مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

hamedzjg

عضو جدید
وضعیت پروانه نظارت معماری که قطعا باید پیگیری بشه و وضعیتش معلوم بشه که اصلا چرا این پروانه رو میدن..تو شهرهای دیگه اینطور نیست ولی در تهران مهندس ناظر معماری پایه 3 کلا هیچ کاری بهش ارجاع نمیشه و باید منتظر بمونه تا به پایه 2 برسه..استدلالشون هم اینه که تو ساختمونای 3 ناظره ، معماری صلاحیت نظارت سازه نداره و کلیه نظارت اینگونه پروژه ها به دوستای عمرانی واگذار میشه و برای پروژه های 4 ناظره هم با توجه به حجم پروژه، ساختمانهای گروه ج رو شامل میشه که نظارت معماری به ناظران پایه 2 و 1 ارجاع میشه و در جدود صلاحیت پایه 3 نیست، این یعنی تو تهران الان که پروانه نظارتو بگیری فعلا هیچی تا 4 سال بعد.. ولی این حرف من اصلا به این معنی نیست که بیخیال پروانه نظارت بشید..برعکس خیلی باید عزمتونو بیشتر کنید برای قبولی که بعد از قبولی با همکاری هم این وضعیت آشفته نظارت معماری در تهرانو یه سامان بدیم تا حداقل برای کلیه گروههای ساختمانی نظارت معماری اجباری بشه..
ولی پروانه طراحی باز شرایطش خیلی بهتره..

vertex

اخراجی موقت
نمیدونم چرا نمیخایم واقع بین باشییییم چرا مثه کبک سرمونو انداختیم تو برف ..بله خدا رزقش زیاده من منظورم این نیست که هیچ کس حقه گرفتن پروانه رو نداره منظورم از بیساماندهی وزارت راه و شهرسازیه که هر ساله دوبار ازمون برگزار میکنه و ظرفیت اشنغالشم متناسب با این پروانه ها نیس..دوست خوبم منم ازمون نظارت قبول شدم همان طورم گفتم یه ساله تو دفتره و همش انتظظظظظظار تا باهام تماس بگیرن ولللللللللی زهی خیال باطل ....دوست عزیز کسی که بدون کنکور درس میخونه قطعا پولدار نیس
در مورد متناسب نبودن ظرفیت اشتغال حق با شماست . تا زمانی که نیروی فعال به اندازه کافی وجود داره و ظرفیت اختصاص داده شده به مهندسین از ظزفیت ساخت و ساز بیشتره خنده داره که دوباره آزمون برگزار کنند و پروانه جدید بدند . در بی کفایت بودن سازمان نظام مهندسی همین بس که خدمات مهندسی رو صرفا در همین نظارت و طراحی و اجرا میبینه . دامنه خدمات مهندسی باید خیلی وسیع تر تعریف بشه . واقعا چه کارهایی از دست مهندس ها بر میاد ؟ آیا فقط مهندس بلده ناظر باشه ؟ فقط بلده طراح باشه ؟ سازمان نظام مهندسی اونقدر ضعیف هست که نمیتونه ارگان های دیگر رو مجاب به استفاده از خدمات مهندسی کنه . با وجود این تعداد زیاد مهندس آیا بناهای ما مهندسی ساز هستند ؟ این یعنی همین یک کاری رو هم که بر عهده گرفتند نتونستند درست انجام بدند . امیدوارم زوذتر فکری کنند چون سونامی فارغ التحصیلان در راهه . مطمئن باشید همه هم ضرر میکنند . چه اونهایی که تازه پروانه میگیرند چه قدیمی تر ها .
دوست گرامی من فقط خواستم یه کم بار منفیتو کم کنم قصدم خدایی نکرده ناراحت کردن نبود . ولی اون تو قوانین اومده که باید دوبار در سال ازمون بگیره .ضمنا ما باید یکطرفه قضاوت نکنیم فرضا : خوبه الان من طراحی قبول نشدم دوست دارم امتحان طراحی سالی 4 بار برگزار بشه بنابراین به هردری میزنم به خواستم برسم ولی به محض قبول شدن تمام تلاشمو میکنم سالی یک بار برگزار بشه اینجوری درسته بنظرتون ؟!!! ............... اصلا وجدان سالم قبول داره ؟؟! ..........صد البته درست نیست
درسته باید امتحان ها متناسب با ظرفیت اشتغال باشه
شما که پروانتون خاک میخوره نگران چی هستین ؟ گیریم 4 نفر دیگه قبول شدن تازه اوناهم میشن مث شما !!!!

