مشکلات و سوالات سخت افزاری رو اینجا مطرح کنید

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی از جوابتون.ولی من آقا نیستم!!
مشکلم حل شد ولی الان باز یه مشکل دیگه دارم. قبلا میتونستم حلش کنم ولی الان یادم رفته.
ویندوز xp ریختم ولی الان ویندوز 7 غیب شده.موقع بالا اومدن کیبوردم f8 نمیزنه که ویندوز انتخاب کنم.از توی ویندوز xp راهی هست که بتونم موقع بوت ویندوزم رو انتخاب کنم؟؟؟
قبلا یادم هست با یه تغییر تو رجیستری میشد ویندوز گم شده رو پیدا کرد.نمیدونم رجیستری بود یا msconfig
میشه لطفا کمکم کنید؟

سلام...
خوب من همینطوری میگم آقا... عادت...
ریجستری رو بلد نیستم (چون ویندوز زیاد بلد نیستم) ولی اصولا این مدلی هستش که برای نصب نسخه های مختلف ویندوز کنار هم باید اول نسخه ی پایین تر و بعد نسخه بالاتر رو نصب کرد
تویه اینترنت سرچ کنی هست...زیادی هم هست...
حالا چرا نسخه های قدیمی؟ تا جایی که ما خبر داریم ویندوز رو باید نسخه های جدید رو نصب کنید جز اینکه کار خاصی با مدل های قبلیش داشته باشید...
به هر حال....
با تشکر.....

amee112000

عضو جدید
انتقال تصوير+wifi

انتقال تصوير+wifi

سلام دوستان
ايا ميشه از كامپيوتر ب تلوزيون با واي فاي اتقال صوت و تصوبر كرد؟
هر كي راه حلي داره لطفا به اشتراك بزاره
:gol:

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
ايا ميشه از كامپيوتر ب تلوزيون با واي فاي اتقال صوت و تصوبر كرد؟
هر كي راه حلي داره لطفا به اشتراك بزاره
:gol:

سلام...
فکر نکنم بشه
لااقل برای تلویزیون هایی که تویه ایران هست
اون وای فایی هم که بعضی هاشون دارند بیشتر برای انتقال صدا به بلندگو ها هستش هرچند که اون رو بازم سینمای خانگی داره...
ولی اگه تلویزیونتون این قابلیت رو داشته باشه حتما تویه توضیحاتش نوشته که باید چطوری بهش وصل بشید...
ولی در کل فکر نکنم بتونه چنین قابلیتی رو بهتون بده... چون مثلا برای ویدئو های HD که نرخ ۵ مگابایت رو دارند چنین کاری عمرا در وای فای امکان پذیر نیست...
جز اینکه مدل وای فای شما از تازه ترین مدل ها باشه...
باتشکر....

CRYTEK

عضو جدید
سلام یه سوال داشتم راستش نمیدونستم این مشکل من سخت افزاری یا نرم افزاری ولی اینجا مینویسم اگه کسی یاد داره کمک کنه کامپیوترم چند روز پیش خراب شد و ویندوزش پاک شد بعد از این که دوباره ویندوز نسب کردم تصاویر روی مانیتور با خطوط رنگی نمایش داده شد و فقط رنگ زرد و آبی در خطوط بود بقیه رنگها درسته ومشکل دیگش اینه که وقتی نرم افزار کارت گرافیک نصب میشه دیگه ویندوز بالا نمی یاد البته من ویندوزای دیگه مثل xpوvistaوsevenرو هم امتحان کردم xpوvistaبالا مییاد ولی بودون گرافیک ولی seven وقتی به مرحله نسب گرافیک میرسه پشت سر هم رست میکنه و نصبش کامل نمیشه لطفا کمک کنید چون بیرون بردم ولی نتونستن درستش کنن اگر مشکل سخت افزاریه قطعه رو معرفی کنید متشکرم

