نظارت معماری یک ساختمان

sanaz950

عضو جدید
سلام.
شما باید استاندارد مصالح رو بخواید..
نسوز بودنش رو هم با کبریت یا فندک میتونید کنترل کنید.اگه آتش گرفت و گسترش پیدا کرد غیر استاندارده.فقط با حرارت باید آب بشه.

بله میدونم ولی بلوکها نصب شده بود!

sanaz950

عضو جدید
بله حتما تخلف رد کنید شهرداری .
ضمنا یه توصیه .؛ اگر قبل از یک مرحله برای کارفرما یا مجری توضیح دهید که اگر فلان اتفاق بیفتد من گزارش خواهم داد خیلی از مسایل بعدا پیش نخواهد آمد چون قبلا خیلی مسایل رعایت نمیشده و در پایان نتیجه میگرفته و مشکلی هم پیش نمیامده تقریبا همه بد عادت شدند . ولی اگر چیزی رو میدونید که درست نیست اصلا کوتاه نیاید و توی رودربایستی و از این جور چیزها تایید نکنید . مقتدر باشید .
اگه تخلف رد کنم چه اتفاقی براش میوفته؟ باید تخریب کنه؟

vertex

اخراجی موقت
بله میدونم ولی بلوکها نصب شده بود!
اگر تستش برای خودتون مقدور نیست ، از کارگرها بخواین که فندک بگیرند . معمولا تیکه های یونولیت توی کارگاه افتاده با یه جستجوی ساده میتونید پیدا کنید و امتحان کنید

اگه تخلف رد کنم چه اتفاقی براش میوفته؟ باید تخریب کنه؟
ببینید بستگی به نوع و میزان تخلف داره ولی در شرایط کلی بله باید تخریب کنه .

sanaz950

عضو جدید
سلام به همگی
نظام مهندسی استان ما یه فرم تخلف گذاشته پایینش 2 تا گزینه هست : 1) تا رفع تخلف از ادامه عملیات اجرایی جلوگیری به عمل آید 2) با توجه به نوع تخلف اقدامات لازم به منظور ابلاغ تذکر و رفع نقص صورت گیرد ( نیاز به توقف عملیات اجرایی نمی باشد.)
حالا یکی از کارام اضافه متراژ داره میخوام تخلف رد کنم کدوم گزینه رو باید انتخاب کنم؟

hamedzjg

عضو جدید
سلام.
هر ساختمانی یه مشخصاتی داره که خودتون میدونید.ابعاد اضلاع ساختمان.همسایگی ها.مرزها.ابعاد گذر اصلاحی.پخ ها و ....
یه مشخصاتی هم وجود داره که مربوط به ساختمان جدید الاحداثه.......مثل تعداد طبقات و حداکثر پیشروی و ابعاد گذر اصلاحی و سطح اشغال هر طبقه و ....

قطعا همه نقشه های معماری دارای کد ارتفاعی هستن.و حتما باید کد 0.00 پروژه که روی گذر باید مشخص باشه(در نقشه ها)در نقشه ها باید موجود باشه.شما اولین کاری که در نظارت معماری یک ساختمان باید انجام بدید اینه که (قبل از تخریب)0.00 ساختمان جدید رو باید چک کنید.مالک یا سازنده اولین کاری که میکنه این نقطه رو با میخ یا نشانه دیگری باید مشخص کنه.
دقت کنید این نقطه روی سطح سواره رو (نه پیاده رو)گذر و در تراز متوسط اون باید در نظر گرفته شه.یعنی اگه گذر شیبدار بود شما متوسط اختلاف ارتفاع دو کد ارتفاعی حداقل و حداکثر رو باید در نظر بگیرید.
اگه ساختمان دو بر بود قطعا ما میتونیم دو نقطه 0.00 تعریف کنیم که طراح میتونه(البته در زمین های شیبدار یه نقطه شرایط بهتری نسبت به نقطه دیگر داره)یکی رو به دلخواه به عنوان 0.00 کار در نظر بگیره.
از این به بعد همه کد هارو شما نسبت به اون نقطه یعنی 0.00 در نظر میگیرید.
ارتفاع روی پی در نقشه های سازه کاملا مشخصه.ممکنه 30 تا 50 سانت از کف معماری روی پی ،پایینتر باشه.پس نقشه ها همه چیو برای شما مشخص کردن.هر کدوم از این موارد اگه در نقشه ها نبود شما حتما باید از طراح معماری و یا سازه این موارد رو بخواید.(البته خیلی کم پیش میاد)
نحوه کنترل تراز های مختلف(بخصوص پی)نسبت به کد 0.00 گذر رو تو همین تاپیک توضیح دادم.

اول سلام و تشکر از همه به خاطر ایجاد محیط گرم و کم نظیر از لحاظ فرهنگ گروهی بودن و مشارکت
دوم اینکه یه سوال اینجا پیش اومد>> اگر در بازدید از فنداسیون ببینیم مجری به تراز 0.00 توجه نکرده و خاکبرداری بیش از حد لازم انجام شده و سطح فنداسیون آرماتوربندی شده اختلاف ارتفاعی در حدود 70 تا 80 سانتیمتر با 0.00 معماری (تراز خیابان یا کوچه) پیدا کرده چاره چیه؟
ما تو یه پروژه به این مشکل برخوردیم که بعد از اجرای فنداسیون تازه متوجه شدیم نیمی از خاکبرداریمون لازم نبوده و سطح فنداسیون 70 سانت پایینتر قرار گرفته، اون زمان با مشورت، ستون اول به جای 2.60 متر 3.20 متر اجرا شد و 0.00 معماری 10 سانتیمتر پایینتر بعنوان مبنا فرار گرفت، کفسازی پارکینگ به جای 25 سانت که معمولا انجام میشه 60 سانتیمتر انجام شد و هزینه مازادی به پروژه تحمیل شد بواسطه همین عدم توجه به نقطه 0.00 قبل از شروع خاکبرداری..
حالا در صورت برخورد با چنین موردی در مرحله نظارت فنداسیون از دید شما چاره چیه دوستان؟

vertex

اخراجی موقت
سلام به همگی
نظام مهندسی استان ما یه فرم تخلف گذاشته پایینش 2 تا گزینه هست : 1) تا رفع تخلف از ادامه عملیات اجرایی جلوگیری به عمل آید 2) با توجه به نوع تخلف اقدامات لازم به منظور ابلاغ تذکر و رفع نقص صورت گیرد ( نیاز به توقف عملیات اجرایی نمی باشد.)
حالا یکی از کارام اضافه متراژ داره میخوام تخلف رد کنم کدوم گزینه رو باید انتخاب کنم؟
سلام دوست عزیز . اضافه بنا رو حتما باید توقف عملیات بزنید . چون باید توی کمسیون ماده 100 شهرداری بررسی بشه و اجازه لازم داده بشه و مقدار خلاف و مبلغش مشخص بشه و از طرف کارفرما پرداخت بشه . پس اضافه بنا رو توقف بزنید . موفق باشید
اول سلام و تشکر از همه به خاطر ایجاد محیط گرم و کم نظیر از لحاظ فرهنگ گروهی بودن و مشارکت
دوم اینکه یه سوال اینجا پیش اومد>> اگر در بازدید از فنداسیون ببینیم مجری به تراز 0.00 توجه نکرده و خاکبرداری بیش از حد لازم انجام شده و سطح فنداسیون آرماتوربندی شده اختلاف ارتفاعی در حدود 70 تا 80 سانتیمتر با 0.00 معماری (تراز خیابان یا کوچه) پیدا کرده چاره چیه؟
ما تو یه پروژه به این مشکل برخوردیم که بعد از اجرای فنداسیون تازه متوجه شدیم نیمی از خاکبرداریمون لازم نبوده و سطح فنداسیون 70 سانت پایینتر قرار گرفته، اون زمان با مشورت، ستون اول به جای 2.60 متر 3.20 متر اجرا شد و 0.00 معماری 10 سانتیمتر پایینتر بعنوان مبنا فرار گرفت، کفسازی پارکینگ به جای 25 سانت که معمولا انجام میشه 60 سانتیمتر انجام شد و هزینه مازادی به پروژه تحمیل شد بواسطه همین عدم توجه به نقطه 0.00 قبل از شروع خاکبرداری..
حالا در صورت برخورد با چنین موردی در مرحله نظارت فنداسیون از دید شما چاره چیه دوستان؟
سلام دوست عزیز
خودتون بهتر توضیح دادید که چه دردسرهایی ممکنه پیش بیاد اتفاقا بده هم سر یک پروژه دولتی بودم که یه همچین مشکلی پیش اومده بود . بعد از پی ریزی و خشک شدن بتن متوجه شدند که سطح پی از سطح خیابان خیلی پایینتر است . در نهایت در سال 89 یکمیلیارد هزینه اضافی پرداخت شد ( البته از جیب بیت المال ) تا سطح پی رو با مته های ویژه سوراخ کردند و میله گرد کاشتند و چسب آلمانی زدند و بعد هم بتن ریزی کردند . پس مسئله خیلی مهمی است اگر بتن ریزی نکردند حتما گزارش تخلف رد بشه و توقف عملیات تا رفع نقص . اگرم بتن ریزی کردند باید اصلاح کنند . حتما توقف عملیات بزنید و قضیه رو جدی بگیرید مخصوصا اگر اختلاف زیاد باشه . این مسئله مستقیما در صلاحیت مهندس معماریه و در صورت قصور 100 درصد مقصره . موفق باشید .

hamedzjg

عضو جدید
عجب ماجرایی شد این درز انقطاع!
این سوال از اونجایی شروع شد که من دیدم تو یکی از کارام تو پلان فونداسیون درز انقطاع نداره یه سرچ کردم تو اینترنت به مواردی مثل این برخوردم http://www.iransaze.com/ftopict-22010.html
اما تو چک لیست معماری در قسمت فونداسیون یکی از مواردی که باید چک کنیم اینه : رعایت درز انقطاع با پلاک همجوار
حالا باید چیکار کنم من؟

با سلام دوباره..
بحث درز انقطاع در فنداسیون کاملا بستگی به طراحی محاسب سازه داره..همینطور که دوستان گفتن طبق آیین نامه 2800 اجرای درز انقطاع در فنداسیون لزومی نداره ولی بعضی ساختمونا اجرا میکنن که اصلا اشتباه نیست و حتما بر اساس نقشه های محاسب اینطور اجرا کردن ولی بیشتر مهندسین محاسب در فنداسیون درز انقطاع رو مدنظر نمیگیرن تا پاشنه ای هرچند کوچیک برای ساختمان تامین بشه، در تراز فنداسیون تنش و حرکت ساختمون همینطور که دوستان گفتن نزدیک به صفره..
ملاک عمل برای نظارت در مرحله کنترل درز انقطاع در فنداسیون نقشه های سازه تایید شده میباشد که معمولا ( و نه 100 درصد) در فنداسیون درز انقطاع مدنظر قرار نگرفته بعلت تامین همان پاشنه سازه ای

hamedzjg

عضو جدید
سلام دوست عزیز
خودتون بهتر توضیح دادید که چه دردسرهایی ممکنه پیش بیاد اتفاقا بده هم سر یک پروژه دولتی بودم که یه همچین مشکلی پیش اومده بود . بعد از پی ریزی و خشک شدن بتن متوجه شدند که سطح پی از سطح خیابان خیلی پایینتر است . در نهایت در سال 89 یکمیلیارد هزینه اضافی پرداخت شد ( البته از جیب بیت المال ) تا سطح پی رو با مته های ویژه سوراخ کردند و میله گرد کاشتند و چسب آلمانی زدند و بعد هم بتن ریزی کردند . پس مسئله خیلی مهمی است اگر بتن ریزی نکردند حتما گزارش تخلف رد بشه و توقف عملیات تا رفع نقص . اگرم بتن ریزی کردند باید اصلاح کنند . حتما توقف عملیات بزنید و قضیه رو جدی بگیرید مخصوصا اگر اختلاف زیاد باشه . این مسئله مستقیما در صلاحیت مهندس معماریه و در صورت قصور 100 درصد مقصره . موفق باشید .[/QUOTE]

ممنون از توضیحتون
این جریان مال 1 سال و نیم پیش بود.. اون موقع تیم ما سرپرستی کارگاه بود،با مشورتی که از مهندس ناظر و بقیه گرفتیم قرار بر اجرای ستون 3.2 متری شد سازه کمی تغییر کرد(نه زیاد) و این ارتفاع با بلوکاژ پر شد و بتن ریزی انجام نشد چون فنداسیون با ابعاد درست اجرا شده بود.. ولی در 2مرحله اضافه هزینه به پروژه تحمیل شد، اول هزینه خاکبرداری اضافی و بعد پر کردن این اختلاف ارتفاع..
قبل از انجام خاکبرداری حتما این مسئله ( تراز 0.00) با مجری مطرح و هماهنگ بشه که هم به نفع مجری و هم ناظر هست..مخصوصا در مناطقی که خیابان یا گذر آسفالت نشده و بستر خاکی داره که ممکنه این بستر خاکی به اشتباه مبنای 0.00 برای سازنده باشه ( اشتباهی که تیم ما کرد اون سال..)

ممنون ناظرها و ناظرهای آینده

hamedzjg

عضو جدید
یه سوال دیگه هم دارم که ممنون میشم جواب بدین تو دوره ای که برای ما گذاشته بودن گفتن که برای سقفهای تیرچه بلوک نباید از یونولیت( بلوک پلی استئارین) استفاده بشه مگر اینکه نسوز باشن و از سقف کاذب استفاده بشه یعنی گچ مستقیما نچسبه . تو بازدیدی که من داشتم از میلگردهای آویز واسه سقف کاذب خبری نبود و مجری هم لابلای حرفاش گفت که یونولیت ها نسوز نیستند. حالا من باید چی کار کنم؟ تخلف رد کنم؟ اصلا ضوابط این بلوکها کجانوشته شده؟

سلام خانم ساناز
یونولیت نسوز که نداریم..درواقع یونولیت های نسوز هم دیرسوز هستند و تراکم بیشتری دارند ..با کبریت و فندک امتحان نکنید اگر یونولیت تراکم نسبتا مناسبی داره تو این موضوع حساسیت نشون ندید بهتره
تخلف رد کردن یا حساسیت نشون دادن دقیقا مثل شمشیر دو لبه میمونه.. حساسیت بیش از حد یا تخلف رد کردن بواسطه مسائل غیر ضروری، پروژه رو از مسیر تعادل و درست خارج میکنه و باعث لجبازی کارفرما میشه...خیلی از موارد با تعامل باید حل بشه.. تو این شرایط ساخت وافعا با کارفرمایی که مسائل اصلی رو رعایت میکنه تو خیلی از موارد باید تعامل کرد

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همگی
با سلام
در شهرداری چنانچه اضافه بنا در سطح اشغال مجاز باشد یا با انجام تخلف (اضافه بنا) موضوع اشرافیت پیش نیاید یعنی حد بنا از مجاورین جلوتر نیاید رد کردن گزینه 2 موردی ندارد اما اگر اضافه بنا بصورت پیشروی در 1/5متر فضای باز یا عدم رعایت اصلاحی یا تجاوز به معبر و ....باشد حتما باید ازگزینه اول استفاده شود

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز

سلامممم.
یه مسئله اینکه خب ناظر هم میتونه مقصر باشه.مرحله خاکبرداری خیلی حساسه.کنترل تو این مرحله خیلی مهمه.خیلی کار پر دردسری هم نیست.
در صورت برخورد با این مسئله کاری که باید انجام بشه اینه که نقشه های سازه بره واسه اصلاح.چون وزن ساختمون سنگین تر میشه و نیاز به تقویت وجود داره.

sanaz950

عضو جدید
ممنون از همه دوستانی که پاسخگو هستند.
تو همین کاری که دارم تو پروانه مساحت مجاز اشغال زمین رو نوشته در قسمت کروکی هم مساحت سطح اشغالی رو که قراره اجرا بشه نوشتن ( که حدود 30 متر اضافه متراژ داره) خب چرا شهرداری همونجا جلوی کارو نگرفته و پروانه صادر کرده؟

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون از همه دوستانی که پاسخگو هستند.
تو همین کاری که دارم تو پروانه مساحت مجاز اشغال زمین رو نوشته در قسمت کروکی هم مساحت سطح اشغالی رو که قراره اجرا بشه نوشتن ( که حدود 30 متر اضافه متراژ داره) خب چرا شهرداری همونجا جلوی کارو نگرفته و پروانه صادر کرده؟
سلام احتمالا اون 30 متر مساحت نورگیره که از زیربنا کم شده

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نورگیر نداره!
مساحت مجاز همون سطح اشغال مجازه یعنی در املاک شمالی 60+2 و در املاک جنوبی 60+0/5 البته با شرایطی که قبلاجناب مهندس فرزاد توضیح دادند شهرداری به هیچ عنوان نمیتونه خلاف اینو تائید کنه گرچه در اجرا این نقشه های تائید شده اصلا به کار گرفته نمیشن اگر تصویر پروانه و کروکی رو بذارید شاید بهتر بشه اظهار نظر کرد.

آخرین ویرایش:

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مساحت مجاز همون سطح اشغال مجازه یعنی ئر املاک شمالی 60+2 و در املاک جنوبی 60+0/5 البته با شرایطی که قبلاجناب مهندس فرزاد توضیح دادند شهرداری به هیچ عنوان نمیتونه خلاف اینو تائید کنه گرچه در اجرا این نقشه های تائید شده اصلا به کار گرفته نمیشن اگر تصویر پروانه و کروکی رو بذارید شاید بهتر بشه اظهار نظر کرد.
سلام
این میزان و اندازه هایی که می ذارین مربوط به ضوابط تهرانه و در همه شهرها ملاک نیست
مثلا توی اصفهان 60+1.2 هست ، هر شهری متفاوته
مساحت نورگیر رو کم نمیکنن از زیر بنا برای صدور پروانه ، البته بستگی به ضوابط شهرها داره

sanaz جان شما کدوم شهر هستین؟
البته شهرداری ازاین اشتباهها زیاد میکنه ، شاید هم مالک جریمش رو داده به ماده 100 ، توی پروانه هیچ چیزی ننوشته ؟؟؟

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
این میزان و اندازه هایی که می ذارین مربوط به ضوابط تهرانه و در همه شهرها ملاک نیست
مساحت نورگیر رو کم نمیکنن از زیر بنا برای صدور پروانه ، البته بستگی به ضوابط شهرها داره

البته شهرداری ازاین اشتباهها زیاد میکنه ، شاید هم مالک جریمش رو داده به ماده 100 ، توی پروانه هیچ چیزی ننوشته ؟؟؟
با سلام و خسته نباشید
در قانون ماده100شهرداریها میگوید:ماده 100ـ مالکین اراضی و املاک واقع در محدودة شهر یا حریم آن باید قبل از هر اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان از شهرداری پروانه اخذ نمایند.
بنابراین قبل از صدور پروانه و در اصل قبل از وقوع خلاف ساختمانی نمیشود پیش پیش رای صادر شود در تبصره2 ماده صد نیز صراحتا قید گردیده.به همین خاطر خواهش کردم اطلاعات بیشتری در مورد پروانه و کروکی داشته باشیم.با تشکر

زویا قاسمی

عضو جدید
سلام دوست عزیز. کسانی که تازه پروانه نظارت رو گرفتن و با استرس گرفتن کار اول دارن دست و پنجه نرم میکنن قدر دان این اطلاعات خواهند

سلام دوست عزیز. کسانی که تازه پروانه نظارت رو گرفتن و با استرس گرفتن کار اول دارن دست و پنجه نرم میکنن قدر دان این اطلاعات خواهند

سلام دوست عزیز. کسانی که تازه پروانه نظارت رو گرفتن و با استرس گرفتن کار اول دارن دست و پنجه نرم میکنن قدر دان این اطلاعات خواهند بود. سپاس فراوان.

یعنی همتون نظارت رو بلدین؟
هیشکی نیست یه حرفی چیزی .....

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کسانی که پروانه پایه 3 نظارت دارند اعلام کنند بعد از چند وقت منتظر بودن ،اولین کار به انها ارجاع شد؟ با ذکر شهر لطفا

سلام دوست عزیز
مهم نیست بعد از چه مدت کار گرفته شده مهم اینه که کاری که میگیرین و یا سوالی که کسی از شما می پرسه رو بتونین با درستی انجام و یا جواب بدین !
این تاپیک برای همین هدف داره پیش میره ، پس سعی کنیم هر اطلاعات صحیحی که بدست میاریم رو به اشتراک بذاریم و یا اگر شک داریم به مشورت بذاریم .
پس دوستان سعی کنیم تاپیک رو در این مسیر پیش ببریم تا به بیراهه نره !
موفق باشین

بانوبانو

عضو جدید
با تشکر از agin ,و دیگر دوستان باتجربه که خالصانه دیگران را راهنمایی می کنند .
فکر نمی کنم این کار به بیراهه بردن تاپیک باشه . اگر توجه کنید می بینید که در تهران با پروانه پایه 3 طراحی که نمی شه کاری انجام داد چون تا دو طبقه از روی فونداسیون بیشتر نیست. اگر قرار باشه با پروانه نظارت کار کنیم باید بدونیم چه مدت قراره تو صف انتظار ارجاع کار باشیم .
شهرهای دیگر و تهرانی ها همه همکاری کنید و پاسخ بدید.
ممنون

vertex

اخراجی موقت
با تشکر از agin ,و دیگر دوستان باتجربه که خالصانه دیگران را راهنمایی می کنند .
فکر نمی کنم این کار به بیراهه بردن تاپیک باشه . اگر توجه کنید می بینید که در تهران با پروانه پایه 3 طراحی که نمی شه کاری انجام داد چون تا دو طبقه از روی فونداسیون بیشتر نیست. اگر قرار باشه با پروانه نظارت کار کنیم باید بدونیم چه مدت قراره تو صف انتظار ارجاع کار باشیم .
شهرهای دیگر و تهرانی ها همه همکاری کنید و پاسخ بدید.
ممنون
سلام دوست عزیز شاید پیگیری این مطلب در تاپیک جدیدی که به وجود میارید خیلی هم مفید باشه . منظور again عزیز اینه اینجا بیشتر بحث هایی از نوع فنی و حقوقی ذکر بشه و مسایل مربوط به مشکلات صنفی پیوستگی تاپیک رو از بین نبره . اگه نه طرح موضوع جناب عالی خیلی هم مهم و راهبردیست .

vertex

اخراجی موقت
سلام دوستان
مهندسای گرامی نظام مهندسی استانمون یه دوره آموزشی برای نظارت گذاشته که به صورت عملی هم هست . حالا بنده یه سری سوال لیست کردم و از دوستان دیگرم هم خواستم اونها هم ابهامات و سوالاتشون رو بنویسن تا در کلاس مطرح کنیم . شما هم اگر سوال یا ابهامی هم درمسایل مربوط به نظارت چه فنی و چه حقوقی دارید اینجا یا در پیام خصوصی ‌بنویسید تا بنده از اساتید بپرسم . فکر کنم نتیجش بد نباشه .

sanaz950

عضو جدید
سلام

agin جان من گیلان هستم اینم عکس پروانه ممنون میشم راهنمایییم کنید.
DSC01304.jpg
DSC01305.jpg

riahi_arc55

عضو جدید
مشاهده پیوست 219463
مشاهده پیوست 219464

دوست عزیز اولا ازتون ممنونم که سوالتون رو به صورت مستند پرسیدید .چون خیلی دقیقتر میشه به سوال جواب داد.
در پروانه فوق مالک مجاز به احداث 4 طبقه 81 متری در زمین فوق میباشد.
حالا ضوابط مجاز اون منطقه 50% رو مجاز دونسته ولی همونطور که خودتون فرمودید مقدار پروانه از حد مجاز حدود 30متر بیشتره!!!
اولا وقتی پروانه اینو مجاز دونسته و مالک یا مجری از مقدار پروانه فراتر نرفته باشه تخلف محسوب نمیشه و گزارش کردن اون به ضرر ناظر تموم میشه .چون کنترل ضوابط و مقررات و صدور پروانه در حیطه کار شهرداریه.
دلایلی که شهرداری مجاز به صدور پروانه بیشتر از حد مجاز هستن یکیش بند پ شهرداریه که همگی با اون آشنا هستیم و بحثی در موردش نداریم و نمیتونیم داشته باشیم :smile:
اما شهرداری برای اجرای صحیح طرحهای معماری و شهرسازی علاوه بر ضوابط موجود میتونه از سیاستهای تشویقی و ترغیبی برای پیشرفت طرحهها استفاده کنه.

و اما در مستندات شما مالک مورد نظر با توجه به اینکه 14 متر از زمین خود را اصلاح نموده و از 110 متر به 96 زمین خودشو کوچیک کرده تا عرض گذر زیاد بشه یا هر دلیل دیگه ای که بوده ، و با توجه به کوچک شدن زمین به کمتر از 100 متر شهرداری هم در راستای طرحهای تشویقی خودش دو برابر زمین کسر شده در اصلاحیه رو به صورت سطح اشغال به ایشون جبران کرده.

در هر صورت شما با کنترل ساختمان اجرا شده و نقشه های مصوب شهرداری که ممهور به مهر شهرداری و منطبق با پروانه هستند میتونید به راحتی مراحل اجرا رو کنترل کنیدو نگرانی از بابت سطح اشغال مجاز نداشته باشید.

موفق و پیروز باشید

آخرین ویرایش:

sanaz950

عضو جدید
دوست عزیز اولا ازتون ممنونم که سوالتون رو به صورت مستند پرسیدید .چون خیلی دقیقتر میشه به سوال جواب داد.
حالا ضوابط مجاز اون منطقه 50% رو مجاز دونسته ولی همونطور که خودتون فرمودید مقدار پروانه از حد مجاز حدود 30متر بیشتره!!!
اولا وقتی پروانه اینو مجاز دونسته و مالک یا مجری از مقدار پروانه فراتر نرفته باشه تخلف محسوب نمیشه و گزارش کردن اون به ضرر ناظر تموم میشه .چون کنترل ضوابط و مقررات و صدور پروانه در حیطه کار شهرداریه.
دلایلی که شهرداری مجاز به صدور پروانه بیشتر از حد مجاز هستن یکیش بند پ شهرداریه که همگی با اون آشنا هستیم و بحثی در موردش نداریم و نمیتونیم داشته باشیم :smile:
اما شهرداری برای اجرای صحیح طرحهای معماری و شهرسازی علاوه بر ضوابط موجود میتونه از سیاستهای تشویقی و ترغیبی برای پیشرفت طرحهها استفاده کنه.

و اما در مستندات شما مالک مورد نظر با توجه به اینکه 14 متر از زمین خود را اصلاح نموده و از 110 متر به 96 زمین خودشو کوچیک کرده تا عرض گذر زیاد بشه یا هر دلیل دیگه ای که بوده ، و با توجه به کوچک شدن زمین به کمتر از 100 متر شهرداری هم در راستای طرحهای تشویقی خودش دو برابر زمین کسر شده در اصلاحیه رو به صورت سطح اشغال به ایشون جبران کرده.

در هر صورت شما با کنترل ساختمان اجرا شده و نقشه های مصوب شهرداری که ممهور به مهر شهرداری و منطبق با پروانه هستند میتونید به راحتی مراحل اجرا رو کنترل کنیدو نگرانی از بابت سطح اشغال مجاز نداشته باشید.

موفق و پیروز باشید
ممنون از پاسخ شما ولی من چند روز پیش تخلف رد کردم یعنی اون موقع هنوز کسی جوابمو نداده بود. حالا چی میشه؟:cry:

• Like
واکنش ها: agin

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 219463
مشاهده پیوست 219464

موفق و پیروز باشید

سلام دوستان
درسته جنابriahi_arc55 عزیز کامل و جامع جواب دادن ، از شما ممنونم
در حقیقت تخلفات مربوط به شهرداری در حیطه کاری بازرسان نظارت عالیه ست و خیلی خوب میتونن شهرداری رو زیرسوال ببرن !ولی خب ، اونا هم راه در روها رو خوب بلدن !
ممنون از پاسخ شما ولی من چند روز پیش تخلف رد کردم یعنی اون موقع هنوز کسی جوابمو نداده بود. حالا چی میشه؟:cry:

اشکالی نداره ساناز جان ، من چه تخلفاتی که رد نکردم و شهرداریها انگار نه انگار ... انگار این تخلف رد کردن یه نوع کاغذ بازی شده
مشکلی پیش نمیاد انشالله

MAT ARCHITECT

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اشکالی نداره ساناز جان ، من چه تخلفاتی که رد نکردم و شهرداریها انگار نه انگار ... انگار این تخلف رد کردن یه نوع کاغذ بازی شده
مشکلی پیش نمیاد انشالله[/QUOTE]

اوضاع شهرداریا کاملا مشخصه چه توی زمان صدور پروانه (توی یک خیابون با اختلاف 4 طبقه دو تا پروانه همزمان صادر شده ) و چه زمان نظارت ( موردی بوده با اینکه مالک خلاف داشته و همسایه بدلیل پیشروی ازش شکایت کرده ولی همچنان مشغول ادامه ساخت بنا است )
این تخلف رد کردن بهترین کارایی که داره اینه که اگه یه موقع به تخلف گیر دادن از ناظر رفع مسئولیت میکنه چون ناظر گزارش کرده
البته توی بیشتر موارد با استناد به همین تخلفات پدر مالک رو در میارن که اونم فقط منفعتش برای شهرداریه

nasim0

عضو جدید
سلام دوستان
خیلی از تبادل اطلاعاتتون استفده کردیم
یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
من تو نظارت معماری خرداد قبول شدم
جز فرم سابقه کار دومهندس میخوستم بدونم کسی میدونه واسه نظارت سابقه بیمه رد شده الزامیه؟مثل اینکه واسه صلاحیت اجرا ضروریه

sal-sa

عضو جدید
سلام دوستان
خیلی از تبادل اطلاعاتتون استفده کردیم
یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
من تو نظارت معماری خرداد قبول شدم
جز فرم سابقه کار دومهندس میخوستم بدونم کسی میدونه واسه نظارت سابقه بیمه رد شده الزامیه؟مثل اینکه واسه صلاحیت اجرا ضروریه

تا جایی که من میدونم لازم نیست. بدون بیمه پروانه نظارت گرفتیم

بالا