لایحه هدفمند کردن یارانه ها یا طرح گدا پروری؟

sara@fshar

عضو جدید
کاربر ممتاز
دولت نظامی امنیتی در میانه بحرانی که سر تا پای آن را در نور دیده است، طرح هدفمند کردن یارانه ها را به مجلس برد. مجلس دست آموز نیز روز یکشنبه، 19 مهر کلیات 14 ماده ای این لایحه را به تصویب رساند. این طرح برای حذف یارانه بنزین، گازوییل، گاز و برق خیز برداشته است. لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها در سه محور اصلاح قیمتها، پرداخت نقدی یارانه‌ها و نظام مدیریتی با محوریت توزیع نقدی و غیرنقدی ۶۰ درصد منابع آزاد شده از محل اصلاح قیمت بنزین، گازوییل، نفت کوره، نفت سفید، گاز مایع، ‌گاز طبیعی، آب و برق در مدت زمانی سه سال تدوین شده است.
با این حساب، دولتی که از محل فروش ثروت ملی مردم ایران سالیانه میلیاردها دلار درآمد دارد، با برداشت حاملهای حمایتی از انرژی، فشار زیادی را بر اقشار کم درآمد جامعه وارد خواهد کرد. از جانب دیگر، پرداخت نقدی یارانه به بخشی از کم درآمد ترین قشر جامعه آنها را به صدقه بگیران از دولت ولایت فقیه تبدیل خواهد کرد. با این طرح دولت خواهد توانست به صورت دلبخواهی به هر کس که خواست هر مبلغی پرداخت کند و یا یارانه خانواده هایی را که مورد تایید ارگانهای کنترل کننده اجتماعی اش نیستند را قطع و یا پرداخت نکند. به غیر از این، در حالی که هنوز این طرح به صورت قانون درنیامده و برای اجرا به دولت ابلاغ نشده، یارانه های پرداختی از قبوض برق حذف شده و دولت پیشاپیش دست به اجرا زده است.
طرح هدفمند کردن یارانه ها به عنوان یک پروژه محاسبه شده از سوی رژیم ولایت فقیه برای فشار بیشتر به اقشار مختلف و کنترل آنها طراحی شده و تبدیل بخشی از جامعه به صدقه بگیر دولت را بسیاری طرح گدا پروری برآورد می کنند.
معلوم نیست دولتی که یارانه های پرداختی به مردم را که بخشی از حق و حقوق آنان از محل درآمد ثروت ملی آنهاست قطع می کند، چرا سالیانه میلیاردها دلار از همین پول را صرف صدور تروریسم و گسترش جنگ افراز و پروژه اتمی می کند؟ این یک بام و دو هوا را چه کسی به جز طراحان ضد مردم و بی شرم، پادوهای ولی فقیه می توانند توجیه کنند؟
حذف یارانه ها بدون برآورد و زمینه سازی اقتصادی و اجتماعی چیزی جز فشار بیشتر بر مردم و بی خانمان کردن بسیاری و به خاک سیاه نشاندن آنها نیست.

جعفر پویه
منبع

SerpentoR

عضو جدید
کاربر ممتاز
لایحه هدفمند کردن یارانه ها یا طرح گدا پروری؟

طرح گدا پروری!!!!

bluepelikan

عضو جدید
یه جورایی الگو برداری از طرحهای غربیه اما به شیوه بدوی و ایضاً گداپروری

eshagh_kh

عضو جدید
سارا !!!
شما چرا میگین بده !!! اصلا شما تا حالا جنبه مثبتی هم دیدی که بگی !؟ چرا فقط نقد میکنی !؟ نمیتونی یه علاج هم پیدا کنی ؟
شما میگی که همینجوری سوبسید بدن طبق قبل , الان می خواهن بدن دست خود ملت خودشون خرج کنن البته سارا خانم باید بگم این طرح برای چند شال قرار اجرا بشه بعدش این طرح رو به سوی تامین اجتماعی میل میدن و شما سار خان فقط با عینک بد بینی داری میبینی
البته سارا خانم , این طرح یه طرح قدیمی هست که تا حالا رییسان جمهور قبل قدرت کافی برای اجرایی کردن این طرح رو نداشتند
البته من هم تمام کار های آقای احمدی نژاد رو قبول ندارم ولی بعضی هاش درسته ولی ما عادت کردیم بد بین باشیم
شما که کلا بد بینی , اگه اقای احمدی نژاد به شما شیرنی خامه ای هم بده میگی نیمخوام زهر می خواد بده من و بکشه !!!

roshanfekrejavan

عضو جدید
کاربر ممتاز
سارا !!!
شما چرا میگین بده !!! اصلا شما تا حالا جنبه مثبتی هم دیدی که بگی !؟ چرا فقط نقد میکنی !؟ نمیتونی یه علاج هم پیدا کنی ؟
شما میگی که همینجوری سوبسید بدن طبق قبل , الان می خواهن بدن دست خود ملت خودشون خرج کنن البته سارا خانم باید بگم این طرح برای چند شال قرار اجرا بشه بعدش این طرح رو به سوی تامین اجتماعی میل میدن و شما سار خان فقط با عینک بد بینی داری میبینی
البته سارا خانم , این طرح یه طرح قدیمی هست که تا حالا رییسان جمهور قبل قدرت کافی برای اجرایی کردن این طرح رو نداشتند
البته من هم تمام کار های آقای احمدی نژاد رو قبول ندارم ولی بعضی هاش درسته ولی ما عادت کردیم بد بین باشیم
شما که کلا بد بینی , اگه اقای احمدی نژاد به شما شیرنی خامه ای هم بده میگی نیمخوام زهر می خواد بده من و بکشه !!!
ولی خداییش این یه کارش درسته ولی نه الان و تو این شرایط!
باید واسه این طرح حدود 10-15سال وقت میزاشتن.درضمن شرایط الان خیلی بحرانیه!
اینا می خوان سوپسیت هارو با کشورهای حاشیه خلیج برابر کنن یا به عبارتی با دلار حساب کنن ولی حقوق مردمو با ریال!
این کارشو تورم 18.5درصدیه موجودو تا 60تا80 درصد بالا می بره!
تغییر در سوپسیت یک کار اساسیه.یعنی همه تو این کار درگیرن.از راننده اوتوبوس گرفته تا کارخونه های بزرگ دولتی!
اینا یدونه انتخاباتو نتونستن درست برگذار کنن.فکر میکنید می تونن سهمیه رو عادلانه تقسیم کنن؟
این طرح تنها زمانی جواب میده که تورم یک رقمی شده باشه.مثلاً توی همین ترکیه تورم 4-5درصده(تقریبی!) و این طرحم انجام دادن و بنزینشون لیتری 3.5تومنه.هیشکیم اعتراض نمی کنه!

sara@fshar

عضو جدید
کاربر ممتاز
ولی خداییش این یه کارش درسته ولی نه الان و تو این شرایط!
باید واسه این طرح حدود 10-15سال وقت میزاشتن.درضمن شرایط الان خیلی بحرانیه!
اینا می خوان سوپسیت هارو با کشورهای حاشیه خلیج برابر کنن یا به عبارتی با دلار حساب کنن ولی حقوق مردمو با ریال!
این کارشو تورم 18.5درصدیه موجودو تا 60تا80 درصد بالا می بره!
تغییر در سوپسیت یک کار اساسیه.یعنی همه تو این کار درگیرن.از راننده اوتوبوس گرفته تا کارخونه های بزرگ دولتی!
اینا یدونه انتخاباتو نتونستن درست برگذار کنن.فکر میکنید می تونن سهمیه رو عادلانه تقسیم کنن؟
این طرح تنها زمانی جواب میده که تورم یک رقمی شده باشه.مثلاً توی همین ترکیه تورم 4-5درصده(تقریبی!) و این طرحم انجام دادن و بنزینشون لیتری 3.5تومنه.هیشکیم اعتراض نمی کنه!

مگه شما نمی دونی تورم شهریور و مهرماه امسال تک رقمی شد( همو بحث تورم نقطه به نقطه ):surprised::surprised:
به جون خودم رادیو پیام گفت همین دو روز پیش:biggrin::biggrin:

sara@fshar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سارا !!!

وای داداش اسحاق از دست شما
آدم گیج میشه نمی دونه داری آدمو تنبیه می کنی یا تشویق
داری دعوا می کنی یا لوس:(

nargil

عضو جدید
هر چی که هست من فقط می دونم از این به بعد باید صبح خروس خون بیدار شی ودم غروب بخوابی تا کمتر برق مصرف کنی تازه واسه خانواده ها هم بد نمی شه دیگه نمی خواد این همه لوازم برقی جهیزیه بدن بد می گم

sara@fshar

عضو جدید
کاربر ممتاز
هر چی که هست من فقط می دونم از این به بعد باید صبح خروس خون بیدار شی ودم غروب بخوابی تا کمتر برق مصرف کنی تازه واسه خانواده ها هم بد نمی شه دیگه نمی خواد این همه لوازم برقی جهیزیه بدن بد می گم
راستی کامپیوتر هم برق می بره ها
می گم شمع الان بسته ای چنده
راسی باید هر دوماه یه بار بریم حموم هر یه هفته یه بار دس و صورتمون رو بشوریم
زیر کرسی خوابیدن هم عجب کیفی داره .......یاد خونه مامان بزرگا بخیر
گلها هم آب نمی خوان همین که رو برگاشون فوت کنیم کلی حال می کنن