ضمنا یادتون نره که این دانشگاه های پولی (آزاد -علمی کاربردی -...) هستند که بدون کنکور هستن . شما کدام دانشگاه روزانه رو دیدین بدون کنکور باشه ؟؟!! یه نمونه نام ببر ما بریم لیسانس دوم رو بگیریم ؟
دوست عزیز اسم بردن از این دانشگاهها با این توصیف ها کار درستی نیست بالاخره بسیاری از دوستان فارغ التحصیل همین دانشگاهها هستند و چه بسا از نظر سطح علمی محترمند . اشتباه سیستم آموزشی رو به گردن دوستان خود نیندازید . این سیستم آموزشی غلط هست که اشتباهات رو تحمیل میکند . نشود که ضربه خورده های این سیستم معیوب از اینطور صحبت ها سرخورده و خجالت زده بشوند . چون انصافا حقشان نیست .

azad arc

عضو جدید
دوست گرامی من فقط خواستم یه کم بار منفیتو کم کنم قصدم خدایی نکرده ناراحت کردن نبود . ولی اون تو قوانین اومده که باید دوبار در سال ازمون بگیره .ضمنا ما باید یکطرفه قضاوت نکنیم فرضا : خوبه الان من طراحی قبول نشدم دوست دارم امتحان طراحی سالی 4 بار برگزار بشه بنابراین به هردری میزنم به خواستم برسم ولی به محض قبول شدن تمام تلاشمو میکنم سالی یک بار برگزار بشه اینجوری درسته بنظرتون ؟!!! ............... اصلا وجدان سالم قبول داره ؟؟! ..........صد البته درست نیست
درسته باید امتحان ها متناسب با ظرفیت اشتغال باشه
شما که پروانتون خاک میخوره نگران چی هستین ؟ گیریم 4 نفر دیگه قبول شدن تازه اوناهم میشن مث شما !!!

ضمنا یادتون نره که این دانشگاه های پولی (آزاد -علمی کاربردی -...) هستند که بدون کنکور هستن . شما کدام دانشگاه روزانه رو دیدین بدون کنکور باشه ؟؟!! یه نمونه نام ببر ما بریم لیسانس دوم رو بگیریم ؟

اولا ممنونم از لطفتون منم ناراحت نشدم فقط خواستم واقعا چشمامونو بیشتر باز بکنیم نسبت به این موضوع..به نظر من خیلی بهتره که سالی یه بار حداقل برگزار بشه پس به نظر شما این درسته که هنوز قبولی سالهای گذشته به کرم خدا نشسته اند و پروانه شون خاک میخوره باز موجی عظیم از پروانه دارها از راه میرسه این واقعا درسسسسسسسسسسسسسته؟؟؟؟؟من دقیقا اطلاع ندارم ولی شما ایا میدانید تو هر دوره آزمون تو هر استان چقدر پذیرفته میشن ؟؟ واقعا این یه امر بدیهی هستش باید ساماندهی بکنن این قضیه رو چون همون طور که دوست عزیزمون گفت موج عظیمم تو راهه حالا کار به ازاد و علمی کاربردی و بدون کنکور نداره چون اونام حق شرکت در ازمون نظام رو دارن ..دوست عزیز شاید شما شاغل باشید و زیاد نگران این موضوع نباشید که پروانه تون خاک بخوره یا نه..ولی هستند امثالی مثه من که تموم امیدشون به این ازمون نظامه ..و بیکاااااار کنج خونه نشستن و خودشونو حبس کردن دارن برای این ازمون درس میخونن ....معلومه که درد بیییییییییییییییییکاری نچشیده اید ...من همون روز که نظارت قبول شدم خیییییییلی خوشحال بودم خونواده امم همینطور ولی الان موندم چییییییییییییییی بگم بهشششششششون؟؟؟؟ بله اگه منم شاغل بودم تو یه جاییی اصلا برام مهم نبود منم از خدام بود سالی ده بار ازمون گرفته شه ولی به شرطه اینکه از جایی دیگه تامین باشم

نیما کریمی

عضو جدید
DSC_0623.jpgDSC_0624.jpgسلام دوستان این کار آزمون خرداد منه ، خوشحال میشم از راهنمایی هاتون استفاده کنم، لطفا ایرادای کارمو بگید، خودم فکر میکنم ایراد اصلی کارم نذاشتن نورگیره، ممنون از همگی

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 223779مشاهده پیوست 223780سلام دوستان این کار آزمون خرداد منه ، خوشحال میشم از راهنمایی هاتون استفاده کنم، لطفا ایرادای کارمو بگید، خودم فکر میکنم ایراد اصلی کارم نذاشتن نورگیره، ممنون از همگی

1-ستون گذاریتون ایراد داره!
2-رمپتون مستقیم نیست، گردش داره،پس باید طولش بیشتر در نظر گرفته میشد
3-جای رمپ معلولتون تو همکف تو زیرزمین سرگیری ایجاد میکنه یعنی از ارتفاع زیرزمینو کم میکنه
4- تجاریتون طراحیش نافرمه! یه راهروی طولانی برای رسیدن به فضای فروش
5- داکت برای بعضی سرویس ها در نطر نگرفتین! بعد برا بعضیا خیلی بزرگه، یه داکتتونم از طبقه ی دوم به اول کوچیک شده! همه ی اینا به کنار،چه بلایی سر داکت هاتون تو همکف اومد؟؟ چرا حذف شدن؟ اگرم داکت اصلی درنظرنگرفتین باید یکی از همون داکت ها به عنوان داکت اصلی در نظر گرفته بشه و تا سقف زیرزمین بیاد ...
6- تو واحد ها عمق نورگیریه 7 متر رو درنظر نگرفتین

وسعت

عضو جدید
هلو جان اختلاف ارتفاع تجایر را رد همکف توی پله چه جوری حل کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟///

میشه بهم بگی؟

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولا ممنونم از لطفتون منم ناراحت نشدم فقط خواستم واقعا چشمامونو بیشتر باز بکنیم نسبت به این موضوع..به نظر من خیلی بهتره که سالی یه بار حداقل برگزار بشه پس به نظر شما این درسته که هنوز قبولی سالهای گذشته به کرم خدا نشسته اند و پروانه شون خاک میخوره باز موجی عظیم از پروانه دارها از راه میرسه این واقعا درسسسسسسسسسسسسسته؟؟؟؟؟من دقیقا اطلاع ندارم ولی شما ایا میدانید تو هر دوره آزمون تو هر استان چقدر پذیرفته میشن ؟؟ واقعا این یه امر بدیهی هستش باید ساماندهی بکنن این قضیه رو چون همون طور که دوست عزیزمون گفت موج عظیمم تو راهه حالا کار به ازاد و علمی کاربردی و بدون کنکور نداره چون اونام حق شرکت در ازمون نظام رو دارن ..دوست عزیز شاید شما شاغل باشید و زیاد نگران این موضوع نباشید که پروانه تون خاک بخوره یا نه..ولی هستند امثالی مثه من که تموم امیدشون به این ازمون نظامه ..و بیکاااااار کنج خونه نشستن و خودشونو حبس کردن دارن برای این ازمون درس میخونن ....معلومه که درد بیییییییییییییییییکاری نچشیده اید ...من همون روز که نظارت قبول شدم خیییییییلی خوشحال بودم خونواده امم همینطور ولی الان موندم چییییییییییییییی بگم بهشششششششون؟؟؟؟ بله اگه منم شاغل بودم تو یه جاییی اصلا برام مهم نبود منم از خدام بود سالی ده بار ازمون گرفته شه ولی به شرطه اینکه از جایی دیگه تامین باشم
والا این سنگیه که تو چاه انداخته شده و منو شما نمیتونیم درش بیاریم و قاعدتا باید اینجوری باشه که شما میگید
نه منم شغل ازادم اصلا شغل نمیشه گفت ولی شکر میگذرد ولی همه امید ماها همین تحصیلاتیه که داریم حق هم داریم چون واسش زمان و هزینه و جونی رو صرف کردیم باید ازش نتیجه بگیریم .

holooooooo

کاربر ممتاز
هلو جان اختلاف ارتفاع تجایر را رد همکف توی پله چه جوری حل کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟///

میشه بهم بگی؟
1.jpg
سمت چپیه 22 تا پله برای همکف تجاری
سمت راست طبقه اول 18 تا پله طبقه ی اول

arefe-rad

عضو جدید
دوستان میشه کارهامو ببینید و نظر بدید...ممنون
اسفند 91

http://s5.picofile.com/file/81459673...and91.rar.html

خدا قوت عزیزم . با اینکه بار اولته اما خیلی خوب کار کردی آفرین. کارت نکات مثبت زیاد داره اما من اونایی که خوب نیستن رو میگم که تکرارشون نکنی :
1- این زمین از سه بر نور میگیره پس نورگیر غلط و رد هست. شنیدم اون سال هرکی نورگیر گذاشته ردش نکردن اما 12 نمره منفی دادن
2- نیازی نیست انقدر خودتو درگیر کف سازی و سقف کاذب و کانال کولر و ....... بکنی اگه خیلیی وقت اضافه اوردی اینا رو انجام بده
3- وقتی مبلمان میذاری نیازی نیست دیگه اسم فضاها رو بنویسی. کارت خیلی شلوغ شده
4- فضای زیر جک معلول پرت هست عملا پس یکی از پارکینگهات رد میشه
موفق باشی دوست من

وسعت

عضو جدید
خدا قوت عزیزم . با اینکه بار اولته اما خیلی خوب کار کردی آفرین. کارت نکات مثبت زیاد داره اما من اونایی که خوب نیستن رو میگم که تکرارشون نکنی :
ممنون واقعا لطف میکنی
1- این زمین از سه بر نور میگیره پس نورگیر غلط و رد هست. شنیدم اون سال هرکی نورگیر گذاشته ردش نکردن اما 12 نمره منفی دادن..

کلا در زمین های سه بر نباید نورگیر گذاشت؟ اخر بر زمین بیشتر از دو تا 7 متر که عمق نورگیریه هست.... اون فضای وسط که نور نمیگیره را چی کار کنم؟ موردی نداره؟ گاها پیش میاد تو طرح ها انتهای فضا 9 متر فاصله داره....باید نورگیر گذاشت یا نه؟ این قاعدده فقط برای زمین های سه بر هست؟مرسی توضیح میدی برام

2- نیازی نیست انقدر خودتو درگیر کف سازی و سقف کاذب و کانال کولر و ....... بکنی اگه خیلیی وقت اضافه اوردی اینا رو انجام بده
چشم خانومی
3- وقتی مبلمان میذاری نیازی نیست دیگه اسم فضاها رو بنویسی. کارت خیلی شلوغ شده چشم
4- فضای زیر جک معلول پرت هست عملا پس یکی از پارکینگهات رد میشه...

حتی اگه بگم طرفین جک دیواره و با موتور روی دیوار کار میکنه؟ نمیشه اسم مثلا جک هیدرولیکی را ببرم و مسئله حل بشه؟ یعنی باید رمپ میدادم؟

- فاصله اکس تا اکس ستون را میشه 4.75 گرفت با در نظر گرفتن تو به توی ستونها 4.5 برای پارک دو ماشین و ستون 25 در 25 فلزی؟

موفق باشی دوست من

ممنوووووووووووووووووووووووووووون دوستم...میشه برای اسفند 92 و ی ازمون دیگه را هم لطفا نظرتو بگی؟ ممنونم واقعا...محبت کردی
اسفند 92:
میخواستم ببینم اگر موتورخانه پله بخوره بره پایین برای سازه مشکلی پیش میاد؟ من زیر تجاری را چون سرگیر بود خاک پر گذاشتم.. یا تاسیسات را بذارم اونجا؟.میشه راهنماییم کنید؟

http://s5.picofile.com/file/81459674...and92.rar.html
در ازمون:
اونم مال سوال امتحان بوده که بر زمین 10 متر بوده
- در این سوال خواسته موتورخانه و انباری ها در طبقه 2- زیر پارکنیگ باشند.....برای پله دسترسی به 2- میشه همان باکس پله و آسانسور تا 2- ادامه پیدا کند؟

- دیوار موتورخانه هم باید عایق ضد حریق بشود؟

http://s5.picofile.com/file/8145967576/azmoon.rar.html

نیما کریمی

عضو جدید
1-ستون گذاریتون ایراد داره!
2-رمپتون مستقیم نیست، گردش داره،پس باید طولش بیشتر در نظر گرفته میشد
3-جای رمپ معلولتون تو همکف تو زیرزمین سرگیری ایجاد میکنه یعنی از ارتفاع زیرزمینو کم میکنه
4- تجاریتون طراحیش نافرمه! یه راهروی طولانی برای رسیدن به فضای فروش
5- داکت برای بعضی سرویس ها در نطر نگرفتین! بعد برا بعضیا خیلی بزرگه، یه داکتتونم از طبقه ی دوم به اول کوچیک شده! همه ی اینا به کنار،چه بلایی سر داکت هاتون تو همکف اومد؟؟ چرا حذف شدن؟ اگرم داکت اصلی درنظرنگرفتین باید یکی از همون داکت ها به عنوان داکت اصلی در نظر گرفته بشه و تا سقف زیرزمین بیاد ...
6- تو واحد ها عمق نورگیریه 7 متر رو درنظر نگرفتین

با تشکر فراوان از شما هلوی عزیز... خیلی ممنون که اشتباهاتمو گفتین... همه رو قبول دارم مخصوصا در مورد داکت خوب راهنمایی کردین.. اما دو تا مورد
1- رمپ معلول بر فرض درست بودن رمپ پارکینگ تو ورودی اتومبیله که با توجه به اختلاف ارتفاع 40 سانتی رمپ ارتفاع ورودی اتومبیل به زیر 2.10 نمیرسه
2- ورودی تجاری از درب کشویی هستش.. اون درب سمت راست برای ورودی انبار و پرسنله
3- ستون گذاری گفتین ایراد داره.. میشه ایرادشو بگین؟
خیلی ممنون از وقتی که میذارین و توجه تون

holooooooo

کاربر ممتاز
با تشکر فراوان از شما هلوی عزیز... خیلی ممنون که اشتباهاتمو گفتین... همه رو قبول دارم مخصوصا در مورد داکت خوب راهنمایی کردین.. اما دو تا مورد
1- رمپ معلول بر فرض درست بودن رمپ پارکینگ تو ورودی اتومبیله که با توجه به اختلاف ارتفاع 40 سانتی رمپ ارتفاع ورودی اتومبیل به زیر 2.10 نمیرسه
ارتفاع مفید پارکینگ متوسط طبق مبحث 4 باید 2.4 باشه نه 2.1، تازه پارکینگ گوچک هم 2.20 هستش
2- ورودی تجاری از درب کشویی هستش.. اون درب سمت راست برای ورودی انبار و پرسنله: نیازی نیست 2 تا ورودیه مجزا درنظر بگیرید، اینطوری خیلی فضاهاتون خورد شده و مساحت مفید قسمت فروشتون کم شده، توجه داشته باشید فضای اصلیه شما قسمت فروش تجاریتونه
3- ستون گذاری گفتین ایراد داره.. میشه ایرادشو بگین؟ اون 2 تا ستونی که دورش کادر مستطیل کشیدم رو شیفت بدید بالا موازی با ستون سمت راستی قرار بگیره، چون تو طول ماشینتونم حرکت میکنه برای پارکینگ مشکلی ایجاد نمیشه، و تیر ریزیتون منظم تر میشه، تو طبقاتتونم یه کوچولو ادیت کنید مشکلی پیش نمیاد. اون تیری که نارنجی رنگ کشیدم اگر قرار باشه کنسول بشه طولش بیشتر ار 120 سانتی متر میشه و این ایراد داره، تیر آبی رنگ مشکلی نداره اما، چون طولش 110 سانتی متر ، برای کنسول کردن طول تیر بین 80 تا 120 سانتی متر باشد باشه، کلا این قسمت کارتون باید ستون گذاریش عوض بشه، اگر رمپتون مستقیم باشه و ادر سمت دیوار شرقیتون این مشکلاتتون حل میشه، مشکل اصلی محل قرارگیریه رمپ شماست.

خیلی ممنون از وقتی که میذارین و توجه تون

دوست من یه لطفی کنید از این به بعد اگر سوالی داشتید در این تایپیک مطرح کنید:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/610768-تمرین-گروهی-آزمون-طراحی-آبان-93/page38

چون ممکنه سوال شما سوال دیگران هم باشه، و همینکه دوستان دیگه ای غیر از من ایرادایی که تو کارتون هست و من بهش توجه نکردم رو بهتون میگن ممنونم.DSC_0623.jpg

azad arc

عضو جدید
سلام من اولین باره آزمون طراحی معماری شرکت کردم خواهشا کمکم کنید

سلام دوست عزیز ..منابع اعلام شده توسط سازمان مقررات ملی رو بخصوص مبحث 4 رو به خوبی مطالعه کن ازشون نکته برداری کن و اینکه رو ازمونهای سالهای گذشته ام کار کنی ..موفق باشید

بالا