نحوه باز کردن الیاف دسته ای (Fiber Spreading)

rok

عضو جدید
با سلام
من مهندس مواد هستم و در رابطه با ساخت کامپوزیتی کار میکنم که با الیاف تقویت میشه.
این الیاف مشابه الیاف شیشه بوده و قطری در حدود 10 میکرون دارند. هر دسته از این الیاف شامل 1000 لیف است. من دنبال راهی میگردم که بتونم این دسته الیاف را از هم باز کنم، بدون اینکه آسیبی به اونها برسه. آخه این الیاف بسیار حساس هستند. از دوستان مهندس نساجی آیا کسی روش و یا راهی راهی رو برای این کار سراغ داره؟
منتظرم راهنمایی شما هستم.
ممنون;)

hamid_61

عضو جدید
سلام
به نظر من بیشتر باید به جدا کردن این الیاف بوسیله فشار هوای قوی فکر کرد.
روش بعدی، استفاده از روش الکتروستاتیکه. البته میشه از ادغام این دو روش هم استفاده کرد.

rok

عضو جدید
این الیاف به شدت آسیب پذیرتد و به احتمال زیاد در اثر چنین عملیات هایی آسیب ببینند. من چند تا patent رو دیدم که با استفاده از امواج صوتی (تولید شده به وسیله اسپیکر) الیاف رو باز میکردند.
آیا روش استاداردی برای این کار وجود داره؟ من میخام الیاف به فاصله یکسان از هم قرار بگیرند تا توزیع اونها در ماتریس کامژوزیت یکنواخت باشه.

moderntextile

عضو جدید
با سلام
من مهندس مواد هستم و در رابطه با ساخت کامپوزیتی کار میکنم که با الیاف تقویت میشه.
این الیاف مشابه الیاف شیشه بوده و قطری در حدود 10 میکرون دارند. هر دسته از این الیاف شامل 1000 لیف است. من دنبال راهی میگردم که بتونم این دسته الیاف را از هم باز کنم، بدون اینکه آسیبی به اونها برسه. آخه این الیاف بسیار حساس هستند. از دوستان مهندس نساجی آیا کسی روش و یا راهی راهی رو برای این کار سراغ داره؟
ممنون;)
سلام دوست عزيز
اگه قطر ليف حدود 10 ميكرون باشه و متشكل از 1000 ليف ديگه هم باشه حتماً قطر واقعي هر ليف 100 نانو بوده پس الياف مصرفي شما نانو الياف بوده و نانو الياف به دليل سطح مخصوص بسيار بالا چسبندگي بسيار شديدي به يكديگر داشته و تقريبا جداسازي آنها غير ممكن است اما الياف ديگري هستند لطف كن و نام اين الياف را ذكر كن تا رو اون بحث كنيم.
البته اين رو بگم كه شايد بتوني با امواج مافوق صوت يا همون ultrasonic الياف را از هم جدا كني كه اين دستگاه وجود داره و ميشه رو اين هم فكر كرد.
موفق باشي

آخرین ویرایش:

rok

عضو جدید
ممنون از توجهتون.
دوست عزیز اشتباه متوجه شدید. قطر هر لیف تو این دسته الیاف 10 میکرونه. این الیاف، الیاف بازالت هستند که بسیار شبیه به الیاف شیشه هستند. حالا با این اوصاف به نظر شما راه باز کردن این دسته الیاف که بسیار حساس و شکننده هم هستند چیست؟؟:eek:

آخرین ویرایش:

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
سلام دوست عزيز
اگه قطر ليف حدود 10 ميكرون باشه و متشكل از 1000 ليف ديگه هم باشه حتماً قطر واقعي هر ليف 100 نانو بوده پس الياف مصرفي شما نانو الياف بوده و نانو الياف به دليل سطح مخصوص بسيار بالا چسبندگي بسيار شديدي به يكديگر داشته و تقريبا جداسازي آنها غير ممكن است اما الياف ديگري هستند لطف كن و نام اين الياف را ذكر كن تا رو اون بحث كنيم.
البته اين رو بگم كه شايد بتوني با امواج مافوق صوت يا همون ultrasonic الياف را از هم جدا كني كه اين دستگاه وجود داره و ميشه رو اين هم فكر كرد.
موفق باشي

می تونی در این مورد بیشتر برامون توضیح بدی؟

rok

عضو جدید
الیاف بازالت

الیاف بازالت

الیاف بازالت جزء الیاف نسبتاً جدیدی هستند که به عنوان جایگزین الیاف شیشه در کامپوزیت ها مورد استفاده قرار می گیرند. این الیاف خواصی بهتر از الیاف شیشه نوع E دارند. بازالت در واقع نوعی سنگ است (نوعی گرانیت) که برای تهیه الیاف سنگ را ذوب کرده و از طریق رشتن الیاف بازالت رو تهیه می کنند. قطر این الیاف به طور متوسط در حدود 10 میکرون است و هر دسته از الیاف شامل 1000 لیف 10 میکرونی است. چون ماهیت اصلی این الیاف سنگ است، لذا الیاف مذکور بسیار آسیب پذیر و شکننده هستند. برای ساخت کامپوزیت همواره نیاز است تا فاز تقویت کننده (الیاف) تاحدودی از هم فاصله داشته باشند تا فاز ماتریس بتواند آنها در میان بگیرد. حالا سوال من اینه که در صنعت نساجی آیا روشی برای باز کردن الیاف حساس وجود دارد، بدون اینکه آسیب خاصی به اونها برسد؟؟
یاعلی

hamid_61

عضو جدید
از اطلاعاتی که در مورد این الیاف دادین ممنون.
من باز هم روش الکتروستاتیک رو پیشنهاد می کنم. در مورد روش امواج صوتی هم اطلاعی ندارم.
در نساجی هم معمولاً الیاف رو با خشونت تمام توسط زننده ها از هم جدا می کنند! که بیشتر در قسمت باز یافت نخ ها و پارچه ها کاربرد داره. در ضمن این الیاف تاب هم دارند یا نه؟ چطور در کنار هم قرار گرفتند؟
از چسب استفاده شده؟ اگر فقط از چسب استفاده شده باشه باید دسته الیاف رو در حلال چسب ها قرار بدین.(در صورت صدمه نزدن محلول به لیف ها)
اگه تاب داشته باشند فکر می کنم جداسازیشون بدون آسیب غیر ممکن باشه.

• Like
واکنش ها: rok

rok

عضو جدید
این الیاف بدون چسب و بدون تاب دردان در کنار هم قرار گرفته اند.
من با توجه به چند تا PATENTی که در این مورد دیدم، در چند روز آیند دستگاهی رو خواخم ساخت که اگه عملی شد و نتیجه مطلوب رو داد تصاویرش رو در این تاپیک قرار می دهم.
:redface:

ramin hajeb

متخصص ریسندگی الیاف کوتاه
با سلام
ممنون;)
سلام.
تو توضیحات تکمیلی گفته بودید که میخواهید فاصله الیاف از همدیگر تقریبا یکسان باشد.خب می بایست روی روشهای الکترواستاتیکی تمرکز کنید،یا اینکه از نانوذرات باردار برای جداسازی الیاف استفاده کنید.
اما دوتا سوال برام پیش اومده فکر کنم شما با روش force spinning و meltblown میتونید بصورت توده و یا وب تولید الیاف داشته باشید،چرا تو کامپوزیتتون از وب استفاده نمیکنید آیا محدودیت دارید که اینقدر به فاصله بین الیاف دقت دارید؟