[مسابقه] اگه گفتی ...؟

سحر 32

عضو جدید
یه عکس هم میذارم چون دیدم در مورد بیماریها بیشتر بچه ها با عکس سوالشون رو پرسیده بودن.
th.jpg

پیوست ها

• th.jpg
    th.jpg
    10.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

سحر 32

عضو جدید
سلام دوستان
خوب امشب من خودم جواب سوالو مینویسم
کتوز یک بیماری متابولیکی در گاوهای نزدیک زایمان است که نتیجه ناکافی بودن خوراک مخصوصا انرژی میباشد همچنین وقتی که سطج گلوکز خون پایینن باشد گاو به بسیج از ذخایر بدنی مخصوصا چربی می پردازد.قسمتی از این چربی بدن در کبد به کتون تبدیل خواهد شد که نتیجه آن بالا رفتن سطح کتون خون می باشد. زمان وقوع این بیماری ده روز تا شش روز پس از زایمان در گاوهای پرتولید عارض میشود.

سحر 32

عضو جدید
اگه اجازه بدید من خودم سوال بعدی رو هم مطرح میکنم .منظور از BCSچیست. یا کاربرد این اصطلاح در دام چگونه است؟

z.mahmood

عضو جدید
سلام به همه ي بچه هاي كشاورزي منم تازه آشنا شدم
كاش زودتر اينجا رو پيدا مي كردم

جواب سوال هم فكر كنم
Body condition scores
يعني نمره وضعيت بدني دام هستش

سحر 32

عضو جدید
بله درست پاسخ دادید تعیین نمره وضعیت بدنی یکی از اساسی ترین ابزارهای مدیریتی برای تنظیم دقیق مصرف و ذخیره بلند مدت انرژی در سطح یک گله به حساب می آید. که د رگاوهای گوشتی از 1 تا 9 می باشد و درگاوهای شیری از 1 تا 5 میباشد.

z.mahmood

عضو جدید
بايد من سوال بپرسم؟؟؟؟؟

با اجازه همه
به كسوت خودتونو تازه واردي ما ببخشيد

اگه سوالاتم تكراريه بازم ببخشيد

چرا بايد گاو گوساله رو ليس بزنه يا خشكش كنيم؟

اين تصوير چيه

12.jpg

سحر 32

عضو جدید
سلام
خوب فک میکنم که موکوسای روی بدن گوساله با اینکار پاک میشن وهمینطور این کار باعث میشه که جریان خون گوساله فعال بشه و بتونه سرپا بایسته اون وسیله ای هم که عکسشو گذاشتید تروکار باید باشه یه جور وسیله جراحی البته برای سوراخ کردن شکمبه بکار میره در مواقعی که نفخ داشته باشه و بخوان گاز رو خارج کنن.

آخرین ویرایش:

z.mahmood

عضو جدید
آره درسته و بايد اينو بدونيم كه تروكار فقط براي نفخ گازي ميشه استفاده كرد و در نفخ كفي به دليل مخلوط بودن گاز و مواد موجود در شكمبه نمي توان از آن استفاده كرد
و همان طور كه مي دانيد در هنگام تولد گوساله دو سيتم بدن يعني سيستم تنظيم حرارتي و سيستم ايمني بدن به خوبي فعال نمي باشد كه سيستم ايمني بادادن آغوز و سيستم حرارتي بدن به كمك ليسده شدن توسط گاو و خشك شدن فعال مي شود

مكانيسم هاي حرارتي گوساله در هنگام تولد
1.مكانيسم هاي فيزيكي:گشاد شدن رگ ها،لرزيدن،سيخ شدن موها
2.مكانيسم شيميايي:ترموژنز غير لرزشي (متابوليسم بافت چربي قهوه اي)

z.mahmood

عضو جدید
انگار كسي نيست
ولي بايد چرخ روزگار بچرخه
پس سوال بعدي رو هم خودم مي پرسم
1.تراوا؟
2.اين تصوير چيه

سحر 32

عضو جدید
سلام
من عکسی رو ندارم یعنی برای من نمایش داده نمیشه شاید اشکال از نت من باشه ولی تراوا که گفتید یه جور وسیله مهار کننده یعنی فک کنم یه جایگاه باشه برا مهار کردن دام مواقع ضروری یا موقع معاینه

z.mahmood

عضو جدید
انگار باس خودم جواب بدم:mad:
بچه هاي علوم دام كجان چرا از كسي خبري نيست :cry:
اين مگنت يا همون آهن رباست كه به تليسه ميدن بخوره تا.....
ادامش باشه سوال بعدي:que:

z.mahmood

عضو جدید
انگار بازم بايد خودم جواب بدم
از بچه هاي علوم دام خبري نيست
هر كي مي تونه سوال بعدي رو بپرسه

وقتي مگنت رو به تليسه يا گاو ميدن باعث ميشه اگه در خوراك گاو جسم فلزي وجود داشته باشه به مگنت متصل شده و از پري كارديت ناشي از جسم خارجي جلو گيري بشه
اين مگنت تا آخر عمر همراه گاو باقي مي مونه

hosseinf722

عضو جدید
خواص و خاصیت های مهم مومِ عسل را توضیح دهید؟:D

خواص دارویه موم مدنظرتونه؟
اگه اینو میخواین فک کنم خوردن عسل با مومش تو درمان بیماری های گوارشی کمک کنه یا بخورش برای بیماری های تنفسی خوب باشه
احتمالا باهاش دارو هم بسازن ، نمیدونم فقط حدس میزنم

مصارف صنعتی هم داره دیگه حتما :D

البته من هنوز درس پرورش زنبوره عسلو برنداشتم

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خواص دارویه موم مدنظرتونه؟
اگه اینو میخواین فک کنم خوردن عسل با مومش تو درمان بیماری های گوارشی کمک کنه یا بخورش برای بیماری های تنفسی خوب باشه
احتمالا باهاش دارو هم بسازن ، نمیدونم فقط حدس میزنم

مصارف صنعتی هم داره دیگه حتما :D

البته من هنوز درس پرورش زنبوره عسلو برنداشتم

بلی بیشتر خواصی که تو رشته ی علوم دامی مهم باشه مدِ نظرم بود اگه در کنارش خواص دارویی هم باشه خوبه!

z.mahmood

عضو جدید
عسل همراه با موم در مورد سینوزیت . زکام اسپاسمی. ناراحتی های تنفسی .ورم معده و ورم لثه موثر است . در رابطه با برفک دهان آن را باید جوید.
لازم به ذکر است که موم ماده ای است که دستگاه گوارش انسان و سایر جاندران قادر به تجزیه مولکولهای آن نیستند" یعنی پس از تغذیه جذب نمی شود و به همان صورت که تغذیه شده است از بدن دفع می گردد "
اما می تواند به سرعت به وسیله پوست جذب شود به همین دلیل امروزه آن در ساخت وسایل بهداشتی آرایشی نظیر کرم ها ، پما دها ، ماسک های زیبایی صورت و غیره از اهمیت بسزایی بر خوردار است. جان ویس پزوهشگر آمریکایی جویدن فرآورده ای از موم و عسل را برای پاک کردن راه های بینی و حلق توصیه می کند و در مورد سینوزیت ، تنگی نفس و زکام آن را دارویی بی نظیر می شناسد. برای این کار بیماران باید هر نصف قاشق مربا خوری عسل با موم مصرف نموده و موم آن را یک ربع بجوند. جویدن موم عسل زنگ دندانها را می زداید و لثه ها را محکم می کند . جویدن نقل های تهیه شده با عسل و موم باعث ازدیاد ترشح بزاق جهت فعالیت ترشحی و حر کتی معده و سوخت و ساز بدن شده و اثر قابل توجهی روی گردش خون و ظرفیت کار ماهیچه ها دارد.
این نقل ها به افراد سیگاری که تمایل به ترک آن دارند می تواند کمک بسیار مهمی نماید.

منبع:beytoote.com

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
درستِ سوال بعدی رو شما طرح کن اگر کسی بعد چند روز پاسخ نداد
شما میتونی جواب رو خودت بزاری ممنون:)

z.mahmood

عضو جدید
من که سوالم رو پرسیدم چون میدونستم کسی جواب نمیده همون موقع جوابشم گذاشتم
سوال بعدی رو یکی دیگه طرح کنه ببینیم کی جواب میده
به کسی چیزی که نگفتم که پسنو حذف کردی عزیز

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سوالتون علمی نبود! می تونستید سوالات به این شکلی رو تو یه تاپیک دیگه بزارید!!

روند مسابقه اینِ که هر کی سوال درست جواب میده خودش سوال طرح کنِ

z.mahmood

عضو جدید
از روند مسابقه خبر دارم و ميدونم چه جوريه
ولي من كه ميدونستم كسي جواب سوالم رو نميده پس خودم جواب دادم
جايي ديگه هم كه نميشد سوال طرح كرد
در ضمن اگه هر كسي بخواد برا هر چي يه تاپيك جديد ايجاد كنه پس چي شد
اينم سوال بعدي ببينم كسي هست جواب بده
1.تخته سينه در جايگاه هاي انفرادي گاوها براي چيه
2.توي اين تصوير كدوم قسمتا از دستگاه گوارش طيور ديده مي شه چي و چي

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من دقیق اطلاع ندارم اگه میشه جواب سوال رو خودتون بزارید.

اگر مایل بودید سوال بعدی رو هم بزارید:)

z.mahmood

عضو جدید
جواب سوال خودم ميزارم تا باشه يكي ديگه بياد سوال بعدي رو بزاره
1.تخته سینه (Breast Board، Brisket board)، یک صفحه از جنس چوب، پلاستیک یا یک لوله پی وی سی است که برای جلوگیری از جلوتر رفتن دام در هنگام استراحت می باشد. منبع:sjk.ir
2.زائده مكل كه توي تصوير اومده (زائده مکل باقی مانده کیسه زرده در دوران جنینی است)ژژنوم و ایلئوم

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مرسی از توضیحات کاملتون میشه یکمی در مورد این جمله توضیح بدید؟ متوجه نشدم:redface:

(زائده مکل باقی مانده کیسه زرده در دوران جنینی است)ژژنوم و ایلئوم

ژژنوم و ایلئوم مربوط به کدوم بخش میشه ؟ همون کیسه زردِ ؟

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سوال بعدی:

توضیح مختصری در مورد شرایط عمومی جایگاه دام در گوسفند داری بدید؟

بی ازار

عضو جدید
کاربر ممتاز
ژژنوم و ايلئوم قسمت هايي از روده باريك طيور محسوب ميشه كه مي توان گفت زائده مكل بين اين دو قسمت قرار گرفته

با اجازتون من یکم بیشتر توضیح بدم زائده مکل تا دریچه ایلئوسکال دقیقا میشه قسمت ایلئوم روده باریک که در ازمایشات هضمی مورد بررسی قرار می گیرند

بالا