مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

hortilover

عضو جدید
سلااااااااااااااااام به دوستاي خوبم:gol::gol:
كسي ميدونه خاك چايي چيه و به چه دردي مي خوره؟و از كجا ميشه تهيه كرد؟؟؟:gol:
ممنونم:gol::gol:
علیکم السلام.. عارضم خدمتتون که سئوال شما برای من نامفهوم است.. اگر خاک مناسب برای کشت چای است... باید بگم خاک با پی اچ اسیدی حدود چهار و نیم مناسبه.. مثل خاک های استان گیلان.. و یک خاک لمونی غنی هم مناسب کشت چای هست.. اما برداشت دیگر من از سئوال شما استفاده از تفاله چای برای یک زمین است که باید بگم می شه با تفاله چای پی اچ خاک را اسیدی کرد .. مثلا برای کاهش پی اچ خاک های کلسیتی یا قلیا...:gol:

hortilover

عضو جدید
سلام

من تازه عضو شدم انجمن خیلی خوبی دارید.

میخواستم بدونم آیا در فضای سبز تهران درختان اقاقیای واقعی پیدا میشن؟

منظورم گونه Robinia pseudoacaciaکه به اقاقیای دروغین مشهوره نیست

سلام دوست عزیز.. البته نام علمی که شما نوشته اید Robinia pseudoacacia: اقاقیای معمولی معروف است و گل های معطر خوشه ای داره که تو تهرون هم حاشیه جاده ها دیده می شه... یه نوع دیگه هم اقاقیای پیوندی هست .. اسم علمیش Robinia hispida هست.. این هم عکسش ...

يه عاااااااااااااااااااااااا ااااااااالمه تشكر از دوست خوبم

يه عاااااااااااااااااااااااا ااااااااالمه تشكر از دوست خوبم

علیکم السلام.. عارضم خدمتتون که سئوال شما برای من نامفهوم است.. اگر خاک مناسب برای کشت چای است... باید بگم خاک با پی اچ اسیدی حدود چهار و نیم مناسبه.. مثل خاک های استان گیلان.. و یک خاک لمونی غنی هم مناسب کشت چای هست.. اما برداشت دیگر من از سئوال شما استفاده از تفاله چای برای یک زمین است که باید بگم می شه با تفاله چای پی اچ خاک را اسیدی کرد .. مثلا برای کاهش پی اچ خاک های کلسیتی یا قلیا...:gol:

سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام.از مطالبي كه فرموديد ممنونم عالي بود:victory::w11: :gol:كلي اطلاعاتم بالا رفت مخصوصا اينكه روان و زيبا نوشته بوديد:w16:.:gol:
الان يادم نمياد درست. ولي فكر ميكنم توي همين باشگاه اگه اشتباه نكنم در مورد كاشت يه گياهي در خاك چايي خوندم مي خواستم فقط بدونم خاك چايي منظور همين تفاله هاي چاييه؟
يا خاك خاصيه؟
راستي يه سوال ديگه :آبياري ثقلي يعني انقدر آ ب بديم تا سطح زمين كامل پوشانده بشه؟
بازم ممنونم .:gol:

hortilover

عضو جدید
سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام.از مطالبي كه فرموديد ممنونم عالي بود:victory::w11: :gol:كلي اطلاعاتم بالا رفت مخصوصا اينكه روان و زيبا نوشته بوديد:w16:.:gol:
الان يادم نمياد درست. ولي فكر ميكنم توي همين باشگاه اگه اشتباه نكنم در مورد كاشت يه گياهي در خاك چايي خوندم مي خواستم فقط بدونم خاك چايي منظور همين تفاله هاي چاييه؟
يا خاك خاصيه؟
راستي يه سوال ديگه :آبياري ثقلي يعني انقدر آ ب بديم تا سطح زمين كامل پوشانده بشه؟
بازم ممنونم .:gol:

:D ماشالله چقدر شما انرژی دارید! آدم یاد جوانی هاش می افته :redface: اختیار دارید.. چند خط که فابلی نداشت... اطلاعات بنده راجع به "خاک چایی" همونقدر بود.. البته راجع به "کفتر چایی" هم اطلاعات دارم :biggrin: بسیار خوب.. اما سئوال دوم شما باز هم دو برداشت برام پیش اومد یکی آبیاری قطره ای ثقلی هست.. دیگری آب ثقلی که در اثر نیروی گرانش از لابلای ذرات خاک عبور کرده و قابلیت استفاده چندانی برای گیاه ندارد... ضمنا طبق فرمایش شما که آنقدر آب بدیم که زمین پر از آب بشه که واسه کشت برنج خوبه.. وگرنه اصلا با این روش که ریشه گیاهان خفه می شوند:razz: :gol:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
:D ماشالله چقدر شما انرژی دارید! آدم یاد جوانی هاش می افته اختیار دارید.. چند خط که فابلی نداشت... اطلاعات بنده راجع به "خاک چایی" همونقدر بود.. البته راجع به "کفتر چایی" هم اطلاعات دارم بسیار خوب.. اما سئوال دوم شما باز هم دو برداشت برام پیش اومد یکی آبیاری قطره ای ثقلی هست.. دیگری آب ثقلی که در اثر نیروی گرانش از لابلای ذرات خاک عبور کرده و قابلیت استفاده چندانی برای گیاه ندارد... ضمنا طبق فرمایش شما که آنقدر آب بدیم که زمین پر از آب بشه که واسه کشت برنج خوبه.. وگرنه اصلا با این روش که ریشه گیاهان خفه می شوند:razz:
:biggrin::biggrin::biggrin:چه جالب جواب فرمودی هورتی :redface::gol:

binahayat_m

عضو جدید
چجور اطلاعاتی میخوای داشته باشی؟من 2 سال امتحانش رو دادم .
امتحانش 2 بخشیه .تستی و عملی (8 تا سوال طراحی میدن باید توی زمان تعیین شده طراحی کنی )

مرسييي دوست عزيز كه وقت گذاشتي:smile::gol: پس حتما ميتوني كمكم كني;) ببين من ميخام تو زمينه فضاي سبز ادامه تحصيل بدم ولي نمي دونم چه جوري؟؟ طراحي محيط شنيدم كه خيلي سخته؟؟ درسته؟؟ سراسري داره؟؟؟ شما كه دو بار امتحان دادي قبول نشدي؟؟؟ كنكور اسكيس داره؟؟؟ اميدي به قبولي اونم سراسري هست؟؟؟؟ الان كه گلهاي زينتي ميخوني تو فضاي سبزم كمكت ميكنه؟؟؟ ببين عزيزم ببخشين انقد سوال مي پرسم:redface:.ولي اگه مي توني راهنماييم كن. خيلييي ممنونت ميشم.:gol::gol:

parvaneh65

عضو جدید
سلام من یه سوال اساسی دارم .
من نخل مرداب رو که تو گلدون دارم وطوری شده که دیگه کل گلدون پر شده و باید گلدونش رو عوض کنم و بگم که تمام ساقه هاش بلند و سالم و خوبند ولی وقتی گلدونش رو عوض میکنم دیگه رشد نمیکنه و شروع به زرد شدن میکنه. چندین بار من اینکارو امتحان کردم ولی هردفعه همینجوری شده حالا میخوام ببینم باید چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟/

• Like
واکنش ها: fgni

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام من یه سوال اساسی دارم .
من نخل مرداب رو که تو گلدون دارم وطوری شده که دیگه کل گلدون پر شده و باید گلدونش رو عوض کنم و بگم که تمام ساقه هاش بلند و سالم و خوبند ولی وقتی گلدونش رو عوض میکنم دیگه رشد نمیکنه و شروع به زرد شدن میکنه. چندین بار من اینکارو امتحان کردم ولی هردفعه همینجوری شده حالا میخوام ببینم باید چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟/

لابد وقتی گلدونا رو عوض میکنید خاک اطراف ریشه ریخته میشه یا به ریشه اسیب میرسونید

ye barkhord

اخراجی موقت
هورمونهای گیاهی برا ریشه زایی پیش رس کردن و حتی به تاخیر انداختن وجود داره اما این موردی که شما فرمودی به علت وجود شرایط محیطی امکانش بسیار محدود مگه اینکه شراط کنترل شده مثل گلخانه در دسترست باشه

تازه مطلب اصلی اینه که که ما تحریم تشریف داریم هورمون بهمون نمیدن :cool:

مورد که ایشون گفتند خیلی راحت میشه هم هورمونش را خرید و هم خیلی راحت استفاده کرد . خیلی خوبه که هورمون شیمیایی سرطانزای غربی تحریم باشه !!! چون کشور ایران سرتاسر هورمون گیاهی در خودش جای دارد . عوض منفی بافی میتوانید خودتان با تهیه طرحی تحقیقی به پارک علم و فناوری بروید و تولید و بفروشید . اگر لازمت نمیشه به یکی که لازم داره توصیه کن . دلیل نمیشه اگر نهاده ای در بقالی سر کوچه شما موجود نباشد دیگر در ایران موجود نیست !!! همه مدل هومن گیاهی ارگانیک و شیمیایی در داخل ایران قابلیت تهیه را دارد . :cool:

parvaneh65

عضو جدید
لابد وقتی گلدونا رو عوض میکنید خاک اطراف ریشه ریخته میشه یا به ریشه اسیب میرسونید

نه اینطور نیست من حواسم سر این چیزا خیلی جمه...
میخوام ببینم کسی تا حالا اینکارو امتحان کرده؟
شاید بگم 3-4 بار من هی گذاشتم اینا رشد کردن بعد به حدی رسیده که باید گلدونشون رو عوض کنم و این بلا سرشون اومده
هرکی میتونه راهنماییم کنه ممنون میشم...

parvaneh65

عضو جدید
در ضمن یه سوال دیگه هم داشتم اینکه کسی در مورد سیستم قابهای دیواری گیاهان چیزی میدونه؟ یا اینایی که دیوار رو سبز میکنن؟

masoud71

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقاکاضم نام هورمون ( اکسین ) است.
اکسین ظهور جوانه های گل رابه تاخیر می اندازد.
و حتی اگر مصرف اکسین به طور مداوم انجام گیرد از شکوفا شدن گل تامدتی جلوگیری خواهد کرد.

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین من رتبه یک سالم 25 شد یه سال دیگم هم 20 که قرار بود 20 نفر پذیرش داشته باشه ولی کارنامه دوم که اومد نوشته بود رتبه من 18 رتبه اخرین فرد قبول 17!! که البته 23 نفر راهی کلاس درس شدند!!معادله به هم پیچیده ایه که من هنوز نفهمیدم جریانش چی بود!

تا پارسال که فقط دانشگاه تهران و علوم تحقیقات این رشته رو داشتن .
کنکور اسکیس داره .نمونه سوالاتش رو میتونی اینجا پیدا کنی.
گیاهان زینتی بیشتر باغبانیه تا فضای سبز . اصلا هیچ درس مربوط به فضای سبزی نداریم . برام جالبه بعضی از دوستام رشته خودشون رو مهندس فضای سبز معرفی میکنن!
از دکتر خلیقی پرسیدم گفت تو دکترا درسی برای فضای سبز توی رشته گیاهان زینتی گنجونده شده ....:w05:

سلااااااااااااااام به دوستاي خوبم:gol:
من يك گياهي دارم به نظر خودم بگونياي معموليه ولي توي يك گلخونه اي روي اين گل زده بود گل ساق عروس !!! خيلي بلند شده و من فعلا بستمش به بالا نميدونم دقيقا چه جوري بايد ازش قلمه بگيرم ؟خودم يه قلمه ي 10 سانتي ميگيرم و برگهاشو ميزنم به جز 2يا 3 تا برگ و بعد توي ماسه بادي ريشه دارش ميكنم اما به سختي ريشه ميده و گاهي سياه ميشه ساقه از پايين و چند تار كوچولو ريشه ميده گاهي هم يه جورايي كمرنگ ميشه به نظر شما مشكل چيه و چه جوري ميتونم قلمه بگيرم .ممنونم

راستي ساقه ها يك حالت گوشتي دارند.:gol::gol:مثل اين 2 تا عكس هست

1-راستي شمعدوني هامم خيلي دراز شدن به نظرتون همشونو قلمه بگيرم خاك مناسب براي قلمه شمعداني همون ماسه باديه؟توي خاك معمولي نميشه؟مثلا توي همون خاك گلدون خودش؟

2-و يه راستي ديگه: من بذر هميشه بهارو كاشتم الان گل دادن خيلي نازو خوشگلن ولي انگاري ضعيفه كود مايعم بهشون دادما ولي...هر كدوم 3 يا 4 تا غنچه دادند و فقط غنچه بالايي باز شده و از پايين برگا شروع به زرد شدن كردن كسي ميدونه چرا؟؟؟

3-و اينكه يه گياه گوشتي دارم فكر كنم اسمش ساق عروسه وقتي خريدم مثل اين عكس اينترنتي زير بود من ديدم ساقه اش جوونه هاي سبز زده برداشتم كل گياهو توي يه گلدون بزرگتر كاشتم آخه گلدونش كوچولو بود ولي الان يه ماهه اول شروع كرد برگش به ترك خوردن و الانم فقط 3 تابرگ كوچولو و قلمبه بالاشه و ديگه هيچي به نظرتون چكارش كنم؟؟؟:cry:

راستي زهرا جونم ممنون از راهنمايي كه در مورد برگ گندمي كرديد.:heart::gol:
شروع كردم به كار كردن روشون:gol:
چقدر عكسايي كه توي سايتتون گذاشته بوديد از برگ گندميا توي بهار خوشگل بود و چقد دلم سوخت الان اين جوري شدن:cry:
ولي خدا رو شكر توي هواي شهر ما(تهران)مال من حالشون خوبه البته توي فضاي داخلي خونه نگهشون ميدارم و الان يه كم سر برگاش قهوه اي شده اينم توي كتاب خوندم نوشته بود بخاطر زياد آب دادنه.البته ديگه الان گل نميده ولي قبلا هر چي نگاه كردم هيچ ميوه اي نداشت به نظرتون علت خاصي داره؟؟؟

hortilover

عضو جدید
سلااااااااااااااام به دوستاي خوبم:gol:
من يك گياهي دارم به نظر خودم بگونياي معموليه ولي توي يك گلخونه اي روي اين گل زده بود گل ساق عروس !!! خيلي بلند شده و من فعلا بستمش به بالا نميدونم دقيقا چه جوري بايد ازش قلمه بگيرم ؟خودم يه قلمه ي 10 سانتي ميگيرم و برگهاشو ميزنم به جز 2يا 3 تا برگ و بعد توي ماسه بادي ريشه دارش ميكنم اما به سختي ريشه ميده و گاهي سياه ميشه ساقه از پايين و چند تار كوچولو ريشه ميده گاهي هم يه جورايي كمرنگ ميشه به نظر شما مشكل چيه و چه جوري ميتونم قلمه بگيرم .ممنونم

راستي ساقه ها يك حالت گوشتي دارند.:gol::gol:مثل اين 2 تا عكس هست

اولا خدمت شما عرض کنم که بگونیای همیشه گلدار با نام علمی Begonia Semperflorens گیاه مورد نظر ماست/ روش تکثیرش در رفرنس های ناقص ایرانی :razz: بذر هست اما Cutting یا همون قلمه نیز در رفرنس های خارجی ذکر شده ;) به این متن توجه کنید:

Propagation of B.semperflorens
Seeds/ stem cuttings in the spring through at anytime. It is best to propagate any type of cuttings or seeds in a mixture of moist peat and perlite. Cover the pot and plant with a plastic bag secured by a rubber band to prevent moisture from escaping. Place in indirect sunlight or under a fluorescent light. Repot in its regular mix after it has been growing for a while.

(اطلاعات تکمیلی متن بالا در این صفحه)

و در ادامه:
semperflorens are not satisfactorily rooted from leaf cuttings. Semps are most successfully propagated from well branched stem cuttings

(برگرفته شده از: صفحه تکثیر بگونیا ها)

امیدوارم مشکلتون حل شده باشه.:gol:

سوال

سوال

سلااااااااااااااااااااام به همه ي دوستان:gol:
لطفا آبياري ثقلي را تعريف بفرماييد ممنونم

راستي آبياري باراني همون كلاسيكه ثابته؟
و آبياري نشتي و غرقابي همون آبياري جوي و پشته اي هستن؟

كلا به چه نوع آبياري كلاسيك گفته ميشه؟
بازم ممنون:gol::w27::w27:

hortilover

عضو جدید
يه سوال ديگم دارم ببخشيد كه خيلي زياد شد:confused:
اگه برگ فيكوس لكه هاي سفيد بزنه نشونه چيه و راه درمانش چيه
ممنووووووووووووووووونم

درصورت امکان عکس این عارضه را نشان بدهبد.. همچنین خودتان با مراجعه به این صفحه، مشکلات عمده فیکوس ها در اثر عوامل فیزیولوؤیک و یا آفات و ... را بدانید.

تشكرررررررررررررررررررررر ررررررررررررررررررررر

تشكرررررررررررررررررررررر ررررررررررررررررررررر

اولا خدمت شما عرض کنم که بگونیای همیشه گلدار با نام علمی Begonia Semperflorens گیاه مورد نظر ماست/ روش تکثیرش در رفرنس های ناقص ایرانی :razz: بذر هست اما Cutting یا همون قلمه نیز در رفرنس های خارجی ذکر شده ;) به این متن توجه کنید:

Propagation of B.semperflorens
Seeds/ stem cuttings in the spring through at anytime. It is best to propagate any type of cuttings or seeds in a mixture of moist peat and perlite. Cover the pot and plant with a plastic bag secured by a rubber band to prevent moisture from escaping. Place in indirect sunlight or under a fluorescent light. Repot in its regular mix after it has been growing for a while.

(اطلاعات تکمیلی متن بالا در این صفحه)

و در ادامه:
semperflorens are not satisfactorily rooted from leaf cuttings. Semps are most successfully propagated from well branched stem cuttings

(برگرفته شده از: صفحه تکثیر بگونیا ها)

امیدوارم مشکلتون حل شده باشه.:gol:

ممنونم دوست خوبم عاليييييييييييييييييييييييييييييي بود :victory::w11::w16::w17::w27:
خيلي جامع و عالللللللللللللللللللللي بود عكساشم خيلي جالب بود من خودم هميشه آموزشاي با تصويرو خيلي دوست دارم:gol:
بازم ممنونم از راهنماييتون و اسم واقعيشو كه فرموديد:gol::w27:

درصورت امکان عکس این عارضه را نشان بدهبد.. همچنین خودتان با مراجعه به این صفحه، مشکلات عمده فیکوس ها در اثر عوامل فیزیولوؤیک و یا آفات و ... را بدانید.

متاسفانه عكسي ندارم و توي اينترنتم سرچ كردم نبود در اصل اين سوالو دوستم ازم پرسيده بود ميگفت روي برگاي فيكوسشون يه لكه هاي سفيد و پنبه مانندي زده من گفتم شايد يه نوع شپشك باشه مثل شپشك آرد آلود ولي گفتم اينجا هم مطرح كنم تا شما دوستاي خوبم كه وارديد راهنمايي بفرماييد:gol:ممنونم:gol:

hortilover

عضو جدید
متاسفانه عكسي ندارم و توي اينترنتم سرچ كردم نبود در اصل اين سوالو دوستم ازم پرسيده بود ميگفت روي برگاي فيكوسشون يه لكه هاي سفيد و پنبه مانندي زده من گفتم شايد يه نوع شپشك باشه مثل شپشك آرد آلود ولي گفتم اينجا هم مطرح كنم تا شما دوستاي خوبم كه وارديد راهنمايي بفرماييد:gol:ممنونم:gol:
آهان.. راستی یادم رفت اون دو تا بداشتی که از سئوالتون داشتم را بپرسم.. منظورتون فیکوس الاستیکا هست یا فیکوس بنجامین :redface: راجع به شپشک آرد آلود یا Mealy bugs بیشتر روی حسن یوسف دیدم و این قسمت پنبه مانند آدم را ناخودآگاه یاد این شپشک می اندازه... راستی چند تا سئوال دیگه داشتید یادم رفت نگاه بندازم.... :confused:

hortilover

عضو جدید
آهان.. راستی یادم رفت اون دو تا برداشتی که از سئوالتون داشتم را بپرسم.. منظورتون فیکوس الاستیکا هست یا فیکوس بنجامین :redface: راجع به شپشک آرد آلود یا Mealy bugs بیشتر روی حسن یوسف دیدم و این قسمت پنبه مانند آدم را ناخودآگاه یاد این شپشک می اندازه... راستی چند تا سئوال دیگه داشتید یادم رفت نگاه بندازم.... :confused:

آهان.. راستی یادم رفت اون دو تا بداشتی که از سئوالتون داشتم را بپرسم.. منظورتون فیکوس الاستیکا هست یا فیکوس بنجامین :redface: راجع به شپشک آرد آلود یا Mealy bugs بیشتر روی حسن یوسف دیدم و این قسمت پنبه مانند آدم را ناخودآگاه یاد این شپشک می اندازه... راستی چند تا سئوال دیگه داشتید یادم رفت نگاه بندازم.... :confused:

سلااااااااااااااااااااااااااام:gol:
منظورم فيكوس الاستيكا هست.
بله منم بخاطر همين فكر كردم كه شپشك آرد آلوده!!
لطف كرديد ممنونم:biggrin:
راستي يه سوال ديگه:
يك فيلودندرون نيزه اي دارم كه قسمت سر گياه يه قطره هايي مثل شبنم روش ايجاد شده شما ميدونيد اينا چين و چرا بوجود اومدن؟؟؟ممنونم:surprised:

ghazale7

عضو جدید
سلام می کنم به دوستان خودم. من دنبال یه فیلم درباره ی چمن و چمن کاری می گردم .اگه کسی پیداش کرد برام بزاره.