با تجربه راهنماییم کنند.

• Like

MAT ARCHITECT

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یکی از مشکلات من اینه که نمیدونم چه مواقعی میشه تذکر کتبی داد و چه مواقعی باید تخلف رد کرد؟ اگه بخوایم تذکر بدیم باید خطاب به چه کسی نوشته بشه؟ و اگه در آینده مشکلی پیش بیاد آیا این تذکر میتونه مدرک محکمی باشه یا نه؟ ممنون میشم دوستان با تجربه راهنماییم کنند.

همیشه سعی کنید اول اگه خیلی مورد حادی نیست تذکر بدید ولی وقتی دیدید که اون تخلف رفع نشد حتما گزارش رد کنید
مسلما طرف شما کارفرما است
یعنی کسی که قرارداد نظارت رو با اون بسته میشه
برای تذکر کتبی ، بله اگر خدای نکرده کار به جاهای باریک بکشه میتونه کمکتون بکنه
ولی همیشه بهترین مدرک گزارش هایی که به شهرداری ارائه میدید در صورت رد شدن گزارش تخلف شما خودتون رو از تخلفی که صورت گرفته مبرا میکنید
بیشتر پرونده هایی که توی شورای انتظامی بررسی میشه که اکثر هم حداقل محرومیت شش ماهه دارن به خاطر دیر رد کردن یا رد نکردن گزارش است

آخرین ویرایش:

vertex

اخراجی موقت
به نظر این حقیر گزارش شهرداری هم محکم تره و هم قابل استناد تر .... در ضمن بهتره رونوشت تذکرات کتبی به همراه گزارش به مرجع صدور پروانه داده بشه . اگر ندیم باز هم قابل استناده ولی بدیم بهتره . و اما اگر ساختمان مجری داره حتما باید یه رونوشت به مجری داده بشه . دوستان توجه کنند حتما مجری یا نماینده مجری حضور تمام وقت باید داشته باشه . اگر نامه تذکر رو ازتون تحویل نگرفتند و زیر بار نرفتند اصلا مهم نیست . خودتون رو ناراحت نکنید . و همراه گزارش بدین شهرداری .
و یه نکته مهم ::: تمام نظارتی رو که ما میکنیم از طرف نظام مهندسی نظارت میشه و اگر تذکرات رو به موقع داده باشیم و همه چیز رو دیده باشیم تا پایان نظارت مشکلی برامون پیش نمیاد و وظیفمون رو انجام دادیم ولی نکتش اینجاست که بعد پایان کار در واقع شما وقتی فرم پایان کار رو امضا میکنین اون ساختمان رو تایید کردین و مسوولیتش به عهده شماست و هر اتفاقی که بیفته و صلاحیت شما درگیر اون باشه به شما مربوط میشه پس هیچوقت با دادن گزارش تخلف سلب مسوولیت نمیشه . الان ناظر قدرتش زیاده . میتونید به کارفرما بگید اگر مثلا فلان مشکل توی ساختمونش هست و شما هم گزارش دادین رو اصلاح نکنه ، پایان کار بهش نمیدین . اونوقت دیگه مجبوره انجام بده .
از توضیحات دوست عزیز mat architect هم ممنونم ،استفاده کردم .
موفق باشین

آخرین ویرایش:

sanaz950

عضو جدید
به نظر این حقیر گزارش شهرداری هم محکم تره و هم قابل استناد تر .... در ضمن بهتره رونوشت تذکرات کتبی به همراه گزارش به مرجع صدور پروانه داده بشه . اگر ندیم باز هم قابل استناده ولی بدیم بهتره . و اما اگر ساختمان مجری داره حتما باید یه رونوشت به مجری داده بشه . دوستان توجه کنند حتما مجری یا نماینده مجری حضور تمام وقت باید داشته باشه . اگر نامه تذکر رو ازتون تحویل نگرفتند و زیر بار نرفتند اصلا مهم نیست . خودتون رو ناراحت نکنید . و همراه گزارش بدین شهرداری .
و یه نکته مهم ::: تمام نظارتی رو که ما میکنیم از طرف نظام مهندسی نظارت میشه و اگر تذکرات رو به موقع داده باشیم و همه چیز رو دیده باشیم تا پایان نظارت مشکلی برامون پیش نمیاد و وظیفمون رو انجام دادیم ولی نکتش اینجاست که بعد پایان کار در واقع شما وقتی فرم پایان کار رو امضا میکنین اون ساختمان رو تایید کردین و مسوولیتش به عهده شماست و هر اتفاقی که بیفته و صلاحیت شما درگیر اون باشه به شما مربوط میشه پس هیچوقت با دادن گزارش تخلف سلب مسوولیت نمیشه . الان ناظر قدرتش زیاده . میتونید به کارفرما بگید اگر مثلا فلان مشکل توی ساختمونش هست و شما هم گزارش دادین رو اصلاح نکنه ، پایان کار بهش نمیدین . اونوقت دیگه مجبوره انجام بده .
از توضیحات دوست عزیز mat architect هم ممنونم ،استفاده کردم .
موفق باشین

ممنون از راهنماییتون ولی اگه نامه تذکر رو مجری یا کارفرما امضا نکنه که دیگه از نظر قانونی ارزشی نداره.داره؟

• Like

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییتون ولی اگه نامه تذکر رو مجری یا کارفرما امضا نکنه که دیگه از نظر قانونی ارزشی نداره.داره؟

سلام دوست عزیز
اشکالی نداره ، شما میتونین 2 تا کاربکنین :
یکی اینکه یه نامه بنویسین و توش ذکر بکنین که با توجه به موارد موجود و تذکرات داده شده ، مجری و یا کارفرما مسئولیت تبعات موردنظر رو به عهده میگیرن و بدین بهشون امضا کنن ،مسلما اونا دوباره هم امضا نمی کنن اما اونوقته که میفهمن قضیه جدیه و حساب کار دستشون میاد ( یکی از دوستان همین کار رو با ناظر سازه کرده بود و اونوقت ناظر سازه دستش اومده بود که با کی طرفه )
دوم اینکه یه تخلف رد کنین که با توجه به تذکرات کتبی داده شده به مجری یا کارفرما، از امضا و پی گیری موارد موجود سرباززدن ، و حتی نامتون رو که امضا نکردن ببرین پیش مسئول شهرسازی شهرداری منطقه و باهاش موضوع رو مطرح بکنین.
مهم اینه که شما تخلفات رو به موقع رد بکنین ، حتی کوچکترین تخلفات رو ....

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
راستش چیزی که من تازه فهمیدم اینه که .....
با بعضی از کارفرماها و یا مجریان باید جور دیگه ای رفتار کرد .
باید حتی زمانهایی که سرساختمان میرین برای بازدید ، یه فرم حضور داشته باشین و بدین اونا حضور شما رو تایید بکنن.
متاسفانه انقدر آدمها خوب شدن که اصلا هیچ اعتباری بهشون نیست دیگه .
مثلا من رفتم سر ساختمان ، طبقه 4 رو مهر کردم ، بعد رفتن روی تخلفاتی که ردکرده بودم بازدید کردن و بهشون گیر دادن که برطرف کنین ، من متوجه بازدید شدم و یه هفته بعدش رفتم تا ببینم موارد رو درست کردن یا نه ، و بهشون گفتم چیکار بکنن ، بعد 2 هفته بعدش رفتم دوباره ، خیلی جالبه که کارفرما وقتی فهمیده من تخلف رد کرده بودم به من میگه " شما 3 ماهه به ساختمان سرنزدین "!!!!! خیلی جالبه نه ؟؟؟؟ هر چند مهر سقف 4 من نشون میده که من کی رفتم سر ساختمان و .... اما کارفرمایان عزیز و مجریان گرامی خیلی راحت میتونن چشماشون رو ببندن روی همه چیز.

sanaz950

عضو جدید
یه سوال دیگه آگین جان! شما برای رعایت مسائل ایمنی تا چه حد سخت گیری می کنید؟مواردی مثل ایجاد حفاظ موقت اطراف چاه آسانسور ، پله ، سقف و .. یا استفاده کارگران از تجهیزات ایمنی که عملا خیلی جاها رعایت نمیشه.
واسه اینا هم تخلف رد می کنید؟

MAT ARCHITECT

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یه سوال دیگه آگین جان! شما برای رعایت مسائل ایمنی تا چه حد سخت گیری می کنید؟مواردی مثل ایجاد حفاظ موقت اطراف چاه آسانسور ، پله ، سقف و .. یا استفاده کارگران از تجهیزات ایمنی که عملا خیلی جاها رعایت نمیشه.
واسه اینا هم تخلف رد می کنید؟

با اجازه خانم آگین
چون این مورد برای یکی از نزدیکترین دوستانم اتفاق افتاده بود گفتم یک توضیح بدم
اونم اینکه تا میتونید به رعایت نکات ایمنی توی کارگاه و بحث نظارت دقت کنید با اینکه توی اکثر کارها مسایل ایمنی به هیچ وجه رعایت نمیشه حتی ساده ترین چیزها مثل کلاه ایمنی به همین خاطر حتما حتما هنگامی که میخواید قرارداد نظارت رو با کارفرما یا نماینده اش امضا کنید یه بند یا یک پیوست با موضوع رعایت نکات ایمنی مهمی که توی مبحث اومده داخل قرارداد باشه ( به نظر من اگر بتونید یه نسخه از مبحث نکات ایمنی رو ابتدای کارفرما بهش بدین و توی قراردادهم ذکر بکنید که یک نسخه از مبحث رو بهش دادین ) دیگه از شما رفع مسئولیت میشه
حالا دلیلش هم اینکه همین شش ماه پیش سر پروژه ای که یکی از دوستانم ناظر بوده آرماتوربند وقتی میخواسته ژوئنها رو کاربزاره حواسش نبوده و متاسفانه آرماتور به کابل برق شهری میگیره و برق میگیردش بعد دو تا دستاش قطع میکنن حالا این وسط دوست من چون تذکرات ایمنی رو نداده بوده و مدرکی هم نداشته حدود 15 ملیون تومن جریمه به خاطر دیه دو تا دست کارگر میشه علاوه بر اون شش ماه هم محروم شد ( قیمت یک نسخه مبحث کجا و 15 ملیون دیه ) متاسفانه بدلیل بی احتیاطی و کمکاری ناظر ها از این حوادث زیاده
پس با یک قرارداد محکم و مشخص از همون اول باعث درگیریهای بعدی خودتو نکنید
چون مهم بود و اتفاق افتاده بود خواستم یک تذکر جدی بده

vertex

اخراجی موقت
راستش چیزی که من تازه فهمیدم اینه که .....
با بعضی از کارفرماها و یا مجریان باید جور دیگه ای رفتار کرد .
باید حتی زمانهایی که سرساختمان میرین برای بازدید ، یه فرم حضور داشته باشین و بدین اونا حضور شما رو تایید بکنن.
متاسفانه انقدر آدمها خوب شدن که اصلا هیچ اعتباری بهشون نیست دیگه .
مثلا من رفتم سر ساختمان ، طبقه 4 رو مهر کردم ، بعد رفتن روی تخلفاتی که ردکرده بودم بازدید کردن و بهشون گیر دادن که برطرف کنین ، من متوجه بازدید شدم و یه هفته بعدش رفتم تا ببینم موارد رو درست کردن یا نه ، و بهشون گفتم چیکار بکنن ، بعد 2 هفته بعدش رفتم دوباره ، خیلی جالبه که کارفرما وقتی فهمیده من تخلف رد کرده بودم به من میگه " شما 3 ماهه به ساختمان سرنزدین "!!!!! خیلی جالبه نه ؟؟؟؟ هر چند مهر سقف 4 من نشون میده که من کی رفتم سر ساختمان و .... اما کارفرمایان عزیز و مجریان گرامی خیلی راحت میتونن چشماشون رو ببندن روی همه چیز.
دقیقا
همیشه جای پای خودتون رو محکم کنید چون وظیفه و مسولیت واقعا سنگینی داریم . در زمان صلح همه با هم خوبند ولی امان از اینکه بخواهند دنبال مقصر بگردند . به هر چیزی متوسل میشوند که کمترینش دروغ است .

vertex

اخراجی موقت
یه جا خوندم که اگر تحویل نگیره هم اهمیت نداره شما همراه رونوشتتون این نکته رو توی گزارشتون ذکر کنید . چون تاریخ میخوره قابل استناده

sanaz950

عضو جدید
دوستان میشه یه مقدار هم راجع به بر و کف توضیح بدین . معنیشو میدونم ولی نمیدونم چطور باید چک کنم! اینجا تو چک لیست معماری اینطور نوشته: کنترل کد تراز روی پی و مرز ساختمان( بر و کف)

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
دوستان میشه یه مقدار هم راجع به بر و کف توضیح بدین . معنیشو میدونم ولی نمیدونم چطور باید چک کنم! اینجا تو چک لیست معماری اینطور نوشته: کنترل کد تراز روی پی و مرز ساختمان( بر و کف)

عزیزم کاملا واضح هست....از روی پی هر چقدر میای بالا میشه کف....
بر هم همون بر زمینه....همون عرضی که در طول خیابان قرار داره....نه عمق زمین....
نمیدونم تونستم منظورمو بگم:redface::biggrin:

vertex

اخراجی موقت
سلام دوست عزیز
چک کردنش اینطوریه که ببینین پی از سطح کوچه یا خیابان چه ارتفاعی داره چقدر پایینتره و با کف سازی به چه ارتفاعی میرسه و مثلا به کد ارتفاعی کوچه میرسه یا نه .
در مورد بر ساختمان هم ببینید پی عقب نشینی لازم رو کرده یا نه و ساختمان بعدا پس از اجرای ستون و پس از نماسازی در محدوده ی طراحی قرار میگیره یا نه؟
ضمنا توی چکلیست استان ما یه گزینه هست که معمار اعلام میکنه که برای این مورد نیاز به نقشه بردار داره . ولی معمولا در شرایطی استفاده میشه که خیلی نامشخص باشه و شما نتونید درست تشخیص بدید . موفق باشید

sanaz950

عضو جدید
سلام دوست عزیز
چک کردنش اینطوریه که ببینین پی از سطح کوچه یا خیابان چه ارتفاعی داره چقدر پایینتره و با کف سازی به چه ارتفاعی میرسه و مثلا به کد ارتفاعی کوچه میرسه یا نه .
در مورد بر ساختمان هم ببینید پی عقب نشینی لازم رو کرده یا نه و ساختمان بعدا پس از اجرای ستون و پس از نماسازی در محدوده ی طراحی قرار میگیره یا نه؟
ضمنا توی چکلیست استان ما یه گزینه هست که معمار اعلام میکنه که برای این مورد نیاز به نقشه بردار داره . ولی معمولا در شرایطی استفاده میشه که خیلی نامشخص باشه و شما نتونید درست تشخیص بدید . موفق باشید

ممنون پس کف تمام شده ملاکه؟

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز

سلام.
هر ساختمانی یه مشخصاتی داره که خودتون میدونید.ابعاد اضلاع ساختمان.همسایگی ها.مرزها.ابعاد گذر اصلاحی.پخ ها و ....
یه مشخصاتی هم وجود داره که مربوط به ساختمان جدید الاحداثه.......مثل تعداد طبقات و حداکثر پیشروی و ابعاد گذر اصلاحی و سطح اشغال هر طبقه و ....

