قدرت نمایی Intel با Core i7

...Melody

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ايتنا - هسته‌های این پردازنده هوشمند بوده و مي‌توانند سرعت فرکانس پردازشی خود را با توجه به ‌شرایط حرارتی، تنظیم نمایند و همچنین هر کدام از هسته در صورت بی‌کار بودن می توانند در حالت غیرفعال قرار گیرد و مصرف انرژی و به تبع آن حرارت پردازنده را کاهش دهند.

قدرت نمایی Intel با Core i7
پردازنده‌های جدید Core i7 اولین پردازنده بر پایه معماری Nehalem هستند و بطور رسمی وارد بازار ایران شده‌اند.
پردازنده‌های Core i7 در طی چند سال آينده بطور کامل جايگزين پردازنده‌های کنونی Core 2 کنونی خواهند شد.

اين پردازنده‌ها با توجه به اينکه کاملا و بصورت واقعی چهار هسته‌اي هستند و قابليت پردازش هشت Thread بطور همزمان را دارا می‌باشند، انتظار می‌رود جایگاه ویژه‌ای در بازار بدست آورند،
چهارهسته‌ای بودن واقعی، سرعت بالا و پردازش موازی فوق‌العاده این پردازنده‌ها، کارایی بالایی را برای کاربران مهیا می‌نمایند.

تغییرات بسیاری در نسل جدید پردازنده‌های اینتل رخ داده است و قابلیت‌های بسیاری به آنها افزوده شده است. اول اینکه سوکت این پردازنده‌ها 1366 یا به عبارتی 1366 پینی می‌باشند، رابط جدیدی با نام Quick Path Interconnect (QPI) جایگزین FSB شده است که در حقیقت ضعف بزرگ Intel در مقایسه با رقیب باهوش خود یعنی AMD بوده است که در این نسل بر طرف شده، کنترلر حافظه در پردازنده‌های Core i7 کاملاً از چيپ ست مادربرد جدا شده و در درون پردازنده قرار گرفته است که این نیز ادامه و تقلید راه AMD توسط شرکت اینتل می‌باشد، همچنین Core i7 از Triple-Channel DDR3 Memory حمایت می‌نماید، در حال حاضر تنها مادربردهایی با چیپ ست X58 قادر به پشتیبانی از پردازنده‌های Core i7 و قابلیتها و فناوریهای موجود در آن می‌باشند که اولین بار با برند Elitegroup وارد بازار ایران شد و هم اکنون برند‌های دیگری نیز اقدام به وارد کردن مادربردهای X58 نموده‌اند.

پردازنده‌های Core i7 در سه مدل پردازنده Core i7 920 و Core i7 940 و Core i7 965 Ex Edition تولید شده‌اند که به ترتيب دارای فرکانس هسته 2.66 GHz و 2.93GHz و 3.2GHz می‌باشند، البته مدل Core i7 965 Ex Edition يعنی قدرتمندترين Core i7 کنونی، مخصوص انجام Overclocking بوده و برای کاربران حرفه‌ای تولید شده است.

Core i7 دارای 8 مگا بایت L3 کش می‌باشد که بین هسته‌ها مشترک بوده و تمام هسته‌ها از آن استفاده می‌نمایند که این نیز تقلیدی است از معماری AMD Phenom که در طراحی این پردازنده اینتل بکار رفته است.

از این پردازنده‌ها می‌توان در تمام تجهیزات و ابزارهای موبایل گرفته تا سیستم‌های سرور استفاده نمود و ویرایش‌های مخصوص سیستم‌های موبایل و سرور تا اواسط سال 2009 وارد بازار می‌شوند.
Nehalem همچنین با بهبود در طراحی سیستم گذرگاه داده‌های نسل قدیمی (FSB) توانست ارتباط مستقیمی را بین حافظه سیستم و دیگر اجزاء با هر هسته پردازنده برقرار سازد.

این چیپ با معرفی ارتباط داخلی پرسرعت QuickPath قادر است تا ارتباط سریعی را مابین کلیه هسته‌ها و دیگر قسمت‌های سیستم برقرار سازد.
هسته‌های این پردازنده هوشمند بوده و مي‌توانند سرعت فرکانس پردازشی خود را با توجه به ‌شرایط حرارتی، تنظیم نمایند و همچنین هر کدام از هسته در صورت بی‌کار بودن می توانند در حالت غیرفعال قرار گیرد و مصرف انرژی و به تبع آن حرارت پردازنده را کاهش دهند.

چهارهسته‌ای Core i7 920 با سرعت فرکانس 66/2 گیگاهرتز به قیمت 288 دلار، مدل چهارهسته‌ای Core i7 940 با سرعت فرکانس 93/2 گیگاهرتز به قیمت 560 دلار و مدل چهارهسته‌ای Core i7 965 Extreme Edition با سرعت فرکانس 2/3 گیگاهرتز به قیمت 995 دلار برای سفارش‌هایی با تعداد بالا عرضه می‌شود.
این پردازنده‌های 45 نانومتری برای رقابت و جلوگیری از نفوذ بالای ای ام دی طراحی و به بازار عرضه شده‌اند.

مادربردهای X58 که از Core i7 پیشتیبانی می‌نمایند در دنیا قیمتی در حدود 290 تا 340 هزار تومان خواهند داشت که در ایران احتمالا با قیمت‌های بالاتری به فروش خواهند رفت، که کاربران بایستی قیمت‌های ارائه شده در داخل کشور را با قیمت‌های جهانی کنترل نمایند تا با قیمتی منطقی اقدام به خرید پردازنده و مادربردهای همخوان آن نمایند.
------------------------------------------------------------
تهيه شده در: بخش تحقيق و توسعه شركت سازگارارقام
 
بالا