مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
سلام
اول اینکه این گیاه اسمش بگونیاست , و گلفروشه بهش میگفت بگونیا لاک پشتی
از تهران برام آوردن 10 یا 15 تا گلدون بودن که تو خاک همشون کرم و هزار پا و هزار جور جونور دیده میشد
و حتی عوض کردن خاک هم مشکلی رو حل نکرد چون تخم ریزی کرده بودن و خاک پر از کرم های ریز بود
از اون 15 تا گیاه فقط همین بگونیا برام مونده با یه کالانکوا که اونم رشد خوبی نداره
واقعا دیگه نمیدونم چی کار کنم هر بار که از تهران برام گل میارن هموشون همین مشکل رو دارن
و اینم عکس این گیاه که سرچ کردم براتون گذاشتم تا متوجه بشید این چه گیاهیه
این گیاه، begonia soli-mutata هستش و دوست مون هم نگفتن که بنفشه ی آفریقاییه بلکه گفتن مثل اون باید مراقبت بشه!! در مورد اسم ها هم خیلی به حرف این گلفروش ها توجه نکنید، انواع بگونیاهای رکس رو به نام عروس نامگذاری می کنن و هر کدوم رو به یه کشور وصل می کنن! عروس هندی، ایرانی، هلندی، ...
اگه خاکش رو عوض کردید احتمالاً دیگه نمی شه کاری کرد و الان ریشه ی زیادی نداره که بشه بهش امیدوار بود، دوباره خاکش رو عوض کنید و از خاکی استفاده کنید که غنی از مواد معدنی باشه اما مواد آلیش خیلی کم باشه! به همراه ماسه! همون طور که گفتم خاک اصلاً نباید آب رو جذب کنه و خیس باشه اما همیشه باید مرطوب بمونه! سایر شرایط رو هم قبلاً گفتم!
اما اگه خاکش رو تغییر ندادید یا فقط روی خاک چیزی اضافه کردید حذفش کنید و شرایط بالا رو رعایت کنید!
شرایط ویژه ی محیط پرورش اولیه باعث می شه که این گیاهان تحمل شرایط تقریباً نامساعد بعدی رو نداشته باشن و اغلب افراد هم به خاطر ظاهر فوق العاده شون اونا رو می خرن و از پس نگهداری شون بر نمیان!

آخرین ویرایش:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
ببخشيد من عجله كردم در واقع من منظورم بنفشه افريقايي بود حتي عكس رو بزرگ نكردم كه دقت كنم معذرت خواهي ميكنم

واما در مورد گلدونتون حالا كه اينطور ميگيد و صياد جان هم توضيح دادن مشكل از خاك و نحوه نگهداريتون هست بگونيا هم مثل بنفشه افريقايي همون شرايط رو داره عمدتا دوستان فكر ميكنن خاك كه توش كرم و هزار پا داره مشكلسازه من ميگم نيست فقط مورچه ميتونه خطر ناك باشه اونم چون بشدت به ريشه اسيب ميرسونه و اماشرايط نگهداري بگونيا بايد محيط افتابگير باشه كنار شوفاژ يا تو اشپزخونه نباشه ميشه گفت شرايط هواي مرطوب و گرم رو ميپسنده

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما در گلخانه ی منزل بگونیا داشتیم همیشه هم مرطوب بود خاکش.
ولی برگ هایش حالت سوخته پیدا میکرد و سیاه میشد .
رشدش هم اصلا خوب نبود .
یک مدت آوردیمش توی اتاق ولی بدتر شد.
باید چه کار کرد؟
ممنون

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
ما در گلخانه ی منزل بگونیا داشتیم همیشه هم مرطوب بود خاکش.
ولی برگ هایش حالت سوخته پیدا میکرد و سیاه میشد .
رشدش هم اصلا خوب نبود .
یک مدت آوردیمش توی اتاق ولی بدتر شد.
باید چه کار کرد؟
ممنون
با سلام،
انواع و اقسام بگونیا وجود داره که هر کدوم مربوط به یه شرایط آب وهوایی خاص هستن از جنگل های برزیل تا کوه های آلپ!! باید بگید چه گونه ای داشتید، بعداً!!

myself13

عضو جدید
درخواست کمک در رابطه با سنتر پیوت

درخواست کمک در رابطه با سنتر پیوت

سلام دوستان
من پروژه ای راجع به سنتر پیوت دارم که باید خیلی زود اطلاعاتم رو جمع آوری کنم. و آگاهی زیادی ندارم در این زمینه
از شما خواهشمندم هر اطلاعی در این زمینه دارید چه جزئی وچه کلی در اختیارم بگذارید اگه کتابی هم در این زمینه میشناسید لطفا معرفی کنید .ازتون واقعا ممنونم:(:(

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من پروژه ای راجع به سنتر پیوت دارم که باید خیلی زود اطلاعاتم رو جمع آوری کنم. و آگاهی زیادی ندارم در این زمینه
از شما خواهشمندم هر اطلاعی در این زمینه دارید چه جزئی وچه کلی در اختیارم بگذارید اگه کتابی هم در این زمینه میشناسید لطفا معرفی کنید .ازتون واقعا ممنونم:(:(

سلام
همون کتاب آبیاری تحت فشار امین علیزاده 1بخش مخصوص سطراحی سنتر پیوت داره
1 نگاه بنداز

hamed2494

عضو جدید
[FONT=&quot]* سیستم آبیاری بارانی عقربه‌ای ([/FONT][FONT=&quot]Center Pivot[/FONT][FONT=&quot])[/FONT]
ماشين‌هاى آبيارى بارانى عقربه‌اى يا سنترپيوت از يک لوله فرعى قطور و طويل که حول يک نقطه مرکزى دوران مى‌کند تشکيل شده‌اند. آب‌پاش‌ها روى لوله فرعى قرار گرفته و لذا سطح آبيارى شده درطى چرخش کامل لوله فرعى به‌صورت يک دايره است. آب مورد نياز لوله فرعى از مرکز چرخش تأمين مى‌گردد. لوله فرعى به دليل طويل بودت توسط برج‌هايى که به فواصل ۲۴ تا ۷۶ مترى از يکديگر واقع شده‌اند و از طريق کابل‌هايى که به آن متصل شده‌اند مهار مى‌شود. برج‌ها نيز خودر روى چرخ‌هايى قرار دارند و هر کدام از آنها توسط يک موتور الکتريکى با قدرت ۱ تا ۵/۱ اسب بخار به جلو حرکت مى‌کنند به‌جاى موتورهاى برقى ممکن است از موتورهاى هيدروليکى آبى يا روغنى استفاده شود. طول لوله فرعى در انواع کوچک ۶۰ متر و در ماشين‌هاى بزرگ تا ۸۰۰ متر مى‌رسد. فشار آب در آبپاش‌ها از ۵/۱ تا ۸ اتمسفر متغير است. امروزه ماشين‌هاى آبيارى عقربه‌اى خيلى کوچک (Mini-Center) نيز ابداع شده‌اند که مى‌توانند قطعات کوچک‌تر از يک هکتار را نيز آبيارى کنند
لوله فرعى در ماشين آبيارى بارانى عقربه‌اى در هنگام چرخش بايد در امتداد يک خط مستقيم قرار داشته باشد. اين عمل از طريق حرکت موتورهايى که در هر يک از برج‌ها قرار دارد صورت مى‌گيرد. سرعت چرخش لوله توسط آخرين موتور که در دورترين برج نسبت به مرکز قرار دارد کنترل مى‌گردد. بدين‌ترتيب که موتور مذکور بر طبق سرعت تنظيم شده هميشه روشن بوده و به‌جلو حرکت مى‌کند. اما ساير موتورها از طريق کابل مستقيمى که در امتداد لوله قرار دارند طورى روشن و خاموش مى‌شوند که نه از امتداد لوله عقب بمانند و نه از آن جلو بزنند. مثلاً به‌محض اينکه موتور بخواهد از امتداد لوله جلو بزند اتصال با کابل موتور را خاموش کرده و آن را از حرکت باز مى‌دارد و يا در‌صورتى‌که بخواهد عقب بماند اتصال کابل ديگر موتور را روشن کرده و تا زمانى که دوباره خاموش شود به‌جلو حرکت مى‌کند.
چون سرعت خطى آب‌پاش‌هايى ک در انتهاى لوله فرعى قرار دارند نسبت به آب‌پاش‌هاى نزديک مرکز زيادتر است براى يکنواختى پخش آب در سطح مزرعه بايد حجم آب خروجى از آنها بسيار زياد باشد. اين امرممکن است باعث ايجاد رواناب درسطح مزرعه شود. به‌همين دليل سيستم آبيارى دورانى بيشتر مناسب زمين‌هاى شنى که قابليت نفوذ آنها زياد است مى‌باشد.

عمده‌ترين عيب سيستم‌هاى عقربه‌اى اين است که مساحت آبيارى شده در آنها دايره‌اى است و لذا گوشه‌هاى زمين بدون کشت باقى مى‌ماند مگر اينکه براى جلوگيرى از اين کار تمهيدات خاصّى به‌کار گرفته شود. مثلاً اگر يک قطعه زمين مربع شکل به مساحت ۶۵ هکتار داشته باشيم با روش آبيارى بارانى دورانى تنها ۵۱ هکتار آن (۷۹درصد) آبيارى مى‌شود.برخى از سيستم‌هاى عقربه‌اى در انتهاى لوله فرعى مجهز به لوله فرعى گوشه‌پاش (Catch Corner) يا آب‌پاش تفنگى هستند که هنگام رسيدن لوله به گوشه‌هاى زمين عمل نموده و بخشى از اين گوشه‌ها آبيارى مى‌کند.در مزرعه مرد نظر از اورهنگ که دستگاه هایی در طول های مختلف و ضمن ایجاد مکان نصب بوستر پمپ وآبپاش تفنگی امکان آبیاری گوشه های زمین را فراهم میکند.

آخرین ویرایش:

f_nikzad

عضو جدید
سلام دوستان.یه مطلبی از اینترنت گرفته بودم در مورد بیلان .یه اصطلاحی به کار برده بود که برام جای تعجب داشت" نفوذ پذیری سنگ کف آبخوان آبرفتی" مگه سنگ کف هم نفوذ پذیر میشه؟به نظرتون ممکن منظورش از آبخوان ، رودخونه بوده و اشتباه کرده باشه!!!

• Like
واکنش ها: n30e

**زهره**

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.یه مطلبی از اینترنت گرفته بودم در مورد بیلان .یه اصطلاحی به کار برده بود که برام جای تعجب داشت" نفوذ پذیری سنگ کف آبخوان آبرفتی" مگه سنگ کف هم نفوذ پذیر میشه؟به نظرتون ممکن منظورش از آبخوان ، رودخونه بوده و اشتباه کرده باشه!!!

دوست من لایه غیر قابل نفوذ به طور مطلق وجود ندارد و معمولا نفوذپذیری خیلی خیلی کم به عنوان لایه غیر قابل نفوذ به کار می برند.
وگرنه هیچ لایه ای به طور کامل غیر قابل نفوذ نیست و درجاتی از نفوذپذیری رو داره

myself13

عضو جدید
واقعا از تون ممنونم خیلی واضح توضیح دادین .فوقالعاده توضیحات مفید بود.کتاب هم عالیه .
فقط یه خواهش دیگه میشه در رابطه با آبیاری موضعی زیر سطحی با این روش هم یه تو ضیحی بدید؟​

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
واقعا از تون ممنونم خیلی واضح توضیح دادین .فوقالعاده توضیحات مفید بود.کتاب هم عالیه .
فقط یه خواهش دیگه میشه در رابطه با آبیاری موضعی زیر سطحی با این روش هم یه تو ضیحی بدید؟​

این نوع آبیاری به این صورته که لوله های نازکی به اسم تیپ که سوراخای کوچیکی روی اون در فواصل معین برای خروج آب وجود داره قرار گرفته
این لوله هارو در عمق معین درون خاک قرار میدن و آب مستقیم به ریشه گیاه داده میشه و اینطوری تبخیر از سطح خاک رو حذف میکنن
موقع آبیاری هم در سیستم های مکانیزه با رطوبت سنجی که سنسوراش زیر خاک قرار دارن تعیین میشه به اینصورت که هروقت رطوبت به 1حد رسید آبیاری شروع میشه

MITSUN

عضو جدید

سلام دوست عزیز
طبق تعریف یکی از اساتید لایه غیر قابل نفوذ،لایه ای هست که حداکثر 0.1 نفوذ پذیری لایه بالایی خودشو داشته باشه(یه تعریفه تقریبا نسبی) و لایه نفوذناپذیر کاملانفوذ ناپذیر نیست.

asghar69

عضو جدید
سلام:
کسی از دوستان در مورد matricondition یا matrix condition اطلاعاتی داره؟

تیکا

عضو جدید
کاربر ممتاز
درخواست راهنمایی درباره گلخانه

درخواست راهنمایی درباره گلخانه

سلام دوستان
من می خوام یه سیستم برای گلخونه بنویسم
می خوام بدونم گلخونه چه چیزایی باید توش کنترل شه
مثلا آب ، خاک ، نور، کود و دیگه چی
مثلا اگه قراره دما رو کنترل کنم دمای مناسب چقدره ؟ آب از چه حدی نباید کمتر بشه ؟ برنامه روزانه بذارم ؟ مثلا بگم هر 2 روز آب بده ؟
این سیستم یه پروژه دانشجویی هست ولی دوست دارم اطلاعات درستی بدم
متشکرم:gol:

a.dadari

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان گرامی
درصورتی که جزوه، کتاب، یا نمونه سؤالی در خصوص برنامه ریزی آبیاری دارید لطفا معرف بفرمایید.
با تشکر

**زهره**

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان گرامی
درصورتی که جزوه، کتاب، یا نمونه سؤالی در خصوص برنامه ریزی آبیاری دارید لطفا معرف بفرمایید.
با تشکر

دوست من نرم افزار کراپ وات یک قسمت مربوط به برنامه ریزی آبیاری داره
شاید بتونه کمکت کنه

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام

سوال: توی این فصل چه گل یا گیاه زینتی (ترجیحا گل) رو میشه کاشت؟

برای باغچه مدرسه میخوام

آب وهوا گرم تا اواخر ابان احتمالا بدون بارندگی

متشکرم
:gol:

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

سوال: توی این فصل چه گل یا گیاه زینتی (ترجیحا گل) رو میشه کاشت؟

برای باغچه مدرسه میخوام

آب وهوا گرم تا اواخر ابان احتمالا بدون بارندگی

متشکرم
:gol:

سیلام دوس خوفم:gol:

به به عجب خانم معلم مهلبونی خوشبحال بچه ها :heart:

خو چرا گل همیشه بهار
رو بابونه نمی کاری

هر چند اینا جز گیاهان دارویی هستن کاشتن شونم خیلی اسونه :)

جنوب هم که افتابه همیشه بهار جواب میده

هوم نظرت چیه ؟:D

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار

سیلام دوس خوفم:gol:

به به عجب خانم معلم مهلبونی خوشبحال بچه ها :heart:

خو چرا گل همیشه بهار
رو بابونه نمی کاری

هر چند اینا جز گیاهان دارویی هستن کاشتن شونم خیلی اسونه :)

جنوب هم که افتابه همیشه بهار جواب میده

هوم نظرت چیه ؟:D

سلام برشما

ممنون از راهنمایی

خودم که از گل وگیاه چیزی سردرنمیارم

به توصیه شما عمل کنیم عواقبشو گردن میگیرید؟
:)

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام برشما

ممنون از راهنمایی

خودم که از گل وگیاه چیزی سردرنمیارم

به توصیه شما عمل کنیم عواقبشو گردن میگیرید؟
:)

هووووم؟ عواقب؟:surprised:

خوب من گل همیشه بهار و بابونه رو تو منطقه مرطوب و

منطقه کوهستانی خشک

امتحان کردم جواب داده:D

فکر کنم جنوب هم جواب بده

شما هم امتحان کن :gol:

آخرین ویرایش:

pardis20

عضو جدید
درخواست کمک

درخواست کمک

آموزش نرم افزار wms رو میخواستم ، لطفا زود جواب بدید:redface:

• Like
واکنش ها: n30e

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان خوبین ؟

دوستم یه بونسای داره که دچار مشکل شده برگاش دارن خشک میشن و می ریزن

فکر کنم جینسنگ فیکوس باشه

چیکار کنیم ؟

amir_fcb9

عضو جدید

asghar69

عضو جدید
با سلام. می تونید سایتی رو در ارتباط با گل شاخه بریده معرفی بکنید که بشه اطلاعاتی مثل قیمت گل بریده و خصوصیات و روش های نگهداری بهتر رو ازش به دست آورد. با تشکر

لیلا 01

عضو جدید
گیاه بدون اسم من

گیاه بدون اسم من

سلام به تازگی گیاهی از نمایشگاه خریدم فروشنده میگفت برای دور کردن حشرات مفید است ولی اسمشو یادم رفته میشه کمکم کنید .اینم تصویرش میوه هاش شبیه بالنه فروشنده میگفت موقعی که بالنها قهو ای شد تخماشو بکارید گیاه جدید به شما میده :razz:

asghar69

عضو جدید
سلام

سلام

به احتمال زیاد اسمش فیتونیا است. از تیره ی acantaceae یا مشعلی

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام دوستان خوبین ؟

دوستم یه بونسای داره که دچار مشکل شده برگاش دارن خشک میشن و می ریزن

فکر کنم جینسنگ فیکوس باشه

چیکار کنیم ؟

ظاهرا دچار بيماري قارچي شده يا شپشك داره اون قسمت پايين تنه بنا بر اين يه عكس از نزديك ساقه اون قسمت سفيد شده بگير و تو بخش گياهپزشگي مطرح كن

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
ظاهرا دچار بيماري قارچي شده يا شپشك داره اون قسمت پايين تنه بنا بر اين يه عكس از نزديك ساقه اون قسمت سفيد شده بگير و تو بخش گياهپزشگي مطرح كن

سلام مهندس شرمنده تو تالار گیاهپزشکی بخشی رو برای پرسش و پاسخ نیافتم :w19:

زاویه ی عکسا خوبه ؟ :w20: