مشکلات و سوالات سخت افزاری رو اینجا مطرح کنید

Empire Neama

عضو جدید
سلام
ایا میدونید که توی مصاحبه تخصصی کارشناس سخت افزار چه سوالاتی پرسیده میشه؟
تو رو خدا اگه میدونید جواب بدید
من رشته ام الکترونیکه و نمیدونم باید چه چیزایی رو بخونم.
چند روز دیگه هم مصاحبه تخصصی دارم. کارشناس سخت افزار امور مالیاتی قبول شدم.
خواهس میکنم راهنماییم کنید.
سلام
اول بگید زمینه کاری که از شما میخوان چیه؟

فاطمه_برق

عضو جدید
سلام
اول بگید زمینه کاری که از شما میخوان چیه؟

چیزی در این مورد گفته نشده.فقط گفتن مصاحبه تخصصی داره.
کلا واسه مصاحبه سخت افزار کامپیوتر چه چیزایی پرسیده میشه؟
تو رو خدا جواب بدین.
خیلی استرس دارم.

آشنا....

عضو جدید
کاربر ممتاز
چیزی در این مورد گفته نشده.فقط گفتن مصاحبه تخصصی داره.
کلا واسه مصاحبه سخت افزار کامپیوتر چه چیزایی پرسیده میشه؟
تو رو خدا جواب بدین.
خیلی استرس دارم.
سلام منم مثل شما رشتم الکترونیکه وتو سخت افزار قبول شدم! منم نمیدونم چی باید خوند ولی به نظرم راجع به سخت افزار یه چیزایی بدونیم و دروس اختصاصی که تو آزمون بودو بلد باشیم.

آشنا....

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان میدونن این انتقال داده راجع به چی هست؟
سرفصلهای الکترونیک دیجیتال چیه؟
اگه چیزی میدونید لطفاً بگید.

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
با عرض سلام
من دوتا هارد دیسک رو سیستمم دارم. یکی 40 گیگ و دیگری 500 گیگ. تو سیستم هارد دیسک 500 گیگی به عنوان دیسک اول و هارد 40 گیگ به عنوان دیسک دوم تعریف شده. چطور میتونم این ترتیب رو عوض کنم تا دیسک 40 گیگی دیسک اول و 500 گیگی دیست دوم باشه؟
( برای نصب ویندوز باید حتما این تغییر داده بشه وگرنه مجبورم داخل کیس رو باز کنم و کابل های درایو 500 گیگی رو دستی قطع کنم )

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
با عرض سلام
من دوتا هارد دیسک رو سیستمم دارم. یکی 40 گیگ و دیگری 500 گیگ. تو سیستم هارد دیسک 500 گیگی به عنوان دیسک اول و هارد 40 گیگ به عنوان دیسک دوم تعریف شده. چطور میتونم این ترتیب رو عوض کنم تا دیسک 40 گیگی دیسک اول و 500 گیگی دیست دوم باشه؟
( برای نصب ویندوز باید حتما این تغییر داده بشه وگرنه مجبورم داخل کیس رو باز کنم و کابل های درایو 500 گیگی رو دستی قطع کنم )

فکر کنم در هر صورت حداقل یک بار باید کیس باز بشه ، تا ترتیب slave , master هاردها مشخص بشه .
منم خودم این مشکلو داشتم ولی هاردمو عوض کردم دیگه فرصت نشده یاد بگیرم.
درکل میگن با عوض کردن jumper های پشت هارد درست میشه و سرعت سیستم هم اینطوری بالا میره امیدوارم بچه های سخت افزار کمک کنند. منم میخوام یاد بگیرم.

shoonisht

عضو جدید
کاربر ممتاز
با عرض سلام

با سلام
دوست عزیز در تنظیمات بایوس این امکان وجود دارد که ترتیب هارد دیسک ها را جابجا کنید .
نیازی به کار خاص دیگری ندارید .
معمولا اگر چند هارد دیسک داشته باشید گزینه ای با عنوان (احتمالا) Hard disks Priority یا گزینه ای با همین معنی وجود خواهد داشت .
دوست گرامی هم که گفتند حالت Master و Slave را تغییر دهید در صورتی این کار امکان پذیر است که هر دو هارد دیسک شما با یک کابل IDE به سیستم وصل باشد . و با توجه به اینکه گفته اید یکی از هارد دیسک ها 500 گیگا بایتی است بعید بدانم IDE باشد .
با تشکر - سیستم 32

