نرم افزار متلب Matlab

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
یعنی فایل متلب توی دسکتاب باشه باید فایل اکسل هم توی دسکتاب باشه؟

بله دقيقا. از بالاي پنجره اصلي متلب قسمت current directory هم ميتونين دايركتروري جاري رو هم مشاهده كنيد و هم عوض كنيد

ahmadpashaei

عضو جدید
در یک سیستم جرم و فنر دارای اصطکاک اگر m جرم، b ضریب اصطکاک ویسکوز و k ضریب سختی فنر باشد و در مکان صفر سیستم در حال تعادل باشد. آلفا ضریب میرایی و W0 هم فرکانس طبیعی نامیرا است. میدانیم این یک سیستم مرتبه دوم است. k,b و m را طوری تغییر دهید و آلفا و W0 را حساب کنید تا حالات چهار گانه میرایی ضعیف،بحرانی،شدید،نوسانی نامیرا ایجاد شود.سپس برای حالت نوسانی ضعیف کنترل کننده PD را طراحی کرده تا به میرایی بحرانی برشیم.با سیمولینک و ضمنا به جرم نیروی f وارد می شود.

javad babayian

عضو جدید
سلام
من امروز عضو این سایت شدم مطالب جالبی داره. برای موضوع پایان نامه خودم باید پردازش تصویر یاد بگیرم ضمن اینکه اصلا نمیدونم از کجا باید شروع کنم مطلب هم متاسفانه بلد نیستم.من رشته عمران-خاک و پی میخونم و پایان نامه ام هم رجع به تثبیت خاک با الیاف....باید یک سری عکس از نمونه هام بگیرم و اونا رو پردازش کنم. و چون دیدم راجع به این موضوع هم آشنایی دارید ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید.
salam.shoma mibayasti be bakhshe image processing berid va etelate khodetuno dar in ghesmat kamel konid.dakhele Help MATLAB ye esharati shode ama baraye joziate bishtar ketab hai tahte hamin mozu neveshta shode.

ata_h222

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید به همه دوستان
من تازه وارد هستم و برای تعریف توابع واقعا مشکل دارم , لطفا اگر ممکن است نحوی تعريف تابع از ابتدا به همراه تعريف متغير ها برام بنويسيد

يک سؤال ديگه : برای حل دستگاه چند معادله چند مجهول چطور بايد عمل کنم مثلاً :

(x^2)y +3x-8=0

2y+xy-12=0

3x-4y+8=0

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من تازه وارد هستم و برای تعریف توابع واقعا مشکل دارم , لطفا اگر ممکن است نحوی تعريف تابع از ابتدا به همراه تعريف متغير ها برام بنويسيد

(x^2)y +3x-8=0

2y+xy-12=0

3x-4y+8=0
سلام دوست عزيز
براي تعريف فانكشن اينطوري عمل ميكني كه
اول مينويسين function
بعد جلوش متغيرهاي خروجي رو داخل [] قرار ميديد و بعد يه مساوي و بعد نام تابع (كه بايد نام m فايلتون هم باشه) و بعد متغيرهاي ورودي كه داخل () قرار ميگيره.
در كل اين شكلي ميشه
کد:
function [out1,out2]=myfun(in1,in2,in3)
براي حل چند معادله چند مجهول از دستور solve استفاده كنيد.

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز

(x^2)y +3x-8=0

2y+xy-12=0

3x-4y+8=0

سلام دوست عزيز
براي تعريف فانكشن اينطوري عمل ميكني كه
اول مينويسين function
بعد جلوش متغيرهاي خروجي رو داخل [] قرار ميديد و بعد يه مساوي و بعد نام تابع (كه بايد نام m فايلتون هم باشه) و بعد متغيرهاي ورودي كه داخل () قرار ميگيره.
در كل اين شكلي ميشه
کد:
function [out1,out2]=myfun(in1,in2,in3)
براي حل چند معادله چند مجهول از
دستور solve استفاده كنيد.

