قابلیت های یک مهندس ساخت وتولید

fatemeh-imani

عضو جدید
از ویژگی های یک فارغ التحصیل رشتهٔ ساخت و تولید می‌توان به درک وی نسبت به روند های تولید ، اصول طراحی و تولید، آشنایی با مواد و تحلیل مدل های تولیدی اشاره کرد. برای توضیح بیشتر می‌توان گفت فارغ التحصیل این رشته تأثیر روند های متفاوت تولید را بر روی ویژگی های ماده درک می‌کند . قدرت انتخاب و به کار گیری مواد را داراست و در این زمینه خود مبتکر آزمایش ها و پژوهش های گوناگون است . او می‌تواند با تهیهٔ نقشه‌های دو بعدی و یا مدل های سه بعدی و نیز جداول اطلاعات به دست آمده را منتقل کند . به طور کلی انتظار می‌رود مهندسان ساخت و تولید بعد از فارغ التحصیلی قابلیت های زیر را به دست آورده باشند:
  1. یک مهندس ساخت وتولید قادر است از دانش خود در ریاضیات ، علوم پایه و علوم مهندسی برای حل مسائل مهندسی ساخت وتولید به خوبی استفاده کند.
  2. یک مهندس ساخت و تولید قادر است آزمایش های مورد نظر خود را طراحی کند و نتایج آن را به خوبی تشریح کند.
  3. قادر است وسیله‌ها ، سیستم ها یا روند هایی را طراحی کند که مشخصات داده شده را ارضا کند.
  4. قادر است با کامپیوتر و نرم افزار های مربوطه برای طراحی ، تحلیل و جمع آوری اطلاعات به خوبی کار کند.
  5. قادر است با رسانه‌های نوشتاری ، گفتاری یا تصویری ، ایده‌های خود را به خوبی به دیگران انتقال دهد.
  6. قادر است برای تحلیل یک مسئلهٔ مهندسی به عنوان عضوی از گروه به خوبی فعالیت نماید.
  7. قادر است مسولیت حرفه‌ای یک مهندس و این که چگونه مسائل مهندسی بر ایمنی، اقتصاد ، اخلاق ، سیاست ، جامعه و مسائل فرهنگی تأثیر می گذارد ، را درک کند.
  8. درک می‌کند که همواره باید به دنبال دانش باشد تا اطلاعات خود را به روز نگه دارد. منبع: ویکی پدیا

alireza behbood

عضو جدید
سلام.از توضيحي كه در مورد گرايش ساخت و توليد داديد ممنون.:w27:

اينجوري كه من برداشت كردن اين گرايش اختلاف زيادي با رشته متالورژي نبايد داشته باشد.درسته؟:thumbsup2:

بازم ممنون.:w11:

fatemeh-imani

عضو جدید
ممنون از لطفتون. من فکر میکنم این دو رشته قابل مقایسه با هم نیستند و فقط چند واحدی دروس مشترک با هم دارن!! مگه در رشته متالوژی کارای طراحی و روش های ساخت قطعات صنعتی هم دارید؟؟!!! متاسفانه من زیاد این رشته رو نمیشناسم.

alireza behbood

عضو جدید
ممنون از لطفتون. من فکر میکنم این دو رشته قابل مقایسه با هم نیستند و فقط چند واحدی دروس مشترک با هم دارن!! مگه در رشته متالوژی کارای طراحی و روش های ساخت قطعات صنعتی هم دارید؟؟!!! متاسفانه من زیاد این رشته رو نمیشناسم.

سلام:thumbsup2:
نميدونم چقدر با گرايش هاي رشته مهندسي مواد آشنا هستيد ولي من يك مختصري واستون توضيح ميدم. تا بيشتر آشنا بشيد.من كه شخصاً خيلي رشتم رو دوست دارم.:w40:
و اما گرايشهاي رشته مواد:
1. ريخته گري: علاوه بر ريخته گري انواع فلزات با طراحي قالب، تغذيه و راهگاه و انواع روشهاي ريخته گري سر و كار داره. (ريخته گري پيوسته، تحت خلاً، تكباري، تحت فشار....)
2. جوشكاري) شاخه خيلي باحاليه): با انواع روشهاي جوشكاري ، طراحي نوع جوش و نوع الكترود مورد استفاده در شرايط مختلف، سر و كار داره.(ج.شكاري دستي،زير پودري، جوش آرگون.......)
3.شكل دادن فلزات: انواع روشهاي توليد قطعات بروش شكل دادن را همراه با مسائل طراحيه آنها رو بررسي ميكنه(بيشترش روشهاي رياضي هست.سخت ترين گرايش ).(اكستروژن، فورج، كشش عميق......)
4.انتخاب و شناسايي مواد(گرايش خودم): يك گرايش عمومي هست و توي زمينه تمام گرايشهاي ديگه ميتونه فعاليت داشته باشه ولي كار اصليش انتخاب و طراحي مواد مختلف براي استفاده در شرايط كاري متفاوت و خاص ميباشد. روشهاي مختلف پودري و ساخت قطعات به روش پودر در اين شاخه هست.
5.گرايش سراميك والكترو سراميك: با انواع مواد سراميكي و دير گداز براي طراحي و استفاده در نسوزها و قطعات الكترونيكي سر و كار داره.
6. خوردگي فلزات: زياد با شما اشتراك نداره ولي توي صنعت نفت و گاز خيلي پر كاربرد هست.(خوردگي داغ، خوردگي ميكروبي، خوردگي يكنواخت.......
7. نانو تكنولوژي
8.بيو مواد
تازه تمام اين گرايشها تقريبا براي انواع فلزات مثل آهن.مس.آلومينيم و.... بكار گرفته ميشوند
به نظر من رشته ساخت و توليد با مهندسي مواد شباهت زيادي داره و فكر كنم تفاوتي كه وجود داره توي نوع طراحي هست. ساخت و توليد طراحي مكانيكي انجام ميده ولي مواد طراحي متالوژيكي-مكانيكي انجام ميده. البته بازم ميگم كامل مطمئن نيستم حرفم درست باشه

M. H. Rajani

عضو جدید
کاربر ممتاز
راجع به گرایش نانو تکنولوژی که فرموده بودی بیشتر توضیح می دی؟

alireza behbood

عضو جدید
راجع به گرایش نانو تکنولوژی که فرموده بودی بیشتر توضیح می دی؟

سلام.( پيشاپيش از اينكه نميتونم خوبتر از اين وبا ادبيات صحيح بنويسم عذر خواهي ميكنم.)

والا من خودم دقيق نميتونم در مورد گرايش نانو صحبت كنم ولي يكمي اطلاعات دارم واستون مينويسم.:whistle:
همانطور كه ميدونيد نانو يعني 10 به توان 9-، در گرايش نانو تمام موادي كه به كار ميرود بايد در حد نانو باشند و موادي كه در محدوده
1 تا 100 نانومتر هستند رو به عنوان علم نانو تكنولوژي قابل قبول مي دونند.وقتي كه وارد دنياي نانو ميشي خيلي از قوانين عوض ميشه و ذرات خواص فوق العاده اي به خود مي گيرند.

اين علم ميتونه به چند دسته تقسيم بشود.مثلا ساخت موادي يا دستگاهي كه نانويي باشه ودر محدوده ذكر شده باشه يا اينكه تركيبي يا وسيله اي باشه كه اجزاي اون در حد نانويي باشه.
مثلا خيلي از قطعات يا پوششهاي محافظتي يا پودر هايي كه ساخته ميشوند در ظاهر نانويي نيستند ولي از اجزاي نانويي تشكيل شده اند.
دنياي نانو دنياي خيلي جالبي هست پيشنهاد ميكنم حتما يه مطالعه اي روي آن داشته باشيد.مطمئن باشيد پشيمون نمي شيد.

ي چيز جالب بگم 1 نانو 50000 بار كوچكتر از ضخامت يك تار مو هست.:eek: http://technologyworld.blogsky.com/1386/06/15/post-120/

آخرین ویرایش:

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
.

.

سلام:thumbsup2:
نميدونم چقدر با گرايش هاي رشته مهندسي مواد آشنا هستيد ولي من يك مختصري واستون توضيح ميدم. تا بيشتر آشنا بشيد.من كه شخصاً خيلي رشتم رو دوست دارم.:w40:
و اما گرايشهاي رشته مواد:
1. ريخته گري: علاوه بر ريخته گري انواع فلزات با طراحي قالب، تغذيه و راهگاه و انواع روشهاي ريخته گري سر و كار داره. (ريخته گري پيوسته، تحت خلاً، تكباري، تحت فشار....)
2. جوشكاري) شاخه خيلي باحاليه): با انواع روشهاي جوشكاري ، طراحي نوع جوش و نوع الكترود مورد استفاده در شرايط مختلف، سر و كار داره.(ج.شكاري دستي،زير پودري، جوش آرگون.......)
3.شكل دادن فلزات: انواع روشهاي توليد قطعات بروش شكل دادن را همراه با مسائل طراحيه آنها رو بررسي ميكنه(بيشترش روشهاي رياضي هست.سخت ترين گرايش ).(اكستروژن، فورج، كشش عميق......)
4.انتخاب و شناسايي مواد(گرايش خودم): يك گرايش عمومي هست و توي زمينه تمام گرايشهاي ديگه ميتونه فعاليت داشته باشه ولي كار اصليش انتخاب و طراحي مواد مختلف براي استفاده در شرايط كاري متفاوت و خاص ميباشد. روشهاي مختلف پودري و ساخت قطعات به روش پودر در اين شاخه هست.
5.گرايش سراميك والكترو سراميك: با انواع مواد سراميكي و دير گداز براي طراحي و استفاده در نسوزها و قطعات الكترونيكي سر و كار داره.
6. خوردگي فلزات: زياد با شما اشتراك نداره ولي توي صنعت نفت و گاز خيلي پر كاربرد هست.(خوردگي داغ، خوردگي ميكروبي، خوردگي يكنواخت.......
7. نانو تكنولوژي
8.بيو مواد
تازه تمام اين گرايشها تقريبا براي انواع فلزات مثل آهن.مس.آلومينيم و.... بكار گرفته ميشوند
به نظر من رشته ساخت و توليد با مهندسي مواد شباهت زيادي داره و فكر كنم تفاوتي كه وجود داره توي نوع طراحي هست. ساخت و توليد طراحي مكانيكي انجام ميده ولي مواد طراحي متالوژيكي-مكانيكي انجام ميده. البته بازم ميگم كامل مطمئن نيستم حرفم درست باشه

باريكلا عالي بود مطالبتونمن خودم خيلي مهندسي ساخت و توليد رو دوست داشتم اما ناگزير به مهندسي مواد-سراميك روي آوردم و علاقه مند شدم همونطور كه مستحضر هستيد رشته مهندسي مواد و متالورژي لازمه صنعت و سازنده تمام لوازم كاربردي در صنعت مي باشد گاه فلزي گاه سراميكي . . .رشته مهندسي مواد در كل رشته اي به نسبت اصولي و ژرف است اما مهندسي مكانيك بيشتر كاربردي است تا اصولي به همين دليل ميشه گفت مكانيك-ساخت و توليد دادش كوچك متالورژي و مواده

alen.petrosiyan

عضو جدید
از ویژگی های یک فارغ التحصیل رشتهٔ ساخت و تولید می‌توان به درک وی نسبت به روند های تولید ، اصول طراحی و تولید، آشنایی با مواد و تحلیل مدل های تولیدی اشاره کرد. برای توضیح بیشتر می‌توان گفت فارغ التحصیل این رشته تأثیر روند های متفاوت تولید را بر روی ویژگی های ماده درک می‌کند . قدرت انتخاب و به کار گیری مواد را داراست و در این زمینه خود مبتکر آزمایش ها و پژوهش های گوناگون است . او می‌تواند با تهیهٔ نقشه‌های دو بعدی و یا مدل های سه بعدی و نیز جداول اطلاعات به دست آمده را منتقل کند . به طور کلی انتظار می‌رود مهندسان ساخت و تولید بعد از فارغ التحصیلی قابلیت های زیر را به دست آورده باشند:
  1. یک مهندس ساخت وتولید قادر است از دانش خود در ریاضیات ، علوم پایه و علوم مهندسی برای حل مسائل مهندسی ساخت وتولید به خوبی استفاده کند.
  2. یک مهندس ساخت و تولید قادر است آزمایش های مورد نظر خود را طراحی کند و نتایج آن را به خوبی تشریح کند.
  3. قادر است وسیله‌ها ، سیستم ها یا روند هایی را طراحی کند که مشخصات داده شده را ارضا کند.
  4. قادر است با کامپیوتر و نرم افزار های مربوطه برای طراحی ، تحلیل و جمع آوری اطلاعات به خوبی کار کند.
  5. قادر است با رسانه‌های نوشتاری ، گفتاری یا تصویری ، ایده‌های خود را به خوبی به دیگران انتقال دهد.
  6. قادر است برای تحلیل یک مسئلهٔ مهندسی به عنوان عضوی از گروه به خوبی فعالیت نماید.
  7. قادر است مسولیت حرفه‌ای یک مهندس و این که چگونه مسائل مهندسی بر ایمنی، اقتصاد ، اخلاق ، سیاست ، جامعه و مسائل فرهنگی تأثیر می گذارد ، را درک کند.
  8. درک می‌کند که همواره باید به دنبال دانش باشد تا اطلاعات خود را به روز نگه دارد. منبع: ویکی پدیا

مرسی
چشم این مکانیکی ها در آید که می گن ما زیر شاخه ی مکانیک هستیم.
مرسی
دمت گرم
ما ساختی ها همه کار ه هستیم.
هورااااااااااااااااااااا

raminbabak

اخراجی موقت
دوستان توضيحات قابل توجهي نوشتند...من هم به تجربه كاري خودم يه چيزهايي رو متذكر باشم..
نانو تكنولو‍ِ‍ِ ‍ژي كاربرد اساسي در صنعت ايران ندارد من خودم در يه پروژه كاري كه مربوط به نانو مكانبك مب شد شركت داشتم كه براي يافتن الياف نانو كربن كلي مكافات كشيديم ولي خوب كاربرد فراواني دارد ...بيشتر ساختي ها به نظر من بايد به فكر سيستمهاي هيدروليك و ژنوماتيك هم باشند چون بازار صنعت جهاني و ايران امروز متخصصين اين مبحث را نياز دارد... بحث CAE هم به روز هست و شركتهاي مهندسي بين المللي پولهاي خوبي به متخصصين اين شاخه از ساخت و توليد مي دهد...مديريت توليد و مديريت نگهداري و تعميرات هم در بورس هستند و از تواناييهاي دانشجويان ساخت .....

در كل بگويم در اروپا تاريخ مصرف جوش و تراش و فرز و قالب گذشته و افراد تجربي دنبال اين زمينه ها هستند ....
دانشجويان ساخت اگر هم كسي به دنبال بورس گرفتن و نوشتن مقاله ISI هست به دنبال مهندسي نگهداري و تعميرات و مهندسي ايمني صنعتي و محيط زيست برود كه شانس بيشتري براي APPLY گرفتن دارند ...
قربونه همه