مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

mohamad ali345

عضو جدید
اگر بارم بندیه اینکه هر قسمت از پلان چه نمره ای داره منظورتونه، اینو کسی نمیدونه، اما اینکه مثلا هر پلان و مقطع و یا نما په نمره ای دارن منظورتونه تو سوالای طراحی که تو سایت مقررات ملی برای سالای گذشته هست موجوده،
و تو این لینک از باشگاه مهندسان
آرشیو سوالات آزمون نظام مهندسی - معماری
سلام و خسته نباشی مهندس جان شما داخل یک تایپ سایت یک کتاب فروشی گذاشته بودی برای خرید کتاب نظام اگر دوباره بزارید ممنون میشم
با تشکر از شما

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشی مهندس جان شما داخل یک تایپ سایت یک کتاب فروشی گذاشته بودی برای خرید کتاب نظام اگر دوباره بزارید ممنون میشم
با تشکر از شما

سلام
سایت کتاب فروشی؟!
یادم نیست، فقط 4 تا کتاب اجرا بود به نظرم شاید یه بار سایتشو گذاشته باشم، کتابای محمد عظیمی آقداش

mohamad ali345

عضو جدید
سلام
سایت کتاب فروشی؟!
یادم نیست، فقط 4 تا کتاب اجرا بود به نظرم شاید یه بار سایتشو گذاشته باشم، کتابای محمد عظیمی آقداش

سلام فکر کنم کتاب نظام و همچنین کتاب طراحی دکتر صدیق گذاشته بود واسه فروش ممنون میشم دوباره بزارین

holooooooo

کاربر ممتاز

hotcloob

عضو جدید
از تو اون کتابای جدا از مبحاث کلا اگه یکی یا دو تا بیاد
ارزش خریدشو نداره واسه اجرا همون مباحثو بلد باشین کافیه

saeid360

عضو جدید
اولویت با رمپه مثلا یه جایی بتونید رمپ بدید ولی از جکت استفاده کنید بنظر مصحح اینطور میرسه که شما تنبلی کردید ولی یه جایی باشه که امکان طراحی رمپ نباشه هیچ اشکالی نداره

modabber.23

عضو جدید
تمرین نمی کنین؟ خبری از هیچ کس نیست چرا؟
من هر چر می کشم کامل نمی کنم! همش یه ایرادی توش پیدا می کنم دیگه دست و. دلم به کار نمی ره! سر جلسه هم اینجوری بشه که هیچیییی....
مثلا امروز آزمون آذر 92 رو گذاشتم جلوم بکشم و تصمی م گرفتم از رمپ استفاده کنم برا دسترسی معلول...ولیییییییییی برا بالا رفتن و رسیدن به کد ارتفاعی 120 هر جور حساب می کنم بالاخره یک جا برخورد به تیر می کنم (که قطعا باعث از دست دادن نمره ورودی معلول حد اقل) تو آزمون میشه! دیگه وا رفتممممم و دستم نمیره جک بالا بر بذارم!

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
تمرین نمی کنین؟ خبری از هیچ کس نیست چرا؟
من هر چر می کشم کامل نمی کنم! همش یه ایرادی توش پیدا می کنم دیگه دست و. دلم به کار نمی ره! سر جلسه هم اینجوری بشه که هیچیییی....
مثلا امروز آزمون آذر 92 رو گذاشتم جلوم بکشم و تصمی م گرفتم از رمپ استفاده کنم برا دسترسی معلول...ولیییییییییی برا بالا رفتن و رسیدن به کد ارتفاعی 120 هر جور حساب می کنم بالاخره یک جا برخورد به تیر می کنم (که قطعا باعث از دست دادن نمره ورودی معلول حد اقل) تو آزمون میشه! دیگه وا رفتممممم و دستم نمیره جک بالا بر بذارم!
برا 1.20 جک بزار باباااااا

saman44

عضو جدید
توصیه های مفید برای جلسه آزمون طراحی معماری

با توجه به اینکه آزمون طراحی معماری سازمان نظام مهندسی تفاوت ماهوی با سایر آزمونهای این سازمان دارد ، لذا به داوطلبان این آزمون توصیه می گردد برای اینکه بهتر در این آزمون نتیجه بگیرند به موارد زیر توجه کنند . :
1 - شاه کلید قبولی در آزمون طراحی تمرین عملی است.
بسیاری از داوطلبان تصور می کنند با مطالعه بیشتر و یادگیری نکاتی که رعایت آنها برای قبولی در آزمون لازم است ، می توانند از سد این آزمون عبور
کنند ، اما این یک تصور اشتباه است . برای اینکه یک آزمون عالی داشته باشید و در جلسه امتحان با روحیه و شادابی کامل حضور یابید لازم است هر سه شرط قبولی در این آزمون را رعایت کرده و بدان ملتزم باشید و این سه شرط عبارت است از : تمرین عملی ، دانستن نکات طراحی ، مدیریت جلسه آزمون
2 – از مطالعات خود بصورت مفید خلاصه برداری کنید.
اگر شما از کسانی هستید که مایلید نکات آزمون طراحی را دانسته و در جلسه آزمون رعایت کنید تا نمره کسب کنید ، می توانید در کنار مقررات ملی ساختمان بسته آزمون طراحی معماری را نیز از این سایت دانلود کرده و به این نکات اشراف پیدا کنید اما توجه داشته باشید که حتما از منابع معتبر مطالعه کنید چون مثلا در مورد ارتفاع پارکینگ اگر سری به سایتها یا جزوات آمادگی بزنید خواهید دید که پر است از اختلاف . هر چند این اختلاف در حد 10 سانتی متر است ولی برای طراح اتفاقا همین مساله مهم است که مطابق مقررات باشد.
توصیه من این است که در یک دفتر نکات لازم را نوشته و در جلسه امتحان با خود داشته باشید ، تاکید می شود که از بردن کتاب سر جلسه امتحان پرهیز کنید چون کتاب بدلیل حجم بالا مخصوصا اگر چند کتاب ببرید ذهن شما را آشفته خواهد کرد.
3 – نقشه نمونه ای تهیه کرده و با خود به جلسه امتحان ببرید .
هر چند کسی که در آزمون نظام مهندسی شرکت کرده به فنون ترسیم آشناست ولی ممکن است در جلسه امتحان بدلیل فشار و استرس در ترسیم دچار مشکل شوید مثلا در اندازه گذاری یا هاشورها و شیب بندی و سایر موارد ، لذا توصیه می شود حداقل یک نقشه استاندارد برای تطابق ترسیم با خود داشته باشید.
4 – ترسیمات تکراری را شابلون کرده و همراه داشته باشید.
تهیه شابلون پله ، آسانسور ، مبلمان ، برش پله ، چاه آسانسور ، ماشین ، رمپ گردشی و سایر قسمتهای نقشه که در اغلب نقشه ها تکرار می شود هم شما را از خطا در ترسیم حفظ می کند و هم باعث می شود انرژی خود را برای سایر ترسیمات ذخیره کنید . بخشی از این شابلونها در بسته آزمون طراحی معماری موجود است که می توانید استفاده کنید.
5 – از پلانهای نمونه استفاده کنید .
هر چند لازم است قبل از آزمون در زمینها مختلف طراحی فرضی انجام داده و به خود نمره دهید اما داشتن چند پلان الگو و نمونه در جلسه آزمون بسیار مفید خواهد بود و حتی در برخی زمینها با کمی جابجایی می توانید از نقشه پلان مثل شابلون استفاده کنید.
6 – چک لیست تهیه کنید.
برای اینکه مطمئن شوید همه موارد را در نقشه مراعات کردید دو چک لیست برای جلسه آزمون همراه داشته باشید یکی چک لیست کراحل کار که در آن مراحل پاسخگویی به خواسته های آزمون را یادداشت کردید و دیگری چک لیست نکات و ضوابط . از این چک لیستها برای مرحله بندی و مدیریت زمان و کنترل نهایی استفاده خواهید کرد.
7 – مدادی کار کنید.
ترسیم با مداد اگر با سلیقه باشد برای مصحح کافی خواهد بود اما اگر ترسیمات را زود تمام کردید و خواستید از راپید یا سایر لوازم ترسیم استفاده کنید توصیه ما این است که تا کار ترسیم تمام نشده و بصورت نهایی آن را کنترل نکردید از راپیدی کردن بپرهیزید مخصوصا اگر پاک کردن کاغذ باعث کثیفی و ماندن اثر خطوط می شود ، از خیر این کار بگذرید.
8 – از کاغذ شطرنجی استفاده کنید.
با توجه به اینکه لازم است قبل از شروع ترسیم پیش ترسیم پلانها و برش و نما را داشته باشید تا راحت طرح خود را خط خطی کنید توصیه می کنم از کاغذ شطرنجی کمرنگ برای پیش ترسیم و طراحی استفاده
کنید تا از سختی و زمانبر بودن کار با خط کش

h-r

عضو جدید
سلام دوستان
لطفا به سوالات من یکی جواب بده! در این لحظات آخر دچار شک و دوگانگی شدم!!!
1) حداکثر عمق نورگیری 7 متر هست یا 8 متر؟
2) در انباری به سمت بیرون باز بشه یه داخل؟
3) فاصله بین پارک ماشین تا انباری چقدر باید باشه؟

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
لطفا به سوالات من یکی جواب بده! در این لحظات آخر دچار شک و دوگانگی شدم!!!
1) حداکثر عمق نورگیری 7 متر هست یا 8 متر؟
2) در انباری به سمت بیرون باز بشه یه داخل؟
3) فاصله بین پارک ماشین تا انباری چقدر باید باشه؟

1-برای نورهای جنوب حداکثر 8.5 و برای نور شمال که فقط روشنایی داره و شامل نور مستقیم نیست 6.5 (میانگین میگن7 متر)
2-در انباری بهتره به بیرون باز بشه ولی اگه نیاز بشه و یا محدودیتی باشه میتونه به داخل هم بازبشه
3- این فضا هم بنظرم جز فضای عبور و مرور محسوب میشه یک متر مناسبه

• Like
واکنش ها: h-r

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
پیش بینیه زلزله راحت تره تا تاریخ ازمون بعدی . کسی نمیداند متاسفانه / ولی اگه با این روال باشه احتمالا 13 فروردینه:biggrin:
آها راس میگی:biggrin:
سیزده بدروعشقه اونموقع بجا وسایل طراحی با آرپیجی میریم واسه امتحان :biggrin:

holooooooo

کاربر ممتاز
1-برای نورهای جنوب حداکثر 8.5 و برای نور شمال که فقط روشنایی داره و شامل نور مستقیم نیست 6.5 (میانگین میگن7 متر)
2-در انباری بهتره به بیرون باز بشه ولی اگه نیاز بشه و یا محدودیتی باشه میتونه به داخل هم بازبشه
3- این فضا هم بنظرم جز فضای عبور و مرور محسوب میشه یک متر مناسبه

شماره 1! منبعتوتم چیه؟ برا نور جنوب 8.5

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
شماره 1! منبعتوتم چیه؟ برا نور جنوب 8.5
عقل سلیم اینو میگه دیگه مهندس نور جنوب قویتره و نور مستقیمه ولی نور شمال فقط روشناییه نور نداره / والا یه جایی نکته برداریش کردم اگه پیدا کردم بچشم منبعشم ذکر میکنم

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
عقل سلیم اینو میگه دیگه مهندس نور جنوب قویتره و نور مستقیمه ولی نور شمال فقط روشناییه نور نداره / والا یه جایی نکته برداریش کردم اگه پیدا کردم بچشم منبعشم ذکر میکنم
زدیاااا!!!!!
درسسه ولی خب تو این امتحانها توی برگه نمیشه گفت عقل سلیم اینو میگه .
ببخشا جسارت نشه داداش.

holooooooo

کاربر ممتاز

عقل سلیم که خیلی چیزا میگه، ولی مصحح نمیدونه عقل سلیم چیه

بالا