ـ دستور solve برای پاسخیابی نمادین هست و به درد معادله هایی می خوره که با دست هم میشه حل کرد (اما شاید از حوصله یا سواد یک فرد خارج باشه).
ـ دستور fsolve برای پاسخیابی عددی هست. معادله هایی که با دست نمیشه حل کرد رو به روش عددی حل می کنه (البته اگه جواب داشته باشه).
ـ دقت کنید که مثالی که گذاشتید یک دستگاه معادلات بیش شناخته، over-determined، هست و ممکنه اصلاً هیچ جوابی نداشته باشه. در این حالت دستور fsolve بهترین جوابی رو که (بر اساس کمینه مجموع مربعات خطا) میشه به این دستگاه معادلات نسبت داد پیدا می کنه.

behnamtavakkol

عضو جدید
پردازش تصویر

پردازش تصویر

سلام
من امروز عضو این سایت شدم مطالب جالبی داره. برای موضوع پایان نامه خودم باید پردازش تصویر یاد بگیرم ضمن اینکه اصلا نمیدونم از کجا باید شروع کنم مطلب هم متاسفانه بلد نیستم.من رشته عمران-خاک و پی میخونم و پایان نامه ام هم رجع به تثبیت خاک با الیاف....باید یک سری عکس از نمونه هام بگیرم و اونا رو پردازش کنم. و چون دیدم راجع به این موضوع هم آشنایی دارید ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید.

سلام
من هم امروز عضو این سایت شدم
شما میتونید از کتاب digital image processing using MATLAB نوشته آقای Gonzalez کمک بگیرید، کتاب خوبی هست.
(من pdf کتاب را دارم ولی حجمش زیاده (حدود 38مگابایت ) upload اون خیلی طول میکشه)
موفق باشید

eng mita

عضو جدید
سلام
ممکنه یه آموزشگاه خوب که بتونم دوره مقدماتی متلب رو یاد بگیرم بهم معرفی کنید؟امکان داره دوره مقدماتی و دوره شبکه عصبی رو همزمان یاد گرفت؟

hsafikhani

عضو جدید
سلام دوستان یه راهنمایی فوری میخوام لطفا
دستور sym or syms را که اجرا میکنم خطا میده
چکار باید کرد

*م*

عضو جدید
سلام خسته نباشید
ببخشید میخاستم بدونم میشه با دستور ODE45
سه معادله ODE رو همزمان حل کرد که معادلاتش مثلا به این شکله یعنی مشتقاتشونم تو هرکدوم از معادلات هست
1=Y+'Z
Z=Y/Y'+'M
M=Z'+'Y

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام خسته نباشید
ببخشید میخاستم بدونم میشه با دستور ODE45
سه معادله ODE رو همزمان حل کرد که معادلاتش مثلا به این شکله یعنی مشتقاتشونم تو هرکدوم از معادلات هست
1=Y+'Z
Z=Y/Y'+'M
M=Z'+'Y

سلام، از کدوم ODE می خوای استفاده کنی؟ شرط مرزی داری یا اولیه؟ فقط نوشتن معادله کفایت نمی کنه. توضیح بیشتر بده تا ببینم چی کار میتونم برات بکنم.

*م*

عضو جدید
سلام، از کدوم ODE می خوای استفاده کنی؟ شرط مرزی داری یا اولیه؟ فقط نوشتن معادله کفایت نمی کنه. توضیح بیشتر بده تا ببینم چی کار میتونم برات بکنم.

نه حالت پایا هست و فقط براساس طول دیفرانسبل هست
و
یک حالت فرض کنید همه شرایط مرزی در ابتدا هست که اینطوری میشه با رانگ کاتاا حل کرد فقط سوالم اینه با دستور ode چطور میشه این سه معادله به هم کوپل کرد

و یک حالت دیگه حالتیه که مثلا یه شرط مرزی در انتها باشه که اینطوری نیاز به روش شوتینگ هست
من میخام برنامه اشو بنویسم یعنی شروع کنم
ولی کاربرد دستور ode یا ابزار دیگه متلب رو نمیدونم میخام توضیح بدید میتونم ازینا استفاده کنم یا نه

و به نظرتون رانگ کاتا استفاده بشه بهتره یا از finite diffrence یعنی معادلات رو باز کنم و اونطوری حل بشه مممنون

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز
نه حالت پایا هست و فقط براساس طول دیفرانسبل هست
و
یک حالت فرض کنید همه شرایط مرزی در ابتدا هست که اینطوری میشه با رانگ کاتاا حل کرد فقط سوالم اینه با دستور ode چطور میشه این سه معادله به هم کوپل کرد

و یک حالت دیگه حالتیه که مثلا یه شرط مرزی در انتها باشه که اینطوری نیاز به روش شوتینگ هست
من میخام برنامه اشو بنویسم یعنی شروع کنم
ولی کاربرد دستور ode یا ابزار دیگه متلب رو نمیدونم میخام توضیح بدید میتونم ازینا استفاده کنم یا نه

و به نظرتون رانگ کاتا استفاده بشه بهتره یا از finite diffrence یعنی معادلات رو باز کنم و اونطوری حل بشه مممنون

بخش 5 و 6 کتاب شگردهای عددی رو بخونید.

lucifer0002

عضو جدید
سلام مهندسایه عزیز
بچه ها من 4 ماهه درگیره پروژمم.هرکاری میکنم نمیتونم درست جواب بگیرم.باید کده یه مقالرو بنویسم که بتونم گرافاشو خودم بدست بیارم.
امیدوارم بتونین کمکم کنین
من رشتم سیالاته و مقاله درمورده انتقال حرارت تو کره.توحلش معادلات بسل و لژاندر میاد.

Artur2000

عضو جدید
با سلام خدمت دوستای مهندس عزیز!
منم دنبال مشکل خودم تو این تاپیک می گشتم و می خواستم بپرسم که: اگه می شه یه مثال از مسئله ای که با الگوریتم ژنتیک قابل حله و برای حلش چه جوری از بخش طراحی سوال الگوریتم ژنتیک متلب استفاده کنیم؟
که به وفور به خطاهای تایپی و نگارشی در بومی نویسی زبان دوم من زبان شیرین تر از عسل فارسی برخوردم و خواستم حواهش کنم که ایکاش کمی هم این ابزار ناب برقراری سریع ارتباطیمونو مهندسی میکردیم...
البته صدها برابر بیشتر از توقعات بنده حقیر از دوستان مهندسم در کتاب 200 صفحه ای «فارسی عمومی کاربردی» که (برگزیده ی متون-آیین نگارش و مکاتبات) برای دانشگاه ها ومراکز آموزش عالی کشور درج شده که مطالعه سوری و سریعشم کفایت می کنه یه سری اصولو رعایت کنیم تا خودمون ریشه به تیشه ی زبان رسمیمون نزنیم نوشتن واختصاص تنوین عربی به کلماتی فارسی مثل «اشتباه» و «گاه» به ترتیب به شکل «اشتباهاً» و «گاهاً» و استفاده غلط
از «ه» به جای (کسره)ی رابط مضاف الیه با مضاف یاموصوف با صفت مثل آنچه که دوست هموطن مهندس مکانیک عزیزمون lucifer0002 در بالا نوشتن «مهندسایه عزیز» جای «مهندسای عزیز» متاسفانه دود از نهاد زبان رسمی میهن نازمون درمیاره!
به نظرم هر چی تو علوم روز وتکنولوژی های مدرن مهندس تر می شیم همون اندازه از یه سری اصول اولیه مفیدمون دورتر می شیم و این خسارتی جبران ناپذیره... بالاخره این 32 الفبای نازنین جزو رسم الخطای هندو چین نیس که 1800 الفبا داشته باشه این محدودو جای خودش درس استفاده کنیم چقد خوبه!

ramin1400y

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان و مهندسان انجمن

یک درخواست داشتم ازتون ؛ اگه ممکنه بفرمایین چه جوری میشه" معادله انتقال حرارت دو بعدی با المان چهار ضلعی سرندیپیتی مرتبه 2 " به روش FEM در Matlab برنامه نویسی کرد ؟

پیشاپیش از مساعدتون کمال تشکر رو دارم.:smile:

iuststudent

عضو جدید
سلام
ببخشید من اصلاً با Matlab کار نکردم، اما توی پروژم نیاز به حل یک (چند معادله چند مجهول) دارم، که البته میخوام نمادین یعنی بر حسب یک پارامتر حل بشه.
مثلا فرض کنید سه معادله زیر را دارم:
2x -y +3z =0
x+y-3z=0
x+2y-z =0
حالا می خوام بدانم Y , Z بر حسب X چه مقداری دارند؟
چه جوری در matlab می توان اینجور مسائل را حل کرد؟
با دستور solve می شود؟
لطفاً با مثال توضیح دهید، ممنون میشم.:(
(این سه معادله را صرفاً جهت مثال و توضیحی برای درک بیشتر سوالم زدم)

momahdavi

عضو جدید
با سلام
کسی درباره الگوریتم های متاهیوریستیک با متلب اطلاعاتی داره؟

rezanasiripour

عضو جدید
سلام.من میبایست پردازش تصویر و گفتار رو با استفاده از مطلب یاد بگیرم.ممنون میشم فایل هایی واسه دانلود بزارین.متشکرم

ahou

عضو جدید
سلام دوستان
می خوام در matlab ورودی رو ماتریس یا یک عدد اعشاری وارد کنم طوری که کاربر بتونه اونو تعیین کنه
دستور input یا رشته میگیره یا عدد، عدد که فقط یه دونه میگیره، رشته هم تشخیص نمیده که این عدد اعشاریه، مثلا وقتی وارد می کنم '0.2,4' به ترتیب 0 و . و 2 و , و 4 رو تشخیص میده نه عدد 0.2 و 4 رو!
چه کاری باید انجام بدم تا بتونم بهش بفهمونم که عدد اعشاریه
ماتریس رو چه جوری وارد کنم؟
لطفا اگه می دونین کمکم کنین. به جواب سریع نیاز دارم
ممنون

smnas

عضو جدید
سلام
من به فایل آمار و احتمالات در نرم افزار متلب خیلی نیاز دارم
میشه کمک بفرمائید

dj.dr

عضو جدید
محاسبه سرعت با نرم افزار متلب

محاسبه سرعت با نرم افزار متلب

سلام دوستان
من یه سری داده مختصات فضایی سه بعدی )x/y/z)دارم با فرکانس 100 هرتز در ثانیه .من میخوام با استفاده از نرم افزار متلب سرعت در هر یک از این صفحه ها رو در بیارم .حالا اگه کسی فرمول نویسی تو صفحه x /y رو بگه بقیه رو خودم انجام میدم مثلا زمان در بازه های 10صدم ثانیه بگیریم چجور میشه؟؟؟
ممنون میشم کسی واسم فرمولشو بنویسه خیلی گیرم
hamidreza.naserpour@gmail.com

dj.dr

عضو جدید
. من رشتم بیومکانیک ورزش هست این کارم نتایج حاصل از دستگاه motion analizor هست که با استفاده از داده های سینماتیکی داده و دیتا های سنتیکی بدست میایند و در فرایند تحلیل حرکت انسان کاربرد دارند .در مورد فرکانس منظور فرکانس ضبط این داده ها است که در هر ثانیه ما 100 تا نقطه مختصات روی مارکر بدن انسان رو ثبت میکنه.منظور از صفحات هم صفحات ساجیتال فرونتال و هوریزنتال هست که به صورت xy/xz/zy تعریف میشه تو این کارم الان من میخوام میزان تغییرات جابجایی این دو نقطه بازهی ای که تعیین میکنیم مثلا این جا یک دهم ثانیه معادل 10 هرتز در نظر بگیریم و بشه این تغییرات جابجایی رو بدست اورد و زمان هم که یک دهم ثانیه و یا با توجه به بازه هامون تعریف میشه چجور میتونم رابطه سرعت رو در بیارم ؟

reza.hasanzad

عضو جدید
با سلام
جهت انجام تالیف در رابطه با کاربردهای پیشرفته نرم افزار متلب مانند الگوریتم ژنتیک و شبکه های عصبی به همکاری یک مولف نیازمندیم. خواهشمند است در صورت تمایل از طریق پیام خصوصی اطلاع رسانی فرمایید.