قطعا همه نقشه های معماری دارای کد ارتفاعی هستن.و حتما باید کد 0.00 پروژه که روی گذر باید مشخص باشه(در نقشه ها)در نقشه ها باید موجود باشه.شما اولین کاری که در نظارت معماری یک ساختمان باید انجام بدید اینه که (قبل از تخریب)0.00 ساختمان جدید رو باید چک کنید.مالک یا سازنده اولین کاری که میکنه این نقطه رو با میخ یا نشانه دیگری باید مشخص کنه.
دقت کنید این نقطه روی سطح سواره رو (نه پیاده رو)گذر و در تراز متوسط اون باید در نظر گرفته شه.یعنی اگه گذر شیبدار بود شما متوسط اختلاف ارتفاع دو کد ارتفاعی حداقل و حداکثر رو باید در نظر بگیرید.
اگه ساختمان دو بر بود قطعا ما میتونیم دو نقطه 0.00 تعریف کنیم که طراح میتونه(البته در زمین های شیبدار یه نقطه شرایط بهتری نسبت به نقطه دیگر داره)یکی رو به دلخواه به عنوان 0.00 کار در نظر بگیره.
از این به بعد همه کد هارو شما نسبت به اون نقطه یعنی 0.00 در نظر میگیرید.
ارتفاع روی پی در نقشه های سازه کاملا مشخصه.ممکنه 30 تا 50 سانت از کف معماری روی پی ،پایینتر باشه.پس نقشه ها همه چیو برای شما مشخص کردن.هر کدوم از این موارد اگه در نقشه ها نبود شما حتما باید از طراح معماری و یا سازه این موارد رو بخواید.(البته خیلی کم پیش میاد)
نحوه کنترل تراز های مختلف(بخصوص پی)نسبت به کد 0.00 گذر رو تو همین تاپیک توضیح دادم.

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.
هر ساختمانی یه مشخصاتی داره که خودتون میدونید.ابعاد اضلاع ساختمان.همسایگی ها.مرزها.ابعاد گذر اصلاحی.پخ ها و ....
یه مشخصاتی هم وجود داره که مربوط به ساختمان جدید الاحداثه.......مثل تعداد طبقات و حداکثر پیشروی و ابعاد گذر اصلاحی و سطح اشغال هر طبقه و ....

قطعا همه نقشه های معماری دارای کد ارتفاعی هستن.و حتما باید کد 0.00 پروژه که روی گذر باید مشخص باشه(در نقشه ها)در نقشه ها باید موجود باشه.شما اولین کاری که در نظارت معماری یک ساختمان باید انجام بدید اینه که (قبل از تخریب)0.00 ساختمان جدید رو باید چک کنید.مالک یا سازنده اولین کاری که میکنه این نقطه رو با میخ یا نشانه دیگری باید مشخص کنه.
دقت کنید این نقطه روی سطح سواره رو (نه پیاده رو)گذر و در تراز متوسط اون باید در نظر گرفته شه.یعنی اگه گذر شیبدار بود شما متوسط اختلاف ارتفاع دو کد ارتفاعی حداقل و حداکثر رو باید در نظر بگیرید.
اگه ساختمان دو بر بود قطعا ما میتونیم دو نقطه 0.00 تعریف کنیم که طراح میتونه(البته در زمین های شیبدار یه نقطه شرایط بهتری نسبت به نقطه دیگر داره)یکی رو به دلخواه به عنوان 0.00 کار در نظر بگیره.
از این به بعد همه کد هارو شما نسبت به اون نقطه یعنی 0.00 در نظر میگیرید.
ارتفاع روی پی در نقشه های سازه کاملا مشخصه.ممکنه 30 تا 50 سانت از کف معماری روی پی ،پایینتر باشه.پس نقشه ها همه چیو برای شما مشخص کردن.هر کدوم از این موارد اگه در نقشه ها نبود شما حتما باید از طراح معماری و یا سازه این موارد رو بخواید.(البته خیلی کم پیش میاد)
نحوه کنترل تراز های مختلف(بخصوص پی)نسبت به کد 0.00 گذر رو تو همین تاپیک توضیح دادم.

ممنونم از شما فرزاد خان
دقیقا درسته ، علاوه بر اینکه قبلا توی همین تاپیک درباره نحوه تعیین بروکف ها صحبت شده.

امضای قشنگی دارین آقا فرزاد...آدم یاد معماری واقعی می افته ، نه چیزی که حالا اسمش رو گذاشتیم معماری ....

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با اجازه خانم آگین
چون این مورد برای یکی از نزدیکترین دوستانم اتفاق افتاده بود گفتم یک توضیح بدم
اونم اینکه تا میتونید به رعایت نکات ایمنی توی کارگاه و بحث نظارت دقت کنید با اینکه توی اکثر کارها مسایل ایمنی به هیچ وجه رعایت نمیشه حتی ساده ترین چیزها مثل کلاه ایمنی به همین خاطر حتما حتما هنگامی که میخواید قرارداد نظارت رو با کارفرما یا نماینده اش امضا کنید یه بند یا یک پیوست با موضوع رعایت نکات ایمنی مهمی که توی مبحث اومده داخل قرارداد باشه ( به نظر من اگر بتونید یه نسخه از مبحث نکات ایمنی رو ابتدای کارفرما بهش بدین و توی قراردادهم ذکر بکنید که یک نسخه از مبحث رو بهش دادین ) دیگه از شما رفع مسئولیت میشه
حالا دلیلش هم اینکه همین شش ماه پیش سر پروژه ای که یکی از دوستانم ناظر بوده آرماتوربند وقتی میخواسته ژوئنها رو کاربزاره حواسش نبوده و متاسفانه آرماتور به کابل برق شهری میگیره و برق میگیردش بعد دو تا دستاش قطع میکنن حالا این وسط دوست من چون تذکرات ایمنی رو نداده بوده و مدرکی هم نداشته حدود 15 ملیون تومن جریمه به خاطر دیه دو تا دست کارگر میشه علاوه بر اون شش ماه هم محروم شد ( قیمت یک نسخه مبحث کجا و 15 ملیون دیه ) متاسفانه بدلیل بی احتیاطی و کمکاری ناظر ها از این حوادث زیاده
پس با یک قرارداد محکم و مشخص از همون اول باعث درگیریهای بعدی خودتو نکنید
چون مهم بود و اتفاق افتاده بود خواستم یک تذکر جدی بده

سلام
خیلی مچکرم دوست عزیز
کاملا درست میگین
اما مساله اینه که قراردادهایی که نظام تنظیم کرده امکان اضافه کردن نکته ای رو نداره ، از قبل تعیین شده و فیکسه.
یکی از دوستان ، متنی تهیه کرده بود و همه نکات مورد لزوم ایمنی رو توش نوشته بود و داده بود مالک امضا کنه ، اول اینکه خیلی از مالکها از امضای اون خودداری میکنن ، دوما اینکه این نوشته حتی اگر به امضا مالک و مجری برسه رافع مسئولیتهای ناظر نیست ! سندیت قانونی نداره در حقیقت.
باید حتما اگر تذکر دادین و دیدین رعایت نکردن تخلف رد بکنین .
من خودم مثلا وقتی ببینم نکات ایمنی مثلا در مورد پله رعایت نشده نمیرم طبقات بالا .و بهشون میگم که اول حفاظ پله رو بذارین یا پله ها رو درست کار کنین ( نه تک پله ای )بعد من میام بالا .
چون من ساختمانم رو بیمه کردم اماخودم بیمه نیستم ! اگر کسی بیفته شاید بیمه جوابگو باشه شایدم نباشه و خودم هم هیچ ایمنی ای ندارم .این خیلی مهمه به نظرم.
اما متاسفانه مالکها اصلا براشون مهم نیست !

آخرین ویرایش:
بالا