مسابقه ••• هر کی گفت مشکل چیه؟

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
عزیز بین اینا کدومشه؟؟؟

1- شته ها
2- شپشکها
3- پسیلها
4- زنجره های نباتی
5- مگس های سفید
6- سنک ها
گزینه 3 !!! آخرش هم خودم جواب گفتمااااااا !!! :) Camarotoscena hoberlandtiپسیل صنوبر یا پسیل پدهDSC00961.jpg اما از اون جایی که تشخیص صنوبرش هم سخت بود !!! آقای دکتر med1979برنده اعلام میکنم !! به افتخارشون دست ;) آقای دکتر بفرمایین سوال بعد

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با عرض پوزش از آقا رضا و سایر دوستان حس میکنم این تاپیک و تاپیک های مشابه خیلی داره به اسپم بازی و سرگرمی تبدیل میشه و رنگ و بوی یه تاپیک علمی را دیگه نداره.... دوستان تازه وارد باعث گرمی تالار هستند در صورتی که به قوانین احترام بذارند. تو تالار تاپیک برای اسپم به اندازه کافی هست. با تشکر

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
من با پست اخیر امیر موافقم! هر شب میام 5 صفحه میخونم ببینم چی به چیه!
20 سواله که نیست جانم!
الان آخرشم نفهمیدم اون عکس الهام چی بود! اون گال بود؟ داخلش تخم بود یا پوره؟
آخه فکر کنم یه جا گفتم گال نیست شما تایید کردید!
الهام ممنون میشم یه توضیح مختصر بزاری پروفم ... من سرم شلوفه باید برم زودی!

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
سلام//با احترام و اجازه از همگی//
احتراما سوالو در ذیل مطرح می نمایم//

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
سلام دوستان محترم این بخش//
چون 24 ساعت از مطرح شدن سوال میگذره و کسی شرکت نکرده
من پاسخ رو در زیر بیان میکنم//
ازینکه ندانسته اسپم کردم شرمنده ام، فکر میکردم مسابقه یعنی شور و هیجان،
نمیدونستم قانون پادگان توش حاکمه///یاد سربازیم افتادم//
به کسی هم جسارتی نمیکنم و نظر کلیمو گفتم//
حسب وظیفه پاسخو میدم و امید است که مسابقه بدون بنده به روال قبلی خود برگردد//
پیروزمند باشید//

بیماری گیاهچه و بذر پنبه

cotton seeding diseases : نام علمی

قارچهای Thielaviopsis basicola و Pythium Spp. و Rhizoctonia solani عامل بیماری گیاهچه هستند.

Thielaviopsis basicolaاین قارچ تولید کلامیدوسپور سیاهرنگِ زنجیری و مقداری کنیدیوم می کند. به کنیدیوم ها اصطلاحاً Endo conidium گویند. برای جداسازی این قارچ ریشه هویج را برش داده و تمیز می شویند. بعد قرص های ریشه هویج را در یک پتریدیش می چینند.
مقداری از خاک باضافه قطره آبی روی هویج میگذارند و در آنرا می بندند پس از4-3 روز خاک را شسته و در صورت وجود قارچ روی قطعات هویج تولید پوسیدگی سیاه یا خاکستری می کند که با میکروسکوپی کردن قابل تشخیص است . عامل دیگرXanthemonas campestris p.v. malvacearum این باکتری علاوه بر مرگ گیاهچه کوتیلدون را هم له می کند.پیشگیری از Damping –off درپنبه :

بذرهای روغنی در اثر انبارداری زیاد قدرت جوانه زنی خود را از دست می دهند و یا جوانه زنی آنها ضعیف می شود و قارچ به راحتی به آنها حمله می کند.

کنترل:

1. بذر تازه وسالم استفاده کرد.

2. بذر مورد استفاده از مناطق خشک بدست آمده باشد زیرا بیماری کمتری دارد.

3. ضد عفونی بذر با کاربوکسین و کاربوکسین تیرام 4-6 WP75%در هزار

4. برای ضد عفونی بذور پنبه از قارچهای آنتاگونیست نیز استفاده می شود.

5. رعایت تراکم بوته وشخم عمیق در کنترل بیماری موثر است.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
قربونت بیماری مرگ گیاهچه پنبه بود دیگه ... خب فرصت میدیم دیگران هم ببینن کار بدی میکنیم!
میزاشتی میموند بهتر بود!
دمت گرم پس سوال بعدی رو هم بزار!

فکر کنم قانون شد که 48 ساعت اگر کسی سوالش رو قرار نداد دوستان بجاش سوال قرار بدن!

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام دوستان محترم این بخش//
چون 24 ساعت از مطرح شدن سوال میگذره و کسی شرکت نکرده
من پاسخ رو در زیر بیان میکنم//
ازینکه ندانسته اسپم کردم شرمنده ام، فکر میکردم مسابقه یعنی شور و هیجان،
نمیدونستم قانون پادگان توش حاکمه///یاد سربازیم افتادم//
به کسی هم جسارتی نمیکنم و نظر کلیمو گفتم//
حسب وظیفه پاسخو میدم و امید است که مسابقه بدون بنده به روال قبلی خود برگردد//
پیروزمند باشید//
اولا علیک سلام
دوماً قرار شد 48 ساعت، نه 24 ساعت، بعدشم اصلا برای پاسخگویی نبود که، قرار شد بعد از 48 ساعت اگه کسی که برنده شده سوال جدید طرح نکنه، بقیش یادم نیس!
سوماً مسابقه یعنی شور و هیجان، اما اگه کلا بدون قانون پیش بریم که دیگه سنگ رو سنگ بند نمیشه جان! یه سری قوانین اولیه رو باید رعایت کنیم، مثلا همین که تو بند دوماً اشاره شد! یا اینکه مثلا هر کس سوال میذاره باید تو مسیر پاسخگویی بچه ها رو راهنمایی کنه و در آخر پاسخ صحیح و برنده رو اعلام کنه. یا اینکه مثلا شخصی که برنده شده میتونه سوال بعد رو مطرح کنه، نه هرکی دلش خواست! البته با قید همون بند دوماً!! این چیزا رو اگه رعایت نکنیم باعث ناراحتی و سردرگمی خودمون میشه! بنابراین اگه جایی قانونمند شد لزوما پادگان نیست! یه توضیحاتی هم تو اون یکی تاپیک دادم (فکر کنم مسابقه واژه)
در هرحال امیدوارم سوء تفاهمها و سوء برداشتهایی که این دو سه روزه پیش اومده رفع شده باشه و دوستان حضورشون رو از ما دریغ نکنن.
بخصوص آقا مهدی که وجودش برای ما و تالار ما باعث افتخاره :gol:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولا علیک سلام
دوماً قرار شد 48 ساعت، نه 24 ساعت، بعدشم اصلا برای پاسخگویی نبود که، قرار شد بعد از 48 ساعت اگه کسی که برنده شده سوال جدید طرح نکنه، بقیش یادم نیس!
سوماً مسابقه یعنی شور و هیجان، اما اگه کلا بدون قانون پیش بریم که دیگه سنگ رو سنگ بند نمیشه جان! یه سری قوانین اولیه رو باید رعایت کنیم، مثلا همین که تو بند دوماً اشاره شد! یا اینکه مثلا هر کس سوال میذاره باید تو مسیر پاسخگویی بچه ها رو راهنمایی کنه و در آخر پاسخ صحیح و برنده رو اعلام کنه. یا اینکه مثلا شخصی که برنده شده میتونه سوال بعد رو مطرح کنه، نه هرکی دلش خواست! البته با قید همون بند دوماً!! این چیزا رو اگه رعایت نکنیم باعث ناراحتی و سردرگمی خودمون میشه! بنابراین اگه جایی قانونمند شد لزوما پادگان نیست! یه توضیحاتی هم تو اون یکی تاپیک دادم (فکر کنم مسابقه واژه)
در هرحال امیدوارم سوء تفاهمها و سوء برداشتهایی که این دو سه روزه پیش اومده رفع شده باشه و دوستان حضورشون رو از ما دریغ نکنن.
بخصوص آقا مهدی که وجودش برای ما و تالار ما باعث افتخاره :gol:
سلام بچه ها \ اينجا چه خبره
ما چند روز نبوديم ببين چي شده
اگه همش قهر و اشتي باشه كه نميشه
دنيا دو روزه بي خيال بابا
قدر اين لحظات رو بدونيد تو رو خدا من دارم درك ميكنم\ شور كجاست هيجانتون كجاست /شما بچه هاي كشاورزي هستيد بايد روح لطيفه خودتونو حفظ كنيد/ اقا مهدي هم بايد صبور باشن\
اينجا كلاس روانشناسي نيست / ولي ازتون خواهش ميكنم/ اين مسابقه رو مثل قبل بهتر تر ادامه بديد/ خواهش ميكنم.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی قهر نکردههههههههههههههههه! فقط نیست که روزا بلنده! حسش نیست! :D

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی قهر نکردههههههههههههههههه! فقط نیست که روزا بلنده! حسش نیست! :D
اين چه حرفيه روزا بلنده.....
بخدا يك ثانيه اين لحظات شيرينو پاس بداريد/ اگه اينجوري باشه كه ديگه شور نيست هيجان نيست/كاربر نيت/نه نفرماييد كم لطفي بچه ها هم هست/من نميتونم بيشتر از اين باز صحبت كنم/ ولي اينو ميدونم كه يك لحظه هم يك لحظست.....
نميدونم چي بگم/من هروقت وارد اين تاپيك ميشم فكر ميكنم الان چه سوالي مطرحه بريم سوالو ببينيم /دنبالش بگرديم /اين كتابو ورق بزنيم / سرچ كنيم/
ولي با ديدن اين صحبتها انرژي ازمون ميره /ولي من انرژيمو هيجانمو از دست نميدم و نخواهم داد.....
حسشم مياد...همت كنيد....

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
نههههههههه من منظورم یه چیز دیگه بود

انشالله دوستمون مهدی میاد سوال بعدی رو مرحمت میکنه ...

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوال بعدی مرحمت شده بالای سرته!!

چقدر داغونه سرور سایت امشب!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب آره ... دیگه بعضی موقع ها غلط املایی داریم ...

گرچه اینجا خاموشیه کیبورد هم پاک پاکه!

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
آتشک از قديمي ترين بيماري هاي باکتريائي است که عامل آن باکتري Erwinia Amylovora مي باشد .
باکتري عامل بيماري در شانکر هاي نسبتاً فرو رفته زمستان گذراني کرده و در بهار، زماني که دماي محيط مساعد باشد ايجاد ميشود.
بيماري آتشک در درختان سيب و گلابي ( Fire Blight) بيشتر اتفاق مي افتد.
درسته....

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
آتشک از قديمي ترين بيماري هاي باکتريائي است که عامل آن باکتري Erwinia Amylovora مي باشد .
باکتري عامل بيماري در شانکر هاي نسبتاً فرو رفته زمستان گذراني کرده و در بهار، زماني که دماي محيط مساعد باشد ايجاد ميشود.
بيماري آتشک در درختان سيب و گلابي ( Fire Blight) بيشتر اتفاق مي افتد.
درسته....

این مطالب درسته اما جواب مسابقه نیست
جواب شانکر قارچی بود
شانکر باکتریایی نسبتا کوچیکه و کوچیکتر از شانکرهای قارچی ... اصولا صمغ زدگی هم بیشتر دیده میشه تو شانکر باکتریایی ... و چیزای دیگه ای که فعلا به ذهنم نمیرسه.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخ تکرو تقریبا صحیح بود.... nectaria galligena ... شانکر سیب و گلابی.

سوال بعد!

حالا گونش رو نگفتما! از رو تنه نمیشه تشخیص داد که درخت چیه! واه واه واه!
جالبه الان متوجه شدم بعضی جاها Nectria و بعضی جاها Nectaria معرفی شده! علت رو دیگه جویا نشدم!

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حالا گونش رو نگفتما! از رو تنه نمیشه تشخیص داد که درخت چیه! واه واه واه!
جالبه الان متوجه شدم بعضی جاها Nectria و بعضی جاها Nectaria معرفی شده! علت رو دیگه جویا نشدم!

حالا هرچی من میگم تو تایید میکنی؟ بد متوجه شدی! در برخی منابع Necteria معرفی شده! خودمم الان متوجه شدم! علتم جویا شدم فهمیدم از سوتی های جناب الهی نیا هست و بس! درستش همون Nectria میباشد!

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چیز مهمی نیست! خیابون بغلشو آسفالت میکرن این کارگرا دستاشونو مالیدن به تنه این بیچاره!:D

داداش این درختش چیه؟؟؟؟

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
انصافا امینیان هم بیاری میگه باید زیر میکروسکوپ بررسی بشه نمونه!:surprised:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا هرچی من میگم تو تایید میکنی؟ بد متوجه شدی! در برخی منابع Necteria معرفی شده! خودمم الان متوجه شدم! علتم جویا شدم فهمیدم از سوتی های جناب الهی نیا هست و بس! درستش همون Nectria میباشد!

چی رو تایید کردم؟! و چی رو بد متوجه شدم؟

الان شد 3 تا
Necteria هم اومد رو کار!
Nectaria هم گفته شده ...

که اصلش Nectria است! یعنی همونی که من اول گفتم!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
چیز مهمی نیست! خیابون بغلشو آسفالت میکرن این کارگرا دستاشونو مالیدن به تنه این بیچاره!:D

داداش این درختش چیه؟؟؟؟

درختش مهم نیست! چون میزبان رو تو منبع عکس هم قید نکرده ... ولی فکر کنم اینجا درختش از جنس صنوبر باشه! شایدم راش!
به علائم دقت بشه
میزباناش هم متعدده!

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جر لکه های قیر اندود گونه چیزی به سیمای دیده نمیرسه!!!!!

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
فتيله نارنجي(دارخور) Cytospora canker
داراي مزبانهاي مختلفي از جمله گردو، چنار، تبريزي، صنوبر،گيلاس، زردآلو، قيسي و سيب مي‌باشد. هنگام حمله قارچ شاخه‌هاي مبتلا از قسمت پايين شكسته و يا قطع ويا مورد حمله حشرات قرار مي‌گيرند. برگهاي شاخه‌ي آلوده پژمرده و سبز خشك مي‌شوند و سپس فتيله(cirrhus) ‌هاي نارنجي، زرد يا قهوه‌اي عامل بيماري كه در واقع اسپورهاي قارچ است، درسطح شاخه‌ها ظاهر مي‌شوند. براثر حمله قارچ، شاخه‌ها و سرشاخه‌ها ضعيف و خشك شده و علائم داي بك die-Bach در آنها ظاهر مي‌شود. بر روي شاخه و تنه نيز زخم و شانكرهايي ممكن است بوجود آيد. مقاومت درختان مسن بيشتر است ولي درختان مسن و ضعيف تر بيشتر دچار بيماري مي‌شوند. در مراحل آخر پوست تنه وشاخه درمحل شانكر از چوب جدا شده و قسمتهاي بالاي شانكر مي‌خشكد. آلودگي بيشتر در فصول پاييز و زمستان حادث مي‌شود.

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عزیزم خودت داری میگی فیتیله نارنجی این لکه ها کجاش نارنجیه؟:surprised: