مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

nazi jooon

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام و عرض سپاس از همه دوستانی که لطف کردند و به پرسشم پاسخ دادند
ولی من نمی دونم:redface: سینی های کشت رو کجا اینقدر ارزون می فروشند:surprised: .... دور وبر من خیلی گرون فروشند...
برای مثال یه قوطی کوچولوی بذر (یک فنجان چایخوری)رو 10 هزار تومن !!!:cry:
بذر فرق میکنه..مخصوصا اگه بذر اصلاحی و با پایه مادری باشه به قول شما 1 گرمش 10،20 هزار تومنه...من سینی کشت رو هفته پیش تهیه کردم(5 هزار تومن)...من نمیدونم شما ساکن کجای تهرانین ولی شماره تماس نمایندگی تهران رو بهتون میدم که تماس بگیرین و بقیه مراحل کار....

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
چند تا از گیاه های من مشکل جدی دارند

یک فیکوس الاستیکا دارم که حدود یک متر قد دارد . تمام برگ هایش ریخته و آنهایی هم که مانده لکه های زرد و سفید و قهوه ای دارد . در عکسی که فرستادم مشخص است .
میشود کاری برایش کرد که پرپشت و سبز بشود؟

gol-3.jpg gol-1.jpg

و یک حسن یوسف هم دارم که خیلی بلند شده . با این که تمام جوانه های انتهایی را همیشه قطع میکنم ولی باز هم خیلی بلند شده و برگ های پایینی اش زرد میشود و میریزد . شکل بدی پیدا کرده . راهی هست که برگ های پایینی اش دوباره سبز بشود؟

و یک دیفن باخیا هم دارم که طراوتش را از دست داده و برگ هایش حالت لوله ای پیدا کرده . باید از کود خاصی برایش استفاده کنم؟
ممنون دوستان

آخرین ویرایش:

asbahi

عضو جدید
سلام
ابتدا در مورد فیکوس عارضم که شرایط محیطی ات رو چک کن ببین گیاه با سرمای بیش از حد مواجه نشده است؟
در مورد حسن یوسف به راحتی یک قلمه علفی از سرشاخه ها بگیر و تو یک لیوان آب ریشه دار کن و در یک گلدان کوچک بعد از ریشه دهی بکار می تونی ده ها گلدان جدید از این گیاه پیر با قلمه زنی تولید کنی
موفق باشید.

asbahi

عضو جدید
سلام
ارتفاع خاک 15-10 سانتی متر کافیست بهتره تا اسفند صبر کنید تا هوا یه کم گرم بشه می تونید کاهو تره و تربچه رو به راحتی پرورش دهید اگر یک جعبه کوچک از جنس چوب درست کنید که درش شیشه ای باشه خیلی کمک می کنه برای رشد گیاهان. در جعبه بایستی شیب دار باشه تا نورگیری بهتر بشه.

پیوست ها

• harrod_horticultural_2.jpg
    harrod_horticultural_2.jpg
    67 کیلوبایت · بازدیدها: 0

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ابتدا در مورد فیکوس عارضم که شرایط محیطی ات رو چک کن ببین گیاه با سرمای بیش از حد مواجه نشده است؟
در مورد حسن یوسف به راحتی یک قلمه علفی از سرشاخه ها بگیر و تو یک لیوان آب ریشه دار کن و در یک گلدان کوچک بعد از ریشه دهی بکار می تونی ده ها گلدان جدید از این گیاه پیر با قلمه زنی تولید کنی
موفق باشید.

فیکوس سرما زده نشده
چون کنار بقیه ی گیاهان است و هیچ کدام هم مشکلی ندارند .
از پنجره هم فاصله دارد .

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
دوستان گرامی من دوتا پرسش داشتم

1- من می‌خواستم 10 تن کود گاوی بخرم و بخوابونم برای پوسیده شدن. اگر دوماه زمان داشته باشم که کودها رو بخوابونم (زیر پلاستیک) این دوماه کود پوسیده می‌شه و خطر علف‌های هرز از میان می‌ره؟ آیا راهی هست که کود زودتر بپوسه؟

2- من پارسال شماری درخت سرو کاشتم. امسال باید چندتا از این درخت ها رو جابجا کنم. چون این درخت ها همیشه سبز هستند نمی دونم چه زمانی باید اونها رو جابجا کنم که کم‌ترین زیان و احتمال خشک شدن رو داشته باشن؟ همچنین اینکه راه درست جابجا کردن درختا چیه؟ من گوده‌ی بعدی رو کندم و آماده هست. درخت کنونی و گوده هم یک متر بیش‌تر با هم فاصله ندارند.
----
3- این‌که خوشبختانه امسال برف اومده و این از نظر سال پرآب خیلییی خوب هست و باید سپاس‌گزار بود ولی شانس ما هم هست/ از زمانی که برف اومده همین طور نگران هستم. چون نهال‌های من یک ساله هستند و اسفند سال پیش کاشته شدند. دور نهال‌های میوه پلاستیک و پارچه کشدم (اگر از شانس بد من باعث نشستن برف نشه و نشکنن!) ولی دور نهال های سرو هیچ چیزی نکشیدم. نمی دونم درختان میهو و سرو دوام میارن یا نه چون دمای درچه به زیر -5 هم می رسه اونجا

با سپاس

کود حیوانی سرعت و کیفیت پوسیده شدنش به دمای محیط،رطوبت و ترکیب کود بستگی داره...هرچقدر محیط گرمتر باشه ،رطوبت کافی باشه و ازت داخل کودبیشتر باشه (حاوی ادرار بیشتر!:redface:) روند پوسیدگی تسریع میشه.اما 2یا 3ماه بعید میدونم کود به کیفیت لازم برسه وعلفهای هرز و پاتوژنها از بین برن(این کارها یعنی از بین رفتن بذر علفهای هرز و پاتوژنها در اثر گرمای ناشی ار پوسیدگی کوده) کود حداقل یکسال بمونه بهتره. چون توی این مدت ph اونهم تعدیل میشه.اما اگه برای مصرف عجله دارین 5 یا6 ماه هم تا حدی جواب میده.
برای تسریع پوسیدگی از ازت و مقداری هم فسفات استفاده کنین
اگه درست متوجه شده باشم سرو کاشتین...برای سرو و کلا مخروطیان تا دمای -5 هم فتوسنتز همچنان ادامه داره...مخروطیان از عصر یخبندان جون سالم به در بردن و سیستم ضدیخ اونها خیلی پیشرفته ست.نگران سرما نباشین
برای جابجایی فصل سرد سال مناسبه..سعی کنین تا اونجایی که ممکنه ریشه ها انتقال پیدا کنه و خاک اطراف اونها رو نتکونید

آخرین ویرایش:

مارجين

کاربر ممتاز
چند تا از گیاه های من مشکل جدی دارند

یک فیکوس الاستیکا دارم که حدود یک متر قد دارد . تمام برگ هایش ریخته و آنهایی هم که مانده لکه های زرد و سفید و قهوه ای دارد . در عکسی که فرستادم مشخص است .
میشود کاری برایش کرد که پرپشت و سبز بشود؟

مشاهده پیوست 189597 مشاهده پیوست 189598

و یک حسن یوسف هم دارم که خیلی بلند شده . با این که تمام جوانه های انتهایی را همیشه قطع میکنم ولی باز هم خیلی بلند شده و برگ های پایینی اش زرد میشود و میریزد . شکل بدی پیدا کرده . راهی هست که برگ های پایینی اش دوباره سبز بشود؟

و یک دیفن باخیا هم دارم که طراوتش را از دست داده و برگ هایش حالت لوله ای پیدا کرده . باید از کود خاصی برایش استفاده کنم؟
ممنون دوستان

سلام با توجه به شكل و رنگ حلقه هاي قهوه اي رنگ و هاله اطراف اونها ....من فكر ميكنم فيكوس شما مشكل باكتريايي پيدا كرده...كه بهتره در اين مورد دوستان گياهپزشكمون راهنمايي كنن..
اما فقط موردي توي قراردادن گلدوناتون ديدم اينه كه همه گياهانتون چه سايه پسند چه نورپسند رو در يك محل قرار داديد...مثلا حسن يوسف و گل كاغذي كه آفتاب دوست هستند رو در كنار فيكوس و هدار گذاشتيد در حالي كه نورپسندي اين گياهان با هم خيلي تفاوت داره و نور زياد باعث اين حالات ميشه و مشكلات ديگه ميشه...

در مورد حسن يوسفتون هم كه دوست عزيزمون راهنمايي كردن...گلدونتون احتياج به يه هرس سنگين داره تا دوباره جون بگيره...تقريبا تمام شاخه ها رو از فاصله ده يا پانزده سانتي سطح خاك قطع كنيد و از شاخه هاي هرس شده قلمه گيري كنيد....
يادتون باشه هيچ گياهي در دوره استراحت احتياج به كود نداره...اين دوره استراحت از اواسط آبان شروع ميشه و تا اواخر زمستان ادامه داره...الان فقط ميتونيد در شرايط گرم و مرطوب از گياهتون قلمه بگيريد...

عموما ديفن باخياها بعد از مدتي پير ميشوند و از پايين برگهاي مسن رو از دست ميدن و برگهاي بالاي حالت لوله اي پيدا ميكنن...
سوال: ديفنتون چندتا برگ داره...؟
كدام برگها لوله شده...؟
ميتونيد ازش عكس بذاريد...؟
ممنونم
با توجه به پاسخهاي شما ...سعي ميكنم راهنماييتون كنم..
شاد باشيد.

آخرین ویرایش:

sofalsanat

عضو جدید
اب یاری بالوله سفالی

اب یاری بالوله سفالی

با سلام اطلا عاتی در مورد ابیاری با لوله سفالی لازم دارم ضمنآ امکانات جهت تولید لوله سفالی موجود میباشد

sofalsanat

عضو جدید
اب یاری بالوله سفالی

اب یاری بالوله سفالی

با سلام اطلا عاتی در مورد ابیاری با لوله سفالی لازم دارم ضمنآ امکانات جهت تولید لوله سفالی موجود میباشد

فرشته ت

عضو جدید
سرریز خط جریانی

سرریز خط جریانی

سلام .درمورد سرریزخط جریانی کسی مقاله ای داره برام بذاره؟

nasimparsi

عضو جدید
دوستان من آب و خاک رو آزمایش کردم که نتیجه این بوده:
Ec
خاک 2/99
آب 5966

Ph
خاک 7/99
آب 7/37

می‌خواستم بدونم تنها گزینه برای کاشت درخت برای من پسته می شه دیگه درسته؟

(نزدیک به یک هکتار رو می خوام تبدیل کنم به باغ و البته 10 تن کود حیوانی هم به این خاک به زودی افزوده می شه)

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
دوستان من آب و خاک رو آزمایش کردم که نتیجه این بوده:
Ec
خاک 2/99
آب 5966

Ph
خاک 7/99
آب 7/37

می‌خواستم بدونم تنها گزینه برای کاشت درخت برای من پسته می شه دیگه درسته؟

(نزدیک به یک هکتار رو می خوام تبدیل کنم به باغ و البته 10 تن کود حیوانی هم به این خاک به زودی افزوده می شه)
از نظر خاکشناسی حرفه ای استدلالتون کاملا غیرعلمیه....با2تا عدد که تکلیف سیستم کمپلکسی مث خاک که روشن نمیشه....یه خاک شناس این عددها رو در کنار آیتمهایی مثل بافت خاک، کیفیت نمکها و sar,esp بررسی میکنه لطفا یه سر به این لینکها بزنید
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ی-خاک-بدانیم?p=7060228&viewfull=1#post7060228
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-به-شوری-خاک?p=7070305&viewfull=1#post7070305

ar1100

عضو جدید
با سلام . اگه مطلبی درخصوص شناسایی منابع آب زیرزمینی توسط ماهواره های سنجش از دور داشتید ممنوم میشم که به من هم کمک کنید بدرد پایان نامه ام می خوره. :child:

alestromeria

عضو جدید
دوستان سلام
میخواستم بهم کتاب حاصلخیزی خاک و روابط آب و خاک، که کاربردی باشن معرفی کنین، برای تدریس میخوام، اگه کسی جزوه هم داره ممنون میشم برام بذاره
جزوه گیاهان دارویی هم میخوام،لطفا اونم برام بذارین
;)

.MosTaFa.

کارشناس تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یه سوال هیدرولیک دارم میخوام اگه ممکنه نگاه کنید ببینید توی حلش کجا اشتباه کردم. ببخشید من رشته م صنایع هست و از هیدرولیک چیزی نمیدونم.

عکس سوال و جوابی که حل کردم رو میگذارم اگه ممکنه یه نگاه بندازید. ممنون از لطفتون.

20140121_140939.jpg

Untitled.jpg

alestromeria

عضو جدید
دوستان سلام
میخواستم بهم کتاب حاصلخیزی خاک و روابط آب و خاک، که کاربردی باشن معرفی کنین، برای تدریس میخوام، اگه کسی جزوه هم داره ممنون میشم برام بذاره
;)

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
دوستان سلام
;)
سلام
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=44226

http://www.wikipg.com/معرفی کتاب شی...کتاب شیمی حاصلخیزی خاک (رشته مهندسی آب و خاک)

chego

کاربر فعال
سلام دوستان
یه سوال هیدرولیک دارم میخوام اگه ممکنه نگاه کنید ببینید توی حلش کجا اشتباه کردم. ببخشید من رشته م صنایع هست و از هیدرولیک چیزی نمیدونم.

عکس سوال و جوابی که حل کردم رو میگذارم اگه ممکنه یه نگاه بندازید. ممنون از لطفتون.

مشاهده پیوست 190762

مشاهده پیوست 190763

سلام دوست عزیز
تمام جوابت درسته بجز نیروی قائمت که اگه اشتباه نکنم باید به جای ضرب شدن در یک باید در (2r/3.14)ضرب بشه چون مرکز فشار نیروی قائم در کمان پائینه و نیروی افقی باید در 2.5 ضرب بشه

farhadfakhrvaezi

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان و عرض خسته نباشید اینجا از کارشناسان باغبانی کسی هست که اطلاعاتی راجع به بلوبری داشته باشه بصورت کامل!(نه چیزهایی که تو اینترنت اومده اطلاعات کلی گیاهشناسی،مورفولوژی،نوع ریشه،PHمناسب کشت ،نوع آبیاری و... )

nazi jooon

کاربر ممتاز
با سلام خدمت همه دوستان و عرض خسته نباشید اینجا از کارشناسان باغبانی کسی هست که اطلاعاتی راجع به بلوبری داشته باشه بصورت کامل!(نه چیزهایی که تو اینترنت اومده اطلاعات کلی گیاهشناسی،مورفولوژی،نوع ریشه،PHمناسب کشت ،نوع آبیاری و... )
من!!!!!;)

atefeht

عضو جدید
نرم افزار Endnote

نرم افزار Endnote

با سلام
من با نرم افزار endnote ورژن 8 دارم کار می کنم ولی آفیسم 2010. مشکلی که دارم اینه که چطوری باید منابع به فایل word انتقال بدم. توی word ، اینکه میگن تبی به اسم endnote ایجاد میشه ، اصلاً اینطور نیست و من این تب ندارم.
ورژن های بالاتر endnote هم ورژن های تریال هست که مدتشون 30 روزه س. نمیدونم اگه با این ورژن ها کار کنم بعداً به مشکل برخوام خورد یا نه؟؟
اگه کسی در این زمینه میتونه منو راهنمایی کنه ، خوشحال میشم.
:gol::gol::gol::gol::gol:

atefeht

عضو جدید
نرم افزار Endnote

نرم افزار Endnote

با سلام
من با نرم افزار endnote ورژن 8 دارم کار می کنم ولی آفیسم 2010. مشکلی که دارم اینه که چطوری باید منابع به فایل word انتقال بدم. توی word ، اینکه میگن تبی به اسم endnote ایجاد میشه ، اصلاً اینطور نیست و من این تب ندارم.
ورژن های بالاتر endnote هم ورژن های تریال هست که مدتشون 30 روزه س. نمیدونم اگه با این ورژن ها کار کنم بعداً به مشکل برخوام خورد یا نه؟؟
اگه کسی در این زمینه میتونه منو راهنمایی کنه ، خوشحال میشم.
:gol::gol::gol::gol::gol:

معمار ایرانی

عضو جدید
سوال در مورد نهال هایی که تازه کاشته شدن و زیر برف موندن

سوال در مورد نهال هایی که تازه کاشته شدن و زیر برف موندن

باسلام
دوستان عزیز من 300 نهال خرمالو حدودا2هفته پیش کاشتم در تنکابن حالا برف سنگینی اومده میخواستم بدونم که این نهال ها احتمال داره بسوزه به نظر شما صدمه میبینه
مرسی

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
باسلام
دوستان عزیز من 300 نهال خرمالو حدودا2هفته پیش کاشتم در تنکابن حالا برف سنگینی اومده میخواستم بدونم که این نهال ها احتمال داره بسوزه به نظر شما صدمه میبینه
مرسی
سلام
پوشش برف یکی از عایقهای طبیعی برای جلوگیری از سرمازدگی گیاهان وعامل افزایش مقاومت اونها به سرماست...تنها نگرانی که هست شکسته شدن شاخه های درختان در اثر وزن برفه. که فکر نمیکنم نهالهای شما همچین شاخ و برگی داشته باشن
بنابراین جای نگرانی نیست

مارجين

کاربر ممتاز
سلام
پوشش برف یکی از عایقهای طبیعی برای جلوگیری از سرمازدگی گیاهان وعامل افزایش مقاومت اونها به سرماست...تنها نگرانی که هست شکسته شدن شاخه های درختان در اثر وزن برفه. که فکر نمیکنم نهالهای شما همچین شاخ و برگی داشته باشن
بنابراین جای نگرانی نیست
ضمنا نگراني دوم سرمازدگي بعد از برف هست كه معمولا يخبندان شديد را در پي داره و اكثر اوقات سرشاخه هاي نازك رو ميسوزونه....

اميدوارم تمام كشاورزان از اين بلا مصون بمانند...آمين...

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
ضمنا نگراني دوم سرمازدگي بعد از برف هست كه معمولا يخبندان شديد را در پي داره و اكثر اوقات سرشاخه هاي نازك رو ميسوزونه....

اميدوارم تمام كشاورزان از اين بلا مصون بمانند...آمين...
مارجین عزیز بااجازه میخوام عرض کنم که استدلال شما در این مورد قیاس مع الفارقه .
اونچیزی که شما مد نظرتون هست کاهش دمای ناشی ازتابش زمینی بعد از خروج سیستم بارشی و صاف شدن هواست... که به فاصله چند ساعت یا نهایتا چند روز بعد از خارج شدن سیستم هست...که البته و بخاطر همون سرمای ناشی از تابش زمینی حرارت، در این مدت برف همچنان پوشش خودشو حفظ کرده.وقتی برف آب میشه که دما بالا بره که در اونصورت جای نگرانی نیست.
امیدوارم منظورمو رسونده باشم

آخرین ویرایش: