مشاوره، سوال و درخواست مطالب مهندسی کشاورزی ...

ثریا قدوسی

عضو جدید
پرسش درباره Pittosporum

پرسش درباره Pittosporum

سلام خدمت همه دوستان
من یه شاخه Pittosporum داشتم که توی آب ریشه دارش کردم بدون هیچ هورمونی یا هیچ چیز دیگه ای . در اواسط اردیبهشت که حسابی ریشه دار هم شده بود ، آهسته آهسته برگ هاش از ناحیه دمبرگ دچار تغییر رنگ شد و آهسته آهسته تموم برگ هاش شروع کردن به ریختن . دقت کرده بودم که مقابل جریان باد کولر و پنکه هم نباشه .گفتم شاید آب خالی جواب گوی نیازش نیست بنابراین توی خاک کاشتمش ولی سه چهار روز بعد تمام گیاه از بیخ و بن خشک شد . ممنون می شم راهنماییم کنید چرا این اتفاق افتاده چون می خوام دوباره توی پاییز و زمستون ازش قلمه بگیرم و ریشه دارش کنم .

پیوست ها

• Pittosporum(tree-species.blogspot.com).jpg
    Pittosporum(tree-species.blogspot.com).jpg
    26.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Pittosporum Leaves(oregonstate.edu).jpg
    Pittosporum Leaves(oregonstate.edu).jpg
    96.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
.
باشه ممنون !

خراسان جنوبی - بشرویه

بارندگی که مسلما کم !

واسه تامین آب خودمون چاه آبی داریم

ابشم شیرینه

واسه زمستون بیشتر احتیاج دارم

رفتم جهاد میگه باید بالای 3 هزار گلخونه بسازی تا تسهیلات بدیم

در مورد راه اندازی هم پرس و جو کردم همه میگن اینجا افتاب شدید میزنه همه تجهیزات گلخونه رو خراب میکنه و
هرسال خرج اضافی واسه تجهیزات ... واسه همسن نمیصرفه

میخوام بدونم مگه مختص ای شرایط ابو هوایی تجهیزات موجود نیست؟

و اینکه با هکتار کمتر نمیشه اجرا کرد

مثلا 500 یا 1000!!!؟
ببین گلخونه کوچیک سود اقتصادی بالایی نداره
شما چون گفتین آب داری و شیرین هم هست بهتره یونجه بکاریدبا توجه به اون آب و هوا حداقل سه چین برداشت میکنین.
تجهیزات گلخونه در گرمای هوای شهر بشرویه مشکلی نداره. میدونم چقدر گرمه! یونجه بکار بجای گلخونه و خوب بهش کود بده. یونجه رو از این جهت میگم که خیلی دردسر نداری... بعدش اینکه شما الان تو اون منطقه اگر شرایط خوب باشه شاید ذرت علوفه ایی هم بتونین بکارید. البته من نمیدونم اون موقع میشه اینکارو در اون منطقه کرد یا نه. چون الان ذرت هایی اومده به بازار که میشه مهر هم کاشت. مخصوص مناطق گرمسیریه. اما نمیدونم الان دقیق همه جای ایران جواب می ده یا نه. ولی همون یونجه به ذهنم رسید. بچه ها شما چیزی به ذهنتون نمیرسه؟

چرا یه قسمت از زمینتون رو نمیذارین واسه کشت زعفران!؟ اینطوری حداقل تو ماههای آبان و آذر بیکار نیستید و درآمدی هم دارین

البته اطلاعاتی از منطقه شما و آب و هوا و خاکشو ندارم ولی در حد یه پیشنهاد بود

پیشنهادت خیلی خیلی خوبه. با این هم موافقم. اما توی مدت سه ماهه میشه؟یعنی خسارت وارد نمیشه بهشون توی فصل سرما؟ منظورم به پیاز های زعفران هست. مرسی :gol:

"Pejman"

سلام خدمت همه دوستان
من یه شاخه Pittosporum داشتم که توی آب ریشه دارش کردم بدون هیچ هورمونی یا هیچ چیز دیگه ای . در اواسط اردیبهشت که حسابی ریشه دار هم شده بود ، آهسته آهسته برگ هاش از ناحیه دمبرگ دچار تغییر رنگ شد و آهسته آهسته تموم برگ هاش شروع کردن به ریختن . دقت کرده بودم که مقابل جریان باد کولر و پنکه هم نباشه .گفتم شاید آب خالی جواب گوی نیازش نیست بنابراین توی خاک کاشتمش ولی سه چهار روز بعد تمام گیاه از بیخ و بن خشک شد . ممنون می شم راهنماییم کنید چرا این اتفاق افتاده چون می خوام دوباره توی پاییز و زمستون ازش قلمه بگیرم و ریشه دارش کنم .

سلام. یکی از علت هاش میتونه کمبود عناصر غذایی باشه.
بعدش فکر کنم این گیاه رو توی تابستون میشه با بذر و قلمه تکثیر کرد.
اگر خاکتون خاک برگ + ماسه باشه خوب خیلی خوب توش رشد میکنه. به احتمال زیاد تفاوت غلظت عناصر غذایی باعث شده گیاه سکته بزنه :D
من از این درختا ( تهران) زیاد دیدم.همینجوری خود به خود برگ ریزان هم دارن! سعی کنین توی ماسه قلمه درست کنید و هر روز بهش آب بدید و با یک اسپری هم محلول پاشی کنید. یعنی یک گلدان مجزا تهیه کنین و قلمه رو به طور مستقیم در ماسه بگذارید. این گیاه به رطوبت بیش از حد حساس هست (البته فکر کنم اینجوری باشه)... پس سعی کنین همیشه مرطوب باشه ولی غرقابی نباشه. امتحان کنین یکی دیگه رو ببینین با شیوه پژمان اونم بخشکونین :biggrin:

ثریا قدوسی

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان

اگر خاکتون خاک برگ + ماسه باشه خوب خیلی خوب توش رشد میکنه. به احتمال زیاد تفاوت غلظت عناصر غذایی باعث شده گیاه سکته بزنه :D
من از این درختا ( تهران) زیاد دیدم.همینجوری خود به خود برگ ریزان هم دارن! سعی کنین توی ماسه قلمه درست کنید و هر روز بهش آب بدید و با یک اسپری هم محلول پاشی کنید. یعنی یک گلدان مجزا تهیه کنین و قلمه رو به طور مستقیم در ماسه بگذارید. این گیاه به رطوبت بیش از حد حساس هست (البته فکر کنم اینجوری باشه)... پس سعی کنین همیشه مرطوب باشه ولی غرقابی نباشه. امتحان کنین یکی دیگه رو ببینین با شیوه پژمان اونم بخشکونین :biggrin:
خواهش می کنم:smile:
راستش با این که می دونم ریشه زایی در فصل گرما خیلی به ندرت انجام می شه یه دور دیگه و فقط برای زیبایی یه شاخه اش رو توی آب گذاشتم . اما بعد از 12-13 روز برگ هاش خشک شدند و ریختند (قهوه ای نشدند) برای ریشه دار کردن غیر غرقابی باید برگ ها خیلی کم باشن تا گیاه بتونه تامین کنده نیاز خودش باشه و با توجه به این که فاصله برگ ها که تقریبا به صورت دسته ای قرار گرفتند خیلی کم هست و درواقع چرخه ای کاذب محسوب می شن طول قلمه رو چقدر بگیرم و چند برگ برای هر قلمه بگذارم .
راستش من فقط قلمه رو از ساقه های گیاهانی گرفتم که می شه توی آب ریشه دارشون کرد ،مثل پتوس ، پاپیتال ،...چون نگهداری شون خیلی آسون تره و از زیبایی گیاه اگه ریشه هم نزنه می شه روی میز لذت برد
از بازم یه دنیا تشکر از راهنماییتون

آخرین ویرایش:

حمید 88

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام خدمت همه دوستان
سلام موردی که به ذهن من میرسه بستر جدید قلمه است که باید از نظر فیزیکی نزدیک به محیط قبلی باشد والبته با توجه به تنشی که به گیاه در این جابجایی ها اتفاق می افتد نیاز مند محیط مرطوب وبا دمای مناسب نیز میباشد

opm

عضو جدید
معرفی بهترین کتاب در مورد پیشگیری شناسایی و کنترل آفات محصولات گلخانه ای

دوستان کسی کتاب خوبی در مورد پیشگیری شناسایی کنترل آفات محصولات گلخانه ای را سراغ داره خیلی کتاب خوبی باشه. مرسی

opm

عضو جدید

از دوستان کسی کتاب خوبی در مورد پیشگیری شناسایی کنترل آفات محصولات گلخانه ای سراغ داره؟ مرسی

Barabox

عضو جدید
چرا یه قسمت از زمینتون رو نمیذارین واسه کشت زعفران!؟ اینطوری حداقل تو ماههای آبان و آذر بیکار نیستید و درآمدی هم دارین

زعفران رو 1/2 سالی هست کاشتیم ولی هنوز کامل راه نیفتاده ... خودتون که اطلاع دارین بعد از کشت طول میکشه تا ج بده

ولی زمین زعفران رو دیگه نباید بهش دست زدو کل سال باید زعفران باشه یعنی یه مدت 1 ماهه برداشت کنین و زمین بقیه سال رو افتاده باشه؟

شما چون گفتین آب داری و شیرین هم هست بهتره یونجه بکاریدبا توجه به اون آب و هوا حداقل سه چین برداشت میکنین.
تجهیزات گلخونه در گرمای هوای شهر بشرویه مشکلی نداره. میدونم چقدر گرمه! یونجه بکار بجای گلخونه و خوب بهش کود بده. یونجه رو از این جهت میگم که خیلی دردسر نداری... بعدش اینکه شما الان تو اون منطقه اگر شرایط خوب باشه شاید ذرت علوفه ایی هم بتونین بکارید. البته من نمیدونم اون موقع میشه اینکارو در اون منطقه کرد یا نه. چون الان ذرت هایی اومده به بازار که میشه مهر هم کاشت. مخصوص مناطق گرمسیریه. اما نمیدونم الان دقیق همه جای ایران جواب می ده یا نه. ولی همون یونجه به ذهنم رسید. بچه ها شما چیزی به ذهنتون نمیرسه؟

من تا حدود 2 سال پیش کمک کار بابام بوئم دیگه واسه تحصیل نمیرسم برم
واسه همین زیاد اطلاعی در مورد اینای که گفتین هم ندارم

الان این یونجه و یا همون درت دقیقا کاربردش واسه چیه؟ یعنی میگین اینارو بکاریم وبرداشت کنیم و انبار؟یا واسه فروش دامداریها؟

"Pejman"

زعفران رو 1/2 سالی هست کاشتیم ولی هنوز کامل راه نیفتاده ... خودتون که اطلاع دارین بعد از کشت طول میکشه تا ج بده

ولی زمین زعفران رو دیگه نباید بهش دست زدو کل سال باید زعفران باشه یعنی یه مدت 1 ماهه برداشت کنین و زمین بقیه سال رو افتاده باشه؟

من تا حدود 2 سال پیش کمک کار بابام بوئم دیگه واسه تحصیل نمیرسم برم
واسه همین زیاد اطلاعی در مورد اینای که گفتین هم ندارم

الان این یونجه و یا همون درت دقیقا کاربردش واسه چیه؟ یعنی میگین اینارو بکاریم وبرداشت کنیم و انبار؟یا واسه فروش دامداریها؟

بله دقیقا برای فروش و انبارداری
البته یونجه رو میشه بجز دام به کارخونه های فراوری هم بفروشین که در صنایع غذایی استفاده میشن

nazi jooon

کاربر ممتاز

به خاطر همین گفتم نصف زمین،که دیگه خودتون کشت کردین.
بچه های زراعت کمک کنین دیگه!!! ما که از این چیزا سر در نمیاریم

nazi jooon

کاربر ممتاز

پیشنهادت خیلی خیلی خوبه. با این هم موافقم. اما توی مدت سه ماهه میشه؟یعنی خسارت وارد نمیشه بهشون توی فصل سرما؟ منظورم به پیاز های زعفران هست. مرسی :gol:

حدود مرداد و شهریور فصل کشت زعفرانه.وقتی پیازش کشت بشه دیگه تا 6،7 سال بهش دست نمیزنن و تو زمین میمونه.زعفران دوره رکودش تابستونه ست و تو ماههای آبان و آذر به گل میره و به سرمای زمستون مقاومه.از هر هکتار حدودا 2 تا 4 کیلو بدست میاد که الان تو بازار قیمت هر کیلو بین 4،5 میلیونه

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
از دوستان کسی کتاب خوبی در مورد پیشگیری شناسایی کنترل آفات محصولات گلخانه ای سراغ داره؟ مرسی

باید کتاب کلی یعنی کشت و کارشم بگیرید که داخلش مبحث مبارزه و پیشگیری هم داره
مثل این

MehD1979

کاربر ممتاز
دوست خوبم خیلی ممنون ولی در صفحه ای که به من پیشنهاد کردید کتابی در مورد گلخانه پیدا نکردم. اگه کتابی را می دونید مستقیما بهم معرفی کنید.از دوستانم اگه می دونند معرفی کنند.چون من رشته ام کشاورزی نیست زیاد اطلاعات ندارم.مرسی
بفرمایید
در بازار هم موجوده

محمدرضا عبدالکریم‌زاده 500 نکته مهم براي موفقيت در کشت گلخانه‌اي سبزي و صيفي‌جات 1

حمیدرضا پوریان، مجید میراب‌بالو، احمد بابک‌فرد آفات و بیماری‌های محصولات گلخانه‌ای: راهنمای عملی کنترل آفات و بیماری‌های محصولات گلخانه‌ای و روش ..
2

مصطفی احمدی آموزش زراعت گوجه‌فرنگي 3

MehD1979

کاربر ممتاز
از دوستان خواهشمندم که کتاب خوبی در مورد گلخانه و مدیریت آن و کشت محصولات گلخانه به من معرفی کنند
با تشکر
اینم یه کتاب خوب دیگه که بدردتون میخوره

عنوان کتاب: تشخیص و مدیریت آفات و بیماری‌های محصولات گلخانه‌ای(خیار، گوجه‌فرنگی، فلفل، توت‌فرنگی...) همراه با اطلس رنگی

:نویسنده
رضا قادری،علی احمدی،حمید آغه‌رمضانی،امین صادقی
---
:انتشارات انتشارات آموزش و ترویج کشاورزی
1389

ثریا قدوسی

عضو جدید
سلام دوستان !
من دارم یه متن ترجمه می کنم ! ولی تو یه جا گیر کردم !
معنی این اصطلاح چی میشه !
Handless holder
جمله ش هم اینه !
in lebanon the handless holder are without arable land

لطفا کمک کنید.
ممنون
سلام

با توجه به ساختار جمله
In Lebanon
the handless holder are without arable land
the handless holder باید گروهی یا طبقه ای از افراد در لبنان باشه. مثلا می گیم the poor یعنی فقرا، اینجا هم مثل همونه
اما باز هم معلومه که توی متن قبلا در مورد این افراد صحبت شده چون the آورده قبل اش. باید با توجه به پاراگراف معنی کنید. مثلا holder معلوم نیست به چه چیری اشاره داره ... مثلا می گیم License holder یعنی صاحب پروانه ( البته holder معانی دیگه هم داره ولی به این متن نمی خوره) handless هم که معنیش واضحه، اما احتمال زیاد در معنای استعاری به کار رفته باشه...شاید به معنای کسی که کاری ازش بر نمی اد ...
اگه بتونید پاراگراف رو بذارید که شامل جملاتی باشه که در مورد این گروه صحبت کرده به معنی اش نزدیکتر می شه شد.خودتون هم مطمینا با توجه به متن می تونید حدس بزنید

Barabox

عضو جدید
به خاطر همین گفتم نصف زمین،که دیگه خودتون کشت کردین.
بچه های زراعت کمک کنین دیگه!!! ما که از این چیزا سر در نمیاریم

آره ... ولی همین مدت زمانی که طول میکشه تا محصول بده طولانیه و ططول میکشه تا به حداکثر برداشت برسه
بله دقیقا برای فروش و انبارداری
البته یونجه رو میشه بجز دام به کارخونه های فراوری هم بفروشین که در صنایع غذایی استفاده میشن

آهان مرسی ...

ولی بنظرتون آب زیادی نمیخواد ؟!

و اصلا میصرفه با هزینه ای که میکنیم ؟! مثلا همین یونجه بازارش چجوریه؟!

دوره کاشت وبرداشتش چقدر طول میکشه؟

در مورد کارخونه ها میشه بیشتر توضیح بدین؟؟

حدود مرداد و شهریور فصل کشت زعفرانه.وقتی پیازش کشت بشه دیگه تا 6،7 سال بهش دست نمیزنن و تو زمین میمونه.زعفران دوره رکودش تابستونه ست و تو ماههای آبان و آذر به گل میره و به سرمای زمستون مقاومه.از هر هکتار حدودا 2 تا 4 کیلو بدست میاد که الان تو بازار قیمت هر کیلو بین 4،5 میلیونه

آره درست میگین ولی زعفران هم براشتش کمه اینجا !

دقیقا نمیدونم مشکلش چیه که خیلیا هم نمیرن طرفش !! البته همین محدوده ما !! وگرنه تو سطح شهرستان زیاده زعفران

ثریا قدوسی

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان

خواهش می کنم:smile:
راستش با این که می دونم ریشه زایی در فصل گرما خیلی به ندرت انجام می شه یه دور دیگه و فقط برای زیبایی یه شاخه اش رو توی آب گذاشتم . اما بعد از 12-13 روز برگ هاش خشک شدند و ریختند (قهوه ای نشدند) برای ریشه دار کردن غیر غرقابی باید برگ ها خیلی کم باشن تا گیاه بتونه تامین کنده نیاز خودش باشه و با توجه به این که فاصله برگ ها که تقریبا به صورت دسته ای قرار گرفتند خیلی کم هست و درواقع چرخه ای کاذب محسوب می شن طول قلمه رو چقدر بگیرم و چند برگ برای هر قلمه بگذارم .
راستش من فقط قلمه رو از ساقه های گیاهانی گرفتم که می شه توی آب ریشه دارشون کرد ،مثل پتوس ، پاپیتال ،...چون نگهداری شون خیلی آسون تره و از زیبایی گیاه اگه ریشه هم نزنه می شه روی میز لذت برد
از بازم یه دنیا تشکر از راهنماییتون

سلام موردی که به ذهن من میرسه بستر جدید قلمه است که باید از نظر فیزیکی نزدیک به محیط قبلی باشد والبته با توجه به تنشی که به گیاه در این جابجایی ها اتفاق می افتد نیاز مند محیط مرطوب وبا دمای مناسب نیز میباشد

با سپاس از دوستانی که من رو راهنمایی کردند و عرض پوزش از این که شاید پرسش توی تالار باغبانی باید مطرح می شد ولی به دلیل تازه کار بودنم وقت عزیزان رو گرفتم 2 لینک مربوط به یه سایت درباره تکثیر Pittosporum پیدا کردم که بهتون معرفی می کنم در صورت علاقه می تونید بهش مراجعه کنبد
http://homeguides.sfgate.com/propagate-pittosporum-23593.html
http://homeguides.sfgate.com/plant-green-pittosporum-37480.html
پرسشی که برام باقی می مونه اینه که چطور می شه پوست قسمت انتهایی قلمه رو که باید به منظور آغشته کردنش به هورمون به میزان 6-7 میلی متر جدا کرد که به قسمت داخلی ساقه آسیب نرسه :
Remove a quarter-inch of the bark from the bottom of the cuttings

Trim the leaves to one-third of their original length with sharp scissors .
و دیگه این که من تا به حال نه شنیده بودم نه دیده بودم که هنگام قلمه گیری غیر غرقابی باید بخشی از طول برگها رو قیچی کردکه در اینجا 2 سوم برگ ها رو با ید چید 1 سوم طول برگ رو باقی گذاشت . با توجه به این که برای ریشه دار کردن غیر غرقابی قلمه ها باید برگ های ساقه خیلی کم باشن تا گیاه بتونه تامین کنده نیاز خودش باشه شما هم بجای کم کردن برگ ها 2 سوم پهنگ برگ ها رو قیچی می کنید؟
بازم سپاسگزاری می کنم

آخرین ویرایش:

sourena.agri

عضو جدید
آره ... ولی همین مدت زمانی که طول میکشه تا محصول بده طولانیه و ططول میکشه تا به حداکثر برداشت برسه

آهان مرسی ...

ولی بنظرتون آب زیادی نمیخواد ؟!

و اصلا میصرفه با هزینه ای که میکنیم ؟! مثلا همین یونجه بازارش چجوریه؟!

دوره کاشت وبرداشتش چقدر طول میکشه؟

در مورد کارخونه ها میشه بیشتر توضیح بدین؟؟

آره درست میگین ولی زعفران هم براشتش کمه اینجا !

دقیقا نمیدونم مشکلش چیه که خیلیا هم نمیرن طرفش !! البته همین محدوده ما !! وگرنه تو سطح شهرستان زیاده زعفران

سلام برو بکس جان
1: یونجه یه مقدار پول بذرش گرونه ،( ما پارسال خریدیم کیلوئی 15 هزار تومن ) و هر هکتار حدود 60 کیلو میبره .با دستگاه و عمود بر هم بکاری
2: بهتره که تا حدود 1 ماه قبل از سرمای زمستان بکاری تا یکذره ریشه جون بگیره .
3: از عید شروع به رشد میکنه و ماهی یک بار چیده میشه ( حداقل 6 چین تو مناطق شما) تو اراک 5 چین میرسه
4: حتما کود حیوانی بده . ما یه تیکه رو ندادیم خیلی ضعیف شد. حدود 40 تن در هکتار
5: تا چین سوم از سال اول هم فقط خرج برداشت رو در میاری و بعدش رشد میکنه ( تا چین سوم کوتاهه و از 4 بلند میشن)
6: دوره ابی هم با توجه به خاک و هوا تعیین میشه ولی رو یک هفته یک بار حساب کن.
7: بذرت هم مراقب باش که سس نداشته باشه که وا مصیبتا
8: مهم : ادوات چیدن مثل موور و بسته بندی و رگ زنی باید تو منطقه باشه تا بیاد برات کار انجام بده ، مگر نه نمیشه .
9: در هکتار بین 2.5 تا 3.5 تن در هر چین برداشت داری . پارسال ما یک بار تا 3.800 رسیدیم. الان کیلوئی 600 میخرن.
10: فروشش نقدی و قبل از برداشت پولشو میدن و خودشون کامیون میارن که ببرن .
11: مهم باید حتما در اطراف دامداری باشه که بخرن .
12: در مورد داروئی اطلاعی ندارم.
13: معمولا تا 7 سال جواب میده و بعدش اقتصادی نیست.
14: بازم سوال داری بپرس
ممنون

حمید 88

کاربر ممتاز
نگهداری بذر گیاهان در چه شرایطی بهتر است ؟ ؟

نگهداری بذر گیاهان در چه شرایطی بهتر است ؟ ؟

تعدادی متنوع انواع بذر گل که بعضا قیمت بالا دارند رو تا حداقل یکسال بهشون نیاز ندارم چکار شون کنم بهتره؟

sourena.agri

عضو جدید

سلام نازی جون خانم
ممنون بابت اطلاعاتتون ، و در عین حال اینم اضافه کنم که تو ایران تو این زمان میره زیر کشت و این باعث میشه که طول دوره زیر کشت به 7 سال برسه و از سال سوم و چهارم میزان برداشت به 5 کیلو در هکتاربرسه ( سالهای اول خیلی کمتر میده) . برای تکمیل اطلاعاتتون بگم که در اسپانیا در حدود خرداد میکارن و این باعث میشه که در همون سال اول به عملکرد 5 کیلو برسن ولی طول دوره زیر کشت 4 ساله میشه.
طبق یک تحقیق چنانچه در حدود 20 مرداد هم یک اب تکمیلی داده بشه باعث افزایش عملکرد در پاییز خواهد شد.
ممنون

آخرین ویرایش:

sourena.agri

عضو جدید

پژمان جان ، البته شما استاد مائی ، ولی من چون تجربه یونجه رو تو زمینمون دارم ،میتونم بگم که حدودا تو خراسان جنوبی با هوای گرم حداقل 6 چین ( به بالا ) برداشت میکنن. زعفران هم تحمل سرمای زمستان رو داره .

MehD1979

کاربر ممتاز
تعدادی متنوع انواع بذر گل که بعضا قیمت بالا دارند رو تا حداقل یکسال بهشون نیاز ندارم چکار شون کنم بهتره؟

باید بسته بندی کنید
در محیط تاریک و خنک مثل انباری قرار بدید
معمولا تا یکسال مشکلی از لحاظ قوه نامیه پیش نمیاد.

nazi jooon

کاربر ممتاز
داخل نایلون تو یخچال معمولی بذار اینطوری بیشترم دووم میارن

Barabox

عضو جدید
سلام برو بکس جان
1: یونجه یه مقدار پول بذرش گرونه ،( ما پارسال خریدیم کیلوئی 15 هزار تومن ) و هر هکتار حدود 60 کیلو میبره .با دستگاه و عمود بر هم بکاری
2: بهتره که تا حدود 1 ماه قبل از سرمای زمستان بکاری تا یکذره ریشه جون بگیره .
3: از عید شروع به رشد میکنه و ماهی یک بار چیده میشه ( حداقل 6 چین تو مناطق شما) تو اراک 5 چین میرسه
4: حتما کود حیوانی بده . ما یه تیکه رو ندادیم خیلی ضعیف شد. حدود 40 تن در هکتار
5: تا چین سوم از سال اول هم فقط خرج برداشت رو در میاری و بعدش رشد میکنه ( تا چین سوم کوتاهه و از 4 بلند میشن)
6: دوره ابی هم با توجه به خاک و هوا تعیین میشه ولی رو یک هفته یک بار حساب کن.
7: بذرت هم مراقب باش که سس نداشته باشه که وا مصیبتا
8: مهم : ادوات چیدن مثل موور و بسته بندی و رگ زنی باید تو منطقه باشه تا بیاد برات کار انجام بده ، مگر نه نمیشه .
9: در هکتار بین 2.5 تا 3.5 تن در هر چین برداشت داری . پارسال ما یک بار تا 3.800 رسیدیم. الان کیلوئی 600 میخرن.
10: فروشش نقدی و قبل از برداشت پولشو میدن و خودشون کامیون میارن که ببرن .
11: مهم باید حتما در اطراف دامداری باشه که بخرن .
12: در مورد داروئی اطلاعی ندارم.
13: معمولا تا 7 سال جواب میده و بعدش اقتصادی نیست.
14: بازم سوال داری بپرس
ممنون

خیلی خیلی ممنونم سورناجان

جامع و کامل بود

با این شرایط پس بهتره قید اینم بزنیم و همچنان سردرگم!

فکر کنم چاره ای نیست و راهیی پیدا نمیشه:(

حمید 88

کاربر ممتاز
تشکر از دوستان ایا وسیله خاصی در بازار ایران جهت این کار وجود داره و اینکه یخچال تا چه حد مطمئنه چون برای از بین بردن خواب بذر همراه رطوبت از یخچال استفاده میشه

ثریا قدوسی

عضو جدید
تشکر از دوستان ایا وسیله خاصی در بازار ایران جهت این کار وجود داره و اینکه یخچال تا چه حد مطمئنه چون برای از بین بردن خواب بذر همراه رطوبت از یخچال استفاده میشه
سلام
البته با اجازه اساتید کشاورزی
در حفظ قوه نامیه بذر زمان هم خیلی مهمه یعنی دوستان توجه داشته باشند که این توانایی رو نباید با گذشت زمان بذر از دست بده . در عین حال درسته که بذر در حال خواب هست ولی نرسیدن اکسیژن به بدر باعث مرگ جنین بذر میشه بنابر این نمی شه زیاد هم در پلاستیک های کیپ نگهداری شون کرد

آخرین ویرایش:

Barabox

عضو جدید
سلام نازی جون خانم
ممنون بابت اطلاعاتتون ، و در عین حال اینم اضافه کنم که تو ایران تو این زمان میره زیر کشت و این باعث میشه که طول دوره زیر کشت به 7 سال برسه و از سال سوم و چهارم میزان برداشت به 5 کیلو در هکتاربرسه ( سالهای اول خیلی کمتر میده) . برای تکمیل اطلاعاتتون بگم که در اسپانیا در حدود خرداد میکارن و این باعث میشه که در همون سال اول به عملکرد 5 کیلو برسن ولی طول دوره زیر کشت 4 ساله میشه.
طبق یک تحقیق چنانچه در حدود 20 مرداد هم یک اب تکمیلی داده بشه باعث افزایش عملکرد در پاییز خواهد شد.
ممنون
این روش اینجا هم ج میده؟

کشت زعفران تو خرداد؟

hamedtak

عضو جدید
دوست عزیز درست کردن و تربیت کردن یک بنسای نیاز به وقت علاقه و ابتکار داره. سعی کن اول کامل از همه چیش خبر داشته باشی بعد برو سمتش

پسر بهاری

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام شرکت زرین کشت مخملکوه از شرکتهای دانش بنیان پارک علم و فناوری لرستان بعد از سه سال تحقیق موفق به ساخت هد برداشت نخود شدن . شماره تماس این شرکت : 09163699438 و 09359217443 آدرس سایتwww.zarinkesht.ir این سایت فعلاً آزمایشه

ممنونم خلیل جان اما گفته بودم ب دلایلی نمی خوام از کمباین استفاده کنم ...دنبال ی ماشین یا ماشین خودگردان(بجز کمباین)میگردم