مشاوره، سوال و درخواست مطالب صنایع غذایی

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام به همه دوستان عزیز.:gol:
از این به بعد هر گونه در خواست اعم از سوال های مختلف،کتاب،منبع،سایت و ... در مورد مسائل مربوط به صنایع غذایی را توی این تاپیک مطرح کنین و منتظر جواب توی همین تاپیک از طرف دوستان باشین.
دوستان عزیز لطف کنین جواب هاتونو را به صورت نقل قول بگین تا مشخص بشه مربوط به کدوم پست و چه شخصی هست.
لطفا تاپیک جدا برای هر گونه سوالی تشکیل ندین و همین طور توی تاپیک های مختلف یه سوال رو عنوان نکنین.

ممنون از همکاریتون:gol:

آخرین ویرایش توسط مدیر:
راهنمايي

راهنمايي

لطفا به من بگوييد زبان تخصصي كه براي گروه صنايع غذايي در دانشگاه هاي كشاورزي تدريس ميشود براي كنكور ارشد نياز است؟ و يا با توجه به اينكه رشته ما چندان با اصطلاحات تخصصي كشاورزي ميانه اي ندارد بايد با ترجمه هاي مختلف زبان تخصصي خودمان را قوي كنيم؟

sahra bashiri

عضو جدید
احتياج به كمك دارم

احتياج به كمك دارم

لطفا اگه كسي سوالي در رابطه با اصول نگهداري مواد غذايي بخصوص مبحث سنتيك نابودي ميكروارگانيسم ها ومسائل مربوط به اونو داره برام بفرسته .مرسي.

samane fazeli

عضو جدید
لطفا به من بگوييد زبان تخصصي كه براي گروه صنايع غذايي در دانشگاه هاي كشاورزي تدريس ميشود براي كنكور ارشد نياز است؟ و يا با توجه به اينكه رشته ما چندان با اصطلاحات تخصصي كشاورزي ميانه اي ندارد بايد با ترجمه هاي مختلف زبان تخصصي خودمان را قوي كنيم؟

سلام من ارشد صنايع غذايي مشهد مي خونم،كارشناسي گرايش طراحي فرايند بودم
به نظرم واسه دختر رشته بدي نيست اما تو دانشگاه خيلي بهش بها نميدن،گرايش جداسازي بري بهتر هست،فكر مي كنم كارش بهتر باشه،كار غذايي خيلي محدوده و در رقابت با بچه هاي كشاورزي هم هستي چون هنوز توي ايران كسي تفاوت ماها رو با كشاورزي نميدونه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ریتا

عضو جدید
یه سوال

یه سوال

:que:سلام عزیزان میخواستم ازتون بپرسم به عنوان یه متخصص جای کدوم محصول رو تو ایران خالی میبینین و فکر میکنین میشه در زمینه تولیدش تو ایران سرمایه گذاری کرد؟ممنون از پاسخ هاتون

ریتا

عضو جدید
=

=

با سلام من یه سوالی داشتم راجع به کیک اونم اینکه چه جوری میشه فعالیت آبی رو تو کیک کاهش داد؟

tfsrl

عضو جدید

سلام دوست عزيز
زبان تخصصي كه براي رشته صنايع غذايي در مقطع ارشد به دردتون ميخوره كتاب زبان تخصصي براي دانشجويان صنايع غذايي انتشارات سمت است.

tfsrl

عضو جدید
كي طرح اماده اصول طراحي داره

كي طرح اماده اصول طراحي داره

سلام دوستان
بچه هاموضوع چيه كه مياين تاپيك ميدين كمك مي خواهين براي اصول طراحي ولي از موضوع طرحتون خبري نيست بياين رك باشيم طرح اماده ميخواين ياكمك ميخواين.بهترنيست روراست باشيم.اگه كمك بخواين دريغ نميكنم.موضوعتون رو بگيدبا هم همفكري كنيم وطرحتون رو كامل كنيد .

s.j3th

عضو جدید
کمک به یک ترم پایینی که می خواد دانشجو باشه

کمک به یک ترم پایینی که می خواد دانشجو باشه

سلام نمی دونم کدوم یکی از مهندسین عزیز می تونه کمکم کنه من هنوز تو این رشته تاتی تاتی میکنم :child:تازه ترم دومم تموم شده در واقع ترم 3 هستم رشته ی مورد علاقه ام چیز دیگه بوده:cry: ولی قسمتم این رشته شد به هر حال.دوست دارم یک دانشجو باشم یعنی کسی که دنبال مقاله و تحقیق و این جور کارا باشه نه فقط پاس کردن و مدرک گرفتن ولی نمی دونم چه جوری و از کجا باید شروع کنم.؟؟؟

afsoon6282

مدیر تالار
سلام نمی دونم کدوم یکی از مهندسین عزیز می تونه کمکم کنه من هنوز تو این رشته تاتی تاتی میکنم :child:تازه ترم دومم تموم شده در واقع ترم 3 هستم رشته ی مورد علاقه ام چیز دیگه بوده:cry: ولی قسمتم این رشته شد به هر حال.دوست دارم یک دانشجو باشم یعنی کسی که دنبال مقاله و تحقیق و این جور کارا باشه نه فقط پاس کردن و مدرک گرفتن ولی نمی دونم چه جوری و از کجا باید شروع کنم.؟؟؟
سلام دوست عزیز.
خوش اومدین به این جا
ایشالا که تو درستون هم موفق باشین.
حکمتی بوده که اومدین این رشته پس سعی کنین موفق باشین توش.
راستش اینجا توی این بخش هستن دوستان.
یکی خانم نازی هستن که ارشد میخونن.
http://www.www.iran-eng.ir/member.php?find=lastposter&t=50482
یکی هم ایشون هستن که پیام دادن میتونن کمک کنن.کار میکنن و تجربه دارن.(اسمشونو نمی دونم)
http://www.www.iran-eng.ir/member.php?u=105680
پرو فایل این دوتا عزیز رو براتون گذاشتم بهشون پیام بدین و در مورد این رشته ازشون سوال بپرسین.ایشالا که میتونن کمک کنن.
هر سوال دیگه ای هم داشتین بفرمایین در خدمتم.

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز

درود دوست عزيز

مطمئن باش وقتي وارد بحث هاي تخصصي بشه عاشق اين رشته مي شه چون با خيلي از علوم سر كار داري

برا ي اينكه فقط هدفت پاس كردن نباشه من بهت پيشنهاد مي دم چند تا كتاب بخوني واولين كتاب هم كتاب شيمي مواد كه پايه تمام دروس تخصصي هست و اگه پايه شيمي موادت قوي باشه خيلي مي تونه كمكت كنه و درس دومي كه خيلي اهميت داره ميكروب كه مي توني در اين زمينه مطالعه داشته باشي

البته يه سري مقالات هم من دارم كه تخصصي هست و چون هنوز دروس تحصصي رو پاس نكردي نمي دونم بتوني بخوني يا نه

ولي من بهت پيشنهاد مي دم از كتاب شيمي مواد فاطمي شروع كني البته هر جاشو كه نفهميدي من كمكت مي كنم تا جائي كه بتونم :thumbsup2:

موفق باشي

فروزان

عضو جدید
سلام دوست عزیز.
خوش اومدین به این جا
ایشالا که تو درستون هم موفق باشین.
حکمتی بوده که اومدین این رشته پس سعی کنین موفق باشین توش.
راستش اینجا توی این بخش هستن دوستان.
یکی خانم نازی هستن که ارشد میخونن.
http://www.www.iran-eng.ir/member.php?find=lastposter&t=50482
یکی هم ایشون هستن که پیام دادن میتونن کمک کنن.کار میکنن و تجربه دارن.(اسمشونو نمی دونم)
http://www.www.iran-eng.ir/member.php?u=105680
پرو فایل این دوتا عزیز رو براتون گذاشتم بهشون پیام بدین و در مورد این رشته ازشون سوال بپرسین.ایشالا که میتونن کمک کنن.
هر سوال دیگه ای هم داشتین بفرمایین در خدمتم.
سلام من ترم 7 هستم و این رشته رو خیلی خیلی دوست دارم تا حاله 1 مقاله به بوسان کره دادم و یک مقاله داخلی به مشهد میخواستم بگم از خودت شروع کن از همین الان

afsoon6282

مدیر تالار
سلام من ترم 7 هستم و این رشته رو خیلی خیلی دوست دارم تا حاله 1 مقاله به بوسان کره دادم و یک مقاله داخلی به مشهد میخواستم بگم از خودت شروع کن از همین الان
سلام ممنون:gol:
خوش آمدین:victory:
من شروع کنم؟:surprised:ا زچی؟:surprised:
خوشحال میشیم در مورد مقالتون یه توضیحی اینجا برای بچه ها بدین
:w12:
هر کاری داشتین من در خدمتم

rmrm

عضو جدید
سلام. من یه پروپوزال 6-10 صفحه ای می خوام واسه دانشگاه UPM مالزی . کی می تونه کمک کنه ؟!!

tetika

عضو جدید
لطفا اگه کسی در مورد فرمولاسیون مربا و ساندیس اطلاعاتی داره بگه. مرسی:smile:

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
لطفا اگه کسی در مورد فرمولاسیون مربا و ساندیس اطلاعاتی داره بگه. مرسی:smile:

امیدوارم به دردت بخوره:
البته فرمولاسیونش نیست. اخه فرمولاسیون رو فقط شرکت ها دارند و بعضی از مهندسان شیمی هم فرمولاسیون می فروشند. اما بازم امیدوارم بدردت بخوره.

مقایسه تهیه مربا به روش سنتی و صنعتی
تهیه مربا، مارمالاد و ژله از دیرباز به عنوان نوعی روش نگهداری محصولات میوه مرسوم بوده است. مربا فراورده‌ای است که از میوه کامل سالم یا از قطعات میوه طی فرآیند پخت با افزودن مقداری آب و قند به دست می‌آید. اساس تهیه مربا تشکیل ژل پکتین است.
پکتین کربوهیدرات محلول در آبی است که در دیواره‌های سلولی یاخته‌های گیاهی یافت می‌شود.
از لحاظ شیمیایی پکتین پلی‌مری است که از به هم پیوستن مولکول‌های اسید گالاکتوزوئیک تشکیل شده که شکل اولیه آن در بافت‌های گیاهی به صورت پروتوپکتین نامحلول در آب بوده و در ساختمان آن همی‌سلولز، آرابان، گالاکتان و .... وجود دارد.
به هنگام رسیدن میوه تحت تاثیر آنزیم‌های پکتولیتیک و هیدرولیز عوامل مذکور پکتین ایجاد می‌شود. پکتین در حضور مواد قندی و محیط اسیدی قادر است ژل تشکیل دهد. به این دلیل معمولا میوه رسیده برای تهیه مربا مناسب است.
مربا باید بافت مالش‌پذیر و کوتاه داشته باشد و قطعات میوه در آن به آسانی قابل تشخیص باشند. جدا شدن میوه و دو فاز شدن محصول، کریستالیزاسیون قند و بافت سخت از عوامل نامطلوب کیفی در مورد مربا محسوب می‌شوند.
تهیه مربا با روش سنتی
در روش سنتی به طور معمول برای هر سه کیلو میوه موردنظرتقریبا 5/2 تا 3 کیلو شکر مصرف می‌شود و بنا به سلیقه و به تناسب میوه موردنظر، از طعم‌دهنده‌هایی مثل وانیل، گلاب، آب‌لیمو و دانه هل استفاده می‌شود.
پس از جدا کردن هسته، دم و یا پوست‌گیری و صاف کردن به تناسب بافت هر میوه و ترکیب آن، اقداماتی برای بهبود طعم، رنگ و شفافیت مربا انجام می‌گیرد.
مثلا در آب آهک قرار دادن میوه برای تردتر شدن و یا در آب جوش قرار دادن برای اجتناب از سیاه شدن میوه و تلخی گرفتن از برخی میوه‌ها، اختلاط سفیده تخم‌مرغ با شربت برای سفیدتر کردن شربت و خیساندن در آب سرد برای نرم شدن بافت میوه از جمله این اقدامات است.
اما اصول کلی تهیه مربا به روش سنتی تقریبا برای تمامی میوه‌ها و خلال‌ها و سبزی‌های مشابه بوده است. پس از آماده‌سازی میوه اعم از شستن، پاک کردن ، اسلایس کردن، دم‌گیری یا هسته‌گیری در صورت لزوم، همراه با شربت یا پس از قوام آمدن شربت میوه را برای جوشیدن درون ظرف ترجیحا لعابی روی شعله قرار می‌دهند. پس از پخته شدن میوه و قوام مناسب شربت ضمن جدا کردن کف از سطح شربت و اضافه کردن مواد طعم‌دهنده دلخواه در اواخر پخت، مربا را از روی آتش برداشته پس از سرد شدن درون شیشه تمیز ریخته، معمولا شربت را صاف می‌کنند بعد به قطعات میوه اضافه می‌کنند.
برای تهیه مرباهای سنتی رعایت برخی اصول مثل تهیه میوه از بهترین نوع، بدون لکه و کرم‌زدگی ضروری است. همچنین شربت باید کاملا غلیظ باشد و پس از سرد شدن به حالت کش‌دار از قاشق ریخته شود. همچنین به شربت مربایی‌ که از میوه‌های شیرین تهیه می‌شود باید بعد از قوام آمدن، کمی ترشی در اواخر طبخ مربا افزود تا رنگ مربا تیره نشود.
به طور کلی موقع طبخ مربا باید در ظرف باز باشد تا رنگ مربا تغییر نکند مگر مربای به که در ظرف باید بسته باشد تا رنگ مربا قرمز شود. اسانسی که برای معطر کردن مربا به کار می‌رود باید در اواخر طبخ اضافه شود.
اگر مربا بعد از مدتی شکرک زد علت آن جوشیدن بیش از اندازه و یا کم بودن ترشی مرباست، در این صورت باید کمی آب جوش به مربا افزود پس از دو سه جوش کمی آب لیمو به مربا افزود.
اگر مربا بعد از مدتی کپک بزند علت آن کافی نبودن غلظت و شکر مرباست و پس از جدا کردن کپک از سطح و با افزودن شکر به مربا و حرارت دادن تا چند جوش می‌توان مشکل را حل کرد.
مربا را نباید بعد از طبخ بلافاصله در شیشه ریخت بلکه پس از آنکه یک شب در ظرفی که طبخ شده باقی ماند و رقیق نشد در شیشه و در جای خنک قرار می‌دهند. در صورتی که مربا رقیق شده بود باید دوباره شربت را جوشاند.
درنهایت نباید میزان زیادی شربت و مربا روی هم انباشته شود تا شکل مربا خود را بهتر نشان دهد.
تهیه مربا به روش صنعتی
مواد اولیه
1 ـ میوه و سبزی
در تولید مربا به روش صنعتی میوه یا سبزی مورد استفاده باید به درجه رسیدگی نسبی رسیده باشد و عطر و طعم و رنگ آنها کاملا ظاهر شده باشد ولی کاملا رسیده نباشند. زیرا در صورت رسیدگی زیاد پکتین موجود در بافت میوه توسط آنزیم‌های پکتولیتیک هیدرولیز شده و قدرت تشکیل ژل پایین می‌آید.
همچنین میوه و سبزی مورد استفاده در تهیه مربای صنعتی باید بافت مقاوم و نسبتا سختی داشته باشدتا در حین فرآیند پخت متلاشی نشود و دیگر اینکه دارای ماده خشک محلول بالا و PH پایین باشد.
2 ـ‌ مواد قندی
عمده‌ترین شیرین‌کننده مورد استفاده در مرباسازی ساکارز یا قند معمولی است. در فرآیند پخت مقداری از ساکارز به قند اینورت ‌تبدیل می‌شود. با توجه به ایکه غلظت مواد قندی در محصول نهایی بالا است بنابراین چنانچه تمامی مواد قندی مصرفی به صورت ساکارز باشد، احتمال کریستالیزاسیون ساکارز و یا به اصطلاح شکرک زدن مربا وجود خواهد داشت.
بنابراین به علت حلالیت بالای مخلوط ساکارز و قند انورت، برای ممانعت از شکرک زدن مربا،‌مقداری از قند را هیدرولیز کرده و به قند اینورت تبدیل می‌کنند.
اما باید توجه داشت که هیدرولیز بیش از حد ساکارز به علت افزایش غلظت دکستروز بالاتر از 25 درصد، ایجاد کریستال‌های دکستروز کرده و موجب سست شدن ژل تشکیل شده می‌شود و ممکن است ژل به صورت توده چسبناکی مشابه عسل دربیاید.
بنابراین میزان بهینه قند اینورت در محصول نهایی 35 ـ‌25 درصد پیشنهاد می‌شود.
علاوه بر ساکارز ممکن است از شربت گلوکز (گلوکز مایع)‌نیز در تهیه مربا استفاده شود. حداکثر میزان استفاده از گلوکز باید حدود 25 درصد کل مقدار قند لازم باشد. استفاده از گلوکز مایع موجب ممانعت از کریستالیزاسیون و ایجاد بافت کوتاه و غیرکشدار در مربا است.
3 ـ‌ پکتین
مقدار و نوع پکتین مورد استفاده در تهیه مربا بستگی به نوع محصول، درجه رسیدگی آن و سطح فعالیت آنزیم‌های پکتولیتیک بعد از برداشت دارد.
برخی از میوه‌ها دارای میزان پکتین نسبتا بالایی هستند همانند سیب، مرکبات و آلو، اما سایر میوه‌ها مانند توت‌فرنگی، تمشک و گیلاس از محتوای پکتین پایینی برخودارند بنابراین افزودن پکتین در تهیه مربا برای تشکیل ژل مناسب از این محصولات ضروری است. معمولا پکتین را ابتدا در آب حل کرده سپس به محصول در اواخر مرحله پخت اضافه می‌کنند.
4 ـ اسید
وجود محیط اسیدی برای تشکیل ژل، انورسیون ساکارز و جلوگیری از فعالیت میکروارگانیسم‌های مضر (باکتری‌ها) در مربا ضروری است. افزودن اسید در تهیه مربا و محصولات مشابه آن ضروری نیست چون بسیاری از میوه‌ها به صورت طبیعی اسیدیته لازم را در محصول ایجاد می‌کند. اسیدیته اپتیمم در مربا حدود 1 ـ 5/0 درصد یا PH میان 5/4 ـ 5/3 است. در مورد میوه‌هایی که قادر به تامین اسیدیته لازم نیستند مانند هویج از مواد اسیدی مانند اسیدسیتریک یا آبلیمو و یا اسید تارتاریک استفاده می‌شود.
5 ـ‌ دیگر افزودنی‌های مجاز
از انواع مواد افزودنی مجاز نظیر مواد طعم‌دهنده مانند گلاب و یا اسانس، مواد نگهدارنده (به هنگام پایین بودن غلظت قند مورد استفاده) مواد رنگی مجاز و غیره استفاده می‌شود.
فرمولاسیون تهیه مربا بسته به نوع فراورده، سلیقه مصرف‌کنندگان و استانداردهای موجود متفاوت است ولی اصول کلی فرمولاسیون تهیه آن به شرح زیر است:
1 ـ مقدار میوه
مقدار میوه یا سبزی مورد استفاده معمولا 50 درصد محصول نهایی است، طبق استاندارد حداقل مقدار آن 45 درصد است.
2 ـ شکر
معمولا میزان شکر مصرفی برابر وزن میوه است.
3 ـ پکتین
حدود یک درصد است. با توجه به نوع میوه و پکتین موجود در آن این ماده به مقدار لازم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
4 ـ‌ اسید
اسیدیته محصول نهایی باید حداکثر یک درصد باشد. با توجه به نوع میوه، افزودن اسید (اسیدسیتریک یا جوهرلیمو معمولا استفاده می‌شود) تا رسیدن به اسیدیته لازم (5/3 = PH) صورت می‌گیرد.
آب
طبق استاندارد درصد ماده خشک محلول محصول نهایی حداقل 65 درصد باشد. اما میزان افزودن آب با توجه به نوع محصول و زمان پخت آن می‌تواند اختیاری باشد.
اساس تولید مربای صنعتی
1 ـ آماده‌سازی میوه یا سبزی
این مرحله شامل عملیات مختلف از قبیل سورتینگ، شست‌وشو، پوست‌گیری، هسته‌گیری، خرد کردن، خلال کردن و غیره است که با توجه به نوع محصول به روش‌های مختلف دستی و مکانیکی انجام می‌شود.
2 ـ تهیه شربت
اگرچه می‌توان شکر را مستقیما به داخل دیگ پخت حاوی میوه یا سبزی اضافه کرد ولی بهتر است که در مخزن دیگری شکر را در آب جوش حل کرده پس از صاف کردن شربت به وسیله صافی‌های پارچه‌ای آن را به دیگ پخت اضافهکرد.
در بعضی موارد نصف شکر را در آب حل می‌کنند و به محصول در دیگ پخت اضافه می‌کنند و بعد از اتمام پخت بقیه شکر را اضافه می‌کنند تا محصول به بریکس نهایی (غلظت مناسب) برسد.
3 ـ پخت
این عملیات به دو روش صورت می‌گیرد، یکی پخت در دیگ‌های روباز و دیگری پخت تحت خلأ.
در فرآیند پخت روباز‌ در فشار اتمسفر دمای محصول به حدود 105 ـ‌100 درجه سانتی‌گراد می‌رسد و باعث ایجاد طعم و رنگ مخصوص می‌شود.
در فرآیند تحت خلأ عمل جوشاندن در دمای 60 ـ 50 درجه سانتی‌گراد و خلأ 540 الی 640 میلی‌متر جیوه انجام می‌گیرد. در این روش میزان کاراملیزاسیون کاهش یافته، تغییر طعم کمتر محسوس می‌شود و از سوی دیگر رنگ محصول به‌خصوص در میوه‌هایی که نسبت به تغییر رنگ حساس هستند بهتر حفظ می‌شود.
پخت در دیگ‌های روباز (در فشار اتمسفری) یک فرآیند سنتی محسوب می‌شود. برای این کار از دیگ‌های روباز از جنس استیل ضدزنگ استفاده می‌شود که دوجداره بوده و بین دو جدار آنها بخار یا آب داغ به عنوان به عنوان محیط گرم‌کننده یا در مرحله خنک کردن محصول آب سرد جریان دارد.
معمولا ظرفیت این دیگ‌ها حدود 100 ـ 75 کیلوگرم است و به تعداد 4 الی 8 عدد مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین امکان تولید مداوم فراهم می‌شود. از سوی دیگر برای ممانعت از چسبیدن محصول به جدار دیگ و سوختن آن از همزن با دور 25 ـ‌ 16 دور در دقیقه در داخل آنها استفاده می‌شود.
برای خارج ساختن بخارهای تولیدشده طی فرآیند پخت بهتر است که در بالای هر دیگ یک هود هواکش نصب شود.
بارگیری مواد اولیه به داخل دیگ می‌تواند به صورت دستی با به وسیله نیروی وزن، پمپ‌ یا فشار هوا از مخزن اختلاط اولیه انجام بگیرد. بعد از بارگیری، شیر بخار باز شده و محصول را تا پخت آن و رسیدن به میزان ماده خشک محلول نهایی می‌جوشانند. نقطه پایان عمل با کنترل بریکس به وسیله رفراکتومتر (حداقل 65 درصد) یا اندازه‌گیری نقطه جوش (104 الی 106 درجه سانتی‌گراد)‌ مشخص می‌شود. در تشخیص نقطه پایان توسط اندازه‌گیری نقطه جوش باید با توجه به فشار اتمسفر نقطه جوش نهایی را تصحیح کرد. برای کنترل دقیق دما ترمومتدهای الکتریکی به نقطه مرکزی دیگ وصل می‌شود و می‌توان آن را طوری تنظیم کرد که لحظه رسیدن به دمای موردنظر را اعلام کنند. البته با ارزیابی حسی و تجربی هم می‌توان نقطه پایان را تشخیص داد. در نهایت اسید، پکتین، آروما و رنگ‌های مجاز مورد نظر را افزوده و مراحل بعدی پر کردن، درپوش‌گذاری و بسته‌بندی انجام می‌گیرد.

پخت تحت خلأ به روش‌های غیرمداوم و مداومصورت می‌گیرد. در روش غیرمداوم دیگ‌های پخت تحت خلأ با ظرفیت 2000 ـ 500 کیلوگرم محصول در هر ؟؟ به کار برده می‌شوند. این دیگ‌ها به شکل اواپراتورهایی از جنس استیل ضدزنگ ساخته می‌شوند و مجهز به همزن لنگری در داخل دیگ، ژاکت بخار، پمپ خلأ، شیر نمونه‌برداری، دریچه ورودی، شیشه نظارت و گاهی یک رفراکتومتر هستند.
در این روش ابتدا مخلوط اولیه در یک دیگ دوجداره مجهز به سیستم حرارت‌دهی و همزن تهیه می‌شود.
مخلوط میوه و شربت در این دیگ تا دمای 60 درجه سانتی‌گراد گرم شده، سپس توسط خلأ به داخل دیگ‌های پخت کشیده می‌شود. میزان فشار هوا در داخل اواپراتور طوری تنظیم می‌شود که محصول در دمای 60 ـ 50 درجه سانتی‌گراد بجوشد. این عمل تا رسیدن به بریکس نهایی حدود 65 درجه سانتی‌گراد ادامه می‌یابد. در این روش افزودن اسید و آروما و پکتین در اواخر مرحله پخت صورت می‌گیرد تا از تشکیل ژل زودهنگام که متعاقب آن مشکلاتی در فرآیند به وجود می‌آید پیشگیری شود.
بعد از این مرحله خلأ را می‌شکنند و اجازه داده می‌شود تا دمای محصول به حدود 90 درجه سانتی‌گراد افزایش یابد. این کار به منظور حصول اطمینان از سالم‌سازی محصول و تشکیل ژل پکتین انجام می‌گیرد.
تخلیه دیگ به وسیله پمپ، فشار هوا یا نیروی وزن انجام می‌شود.
سیستم APV و سیستم آلفالاول دو روش عمده تهیه مربا تحت خلأ به صورت مداوم هستند. در سیستم APV از یک اواپراتور صفحه‌ای جهت تغلیظ محصول استفاده می‌شود. این سیستم به علت فاصله کم بین صفحات به عمل‌آوری مرباهای حاوی قطعات یا سبزی یا سبزی ریز محدود می‌شود.
سیستم آلفالاول از یک مبدل حرارتی سطح تراش بهره می‌برد و قادر است قطعات درشت محصول را نیز فرآیند کند.
در سیستم APV مواد اولیه ابتدا در مخازن اختلاط اولیه مخلوط می‌شوند و بعد به صورت مداوم به داخل اواپراتور تغذیه می‌شوند. از آنجایی که زمان فرآیند در اواپراتور کوتاه است اگر ماده اولیه دارای So2 باشد لازم است که بعد از مخزن اختلاط یک گرمکن مقدماتی و فلاش تانک تعبیه شود. با حرارت دادن محصول در گرمکن So2 موجود خارج می‌شود. سپس محصول وارد اواپراتور می‌شود. این اواپراتور از نوع فیلم صعودی یا نزولی است که در آن توده محصول از میان صفحات استیل ضد زنگ که به وسیله بخار گرم‌شده عبور می‌کند و دمای آن تا نقطه ‌نظر جوش افزایش می‌یابد.
سپس مخلوط مایع و بخار حاصل وارد برج خلأ یا سپراتور شده، در آنجا در اثر خلأ موجود بخار از محصول جدا می‌شود. فراورده تغلیظ‌شده توسط پمپ از زیر محفظه بیرون کشیده می‌شود.
این سیستم برای تهیه مرباهای حاوی قطعات بسیار ریز مناسب است. سیستم آلفالاول بر اساس استفاده از یک مبدل حرارتی سطح تراش عمودی استوار است. ابتدا مواد اولیه در مخازن اختلاط تهیه و مخلوط می‌شوند، سپس به داخل سیستم حرارت‌دهی تغذیه می‌شوند که در واقع نوعی مبدل حرارتی سطح تراش است که در فشار پایین کار می‌کند.
محصول تا نقطه جوش گرم می‌شود و سپس وارد سپراتور می‌شود. بخارهای حاصل، در سپراتور توسط خلأ به کندانسور کشیده می‌شوند و محصول توسط یک پمپ با جابه‌جایی مثبت به سیستم پرکن منتقل می‌شود. در این روش (فرآیند مداوم) باید بریکس محصول به طور مداوم کنترل شود و بهتر است از یک واحد کنترل اتوماتیک بریکس مجهز به سیستم کنترل تغذیه اتوماتیک اوپراتوری استفاده شود.
4 ـ پر کردن و درپوش‌گذاری
پر کردن و درپوش‌گذاری برای تمام روش‌ها یکسان است و با استفاده از ماشین‌های پرکنی پیستونی گردان و یا به صورت دستی انجام می‌گیرد.
برای بسته‌بندی از ظروف شیشه‌ای استفاده می‌شود. این شیشه‌ها با سرعت ثابتی به دستگاه پرکن وارد شده، ‌در آنجا پر می‌شوند. سیلندرهای پرکن طی هر بار گردش دوباره پر می‌شوند. درپوش‌گذاری و دربندی به صورت دستی یا توسط دستگاه‌های دربندی خلأ ـ بخار انجام می‌گیرد.
دمای محصول در موقع پر کردن باید بین 95 ـ 85 درجه سانتی‌گراد باشد. کنترل این شرایط برای حصول اطمینان از شرایط بهینه برای توزیع میوه در مربا، به حداقل رسانیدن تغییرات وزن فراورده ناشی از تغییرات دانسیته و به دست آوردن یک محصول استریل ضروری است.
برای پایداری مربا از لحاظ میکروبی باید مقدار ماده خشک قابل حل آن حداقل 70 درصد باشد.
در مرباهایی که این مقدار کمتر است برای نگهداری محصول باید از فرآیند پاستوریزاسیون استفاده کرد.
اگر دمای پرکنی نیز از 185 درجه فارنهایت (85 درجه سانتی‌گراد) کمتر باشد عمل پاستوریزاسیون ضروری است. برای پاستوریزاسیون مربا از دمای 195 درجه فارنهایت استفاده می‌شود به طوری که دمای مرکز بسته باید به 185 درجه فارنهایت برسد.
5 ـ خنک کردن
برای خنک شدن، شیشه‌های حاوی مربا از زیر دوش‌های آب عبور می‌کنند به طوری که از افشان‌های اولیه با دمای 60 درجه سانتی‌گراد استفاده می‌شود تا از وارد آمدن شوک حرارتی و شکستن شیشه‌ها اجتناب شود. در مرحله‌ای دیگر خنک کردن با آب 20 درجه سانتی‌گراد انجام می‌گیرد.
شیشه‌های مربا پس از بیرون آمدن از دستگاه سردکن برای حذف رطوبت از میان جریان هوای گرم عبور کرده وارد ایستگاه بازرسی چشمی می‌شوند. برچسب‌زنی و کارتن‌گذاری و شیرینک مراحل واپسین مرباسازی در کارخانه هستند.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

dddddddddd

عضو جدید
کاربرد ازون

کاربرد ازون

سلام مي خواستم در موردكاربرد ازون در صنايع غذايي بدانم با ذكر منابع
جدیدا از اوزن برای رفع افلاتوکسین پسته استفاده می شود البته این فقط یک پروزه تحقیقاتی است و هنوز در حال بررسی است.

farzad-s

عضو جدید
ریشه ی واژه ی نکتار در ادبیات باستان

کوه المپ یا المپیس با ارتفاع ۲٫۹۱۹ متر (یا ۹٫۵۷۰ فوت) بلندترین کوه یونان است که درنیمه شمالی کشور یونان در نزدیکی دریای اژه و ما بین شهرهای لاریسا و سالونیکا واقع شده. المپ اقامتگاه رئیس خدایان یونانی زئوس بود. همچنین بهترین خدایان یونان معابد و کاخ هایی در قله ی آن داشتند. در آنجا بود که خدایان گرد هم می آمدند تا از شراب لذیذ خدایان یونان نکتار (Nectar) و امبروزیا (Ambrosia) که به آنان زندگی جاودانه میداد بنوشند

farzad-s

عضو جدید
آشنایی با CMC

هيدروکلوئيدها، کربوهيدرات های پيچيده ای هستند که برای اصلاح بافت، کنترل کريستاليزاسيون، جلوگيری از آب انداختن محصول يا سينرسيس، پوشش دهی مواد عطری و طعمی، افزايش پايداری فيزيکی، تشکيل فيلم، توليد ساختار ژلی و افزايش قوام در مواد غذايی مايع، نيمه مايع و نيمه جامد استفاده می شوند. بسياری از آنها در بدن انسان متابوليز نمی شوند و انرژی (کالری زايي) پايينی دارند و می توان از آنها به عنوان ترکيباتی مفيد در غذاهای رژيمی استفاده کرد. معمولاً هيدروکلوئيدها بطور مستقيم بر عطر و طعم و مزه مواد غذايی تاثير ندارند اما در تشکيل ژل، نگهداری آب، امولسيون کنندگی و نگهداری عطر و بو موثر می باشند.
سلولز يکی از مهمترين ترکيبات آلی شناخته شده بوده و بدليل اينکه يکی از اجزاء اصلی ديواره سلولی بيشتر گياهان است, عمده ترين کربوهيدرات شناخته شده در زمين می باشد. سلولز هومو پليمری است با وزن مولکولی بالا, خطی, غير محلول در آب که واحدهای بتا-دی-گلوکوپيرانوز با باند 1و4 به هم متصل شده اند. مولکولهای سلولز می توانند به شکل های مختلف از جمله شکل پلی کريستال و فيبری وجود داشته باشند. سلولز در حلال های قطبی خصوصاً آب به ندرت حل می شود و برای اينکه بتواند بصورت محلول درآيد يا بايستی پيوندهای هيدروژنی آن باز شود و يا اينکه با اصلاح سازی سلولز با ترکيباتی خاص, آن را بصورت محلول در آورد.
از سلولز می توان بسياری از ترکيبات از جمله نيترات سلولز، استات سلولز، هيدروکسی اتيل سلولز و کربوکسی متيل سلولز را بدست آورد. از جمله اين مشتقات کربوکسی متيل سلولز را می توان نام برد که بدليل داشتن خواصی چون حلاليت در آب سرد و گرم، ايجاد ويسکوزيته در محلول، توانايی تشکيل فيلم، خاصيت چسبندگی، بی ضرر بودن برای بدن، تشکيل سوسپانسيون، توانايي نگهداری آب و مقاومت به روغن، چربی و حلال های آلی کاربرد وسيعی در فرمولاسيون، فرآوری و توليد مواد غذايی مختلف دارد.
امروزه با توجه به گسترش علم و توليد محصولات جديد، استفاده بهينه از مواد اوليه بويژه مواد اوليه ارزان قيمت جهت توليد مواد غذايی مورد توجه بسياری از کشورها قرار گرفته است. روند توليد محصولات غذايی به شکل کنونی در کشور در مواردی همراه واردات مواد مورد نياز کارخانه بوده و مشاهده می شود که بخصوص در زمينه تأمين مواد افزودنی مصرفی کارخانه ها غالباً وابستگی به خارج وجود دارد. بنابراين چنانچه بتوان برخی از اين مواد را در داخل تهيه کرد از جنبه اقتصادی کمک زيادی به کارخانه های صنايع غذايي خواهد بود. برخی از کارخانه های صنايع غذايي، محصولات جانبی و ضايعاتی دارند که چنانچه بخوبی مورد استفاده قرار گيرند، از ارزش بالايي برخوردار خواهند بود.
اکثر پلی ساکاريدها بدليل داشتن سه گروه هيدروکسيل در حلقه گليکوزيلی خود قابليت اين را دارند که با يک يا چند مولکول آب واکنش داده و بصورت هيدراته در آيد. بنابراين در يک محيط آبی پلی ساکاريدها تمايل به جذب آب داشته ورم کرده و به صورت جزئی يا کامل در آب حل می شوند.
سلولز و مشتقات اصلاح شده آن بدليل اينکه کالری زايي ندارند به عنوان فيبرهای رژيمی بکار رفته و از دستگاه گوارش انسان بدون هيچ تغييری عبور می کنند. سلولز خالص شده به عنوان يک ترکيب غذايي در فرمولاسيون غذاها بکار می رود. سلولز با کيفيت بسيار بالا معمولاً بعد از تهيه خمير از چوب و خالص سازی آن تهيه می شود. خلوص شيميايي برای سلولز بدليل اينکه بسياری از ترکيبات ديواره سلولی سلولزی گياه در همه ميوه و سبزيجات وجود دارد برای غذا لزومی ندارد همچنين استفاده از پودر سلولز در غذا بدليل تغييرات بسيار کم در رنگ, عطر و طعم و عدم ايجاد آلودگی ميکروبی, بلا مانع است. استفاده از سلولز و مشتقات آن در طيف وسيعی به عنوان فيبر, فيلم, پلاستيک, پوشش, کاغذ و محصولات چوبی, سوسپانسين کننده, در دنيا در حال افزايش می باشد.

تعريف کربوکسی متيل سلولز :
کربوکسی متيل سلولز بيشتر به فرم نمک سديمی آن توليد مي گردد و از دو واحد β-D-glucose و β-D-glucopyranose 2-O-(carboxymethyl)-monosodium salt تشکيل شده که توسط باند گلوکوزيدی بتا 1و4 به هم متصل گشته و بصورت غير تصادفی در کل ماکرومولکول پخش شده است. کربوکسی متيل سلولز مولکولی خطی، يونی، سنتتيک، بی بو و بی مزه بوده و بسته به درجه خلوص، رنگ آن از سفيد تا کرم رنگ قابل تغيير می باشد.
خصوصيات فيزيکی و شيميايي مشتقات سلولز متاثر از نوع و ماهيت ترکيب جانشين شده(استخلافی), درجه استخلاف, ميزان پخش شدگی اين ترکيب در کل مولکول, وزن مولکولی است.
درجه استخلاف يک مشتق سلولزی عبارتست از ميانگين تعداد گروه های هيدروکسيل واکنش داده به يک واحد گلوکز بی آب يا به عبارتی ديگر تعداد مکان های جانشين شده در يک واحد گلوکز بي آب توسط يک ترکيب جانشين شونده, درجه استخلاف يک پليمر اصلاح شده گفته می شود. همانطور که در شکل 1 مشاهده می شود هر واحد گلوکز بی آب دارای سه گروه هيدروکسيل بوده بنابراين بيشترين درجه استخلاف 3 خواهد بود. خواص شيميايي و فيزيکی يک مشتق سلولزی بستگی فراوانی به درجه استخلاف آن ترکيب دارد.
مواد اوليه مصرفی برای توليد کربوکسی متيل سلولز :
هر مادهای که به نحوی دارای سلولز باشد می توان از آن به عنوان منبع توليد کربوکسی متيل سلولز مورد استفاده قرار گيرد. امروزه در بعد تجاری برای توليد آآ
کربوکسی متيل سلولز از چوب و پنبه استفاده می شود. اما ازز آنجا که استفاده از چوب بدليل کمبود آن محدود شده است، محققين بسياری در جستجوی آن هستند تا سلولز را از منابع مختلفی استخراج کرده و با تبديل آن به کربوکسی متيل سلولز محصولی جديد با خواص بهتر توليد کنند. از جمله شناخته شده ترين منابع جديد سلولز می توان به تفاله چغندرقند و باگاس اشاره کرد.
ساختار مولکولی و خصوصيات کربوکسی متيل سلولز:
کربوکسی متيل سلولز از جمله مواد هيدروکلوئيد و مشتقات اتری سلولز می باشد که بدليل داشتن خواص متعدد ذکر شده دارای کاربرد وسيعی در فرمولاسيون، فرآوری و توليد مواد غذايی مختلف است. در صنايع غذايی از آن به عنوان پايدارکننده، غليظ کننده، سوسپانسيون کننده و نگهدارنده آب استفاده می شود و در انواع بيسکويت، کيک، بستني، نوشابه های ميوه ای، سس ها، سوپ های خشک و غذاهای رژيمی کاربرد دارد. کربوکسی متيل سلولز گذشته از صنايع غذايي کاربردهای فراوانی در ساير صنايع از جمله آرايشی، دارويی، مواد شوينده و پاک کننده، منسوجات، کاغذ سازی، آفت کش ها، سراميک، چسب ها، مواد چرب کننده و صنعت سيمان دارد.
در شکل 2 ساختار مولکولی کربوکسی متيل سلولز نشان داده شده است. کربوکسی متيل سلولز مولکولی خطی، آنيونی، سنتتيک، بی بو و بی مزه بوده و بسته به درجه خلوص، رنگ آن از سفيد تا کرم رنگ قابل تغيير می باشد.
کربوکسی متيل سلولز از واکنش سلولز قليايي با سديم کلرو استات تهيه شده و جهت مصارف صنعتی درجه استخلافی در حدود 4/0 تا 8/0 دارد اما برای استفاده در مواد غذايي کربوکسی متيل سلولز مناسبی است که درجه استخلاف آن 7/0 باشد.
برخی از کاربرد کربوکسی متيل سلولز
ميزان توليد کربوکسی متيل سلولز در جهان در حدود 105 × 3 تن بوده و بالغ بر 300 نوع مختلف از آن با درجه استخلاف و خلوص و خواص رئولوژيک مختلف توليد و استفاده مي گردد. يکی از مهمترين خواص کربوکسی متيل سلولز قوام دهندگی و تغيير ويسکوزيته می باشد و در ميان تمام پلي ساکاريدها کربوکسی متيل سلولز بيشتر از همه در دسترس بوده و بسيار ارزانتر می باشد و پايداری زيادی به تنش از خود نشان می دهد. ازجمله خواص مهم پليمرهای کربوکسی متيل سلولز، آسانی حمل و نقل، عدم تاثير بر pH سوسپانسيون ها و ظرفيت تشکيل توده های بزرگ می باشد .علاوه بر کاربرد های ذکر شده محققين از کربوکسی متيل سلولز به عنوان يک منبع مهم در صنايع مختلف استفاده کرده اند در يکی از جديدترين اين تحقيقات کربوکسی متيل سلولز در پوشش دهی ميوه هايی مانند هلو وگلابی استفاده شده است.

farzad-s

عضو جدید
تقلبات عسل

تقلبات عسل

انواع عسل:
تصور اینکه زنبور های برخی ازنژادها، عسل های خوشمزه تریا خوش رنگتری را جمع آوری می کنند عقیدهای یامیانه و خلاف واقعیت است.
چون نژاد زنبور ها در مزه ، رنگ وبوی عسل هیچ اثری نمی تواند بگذارد و عسل را بر حسب منبع جمع آوری شهد گل و یا به عبارت دیگر نوع گیاه طبقه بندی می کنند.مثل عسل مرکبات ، عسل شبدر ، عسل یونجه ، عسل اقاقیا ، عسل گون و غیره
ارزیابی و داوری در مورد عسل:
مهمترین عامل در ارزیابی عسل عطر و درجه خلوص ان از مواد خارجی است.
عوامل دیگری که در ارزیابی عسل اهمیت دارند، مقدار آب موجود در عسل و عاری بودن از کریستال می باشد که در درجه دوم اهمیت قرار دارند.جهت داوری و ارزیابی عسل میتوان بشرح زیر برای هر یک از مشخصاتنسبت به اهمیت ان نمره داد.
١- چگالی عسل ٢٠ نمره (تمام عسل هایی که بیشتر از ٦/ ١٨درصد آب دارند فاقد کیفیت لازم هستند.)
٢- عاری بودن از کریستالها ١٠ نمره
٣- درجه خلوص وتمیز بودن عسل(شفافیت) ٣٠ نمره
٤- تمیز و یکنواخت بودن ظرف عسل ١٠ نمره
٥- طعم وعطر عسل ٣٠ نمره
در ایران به خصوص در مناطق روستایی به علت تنوع زیاد نباتات و استفاده زنبوران عسل از گیاهان وحشی و کوهستانی عسل ها معمولا مخلوط هستند و عسلهایی را که از شهد نباتات کوهستانی تهیه میگردد بنام عسل های کوهستانی نام گذاری می کنند.
در مورد ارزیابی و داوری عسل در بعضی از کشور های جهان عسل را بسته به میزان شفافیت ، مقدار آب و عطر آن از یک تا چهار ویا بر حسب حروف لاتین (D.C.B.A) درجه بندی می کنند.
شفافیت عسل بستگی به وجود دانه های گرده ، حباب های هوا و سایر مواد معلقه در عسل دارد.
طعم و عطر عسل بستگی به نوع گلی که شهد آن توسط زنبور جمع آوری شده است دارد.
رنگ عسل یک فاکتور تعیین کننده کعفیت عسل نبوده و از بی رنگی تا زرد کهربایی و حتی قرمز وتیره رنگ تغییر می کند.
مثال:
عسل اقاقیا ← بی رنگ عسل اویشن ← قرمز
عسل گون ← بی رنگ عسل شوید ← پر رنگ
ترکیبات عسل:
١- آب: مقدار رطوبت عسل بستگی به مقدار شهد گل ، شرایط ذخیره شدن ان در سلولهای قاب و همچنین شرایط جوی خارج از کندو دارد.
عسل های مختلف معمولا بین٪٢٠- ١٣رطوبط دارند.و همانطور که ذکر شد در عسل درجه یک میزان رطوبت ٦/ ١٨درصد است.
رطوبت عسل به وسیله رفراکتومتر (بازتاب سنج)قابل اندازهگیری است.
قندها:
حدود٪٩٩- ٩٥ مواد جامد عسل را قند ها تشکیل می دهند.حدود٢٠نوع قند مختلف در عسل وجود داردکه بر اساس پیچیدگی و اندازه مولکولی می توان انها را طبقه بندی نمود.شیرینی عسل ٢٥برابر قند معمولی یعنی ساکارز وی باشد.(بعلت وجود قندهای مختلف در عسل).
مهمترین قندهای موجود در عسل:
١- لوولوز(فروکتور)٣٨٪ :قندهای عمده عسل می باشند و عمده شیرینی عسل از این دو قند است.
٢- گلوکز٣٠٪ : قندهای عمده عسل می باشند و عمده شیرینی عسل از این دو قند است.
٣- ساکارز :١-٢٪ (تغییرات تا ٨٪)
٤- کمتر از ١٠٪ میلیسیتوزو قندهای دیگر مانند مالتوز، لاکتوز و غیره.
لو ولوز مسئول خاصیت رطوبت پذیری عسل بوده وحلالیت پذیری بیشتری نسبت به دکستروز (دی گلوکز)دارد:
به طور کلی اب وقندها حدود %97.9 ترکیبات عسل را تشکیل می دهندو مواد دیگر حدود %2.1 عسل را تشکیل می دهند.
٣- اسیدها:
در عسل اسیدهای مختلفی وجود دارد که بدلیل شیرینی زیاد عسل اشکار نیستند.
بدلیل وجود این اسیدها عسل دارای PH اسیدی می باشد.(PH~3.9)
قبل از ورود به بحث اصلی ذکر این نکته ضروری است که ما دو لغت مشابه با دو معنی متفاوت داریم: (عسل تقلبی و عسل مصنوعی) عسل مصنوعی یا صنعتی عسلی است که از تغلیظ آب میوه ها تحت فرایندهای خاصی بدست می آید مانند عسل خرما،ولی عسل تقلبی از راههای مختلف بوجود می آید که در این مورد بحث خواهیم کرد.
عدهای معتقدند که وقتی که عسل متبلور شده و در اصطلاح عامیانه شکرک زد ، تقلبی بوده و عسل سالم و طبیعی همیشه صاف و شفاف باقی می ماند ، در صورتی که این طرز فکر اشتباه می باشد.
عسلهای مختلف در طول مدت نگهداری ایجاد کریستال می نمایند، برخی در هنگام تهیه و برخی در هنگام چند ماه و حتی چند سال شکرک می زنند.
سرعت شکرک زدن به عوامل مختلفی از جمله نسبت بین گلوکز و فروکتوز بستگی دارد.
مقدار فروکتوز عسل معمولا بیشتر از میزان گلوکز است و هر چه قند میزان فروکتوز کمتر باشد، شکرک زدن زودتر و سریعتر انجام می شود.عمل رس کردن عسل یا کریستالیزا سیون عسل بر اثر عوامل مختلفی صورت می گیرد.همانطور که ذکر شد عسل بعلت درصد بالای مواد قندی که دارد مادهای جامد است که تحت شرایط بسیار شکنندهای بصورت مایع قرار دارد (ماده اشباع شده قندی) و اگر شرایط مطلوب مهیا گردد رس میکند که این پدیده به ترکیبات عسل، شرلیط انبار و بسته بندی و ذخیره شدن عسل بستگی دارد.
عوامل موثر در پدیده کریستالیزا سیون :
١- درجه حرارت محیط: درجه حرارت ١٦درجه سانتیگراد حرارت مطلوب برای تبلور می باشد.
٢- دیاستاز: باعث جذب ذرات ریز عسل و رسوب ان ها می شود.(ته نشین شدن عسل).
٣- آب: رسوب عسل بصورت گلوکز هیدراته میباشد که در تنیجه نسبت ( ← D گلوکز/ W ← آب ( در عسل در عمل کریستالیزه شدن عسل بسیار مهم می باشد.
٤- مقدار گلوکز: هر چه مقدار گلوکز عسل بیشتر باشد تمایل عسل به رسوب کردن بیشتر است.
مثال : عسل افتابگردان اساسا از گلوکز تشکیل یافته حدود ٣هفته تا یک ماه طول می کشد تا رس کند.
٥- اجسام و مواد خارجی در عسل.
٦- نوع عسل و گیاهان عسل زا.
به هر حال به جز چند گیاه خاص در دنیا عسلی وجود ندارد که دیر یا زود در اثر ماندن متبلور نشود و در صنعت برای جلوگیری از متبلور شدن عسل در کارخانه های بسته بندی عملیاتی روی عسل صورت می گیرد.از جمله حرارت دادن عسل، افزودن جوهر لیمو به مقدار کم به عسل و غیره.
البته همانطور که ذکر شداین عملیات باعث عقب افتادن پدیده کریستالیزا سیون میشود ولی از متبلور شدن عسل جلوگیری نمی کند.
در بعضی از کشور های اروپایی مردم عسل را به صورت شکرک زده مصرف میکنند و حتی گاهی از اوقات با اضافه کردن مواد پودری (پودر قند) خود باعث تسریع این امر می شوند ولی در کشور ما خلاف این عقیده وجود دارد و مردم عسل شکرک زده را مصرف نمی کنند و انرا نشانه کیفیت پایین عسل می دانند.
در هر حال نظریات مختلفی در بین مردم وجود دارد که از طریق هیچکدام از این روشها نمیتوان به تقلبی بودن یا سالم بودن عسل پی برد.برای این امر حتما باید به ازمایشگاههای صنایع غذایی و تغذیه مراجعه کرد.
در این قسمت چند روش ازمایشگاهی مرسوم برای بررسی ذکر می گردد:
١- اندازه گیری میزان ساکاروز موجود در عسل :
این روش ساده ترین روش آزمایشگاهی بوده و همانطور که ذکر شد میزان ساکاروز موجود در عسل ٨-٢٪ درصد متغیر است.
البته حد معمول این اعداد (١-٢) درصد در نظر می گیرند.
در صورتی که در اثر تقلب در مناطقی که قیمت شکر ارزان است برای تقلب به عسل شکر اضافه شود ساکاروز عسل بیشتر از حد ذکر شده میگرددکه توسط ازمایش فریلینگ وتوسط دستگاه ساکرامات در آزمایشگاه می توان به میزان ساکاروز عسل پی برد.
البته افراد سودجو عسل را نیز حرارت می دهند که در متد های دیگر به ان اشاره می گردد.
٢- تعیین نسبت بین قندهای فروکتوز و گلوکز در عسل :
همانطور که در قسمت مواد متشکله عسل اشاره شد میزان فروکتوز عسل حدود ٣٨درصد و گلوکز حدود ٣٠درصد می باشد. جهت تشخیص خلوص عسل تعیین نسبت بین قندهای فروکتوز و گلوکز دارای اهمیت است چون این نسبت در عسل های طبیعی و عسلهای مصنوعی متفاوت است.
عسل طبیعی و خالص ١٠٠/ ١١٩- ١٠٦= گلوکوز / فروکتوز ( لولوز)
عسل مصنوعی ١٠٠ / کمتر از ٩٥ = گلوکوز / فروکتوز ( لولوز)
در نتیجه هرگاه بعنوان تقلب قندهای مصنوعی به عسل اضافه گردد (به جای اضافه کردن ساکاروز یا شکر قندهای فروکتوز و گلوکز اضافه گردد این نسبت نیز تغییر می کند) .
نسبت بین این دو قند اثرات مهمی در پدیده رس کردن یا کاتالیزاسیون عسل نیز دارد.
برای تعیین میزان این دو قند در عسل از روشهای یدومتری یا روش نورپلاریزه استفاده می گردد که روش ازمایش مربوط به رشته صنایع غذایی است که از ذکر ان خودداری می گردد.
٣- جستجوی دیاستاز :
همانطور که ذکر شد در عسل طبیعی آنزیم های آمیلاز ، کاتالازو اینورتاز یافت می شوند وعسل حرارت دیده ویا عسل مصنوعی فاقد آنزیم می باشد بنابراین با جستجوی آنزیم در عسل می توان به تقلبی بودن یا نبودن عسل پی برد.

روش آزمایش :
یک قسمت عسل را با دو قسمت آب استریل مخلوط کرده ، ١٠سانتی متر مکعب از این محلول را با ١سانتیمتر مکعب محلول نشاسته ١درصد مخلوط نموده ، یک ساعت در حرارت درجه سانتیگراد به حال خود میگذاریم.
پس از آن ١سانتیمتر مکعب ید محلول (gr ١ید + gr ٢٠یدور پتاسیم + ٣٠٠ سانتیمتر مکعب آب مقطر) به ان اضافه نموده و با لوله شاهد که به همین ترتیب ولی بدون حرارت دادن تهیه کرده ایم از نظر رنگ مقایسه می کنیم.
اگر عسل طبیعی باشد و یا آنرا گرم نکرده باشند ، آنزیم های موجود در آن روی محلول نشاسته اثر نموده و آنرا هضم می کنند در لوله گرم شده رنگ زیتونی یا قهوهای ظا هر می گردد، در حالیکه در لوله دوم رنگ محلول آبی سیر متمایل به قهوهای با قی می ماند یعنی آنزیم ها روی نشاسته اثر نمی کنند.
بنابراین در عسل طبیعی رنگ در لوله یکسان نیست ولی اگر عسل حرارت دیده یا تقلبی باشد رنگ دو لوله یکسان خواهد بود.

٤- انحراف نورپلاریزه :
همانطور که ذکر شد قند های عسل دارای درجه انحراف نورپلاریزه خاص خود می باشند.
در این آزمایش با استفاده از دستگاه های دقیق تر می توان خلوص عسل را تعیین کرد.
gr ٢٠ عسل را در٢٠ سانتیمتر مکعب آب سرد حل کرده ، ٤٠ سانتیمتر مکعب اتر اتیلیک به آن افزوده و آنرا به آرامی بهم زده و مخلوط می کنیم.قسمت اتری را در یک بشر کوچک وارد کرده ومی گذاریم تبخیر شود.بایمانده تبخیر را در١٠سانتی متر مکعب اتر حل کرده و به ٢ سانتیمتر مکعب از این عصاره اتری٢ سانتیمتر مکعب محلول یک در صد رزورسینول در اسید کلریدریک قوی اضافه می کنیم.
هرگاه بلا فاصله رنگ صورتی در قسمت اسیدی ظاهر شود ، نتیجه مثبت بوده و دلیل وجود قند اینورت مصنوعی در نمونه است.
این رنگ صورتی پس از٢٠ دقیقه تیره شده و تبدیل به رنگ قرمز آلبالویی در حد فاصل دو قسمت اتری و اسیدی میگردد.هرگاه قند اینورت از تاثیر آنزیم اینورتاز بر ساکاروز ایجاد شده باشد فاقد (H.M.F ) خواهد بود و نتیجه آزمایش فوق منفی خواهد بود.همچنین نتیجه این آزمایش در مورد عسل طبیعی که حرارت دیده باشد مثبت است. (وجود H.M.F را در عسل طبیعی که ١٠٠درجه سانتیگراد حرارت دیده است با کروماتوکرافی کاغذی می توان تشخیص داد.) H.M.Fاز اثر اسیدها و حرارت بر قند های ساده خصوصا فروکتوز بوجود می آید.بدین ترتیب که فروکتوز ٢مولکول آب از دست داده و تبدیل به H.M.F می گردد.تشکیل H.M.Fاز گلوکز کاملا پیچیده تر می باشد.
سطوح H.M.F در عسل تازه صفر می باشد وبه تدریج تحت اثر گرمای محیط و انبار افزایش می یابد و هرچه گرما بر حسب واحد/زمان بیشتر باشد مقدار H.M.F نیز بیشتر می باشد.
در مورد میزان استاندارد این عسل کشورهای مختلف بررسی های مختلفی انجام داده اند.
در آسیا کشور عربستان سعودی ودر اروپا کشور آلمان به میزان بسیار پیشرفته ای در این مورد ازمایشات وتحقیقات صورت داده اند.استاندارد جهانی نیز در سال ( ١٩٨٦) جدول تازهای در این مورد انتشار داد.
به طور کلی میزان H.M.F در عسل در این استاندارد mg/kg١٥-٨٠ در نظر گرفته اند.
در کشور ما این میزان mg/kg٥ در نظر گرفته می شود.
در کشور های اروپایی رد کردن بسیاری از عسل های با کیفیت بخاطر پایینی تحمل H.M.F به طور غیر ضروری باعث محدود کردن بازار می شود.در مورد دیاستاز محاسبه آن به عنوان یک فاکتور اصلی در اندازه گیری کیفیت عسل بعلت تنوع بینهایت در سطوح ابتدایی آن نمی تواند به عنوان فاکتور اصلی مورد استفاده قرار گیرد.
همچنین برای کنترل کیفی عسل تجزیه شیمیایی ، بررسی خواص فیزیکی نوری و معیارهای ارگانولپتیکال ضروری است.
برای پرهیز از سوء استفاده از عسل وفریب مردم و تولید عسل تقلبی دولتهای بسیاری از کشورها مایل به کنترل صحیح عسل می باشند.
هفت قانون طلایی کیفیت عسل :
عوامل کنترل کننده عسل که به هفت قانون طلایی معروف هستند شامل موارد ذیل می باشند.
١- عسل باید خالص بوده و با ماده دیگری مخلوط نشود.یعنی با توجه به قوانین مواد غذایی چیزی به آن اضافه یا کم نگردد.
٢- عسل باید رسیده باشد یعنی بیش از نصف سلول های شان عسل دارای درپوش های مومی می باشند.
٣- جهت حفظ ترکیباتی مثل مواد معطر، آنزیم ها ، مواد ضد میکروب و رنگدانه ها باید عسل در شرایط طبیعی خود نگهداری شود.
٤- عسل باید تمیز بوده فاقد ذرات موم ، اجزای بدن زنبورها و سایر حشرات باشد.
٥- عسل به صورت مایع (شفاف) وکریستالی باید از غلظت خوبی برخوردار باشد.
٦- عسل باید به خوبی بسته بندی شده و همچنین برچسب مناسبی داشته باشد.
٧- برچسب عسل باید حاوی اطلاعات صحیحی شامل منشا گیاهی عسل ،تغذیه زنبور و نام زنبوردار آن باشد.
اطلاعات روی برچسب عسل بایستی همواره صحیح باشد و خریدار را گمراه نکند.
روشهای مرسوم در فرهنگ عوام برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی پشتوانه علمی نداشته و روشهای صحیح و قاطعی نیستند.البته این مسئله یک امر طبیعی است زیرا عسل دارای خصوصیات پیچیدهای بوده و نیز تحت تاثیر مستقیم شرایط محیطی قرار می گیرد.مثلا در محیط های گرم به شدگی روان شده ودر محیط سرد بسیار سفت و چسبنده است.همچنین در محیط مرطوب براحتی رطوبت جذب می کند و در محیط خشک رطوبت آن کاهش می یابد.نور مستقیم خورشید نیز براحتی ترکیبات آنرا تحت تاثیر قرار می دهد.
پس تشخیص عسل طبیعی مرغوب توسط خریداران بدون استفاده از وسایل آزمایشگاهی کار مشکلی است.البته زنبورداران و افرادی که با فرآوری عسل سرو کار دارند تشخیص تجربی تسبتا خوبی دارند ولی هنوز روش ساده ای برای مردم وجود ندارد که بتوانند براحتی عسل تقلبی رااز عسل طبیعی تشخیص دهند.البته در ازمایشگاه با دستگاههای ساده مرغوبیت و صدمات مختلفی که به عسل وارد شده قابل اندازه گیری لست.جهت اینکه یک دید کلی برای خریداران عسل ایجاد کنیم .
چند توصیه :
١- عسل را از فروشگاه های معتبر خریداری نمایید.
٢- توجه به برچسب روی شیشه عسل که باید حاوی نام و نشان شرکت تولیدی ، شماره پروانه بهداشتی ، وزن وغیره باشد.
٣- مسئله مهم که هنوز به صورت شبهه ای برای بسیاری از مردم باقی مانده شکرک زدن عسل است.
باید توجه داشت که اکثر عسل ها پس از مدتی شکرک می زنند.البته زمان شکرک زدن عسل بسته به نوع گیاه ، میزان و نوع ذرات در عسل و غیره فرق می کند.
جهت مایع کردن عسل شکرک زده باید ظرف عسل نیم ساعت در دمای ٦٥-٧٠ درجه سانتیگراد قرار گیرد.
بحث :
توصیه هایی در مورد نگهداری عسل :
١- سعی شود در هنگام خرید عسل حتما عسل هایی خریداری گردد که دارای نشان استاندارد و دارای بسبه بندی سالم باشد و حتی الامکان ترکیبات موجود در عسل و نوع عسل روی ظرف عسل نوشته شده باشد.

منابع :
١- شهرستانی ، ن (١٣٦٨) . زنبور عسل و پرورش آن ، مرکز نشر سپهر
٢- عبادی ، رحیم ، احمدی . عسل (١٣٦٩) . پرورش زنبور عسل، انتشارات راه نجات اصفهان .
٣- سید جواد سعادتمند (پاییز١٣٧٨) عسل تقلبی ، انتشارات آییژ .
4.Dietz , A(1990).The hive and honey bee .

عليرضا فرخي فريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
مطالب زيادي دارم اميدوارم بدرد كسي بخوره

مطالب زيادي دارم اميدوارم بدرد كسي بخوره

بررسي تاثير درجه استحصال آرد بر تركيب آرد، خواص رئولوژي خمير وكيفيت نان

مقدمه

بر اساس تحقيقات و بررسيهاي بعمل آمده، عمده ترين گروه غذايي در تأمين انرژي و پروتئين دريافتي در رژيم غذايي افراد كشور، نان مي باشد (1). بويژه اين امر در مورد اقشار كم درآمد جامعه كه غذاي اصلي آنها نان مي باشد، حائز اهميت است. با توجه به اينكه در كشور ما اكثريت مردم در سطح متوسط وكم درآمد جامعه قرار دارند، لذا هر گونه تحقيقي در رابطه با بهبود كيفيت نان در كشور ما كاربردي و مثمرثمر خواهد بود.
كيفيت نان تا حدود زيادي وابسته به تركيب آرد بوده و عوامل متعددي در اين رابطه تاثير گذار مي باشند. در رابطه با ويژگيهاي آرد، يكي از فاكتورهايي كه روي كيفيت نان مي تواند تاثير داشته باشد، درجه استحصال آردمي باشد. با توجه به اينكه اختلاف قابل ملاحظه اي در تركيب آندوسپرم و پوسته دانه گندم وجود دارد، آردهايي كه درجه استحصال مختلف دارند، از لحاظ تركيب و ميزان پروتئين يكسان نخواهند بود و امروزه ثابت شده كه تركيب آرد و بويژه مقدار و كيفيت پروتئين آن از فاكتورهاي عمده در تعيين كيفيت نان مي باشند.
از عمده ترين نانهاي مسطح كه در سطح وسيع در ايران پخت و به مصرف مردم مي رسد، مي توان نانهاي لواش، بربري، سنگك و تافتون را نام برد. در تهيه نان سنگك از آرد تقريبا كامل (با درجه استحصال 98%) استفاده مي شود. درصد استحصال آرد مورد استفاده براي تهيه نانهاي بربري، تافتون و لواش به ترتيب در حدود 81%، 5/86% و 5/86% مي باشد كه اين ارقام صرفاً بر اساس معيارهاي اقتصادي توسط واحدهاي توليد كننده آرد در نظر گرفته شده است (1، 5 و 6).

درجه استحصال آرد[1]

هر چند كه تعريف واژه درجه استحصال آرد در خود كلمه نهفته است، اما اگر در كاربرد اين واژه دقت نشود ممكن است مفهوم آن مبهم باشد. دو نوع اشتباه عمده كه در تعريف اين واژه اغلب مشاهده مي شود، انتخاب روش مورد استفاده جهت محاسبه آن و استفاده از واژه بازدهي آرد[2] بجاي استحصال آرد مي باشد (3).
نسبت گندم بازيابي شده به‌شكل آردتوسط فرايند آسياب كردن، درجه استحصال آرد ناميده مي‌شود (3). در تعريف ديگر،تعدادقسمتهاي وزني آردحاصل ازآسياب كردن يكصدكيلوگرم گندم‌رادرصداستحصال‌آردناميده‌اند (2).
درجه استحصال آرد ممكن است بوسيله يكي از روابط پنجگانه ذيل محاسبه گردد (3).
الف) بر اساس گندم دريافت شده (گندم پاك نشده).

100 × وزن آرد = درصد استحصال

وزنگندم پاك نشده

ب) بر اساس گندم خشك تميز كه براي عمليات نم زدن و متعادل كردن[3] مورد استفاده قرار مي گيرد.

وزن گندم خشك تميز

ج ) بر اساس گندم تميز حالت داده شده كه وارد اولين غلتك خرد كننده مي شود.
وزن گندم تميز حالت داده شده

د ) بر اساس كل محصول بدست آمده از فرآيند آسياب كردن گندم.
وزن آرد + وزن محصولات جانبي فرآيند آسياباني (خوراك دام)

و ) بر اساس مجموع فرآيندهاي آسياب.
100× وزن آرد = درصد استحصال
وزن آرد + وزن خوراك دام + وزن مواد باقيمانده روي الكهاي آسياب

از مهمترين روشها براي بيان كردن درصد استحصال مي توان به روابط (الف) و (ج) اشاره نمود. رابطه (الف) يك ارزيابي از ارتباط هزينه مواد اوليه و آرد حاصل شده مي باشد و رابطه (ج) كارايي فرايند آسياباني را نشان مي دهد.
بازدهي آرد بر خلاف مفهوم متداول واژه بازده، بيانگر مقدار آرد حاصل از يك مقدار معيني از گندم نيست، بلكه بصورت مقدار گندم مورد نياز براي توليد مقدار معيني آرد (معمولا يكصد پوند) تعريف مي شود (3).

تأثير درجه استحصال بر تركيب و ويژگيهاي آرد

1-4- درصد استحصال و خاكستر آرد
با افزايش درصد استحصال آرد مقدار خاكستر آن نيز افزايش مي يابد. زيرا مقدار املاح معدني كه ناشي از حضور لايه هاي بيروني تر دانه گندم است، در آردهاي با درصد استحصال بالا، زيادتر مي باشد (7).
2-4- درصد استحصال و رنگ آرد
با افزايش درصد استحصال، رنگ آرد افزايش پيدا مي كند. با توجه به اينكه در آردهاي با درصد استحصال بالا، حضور مواد غير آندوسپرمي بيشتر مي باشد، لذا حضور اين اجزاء باعث تيره رنگ شدن آرد مي شوند. تغييرات رنگ آرد تا استخراج 65% اندك است. مابين 65 تا 70 درصد، رنگ آرد افزايش مي يابد و در استخراج بالاي 75% رنگ آرد بطور فزاينده زياد مي شود (7).
3-4- درصد استحصال و رطوبت آرد
با افزايش درصد استحصال آرد، رطوبت آن كاهش مي يابد. علت اين كاهش مربوط به حضور لايه هاي بيروني دانه گندم در آردهاي با درصد استخراج بالا مي باشد، كه اين اجزا به دليل داشتن مقدار رطوبت كمتر نسبت به قسمتهاي داخلي تر دانه، باعث كاهش مختواي رطوبت اين آردها مي شوند، كه اين امر در قابليت ماندگاري و ميزان جذب آب بعدي اين آردها مؤثر مي باشد (5).
4-4- درصد استحصال و ميزان پروتئين آرد
با افزايش درصد استحصال، ميزان پروتئين آرد افزايش مي يابد. اين امر از يكسان نبودن توزيع پروتئين در آندوسپرم و لايه هاي مختلف دانه گندم ناشي مي شود. ميزان پروتئين در لايه هاي خارجي تر دانه گندم يعني لايه آلرون و لايه هاي مجاور آن بيشتر از قسمتهاي داخلي تر دانه، يعني آندوسپرم مي باشد. حتي توزيع پروتئين در آندوسپرم نيز يكسان نيست و ميزان پروتئين از قسمتهاي داخلي تر به طرف پيرامون دانه، افزايش مي يابد. اما كيفيت پروتئين از قسمتهاي مركزي دانه بطرف لايه هاي خارجي تنزل مي نمايد (7).
5-4- درصد استحصال و ميزان فيبر خام
توزيع مواد فيبري نظير سلولز، همي سلولز، ليگنين، پكتين و پنتوزانها همانند پروتئين، در داخل دانه گندم يكسان نبوده و بيشتر در لايه هاي خارجي يعني سبوس و لايه آلرون ظاهر مي شوند. لذا با افزايش درصد استحصال، درصد سبوس و متعاقبا ميزان فيبر خام افزايش خواهد يافت (6).

6-4- درصد استحصال و ميزان چربي

با افزايش درصد استحصال آرد، ميزان چربي آن افزايش مي يابد. توزيع چربي نيز همانند پروتئين و مواد فيبري يكسان نبوده و در لايه هاي خارجي مقدار آن بيشتر است. ميزان چربي در آندوسپرم 99/0%، در پوسته 58/3% و در جوانه 72/6% گزارش شده است (3).
7-4- درصد استحصال وميزان گلوتن مرطوب
افزايش درجه استحصال تا يك حد معيني، ميزان گلوتن مرطوب اندازه گيري شده را افزايـــش مي دهد. اما بالاتر از آن حد باعث كاهش ميزان گلوتن مرطوب مي شود. (5).
8-4- درصد استحصال وميزان عدد رسوبي (عدد زلني)[4]
با افزايش درجه استخراج آرد، عدد رسوبي كاهش مي يابد. چون با وجود اينكه ميزان پروتئين در لايه هاي بيروني تر دانه گندم بيشتر از آندوسپرم مي باشد، اما كيفيت آن در لايه هاي خارجي افت مي كند و بنابراين عدد رسوبي كه معياري از كيفيت پروتئين مي باشد، كاهش مي يابد (8).

9-4- درصد استحصال و ميزان عدد فالينگ[5]

عدد فالينگ معياري از فعاليت آنزيمي آرد مي باشد. بطوريكه هر چه فعاليت آنزيم آلفا آميلاز[6] در آرد بالاتر باشد، عدد فالينگ كاهش بيشتري مي يابد. توزيع آنزيم ها و بويژه آلفا آميلاز در دانه غلات بگونه‌اي است كه عمدتا در لايه هاي خارجي دانه گندم، مخصوصا در قسمت جوانه متمركز مي باشد. از اينرو با افزايش درصداستحصال آرد، عدد فالينگ كاهش مي يابد (8).

10-4- درصد استحصال وميزان اندازه ذرات آرد

با افزايش درصد استخراج آرد، اندازه ذرات آن افزايش مي يابد. اين امر ناشي از حضور ذرات سبوس در آردهاي با درصد استخراج بالا مي باشد، كه باعث زبري اين آردها مي شود. درشت بودن اندازه ذرات آرد، روي خصوصيات رئولوژي خمير و كيفيت شبكه گلوتني و در نتيجه حجم نان تأثير منفي دارد (7).

تأثير درجه استحصال آرد بر خواص رئولوژي خمير

در ارتباط با تاثير درجه استحصال روي خواص رئولوژيكي خمير وكيفيت پخت نان تحقيقات زيادي انجام گرفته است. موتو و همكاران (Moto, 1973)در روماني و ارث و همكاران (Orth, 1974) در استراليا، تاثير درصد استحصال روي خواص رئولوژيك خمير وكيفيت پخت نانهاي محلي خود را مورد بررسي قرار دادند. با افزايش درصد استحصال آرد، مقاومت خمير[7] كاهش مي يابد. از شاخص هاي مهمي كه مقاومت خمير را نشان مي دهند، مي توان به درجه سست شدن خمير[8] كه با دستگاه فارينوگراف[9] و مقاومت ماكزيمم[10] كه با دستگاه اكستنسوگراف[11]تعيين مي شود، اشاره كرد. با افزايش درصد استحصال، ميزان سست شدن خمير افزايش و مقاومت ماكزيمم آن كاهش مي يابد (شكل 1 و 2) (6، 7 و 8).
با وجود اينكه ميزان پروتئين با افزايش درصد استحصال افزايش مي يابد، اما مقاومت و استحكام گلوتن كاهش مي يابد. آردهاي با درصد استخراج بالا، خميرهايي توليد مي كنند كه شبكه گلوتني آنها به راحتي توسط عمليات مداوم بهم زدن و مخلوط كردن از هم فرو مي پاشد و اين خميرها مقاومت كمي در مقابل كشش از خود نشان مي دهند كه اين امر نشان دهنده اين است كه با افزايش درصد استخراج، كيفيت پروتئين آرد بر عكس كميت آن، تنزل مي كند. از طرفي حضور ذرات سبوس به ساختمان يكنواخت و منسجم شبكه گلوتني لطمه وارد كرده و مقاومت خمير در برابر عوامل مكانيكي و قابليت نگهداري گاز توسط شبكه كاهش مي يابد. رابطه بين درصد استحصال آرد و ميزان جذب آب آرد، يك رابطه خطي و مستقيم مي باشد (شكل 3). اين امر از آنجا ناشي مي شود كه با افزايش درصد استحصال آرد، ميزان آسيب ديدگي نشاسته زياد شده و متعاقباً ميزان پنتوزان بالا رفته، كه در نتيجه باعث بالا رفتن ميزان جذب آب آرد خواهد شد. لذا مدت زمان لازم براي شكل گيري خمير (زمان گسترش خمير)[12] افزايش مي يابد.
بنابراين تضعيف خصوصيات رئولوژيكي، بعلت تضعيف شبكه گلوتني خمير وكاهش كيفيت گلوتن در نتيجه حضور ذرات سبوس مي باشد. البته با افزايش زمان تخمير، خواص رئولوژيكي خمير بهبود مي يابد. چون با افزايش زمان تخمير، توزيع گازهاي ناشي از تخمير در شبكه گلوتني بهبود يافته وخمير خواص ويسكوالاستيك بهتري از خود ظاهر مي كند و درنتيجه مقاومت آن در مقابل عوامل مكانيكي نظير كشش بيشتر مي گردد (8 و 9).

تأثير درجه استحصال آرد بر خواص كيفي نان

از بين خصوصيات مهم نان كه بيشتر از همه تحت تاثير درصد استحصال آرد مي باشد، حجم آن است. با افزايش درصد استحصال حجم نان كاهش پيدا مي كند و اين عمدتا بدليل حضور سبوس و تضعيف شبكه گلوتني خميرهاي تهيه شده از آردهاي با درصد استخراج بالا مي باشد كه گاز كربنيك توليد شده در جريان تخمير را نمي توانند بخوبي نگهداري نمايند. لذا حجم اين نانها در مقايسه با نانهاي تهيه شده از آردهاي سفيدتر، كمتر مي باشد. نتايج تحقيقات انجام گرفته در اين زمينه نشان داده اند كه هر چه اندازه ذرات سبوس افزوده شده به آرد ريزتر باشد، به همان اندازه تأثير منفي سبوس روي حجم نان كمتر مي گردد (4).
از خصوصيات ديگر نان كه تحت تاثير درصد استحصال آرد هستند، مي توان رنگ پوسته، رنگ مغز نان، خصوصيات بافتي و ارگانولپتيك آن را نام برد. با افزايش درصد استخراج آرد، رنگ مغز نان از سفيد به سفيد شيري رنگ و در درصدهاي استحصال بالا به قهوه اي كم رنگ تغيير مي نمايد. اما رنگ پوسته با افزايش درصد استخراج بهبود مي يابد. در عين حال كه تاثير سبوس روي بافت، دانه بندي وحجم نان، يك تاثير منفي مي باشد، اما عطر و بوي نان بسته به ميزان سبوس مورد استفاده بهبود نشان مي دهد (5).
حداكثر مقدار قابل قبول سبوس در تهيه نان 15 درصد مي باشد، اما اين مقدار متغير بوده و
بستگي به ماهيت اصلي نان در مناطق مختلف جهان دارد (5). افزايش درصداستحصال آرد بر برخي خصوصيات بافتي تاثير منفي دارد. با افزايش درصد استحصال آرد، پوكي و تخلخل نان كاهش مي يابد كه بدليل تأثير نامطلوب سبوس روي شبكه گلوتني و تضعيف قابليت نگهداري گاز توسط آن مي باشد.
اما سفتي و نرمي بافت و ساختار نان بهبود يافته و قابليت جويدن نان بهتر مي شود (6). افزايش درصد استحصال آرد روي خصوصيات حسي نان تاثير مثبت دارد و عطر و بوي مخصوص نان را تشديد مي كند.
تحقيقات مختلف نشان داده اند كه با افزايش درصد استحصال آرد، بياتي نانهاي تهيه شده از اين آردها به تعويق مي افتد. بافت نانهاي تهيه شده از آردهاي با درصد استحصال بالا نسبت به نانهاي حاصل از آردهاي با درصد استحصال پائين، داراي مقدار رطوبت بيشتري بوده كه به علت جذب آب بيشتر اين آردها مي باشد. ميزان رطوبت مغز نان يكي از عوامل مؤثر در پديده بياتي نان مي باشد، بطوريكه هر چه بافت داخلي نان مرطوب تر باشد، پديده بياتي در مغز نان به تعويق خواهد افتاد (1، 5 و 6).

عليرضا فرخي فريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
شمارش باكتري هاي كلي فرم

شمارش باكتري هاي كلي فرم

شمارش باكتري هاي كلي فرم

باكتري هاي كلي فرم به باكتري هاي ميله اي ، گرم منفي ، هوازي ( گاهي بي هوازي اختياري ) و بدون اسپور اطلاق مي گردد كه لاكتوز را در مجاورت املاح صفراوي در دماهاي 30 تا 38 تخمير نموده و توليد اسيد و گاز مي نمايد
منشأ باكتري هاي كلي فرم ممكن است مدفوع يا غير مدفوع باشد . غير از جنس هاي اشرشيا كلي و آئروباكتر، گروه كلي فرم شامل تعداد محدودي از انواع ساير جنس ها كه لاكتوز را تخمير مي كنند نيز مي شود . ( از جمله كلبسيلا و ستيروباكتر ) .

باكتري هاي گروه كلي فرم در روده و مكانهايي غير از روده مانند خاك ، آب و غلات نيز زندگي مي كنند . همچنين اين باكتريها قادرند درجه حرارت هاي بين 2تا 50 را تحمل نمايند . رشد و تكثير آنها در مواد غذايي در درجه حرارتهاي 6-3 به كندي انجام مي پذيرد .همچنين كلي فرم ها قادرند طيف نسبتأ وسيع را تحمل نمايند .
اشرشيا كلي يكي از باكتري هاي گروه كلي فرم است كه منشأ مدفوعي دارد بطوريكه در هر گرم از مدفوع فرد انساني بالغ بر باكتري وجود دارد .
تحقيقات در اين زمينه نشان دادند كه حضور اين باكتري در موارد ديگر از يك منشأ مدفوع انسان يا حيوان ناشي شده است . بنابراين اين باكتري بعنوان شاخص بهداشتي براي تعيين كيفيت بهداشتي مواد غذايي بخصوص آب و شير پيشنهاد شده و تقريبا مورد قبول همگان نيز قرار گرفته نيز قرار گرفته است .
براي جدا سازي اشرشيا كلي از مواد غذايي آلوده و مشكوك ازمحيطهاي انتخابي كه حاوي مواد رنگي و باكتريواستاتيك است استفاده مي كنند . اين محيط ها مانع رشد برخي ميكربهاي گردند و بعلاوه كلني هاي اشرشيا در روي آنها منظره مشخصي دارد . بعنوان مثال كلني اين ميكروب در محيط داراي رنگ بنفش جلادار و در محيط كشت قرمز رنگ مي باشد . براي تشخيص
كلي فرم هاي مدفوع از ساير كلي فرم هايي كه منشأ آنها غير مدفوع انسان و حيوانات خو.نگرم مي باشد از روش كشت آنها در محيط هاي ويژه استفاده مي شود . به اين ترتيب كه نمونه مورد آزمايش را ابتدا در محيط هاي آبگوشت و يا آبگوشت لوريل تريپتوز سولفات كشت داده ، سپس در درجه حرارت هاي 46-44 ( معمولا
قرار مي دهند .
در صورتيكه كلي فرم ها با منشأ مدفوع باشند ، در محيط هاي مذكور رشد حاصل نموده و توليد گاز مي نمايند .
ساير كلي فرم ها با منشأ غير مدفوع قادر به رشد بر روي محيط هاي مذكور نمي باشند .
بطور كلي براي شمارش باكتري هاي كلي فرم از دو روش بهره مي جويند.
1) روش شمارش سطحي كه در اين روش ازمحيط كشت ويژه ميكروارگانيسم يعني محيط كشت آگار سبز درخشان استفاده مي شود وپس از كشت سطحي نمونه ، آن را در دماي37 بمدت 17 ساعت قرار داده و ظرفهايي كه بين 30 تا 300 كلني دارند شمارش مي گردند .

عليرضا فرخي فريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
شمارش باكتري هاي كلي فرم

شمارش باكتري هاي كلي فرم

شمارش باكتري هاي كلي فرم

باكتري هاي كلي فرم به باكتري هاي ميله اي ، گرم منفي ، هوازي ( گاهي بي هوازي اختياري ) و بدون اسپور اطلاق مي گردد كه لاكتوز را در مجاورت املاح صفراوي در دماهاي 30 تا 38 تخمير نموده و توليد اسيد و گاز مي نمايد
منشأ باكتري هاي كلي فرم ممكن است مدفوع يا غير مدفوع باشد . غير از جنس هاي اشرشيا كلي و آئروباكتر، گروه كلي فرم شامل تعداد محدودي از انواع ساير جنس ها كه لاكتوز را تخمير مي كنند نيز مي شود . ( از جمله كلبسيلا و ستيروباكتر ) .

باكتري هاي گروه كلي فرم در روده و مكانهايي غير از روده مانند خاك ، آب و غلات نيز زندگي مي كنند . همچنين اين باكتريها قادرند درجه حرارت هاي بين 2تا 50 را تحمل نمايند . رشد و تكثير آنها در مواد غذايي در درجه حرارتهاي 6-3 به كندي انجام مي پذيرد .همچنين كلي فرم ها قادرند طيف نسبتأ وسيع را تحمل نمايند .
اشرشيا كلي يكي از باكتري هاي گروه كلي فرم است كه منشأ مدفوعي دارد بطوريكه در هر گرم از مدفوع فرد انساني بالغ بر باكتري وجود دارد .
تحقيقات در اين زمينه نشان دادند كه حضور اين باكتري در موارد ديگر از يك منشأ مدفوع انسان يا حيوان ناشي شده است . بنابراين اين باكتري بعنوان شاخص بهداشتي براي تعيين كيفيت بهداشتي مواد غذايي بخصوص آب و شير پيشنهاد شده و تقريبا مورد قبول همگان نيز قرار گرفته نيز قرار گرفته است .
براي جدا سازي اشرشيا كلي از مواد غذايي آلوده و مشكوك ازمحيطهاي انتخابي كه حاوي مواد رنگي و باكتريواستاتيك است استفاده مي كنند . اين محيط ها مانع رشد برخي ميكربهاي گردند و بعلاوه كلني هاي اشرشيا در روي آنها منظره مشخصي دارد . بعنوان مثال كلني اين ميكروب در محيط داراي رنگ بنفش جلادار و در محيط كشت قرمز رنگ مي باشد . براي تشخيص
كلي فرم هاي مدفوع از ساير كلي فرم هايي كه منشأ آنها غير مدفوع انسان و حيوانات خو.نگرم مي باشد از روش كشت آنها در محيط هاي ويژه استفاده مي شود . به اين ترتيب كه نمونه مورد آزمايش را ابتدا در محيط هاي آبگوشت و يا آبگوشت لوريل تريپتوز سولفات كشت داده ، سپس در درجه حرارت هاي 46-44 ( معمولا
قرار مي دهند .
در صورتيكه كلي فرم ها با منشأ مدفوع باشند ، در محيط هاي مذكور رشد حاصل نموده و توليد گاز مي نمايند .
ساير كلي فرم ها با منشأ غير مدفوع قادر به رشد بر روي محيط هاي مذكور نمي باشند .
بطور كلي براي شمارش باكتري هاي كلي فرم از دو روش بهره مي جويند.
1) روش شمارش سطحي كه در اين روش ازمحيط كشت ويژه ميكروارگانيسم يعني محيط كشت آگار سبز درخشان استفاده مي شود وپس از كشت سطحي نمونه ، آن را در دماي37 بمدت 17 ساعت قرار داده و ظرفهايي كه بين 30 تا 300 كلني دارند شمارش مي گردند .

عليرضا فرخي فريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
روغن

روغن

مقدمه
واژه یروغنبرای آن دسته از مایعات به کار می رود که باآب مخلوط نمی شوند و به دلیل آن کهچگالی آنها کمتراز آب است، روی آب شناور می مانند. اصولاً روغن بهچربی اطلاق می شود کهدر دمای اتاق معمولاً به حالت مایع باشد.
روغن ها هم همچون چربی ها متشکل ازتری گلیسرید،مونوگلیسریدو مقداری همدی گلیسریدمی باشند. از آنجا که روغن حاویمقدار زیادی چربی اشباع نشده است، در دمای اتاقمایع می باشد. اصل واژهروغن لاتین است. روغن ها انواع مختلف دارند. می توانندصنعتیبوده یا تنها برای مصارف خوراکی و پختو پز مورد استفاده قرار گیرند. در این بخش به توضیح در موردروغن های خوراکیکه معمولاً برایپختن غذاها مورد استفاده قرار میگیرند، می پردازیم.

روغن های خوراکی
روغن های خوراکیرا معمولاً از چربی های نباتییا حیوانی به دست می آورند. چربی های نباتی در دمای اتاق مایعند. این نوع روغن هارا اغلب ازگیاهان،مغز میوه،دانه گیاه و... تهیه میکنند. البته اغلب چربی های حیوانی در دمای اتاق به حالت جامدند و بنابراین نمی توانآنها را جزو روغن به حساب آورد. اما برخیجانوراناز جملهماهی،والو برخی از حیواناتی که در آب و هوای سردزندگی می کنند، چربی بدنشان به حالت روغن مایع می باشد.

معمولاً از روغنبرایسرخ کردنو پختن غذا استفاده می شود. گاهیبه منظور نگهداری از مواد غذایی هم به آنها روغن می زنند.

روغن های نباتی
روغن های نباتی (گیاهی) را از گیاهان یا دانه ی آنهااستخراج می کنند. برخی روغن های گیاهی از جمله روغن دانهشلغم روغنییا روغن پنبه دانه، بدون انجام عملیات مخصوص بر روی آنها، برای مصرف انسان مناسبنیستند.

روغن های نباتی همچون دیگر انواع چربی، ازاسترهای گلیسرینو همچنین از مخلوط انواع مختلفاسیدچرب تشکیل یافته اند. این روغن ها در آب حل نمی شوند، اما در برخی حلال هایآلی، محلول هستند.

منبع روغن نباتی
معمولاً روغن های نباتی رایج را از دانه گیاهان زیربه دست می آورند:

دانه های روغنی
· پنبه
· شاهدانه
· خردل
· دانهشلغم روغنی
· کانولا(نوع خاصی شلغم روغنی که میزان موادسمی آنرا به حداقل رسانده اند)
· کنجد
· آفتاب گردان
· کاجیره یا زرتک
· دانهانگور

دیگر انواع روغن های نباتی
· روغنبادام
· روغنآووکادو
· روغنذرت
· روغنکرچک
· روغنپنبهدانه
· روغننارگیل
· روغنفندق
· روغنزیتون
· روغن نخل (که از میوه درخت نخل آفریقایی به دست می آید)
· روغنبادامزمینی
· روغنکدو تنبل
· روغنبرنج
· روغن دانهسویا
· روغنگردو

ازمیان این روغن ها، اغلب افراد ازروغن زیتون، روغن دانه آفتاب گردان و روغننخل (که در دمای اتاق جامد است) برای تهیه غذاهای خود استفاده می نمایند.

نحوه استخراج
روش جدید استخراج روغن از دانه ی گیاهان، به طریقشیمیایی و با استفاده از حلال های خاصی می باشد. این روش، محصول بیشتری تولید میکند، با صرفه تر است و سریع تر هم انجام می پذیرد.

روشی دیگر برای استخراجروغن از دانه گیاهان، بدون استفاده از حلال صورت می گیرد و به استخراج فیزیکی معروفاست. در این روش روغن را با روش های مکانیکی فشردن، استخراج می نمایند. از این روشمعمولاً برای تهیه روغن های خوراکی استفاده می شود.

روغن زیتون
روغن زیتونرا ازمیوه درختزیتون استخراج میکنند. این درخت اولین بار در نواحی مدیترانه ای پرورش یافت. روغن زیتون را با فشردنمیوه زیتون به دست میآورند. روغن زیتون دارای مقدار زیادی چربی اشباع نشده می باشد.

عليرضا فرخي فريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
ادامه روغن

ادامه روغن

طرز تهیه
در قدیم روغن زیتون را به این طریق تهیه می کردند:
ابتدابه تنه درخت زیتون با چوب می زدند تا میوه های زیتون به زمین بیفتند. سپس آنها رابا کمک سنگ داخل کاسه های چوبی له می کردند تا بهروغن بیفتند. امروزهمیوه زیتون را تکه های ریز می کنند و از آنخمیری به دست می آورند. این خمیر را با آب مخلوط نموده و داخل دستگاهسانتریفوژمی ریزند. در این دستگاه ضمنچرخش، روغن زیتون از بقیه مواد جدا می شود.

طبقه بندی روغن زیتون
روغن های زیتون صنعتی را می توان بر اساس خواصشیمیایی و روش تهیه به انواع مختلفی طبقه بندی نمود:

کاملاً خالص
این روغن زیتون را از مرحله ی ابتدایی فشردن زیتون به دستمی آورند وپ.هاشآن بین 5/0 تا 1 درصد می باشد.

خالص
این روغن هم به طریقه روغن کاملاً خالص تهیه می شود، فقط پ.هاشآن 5/1 تا 2 درصد است.

نیمه خالص
مخلوطی از روغن کاملاً خالص و خالص که پ.هاش آن تا 3/3 درصدمی باشد.

خالص لامپانت
روغن زیتون خالصی که پ.هاش آن بیش از 3/3 درصد باشد کهیا آن را تصفیه می کنند و یا برای مصارفی غیر از مصارف خوراکی آن را به کار میبرند.

روغن تصفیه شده
که از مخلوط روغن خالص و روغن تصفیه شده به دست میآید.

روغن های زیتون خالص را تنها با استخراج به طریق فیزیکی تهیه می کنند.
در میان روغن های زیتونی که توضیحشان در بالا آمد،روغن زیتون کاملاًخالصدارای ارزش غذایی بالایی بوده و برایسلامتی مفیداست. این نوع روغن زیتون، مزهگلمی دهد.

تاریخچه
روغن زیتون، فراورده ای بود که ابتدا مردمانتمدن مینون(تمدنی یونانی در عصر برنز درنواحی مدیترانه ای) آن را تولید می کردند. این روغن برای آنها منشاء ثروت محسوب میشد. این مردمان، گوشت له شده ی میوه ی زیتون را داخل مخزن ثابتی می ریختند و پس ازمدتی، روغن زیتون در قسمت بالا جمع می شد و آنهاآب و بقیه مواد را از قسمت انتهاییمخزن خارج می کردند.

امروزه از روغن زیتون در پخت و پز و همچنین در تهیه یمواد آرایشی بهداشتی استفاده می کنند. از این روغنصابون هم تهیه مینمایند. البته روغن زیتون را در صنایع دارویی و همچنین به عنوان سوخت چراغ های نفتیهم به کار می برند.

اثرات روغن زیتون بر سلامتی
تحقیقات نشان داده که مصرف روزانه دو قاشقغذا خوری (23 گرم) روغن زیتون، خطر ابتلا بهبیماری های قلبیرا کاهش می دهد که این امر،به دلیل وجود چربی های اشباع نشده در این روغن است.
بنابراین برای جلوگیری ازابتلا به اینبیماری،بهتر است که به جای چربی های اشباع شده از روغن زیتون استفاده شود تا میزان مصرفکالری روزانه از حد لازم بیشتر نباشد. همچنین روغنگردو واسید چرب امگاــ3که در گوشتماهی وسبزیجاتوجود دارد همچون روغن زیتون،اسیدهای چرب اشباع نشده دارند و بنابراین برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبیمفیدند.

عليرضا فرخي فريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
ادامه روغن

ادامه روغن

روغن نارگیل
روغن نارگیل، نوعی چربی اشباع شده است که از میوهدرختنارگیل بهدست می آید. از این روغن در تهیه ی مواد آرایشی بهداشتی و همچنین در غذاها استفادهمی شود. این روغن سرشار از لوریک اسید (نوعی اسید چرب با زنجیره متوسط) می باشد. روغن نارگیل هایهیدروژنه نشدهمعمولاً بین دمای 22 تا 24 درجه سانتی گرادذوب می شوند. روغن نارگیل بین دیگر انواع روغن از همه پایدارتر است و بین روغن هایمخصوصسرخ کردن، حرارت لازم برای سوختن روغن نارگیل از همه روغن ها بالاتراست. بنابراین، حتی در دماهای بالا هم این روغن نمی سوزد و دود از آن بلند نمی شود.

اثرات روغن نارگیل بر سلامتی
بر خلاف تصور عموم، اگر این روغن راهیدروژنه نکرده باشند، برای سلامتی بسیار مفید است. برخی متخصصینتغذیه عقیدهدارند که روغن نارگیل،سرعت سوخت و ساز بدن را بالا می بردو بنابراین، ازوزن افرادی که از این روغن استفاده می کنند کاسته می گردد. برخی تحقیقات هم نشانداده اند که مصرف روغن نارگیل، خطر ابتلا بهسرطان سینهرا در خانم ها کاهش می دهد. با وجود این، برخی محققین اعتقاد دارند که روغن نارگیل در هر حال، نوعی چربی اشباعشده است و حتی مصرف مقدار کمی از آن، خطر ابتلا بهبیماری های قلبیراافزایش می دهد. همچنین طی آزمایشی که بر روی موش ها انجام شده، مشخص شده است کهمالیدن روغن نارگیل بر پوست موش ها،آسیب های جدی به پوستوارد می آورد.

بزرگترین تولید کننده ی روغن نارگیل در جهان، کشورفیلیپیناست که صادرات این روغن، 7 درصداز کل درآمد صادراتی این کشور را تشکیل می دهد.
روغن آفتاب گردان
این روغن را از دانه های روغنیگل آفتاب گرداناستخراج می کنند. از اینروغن برای مصارف خوراکی استفاده می شود. البته روغن زیتون ازروغن آفتابگردانسالم تر است و خطر کمتری برای سلامتی ایجاد می نماید. پس از آن که ازدانه ی آفتاب گردان روغن گرفتند، آن چه که باقی می ماند را به عنوان خوراک دام مورداستفاده قرار می دهند. این روغن، یکی از روغن های رایجی است که برای سرخ کردن و پختو پز مواد غذایی، کاربرد گسترده ای دارد. امروزه دانه گل های آفتاب گردان راتغییراتژنتیکی داده اندو با استفاده از اصلاح نباتات، بذرهای مرغوب تر و در نتیجه، گل های بهتری تولیدکرده اند که هم محصول دهی بهتر داشته و هم در برابر بیماری ها و آفت های گیاهیمفاوم تر باشند.
روغن پنبه دانه
روغنپنبهدانه، نوعی روغن نباتی است که ازدانه های گیاه پنبه استخراج می شود. این روغن را پس از جدا نمودن پنبه دانه از لیفکتان، به دست می آورند. این روغن را حتماً باید برای مصارف خوراکی تصفیه کنند تاگوسیپول، نوعی سم طبیعی که در دانه های پنبهوجود دارد و آنها را از آفت ناشی از حشرات حفظ می کند، را از روغن جدا نمایند. روغنپنبه دانه اصلاًکلسترولنداشته و میزان اسید چرب ترانس آنهم بسیار پایین می باشد. معمولاً در تهیه یچیپسسیب زمینی و دیگر انواعاسنک از این روغناستفاده می کنند.
همچون روغن دانهسویا، روغن پنبه دانه را هم اغلب به طورجزئی یا کلی هیدروژنه می کنند. مشکلی که در خصوص هیدروژنه نمودنچربی ترانسوجود دارد این است که این گونهروغن ها بسیار برای سلامتی مضرند. روغن پنبه دانه اولین روغنی بود که آن راهیدروژنه نمودند و البته در آن زمان برای مصارف خوراکی به کار نمی رفت، بلکه درتولیدشمعاز این روغن استفاده می کردند.

وغن بادام
روغن بادامرا از انواع دانه یبادام تهیه میکنند. این روغن هماناولئات گلیسریلاست که بوی ملایمیداشته و مزه آجیل می دهد. این روغن درالکل نامحلول است، امادرکلروفرمیااتر کاملاً حل می شود. اینروغن، جانشین خوبی برای روغن زیتون می باشد. از روغن بادام در تهیه یمارزیپان،نوقا،ماکارونیو همچنین انواعدسر استفاده می کنند. بادام، 35 درصدویتامینE دارد و میزان چربی های اشباع نشدهی آن بسیار بالاست. این نوع چربی قادر است که میزانکلسترول LDLرا کاهش دهد.
روغن کرچک
روغن کرچک هم نوعی روغن نباتی است که از دانه های گیاهکرچکبه دست می آید. این روغن موارد استفادهی زیادی داشته و دارای ترکیب بی نظیری است. 90 درصدروغن کرچک، از اسید هایچرب ریسینولیککه اشباع نشده هستند تشکیلیافته است.

روغن کرچک و مشتقات آن را در تهیه ی سوپ،روغن هیدرولیکوروغن ترمز،رنگ، جوهر، انواع آستر،پلاستیکهای مقاوم در برابر سرما،واکسو دیگر مواد براق کننده،نایلون،عطر و... به کار می برند.

سم ریسین، از فراورده های جانبی است که ضمنتهیه ی روغن کرچک به دست می آید.

تنها یک درصد از روغن کرچک تولید شده درسراسر جهان را صرف مصارف دارویی یا تولید فراورده های مفید برای سلامتی می کنند. ازروغن کرچک برای درمانیبوستو همچنین، به عنوان ماده ی استفراغآور استفاده می شود (در مواردی که لازم است فرد استفراغ نموده و محتویاتمعدهخود را به هر دلیل تخلیه نماید). مصرفزیاد روغن کرچک در زنان باردار می تواند سبب زایمان زودرس در آنها شود. البته مصرفبسیار زیاد آن (مثلاً یک بطری روغن) می تواند کشنده باشد. روغن کرچک بد بو و بد مزهاست و از این جهت شهره خاص و عام می باشد.

عليرضا فرخي فريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
همراهي بيشتر

همراهي بيشتر

با عرض سلام اميدوارم مطالبي كه ارائه شد بر بار علمي شما دوستان اضافه كرده باشه
اميدوارم اين بخش با حضور همه بچه هاي صنايع غذايي گرمتر و پر رنگ تر شود .

با سپاس

سميرا ت-گ

عضو جدید
راهنمايي

راهنمايي

سلام من دانشجوي ترم 4 صنايع غذايي هستم مي خواستم يك سري مطلب در مورد شيمي مواد وميكروب مواد داشته باشم و مي خام در اين رشته فعال باشم ولي نميدونم از كجا شروع كنم و واقعا به كمك شما احتياج دارم:que:

بالا