[مسابقه] اگه گفتی ...؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال دارم

ببخشید چرا اینجا 4 روز خوابیده؟
مصطفی...
حمیدرضا...
فرهاد....
کجایید گل پسرا......؟؟؟؟؟؟
بدویییددددددددددد که عیبه...زشته...

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوستان غده ی کوچکی که در سمت راست هیپوتالاموس قرار دارد و با حرف o مشخص شده چه نام دارد و وظیفه اش چیست؟

tititoti

عضو جدید
در مورد عملش دقیقآ یادم نیست ولی فکر می کنم در ترشح هورمون ها در تاریکی نقش داشت و تو اون کتاب نوشته بود هنوز به طور قطع کار این غده مشخص نشده (نمی دونم مربوط به پینئال بود یا نه )
ولی حتمآ می گردم و اگر پیدا کردم میزارم اینجا

tititoti

عضو جدید
آهان یافتم.

نقش غدۀ پینئال (صنوبری) ترشح ملاتونین به هنگاه خواب هست که ملاتونین در واقع به مغز دستور می ده که آقا جون تعطیل کن، کرکره رو بکش پایین بریم لالا....

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد عملش دقیقآ یادم نیست ولی فکر می کنم در ترشح هورمون ها در تاریکی نقش داشت و تو اون کتاب نوشته بود هنوز به طور قطع کار این غده مشخص نشده (نمی دونم مربوط به پینئال بود یا نه )
ولی حتمآ می گردم و اگر پیدا کردم میزارم اینجا

افرین مصطفی جان خیلی برقی در حد تیم ملی برزیل جواب دادیو لیونل مسی.
برنده مصطفی دوستان
این همون غده سرخسیpineal gland نقشهای زیاد و ناشناختهای داره که یکیش تولید هورمون ملاتونین.
سوال بعدیم دست خودتو میبوسه

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
حمیدرضا جان سوالت عالی بود
مصطفی هم که تو جواب دادن سنگ تموم گذاشت
بچه ها ببخشید من کامپیوتر خرابه تشکرام هم پریده
ولی خیلی مفید بود
خسته نباشید...

زهرا خانوم وجودت ایشالا نپره تشکرات بپره اکشالی نداره;)

tititoti

عضو جدید
ببخشید یه مقدار دیر شد...

سئوال: تصویر زیر مربوط به کدام بیماری می باشد؟

هدفم از این سئوال بیشتر مرور اطلاعات هست. چون باعث شد خودم هم یه گریزی به مطالب بزنم.

موفق باشید

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید یه مقدار دیر شد...

سئوال: تصویر زیر مربوط به کدام بیماری می باشد؟

هدفم از این سئوال بیشتر مرور اطلاعات هست. چون باعث شد خودم هم یه گریزی به مطالب بزنم.

موفق باشید

بوق...
برونشیت....

بوق...
بهم نخندید همینجوری از اجزایی که نام بردی گفتم

بوق...
موفق باشید......گل

tititoti

عضو جدید
بوق...
برونشیت....

بوق...
بهم نخندید همینجوری از اجزایی که نام بردی گفتم

بوق...
موفق باشید......گل
کاملا درسته زهرا خانم.

***آفرین***

برونشیت هم دقیقا وجه تسمیه اش از روی همین برونش و برونشیول ها ست...
حالا زهرا جان، اگر ممکنه خودت یه مقدار هم در مورد این بیماری توضیح بزار برامون و بعد از اون هم سئوال بعدی متعلق به شماست....

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاملا درسته زهرا خانم.

***آفرین***

برونشیت هم دقیقا وجه تسمیه اش از روی همین برونش و برونشیول ها ست...
حالا زهرا جان، اگر ممکنه خودت یه مقدار هم در مورد این بیماری توضیح بزار برامون و بعد از اون هم سئوال بعدی متعلق به شماست....
ممنون مصطفی جان من سیستمم مشکل داره
نمیتونم لینک بزارم یا کپی و غیره .......
مصطفی جان زحمت سوال بعدی هم با خودت........
نزار تایپیک بخوابه
ممنون:gol:

tititoti

عضو جدید
نزار تایپیک بخوابه

دوستان در صورت تمایل می تونن برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیماری برنشیت به لینک زیر مراجعه کنند:

tititoti

عضو جدید
نزار تایپیک بخوابه

این هم سئوالی از طرف زهرا خانم که بنده به جای ایشون می زارم.

*سئوال*

Prosolvin چیست؟ نام دیگر؟ کاربرد؟

:gol:

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
prosolvin
نام تجاری یکی از انالوگهای PGF2a به نام Luprositol
PGF2a که از دسته پروستاگلاندینها میباشد در محدوده زمانی مشخصی از چرخه تخمدان.توسط رحم برخی از گونه ها تولید و از راه سیاهرگ رحم به سیاهرگ تخمدان منتقل میشوند و سبب پس روی جسم زرد میشوند.این ترکیب به عنوان لوتئولیتیک طبیعی دردر گونه هایی مثل گاو. گوسفند.بز .خوک و شتر و... شناخته شده است.در انسان پس روی جسم زرد مکانیسم دیگری دارد و توسط پروستاگلاندین های خارج رحمی انجام میشود

tititoti

عضو جدید
prosolvin
نام تجاری یکی از انالوگهای PGF2a به نام Luprositol
PGF2a که از دسته پروستاگلاندینها میباشد در محدوده زمانی مشخصی از چرخه تخمدان.توسط رحم برخی از گونه ها تولید و از راه سیاهرگ رحم به سیاهرگ تخمدان منتقل میشوند و سبب پس روی جسم زرد میشوند.این ترکیب به عنوان لوتئولیتیک طبیعی دردر گونه هایی مثل گاو. گوسفند.بز .خوک و شتر و... شناخته شده است.در انسان پس روی جسم زرد مکانیسم دیگری دارد و توسط پروستاگلاندین های خارج رحمی انجام میشود

کاملا درسته حمید رضا جان....:gol::gol::gol:

سئوال بعدی با شماست...

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب از تولید مثل بیایم بیرون چطوره؟ چون جمعیت جهان رو به فزونیه و یخهای قطب داره اب میشه پس بهتره تولید مثل کم باشه البته در انسان که نابود کننده ذخایر طبیعیه.:D

Conjugative Plasmids اگه گفتی این چیه و چه کاربردی داره؟
زمان پاسخگویی 48 ساعت

Eng.probe

عضو جدید
کاربر ممتاز
يك جورايي به معني تحليل و احتمالا سل نبوده ...
من هنوز جوجم جواب بدم گفتم يك چيزي گفته باشم ...

tititoti

عضو جدید
خوب از تولید مثل بیایم بیرون چطوره؟ چون جمعیت جهان رو به فزونیه و یخهای قطب داره اب میشه پس بهتره تولید مثل کم باشه البته در انسان که نابود کننده ذخایر طبیعیه.:D

Conjugative Plasmids اگه گفتی این چیه و چه کاربردی داره؟
زمان پاسخگویی 48 ساعت

اینم یه جورایی مربوط به آمیزشه که...:biggrin:

پلازمید (Plamid) ها در واقع نوعی از DNA هستند که در ساختار برخی باکتری ها علاوه بر DNA اصلی یافت می شن و به دو صورت خطی و حلقوی موجودند.
اگر درست به خاطرم باشه بهشون کروموزوم یا DNA (دقیقا یادم نیست کدوم درسته) کمکی هم میگفتن و در مهندسی ژنتیک کلی کاربرد دارند.

حالا در مورد اصطلاح مورد سئوال (Conjugative Plasmids) با جستجویی که کردم متوجه شدم که به پلازمیدی که از طریق اختلاط یا آمیزش باکتریایی از باکتری اول به باکتری دوم منتقل می شه گفته می شه...
در لغت، Conjugative به معنای ترکیبی هست. که ترجمۀ تحت الفظی conjugative plasmid می شه پلازمید ترکیبی.

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز

پلازمید (Plamid) ها در واقع نوعی از DNA هستند که در ساختار برخی باکتری ها علاوه بر DNA اصلی یافت می شن و به دو صورت خطی و حلقوی موجودند.
اگر درست به خاطرم باشه بهشون کروموزوم یا DNA (دقیقا یادم نیست کدوم درسته) کمکی هم میگفتن و در مهندسی ژنتیک کلی کاربرد دارند.

حالا در مورد اصطلاح مورد سئوال (Conjugative Plasmids) با جستجویی که کردم متوجه شدم که به پلازمیدی که از طریق اختلاط یا آمیزش باکتریایی از باکتری اول به باکتری دوم منتقل می شه گفته می شه...
در لغت، Conjugative به معنای ترکیبی هست. که ترجمۀ تحت الفظی conjugative plasmid می شه پلازمید ترکیبی.
درسته افرین فقط یه کم بیشتر راجع به کاربردش توضیح بده مصطفی جان;)

cairo

عضو جدید

دوستان خیلی مطالب علمی و سنگین شده عالیه ادامه بدین منم از پشت خط مقدم هواتونو دارم.:biggrin:
پلاسمید به عنوان ناقل در مهندسی ژنتیک و کلون کردن ژن به کار میره چون برای کلون کردن نیاز به ناقل هست و این پلاسمید همین وظیفه رو به عهده داره

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوستان خیلی مطالب علمی و سنگین شده عالیه ادامه بدین منم از پشت خط مقدم هواتونو دارم.:biggrin:
پلاسمید به عنوان ناقل در مهندسی ژنتیک و کلون کردن ژن به کار میره چون برای کلون کردن نیاز به ناقل هست و این پلاسمید همین وظیفه رو به عهده داره
مرسی بچه ها خیلی عالی بود توضیحات کافیه برای این موضوع.برنده مصطفی.سوال بعدی رو بزار تا جوهرش خشک نشده:w18:

بالا