مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

vahid mahdavi

مدیر بازنشسته
اگه گفتين اين چه ميوه ايه ؟

اگه گفتين اين چه ميوه ايه ؟

فرزام

عضو جدید
بابا این عکس ها رو از کجا میارین ؟؟؟!!!! :eek::surprised:

من که هیچ کدوم رو ندیدم تا حالا !!!! :(:(

حالا میشه اسمشون رو بگین ... آیا خودتون تا حالا دیدین یا خوردین ؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
عكس اول: ميوه گل ساعتي

گلرخ جان حدس شما كاملا صحيح است اين ميوه گل ساعتي است كه براي درمان وكاهش اضطراب از آن استفاده زيادي ميشود . اين گياه يك نوع گياه بالارونده است كه توضيحات كامل اون رو ميتونيد در پست بعد ملاحظه بفرماييد .
آفرين گلرخ جان حالا اگه عكس يا كلمه خاصي مد نظر شما است ميتونيد بگذاريد ....:smile:

گلاب :redface:

گلابتون

مدیر بازنشسته
پيچ ساعت، گل ساعتي

فارسي اصيل : پنگانو (پنگان = ساعت + و = پسوند نسبت)

فارسي رايج: پيچ ساعت، گل ساعتي

نام انگليسي : passion flower

گياهي است بالا رونده و احتياج به قيم دارد، ‌ برگها 5 قسمتي و هميشه سبز، زادگاه اصلي آن آمريكاي جنوبي و متعلق به خانواده «پاسيفلوراسه» ريشه فارسي نام آن به علت شباهت گلبرگها و پرچمها و مادگي به شماره‌ها و عقربه‌هاي ساعت است، رنگ گلها مخلوطي از سفيد و آبي و بنفش در اجزاي مختلف گل، گلها در اوايل تابستان شروع به ظهور و تا اواسط پاييز در مناطق معتل گل‌دهي ادامه‌دارد، در هواي آزاد در سر درب منازل و روي نزده‌ها و سايبان‌ها از آن استفاده مي‌گردد، زماني كه به عنوان گياه آپارتماني و در گلدان مورد استفاده قرار مي‌گيرد بايد به شدت آن را هرس نمود.

نيازها:

نور: به نور شديد احتياج دارد و آفتاب كامل را به راحتي تحمل مي‌كند، در صورتي كه نور كافي نباشد گياه به گل نمي‌رود.

دما: از بهار تا پاييز گياه را درجه حرارت 24 نگهداري كنيد در فصل پاييز در زمستان بهترين دما حدود 15 است.

آبياري : به آب زيادتري نياز دارد، در تابستان به منظور مرطوب نگه داشتن دايمي خاك هر دور روز يكبار آبياري نماييد، در صورتيكه درجه حرارت بالاتر از 24 باشد به آبياري روزانه نياز دارد در زمستان در صورتي آبياري نماييد كه سطح خاك خشك شده باشد(اصولاً هر ده روز يكبار).
رطوبت: در تابستان در هر هفته دو تا سه بار با آب سبك بدون املاح آبياري و در زمستان و يا در آفتاب از غبار پاشي اجتناب نماييد.

تغذيه: در بهار و تابستان با مواد غذايي مايع و جامد محلول در آب طبق دستور هر هفته يك بار گياه را تغذيه مصنوعي نماييد نصف ميزان توصيه شده از طرف فروشنده كافي است،‌در زمستان تغذيه را متوقف نماييد.

خاك مناسب: مخلوطي از دو قسمت پيت، دو قسمت خاك سوم و يك قسمت شن درشت بهترين خاك مي‌باشد.

تعويض گلدان: هر ساله در بهار گياه را هرس نموده و شاخه‌هاي آن را به يك سوم كاهش گلدان را با يك اندازه بزرگتر تعويض و در صورتي كه به گياه بزرگتر نياز داريد شاخه‌ها را هرس نكنيد ولي از گلدان با دو اندازه بزرگتر استفاده نماييد،در هر صورت حذف شاخه‌هاي ضعيف ضروري است.
تميز نمودن برگها: غبار پاشي كافي است از مواد براق كننده شيميايي استفاده ننماييد.

تكثير : گرفتن قلمه چوب نرم در تابستان و ريشه‌دار نمودن آنها در مخلوطي از شن و پيت، جدا نمودن پا چوشها، كاشت بذر
نام لاتين گل ساعت مركب از دو كلمه passo رنج و flos = به معني گل و شباهت اجزاء گل به صليب و اجزاء تشكيل دهنده آن است.

عوارض و درمان

خاك مرطوب ولي گياه پژمرده است: خاك گلدانها باتلاقي شده، آب اضافي از گلدانها و زيرگلداني خارج كنيد، اگر چه در تابستان احتياج به رطوبت دايمي دارد ولي هرگز اجازه ندهيد آب اضافي در گلدانها بماند، زهكش را بازديد نماييد.
برگهاي زرد شده و كليه شاخه‌ها به طرف پايين خم مي‌شوند: هوا خشك و گياه تشنه است،‌ گلدانها را به مدت 15 دقيقه درون سطح پر از آب قرار داده و سپس خارج كنيد.
در سطح برگها پودر سفيد رنگ مشاهده مي‌گردد: قارچ بوتري تيس عامل آن كه خود ناشي از محيط سرد و مرطوب است، گياه را با سم قارچ كش طبق دستور سمپاشي نموده و به محل گرمتري منتقل كنيد، غبار پاشي را متوقف و يا كاهش دهيد، اجازه دهيد در فاصلبه بين دو آبياري سطح خاك خشك شود سپس آبياري نماييد.

ميوه‌ها زرد رنگ و نقاط سياه رنگ روي آنها مشاهده مي‌شوند: عامل آن غبار پاشي در آفتاب است، بهترين موقع غبار پاشي صبح و عصر در سايه است.
جوانه‌‌هاي انتهايي پژمرده شده و خم مي‌شوند: هوا گرم و خشك است گياه را به محل خنكتر با جريان ملايم هوا منتقل نماييد، غبار پاشي را فراموش نفرماييد.
گلها ظاهر نمي‌گردند: گلدانها بزرگتر از حد معمول انتخاب شده است، اگر برگها ريز هستند گياه احتياج به تغذيه مصنوعي دارد، گلدانها را تا دو سال آينده تعويض ننماييد.
زخمهاي پنبه‌اي شكل سفيد رنگ روي برگها و قاعده آنها تشكيل شده‌اند: حشره آفت عامل آن است، گياه را با سم حشره كش نفوذي طبق دستور هر چهارده روز يكبار سمپاشي نموده تا علايم برطرف گردند.

برگهاي جديد ريز هستند: گياه از كمبود عناصر غذايي در رنج است، در فصل رشد طبق دستور با نصف ميزان توصيه شده از طرف فروشنده گياه را تغذيه مصنوعي نماييد.
برگها بد شكل و حشارت چسبناكي روي آنها مشاهده مي‌گردند: با سم حشره‌كش نفوذي هر هفته يك بار سمپاشي كنيد تا حشرات از بين بروند

گلاب شما :gol:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گلابتون آدرس بدم از این میوه ها واسم میفرستین ؟
نمیخوام جوون مرگ بشم
منم میخوام بخورم
میمیرم اگه تا یه هفته دیگه نخورم آخه

فرزام

عضو جدید
عكس اول: ميوه گل ساعتي

گلرخ جان حدس شما كاملا صحيح است اين ميوه گل ساعتي است كه براي درمان وكاهش اضطراب از آن استفاده زيادي ميشود . اين گياه يك نوع گياه بالارونده است كه توضيحات كامل اون رو ميتونيد در پست بعد ملاحظه بفرماييد .
آفرين گلرخ جان حالا اگه عكس يا كلمه خاصي مد نظر شما است ميتونيد بگذاريد ....:smile:

چییییی میییگیی !!!!!:eek:

من گل ساعتی رو توی حیاط یکی از آشنایان دیده بودم ولی میوه اش رو ندیده بودم .... خیلی جالبه .......;) حالا این میوه خوردنیه یا نه .!!!؟

از توضیحات کاملتون هم متشکرم .. خیلی مفیده ...

گلابتون

مدیر بازنشسته
اينم چندتا عكس خوشگل از گل ساعتي

اينم چندتا عكس خوشگل از گل ساعتي

گل ساعتي از زواياي مختلف

گلاب ... گل دوست :gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
گلابتون آدرس بدم از این میوه ها واسم میفرستین ؟
نمیخوام جوون مرگ بشم
منم میخوام بخورم
میمیرم اگه تا یه هفته دیگه نخورم آخه

جوجو جان من اصلا اين گياه رو ندارم اما خيلي دوست داشتم كه يكيشو داشته باشم اگه يه روزي اين گياه رو بدست آوردم حتما برات ميوه هاشو ميفرستم ناقابله ... اما خوردني نيست.
چییییی میییگیی !!!!!:eek:

من گل ساعتی رو توی حیاط یکی از آشنایان دیده بودم ولی میوه اش رو ندیده بودم .... خیلی جالبه .......;) حالا این میوه خوردنیه یا نه .!!!؟

از توضیحات کاملتون هم متشکرم .. خیلی مفیده ...

فرزام جان خواهش ميكنم عزيز قابل نداشت .... فكر نميكنم خوردني باشه ... چون احتمالا درجه سميتش بايد بالا باشه ولي مطمئنم كه براي درمان بيخوابي يا كاهش اظطراب در كودكان بيش فعال استفاده ميشه البته به صورت دارويي ...اگه بخواي ميتونم اطلاعات دارويي اون رو برات پيدا كنم ... :gol:

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته
گل ساعتی :

گیاهی است چند ساله که به صورت درخچه می روید . این گیاه امریکایی است اما در نواحی مختلف جهان به عنوان گل زینتی کاشته می شود . شهرت گل ساعتی به علت اثرات خواب اوری ان بوده که به طور مستقیم روی سیستم عصبی عمل کرده و در درمان اختلالات خواب موثر است . این گیاه به طور وسیعی توسط پزشکان گیاه درمانی تجویز می شود . از این گیاه داروهای زیادی در بازار دارویی اروپا وجود دارد . مطالعات نشان می دهند که پاسی فلور در درمان بی خوابی نوزادان و سالمندان و افرادی که به دلیل فعالیت ذهنی زیاد دچار اختلالات خواب شده اند موثر است . گاهی نیز از این گیاه در درمان اضطراب عصبی همراه با کم شدن خواب طبیعی استفاده می شود .

روش مصرف :

برای رفع خستگی و ایجاد خواب عمیق یک قاشق مربا خوری برگهای خشک ان را در یک پیمانه (200سی سی) اب جوش ریخته و 15 دقیقه خیس می کنند . از این دم کرده یک تا دو پیمانه قبل از خواب استفاده می شود .

توجه : قطره پاسی پلور در بازار ایران موجود است

گلاب .... ناظم خانم :gol:

vahid mahdavi

مدیر بازنشسته
مرسي گلاب خانم
تالار ما به داشتن عضوي چون شما با اين همه اطلاعات در رشته غير درسي افتخار مي كند.
آره درسته ميوه گل اژدها بود.

گلابتون

مدیر بازنشسته
خواهش ميكنم جناب نظر لطف شما است :)
شما اطلاعاتي در موردش داريد ؟ برامون بزارين :smile:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه به دیشب این همه موندم کسی بیاد و بگه کارت درسته ! نه به امروز که اینهمه عقب موندم از بحث!!!!!! :Dکلی مطلب واسه میوه گل ساعتی داشتم که منتظر تایید جواب بودم اما انگار تاریخ مصرفشون گذشت!:( در ضمن میوه اژدها میوه یک نوع کاکتوسه . فکر میکنم عکسش رو تو تاپیک مخصوص کاکتوسها گذاشتم . و اینکه نازی مو عزیزمون پروژه ی پایانیش در ارتباط با تهیه فراوریهایی مثل کنسرو از میوه کاکتوسه :gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
گلرخ جان شما هميشه كارت درسته ... اينكه گفتن نداره عزيز ... ;)
مطالب گل ساعتي رو هم اگه داريد بگذاريد اطلاعتمون بيشتر ميشه اينكه اشكالي نداره قربونت برم.:)
مطلبي هم اگر از ميوه اژدها نداريد من يه سري مطلب دارم ميتونم براي اطلاع دوستان بزارم .

در ضمن نوبت شماست كه يا عكس يا كلمه قرار بدين !!! :smile:

منتظر هستيم ... گلاب :redface:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
عکس میوه ی اژدها رو تو تاپیک سوال از مهندسین کشاورزی میتونین ببینین.

این میوه رو بگین چیه .من که فقط اسمش رو میدونم ! تو سایتهای انگلیسی یه اطلاعاتی ازش گرفتم اما فارسی چیزی پیدا نکردم .:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
اكي . Ackee

اكي نام درختي است كه ميوه آن نيز به همين نام معروف است و ارتفاع آن به 30 فوت ميرسد . اين درخت فقط در كشور جامائيكا و بطور وحشي ميرويد و در باغها به زير كشت نميرود . ميوه اين گياه داراي " هاي پوليسين " فراواني است كه به همين دليل از سال 1972 ورود آن به آمريكا ممنوع اعلام شده .
در واقع اين ميوه يك ميوه كاملا انحصاري در جامائيكا محسوب ميشود .
اين گياه زماني ميرسد كه غلافهاي سرخ رنگ آن باز ميشود و بافت زرد رنگي همراه با سه الي چهار دانه سياه رنگ بزرگ داخل آن نمايان ميشود ... اكي چينها افرادي هستند كه در فصل مناسب براي كسب درآمد مشغول به چيدن اين ميوه در مناطق مختلف ميشوند .

اين گياه يكي از غذاهاي رايج مردم جامائيكا را تشكيل ميدهد كه همراه با ماهي نمك سود شده و پياز و گاهي اوقات همراه با خوك نمك سود شده غذاي مطلوب و خوشمزه ايي را تهيه ميكنندكه طعم تخم مرغ زده شده و لذيذي را دارد.

به غير از مصرف خانگي ... باقي ميوه ها را در شركتهاي داخلي به صورت كنسرو در مي آورند.

آكي رسيده بر روي شاخه

قسمتهاي مختلف ميوه اكي

ظرف اكي به همراه ماهي نمك سود

ببخشيد اطلاعاتم محدود بود......... گلاب:gol::smile:

آخرین ویرایش:

فرزام

عضو جدید
........ :surprised::eek: بابا شما دیگه آخرشید ....:confused:

با اجازه خانم ناظم !

اگر اشکال نداره عکس بعدی رو من بذارم .. :redface:

البته فکر کنم شما با این اطلاعات حتما میدونید چیه .. ولی من یه کم سوادم نم کشیده یادم رفته چیه !!!

پیوست ها

• DSC00120.jpg
    DSC00120.jpg
    55.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

گلابتون

مدیر بازنشسته
زبان پس قفا .....

زبان پس قفا .....

فرزام جان اگه درست حدس زده باشم عكس شما مربوط به سومين عكس زير ميشود .... گل گياه زبان پس قفا از نوع گل ميلچه ايي باشه.... نميدونم درسته يا نه ؟:smile:
دوستان هم نظر بدهند ممنون ميشم :gol:

تيره آلاله Ranunculaceae

-جنس زبان درقفا Consolida

جنس زبان درقفا گونه هاي گياهي يک ساله و بعضا" چند ساله با برگهاي داراي بريدگيهاي عميق و گل آذين خوشه اي يا پانيکول را شامل ميشود. از گونه هاي مهم آن ميتوان به موارد زير اشاره نمود.

1) گونه ي زبان درقفاي شاهانه،زبان پس قفا ( C.regalis S.F.Gray.(Delphiniu consolida S.F.Gray

زبان در قفا گونه اي يک ساله با انشعابات متعدد و ارتفاع ساقه حداکثر 40 سانتي متر است. برگها نازک و نوک تيز است. گلها در فاصله بين ماههاي خرداد و تير ظاهر مي شوند. گل آذين خوشه اي و داراي تعداد کمي گل است و گلها به رنگ آبي متمايل به بنفش ديده ميشوند. گلبرگها توسط زنبورهاي عسل مورد بازديد قرار مي گيرند. تکثير زبان در قفا به روش جنسي و توسط بذر انجام مي گيرد.
زبان پس قفا گونه اي زينتي است که در مزارع غلات به عنوان علف هرز ظاهر مي شود. اين گياه در کرمانشاه پراکندگي زيادي داشته و از علفهاي هرز سمي محسوب مي گردد. روي اين اصل در طب کاربرد کمتري دارد. از گونه هاي چند ساله متعلق به جنس زبان در قفا مي توان به D.formosum اشاره نمود که داراي ساقه بسيار منشعب به ارتفاع 180-60 سانتي متر است.

2) گونه ي گل مليچي،زبان پس قفا، زبان در قفاي شرقي،بهار گلي C.orientalis(Gay) Schrod

گل مليچي داراي ساقه بدون انشعاب تا نسبتا" منشعب به ارتفاع 75-20 سانتي متر است. برگها داراي بريدگي هاي عميق بوده و گل هاي بنفش رنگ به صورت نسبتا" متراکم در گل آذين هاي خوشه اي قرار گرفته اند.يکي از گلبرگها درازتر از بقيه است و مهميز ناميده مي شود. تکثير به روش جنسي و از طريق بذر انجام مي گيرد. بهار گلي از جمله علفهاي هرز سمي است که در زمين هاي باير و اراضي زراعي ديده مي شود و در طب کاربرد کمتري دارد. رستنگاه بهار گلي در تبريز، مرند، مشکين شهر، ميانه، اروميه، خوي، مغان،کرج، تهران و همدان گزارش شده است.

-جنس آلاله Ranunculus

گياهاني هستند علفي با تيپ رشدي يک ساله يا چند ساله، که برخي از گونه هاي آن با محيط خاکي و تعدادي با شرايط آبي سازگاري دارند. برگها با آرايش متناوب روي ساقه قرار گرفته اند. گلها منفرد و يا آرايش پانيکول داشته و گلبرگها به رنگهاي زرد، قرمز يا سفيد ديده مي شوند. کاسبرگها سه تا پنج عدد است و معمولا" در مرحله ي ميوه دهي ريزش مي کنند. تعداد گلبرگها بيش از پنج عدد و داراي غده هاي شهد مي باشند. ميوه از نوع فندقه است. تعدادي از گونه هاي متعلق به اين جنس در گروه علف هاي هرز سمي قرار داشته و توسط حيوانات مورد تغذيه قرار نمي گيرند. اين جنس در ايران 55 گونه دارد و گونه هاي مهم آن عبارتند از:

1) آلاله باتلاقي، آلاله خزنده، آلاله رونده R.repens L

آلاله خزنده گونه اي چند ساله و داراي ساقه کرک دار به ارتفاع 40-15 سانتي متر است. اين گياه داراي استولون هاي طويل است که از محل گره هاي روي آن در محل تماس با زمين ريشه و اندامهاي هوايي و نتيجتا" پايه هاي جديدي ظاهر مي شود. ساقه هاي گل دهنده منشعب است.برگها صاف يا کرک دار و برگهاي تحتاني ساقه دمبرگ دار و کشيده ديده ميشوند. پايک گل آذين شياردار و گلبرگها و زرد رنگ است. فندقه تقريبا" کروي شکل و نوک تيز و طول آن متوسط 3 ميلي متر ميباشد. آلاله خزنده توسط بذر و استولون (ساقه هاي خزنده سطح زمين) تکثير پيدا ميکند. گياهچه هاي آلاله باتلاقي سمي ااين گياه بيشتر مناطق مرطوب و مزارع صيفي جات و غلات را جهت رشد ترجيح مي دهد و پراکندگي زيادي در شمال کشور، آذربايجان و اراک دارد.

2) آلاله پيازي R.bulbosus L

گونه اي است چند ساله با ريشه ي پيازي و دوکي شکل، که ريشه داراي ترکيبات سمي ميباشد.اندامهاي هوايي کرک دار و ساقه تقريبا" متورم و داراي انشعابات زياد به طول 25-10 سانتي متر است. برگهاي ساقه اصلي سه قسمتي و هر قسمت داراي دو يا سه لوب دندانه دار است. پايه گل آذين به صورت شياردار ديده مي شود. کاسبرگها حالت برگشته دارند. گلبرگها زرد رنگ و ميوه شبيه گونه ي اول، ولي نوک آن خميده است. اين گونه در مناطق آفتابگير، کنار جاده ها و داخل مزارع رشد کرده و از طريق پياز تکثير حاصل مي کند.

3) آلاله صحرايي، آلاله وحشي، آلاله، زرد مرغک، برف ريم R.arvensis L

آلاله صحرايي گياهي يک ساله با اندام هوايي نسبتا" کرکدار است. ساقه افراشته و ارتفاع آن 30-5 سانتي متر است.برگهاي پائيني ساقه سه قسمتي و برگهاي مياني چند قسمتي و داراي لوب هاي باريک است. گلها کوچک با گلبرگ هاي زرد رنگ از محور برگها خارج ميشوند و گلدهي تا اواخر مرداد ماه ادامه پيدا مي کند. تعداد گلبرگها و کاسبرگها هر کدام 5 عدد و پرچم ها 13-10 عدد است. دمگلها کرکدار به نظر مي رسند. فندقه تخم مرغي معکوس تا گرد و به قطر 4 تا 5 ميلي متر و داراي نوک خار مانند به اندازه نصف طول ميوه است. تکثير آلاله وحشي عمدتا" به روش جنسي و توسط بذر صورت مي گيرد.
آلاله صحرايي بيشتر در مناطق مرطوب و مزارع ذرت و صيفي جات به عنوان علف هرز سمي به چشم مي خورد. محل رويش آن در رشته کوههاي البرز، تبريز، گلستان، مازندران، اروميه، اطراف تهران،خرم آباد، کرمانشاه، ملاير،يزد، کرمان، زاهدان، شيراز و بوشهر بيشتر گزارش شده است.

4) آلاله سنگ پايي R.muricatus L

آلاله سنگ پايي با تيپ رشدي يک ساله و اندامهاي هوايي صاف تا اندکي کرکدار و ارتفاع ساقه 35-10 سانتي متر است. ساقه منشعب و برگهاي پائيني سه قسمتي و هر قسمت داراي تقسيمات دندانه دار است. برگهاي بالايي دو تا سه قسمتي است. کاسبرگها حالت برگشته داشته و پايک گل آذين ضعيف است. گلبرگها زرد رنگ و فندقه شياردار و نوک تيز است. اين گونه مزارع مرطوب و مناطق باتلاقي را جهت رشد ترجيح مي دهد و در شمال ايران پراکندگي بيشتري دارد. اين گياه قبلا" به عنوان يک گياه داروئي مطرح بود ولي امروزه کاربرد آن در درمان بيماريها بسيار محدود شده است.

5)آلاله تاول دار،آلاله آبله روي R.sceleratus L

آلاله تاولدار گياهي يک ساله با ساقه منشعب به ارتفاع 40-10 سانتي متر و اندامهاي هوايي بدون کرک است. ساقه بصورت پرگل ديده ميشود. برگهاي پائيني ساقه داراي تقسيمات پنجه اي با حاشيه دندانه دار و برگها فوقاني معمولا" سه قسمتي است. کاسبرگها خميده و گلبرگها زرد رنگ ديده ميشوند. ميوه ازنوع فندقه و داراي نوک کوتاهي است و به تعداد زياد تشکيل مي شود. رستنگاه آن در آبهاي کم عمق و مناطق باتلاقي است. اين گونه ازعلفهاي هرز سمي استو در صورت تغذيه توسط دام، اختلالات تنفسي ايجاد مي کند و امروزه از نظر دارويي به دليل سميت کاربرد چنداني ندارد. محل رويش آن بيشتر در لاهيجان، بندر انزلي،رشت و تهران گزارش شده است.

گلاب شما:smile:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
دیشب میخواستم جواب بدم اما اینترنت کل شهر یهو قطع شد!!!!

آره اون میوه آکی بود که مخصوص جاماییکاست . میشه منبع اصلی این مقالاتی که میزارید اینجا رو هم بنویسین؟

لینک و دوباره میزنم.

سوال از مهندسین کشاورزی

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام منتظرت بودم عزيزم خوش اومدي .... چرا ؟؟؟
عزيزم منبع فارسي پيدا نكردم ... من هم يكي از اونها رو ترجمه كردم گلم ... اگه خواستي بازم ميزارم برات ...متشكرم

گلاب:smile:

گلابتون

مدیر بازنشسته
گلرخ جان نظرت در مورد گياهي كه فرزام جان گذاشته چيه ؟ آيا با نظر من موافقي البته عكسش خيلي واضح نيست ... اما همينقدر كه تونستم تشخيص بدم ... فكر كردم شايد زبان پس قفا باشه ... درسته ؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
ميوه اژدها ........ توضيحات تكميلي

ميوه اژدها ........ توضيحات تكميلي

عکس میوه ی اژدها رو تو تاپیک سوال از مهندسین کشاورزی میتونین ببینین

میوه اژدها

(سایر اسامی: پیتایا، پیتاهایا، هو لونگ گو، گلابی توت فرنگی، نانتیکافروت یا تان لانگ) به میوه چندین نوع گونه کاکتوس اطلاق می‌شود. این میوه بومی مکزیک و آمریکای مرکزی و جنوبی است و در ضمن در کشورهای آسیای جنوب شرقی همچون ویتنام، تایوان، جنوب چین، جزیره اکیناوا (ژاپنفیلیپین و مالزی هم کشت می‌شود، و در اسرائیل نیز موجود است. میوه اژدها تنها در شب شکوفه می‌کند؛ شکوفه‌های آن بزرگ و سفید هستند و معمولاً «گل شب» یا «ملکه شب» نامیده می‌شوند.

خصوصیات

این میوه در پنج رنگ وجود دارد که بسیار آبدار هستند و هر رنگ طعم و مزه مخصوص به خود را دارد. دانه‌های درون این میوه مانند سیاه دانه هستند و از کاشت و پرورش آنها می‌توان درخت جدیدی بوجود آورد.
درختی که این میوه از آن بوجود می‌آید پیتایا نام دارد که ۳۰ تا ۵۰ روز بعد از شکوفه دادن میوه می‌دهد و در بعضی حالات ۵ تا ۶ بار در سال میوه می‌دهد!
خواص درمانی

میوه اژدها دارای انواع ویتامینها است و در جلوگیری از سرطان روده بزرگ و دیابت موثر است. همچنین سرشار از املاح معدنی است که باعث کاهش کلسترول و تنظیم فشار خون می‌شود. مصرف دائم آن می‌تواند آسم و سرفه‌های شدید را بهبود دهد و از خاصیت آنتی اکسیدان بالایی بر خوردار است.

رنگ‌های میوه

این میوه در ۵ رنگ وجود دارد:
1. رنگ میوه سفید با پوسته قرمز
2. رنگ میوه قرمز با پوسته قرمز
3. رنگ میوه سفید با پوسته زرد (کمیاب)
4. رنگ میوه صورتی با پوست قرمز
5. رنگ میوه سفید با پوست صورتی
از میوه این درخت مربا و شربت هم درست می‌کنند و شربت درست شده از این میوه دراگونیتی نام دارد.
این میوه در صورت خراب شدن همانند موز و سایر میوه‌های گرمسیری ابتدا لکه‌های قهوه‌ای پیدا کرده و سپس سیاه می‌شود.

گلاب:gol:

آخرین ویرایش:

فرزام

عضو جدید
خیلی شبیه ! .... ولی برگهای این اصلا بریدگی نداره .. نمیدونم :surprised:

این میوه اژدها چقدر شبیه هندوانه است :surprised:.... کیلویی چنده ؟؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
خیلی شبیه ! .... ولی برگهای این اصلا بریدگی نداره .. نمیدونم :surprised:

این میوه اژدها چقدر شبیه هندوانه است :surprised:.... کیلویی چنده ؟؟

.اينم جهت اطلاع شما فرزام خان گل :redface:
این گیاه در مکزیکو جزء یکی از مهم ترین غذاهای مردم هست و در ویتنام هم خوب عمل میاد. بطوری که گاهی تا ۳۰ تن در هکتار هر سال از مزارع میوه اژدها ، برداشت میکنند.

نکته جالب در مورد این میوه رنگ خیلی خاص اون هستش که صورتی خیلی خوشرنگی هست. این میوه ۱۳ یورو قیمت داره و درونش شبیه به هندونه است با دونه های سیاه که در رنگ سرخابی اون جلوه زیبایی رو ایجاد ميكند .

در مورد برگهاي آلاله دقيقا نميدونم اما مطمئن نيستم كه اون برگهايي كه پشت گلها است برگ خود آلاله باشه فكر ميكنم يه گياه ديگه يا علف هرزه باشه ..... درسته ؟:confused:

گلاب ... ناظم خانم :gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
توضیحاتت راجه به میوه اژدها خیلی خوب بود . ممنونم. از کجا اینا رو پیدا کردی؟:gol:

راستی مسابقه ی جانبی رو ادامه بدیم؟

این لغت رو فرهنگ سرای زبان فارسی جایگزین یکی از اصطلاحات ( عملیات) باغبانی کرده.البته اساتید دانشگاه شیراز :gol:
تیل

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
گلرخ جان نظرت در مورد گياهي كه فرزام جان گذاشته چيه ؟ آيا با نظر من موافقي البته عكسش خيلي واضح نيست ... اما همينقدر كه تونستم تشخيص بدم ... فكر كردم شايد زبان پس قفا باشه ... درسته ؟

[FONT=&quot]متاسفانه اونطور که باید نمیتونم با اطمینان جواب بدم . اما فکر نمیکنم زبان پس قفا باشه . فکر میکنم برای پیدا کردن اسمش باید به دانسته هامون در رابطه با علف های هرز رجوع کنیم. به نظرم جزو علف های هرزه نه گل شاخه بریده. شایدم من اشتباه میکنم .[/FONT]

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام عزيزم ......خواهش ميكنم قابلي نداشت ........ با حوصله زياد توي گوگل جستجو ميكنم و مطلب جمع آوري ميكنم و توي فايل وورد ميريزم و عكسهارو هم آپلود ميكنم ... البته اين كار رو من از خيلي خيلي پيش انجام ميدادم گلم :redface::w10:

باشه خانومي ....

تيل تا اونجايي كه من ميدونم اسم يه ميوه در محدوده استان خراسان هستش ... اما اينطور كه شما ميفرماييد نام يك عمليات باغباني بايد باشه ..:w20:

. ببينيم دوستان اطلاعاتشون دراين مورد چطوره ؟:w26:

گلاب شما:w40:

گلابتون

مدیر بازنشسته
[FONT=&quot]متاسفانه اونطور که باید نمیتونم با اطمینان جواب بدم . اما فکر نمیکنم زبان پس قفا باشه . فکر میکنم برای پیدا کردن اسمش باید به دانسته هامون در رابطه با علف های هرز رجوع کنیم. به نظرم جزو علف های هرزه نه گل شاخه بریده. شایدم من اشتباه میکنم .[/FONT]

پس منتظر نظراتتون هستيم عزيزم.... به نظر فرزام هم زبان پس قفا نبوده :warn:

چند شبه خبري از امين خان نيست ..... مثل اينكه حسابي سرشون خيلي شلوغه :gol:واقعا جاشون خاليه :(