Erfan_K

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام یه سوال داشتم راستش نمیدونستم این مشکل من سخت افزاری یا نرم افزاری ولی اینجا مینویسم اگه کسی یاد داره کمک کنه کامپیوترم چند روز پیش خراب شد و ویندوزش پاک شد بعد از این که دوباره ویندوز نسب کردم تصاویر روی مانیتور با خطوط رنگی نمایش داده شد و فقط رنگ زرد و آبی در خطوط بود بقیه رنگها درسته ومشکل دیگش اینه که وقتی نرم افزار کارت گرافیک نصب میشه دیگه ویندوز بالا نمی یاد البته من ویندوزای دیگه مثل xpوvistaوsevenرو هم امتحان کردم xpوvistaبالا مییاد ولی بودون گرافیک ولی seven وقتی به مرحله نسب گرافیک میرسه پشت سر هم رست میکنه و نصبش کامل نمیشه لطفا کمک کنید چون بیرون بردم ولی نتونستن درستش کنن اگر مشکل سخت افزاریه قطعه رو معرفی کنید متشکرم
کارت گرافیکتونو عوض کنید. ولی قبلش بفرمایید که مشکل تصویر فقط زمان بالا امدن ویندوز هست یا اولش هم که صفحه مشکی با نوشته های سیاه میاد این مشکل هست؟

CRYTEK

عضو جدید
سلام در اولین تصویری که نمایش داده میشه رنگها قاطی میشه ونوشته ها عوض میشه مثلا NVIDIA رو مینویسهFNDIA و حتی اسم ویندوزو هم اشتباه مینویسه و اعداد هم درصدی نمایش داده میشوند. اگر مشکل از کارت گرافیکه یک مدل در حد DD2 با مادر بورد گیگابایت معرفی کنید. متشکرم

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
وقتی مدت حدودا 12 ساعت با لپ تاپ کار میکنم تصویرش قطع به شکل زیر درمیاید فنش به سرعت شروع به حرکت و بعد از مدتی خاموش میشود
به نظرتون ایراد سخت افزاریست
مدلasus n43 ویندوز اورجینال
مشاهده پیوست 85273
ممنون:gol:

Erfan_K

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام در اولین تصویری که نمایش داده میشه رنگها قاطی میشه ونوشته ها عوض میشه مثلا NVIDIA رو مینویسهFNDIA و حتی اسم ویندوزو هم اشتباه مینویسه و اعداد هم درصدی نمایش داده میشوند. اگر مشکل از کارت گرافیکه یک مدل در حد DD2 با مادر بورد گیگابایت معرفی کنید. متشکرم
دقت کنید . اگر مشکل تصویر از لحظه ی اول روشن شدن باشد تا زمانی که ویندوز بالا می آید و ... ، کارت گرافیکتان با احتمال 99 درصد مشکل دارد . منظورتان را دقیق تر در مورد ویندوز پرید بگید لطفا . چون این دو دلایل متفاوتی دارند . دوم اینکه سیستمتان را بعد از شروع کار ویندوز با یک کار گرافیکی بالا و تقریبا سنگین باز کنید مثلا یک فیلم دی وی دی پخش کنید ببینید آیا باز هم مشکل دارد یا نه اگر داشت پس 99.99 درصد کارت گرافیک هست و می تونید از جایی که مادربورد رو گرفتید بپرسید چه کارت گرافیکی ای به سیستمتون می خوره و امتحانش کنید یا اینکه از اینترنت مدل ها رو جویا بشید . ولی به نظر من اگر همین سیستمتون قبلا درست کار می کرد ، یک مدل مشابه کارت گرافیکتون ولی سالم را روی سیستمتون قرار دهید اگه تا قبل از شروع ویندوز نوشته ها درست بود و مشکل رنگی هم در محیط ویندوز پیش نیامد ، یعنی مشکل کارت گرافیکتون بوده . اگر هم درست نشد (که امیدوارم بشه) مشکل می تونه از چیپ شمالی یا MCH مادربوردتون باشه . باز اتحان کنید اینا رو خبرشو بهم بگید

Erfan_K

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
وقتی مدت حدودا 12 ساعت با لپ تاپ کار میکنم تصویرش قطع به شکل زیر درمیاید فنش به سرعت شروع به حرکت و بعد از مدتی خاموش میشود
به نظرتون ایراد سخت افزاریست
مدلasus n43 ویندوز اورجینال
مشاهده پیوست 85273
ممنون:gol:

سلام
خیلی کلی گفتید . دوازده ساعتی چه برنامه ای کار می کنید ؟ دوازده ساعت لپ تاپتون در حین کار کردن روی چه سطحی قرار داره ؟ تشک ؟ لحاف !؟ مبل ؟ پا ؟ میز؟
لپ تاپیتون رو کی خریدید ؟ و متوسط مصرف روزانتون چند ساعته ؟ در مورد بو و صدای خاصی هم اگه وجود داره ، بگید .

caspian300

عضو جدید
خواهش ميكنم فوري كمكم كنيد

خواهش ميكنم فوري كمكم كنيد

حواهش ميكنم يكي به اين سوالات من جواب بده فوري كه خيلي نياز دارم .. حياتي هستش.

سوالات سخت افزاري :
1-ايا تمام مادربورد ها بخصوص مادربورد هاي جديد قابليت دوال چنل را دارند يا نه؟ 2- از كجا بدانيم مادربورد قابليت دوال چنل را دارد يا نه ايا از روي ظاهر ميتوان تشخيص داد به چه نحو؟ 3- اگر بخواهيم رم سيستم را ارتقا دهيم و2 رم در كنار هم داشته باشيم ايا بايد مادربورد قابليت دوال چنل داشته باشد يا نه اگر هم نداشته باشد مي توان از 2 رم در كنار هم استفاده كرد؟ 4- براي اضافه كردن حافظه رم ديگر بايد به چه نكاتي توجه كرد؟ 5- بطور مثال: اگر رم فعلي سيستم 2 گيگ و با سرعت 800 مگاهرتز باشد با اضافه كردن رم جديدي به ظرفيت 2 گيگ و سرعت 1000 حافظه جديد قابل دسترس و استفاده چه ميزان و با چه سرعتي خواهد بود ؟ 6- اوركلاك چيست؟

فرق هارد اکسترنال و فلش مموری (کول دیسک)
در مورد مادر بورد و ChipSet
در مورد نقص سخت افزاری و عیب یابی آن - علت بوق های ممتد کامپیوتر موقع روشن شدن

shadi90

عضو جدید
سلام دوستان عزیز. میشه منو راهنمایی کنید؟؟؟؟؟ اطلاعات روی فلش مموری قابل بازیابی هستن؟؟؟؟ اگر آره چه جوری می تونم برشون گردونم؟؟؟ سپاس از پاسخ

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز. میشه منو راهنمایی کنید؟؟؟؟؟ اطلاعات روی فلش مموری قابل بازیابی هستن؟؟؟؟ اگر آره چه جوری می تونم برشون گردونم؟؟؟ سپاس از پاسخ

سلام...
یه سری نرم افزارها هستند که برات برشون می گردونند...
ولی زیاد خوب هم نیستند...
مثل
GetDataBack
O&O Media recivery و غیره
ولی اگه زیادی برات مهم هستند و کلا ارزش زیاد دارند (مادی البته) یه جا هست که به ازای هر مگابایت از اطلاعات حدود ۵ هزار تومن میگیره..
تویه تهران هستش
آدرسش رو تویه اینترنت سرچ کنی هست...نزدیکای ولی عصر بود...
باتشکر.....

zarazad

عضو جدید
سلام
من یه لپ دارم یه مدت دچار مشکل شده.وقتی روشنش میکنم یه صفحه ابی میاد(عکسشو میذارم)
در ضمن نه برنامه جدیدی نصب کردم نه سخت افزار جدید
هارد رو هم فرمت کردم و ویندوز جدید نصب کردم اما....
اگه میتونید لطفا کمک کنید
aaa.jpg

آخرین ویرایش:

sheyda jon

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من یه لپ دارم یه مدت دچار مشکل شده.وقتی روشنش میکنم یه صفحه ابی میاد(عکسشو میذارم)
هارد رو هم فرمت کردم اما....
مشاهده پیوست 86587
ویندوزتو نصب کن خوب میشه....

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
هارد رو هم فرمت کردم و ویندوز جدید نصب کردم اما....
مشاهده پیوست 86587
دوست من
احتمالا مشکل سخت افزاری داری
مثلا ممکنه رم سوخته باشه یا نیم سوزه یا ..............

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام...
همون شماره ارور ها رو تویه اینترنت سرچ کن مشکلت حل میشه...
باتشکر...

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
خیلی کلی گفتید . دوازده ساعتی چه برنامه ای کار می کنید ؟ دوازده ساعت لپ تاپتون در حین کار کردن روی چه سطحی قرار داره ؟ تشک ؟ لحاف !؟ مبل ؟ پا ؟ میز؟
لپ تاپیتون رو کی خریدید ؟ و متوسط مصرف روزانتون چند ساعته ؟ در مورد بو و صدای خاصی هم اگه وجود داره ، بگید .
سلام بر شما.کارم با برنامه ی اتوکد اسکچ اپ رویت یا فتوشاپ هست.دستگاه روی میز شیشه ای قرار میگیره.خرداد امسال خریدم
متوسط مصرف روزانه اوایل ترم 4\5 ساعت یک ماه 10 ساعت من دقت کردم وقتی فرضا 2 هفته خیلی زیاد روشنه (بالای 12 ساعت)مدام این اتفاق برایش میافتد.
صدای خیلی بلندی میدهد و بوی شبیه وسیله برقی های داغ (جاروبرقی!)باتری را درمیاورم تا خاموش شود و یک ساعت طول میکشه تا دوباره روشن شودو عملکرد بدی دارد در ان زمان
نظرتون چیه؟
سپاس از توجهتون

Erfan_K

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بر شما.کارم با برنامه ی اتوکد اسکچ اپ رویت یا فتوشاپ هست.دستگاه روی میز شیشه ای قرار میگیره.خرداد امسال خریدم
متوسط مصرف روزانه اوایل ترم 4\5 ساعت یک ماه 10 ساعت من دقت کردم وقتی فرضا 2 هفته خیلی زیاد روشنه (بالای 12 ساعت)مدام این اتفاق برایش میافتد.
صدای خیلی بلندی میدهد و بوی شبیه وسیله برقی های داغ (جاروبرقی!)باتری را درمیاورم تا خاموش شود و یک ساعت طول میکشه تا دوباره روشن شودو عملکرد بدی دارد در ان زمان
نظرتون چیه؟
سپاس از توجهتون
سلام مجدد دوست عزیز
اگه تا الان دیگه ازش مصرف نکردی خیلی خوبه یا کم مصرف کرده باشی . سعی کن تا زمانی که لپ تاپت رو به یه تعمیرگاه نبردی زیاد ازش استفاده نکنی چون ممکنه چیپ گرافیک یا شمالی و حتی سی پی یوت بسوزه . روی این سه قسمتی که نام بردم ، گرماگیر یا هیت سینک قرار می گیره که حدفاصل چیپ و گرماگیر فلزی رو با خمیری به است خمیر ژله ای سیلیکون پوشش میدن . شبیه خمیر بازی هست و ورقه ای می باشه که با قیچی می برن و تکه ای رو روی سطح چیپتون قرار می دهند . شما اول می بایست این مورد رو به یک تعمیرگاه لپ تاپ معرفی کنید و ازشون بخواید که این کارو براتون بکنن . اگر خوش شانس باشید که چیپ ها تا الان سالم مونده باشند ، آدم خوش شانسی هستید .

ah.fekri

عضو جدید
دوستان یه قسمتی تو یه هارد دیدم کنجکاو شدم بدونم چیه .

عکس 1 :
http://up7.iranblog.com/images/51222058073861417956.jpg
عکس 2 :
http://up7.iranblog.com/images/07578654403007350802.jpg

حدس من : کانال هوا بهمراه filter

حدس یک دانشجوی برق : محل نگه داری فنر -----> فنر بازوی هد. (که فکر نمی کنم باشه)

-درضمن قصد باز کردن پوشش هارد رو هم ندارم .

ممنون میشم اگه اطلاعاتی دارید بدید .

آخرین ویرایش:

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام. ممنون از راهنمایی ... ولی من شیرازم. ; )

سلام...
بهترین کار اینه که هارد رو در بیارید و به عنوان هارد دوم به یک سیستم دیگه mount کنیدش...بعد این مدلی ریکاوریش کنید...بازدهیش بهتره...
اگه شانس بیارید جواب میگیرید... خدا بزرگه...
باتشکر....

ah.fekri

عضو جدید
دوستان یه قسمتی تو یه هارد دیدم کنجکاو شدم بدونم چیه .

عکس 1 :
http://up7.iranblog.com/images/51222058073861417956.jpg
عکس 2 :
http://up7.iranblog.com/images/07578654403007350802.jpg

حدس من : کانال هوا بهمراه filter

حدس یک دانشجوی برق : محل نگه داری فنر -----> فنر بازوی هد. (که فکر نمی کنم باشه)

-درضمن قصد باز کردن پوشش هارد رو هم ندارم .

ممنون میشم اگه اطلاعاتی دارید بدید .

there is no any Hardwaer.ENG?

paulprognosticat

عضو جدید
ببخشید یک سوال داشتم ذخیره کننده nandچیه؟ چیپ ست nand چیه؟تراشه حافظه nand چیه؟ کلا هر سه شون فرق میکن با هم یا نه یکی هستن؟اگه فرق می کنن درباره هر سشون توضیح بدید اگه فرق نمیکنن بگید چی هستنو مزیت اینا چیه؟ برای چی استفاده میشن؟روش ترتیبی در هنگام کپی کردن یک فایل، باز کردن موسیقی، فیلم و یا عکس رخ می دهد و عملیات تصادفی در زمان باز کردن برنامه ها، بوت شدن سیستم عامل و یا خاموش شدن آن رخ می دهد.در یک مقاله اینو خوندم مگه فیلم و یا عکس با نرم افزا اجرا نمیشه؟پس چرا جزو عملیات تصادفی حساب نمیشه اما باز کردن برنامه جزو عملیات تصادفی حساب میشه؟درباره قابلیت trim در هارد دیسک های ssd میشه بگید؟ تو سایت ها توضیحاتشونو زیاد متوجه نشدمممنون میشم کمک کنید

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببخشید یک سوال داشتم ذخیره کننده nandچیه؟ چیپ ست nand چیه؟تراشه حافظه nand چیه؟ کلا هر سه شون فرق میکن با هم یا نه یکی هستن؟اگه فرق می کنن درباره هر سشون توضیح بدید اگه فرق نمیکنن بگید چی هستنو مزیت اینا چیه؟ برای چی استفاده میشن؟روش ترتیبی در هنگام کپی کردن یک فایل، باز کردن موسیقی، فیلم و یا عکس رخ می دهد و عملیات تصادفی در زمان باز کردن برنامه ها، بوت شدن سیستم عامل و یا خاموش شدن آن رخ می دهد.در یک مقاله اینو خوندم مگه فیلم و یا عکس با نرم افزا اجرا نمیشه؟پس چرا جزو عملیات تصادفی حساب نمیشه اما باز کردن برنامه جزو عملیات تصادفی حساب میشه؟درباره قابلیت trim در هارد دیسک های ssd میشه بگید؟ تو سایت ها توضیحاتشونو زیاد متوجه نشدمممنون میشم کمک کنید

سلام...
چیپست nand داریم که not and میشه...یعنی جواب های چیپست and رو منفی می کنه...همین..بقیه رو لااقل بنده نشنیدم...
فیلم و از این قبیل چیزها جز چیزهای تصادفی نیستند..بلکه به علت ساختارشون رو برای راحتی در دسترسی به صورت پشت سر هم نوشته میشن ولی برنامه ها چون ساختارشون تکه تکه هستش در نتیجه به صورت مجزا و جدا جدا ذخیره میشن...
اون یکی رو خبر ندارم....
باتشکر....

shoonisht

عضو جدید
کاربر ممتاز

با سلام
دوست عزیز
NAND یک آی سی یا همان Gate ترکیبی است که دو یا چند ورودی را دریافت می کند و بعد از مقایسه حالت های مختلف آنها ، ابتدا حالت ""و"" (AND) بین متغییرها را محاسبه می کند و سپس با یک دستور NOT ، نتیجه آن را معکوس می کند .
یک مجموعه ای از گیت ها تشکیل یک چیپست را می دهند که با برنامه ریزی روی آن می توان نتیجه دلخواه را دنبال کرد مانند ذخیره سازی .
یک نکته خیلی مهم در ادامه که اکثر دوستان اشتباه متوجه می شوند این که :
Random Access Memory به معنی حافظه با دسترسی تصادفی نیست بلکه به معنی حافظه با دسترسی بلاواسطه می باشد . یعنی دسترسی در این نوع حافظه به صورت ترتیبی نیست بلکه به صورت کاملا مستقیم و بدون میانجی است .
در مورد SSD ها اطلاعات زیادی ندارم و سعی می کنم به زودی با کسب اطلاعات از دوستان آن را برایتان بنویسم .
با تشکر - سیستم 32

Erfan_K

عضو جدید
کاربر ممتاز

با سلام
خب ذخیره ساز ها یا حافظه های nand based حافظه هایی هستند که مبتنی بر حافظه های فلش هستند . این حافظه های برای ذخیره داده ها درون خود از خازن ها و ترانزیستورها استفاده می کنند . همانطور که در درس الکترونیک دیجیتال خوانده اید یا خواهید خواند، حافظه ها دسته بندی هایی دارند که یکی از آنها همین nand based memory ها هستند . داده ها در این حافظه های موقت بوسیله شارژ و دشارژ خازن ها ماندگاری می یابند . یعنی داده ها بصورت ولتاژی بروی پایه های ترانزیستورها قرار می گیرند و خازن ها با شارژ شدن و جلوگیری از جریان الکتریکی مانع از بین رفتن اطلاعات می شوند . ولی خازن ها همواره دچار نشتی هستند و بعد از کسری از ثانیه انرژی خود را از دست می دهد و باعث از بین رفتن اطلاعات می شود . لذا شارژ خازن ها باید مجددا صورت گیرد که به آن refresh می گویند و به مدت زمانی که طول می کشد refresh انجام پذیرد ، refresh time گویند . در این مدت حافظه قابل دسترسی نیست و نمی توان از آن خواند یا بروی آن نوشت ، لذا راندمان کار این حاظف ها پایین می آیند . حافظه های رم و یا ssd (solid state drive) از این نوع هستند . حتی در لپ تاپهایی که از ssdها به جای هارد استفاده می شود این مشکل را در زمان خاموشی، برای نگهداری اطلاعات دارد که می توانید در مورد نحوه ی جلوگیری این مهم، خودتان تحقیق کنید . به این دسته از حافظه ها DRAM می گویند که به اصطلاح RAM می خوانیمشان . همانطور که در درس معماری کامپیوتر یا سیستم های عامل خوانده اید ، این مدت زمان به مشخصات کارخانه ای حافظه ای که می خرید بر میگردد و روی قیمت ramای که می خرید تاثیر دارد . هرچه کمتر قیمت بالاتر !
دسته ی دیگر که سرعت بالاتری دارند cache ها هستند و سریعترین آنها رجیسترها هستند که می توانید در مورد آنها نیز مطالعه داشته باشید .
چیپ ست های nand درواقع مدارات مجتمعی هستند که کلیت مدار را بر اساس گیت های منطقی nand می سازند . همانطور که در درس مدارهای منطقی خوانده اید ، هر مداری را که در دنیای مدارهای منطقی وجود دارد می توان با گیت های nand ساخت که این گیت دارای تاخیر زمانی کمتری نسبت به دیگر گیت های منطقی می باشد لذا سعی برآن است تا اکثریت مدارهای مجتمع (IC) موجود را براساس این گیت های منطقی NAND بسازند .

در مورد ترتیبی بودن و یا رندم بودن برنامه های کاربردی و سیستمی مطالبی وجود دارد که نیاز به آشنایی با آن در درس سیستم های عامل هستیم . همانطور که می دانید سیستم های عامل برای آنکه پروسس های بزرگ را رسیدگی کنند ، نیاز به حاظه ی بسیار زیادی دارند. اما در زمان های گذشته تر امکان وجود حافظه های رم با حجم بالا کم و یا نبود لذا ایده های مختلفی برای رفع این مشکل به میان آمد که یکی از این ایده ها که ابتدا مورد تمسخر و رد نظر مهندسان نرم افزار بود، نظریه حافظه ی مجازی هست . بعد از ده سال برنامه نویسان سیستم عامل دریافتند تنها راه حل استفاده از حافظه هی مجازی می باشد . حافظه ی مجازی بخشی از هارد دیسک سیستم هست که توسط سیستم عامل برای کمک به RAM جهت افزایش گنجایش ، تخصیص می یابد . زمانی که شما سیستم را روشن می کنید اطلاعات اولیه و بخش kernel سیستم عامل از هارد دیسک (این ربطی به حافظه ی مجازی نداره) ، به رم منتقل می شود . این انتقال بصورت ترتیبی انجام می شود . زیرا قرار است از حاظه ای که ذخیره ساز جانبی می باشد و سیستم عامل به آن دسترسی ندارد، به جایی که دسترسی دارد انتقال صورت گیرد لذا به ترتیب اتفاق می افتد تا هیچ قسمتی دچار مشکل نشود . حال زمانی که این حجم زیاد باشد که هست ، بخشی از آنها که استفاده کمتری دارند و یا اخیرا کمتر مورد استفاده قرار گرفته اند ، از رم به بخش حافظه ی مجازی هارد منتقل می شوند . هروقت به آنها نیاز بود ، آن بخش به رم منتقل می شود . به عبارتی هیچ process ای انجام نمی پذیرد مگر آنکه داخل رم بنشیند . حال این برداشتن اطلاعات از حافظه ی مجازی به رم بصورت رندم می باشد که البته اگر بخش memory management سیستم عامل را خوانده باشید ، می بینید که این نیز خود دارای الگوریتم هست .
حال اگر بخواهیذ یک آهنگ یا عکس رو توسط برنامه ای اجرا کنید ، ابتدا برنامه ی مورد نظر به ترتیب مشابه سیستم عامل وارد رم می شود ، و بخشی از آن در حافظه مجازی قرار می گیرد و سپس عکس شما از هارد به صورت ترتیبی به رم منتقل می شود و توسط برنامه اجرا می شود . حال آن برنامه برای پخش آهنگ شما یا عکس شما نیاز به بخش های دیگری از برنامه هی خود می باشد که چند لحظه قبل آن را داخل حافظه مجازی قرار داده بود لذا به صورت رندم ، این کامپوننت ها وارد رم می شود فایل دلخواه شما اجرا می شود .

اصطلاح trim در مورد ssd ها در واقع دستوری است که از بخش ساتا (واقع در چیپ ست جنوبی یا ICH ) می آید و به سستم عامل اجازه می دهد تا از حافظه ی ssd به عنوان یک حاظه میانجی بین هارد و رم عمل کند . در واقع این ایده اولین بار در لپ تاپ lenovo و توسط سیستم عامل ویستا به اجرا در آمد . در این مورد همانطور که کَش میانجی بین رم و پردازنده اصلی می باشد ، و سرعت کار را بالا می برد ، یک حافظه NAND based مانند ssd در حدود حجم 512 مگابایت یا 1 گیگابایت ، بین هارد دیسک و رم قرار می گیرد تا سرعت سیستم را را افزایش دهد یا بعبارتی معطلی پردازنده برای انتقال اولیه از حافظه ی مجازی به رم و سپس به کَش ، کم می شود . از طرفی دیگر رونی است که در مصرف برق لپ تاپ بسیار بهینه است (همانطور که می دانید حرکت هد هارد دیسک به عنوان قطعه مکانیکی انرژی الکتریکی بالایی مصرف می کند) . البته گمانم به این روش santa rosa می گویند و فکر می کنم بعدها اسمش با بهینه ی تکنولوژی اون ، عوض شد.

اگه ابهامی هست بفرمایید

Elham ghorbani

عضو جدید
سلام.
من یک تحقیق دارم تحت عنوان (تفاوت chip با Ic ) از هر کس پرسیدم گفته هر دوتای اینا یکی هستن اگه شما تفاوت این دو رو میدونید لطفآ راهنماییم کنید. ممنون

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

Erfan_K

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
من یک تحقیق دارم تحت عنوان (تفاوت chip با Ic ) از هر کس پرسیدم گفته هر دوتای اینا یکی هستن اگه شما تفاوت این دو رو میدونید لطفآ راهنماییم کنید. ممنون

ضمن تشکر از emreh عزیز بابت لینک لاتینش که جواب رو خیلی ساده و مبرهن گفته بود ، تفاوت ها از نظر ساختاری و رفتاری بین این دو مدل وجود دارد. همانطور که این لینک تفاوت های رفتاری مبنی بر افزایش عملکردهای آن قطعه بیان می دارد ، تفاوتی ساختاری نیز در میان است .

در درس مدارهای واسط به بحث در مورد عملکرد های چیپ های مادربورد پرداخته می شود . با توجه به لیست عملکرد این چیپ ها ، متوجه خلاصه شدن چند آی سی در داخل یه المان مداری، به نام چیپ ، می شویم . در واقع فناوری ساخت مادربوردها به سوی کم و کوچیک کردن آی سی ها و چیپ ها می رود. به گونه ای که در ساخت مادربورد لپ تاپ های جدید، چیپ های جنوبی و شمالی و یا چیپ های شمالی و گرافیک و حتی هر سه چیپ شمالی ، جنوبی و گرافیک ، در یک چیپ خلاصه می گردند. تا چند وقت دیگر نیز ، تمام چیپ ها از مادربورد حذف و عمل همگی آنها به داخل سی پی یو منتقل می گردد.

برای آی سی ها نیز همین مساله برقرار است . ولی مجتمع کردن آی سی ها نیاز به شکل ظاهری دیگر دارد تا نویز پذیری، گرما و ناکارآمدی آن کاسته شود . زمانی که صحبت از مقایسه ی آی سی و چیپ می باشد باید دقت داشت که بحث بروی قطعات الکترونیکی (SMD (Surface Mounted Device می باشد . چیپ ها همگی از همین دسته اند ولی در یه یک زیرگروه دیگر به نام BGA(Ball Grid Array قرار می گیرد. SMD به قطعاتی گفته می شود که بروی سطح برد می خوابند و بدون آنکه پایه هایشان در بورد فرو رود ، بر سطح برد لحیم می شوند . برای اینکار از ابزاری غیر از هویه استفاده می شود . حال چیپ های BGA علاوه بر اینکه بروی سطح بورد قرار میگیرند ، پایه هایشان به سادگی قابل رویت نیست . اگر از کنار ، زیر چیپ ها را نگاه کنید مشاهده خواهید کرد که ، اتصال چیپ و بورد توسط توپ قلع هایی است که با فاصله های معین در کنار هم قرار گرفته اند . برای نصب و برداشتن چیپ ها نیز ، از ابزار مخصوص استفاده می کنند . در زیر شکل اول آی سی SMD و شکل دوم یک چیپ ست را نشان می دهد :

البته یک دلیل تجربی مبنی بر BGA بودن چیپ ها می تونم به شما بگم اینه که ، کسی نتواند به تعمیر و تعویض این چیپ ها بپردازد !!

اگه اطلاعات بیشتری خواستید در خدمتم .

آخرین ویرایش: