نشریه الکترونیکی معماری باشگاه

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
.........

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    8.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 11.jpg
    11.jpg
    8.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Like
واکنش ها: raha

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته اینا هم خوب نیستن الان رنگی که من استفاده کردم توی این کار میتونه بستگی داشته باشه به عکسی که روی جلد میاد من فقط میخواستم بگم باید ساده باشه .. و اینجا بازم میگم فقط اسم نشریه هست که به صورت لوگو نشریه همیشه ثابت هست ...

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
مثل این ...

پیوست ها

• aplusi 20 issue title.jpg
    aplusi 20 issue title.jpg
    11.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Like

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
من الان کلی از خودم نا امید شدم:cry:
شوخی میکنم. ممنون وروجک جان، آره خودم هم میخواستم رنگی کار کنم ولی میگم تنظیمات فتوشاپه به هم ریخته فکر میکنم از بعد از اون طرح صفحه بندیه! همه طرح ها سیاه سفید میشن خودشون. اصلا بدون اینکه من بخوام... وگرنه اون طرح اولیه اگه دیده باشیش کاملا رنگیه!

بسیـــار کار خوبی میکنی عزیزم. حالا فعلا زیاد فرصت داری...;)

image + mode + rgb
بزن تا تنظیماتت برگرده به حالت قبل ینی رنگی شه

من کلا آدم مینیمالیستی هستم...:d
تازه کلی تلاش کردم اون صفحه بندیه خیلی ساده نباشه!که دیگه مهران بهم گفت شلوغ شده!:whistle:
بعدشم مگه خوب یا بد بودن یه طرح به زمانی هست که واسش صرف میشه؟ مثلا آرم Nike که یکی از لوگو ها معروف هست مگه کشیدنش کار سختیه؟ مامان بزرگ من هم میتونه یه تیک بزنه!:D ولی خب ساده و شیک هستش. البته قصدم این نیست که کار ضایع خودمو با اون کارا مقایسه کنم، کلا گفتم...:whistle:

منظورم زمان نیس رها جان منظورم تفکری هست که دریک زمان خاص به یک مهم خاص همراه با ارائه مطرح میشه
چه فلسفی حرف زدم!حال کردم:w16:

:w27::w27:اگه جسارتی کردم مزلت:w27:

آخرین ویرایش:
  • Like

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
من الان کلی از خودم نا امید شدم:cry:
شوخی میکنم. ممنون وروجک جان، آره خودم هم میخواستم رنگی کار کنم ولی میگم تنظیمات فتوشاپه به هم ریخته فکر میکنم از بعد از اون طرح صفحه بندیه! همه طرح ها سیاه سفید میشن خودشون. اصلا بدون اینکه من بخوام... وگرنه اون طرح اولیه اگه دیده باشیش کاملا رنگیه!

بسیـــار کار خوبی میکنی عزیزم. حالا فعلا زیاد فرصت داری...;)

image + adjusment + rgb

من کلا آدم مینیمالیستی هستم...:d
تازه کلی تلاش کردم اون صفحه بندیه خیلی ساده نباشه!که دیگه مهران بهم گفت شلوغ شده!:whistle:
بعدشم مگه خوب یا بد بودن یه طرح به زمانی هست که واسش صرف میشه؟ مثلا آرم Nike که یکی از لوگو ها معروف هست مگه کشیدنش کار سختیه؟ مامان بزرگ من هم میتونه یه تیک بزنه!:D ولی خب ساده و شیک هستش. البته قصدم این نیست که کار ضایع خودمو با اون کارا مقایسه کنم، کلا گفتم...:whistle:

منظورم زمان نیس رها جان منظورم تفکری هست که دریک زمان خاص به یک مهم خاص همراه با ارائه مطرح میشه

ببخشید ولی این نیست ؟
image + mode + rgb

raha

مدیر بازنشسته
من بازم طرح زدم...:whistle:
ببینید بهتر شد؛ :whistle:

به اون صفحه ای هم که طراحی کردم میاد... یعنی هماهنگی داره!
طرح رو هم بسته به موضوع هر شماره میشه عوض کرد دیگه،

چطوره؟!

پیوست ها

• p12.jpg
    p12.jpg
    20.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • p11.jpg
    p11.jpg
    29.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

raha

مدیر بازنشسته
image + adjusment + rgb

چرا این نقل قولا انقدر قاطی پاتی شده:d
بله. درسته خانم مهندس! خواهش میکنم. بسیار استفاده کردیم...

راستی طرح قبلی رو هم یکم رنگیش کردم.... شد این؛
با این که هیچی نیست. ولی من نمیدونم چرا دوستش دارم!:w05:

پیوست ها

• p09.jpg
    p09.jpg
    18.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
ها ماشاا.. بهتر شد و خواهد شد ... .
کلا با این فضاها مبهم و انتزاعی مثل اینکه خیلی حال میکنی ...
فقط 2 نکته یکی این special issue اگه حتما باید باشه بهتره ریز تر بشه و یه جای خاصی هم داشته باشه یا اگه جای خاصی نداره فونتش میتونه بهتر از این باشه ...
بعد همون اندازه صفحه که نظرم اینه که چون اینا فایل پی دی اف میشن بهتره آ4 باشه حالا دیگه هر جور خودتون صلاح میدونید .

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا این نقل قولا انقدر قاطی پاتی شده:d
بله. درسته خانم مهندس! خواهش میکنم. بسیار استفاده کردیم...

راستی طرح قبلی رو هم یکم رنگیش کردم.... شد این؛
با این که هیچی نیست. ولی من نمیدونم چرا دوستش دارم!:w05:
اینم خوبه هیچکی نمیگه بده ولی بیشتر مثل یک پوستر میمونه تا طرح روی جلد نشریه اینو نگه دار برا تبلیغ ...

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
من به نظرم بهتره این طرحا رو تا همینجا نگه دارین یا حداقل بیشتر انرژیتون رو از حالا بزارین رو جمع آوری مطالب و موضوع بعد همراه با اون این طرح ها رو هم پیش ببرید ...

raha

مدیر بازنشسته
ها ماشاا.. بهتر شد و خواهد شد ... .
کلا با این فضاها مبهم و انتزاعی مثل اینکه خیلی حال میکنی ...
فقط 2 نکته یکی این special issue اگه حتما باید باشه بهتره ریز تر بشه و یه جای خاصی هم داشته باشه یا اگه جای خاصی نداره فونتش میتونه بهتر از این باشه ...
بعد همون اندازه صفحه که نظرم اینه که چون اینا فایل پی دی اف میشن بهتره آ4 باشه حالا دیگه هر جور خودتون صلاح میدونید .

آره. خیلی:w12:
اونم اوکی. باشه... مرسی

آخه آ4 خیلی تکراریه... نیست؟
یعنی میگی این ابعاد رو نمیشه پی دی اف کرد؟

اینم خوبه هیچکی نمیگه بده ولی بیشتر مثل یک پوستر میمونه تا طرح روی جلد نشریه اینو نگه دار برا تبلیغ ...

منظورم این نیست که ازشون استفاده بشه حتما که!
بیشتر میخوام ایرادای کارم رو بدونم
چون آدم خودش که تنهاست فکر میکنه کارش درسته
اما بعد که نظرات بقیه رو میبینه اشکالای کارش رو متوجه میشه
مثلا اون طرح اولیه که واسه جلد داده بودم اولش خوشم میمومد ازش اما الان دیگه نه!

بازم ممنون از نظرات سازنده تون:w27:

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره. خیلی:w12:
اونم اوکی. باشه... مرسی

آخه آ4 خیلی تکراریه... نیست؟
یعنی میگی این ابعاد رو نمیشه پی دی اف کرد؟

نمیدونم من چون خودم الان بلد نیستم گفتم ......اگه بشه که شاید اونجوری هم بهتر باشه ...باید بپرسم ....

منظورم این نیست که ازشون استفاده بشه حتما که!
بیشتر میخوام ایرادای کارم رو بدونم
چون آدم خودش که تنهاست فکر میکنه کارش درسته
اما بعد که نظرات بقیه رو میبینه اشکالای کارش رو متوجه میشه
مثلا اون طرح اولیه که واسه جلد داده بودم اولش خوشم میمومد ازش اما الان دیگه نه!

بازم ممنون از نظرات سازنده تون:w27:
آره فوتوشاپ 10 درصدش یادگیریه بقیش فقط تجربه هست کم کم میفهمی باید چکار کنی ..
شما ایده های خوبی داری فکر کنم در آینده فوتوشاپ کار خوبی بشی ...

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=23065&d=1281523587

رهااااااااااااااااااااااا
سبزش خیلی جیغهههههههههههههههههههه ولی از قبل بهتره
بابا فرصت بدین
منم بیام:d

سپیدار

کاربر بیش فعال
نشریه الکترونیکی معماری باشگاه (اهداف،برنامه ها،پیشنهادات و...)

نشریه الکترونیکی معماری باشگاه (اهداف،برنامه ها،پیشنهادات و...)

با سلام و احترام خدمت تمامی دوستان
حسب پیگیری های دلسوزانه سرکار خانم رهای گرامی ، مدیر فعال تالار ، نیت بر ان است که هدفی که مدت ها پیش مطرح شده بود را سامان و انجامی ببخشیم و نشریه ای درخور را در فضای مجازی راه بیندازیم . طرحی که مدتها قبل نینو گرامی ، جناب دومان بزرگوار و دوستان و مدیران دیگر اغاز کرده بودند و کم کم به فراموشی سپرده شده بود .
در این میان با موانع و همین طور پتانسیل هایی مواجه هستیم که هر دو عامل از مشخصات فضای مجازی و کار در فضای مجازی ست .
انچه بیش از هر چیز نقطه قوت و امیدواری ست ، چیزی نیست جز کار گروهی و خرد جمعی ؛ چنان که اکثر دوستانی که در اینگونه فضا ها فعالیت میکنند ، کمابیش دارای تجارب و دانش و اموخته های یکسان هستند . البته این یکسانی در مقایسه با اساتیدی ست که در نشریاتی چون " صفه " فعالیت میکنند .
انچه مهم است ، ایجاد زمینه ای جهت همفکری ، ارتباط سالم علمی و تلاش در بهبود و نظم دهی به اطلاعات و اموخته های پراکنده ست ، ورنه در این مرحله از دانش اندوزی ، سودای به طبع رساندن نشریه ای چون صفه و هنرهای زیبا ، خیالی خام بیش نیست . _ حال انکه خود این مجلات هم در قیاس با مجلات موسوم به علمی – پژوهشی دیگر دنیا دارای کاستی های بسیار زیادی هستند _
در این مدت به دقت سعی کردم به بررسی مجلات معماری ایرانی بپردازم ، با تمرکز بر دو مجله " معمار " و " معماری و ساختمان " . به جرات میتوانم بگویم جدای از چند استثنا ، این مجلات هیچگونه بار علمی ِ اکادمیکی ندارند . اگر بخواهم قدری سخنم را متعادل کنم ، باید بگویم با در نظر گرفتن هزینه صرف شده جهت خرید ، تعداد صفحات مجلات و با بررسی مدارک ِ چاپ شده در هر شماره ، بیشتر به این نتیجه میرسیم که با مجلاتی " تبلیغاتی " مواجه هستیم ؛ که در میان تبلیغات ، با چند مقاله متوسط و باز هم تبلیغ برای چند معمار و دفتر معماری برخورد میکنیم .
103 صفحه تبلیغ در مجله ای 157 صفحه ای !!!! مجله مورد بررسی کاتوره ای : معمار 47
یعنی فقط 54 صفحه از این شماره ی مجله تبلیغات نبود . اما کار به اینجا ختم نمی شود . اگر دقیق تر بررسی کنیم ، میبینیم که صفحات زیادی به تبلیغ دفاتر معماری اختصاص دارد و چند کار اجرا شده یا طراحی شده از این دفاتر ، ان هم با ناقص ترین و گنگ ترین مدارک ممکن که هیچگونه استفاده تحلیلی _ معماری نمیتوان کرد . تازه برای تمام اینها باید مبلغی معادل یک کتاب را هم پرداخت کرد .
کاری به چرایی چنین وضعی ندارم که انها هم حتما برای خود دلایلی چون هزینه ها نشر و . . . دارند که ما را با ان کاری نیست .
اینها را گفتم ، که منظورم را اینگونه بیان کنم : اگر واقع بینانه بخواهیم نگاه کنیم ، نمیتوانیم کادر و اعضایی با بار علمی و وزنه ی اعتباری نشریاتی چون صفه و هنرهای زیبا داشته باشیم ، اما میتوانیم از پتانسیل های دنیای مجازی ، از دانش جدا جدای دوستان ِ این سایت و کسانی که در اینده به ما می پیوندند ، از روابطی که بر دهکده جهانی حاکم است ، با همفکری و یاری یکدیگر استفاده کنیم و به مراتب ارزنده تر و قابل تامل تر از بسیاری از نشریات ِ چاپی موجود کشور شویم .
اغاز چنین کارهایی ، به نسبت تداومش بسیار اسان است . به نظر شخص من ، گاهی شروع نکردن یک کار ، بهتر از با های و هوی اغاز کردن و در حقارت و بیهودگی به پایان بردنش است .
موانع پیش رو :
مجازی بودن این ارتباط همان طور که نقطه قوت است ، نقطه ضعف نیز میباشد . چنان که با بررسی صفحات این تالار در می یابیم که چگونه کار به حاشیه کشیده میشود ، انرژی بیهوده صرف میشود و حاصلی جز فراموشی ندارد . یکی از دلایل رخ دادن چنین اتفاقی ، عدم مسئولیت های ملموس دفتری ست . بدین معنا که هر کس بر اساس لطفی که به دوستان دیگر دارد وارد چنین کارهایی میشود و هیچ نفع و الزامی هم در کار نیست . در این میان گاهی چیزهایی برای عضو پیش می اید که دارای اولویت بیشتری ست ، و مسئولیت پذیرفته شده یا فراموش میشود یا انگونه که باید به انجام نمیرسد . ( دورادور شاهد تلاش یکی دو نفر از دوستان برای هماهنگی گروهی که در پروژه ترجمه شرکت کرده بودند ، بودم )
از دیگر موانع ، هماهنگی هایی مربوطه است . در اینگونه فضا ها اگر کسی که عهده دار کاری است چند روزی به علتی نتواند به باشگاه سر بزند ، کارهای دیگر هم به خوبی انجام نمیشود .
در مورد مزایا صحبتی نمیکنم ، چرا که اگر به واقع مزیت باشند ، در طول انجام کار خودشان را نمایان خواهند کرد .
من به اندازه خودم سعی کردم نکاتی که به ذهنم رسیده بود رو بیان کنم . در اینجا پیش از هر چیز از دوستان تقاضا دارم برای موانعی که اشاره شد و همچنین با توجه به تجاربی که دارند و موانعی که فکر میکنند وجود خواهد داشت ، راهکار کاربردی ارائه بدهند ، با این کار ابعاد ناشناخته کار قدری واضح تر شده و ما یا هر کسی دیگری که قصد تقبل و انجام مسئولیت داشته باشد ، زمینه برای کار کردنش اسان تر خواهد بود .
.
.
.

سپیدار

کاربر بیش فعال
چهار چوب کلی پیشنهادی

چهار چوب کلی پیشنهادی

بر خلاف انچه ممکن است در ابتدا تصور شود ، انچه در پی می اید دستورالعمل های خشک و غیر قابل تغییر نیستند بلکه فقط چهارچوبی کلی ست و از یک نظر هر چهار چوبی ایجاد می شود که از ان عبور کرد و گاهی ان را در نوردید . اینها فقط نمای کلی بود که به نظرم رسید و بر پایه دسته بندی هایی که جناب دومان عزیز در همین تالار انجام داده بودند شکل گرفت و با تغییراتی ، سعی کردم در امتداد همان باشد .لازم به ذکر است این دسته بندی صرفا یک پیشنهاد است و با شوق بسیار از نظرات دیگر ، اصلاحات کلی و جزئی ، اضافه و کم کردن دسته ها و . . . استقبال میکنم و خوشحال خواهم شد .
موارد ذکر شده در دیاگرام را به صورت نوشتاری بازگو کرده و نکاتی که هر مورد به ذهنم میرسد را بیان میکنم و به انتظار نقد دوستان مینشینم :

جهت مشاهده دیاگرام ، به فایل پی دی اف ضمیمه مراجعه کنید . در تاپیک بعد به شرح دیاگرام میپردازم .

پیوست ها

• diagram.pdf
    204.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

سپیدار

کاربر بیش فعال
1 . مقالات
1.1 : مقالات ایرانی

1.1.1 : مقالات ایرانی از شخصیت های شناخته شده معماری
1.1.1.1 : چاپ شده در مجلات و نشریات
1.1.1.2 : ارسال شده برای نشریه باشگاه
1.1.2 : مقالات دانشجویی
1.1.2.1 : مقالات دانشجویی تالیفی و تدوینی چاپ نشده
1.1.2.2 : مقالات چاپ و ارائه شده

1.2 : مقالات خارجی

1.2.1 : ترجمه و چاپ شده در سایر نشریات معماری داخلی
1.2.2 برداشت از منابع اصلی و ترجمه برای نشریه باشگاه
1.2.3 چکیده زبان اصلی و قرار دادن لینک به اصل مقاله و ارجاع مخاطب
نکات :
الف )در 1.1.1.2 در اغاز کار خیلی بعید به نظر میرسد .
ب ) از انجا که کلیت کار یک کار جمعی ست ، همان طور که پیش تر دومان گفته بودند ، بیشتر تمایل بر ان است که نظرات و تحقیقات شخصی دوستان عرضه شود . به همین خاطر مقالات دانشجویی از اولویت بیشتری برخوردار هستند . چه نوشتار هایی که به صورت پروژه های درسی ارائه شده ، چه بخشی از کار تحقیقاتی طرح های معماری .
ج )در بخش 1.1.1.1به گمانم بهتر است مقالاتی که در سالهای قبل چاپ شده اند و در دنیای اینترنت وجود ندارند و از طرفی هنوز موضوعیت دارند انتخاب شوند . با این کار یک سری مطالب که یا کمتر دیده شده اند و یا کم کم به دست فراموشی سپرده شده اند ، دوباره مورد استفاده قرار میگیرند . ( مثلا شماره های قدیمی مجله ما یا صفه و یا مجلات هنرهای زیبا مقالات ارزشمندی در ارشیوشان دارند )
د ) در مورد مقالات خارجی ، اولویت و تاکید بر ترجمه مقالات است . این مهم با توجه به حضور دوستانی که بر زبان انگلیسی مسلط هستند ، چندان دور از دست نیست . قدری لطف میخواهد و زمان .
2 . نقد

2.1 : نقد پروژه
2.1.1 : نقد پروژه ایرانی
2.1.2 : نقد پروژه بین المللی

2.2 : نقد مسائل نظری معماری
2.2.1 : نقد اموزش معماری در موضوع ان شماره نشریه
2.2.2 نقد دفاتر و دست اندرکاران جریان معماری در نحوه برخورد با موضوع ان شماره
2.2.3 نقد مسائل پیرامونی ِ مرتبط با موضوع ان شماره
نکات :
الف ) منظور از نقد ، صرفا انتقاد نیست
ب ) در نقد پروژه ها و همچنین مسائل نظری ، نقد ِ تحلیلی منظور نظر است .
ج ) اولویت بیشتر با نقد ها و تحلیل های شخصی دوستان از پروژه هاست .
د ) پروژه هایی اولویت دارند که دارای مدارک ِ خوانا و کافی باشند .

3 . تاریخ و مبانی نظری :

3.1 : ریشه های تاریخی و نظری موضوع ان شماره

3.1.1 : ریشه های تاریخی و نظری بین المللی موضوع ان شماره
3.1.2 : ریشه های تاریخی و دلایل و ضروریات نظری ان موضوع در ایران

3.2 : وضع موجود مبانی نظری و وضع فعلی :
3.2.1 : در جهان
3.2.2 : در ایران

3.3 : چشم انداز های مبانی نظری و تاریخی پدیده مورد بحث
نکات :
الف ) روایت تاریخی چندان مد نظر نمیباشد . بیشتر ریشه ها و تاثیرات تحلیلی تاریخی مرا است ، از نظر مبانی نظری که موجب شکل گیری ان دوره تاریخی شده اند .
ب ) تحلیل های تاریخی خود ِ دوستان ارزش بالاتری دارد .
ج ) مدارک واضح ( عکس های جزئی و کلی و . . . ) موجب افزوده شدن به بار کارکردی اینگونه مطالب خواهد بود .

4 . فن ساختمان :

4.1 : تمظیم شرایط محیلی
4.2 مصالح و تکنولوژی نوین و مباحث بهره وری انرژی

نکات :
الف ) اگر تا حد امکان در ارتباط با موضوع ان شماره باشد ، خیلی بهتر است . مثلا فرض کنید شمراه ای پیرامون معماری مدرن است . اگر در بخش فن ساختمان مسائل فنی و تنظیم شرایط و مصالح و تکنولوژی مربوط به این دوره مورد بررسی قرار بگیرد ، به گمانم به صورت جزئی تر و تخصصی تر امکان بحث و دسته بندی وجود دارد . همچنین با تداوم این کار ، بعد از مدتی مجموعه ای از " روند " هایی که در دوره های مختلف در این بخش ایجاد شده را به صورت یکجا خواهیم داشت .

5 . مصاحبه و گفتگو :

5.1 : مصاحبه و گفتگوی خارجی
5.1.1 : ترجمه گفتگو و مصاحبه چاپ شده در سایر نشریات معماری ایرانی
5.1.2 ترجمه از اصل منبع برای نشریه باشگاه
5.1.3 تنظیم یک گفتگو و انجام ان از طریق فیس بوک ، سایت معماران و دفاتر انها با معمار مورد نظر

5.2 : مصاحبه و گفتگوی ایرانی
5.2.1 : مصاحبه و گفتگو با معمار و افراد صاحب نظر شناخته شده
5.2.1.1 : چاپ شده در سایر نشریات
5.2.1.2 تنظیم گفتگو و ملاقات حضوری و تهیه گزارش توسط اعضا باشگاه

5.2.2 : مصاحبه و گفتگو با اساتید کمتر شناخته شده ( غیر رسانه ای ) و دانشجویان توسط اعضای باشگاه

5.2.3 : مصاحبه و گفتگو با مسئولان دفاتر فعال و پویا

نکات :

الف ) درج ِ مصاحبه و گفتگو مرتبط با موضوع شماره نشریه از اولویت بالاتری برخوردار است .

ب ) مورد های 5.1.2 و همچنین 5.1.3 چندان دور از دست و بعید نیست . لطف بیشتر دوستان ِ مسلط به زبان را طلب میکند .

ج ) مورد 5.2.2 در دسترساکثر دوستان است . بالاخره در هر دانشگاهی یکی دو استاد هستند که متفاوت تر از سایر اساتید هستند و حتی ممکن است به صورت تخصصی در مورد موضوع ان شماره نشریه مطالعات و حرف هایی داشته باشند که با توجه به پراکندگی جغرافیایی دوستان فعال در باشگاه ، میتوان به صورت مطلوبی به این بخش پرداخت .

د ) منظور از پویایی و فعالیت در مورد 5.2.3 بیشتر زمینه فعالیت تخصصی ان دفتر معماری ست . مثلا در مورد مصالح نوین ساختمانی ، ممکن است چند دفتر ایرانی پیشرو استفاده از ان فن اوری در ایران باشند . به گمانم مصاحبه با چنین دفاتری و اشنایی با قوت و ضعف های کارکردی ان مسائل در ایران خالی از لطف نباشد .

6 . اموزش و نکات اموزشی :

6.1 : اموزش های نرم افزاری
6.1.1 : اموزش های دنباله دار
6.1.2 : اموزش ترفند ها و نکات کلیدذی موردی

6.2 : اموزش بیان معماری
6.2.1 : اموزش های دنباله دار
6.2.2 : اموزش بیان نکات کلیدی و رفع اشتباهات رایج
6.3 : نکات اموزشی مربوط به دروس مهندسی
6.3.1 : نکات اموزشی دروس محاسباتی
6.3.2 : نکات اموزشی دروس نظری
نکات :
الف ) تصویری بودن اموزش ها در اکثر موارد ضروری ست .
ب ) در تالار های باشگاه هم بخش های اموزشی وجود دارد . اما از انجایی که گاهی با مطرح شدن یک سوال که هنوز مطلب اموزشی به انجا نرسیده ، رشته بحث گسسته میشود ، اینگونه اموزش ها معمولا روند درستی را طی نمیکنند . اما در اینجا چون در میانه مباحث سوالی مطرح نمیشود ، چنین مشکلی پیش نمی اید .
ج ) دوستانی که منت گذاشته و اموزش های دنباله دار را عهده دار میشوند ، بسیار مهم است که از ابتدای بحث و نکات ابتدایی اغاز کرده ، روند تدوین شده ای را طی کنند ، و در جلساتی مشخص بحث را به انجام برسانند .
د ) مراد از اموزش ، بیشتر اموزش های کاربردی ست .
ه ) در مورد 6.3.1 میتوان جهت تعمیق مطالب ، از دوستان ِ عمرانی هم بهره جست .

7. سایر هنر های تجسمی و علوم انسانی مرتبط با معماری
7.1 : فلسفه
7.2 : جامعه شناسی
7.3 : موسیقی
7.4 : شعر و ادبیات
7.5 : نقاشی و گرافیک
7.6 : مجسمه سازی
7.7 : فیلم و سینما
7.8 : معماری و طراحی داخلی

نکات :
الف ) بهتر از من میدانید که علوم و هنر های مختلف ، تاثیر و تاثر متقابلی بر یکدیگر دارند . همانطور که مثلا معماری باروک داریم ، در موسیقی هم موسیقی دوران باروک وجود دارد ، نقاشی دوره باروک هم شاخصه های خود را دارد ، چنان که مجسمه سازی و حتی طراحی داخلی بنا ها . جالب تر انکه اگر به صورت تحلیلی و دقیق بررسی کنیم ، میبینیم تمامی انها دارای وجوه مشترک غیر قابل انکاری هستند که بخشی از ان به علت اشتراکات نظری و فکری ِ انهاست ، بخشی مربوط به اقتضای دوران تاریخی و بخشی هم مربوط به تاثیراتی ست که مثلا فضا های معماری بر روی اهنگ ساز های ان دوره گذاشته است . چنین تحلیل هایی در این زمینه ، علاوه بر انکه نیازمند دیدی همه جانبه و تحلیل گرانه ست ، بسیار بسیار در امر اموزش اصولی و ریشه ای و کنکاش ذهن های جستجو گر مهم و ضروری ست .

8 . اخبار و رویداد ها :

8.1 : اخبار و رویداد های معماری ایران
8.1.1 : اخبار و رویداد های معماری ایران در ماه جاری و ماه اینده
8.1.2 : اخبار و رویداد های معماری ایران در ماه گذشته و نتایج انها

8.2 : اخبار و رویداد های معماری جهان
8.2.1 : اخبار و رویداد های معماری جهان در ماه جاری و اینده میلادی
8.2.2 : اخبار و رویداد های معماری جهان در ماه گذشته و نتایج انها

نکات :
الف ) چند مرکز بیشتر نیستند که رویداد های کلی کشور را رقم میزنند ، خانه هنرمندان ، مرکز فرهنگی هنری صبا ، گاهی نشست هایی در موزه هنرهای معاصر و گهگاهی چند اتفاق پراکنده دیگر بعلاوه نمایشگاه ها و همایش هایی که همه انها فراخوان و سایت های اطلاع رسانی خود را دارند که با قدری جستجو میتوان به انها پی برد . تنها نظم دهی به انها و به اطلاع رسانی به موقع اهمیت زیادی دارد .
ب ) در بخش اخبار و رویداد های جهان ، گاهی فراخوانی در سطح بین المللی مطرح میشود که شاید اگر دوستانی از ان اطلاع داشته باشند بتوانند مطالب که از قبل تهیه کرده اند را اماده ارائه کنند . اما فکر میکنم نتایج ِ بخش بین المللی اخبار و رویداد ها اهمیت بیشتری داشته باشد . مثلا در ماه قبل چه مسابقه ای داوری شد و نتایج این داوری چه بوده است ، یا مثلا چه پروژه هایی در دنیا به اتمام رسیده و مسائلی از این دست .

سپیدار

کاربر بیش فعال
از اونجایی که نظم نوشته ها کمی به هم خورد ، فایل پی دی اف نوشته بالا رو هم اینجا قرار میدم :

امیدوارم دوستان با دقت نظری که دارند به تصحیح ضعف هایی که به نظرشون میرسه بپردازند و نظراتشون رو بیان کنند .

پیوست ها

• sharh.pdf
    84.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

سپیدار

کاربر بیش فعال
مطلبی رو در این تاپیک گذاشتم :

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=45674&page=14

اما چون فکر کردم چندان بی ارتباط با صفحه بندی نیست ، گفتم شاید بد نباشه اینجا هم فایل های ضمیمه ای که اونجا گذاشتم ، اینجا هم قرار بدم .

از مدیریت محترم تقاضا دارم هر کدوم رو که در جای اشتباه قرار دادم ، نسبت به حذفش اقدام کنند .

پیوست ها

• diagram.pdf
    204.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • sharh.pdf
    84.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

raha

مدیر بازنشسته
ممنون سپیدار عزیز از دسته بندی بسیار جامع و کاملی که انجام دادین:gol:
چیزی که مسلمه هر کدوم از ما نهایتا" در 2 یا 3 مورد میتونیم فعالیت داشته باشیم در نتیجه 2 حالت پیش میاد یا باید تعداد اعضا نشریه به اندازه ای بشه که همه بخش ها رو بتونیم پوشش بدیم (که امیدوارم اینطور بشه!) و یا اولویت بندی در جمع آوری و تهیه مطالب داشته باشیم که میتونه بر اساس موضوع هر نشریه این اولویت بندی صورت بگیره (مثلا یه موضوع ممکنه فعالیت در بخش تاریخی و مبانی نظری رو بیشتر طلب کنه و موضوع دیگه ای مباحث فنی ساختمان رو)و بسته به تعداد اعضا مطالب مهم تر و نزدیک تر به موضوع تهیه بشه... یه حالت دیگه هم میشه در نظر گرفت که فواصل انتشار هر نشریه انقدری باشه که فرصت برای تهیه همه مطالب با تعداد اعضا کم میسر باشه!

خب با توجه به اینها و شروع شدن سریعتر کار نشریه چنتا مورد رو باید سریعتر مشخص کنیم...
-اعضا نشریه و گروه بندی اعضا در دسته بندی که مشخص کردین بر حسب علاقه شون...
-مشخص کردن فواصل زمانی انتشار هر شماره ، که مثلا قراره ماهنامه باشه. فصل نامه یا...
-مشخص کردن موضوع نشریه، که من پیشنهادم اینه که از الان یه افق فرضا یک ساله رو برای فعالیت نشریه در نظر بگیریم و مشخص کنیم تو این یک سال 2، 3 یا 4 شماره رو قصد داریم منتشر کنیم و یه هدف کلی رو مشخص کنیم و موضوعات بر پایه ی اون هدف کلی انتخاب کنیم!
-داشتن اعضایی به عنوان ویراستار . صفحه آرا و سایر موارد جانبی مرتبط و تقریبا تخصصی که یا از بچه های باشگاه که افراد متخصص بینشون کم نیست باید کمک بگیریم و یا از خارج از باشگاه دعوت به همکاری کنیم...

اینها چیزایی که الان به ذهنم رسید...
الان برای شروع من خواهش میکنم از دوستانی که علاقه به کارهای علمی در زمینه معماری دارند. بیان و اعلام آمادگی کنند تا با مشخص شدن اعضا و گروه ها بتونیم فعالیت نشریه رو در کنار هم شروع کنیم... لطفا همزمان پیشنهاداتتون درباره موارد بالا رو هم مطرح کنید...

----------
راستی من پست هاتون رو به صورت تاپیک مستقل در آوردم که بعدا بین صفحات تاپیک گم نشن!

سپیدار

کاربر بیش فعال
ممنون سپیدار عزیز از دسته بندی بسیار جامع و کاملی که انجام دادین:gol:
چیزی که مسلمه هر کدوم از ما نهایتا" در 2 یا 3 مورد میتونیم فعالیت داشته باشیم در نتیجه 2 حالت پیش میاد یا باید تعداد اعضا نشریه به اندازه ای بشه که همه بخش ها رو بتونیم پوشش بدیم (که امیدوارم اینطور بشه!) و یا اولویت بندی در جمع آوری و تهیه مطالب داشته باشیم که میتونه بر اساس موضوع هر نشریه این اولویت بندی صورت بگیره (مثلا یه موضوع ممکنه فعالیت در بخش تاریخی و مبانی نظری رو بیشتر طلب کنه و موضوع دیگه ای مباحث فنی ساختمان رو)و بسته به تعداد اعضا مطالب مهم تر و نزدیک تر به موضوع تهیه بشه... یه حالت دیگه هم میشه در نظر گرفت که فواصل انتشار هر نشریه انقدری باشه که فرصت برای تهیه همه مطالب با تعداد اعضا کم میسر باشه!

خب با توجه به اینها و شروع شدن سریعتر کار نشریه چنتا مورد رو باید سریعتر مشخص کنیم...
-اعضا نشریه و گروه بندی اعضا در دسته بندی که مشخص کردین بر حسب علاقه شون...
-مشخص کردن فواصل زمانی انتشار هر شماره ، که مثلا قراره ماهنامه باشه. فصل نامه یا...
-مشخص کردن موضوع نشریه، که من پیشنهادم اینه که از الان یه افق فرضا یک ساله رو برای فعالیت نشریه در نظر بگیریم و مشخص کنیم تو این یک سال 2، 3 یا 4 شماره رو قصد داریم منتشر کنیم و یه هدف کلی رو مشخص کنیم و موضوعات بر پایه ی اون هدف کلی انتخاب کنیم!
-داشتن اعضایی به عنوان ویراستار . صفحه آرا و سایر موارد جانبی مرتبط و تقریبا تخصصی که یا از بچه های باشگاه که افراد متخصص بینشون کم نیست باید کمک بگیریم و یا از خارج از باشگاه دعوت به همکاری کنیم...

اینها چیزایی که الان به ذهنم رسید...
الان برای شروع من خواهش میکنم از دوستانی که علاقه به کارهای علمی در زمینه معماری دارند. بیان و اعلام آمادگی کنند تا با مشخص شدن اعضا و گروه ها بتونیم فعالیت نشریه رو در کنار هم شروع کنیم... لطفا همزمان پیشنهاداتتون درباره موارد بالا رو هم مطرح کنید...

----------
راستی من پست هاتون رو به صورت تاپیک مستقل در آوردم که بعدا بین صفحات تاپیک گم نشن!

ممنون از لطفتون . به نکات بسیار خوبی اشاره کردید . بد نیست چند چیز که در مورد فرمایشات شما به نظرم رسید رو بیان کنم و همین طور چند نکته رو .

* به گمان من اگر با یک دید بلند مدت یا لااقل میان مدت به قضیه نگاه کنیم ، اعضای درگیر این کار باید به حد قابل قبولی برسند . به چند دلیل . نخست انکه الان به دلیل شرایط خاص زمانی ، عده ای از دوستان وقت بیشتری برای فعالیت دارند ، با شروع ترم ها و همچنین مشخص شدن نتایج کنکور ها ، خواسته یا ناخواسته عده ای بخش عمده ای از زمانشون صرف کارهای دانشگاه میشه . برای همین اعضا باید به اندازه ای باشند که کارها و فشار ها تقسیم بشه . مورد بعد تنوع ایده ها و همچنین یکجایی دانش های جدا جدای دوستانه که با بیشتر شدن اعضا ، غنای بیشتری پیدا میکنه ؛ هرچند که این کار هماهنگی رو مشکل تر میکنه ، اما به نظرم من کار گروهی و فرهنگ کار گروهی باید از یه جایی شروع بشه . با تمام این حرف ها ، در عمل نه میتوانیم و نه نیاز داریم که برای هر بخش ، فقط یک مسئول داشته باشیم . دوستانی هستند که به خوبی و با کیفیت مطلوب میتوانند عهده دار چند بخش شوند .
ولی حرف شما در پاراگراف اول ، با هر تعداد عضوی کاملا درست و منطقیه . ممکنه با توجه به موضوع هر شماره ، یکی از بخش ها اهمیت بیشتری داشته پیدا کنه ، که در این مورد حتی میتونیم از اعضای میهمان که در اون زمینه دانش بیشتری دارند استفاده کنیم .

* با هر تعداد عضو ، باز هم مسئله فواصل زمانی نشریه بسیار مهمه . این چیزیه که همه دوستان باید نظر بدن . البته واقع بینانه و با توجه به تجربه هایی که داریم _ یا نداریم _ و همین طور با نگاه به این نکته که از اونجایی که بیشتر هدف بر اینه که از مطالب شخصی دوستان استفاده بشه ، ایا در فاصله زمانی یک ماه ( اگر بنا بر ماه نامه باشد ) ایا عضوی میتواند در زمینه موضوع شماره ان قدر مطالعه همه جانبه داشته باشد تا بتواند " نظر شخصی " اش را مبتنی بر اصول علمی بنویسد ؟ خود من به شخصه از خودم این سوال رو میکنم که در طول چهار سال تحصیل ، چند مطلب قابل اعتنا نوشتم ؟ ایا میتوانم ظرف یک ماه ان قدر فکرم رو متمرکز کنم که منجر به یک مطلب منسجم بشه ؟
فاصله ی دوازده شماره با 4 شماره ی یک فصل نامه ، اون قدری هست که بشه روی این نکات عمیق تر فکر کرد .
به هیچ عنوان نمیخوام با چیزهایی که میگم روی نظر دوستان تاثیر بذارم . صرفا دیدگاه خودم رو بیان میکنم . باز هم عقیده دارم چون همه قراره با هم فعالیت کنیم ، در باره فواصل زمانی نشر هم همه باید نظرات و نقات ضعف و قوت رو بگن .

* در هر حال چه تصمیم به ماه نامه باشد ، چه فصل نامه ، نکته مهم بعدی اینه که همون طور روی چهارچوب کلی کاری هر شماره فکر میکنیم ، روی این نکته هم فکر کنیم که ایا میخواهیم هر شماره کاملا مستقل از شماره قبل و بعد باشد ؟ ایا میخواهیم بعد از مثلا 4 شماره ، انتخاب موضوعاتمان به نحوی باشد که بخشی از یک دوره ، یک سبک ، یک جریان یا موضوع یا هر چیز دیگه ای که در معماری وجود داره رو بررسی کنیم و علاوه بر استقلال موضوعی هر شماره ، یک ارتباط ِ کلی تر هم بین چند شماره داشته باشیم . اینها چیزهاییه که دوستان باید روش بحث کنن و نظراتشون رو با بقیه هم به اشتراک بذارن .

* در صفحات قبل و در چند نوبت ، دوستانی اعلام امادگی برای هر بخش کرده بودند . حتی برخی از دوستان به صورت مشخص گفته بودند که تمایل دارند چه کاری را عهده دار شوند . از اونجایی که اونها بر اساس دسته بندی های جناب دومان عزیز اعلام امادگی کردند و دسته بندی پیشنهادی من هم بر اساس راهنمایی ها و دسته بندی ایشون بوده ، الان میشه در خیلی از قسمت ها رفت سراغ اون دوستان و از اعلام امادگی شون استفاده کرد .
در مورد قسمت اموزش هم که کم و بیش دوستانی که عهده دار مسائل و نکات اموزشی باشگاه بودند مشخص هستند . از جناب یگانگی گرفته تا دوستان دیگه .
فقط یک تفاوت میان بخش اموزشی در باشگاه و نشریه وجود داره و اون اینه که اموزش در باشگاه بیشتر بر پایه رفع اشکال و پرسش و پاسخه ولی هدف بخش اموزشی نشریه ، بیشتر اموزش های دنباله دار و یا بیان ترفند های دسته بندی شده در هر نرم افزار یا مورد اموزشیه .
دست یافتن به این مهم لازمه ش اینه که دوستانی که در نرم افزار هایی تخصص دارن ، دانش و تخصصشون رو به صورت مدون و دسته بندی شده در بیارن . بی شک این کار از خودگذشتگی و صرف زمان زیادی نیاز داره ، ولی به دلیل اهمیت زیاد این بخش به چند دلیل ، ارزش این از خودگذشتگی و ایثار رو داره :
نخست انکه : این اموزش ها از طریق کسی که اون نرم افزار رو با دیدگاه معماری کار میکنه بیان میشه . خیلی از نکات خیلی نرم افزار ها ، در رشته های مختلف تفاوت پیدا میکنه . مثلا تری دی مکس کارکرد ها و ترفند هایی که یک دانشجوی معماری از ان بهره میبرد متفاوت از دانشجوی طراحی صنعتی ست . حال انکه در اشفته بازار بیرون ، هر کسی که صرفا تری دس مکس بلد باشد ( و در مواردی مسلط باشد ) اقدام به اموزش به تمام گروه های مخاطب میکند .
دوم انکه کسی که خودش درگیر یک نرم افزار است ، به صورت سریع تر و شیوا تر و مهمتر از اون کاربردی تر میتواند نکات عملکردی و مشکلات احتمالی رو بیان کند . مثلا یک جلسه از اموزش کد ( در دکان های بیرون ) بر این تمرین میگذرد که گزینه ی لاین ( خط ) را از نوار ابزار سمت چپ انتخاب کرده و فلان تمرین ِ نخود سیاهی را انجام دهید ! و بعد جلسه بعد اقا یا خانم معلم میکن که حالا با فشار دادن کلید L همان فرمان اجرا میشود .
در صورتی که اگر شما مثلا یک هم خونه ای داشته باشید و ازش بخواهید کد رو بهتون یاد بده ، شاید ظرف یک روز تمام فرمان های کاربردی رو بدون این شامورتی بازی ها و خیلی شسته رفته بهتون یاد بده .
و نکته اخر اینکه ؛ قوی بودن بخش اموزشی نشریاتی اینچنینی ، باعث ایجاد زمینه برای خوانده شدن سایر بخش ها نیز میشود و مهمتر از ان اینکه هیچ یک از مجلات چاپی کشور ( تا جایی که من میدانم ) چنین کاری انجام نداده اند .

* و حرف اخرم و پایان این پرحرفی های نا خواسته . دوستان زیادی هستند که به طرز وصف ناشدنی به صورت بی دریغ به دوستان دیگه در مواردی که سوال دارند کمک میکنند . خودم به شخصه بارها و بارها با سوالات و درخواست هایی مواجا شدم که فکر میکردم تا یکی دو هفته پاسخی برایش یافت نمیشود و در کمال تعجب دیدم که ظرف چند ساعت یک راهنمایی بسیار راهگشا از طرف دوستان متخصص در اون زمینه ارائه شده .
اگر این دوستان به مضوعات ایت نشریه هم نگاهی اینگونه داشته باشند ، بی شک نتیجه شگرفی در پی خواهد بود . اما تقاضای تمنا گونه ی من از دوستان اینه که خواهشا ، خواهشا ، خواهشا نظرات و نکاتی که به ذهنشون میرسه رو بیان کنند . نه فقط در مورد این کار . بحث ها و تاپیک های زیادی در باشگاه جریان داره که یا تعداد معدودی از دوستان پیگیرش هستند و در اون شرکت میکنند یا به کل فراموش شدن و اون تاپیک ماه هاست که هیچ چیز جدیدی به خودش ندیده . خیلی در این مورد فکر کردم . اول فکر کردم که شاید برخی از دوستان فرصت پرداختن به این مباحث رو ندارن . ولی دوستان اگر منصفانه به برخی تاپیک ها نگاه کنیم ، میبینیم که چندان بحث زمان در کار نیست . کافی ست نگاهی به برخی تاپیک های جنبی بندازیم . به هیچ تاپیکی اشاره نمیکنم چون به نظرم وجود اینجور تاپیک ها نه تنها بد نیست بلکه خیلی هم عالیه و باعث تنوع میشه . ولی اون چیزی که باعث تعجبم میشه اینه که هیچ تعادلی بین نظرات و فعالیت های جاری اینجور تاپیک ها با تاپیک های تخصصی وجود نداره .
یک بار دیگه به عنوان یه کوچک تر خیلی کوچک تقاضا میکنم بچه های فعال و دانای سایت نظراتشون رو با بقیه در میون بذارن . لااقل نکات منفی و اشتباه و نقص های دیگران رو بگن .
عذر میخوام که باز هم حرفم طولانی شد .

designshine

عضو جدید
بر خلاف انچه ممکن است در ابتدا تصور شود ، انچه در پی می اید دستورالعمل های خشک و غیر قابل تغییر نیستند بلکه فقط چهارچوبی کلی ست و از یک نظر هر چهار چوبی ایجاد می شود که از ان عبور کرد و گاهی ان را در نوردید . اینها فقط نمای کلی بود که به نظرم رسید و بر پایه دسته بندی هایی که جناب دومان عزیز در همین تالار انجام داده بودند شکل گرفت و با تغییراتی ، سعی کردم در امتداد همان باشد .لازم به ذکر است این دسته بندی صرفا یک پیشنهاد است و با شوق بسیار از نظرات دیگر ، اصلاحات کلی و جزئی ، اضافه و کم کردن دسته ها و . . . استقبال میکنم و خوشحال خواهم شد .
موارد ذکر شده در دیاگرام را به صورت نوشتاری بازگو کرده و نکاتی که هر مورد به ذهنم میرسد را بیان میکنم و به انتظار نقد دوستان مینشینم :

جهت مشاهده دیاگرام ، به فایل پی دی اف ضمیمه مراجعه کنید . در تاپیک بعد به شرح دیاگرام میپردازم .

سلام
به نظرم یک بخش معرفی هم می تونه جالب باشه
معرفی کتاب معرفی نشریه معرفی سایت معرفی نرم افزار و ...

یه نکته دیگه
به نظرم همیشه سرگرمی به رفع کسالت کمک میکنه
حالا این سرگرمی می تونه بخش مجزا داشته باشه که شامل موارد خاص باشه
یا می تونه در طول نشریه با عناوین مختلف مانند "آیا میدانستید؟" و ... گنجانده بشه

من هم در کل پایه ام ;)

moya_memar

عضو جدید
سلام.
منم هستم .
راستش از سر زدنهای همین طوری به باشگاه و...... خسته شدم.با دیدن فرومتون تصمیم گرفتم منم بشم یه عضو کوچیک از این اتفاق بزرگ.
به نظرم هر کدوم از ما با زندگی در هر شهر به عنوان نماینده اون شهر به حساب میایم و می تونیم خبر نگار و نماینده مجله تو اون شهر هم باشیم و اخبار و اتفاقای مهم معماری در اون شهر رو به اطلاع برسونیم.

raha

مدیر بازنشسته
سلام.
منم هستم .
راستش از سر زدنهای همین طوری به باشگاه و...... خسته شدم.با دیدن فرومتون تصمیم گرفتم منم بشم یه عضو کوچیک از این اتفاق بزرگ.
به نظرم هر کدوم از ما با زندگی در هر شهر به عنوان نماینده اون شهر به حساب میایم و می تونیم خبر نگار و نماینده مجله تو اون شهر هم باشیم و اخبار و اتفاقای مهم معماری در اون شهر رو به اطلاع برسونیم.

خب هدف اصلی هم همینه که تا حدودی این زمانی که تو این محیط مجازی صرف میکنیم رو هدفمندش کنیم و فعالیتمون بتونه تاثیر مثبتی روی خودمون و دیگران بذاره!

ممکنه بعضیها با برنامه بالا بلندی که اینجا میبینند این تصور درشون ایجاد بشه که در صورت اعلام همکاری مجبور شن زمان زیادی رو صرف کنند! اما اینجوری نیست. میتونید فقط در "یک بخش" مورد علاقه تون فعالیت داشته باشین و فقط در اون حیطه حالا بسته به موضوع خاص نشریه به جمع آوری اطلاعات بپردازین. یا فرضا گزارشی تهیه کنید و... مثل یه پروژه گروهی دانشگاهی میشه بهش نگاه کرد نه یه کار تمام وقت!

مثلا من خودم دوست دارم تو این زمینه ها همکاری کنم؛

1.1.1 : مقالات ایرانی از شخصیت های شناخته شده معماری
1.1.1.1 : چاپ شده در مجلات و نشریات

4. فن ساختمان :
4.1 : تمظیم شرایط محیلی
4.2 مصالح و تکنولوژی نوین و مباحث بهره وری انرژی

7.1 : فلسفه

فرضا دوستانی که زبانشون خوب هست میتونند در بخش ترجمه، و ترجمه مقالات خارجی فعالیت کنند. چون گمان نمیکنم کار سختی واسشون باشه... فقط باید مقالات خوب و جدید انگلیسی رو سرچ و پیدا کنند.

یا دوستانی که در خارج از ایران تحصیل میکنند مثل دوست خوبمون؛ designshine میتونید گزارشها یا اخبار و همایش های خارج از ایران رو که مطمئنا بهتر میتونید ازشون مطلع بشین رو در اختیار نشریه بزارین....

کلا با یه کوچولو همکاری از طرف همه دوستانی که در تالار هستن میتونیم کار بزرگی انجام بدیم... امیدوارم که موفق بشیم.

سپیدار

کاربر بیش فعال
سلام
به نظرم یک بخش معرفی هم می تونه جالب باشه
معرفی کتاب معرفی نشریه معرفی سایت معرفی نرم افزار و ...

یه نکته دیگه
به نظرم همیشه سرگرمی به رفع کسالت کمک میکنه
حالا این سرگرمی می تونه بخش مجزا داشته باشه که شامل موارد خاص باشه
یا می تونه در طول نشریه با عناوین مختلف مانند "آیا میدانستید؟" و ... گنجانده بشه

من هم در کل پایه ام ;)

دوست عزیز ، از نظری که گذاشتیدبینهایت ممنونم .
تمام نکاتی که فرموده بودید بسیار قابل تامل بود . به گمانم بخش معرفی را شاید بتوان به نوعی در بخش اخبار و رویداد ها گنجاند ؛ به گمانم چاپ یک کتاب خوب معماری یا ارائه یک نرم افزار جدید ، در طبقه بندی رویداد ها جای بگیرد .
در مورد سرگرمی و خروج از یکنواختی هم با شما موافقم. فقط نگران این موضوع هستم که ارائه و پرداخت ِ این ایده ، منجر به حالتی روزنامه دیواری گونه نشود . البته نظر دوستان دیگه هم خیلی مهمه و من صرفا نظر شخصی خودم رو بیان کردم . جسارتا فعلا از خودتون خواهش میکنم عهده دار پرداخت این ایده بشید .

در اینجا بد نیست این نکته که الان به ذهنم رسید رو هم بگم . ممکنه دوستانی ایده هایی خاص داشته باشند . اینجا جای پرداختن به اون ایده هاست . به راحتی این قابلیت وجود داره که خودشون عهده دار یک ستون ، صفحه یا بخش بشن و خودشون معماری ِ اون بخش رو به عهده بگیرن . به گمانم معماری هم چیزی جز این نیست .

سلام.
منم هستم .

سپاس بیکران !
فرمایشتون کاملا متین . علاوه بر اینکه در هر شهر و نقطه ای کسانی را داریم که میتوانند به روز ترین اتفاقات و رویداد های اون منطقه رو به اطلاع دوستان دیگه برسونن ، با حجم زیادی از اطلاعات پراکنده مواجه هستیم که در ذهن و گنجه ی اموخته های این دوستانه . امیدوارم اون رو با دیگران هم قسمت کنند .
اگر خوب به قضایا نگاه کنیم ، اتفاقات بزرگ چندان وجود خارجی ندارند ، چنان که سیمرغ ، چیزی جز 30 مرغ نبود . تداوم و تکرار ِ مکرر موج های کوچک ، تلاطم دریا رو باعث میشه و اون شکوه و قدرت ِ مهار نشدنی رو در پی داره .
باز هم از اعلام حضورتون به اندازه خودم سپاس گزارم .

سپیدار

کاربر بیش فعال
از دوستان عزیز خواهش میکنم روی چند مورد به صورت خیلی جدی فکر و بحث بکنند و با کسانی که فکر میکنند در این زمینه تجربه بیشتری دارند هم مشورت کنند و یا اونها رو به این بحث دعوت کنن :

این نکات همون چیزاییه که تو پست قبلتر اشاره کردم : ( دیگه اینجا زیاد وقتتون رو نمیگیرم و رجوع میدم به ششمین پست این صفحه )

* فواصل زمانی نشر

* نحوه تعیین موضوع ( هر شماره کاملا مستقل از شماره قبل ، شماره ها در ارتباط ِ نهایی با هم ، شماره ها به صورت کاملا پیوسته یا هر گونه ی دیگری که به ذهن شما میرسه )

امروز که داشتم دیاگرام رو بررسی میکردم ، دیدن یک سری بخش ها ، از فارغ از اینکه موضوع شماره نشریه به چه موردی اختصاص داره ، کاملا مستقل عمل میکنند . بخصوص بخش هایی مثل اموزش و زیر مجموعه های اون ، بخش اخبار و رویداد ها و زیر مجموعه های اون . در این بین دوستانی که قصد دارن بقیه رو از دانش خودشون بهره مند کنند ، میتونن مطالب اموزشی شون رو یا دسته بندی و منظم کنن یا اینکه شروع به نوشتناون بکنند . به هر حال از یه جایی کار باید شروع بشه . راحت تره که از بخش های مستقل تر شروع بشه ، چون هنوز نحوه تعیین موضوع و همین طور موضوع مشخص نیست ، نمیشه رو قسمت های دیگه کار عملیاتی انجام داد .
به نظرم فرمایش رها بسیار قابل تامله که باید یه چشم انداز به اندازه اقلا 3-4 شماره داشته باشیم . خیلی خوبه که روی این نکات هم بحث بشه .

در ضمن هنوز منتظر و مشتقاق نقد و نظر در مورد چهارچوبی که با دید محدودی که داشتم و ارائه دادم هستم .

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
اعلام نظر

اعلام نظر

:gol:با عرض سلام و تشکر فراوان از سپیدار عزیز و مهندس رها و الباقی دوستان؛
حقیقتا این ایده خیلی جالبه و اگر با این تفاسیر ،عملی بشه میتونه باعث پیشرفت همه جانبه بچه های معماری باشه و موضوع جالبی رو تجربه کنیم اما...
و اما همانطوریکه سپیدار عزیز و مهندس رها اشاره کردند ما با مشکلات زیادی از قبیل:کار در فضای مجازی، نداشتن دسترسی به اعضا در مواقع لزوم،دانش متوسط که زمان رو تحت الشعاع قرار میده،بحث همیشه مهم هزینه،مشکلات دنیای واقعی (کار-تحصیل-و ...)، ابعاد ناشناخته کار ،عدم تعهد واقعی، نداشتن انگیزه ی کافی( http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=194248)،و ... روبرو هستیم که هر کدام از این گزینه ها در جای خودش میتونه مهم باشه.
ولی این به این معنی نیست که ما با وجود این مشکلات ، ما نمیتوانیم این ایده رو عملی کنیم نه،اصلا و ابدا؛
بلکه منظور اینه که ما باید تمام جوانب رو بررسی کنیم و یه ذره دست به عصا تر عمل کنیم تا بعد از گذشت مدتی نتیجه واقعی رو ببینیم و ابعاد ناشناخته ی کار رو بشناسیم.
در مورد راهکار مشکلات باید یه وقتی تعیین بشه در یه تاپیک مشخص ، آنلاین گفتگو بشه تا به نتیجه ی واحدی برسیم و همه نظراتشون رو بدن و نتیجه بگیرن.البته به نظر من.

ولی به هر حال من با کمال میل و اشتیاق آمادگی همه جانبه ی خودم رو اعلام میکنم .

در مورد درخواست مهندس رهای عزیز:
*من با اولویت بندی و هدفمندی مطالب موافقم.
*مدت زمان:فصلنامه باشه واقع بینانه تر و کارآمد تره.
*مشخص کردن موضوع:با توافق جمع موافقم.
*اعلام آمادگی در زمینه علایق:
1-نقد:(نظرات شخصی)
الف- نقد پروژه ایرانی
2- فن ساختمان:
الف- تنظیم شرایط محیطی
3- سایر هنر های تجسمی و علوم انسانی مرتبط با معماری:

الف- فلسفه
ب- جامعه شناسی
ج- موسیقی
د- شعر وادبیات
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

ببخشید اگه طولانی شد،قصد سخنرانی نداشتم.

منتظر شنیدن نظرات دوستان دانشمندم،هستم.
.
.
.
.

آخرین ویرایش:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
ممنون از رها جان
و سپیدار جان
من تو نوشته ها همه چی دیدم جز نحوه ی ارائه
اصلا قراره نشریه به صورت پی دی اف ارائه شه یا کسی زحمت ویرایشش رو به عهده میگیره؟
کی مسول هماهنگیه؟
سر دبیر کیه؟
اینا رو مشخص کنین
همچنین اینکه کیه مایل به همکاری هستن
منم تا هر جا از دستم بر بیاد رو چشم

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا