مجسمه "زن ومرد کشاورز"

shabnam.h.m

عضو جدید
ماجرای جالب، بلایی که بر سر یک مجسمه هنری در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی افتاد:

یکی از جالبترین قسمت های موزه هنرهای معاصر، مجسمه ای است که در اوایل انقلاب در کنار درب ورودی موزه نصب شده بود. داستان مجسمه "زن ومرد کشاورز" اثر داریوش صنیع زاده را تمام ایرانیان باید بشنوند و به خاطر سپرده و برای آیندگان تعریف نمایند تاعبرت آنها باشد.
این مجسمه در دوران پهلوی، در جلوی وزارت کشاورزی در خیابان بلوار کشاورز قرار داشت ولی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مورد غضب بعضی از تندروهای مذهبی قرارگرفت و دلیل آن هم سه چیز بود: یکی سر بدون روسری زن، دومی ساق پای برهنه زن که دامن به پا داشت و سوم نماد کمونیسم بودن آن.

ابتدا یک آدم عقل کلی که تصور میکرد این مجسمه باعث فساد میشود دستور داد تا مدتی روی آن را با برزنت پوشاندند و کسانی که مجسمه را در آن محل به یاد نداشتند، مدتها سردرگم بودند که این شی عظیم زیر برزنت جلوی وزارت کشاورزی چیست؟

مدتی بعد برزنت را برداشتند و با برزنت روی سر زن کشاورز را که برهنه (!) بود و مشغول آبیاری گیاهی نمادین، محجبه کردند، یعنی لچکی روی سرش انداختند و پای زن را هم که لخت بود، شلوار بد ریختی از جنس همان برزنت پوشاندند.
اما این کارها چنان با بد سلیقگی انجام شد که بینندگان تصور می کردند سر و پای زن کشاورز را گل مالی کرده اند به این ترتیب مجسمه بکلی از ریخت افتاد و مورد تمسخر مردم قرار گرفت و تا مدتها سوژه مردم و مطبوعات بود مبتکران لابد تصور نمی کردند چنین کاری با یک مجسمه فلزی چنین باعث مضحکه آنها خواهد شد.
ناچار تصمیم گرفته شد تا آن را از جلو وزارت کشاورزی برداشته و به جلو موزه هنرهای معاصر منتقل کنند. این کار انجام شد ولی گویا باز هم یک مبتکر و نخبه ای بر فساد آمیز بودن این مجسمه شک برد و دستور دادند اینبار آن را چنان جایی قرار دادند که اثری از آن باقی نماند پس مجسمه را از جلوی موزه هنرهای معاصر هم برداشته و به انتهای باغ مجسمه موزه معاصر منتقل کرده اند تا چشم انس و جن بر آن نیافتد تا به بهترین شکل ممکن امربه منکر و نهی از معروف کرده باشند آنهم با یک مجسمه.

خوب به این مجسمه نگاه کنید به نظر شما جز ذهنهای بيمار، چه کسی ممکن است با دیدن این مجسمه تحریک شود؟

جهت تكميل مطلب فوق بد نيست به شعر زير كه سروده مرحوم ايرج ميرزا (درعصر مشروطيت) است نيز توجه نماييد:

در سر در ِ کاروانسرایی تصویر زنی به گچ کشیدند

ارباب عمائم این خبر را از مُخبِر صادقی شنیدند

گفتند که: ”واشریعتا, خلق روی زن بی حجاب دیدند“.

آسیمه سر از درون مسجد تا سر در ِ آن سرا دویدند

ایمان و امان به سرعت برق می رفت, که مؤمنان رسیدند

این آب آورد, آن یکی خاک یک پیچه ز گِل بر او بریدند

ناموس به باد رفته یی را با یک دو سه مشت گِل خریدند

چون شرع نَبی از این خطر جَست رفتند و به خانه آرمیدند

غفلت شده بود و خلق وحشی چون شیر درنده می جهیدند

بی پیچه زن گشاده رو را پاچین عفاف می دریدند

لبهای قشنگ خوشگلش را مانند نبات می مکیدند

بالجمله تمام مردم شهر در بحر گناه می تپیدند

درهای بهشت بسته می شد مردم همه می جهنّمیدند

می گشت قیامت آشکارا یکباره به صور می دمیدند

طیر از وَکرات و وحش از حَجر انجم ز سپهر می رمیدند

این است که پیش خالق و خلق طلّاب علوم روسفيدند

با این علما هنوز مردم از رونق مُلک ناامیدند

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
اما دلیل اصلی حذف این مجسمه نماد کمونیسم بودن بود .........
مشابه این تصویر در کشورهای کمونیست یافت شده بود
بعد دلایلی در مورد حجاب

در ضمن خوبه شما سری به موزه های آب بزنید .................که تصاویر خانمها هست و مشکلی هم نداره ......البته حجاب دار هستند

دلیل با حجاب بودن هم اینه که زنان ایران همیشه عفیف بودن

و تنها زمان پهلوی بوده که حجاب رو میخواستن در کشور نابود کنن و به یک غرب زده تمام عیار تبدیل

shabnam.h.m

عضو جدید
اما دلیل اصلی حذف این مجسمه نماد کمونیسم بودن بود ......... بعد دلایلی در مورد حجاب

در ضمن خوبه شما سری به موزه های آب بزنید .................که تصاویر خانمها هست و مشکلی هم نداره ......البته حجاب دار هستند

و تنها زمان پهلوی بوده که حجاب رو میخواستن در کشور نابود کنن و به یک غرب زده تمام عیار تبدیل

هیچ کاری به اجبار خوب نیست حتی سر یه مجسمه به اجبار روسری گذاستن

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
اما دلیل اصلی حذف این مجسمه نماد کمونیسم بودن بود .........
مشابه این تصویر در کشورهای کمونیست یافت شده بود
بعد دلایلی در مورد حجاب

میتونین بگین چرا نماد کمونیستی هست؟؟؟
شما از کجا تشخیص دادین؟؟؟

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
هیچ کاری به اجبار خوب نیست حتی سر یه مجسمه به اجبار روسری گذاستن
تا اون اجبار چی باشه

مثلا شما رو مجاب میکنن که تو محیط عمومی سیگار نکشی آیا این بده ؟!!!!!!!!!

به نظر من که خیلی هم خوبه

این مجسمه هم همینطوره .....................هر چی میخواد باشه ................نماد کمونیست در کشور اسلامی هیچ جایی نداره

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولا شما نباید همه رو مثل خودت بدونی ..................کنترل این مورد به اشخاص وابسته است و در همه یکسان نیست

منم که دارم میگم تحریک شدم!!!!
اگر کسی با این چیزها تحریک بشه و ..... باید تو تیمارستان بستری بشه نه این که تو جامعه ازاد بگرده چون همون ادم یکی رو از خیابونها میدزده و میبره .....

shabnam.h.m

عضو جدید
تا اون اجبار چی باشه

مثلا شما رو مجاب میکنن که تو محیط عمومی سیگار نکشی آیا این بده ؟!!!!!!!!!

به نظر من که خیلی هم خوبه

این مجسمه هم همینطوره .....................هر چی میخواد باشه ................نماد کمونیست در کشور اسلامی هیچ جایی نداره

این همه نماد تو کشور هست که بدتر از کمونیسته اون وقت این مجسمه مشکل داره؟ نماد هایی که واقعا اثر منفی داره

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم که دارم میگم تحریک شدم!!!!
اگر کسی با این چیزها تحریک بشه و ..... باید تو تیمارستان بستری بشه نه این که تو جامعه ازاد بگرده چون همون ادم یکی رو از خیابونها میدزده و میبره .....
یه سری به کتابهای علمی به ویژه پزشکی بزنید

غریضه جنسی یک مسئله کاملا طبیعیس .............. سبب تحریک میشه .......الآن شما داری تصویر رو میبینی نه خود واقعیش ................ و به قول شما همون افراد مریض احوال وقتی کسی رو ببیننن ممکنه مسائلی پیش بیاد که از بحث دور هست

در ضمن کشور ما اسلامیس ...............شایسته نیست نمادهای موجود در سطح میدان شهر طوری باشن که بویی از اسلام نبرده باشن

شما احتمالا از مجسمه اون .......... اثر داووینچی در غرب با اطلاعی
این قبیل مجسمه های لائیک به درد کشورهایی میخوره که مردمش اسیر دنیا هستن

این آخرین پست من بود ...........تا احیانا افرادی گمان اینکه دور دارن زده میشن پیدا نکنن
موفق باشید

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سری به کتابهای علمی به ویژه پزشکی بزنید

غریضه جنسی یک مسئله کاملا طبیعیس .............. سبب تحریک میشه .......الآن شما داری تصویر رو میبینی نه خود واقعیش ................ و به قول شما همون افراد مریض احوال وقتی کسی رو ببیننن ممکنه مسائلی پیش بیاد که از بحث دور هست

در ضمن کشور ما اسلامیس ...............شایسته نیست نمادهای موجود در سطح میدان شهر طوری باشن که بویی از اسلام نبرده باشن

شما احتمالا از مجسمه اون .......... اثر داووینچی در غرب با اطلاعی
این قبیل مجسمه های لائیک به درد کشورهایی میخوره که مردمش اسیر دنیا هستن

این آخرین پست من بود ...........تا احیانا افرادی گمان اینکه دور دارن زده میشن پیدا نکنن
موفق باشید
اقا محمد مگه مردم ما اسیر دنیا نیستن؟؟
اتفاقا مسلمونها بیشتر اسیر دنیا هستند چون به ما گفته شده چشمتونو به روی نامحرم ببندین چون تو اون دنیا به شما حوری های داده میشه که .......

shabnam.h.m

عضو جدید
اقا محمد مگه مردم ما اسیر دنیا نیستن؟؟
اتفاقا مسلمونها بیشتر اسیر دنیا هستند چون به ما گفته شده چشمتونو به روی نامحرم ببندین چون تو اون دنیا به شما حوری های داده میشه که .......

دیگه نمیخوان جواب بدن

esmikhani.m

عضو جدید
من اندر مزمت اینکار بحثی ندارم...
فقط اینکه این مجسمه یه کار رئالیستیه
یعنی الگو برداری و به عینه و صراحت و نزدیکی به واقعیت از اصول جدا نشدنیه این سبکه کاریه.
با خودمون صادق باشیم کجای ایران چه اون زمان چه این زمان همچین مدل کشاورزی میدیدم.
البته این مجسمه خواسته به دیگران بگه که کشاورزای ما این شکلین...
در صورتی که همه جای دنیا کشاورزان چون بیشتر قشر روستایین پوشون با شهر نشینا فرق میکنه...
ما با دیدنش احساس میکنم 2 تا کارمند بانک اون زمان بودن تا 2 تا کشاورز

بالا