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
دوست عزیز در تنظیمات بایوس این امکان وجود دارد که ترتیب هارد دیسک ها را جابجا کنید .
نیازی به کار خاص دیگری ندارید .
معمولا اگر چند هارد دیسک داشته باشید گزینه ای با عنوان (احتمالا) Hard disks Priority یا گزینه ای با همین معنی وجود خواهد داشت .
دوست گرامی هم که گفتند حالت Master و Slave را تغییر دهید در صورتی این کار امکان پذیر است که هر دو هارد دیسک شما با یک کابل IDE به سیستم وصل باشد . و با توجه به اینکه گفته اید یکی از هارد دیسک ها 500 گیگا بایتی است بعید بدانم IDE باشد .
با تشکر - سیستم 32

سلام. اونو تغییر دادم اما در عکسی که در پست قبلی اوردم تغییری ایجاد نشده.

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا با وجود اینکه روی سیستم من فلاپی دیسک نصب نیست درایوشو در مای کامپیوتر دارد؟
Capture.PNG

shoonisht

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
دوست عزیز

سلام. اونو تغییر دادم اما در عکسی که در پست قبلی اوردم تغییری ایجاد نشده.

ترتیب شناسایی سیستم به همین اولویتی هست که شما در بایوس مشخص می کنید .
شاید این نرم افزار لیست بندی خودش را از آن نمی گیرد و بر اساس SATA و IDE تنظیم می کند .
با تنظیم در بایوس ترتیب درایوها در هنگام نصب ویندوز درست خواهد بود .
شاید بعد از نصب ویندوز این نرم افزار هم ترتیب دیگری را نشان دهد .

چرا با وجود اینکه روی سیستم من فلاپی دیسک نصب نیست درایوشو در مای کامپیوتر دارد؟
مشاهده پیوست 154109

سیستم شما یک پورت مخصوص فلاپی درایو دارد که آن مشخص است و در Super I/O اطلاعات آن قرار دارد .
اگر دستگاه وصل باشد یا نباشد این اطلاعات از I/O خوانده می شود .
مانند هارد دیسک یا درایو DVD نیست ، چرا که پورت مربوط به آنها چند کاره است و امکان نصب دستگاه دیگر نیز وجود دارد .
همچنین در تنظیمات بایوس امکان معرفی درایو فلاپی B هم وجود دارد . احتمالا از همان قسمت امکان حذف درایو A نیز وجود خواهد داشت . (تا کنون بررسی نکرده ام . بررسی کنید و نتیجه را قرار دهید تا دیگر دوستان نیز استفاده کنند)
امیدوارم مفید نوشته باشم .
با تشکر - سیستم 32

O . P . O . S

عضو جدید
مهندسان کامپیوتر سلام.من یه پرینتر کانن لیزری سیاه سفید دارم که از وقتی دوباره شارژش کردم کردم کمرنگ پرینت میگیره.الان باید تنظیمات نرم افزاریشو تغییر بدم؟چه جوری؟یا از لحاظ سخت افزاری باید کاری انجام بدم؟

evda$

عضو جدید
pc

pc

سلام
2 حالت داره
یا مشکل سخت افزاری دارین یا نرم افزاری

برای بهتر تشخصی دادن بگین چه جوری ریست میشه؟
چقدر طول میکشه؟
همیشه اینجوری میشه؟
کامپیوتر هنگ میکنه؟

شما یه بار سیستم رو ریست کنید
موقع روشن شدن دکمه delet رو یزنید و با safe mode بالا بیایین
ببینید باز هم ریست میشه یا نه؟
اگه ریست شد مشکل سخت افزاری دارین
اگه مشکل سخت افزاری هست شما کیس رو باز کنید
دست بزارین رو قطعات و ببینید کدوم قطعه زیاد گرم شده؟
هر کدوم زیاد گرمه مشکل از همونه
از پاور و رم هم میشه

اکثرآ تو ایران از رم میشه
چون رم رو تا خراب نشه تعویض نمیکنن
slm pciye me ham hamin moshkelo dare taze bargh ham dare yani vaghti b jahaye felezish dast mizani bargh migiradet mikhastam bebinam bayad chi kar konam?

Yuri Boyka

عضو جدید
slm pciye me ham hamin moshkelo dare taze bargh ham dare yani vaghti b jahaye felezish dast mizani bargh migiradet mikhastam bebinam bayad chi kar konam?

با سلام در رابطه با برقدار بودن کیس فقط کافیه که دو شاخه متصل به برقو به در بیاری و برعکس اولش به برق وصل کنی.می تونم بگم که خونتون به احتمال 99.9درصد سیم کشی ارت نداره درسته؟

Yuri Boyka

عضو جدید
سلام
2 حالت داره
یا مشکل سخت افزاری دارین یا نرم افزاری

برای بهتر تشخصی دادن بگین چه جوری ریست میشه؟
چقدر طول میکشه؟
همیشه اینجوری میشه؟
کامپیوتر هنگ میکنه؟

شما یه بار سیستم رو ریست کنید
موقع روشن شدن دکمه delet رو یزنید و با safe mode بالا بیایین
ببینید باز هم ریست میشه یا نه؟
اگه ریست شد مشکل سخت افزاری دارین
اگه مشکل سخت افزاری هست شما کیس رو باز کنید
دست بزارین رو قطعات و ببینید کدوم قطعه زیاد گرم شده؟
هر کدوم زیاد گرمه مشکل از همونه
از پاور و رم هم میشه

اکثرآ تو ایران از رم میشه
چون رم رو تا خراب نشه تعویض نمیکنن
آخه کجای دنیا تا چیزی عیب نداده عوضش کردن که ایران بخواد جزئ اونا باشه؟
ریست هم به خاطر خرابی رم نمیشه به خاطر کم بودن ظرفیتش میشه اگه خراب باشه کلا کامپیوتر بوت نمیشه چه رصد به اینکه....!

Yuri Boyka

عضو جدید
مهندسان کامپیوتر سلام.من یه پرینتر کانن لیزری سیاه سفید دارم که از وقتی دوباره شارژش کردم کردم کمرنگ پرینت میگیره.الان باید تنظیمات نرم افزاریشو تغییر بدم؟چه جوری؟یا از لحاظ سخت افزاری باید کاری انجام بدم؟
بهتر اینکه با نمایندش مشورت کنید. سر خود عمل نکنید.

khosrow1364

عضو جدید
کامپیوتر روشن میشه ولی تو صفحه مانیتور چیزی نمیاد

کامپیوتر روشن میشه ولی تو صفحه مانیتور چیزی نمیاد

با سلام
یک کیس کهنه دارم که روشن میشه ولی رو صفحه مانیتور چیزی نمیاد. مانیتور و اتصالاتش رو چک کردم مشکلی نداره. چراغ هارد هم روشن نمیشه. داخل کیس رو نگاه کردم. cpu و ram داره. هاردش رو هم عوض کردم باز خبری نیست. لطفا راهنمایی کنید

shoonisht

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
یک کیس کهنه دارم که روشن میشه ولی رو صفحه مانیتور چیزی نمیاد. مانیتور و اتصالاتش رو چک کردم مشکلی نداره. چراغ هارد هم روشن نمیشه. داخل کیس رو نگاه کردم. cpu و ram داره. هاردش رو هم عوض کردم باز خبری نیست. لطفا راهنمایی کنید

با سلام
دوست عزیز
Not Boot دلایل مختلفی دارد من جمله :
به ترتیب الویت در چک کردن توسط مادربرد :
Bios - پردازنده - پل (چیپ) شمالی - پل (چیپ) جنوبی - Ram - کارت گرافیک
جدای از اینها مدار تنظیم ولتاژ تمامی موارد گفته شده و سوکت ها و اسلات های آنها در کنار آنها می تواند دلیل وجود مشکل باشند .
ضمن اینکه در بعضی مواقع پیش می آید که پاور هم نمی تواند برق اصلی را تامین کند و برق هسته (V Core) درست تنظیم نمی شود .
در هر صورت بایستی در مرحله اول قطعاتی که قابل تعویض و در دسترس هستند را چک کنید .
اسلات ها را تمیز کنید (بهتر است با اسپری های مخصوص یا تینر 10000)
در صورت امکان از کارت گرافیک دیگری تست بگیرید و یا اگر گرافیک Onboard دارد از آن تست بگیرید .
هارد دیسک ارتباطی با بوت شدن ندارد .
با تشکر - سیستم 32

aaffttaabb1

عضو جدید
سلام خدمت همه استادان عزیز
من یک فلش مموری با قابلیت فینگرپرینت ( شناسایی با اثر انگشت کاربر ) flash memory fingerprint دارم
اما متاسفانه رمز عبور و نام کاربریم رو فراموش کردم
کسی میدونه چطور میشه رمزشو عوض کنم و واردش شد؟
ممنون میشم کمکم کنید
:smile:

سلام :مادربورد G41 گیگا بایت ،وقتی برق cpu رو وصل میکنم خازن کنار cpu خیلی دماش میره بالا و سیستم error termal میده و چند ثانیه بعد شات داون میشه ؟با تشکر

آخرین ویرایش:

Yuri Boyka

عضو جدید
سلام خدمت همه استادان عزیز
من یک فلش مموری با قابلیت فینگرپرینت ( شناسایی با اثر انگشت کاربر ) flash memory fingerprint دارم
اما متاسفانه رمز عبور و نام کاربریم رو فراموش کردم
کسی میدونه چطور میشه رمزشو عوض کنم و واردش شد؟
ممنون میشم کمکم کنید
:smile:

سلام کارخانه سازنده برای این جور مواقع مواردی رو تو دفترچه راهنمای فلش نوشته اونو مطالعه کنید.

Yuri Boyka

عضو جدید
سلام :مادربورد G41 گیگا بایت ،وقتی برق cpu رو وصل میکنم خازن کنار cpu خیلی دماش میره بالا و سیستم error termal میده و چند ثانیه بعد شات داون میشه ؟با تشکر

اگر فن CPU اشکالی نداشته باشه، بهتره که به نمایندگیش مراجعه کنید.چون یک اشتباه کوچیکتون می تونه مادربورد و یا حتیCPUرو بسوزونه.

FilmBazZZ

کاربر بیش فعال
سلام
رو سیستمم یه dvd رایتر LG دارم که IDE میخوره ، تازگیا یه DVD رایتر LG گرفتم که SATA خوره ، حالا که SATA رو وصل کردم به سیستم ، بالاش نمیاره و فقط همون DVD رایتر IDE رو میخونه و رایتر SATA رو اصلن نمیشناسه ، البته وقتی تکی وصل میکنم میشناسش ، ولی من میخوام هردو رایتر رو همزمان داشته باشم!
مدل مادربرد هم GIGA GA-P55-UD3L هستش

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 154109

خودم جوابشو پیدا کردم. میزارم تا اگه کسی دیگه هم این مشکلو داشت مشکلش حل بشه.

پس از روشن کردن سیستم خود بصورت پی در پی کلید Delete یا F2 را بفشارید تا وارد تنظیمات BIOS مادربرد شوید. سپس floppy controller یا floppy drive را در تنظیمات بایوس غیرفعال (Disable) نمایید. تنظیمات را ذخیره کرده و خارج شوید تا مشکل برطرف شود. در صورت ادامه داشتن مشکل، باتری CMOS را از روی مادربردتان بردارید و پس از چند دقیقه مجدداً در جای خود قرار دهید.
موفق باشید

Yuri Boyka

عضو جدید
سلام
رو سیستمم یه dvd رایتر LG دارم که IDE میخوره ، تازگیا یه DVD رایتر LG گرفتم که SATA خوره ، حالا که SATA رو وصل کردم به سیستم ، بالاش نمیاره و فقط همون DVD رایتر IDE رو میخونه و رایتر SATA رو اصلن نمیشناسه ، البته وقتی تکی وصل میکنم میشناسش ، ولی من میخوام هردو رایتر رو همزمان داشته باشم!
مدل مادربرد هم GIGA GA-P55-UD3L هستش
اگر هارد کامپیوتر SATA باشه باید هارد رو MASTER کنید و DVD-RW رو SLAVE
اگر هارد کامپیوتر IDE باشه DVD-RW, SATAرو SLAVE کنید.
برای MASTER,SLAVEکردن کافیه یک جامپر به دو پین پشتی هارد یا درایو دی وی دی یا سی دی نصب کنید.

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
کند شدن سیستم

کند شدن سیستم

سلام خدمت شما.
من روی سیستمم دو تا هارد دیسک هست.
اولی یه هارد 40 گیگ و دومی یک هارد 500 گیگ.
هارد 500 گیگ با کابل sata و هارد 40 گیگ با این کابل های پهن به مادر بورد وصل شده.
الان ویندوز 7 رو روی هارد 40 گیگه نصب کردم و هارد 500 گیگه فقط اطلاعات روش هست و ویندوزی روش نصب نیست.

آیا ممکنه به دلیل اینکه ویندوز روی یک هارد و اطلاعات روی هارد دیگر نصب هست سرعت کار با سیستم کند باشد؟ (هارد 40 گیگه فقط
یک درایو دارد و فقط ویندوز روش نصب هست و البته من خیلی احساس کندی تو سیستم نمیکنم )

smd1375

عضو جدید
سلام.CPU کامپیوتر من وقتی باش بازی میکنم ( اکثراً PES13 ) ، و میرم داخل Task Manager ویندوز 8 در صد استفادشو 80-98 نشون میده و بازی هم لگ پیدا میکنه . CPUم هم 2.8 هستش. کمک کنید