مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست گلم

احتمالا یا محصول شما رو آفت زده و یا دچـار بیماری شده و یا موقع کشت انگور به دلیل کمبود یه ماده غذایی اینطوری شده

اگه آفت زده که باید سم پاشی کرد البته اگه بعضی قسمت های انگور قابل مصرف باشه

ای کاش شما یه عکس از قسمتی که انگور مشکل پیدا کرده رو برای ما اینجا میذاشتید تا بهتر پاسخگوی شما باشیــم!

که اگه محصول انگورتون دچار بیماری شده تشخیص بدیم چه نوع بیماریِ! تا راه پیشگیری رو به شما بگیم!

سلام مهسا جان خيلي ممنونم ازت بخاطره توضيحات دقيقا اون تصويري كه hfarda2011 عزيز

زحمت كشيدن و قرار دادن انگور ها همه مثل اون انگوري كه داخل عكس ميبيني مثل اون شده

سلام
دوست عزیز با توجه به مواردی که گفتید من حدس میزنم عامل بیماری بوده که اصطلاحا به آن سفیدک میگویندوعلایم بصورت زیر دیده میشود:

در اثر حمله قارچ كيفيت و كميت ميوه كاهش يافته، همچنين باعث حساسيت درخت به سرما مي‌شود. قارچ به ميوه، برگ، خوشه، جوانه، پيچكها، دم ميوه و شاخه‌هاي جوان حمله مي‌كند. در اثر حمله پوششهاي سفيد و خاكستري روي اندامهاي گياه ديده مي‌شود. در روي برگ لكه‌هايي محدود را ايجاد مي‌كند كه در آخر فصل اين لكه‌ها نكروزه مي‌گردند. حمله قارچ به غوره‌ها به علت عدم تعادل فشار در قسمت داخلي و خارجي باعث تركيدن ميوه مي‌گردد وپيش از آنكه غوره‌ها به نصف اندازه حقيقي برسند مي‌ريزند. ميوه‌هاي رسيده مورد حمله قارچ قرار نمي‌گيرند. خوشه‌هاي سفيدك زده كمي سياه و سبك هستند. اگر بيماري هنگام گل و قبل از آن شديد شود گلها مي ريزند و دانه تشكيل نمي‌شود. حبه‌ها كوچك مانده و رشد نمي‌كنند و آبدار نمي‌شوند غالباً حبه‌ها ترك خورده و مي پوسند. سفيدك مو درشرايط خشك بدون ترك خوردن باعث زودرسي انگور مي‌شود. درهواي مرطوب شكافها روي انگور يا غوره زود پيدا مي‌شود.

مبارزه با آن با قارچکشهایی نظیر: فلینت-توپاس-استروبی-فولیکور وگوگرد امکان پذیر است.
مشاهده پیوست 168336

سلام دوست عزيز خيلي از شما ممنونم بخاطر توضيحات بسيار خوب

حالا دوستان سوالم اينجاست سمپاشي كنيم فايده داره؟ يا وقتش گذشته؟

و براي سال ديگه اگه بخوام دوباره باغ اينجوري نشه چه توصيه هاي داريد؟

از كمكتون واقعا ممنونم:gol:

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهسا جان خيلي ممنونم ازت بخاطره توضيحات دقيقا اون تصويري كه hfarda2011 عزيز

زحمت كشيدن و قرار دادن انگور ها همه مثل اون انگوري كه داخل عكس ميبيني مثل اون شده

سلام دوست عزيز خيلي از شما ممنونم بخاطر توضيحات بسيار خوب

حالا دوستان سوالم اينجاست سمپاشي كنيم فايده داره؟ يا وقتش گذشته؟

و براي سال ديگه اگه بخوام دوباره باغ اينجوري نشه چه توصيه هاي داريد؟

از كمكتون واقعا ممنونم:gol:
سلام
من نمیدونم کدام منطقه هستید تا بهتر بگم کی وچه زمانی سال بعد باید سمپاشی کنید .
الان هم اگر هنوز برداشت نکردید چراکه نه.جلوی ضرر را هرجا بگیرید خوبه.
منها کاراترین سم را تواین زمان باید بکارببرید وبراساس صرفه اقتصادی ویا .... شما میتونید تصمیم بگیرید.

خان دایی

عضو جدید
سلام به همه دوستان
بنده باغی دارم در منطقه گیلاوند(دماوند)مراء
این باغ تعداد زیادی درخت گردو داره بحدی بزرگ و قدیمی ان که نمیذارن یه ذره آفتاب به کف باغ بخوره البته این قدیمی ها دور باغن ولی در وسط هم چندتایی 20-30 ساله دارم
و یه چند دونه ای آلبالو ولی بیشترش آلو جنگلی که آلو های ریز ولی خوشمزه ای داره
دو درخت توت دارم که گنده و پر میوه اش روی سقف خانه مونه و میخوام یه جورایی در پاییز شاخه هایی که روی سقفن بزنم
اون درخت توت دیگه جوونه و امسال که خیلی کم بار داد
باغبانی سنتی آوردم و میگه که توت جوونه رو باید از بیخ بزنیم و بعد از اون توت بزرگه پیوندش کنیم و اینکار در آبان انجام باید بشه
اول تابستون هم آلو های جنگلی رو پیوند زد که هیچکدام نگرفتن و میگه تقصیر منه که سه روز بعد پیوند آب فراوون ندادم
و ایشان اصلا بمن نگفت که اینکار رو انجام بدم
خلاصه دنبال یه کتاب یا سی دی هستم که نحوه پیوند زدن و ...رو آموزش بده که خودم دست بکار بشم .
لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم
در ضمن من تو کاره سهام و بورس و اینها هم هستم اگه از دوستان مشاوره میخواد در خدمتیم

آخرین ویرایش:

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من نمیدونم کدام منطقه هستید تا بهتر بگم کی وچه زمانی سال بعد باید سمپاشی کنید .
الان هم اگر هنوز برداشت نکردید چراکه نه.جلوی ضرر را هرجا بگیرید خوبه.
منها کاراترین سم را تواین زمان باید بکارببرید وبراساس صرفه اقتصادی ویا .... شما میتونید تصمیم بگیرید.

سلام خيلي ممنونم از لطف شما دوستان عزيز باغ انگور ما تو اروميه هستش و هنوز برداشت

نكرديم الانم همون كارو ميكنيم يعني (سمپاشي)امسال تخصير ما بود دير فهميديم كه باغ دچار

بيماري شده سال ديگه فكر كنم بايد زودتر سمپاشي كنيم تا باغ دچار اين بيماري نشه..درسته؟

abdi711

عضو جدید
تجدید رشد رویشی گوجه فرنگی

تجدید رشد رویشی گوجه فرنگی

با سلام خدمت کاربران،یه بوته گوجه فرنگی داخل گلدون دارم که بخاطر آفت هیچ برگی نداره..خیلی این گوجه برام مهمه..الان وضع خوبی نداره و سرشاخه هاش در حال خشک شدنه ..از کود کامل هم استفاده کردم اگر کسی بتونه کمکم کنه که چیکار باید بکنم ممنون میشم..
در ضمن یه قلمه گوجه که هیچ برگی نداره ریشه دار میشه!!!؟؟چه موادی برای تسهیل ریشه دار شدنش باید استفاده کنم؟؟؟...داخل آب بهتره باشه یا خاک..؟؟؟لطفا منو راهنمایی کنید

آخرین ویرایش:

abdi711

عضو جدید
با سلام خدمت کاربران،یه بوته گوجه فرنگی داخل گلدون دارم که بخاطر آفت هیچ برگی نداره..خیلی این گوجه برام مهمه..الان وضع خوبی نداره و سرشاخه هاش در حال خشک شدنه ..از کود کامل هم استفاده کردم اگر کسی بتونه کمکم کنه که چیکار باید بکنم ممنون میشم..
در ضمن یه قلمه گوجه که هیچ برگی نداره ریشه دار میشه!!!؟؟چه موادی برای تسهیل ریشه دار شدنش باید استفاده کنم؟؟؟...داخل آب بهتره باشه یا خاک..؟؟؟لطفا منو راهنمایی کنید

ثریا قدوسی

عضو جدید
سلام
البته با اجازه اساتید کشاورزی
در باره آفت و مبارزه با اون باید مشخصات آفت رو بدید . امادر باره گوجه فرنگی ، این گیاه براحتی با بذر تکثیر میشه و از اون جایی که گیاهی علفی هست قابلیت قلمه گیری در آب از اون وجود نداره اما در باره روش های هیدروپونیک یا کشت در آب به تاپیک مربوطه می تونید رجوع کنید.
با احترام:gol:

abdi711

عضو جدید
ممنونم که پاسخ دادید خانم ثریا قدوسی
اما چون این بوته پروژه واحد درسی دانشگاهمه میخواستم ببینم میشه الان کاری کرد؟؟؟آفتش حشرات ریز سفید هستند که فکر کنم بهش میگن مگس سفید گلخانه...این آفت برگهای گوجه هست چون بوته من دیگه برگ نداره اثری از این آفت نیست و همچنین بهتره از سم استفاده نشه...
الان اگه از شاخه هاش که خشک نشده قلمه بگیرم جواب میده چون برگ نداره مطمئن نیستم اینکارو بکنم یا نه؟؟؟؟
علایم بوته مثل علایم خشک شدنه...میشه قبل خشک شدن کاری انجام داد که دوباره رشد کنه...!!!؟هنوز ساقه اصلی و دو سه تا از انشعاباتش سالمه ولی برگ ندارن..
ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید..

آخرین ویرایش:

Naanzin7119

عضو جدید
فوری فوری

فوری فوری

سلام برو بچه های مهندسی آب که میخوان ارشد سازه بخونن!
کسی میدونه که کدوم مبحث ها از ریاضی برا ارشد مهمه و سوالاشکاربردیه؟؟
همینطور منابع دیگه، چون من تا حالا چیزی نخوندم و به امید خدا نمیخوام وقتو از دست بدم،کسی میتونه کمکم منه؟؟

Naanzin7119

عضو جدید
مقاله

مقاله

سلام خانمها و آقایون مهندس!
من میخوام به امید خدا یه مقاله در مورد بررسی سال خشکسالی بنویسم،کهمربوط میشه به در س هیدرولوژی. ودر محاسبات داده ای پرت دچار مشکل شدم اگه کسیفصلهای 15و 16 هیدرلوژی علیزاده رو خوب بلده که مربوط میشه به کارهایتحقیقاتی ممنو ن میشم که کمکم کنه!

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خيلي ممنونم از لطف شما دوستان عزيز باغ انگور ما تو اروميه هستش و هنوز برداشت

نكرديم الانم همون كارو ميكنيم يعني (سمپاشي)امسال تخصير ما بود دير فهميديم كه باغ دچار

بيماري شده سال ديگه فكر كنم بايد زودتر سمپاشي كنيم تا باغ دچار اين بيماري نشه..درسته؟

سلام
من فکر کنم دراردیبهشت وخرداد ماه بعد از ریزش گل درارومیه اولین سمپاشی برای سفیدک انجام میشه.اولین علایم هم لکه های زرد نامحسوس روی برگها است.
الان هم درحال محلول پاشی برای رنگ آوری انگور باید باشند.
شما الان هم میتونید سمپاشی کنید منتهی با یک سم با دوره کارنس پایین.

miti2020

عضو جدید
سلام برو بچه های مهندسی آب که میخوان ارشد سازه بخونن!
کسی میدونه که کدوم مبحث ها از ریاضی برا ارشد مهمه و سوالاشکاربردیه؟؟
همینطور منابع دیگه، چون من تا حالا چیزی نخوندم و به امید خدا نمیخوام وقتو از دست بدم،کسی میتونه کمکم منه؟؟

سلام من سال قبل کنکور دادم از تمام بخشهای ریاضی تو سوالات هست اما بعضی مباحث بیشتر هستن مثل مشتق و حد و مباحث پیرامونش اما باید دقت کنی تنوع سوالاتشم بالاتر از بقیه مباحث ریاضی میشه با حل کردن چندتا از کنکورای گذشته دستت میاد چه مباحثی مهم هستن بنظر من خوندن معادلات وقت تلف کردنه چون همیشه فقط 2تست ازش میاد و حجم مطالبشم بالاس من خودم برا کنکور نخوندم(البته زمانم کم بود) منابع هم اکثرا کیوان سیفی و پیشنهاد میدن خلاصه و مختصر و مفید هستش اگه میخای درصد بالایی ریاضی بزنی نیکوکارم پیشنهاد میکنم
برا سایر دروس مکانیک خاک کتاب گاج
هیدرولیک سری عمران مختصرومفیده(البته اگه پایت قوی هس)وگرنه همون ابریشمی حسینی دانشگاه فردوسی
سازه بیرامی با تستهای تالیفی معتبرو حل زیاد تست و دقیق خوندن فصل سازه های انتقال اب سیفون و ناو و شیب شکن و ... چون زیاد تست میارن
سیالات ساسان افشاری
ریاضی کیوان سیفی
هیدرولوژی علیزاده یا پردازش
موفق باشی:gol:

آخرین ویرایش:

Naanzin7119

عضو جدید
سلام من سال قبل کنکور دادم از تمام بخشهای ریاضی تو سوالات هست اما بعضی مباحث بیشتر هستن مثل مشتق و حد و مباحث پیرامونش اما باید دقت کنی تنوع سوالاتشم بالاتر از بقیه مباحث ریاضی میشه با حل کردن چندتا از کنکورای گذشته دستت میاد چه مباحثی مهم هستن بنظر من خوندن معادلات وقت تلف کردنه چون همیشه فقط 2تست ازش میاد و حجم مطالبشم بالاس من خودم برا کنکور نخوندم(البته زمانم کم بود) منابع هم اکثرا کیوان سیفی و پیشنهاد میدن خلاصه و مختصر و مفید هستش اگه میخای درصد بالایی ریاضی بزنی نیکوکارم پیشنهاد میکنم
برا سایر دروس مکانیک خاک کتاب گاج
هیدرولیک سری عمران مختصرومفیده(البته اگه پایت قوی هس)وگرنه همون ابریشمی حسینی دانشگاه فردوسی
سازه بیرامی با تستهای تالیفی معتبرو حل زیاد تست و دقیق خوندن فصل سازه های انتقال اب سیفون و ناو و شیب شکن و ... چون زیاد تست میارن
سیالات ساسان افشاری
ریاضی کیوان سیفی
هیدرولوژی علیزاده یا پردازش
موفق باشی:gol:
خیلی ممنون مهندس!
برای زبان چی رو بخونم؟

حمید 88

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام بنظرم شما که تا اینجا زجر کشش کردی حالا یه قلمه هم گرفتی خیلی بهش بر نمیخوره قلمه برگدار گوجه رو تو کوکپیت و پرلیت ریشه دار کردم تو اب هم احتمالا نتیجه میده ولی اب رو بهتره هر چند وقت یکبار عوض کنید

آخرین ویرایش توسط مدیر:

فائضه

عضو جدید
ممنون اازتون اطلاعاتتون خیلی مفید بوود امیدوارم بازم ادامه داشته باشه

سلام ببخشید دیر جواب دادم. مسافرت بودم.
مراحل پرورش قارچ تکمه ای بعداز آماه شدن کمپوست:
1- اسپان‌زني (تلقيح كمپوست با اسپان)
2- رشد رويشي ميسليوم قارچ روي كمپوست (پنجه‌دواني يا سفيد شدن)(2 هفته)
3- دادن خاك پوششي پاستوريزه شده بر روي كيسه هاي سفيد شده(روز 14)
4- رشد رویشی میسلیوم قارچ روی خاک پوششی (یک هفته تا 10 روز)
5- خراش دهی، شوک سرمایی و تولید ته سنجاقی
6- باردهی و تولید کلاهک (روز 28-30)
7- برداشت محصول (به مدت یک ماه طی 3 فلاش)
8- خارج كردن بقاياي كمپوست و ضدعفوني سالن پرورش قارچ
مهمترین عامل در سالن پرورش قارچ:
کنترل دمای ثابت ( در مرحله پنجه دوانی و باردهی)
کنترل رطوبت نسبی در محیط و روی قارچها
بنابراین عایق بندی دیوارها وسقف فوق العاده مهم هستند.
تا از اتلاف انرژی جلوگیری کرده و مانع از نفوذ رطوبت گردد
دیوارها باید حالت ایزوله داشته باشند تا
1- اتلاف انرژی (گرما و سرما) نداشته باشیم 2- از نوسانات دمایی و به دنبال آن تولید شبنم جلوگیری شود.
اتاق کشت باید کاملا مسدود و بدون کوچکترین روزنه ای باشد تا
1- هیچ گونه آفت یا اسپورو عامل بیماری زایی نتواند وارد آن شود
2- کنترل شرایط اقلیمی اتاق اسانتر گردد
در های ورود و خروج نیز باید دولایه و در برابر اتلاف انرژی ایزوله باشند.
ضخامت پلاستیک: 6-2 میل (هر میل 0/15 میکرون)
استفاد از اتاقک های زیرزمین یا منزل برای پرورش قارچ:
1- برای حفاظت دیوارهای منزل از آسیب رطوبت می توان از پوشش پلاستیکی بر روی دیوارها، سقف و کف اتاق و بستن کلیه درزها و منافذ استفاده نمود.
2- اگر دیوار مستقیما با هوای بیرون در تماس باشد:
برای جلوگیری از تعریق بین دیوار و پلاستیک به واسطه نوسانات دمایی بالا، محفظه های پلاستیکی با فاصله زیاد نسبت به دیوارهای اتاق ، درون اتاق نصب می شوند.
اسکلت های گلخانه ای:
عرض دهانه گلخانه: 8-4 متر
طول: بسته به عرض گلخانه تا 100 متر
ارتفاع : تا 5-3 متر
جنس اسکلت: لوله های فلزی گالوانیزه (شماره 4/5-4 ) خم شده به صورت نیم دایره
روی اسکلت با سیم مفتولی نازک به فاصله 0/5 متر از هم به صورت طولی بافته می شوند.
روی آن با پوشش پلاستیکی به ضخامت 6-5 میل پوشانده می شود (پوشش داخلی)
روی پوشش داخلی با سیم مفتولی 2/5 به صورت شبکه بافته می شود.
سپس یک لایه ایزوله استیروفوم روی پوشش داخلی نصب می شود.
سپس روی اسیروفوم را برای جلوگیری از جابجا شدن آن دوباره مفتول کشی کرده (با مفتول نازک)
یک لایه پلاستیک سیاه روی استیروفوم کشیده می شود
سپس روی آن را یک لایه آلومینیمی کشیده تا در مقابل اشعه آفتاب مقاوم گردد.
روش تولید قارچ
روش قفسه ای رایج ترین روش تولید قارچ به صورت تجاری است.
مزیت: راندمان تولید مطلوب بوده و از حداقل فضا، حداکثر استفاده را برد.
عرض قفسه ها در حالت دو طرفه 140 سانتیمتر و در حالت یک طرفه(کناره دیوار) 70 سانتیمتر است.
عرض راهروی اصلی 1 متر و ارهروهای فرعی 60 سانتیمتر باشد
فاصله اولین قفسه تا سطح زمین 20 و فاصله بقیه قفسه ها از یکدیگر 70-50 سانتیمتر
کف قفسه ها با توری گالوانیزه بافته شده تا تحمل وزن کمپوست راداشته باشد
تجهیزات لازم برای کنترل عوامل محیطی گلخانه
شرایط محیطی اتاق کشت باید به گونه ای باشد که در یک دامنه دمایی ثابت، رطوبت در حد بالایی ثابت شود و این امر تنها با ایزوله کردن مناسب اتاق و کنترل مناسب عوامل محیطی محقق می گردد.
برای گرم کردن گلخانه بهترین گزینه استفاده از لوله های آب داغ یا بخار آب داغ است.
برای تامین رطوبت مورد نیاز از دستگاه رطوبت ساز استفاده می شود.
برای انجام تهویه از یک دستگاه فن و لوله های توزیع کننده هوا که در طول گلخانه نصب شده ودر دو طرف آن سوراخهایی به قطر 5 سانتیمتر با فاصله 1- 0/5 متر تعبیه شده است.
بهترین روش برای کنترل عوامل محیطی استفاده از سیستم تلفیقی است که گرما، سرما ، رطوبت و تهویه را به طور تلفیقی تنظیم نموده و شرایط آب و هوایی متعادلی را در طول دوره رشد فراهم می کند.

هوای تازه (تهویه)
هوای تازه پس از عبور از فیلترهای مخصوص ، با مقدار مناسبی از هوای در گردش مخلوط شده و پس از عبور از منطقه گرما و سرما وارد تونل توزیع کننده هوا شده و سپس وارد سالن می گردد.
در مرحله پنجه دوانی (رشد رویشی)، تا قبل از پیدایش ته سنجاقی، معمولا برای جلوگیری ازافت فشار و هدر رفت هوا و رطوبت، دریچه ورودی هوای تازه بسته است و فقط از هوای در گردش استفاده می شود.تا از تغییرات و نوسانات دما و Co[SUB]2[/SUB]جلوگیری شود.
در طول زمستان در صورت لزوم تهویه، هوای تازه قبل از ورود به سالن باید گرم شده تا دمای آن هم دما با سالن پرورش قارچ گردد.
تهویه هوای تازه با تامین اکسیژن مورد نیاز قارچ های در حال رشد و دفع Co[SUB]2[/SUB] از محیط (بخصوص در مرحله زایشی) و تسهیل تبخیر سطحی بستر کشت، نقش مهمی در پرورش قارچ دارد
در هر ساعت 4 بار به تهویه هوای آزاد سالن نیاز باشددر این صورت قدرت فن به صورت زیر محاسبه می شود.
تصفیه هوا
قسمت مهم سیستم تهویه، صافی هوای آن است که نقش مهمی در سلامتی قارچ ها دارد.
وظیفه این صافی ها، تصفیه ذرات گرد و غبار جوی، دود، اسپور قارچهای بیماریزا و انگل و باکتری و گرده گیاهان است.
معمولا در کارگاههای تجاری از فیلتر های خشک با سطح تماس بالا(فیلترهای چین دار مانند فیلتر هوای اتومبیل) استفاده میکنند که ذرات با ابعاد 0/3 میکرون را جذب می کنند.
خنک کردن سالن:
در کارگاه پیشرفته برای خنک کردن سالن از مارپیچ های برودتی که درون آن آب سرد یا گلیکول جریان دارد استفاده می شود که در جلوی فن تعبیه شده و با یک چیلر مرکزی تغذیه می شود.
برای پرورش دهندگان خانگی اگر دما محیط بالا نیست می توان از هوای تازه برای خنک کردن استفاده نمود.
اما این روش برای مناطقی که در طول روز هوا گرم است ، مناسب نیست.
روش ساده دیگر استفاده از کولرهای آبی است که برای مناطق خنک و خشک که رطوبت نسبی محیط کمتر از 50% است، کاربرد زیادی دارد. با استفاده از این کولر می توان دمای محیط را تا 11 درجه خنکتر نمود.
مقداری از هوای خنک شده توسط کولر باید از دریچه خروجیخارج شود در غیر این صورت رطوبت محیط بسیار بالا رفته و عمل خنک کردن بر اثر دم کردن هوا به خوبی صورت نخواهد گرفت.
سیستم گرمایی:
بهترین گزینه استفاده از سیستم های حرارتی است که با بخار آب کار می کنندو هوای گرم و مرطوب را به سالن می دمند.
عیب سیستم های حرارتی هوای خشک این است که با افزایش حرارت ، هوای اتاق را خشک کرده ، افت شدید محصول را به دنبال خواهد داشت
از حرارت بیولوژیکی تولید شده توسط کمپوست ها نیز می توان برای گرم کردن سالن استفاده نمود.
در داخل سالن به یک دماسنج ماکزیمم- مینیمم نیاز است تا نوسانات دمایی شبانه روز را ثبت نماید.
چند دماسنج ساده نیز باید قسمت مرکز هر بلوک کمپوست قرار گیرد تا دمای داخل توده را نشان دهد. معیار اصلی برای کنترل دما، دمای داخل توده کمپوست است که معمولا چند درجه (4-2) گرمتر از هوای سالن است.
Co[SUB]2[/SUB]سنج :
یکی از فاکتورهای مهم در تولید قارچ غلظت در محیط است.
در مرحله رویشی تولید شده توسط کمپوست تا غلظت 10000 ppm سبب بهبود پنجه دوانی میسلوم قارچ می شود.
اما در مرحله باردهی غلظت 1500 تا 1000 ppm مطلوب بوده و مازاد آن باید از طریق تهویه از سالن خارج شود.
دستگاه رطوبت سنج:
برای کنترل رطوبت نسبی داخل سالن وجود دستگاه رطوبت سنج در سالن ضروری است.
اسپان زني:
مخلوط كردن اسپان با كمپوست را اسپان زني گويند.
اسپان به نحوي در كمپوست پخش شود كه حداكثر تعداد مكان القايي براي گسترش ميسليوم بدست آيد.
بهترین روش : اسپان زني كامل است : مخلوط كردن كامل كمپوست با اسپان به صورت يكنواخت- منجر به حداكثر عملكرد و تسريع در گسترش ميسليوم
بعد از اسپان زني، سطح كمپوست با روزنامه كهنه ضدعفونی شده یا پلاستیک، پوشانده مي‌شود، تا رطوبت لازم فراهم گردد.
در طي گسترش اسپان هيچ آبي به طور مستقيم به كمپوست داده نمي‌شود.
ميزان اسپان مصرفي: 7كيلوگرم براي هر 1000 كيلو گرم كمپوست
اسپان زني بيشتر سبب: توليد گرما بيشتر و در صورت عدم كنترل دما سبب مرگ اسپان
اسپان زني كمتر: باعث كاهش سرعت پنجه دواني و رشد بيشتر قارچهاي رقيب
بعد از اسپان زني، سطح كمپوست با روزنامه كهنه یا پلاستیک پوشانده مي‌شود، تا رطوبت لازم فراهم گردد. اما باید مراقب بود تا دمای داخل کمپوست از 25 درجه بالاتر نرود. در طي گسترش اسپان هيچ آبي به طور مستقيم به كمپوست داده نمي‌شود.
شرایط محیط در مرحله پنجه دوانی
دمای داخل کمپوست 23-25 درجه
دمای محیط 3-4 درجه کمتر (نیاز به 2 دماسنج)
غلظت co2 محیط 10000ppm کلیه دربها و دریچه ها و تهویه مسدود می گردد
رطوبت نسبی محیط 90%
دمای بالا کمپوست سبب افزایش تولید co2 توسط کمپوست، افزایش سرعت تجزیه کمپوست، کند شدن سرعت رشد میسلیوم، افزایش رشد برخی از قارچ های رقیب (کپک زیتونی)
این شرایط تا 14 روز ادامه می یابد تا کمپوست توسط میسلیوم سفید شود.
خاک پوششی (casing) و وظایف آن
پوشاندن سطح بستر با یک لایه خاک مرطوب و برخوردار از خواص ساختاری ویژه را اصطلاحا لایه پوششی می نامند.
1- محافظت از خشکیدگی بسترهای کشت: خشک شدن هوا توده میسلیومی مرده و به صورت یک توده سلولی سخت و غیر قابل نفوذ می شود. 0پوشاندن سخت بستر با یک لایه مرطوب
2- ایجاد محیطی مرطوب و مناسب برای تشکیل ته سنجاقی
3- ایجاد ذخیره آب لازم برای رشد قارچ ها (بخصوص در زمان فلش های سه گانه)
4- فعال کردن میکروارگانیزم های موجود و در نتیجه افزایش عملکرد
صفا ت كيفي خاك پوششي:
1- قابلیت نگهداری آب بالایی داشته باشد. آب را براحتی جذب و و به آرامی آزاد کند
2- pH آن بین 7-7/5 باشد. pH اسیدی باعث رشد کپک های هرز می شود. برای بالا بردن pH آن از آهک استفاده می شود. pH با قلیائیت بالا نیز از رشد میسلیوم جلوگیری می کند. pH خاک در پایان دوره اسیدی شده و به 6/5 خواهد رسید.
3- دارای تخلخل خوب جهت تهویه مناسب هوا و تبادلات گازی بین کمپوست و محیط باشد. (در غیر این صورت تجمع co2 در داخل کمپوست)
4- دارای EC پایین باشد (شور نباشد)
5- خاک پوششی باید از نظر عناصر غذایی در مقایسه با کمپوست نسبتً فقیر باشد در صورت داشتن مواد غذایی غنی سبب تحریک رشد رویشی قارچ و جلوگیری از میوه دهی می شود.
6- عاری از آفات و حشرات و نماتد ها و عوامل بیماریزای دیگر باشد
ترکیب خاک پوششی:
بهترین نوع خاک پوششی مخلوط پیت با آهک است.
کمپوست استفاده شده (2 ساله) 4قسمت+ ماسه 1 قسمت+ آهک 1 قسمت
دلیل استفاده از آهک: بهبود دانه بندی خاک و نیز افزایش pH خاک
کمپوست استفاده شده (2 قسمت) + ماسه (1 قسمت)
اندازه ذرات نباید از 1 سانتیمتر تجاوز کند (خاک را الک کرده سپس با ماسه و آهک مخلوط کرده و آنگاه با آبیاری آن را مرطوب کرد ه و آماده پاستوریزه شدن
قبل از پاستوریزه کردن، آن را مرطوب می کنند تا رطوبت آن به حد رطوبت مزرعه برسد.
پاستوريزه كردن خاك پوششي:
روش اول: 8 ساعت پاستوريزه كردن در دماي 70-65 درجه
روش دوم- 3 ليتر فرمالين 2% براي هر متر مكعب خاك پوششي كه با پلاستيك پوشانده شده
عمق خاك پوششي: 4 سانتيمتر (بسته به عمق کمپوست) و به صورت یکنواخت
برای کمپوست با عمق 15-20 سانتیمتر: عمق خاک پوششی 3-4
برای کمپوست بیش از 20 سانتیمتر: 4-5 سانتیمتر
یکنواختی خاک پوششی بسیار مهم است:
عمق پوشش کمتر سریعتر پر آب شده و درنتیجه یه علت خفگی میسلیوم، از رشد آن کاسته می شود
میسلیوم در زمان های متفاوتی از لابلای خاک پوشش خارج می شوند.و منجر به پیدایش نامنظم ته سنجاقی می شوند.
با استفاده از یک حلقه کشت به ارتفاع 4 سانتیمتر و ابعاد مختلف ، یکنواختی لایه پوششی تضمین می شود.
در پایان سطح خاک پوششی را به صورت جوی و پشته هایی کوچک در می آورند.
مديريت عوامل محيطي بعد از دادن خاك پوششي:
تا يك هفته دماي 23درجه تا خاك پوششي سفيد شود
رطوبت نسبي: 90-95% . رطوبت کم باعث ترک خوردن قارچ ها ومرگ ته سنجاقی ها می شود. رطوبت زیاد باعث ایجاد حالت اشباع و جلوگیری از تبادلات گازی می شود.
از خشک شدن سطح خاک باید جلوگیری شود با استفاده از اسپری کردن آب روی خاک. یا پهن کردن یک لایه پلاستیک نازک استریل روی سطح خاک
کلیه دریچه ها بسته باشد و ازورود هوای تازه به سالن جلوگیری شود. و برای خنک کردن سالن فقط از گردش هوای داخل سالن استفاده شود.
دادن خاک پوششی سبب افزایش دمای کمپوست می شود. توصیه می شود چند ساعت قبل از دادن خاک پوششی دمای محیط را چند 5-3 درجه کاهش دهیم تا با افزودن خاک، دمای کمپوست افزایش ناگهانی نداشته باشد.
حداکثر یک هفته بعد از خاکدهی، میسلیوم قارچ در خاک نفوذ می کند.
تذکر: آبیاری سنگین و مستقیم سبب تخریب سطح رویی خاک شده وایجاد سله نموده و تمام خلل و فرج خاک را می بندد و امکان نفوذ میسلیوم به درون خاک محدود می شود.
عملیات خراش دهی خاک پوششی (Ruffling)
یک هفته بعد از دادن خاک پوششی انجام می شود برای از بین بردن سله خاک و باز کردن خلل و فرجی روی سطح خاک که بسته شده اند. سبب گسترش سریعتر میسلیوم در خاک می شود.
با استفاده از چنگک های کوچک یا با دست انجام می شود.
زمان خراش دهی موقعی است که 50% از سطح خک پوششی سفید شده باشد.
رطوبت خاک پوششی و ظهور میسلیوم ها
در لایه پوششی خشک، میسلیوم های موئینه بسیار زیاد و یک شبکه موئینه درسراسر لایه پوششی نفوذ کرده و سپس سفت و سخت شده. به تدریج به آب غیر قابل نفوذ می شود. و در زمان آبیاری، آب روی خاک باقی می ماند. سلول های پریموردیای قارچ به ندرت در این خاک تشکیل می شود.
کیفیت میسلیوم در خاک پوششی از اهمیت زیادی برخوردار است. (
علاوه بر خشکی خاک، co2 بالا و نیز درصد رطوبت بالا نیز سبب تشکیل لایه غیر قابل نفوذ و متراکم میسلیومی می شود.
تولید ته سنجاقی (پین زایی)
به تغییر حالت رشد میسلیوم ها و ورود آن به مرحله زایشی را مرحله میوه دهی یا پین زایی یا ته سنجاقی گویند.
این ته سنجاقی ها در ادامه تبدیل به قارچ های ریز شده و در نهایت تبدیل به قارچ کامل می شود.
شرایط لازم برای پین زایی:
1- کاهش دمای محیط و بستر کاشت به 17درجه سانتیگراد (همانند طبیعت)
2- کاهش غلظت co2 محیط به ppm 1000-1500 با تهویه اتاق . در غیر این صورت میسلیوم به رشد رویشی خود ادامه خواهد داد.
3- حفظ رطوبت در حد 90%: رطوبت نسبی کم سبب کاهش کیفیت قارچ تولیدی، کاهش عملکرد محصول در اثر مرگ ته سنجاقی ها می گردد.
4- گردش هوای داخل سالن و جلوگیری از راکد ماندن آن
برداشت محصول:
یک هفته بعد از دادن خاک پوششی و کاهش دما، برداشت آغاز می شود.
برداشت دارای سه فلش است.
بیشترین محصول در فلش های اول و دوم انجام می شود.
مدت زمان لازم برای تبدیل ته سنجاقی به قارچ کامل ،
22 روز در دمای 10 درجه
10روز در دمای 16 درجه
6 روز در دمای 21 درجه
(بهترین دما 17-18 درجه است.)
در طول دوره برداشت این شرایط آب و هوایی باید تامین گردد.

مارجين

کاربر ممتاز
ممنونم که پاسخ دادید خانم ثریا قدوسی
اما چون این بوته پروژه واحد درسی دانشگاهمه میخواستم ببینم میشه الان کاری کرد؟؟؟آفتش حشرات ریز سفید هستند که فکر کنم بهش میگن مگس سفید گلخانه...این آفت برگهای گوجه هست چون بوته من دیگه برگ نداره اثری از این آفت نیست و همچنین بهتره از سم استفاده نشه...
الان اگه از شاخه هاش که خشک نشده قلمه بگیرم جواب میده چون برگ نداره مطمئن نیستم اینکارو بکنم یا نه؟؟؟؟
علایم بوته مثل علایم خشک شدنه...میشه قبل خشک شدن کاری انجام داد که دوباره رشد کنه...!!!؟هنوز ساقه اصلی و دو سه تا از انشعاباتش سالمه ولی برگ ندارن..
ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید..

سلام دوست عزيز
اين كاري كه ميخوام بهتون توصيه كنم..خودم هنوز امتحان نكردم و تجربه اي ندارم...اما فكر ميكنم تنها راه چاره تون باشه..
البته اگه هنوز دير نشده باشه...شما ميتونيد گياهتون رو كه گوجه هست روي يكي از هم خانواده هاش پيوند كنيد...
به نظر حقير بهترين گزينه براي پيوند تاتوره هست اگه اطرافتون يه بوته قوي تاتوره پيدا كرديد حتما اين كار رو انجام بديد.
به هرحال فكر ميكنم گياهتون با اين توصيفات در حال از بين رفتنه ...شايد پيوند آخرين گزينه نجاتش باشه.
در ضمن ميتونيد روي بوته بادمجان...يا سيب زميني هم پيوند كنيد...فقط عجله كنيد تا شيره نباتيش كاملا خشك نشده.

zenday

عضو جدید
گرده افشان مصنوعی درخت کیوی

گرده افشان مصنوعی درخت کیوی

سلام. با تشکر از همه. یه سؤال داشتم که خیلی برام مهمه...! بچه ها کسی میدونه روش گرده افشان مصنوعی درخت کیوی به چه شکل است و از چه دستگاهی و چه تکنولوژی استفاده میشه؟ اگه آره لطفا توضیحات یا لینک مفید. بازم ممنون

مریمs

عضو جدید
سلام خانومها و آقایون مهندس

دوستان عزیز میشه به من کمک کنید؟

راهنماییم کنید لطفا؟ نظرتون رو برام پیام کنید یه دنیا ممنون میشم ازتون.......

میشه از مهرماه واسه ارشد خوند؟؟؟؟؟

اصلا به نظرتون کدوم گرایش و بخونم میتونم برسم ؟

خواهش میکنم راهنماییم کنید.....
بچه ها نظراتتون برام خیلی مهمه, بازم ممنون

• Like
واکنش ها: n30e

abdi711

عضو جدید
سلام بنظرم شما که تا اینجا زجر کشش کردی حالا یه قلمه هم گرفتی خیلی بهش بر نمیخوره قلمه برگدار گوجه رو تو کوکپیت و پرلیت ریشه دار کردم تو اب هم احتمالا نتیجه میده ولی اب رو بهتره هر چند وقت یکبار عوض کنید

سلام دوست عزيز
اين كاري كه ميخوام بهتون توصيه كنم..خودم هنوز امتحان نكردم و تجربه اي ندارم...اما فكر ميكنم تنها راه چاره تون باشه..
البته اگه هنوز دير نشده باشه...شما ميتونيد گياهتون رو كه گوجه هست روي يكي از هم خانواده هاش پيوند كنيد...
به نظر حقير بهترين گزينه براي پيوند تاتوره هست اگه اطرافتون يه بوته قوي تاتوره پيدا كرديد حتما اين كار رو انجام بديد.
به هرحال فكر ميكنم گياهتون با اين توصيفات در حال از بين رفتنه ...شايد پيوند آخرين گزينه نجاتش باشه.
در ضمن ميتونيد روي بوته بادمجان...يا سيب زميني هم پيوند كنيد...فقط عجله كنيد تا شيره نباتيش كاملا خشك نشده.

با سلام مجدد
خیلی ممنونم از راهنمایی شما، آقای حمید 88 و مارجین.
گیاه من خشک شد و قلمه ها هم ریشه دار نشدن،یکی از علت هاش مطمئنا دیر اقدام کردن خودم بود چون اصلا فکر نمیکردم گیاه من بخاطر حمله مگس سفید نابود بشه البته درست هم فکر میکردم چون علت اصلی خشک شدن گیاهم نماتد ریشه بوده هرچند آفت هم گیاه منو خیلی ضعیف کرده بود و علت دیگه که استادم گفته این بود که چون ریشه گوجه من مورد حمله نماتد قرار گرفت ( علائمش =ریشه حالت گره گره به خودش گرفت ) قلمه گوجه حالت لزجی به خودش گرفت (علتش همون نماتد ریشه ست) به خاطر همین قلمه هم از دست رفت.
به هر حال ممنونم از پیشنهاداتتون، لطف کردید.

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک سوال دارم :
ما درخت های آلبالو وزردآلوی منزلمان به طرز عجیبی خشک میشد و شاخه هایش کنده میشد و می افتاد . ما فکر میکردیم به خاطر کم آبی است ( البته یک یا دو روز در میان آبیاری میشدند) تا اینکه تازگی متوجه شدیم یک نوع کرم داخل شاخه ها است و ظاهرا از داخل آنها را خراب میکند .
این هم عکسش هست :
kerm.jpg

نام این کرم چیست؟
ممنون میشوم اگر راهنمایی بفرمایید که چه کار باید بکنم.

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
یک سوال دارم :
ما درخت های آلبالو وزردآلوی منزلمان به طرز عجیبی خشک میشد و شاخه هایش کنده میشد و می افتاد . ما فکر میکردیم به خاطر کم آبی است ( البته یک یا دو روز در میان آبیاری میشدند) تا اینکه تازگی متوجه شدیم یک نوع کرم داخل شاخه ها است و ظاهرا از داخل آنها را خراب میکند .
این هم عکسش هست :
مشاهده پیوست 170600

نام این کرم چیست؟
ممنون میشوم اگر راهنمایی بفرمایید که چه کار باید بکنم.
این لارو سوسک سرشاخه خوار (سوسک شاخک بلند) هست
از خانواده cerambycidae
حشره بالغش تقریباً این شکلیه

زمان ظهور حشرات بالغ میتونید تنه و شاخه ها رو سمپاشی کنید
برای لاروها باید شاخه های آلوده رو چید و نابودشون کرد!

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از جوابتان
از چه سمی استفاده کنم؟
نیازی نیست که مقداری سم موقع آبیاری بدهم که از راه ریشه جذب شاخه ها شود و لاروهای داخل شاخه از بین بروند؟

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
ممنون از جوابتان
از چه سمی استفاده کنم؟
نیازی نیست که مقداری سم موقع آبیاری بدهم که از راه ریشه جذب شاخه ها شود و لاروهای داخل شاخه از بین بروند؟
با سلام،
در این زمینه تجربه ی دقیقی ندارم اما جذب سم از ریشه در مورد این آفت نمی تونه تأثیری داشته باشه! معمولاً این کار رو زمانی انجام می دن که آفت مستقیماً از شیره ی گیاه تغذیه می کنه! در مورد آفت مورد نظر بهتره که بعد از ریزش برگ ها، هرس درخت رو انجام بدید و محل های بریدگی رو با چسب پیوند یا چسب های دیگه، بپوشونید. سمپاشی رو انجام بدید و سعی کنید سم رو با فشار داخل تمام شیارهای بدنه ی درخت وارد کنید. پوست شیارها رو در صورتی که خیلی بزرگ نیستند، بکنید و محل رو چسب بزنید. سمپاشی رو قبل از شکوفه دادن درخت و بعد از ریختن شکوفه ها تکرار کنید.

مارجين

کاربر ممتاز
با سلام مجدد
خیلی ممنونم از راهنمایی شما، آقای حمید 88 و مارجین.
گیاه من خشک شد و قلمه ها هم ریشه دار نشدن،یکی از علت هاش مطمئنا دیر اقدام کردن خودم بود چون اصلا فکر نمیکردم گیاه من بخاطر حمله مگس سفید نابود بشه البته درست هم فکر میکردم چون علت اصلی خشک شدن گیاهم نماتد ریشه بوده هرچند آفت هم گیاه منو خیلی ضعیف کرده بود و علت دیگه که استادم گفته این بود که چون ریشه گوجه من مورد حمله نماتد قرار گرفت ( علائمش =ریشه حالت گره گره به خودش گرفت ) قلمه گوجه حالت لزجی به خودش گرفت (علتش همون نماتد ریشه ست) به خاطر همین قلمه هم از دست رفت.
به هر حال ممنونم از پیشنهاداتتون، لطف کردید.

متاسفم ...شايد گناه از سهل انگاري ما هم بوده كه ديرجواب داديم....به هرحال اميدوارم...پروژه هاي بعدي رو با موفقيت سپري كنيد..

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز