فاجعه ملی در کمین آینده: مغز 800 هزار کودک ایرانی رشد نمی کند!

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آیا تا 20 سال آینده، یک چهارم جمعیت جوان ایران عقب ماندگی های ذهنی خواهند داشت؟ حتی فکر کردن به این موضوع هم دلهره آور است چه رسد به این که بدانیم این یک خطر واقعی است.

90 درصد رشد مغزی انسان ها، تا 6 سالگی آنها شکل می گیرد. بنابراین اگر رشد مغزی کودکی در این سنین تکامل نیابد، او تا آخر عمر، با ذهنی تکامل نیافته زندگی خواهد کرد.

این عقب ماندگی ذهنی، نه فقط زندگی شخصی او که کل جامعه را متأثر خواهد کرد: از زندگی خانوادگی و زناشویی و تربیت فرزندان گرفته تا آسیب های اقتصادی و بزه های اجتماعی.

علت این عقب ماندگی و رشد ناکامل مغزی نیز بسیار ساده است: "سوء تغذیه".

خبر بد - و واقعاً بد - این است که حدود 800 هزار کودک زیر6 سال ایرانی از سوء تغذیه رنج می برند که حدود یک چهارم کل کودکان ایرانی در این سن هستند.

برآوردها حاکی از آن است که نیمی از این تعداد، بر اثر عواملی مانند بیماری و فقر فرهنگی درگیر سوء تغذیه اند و نیمی دیگر از این کودکان زیر 6 سال، فقط و فقط به این خاطر دچار سوء تغذیه و رشد ناکامل مغزی هستند که در خانواده های تهیدست به دنیا آمده اند.

روزها و ماه ها و سال های این کودکان در شرایطی سپری می شود که نرسیدن مواد غذایی لازم به وجود کودکانه شان، آنها را محکوم می کند که عمری را با مغزهایی تکامل نیافته به سر کنند.


کارشناسان بهداشت در سراسر کشور به ویژه در مناطق روستایی و محروم متوجه شده اند که تعداد قابل توجهی از کودکان، رشد متناسب با سن شان را ندارند. بررسی ها نشان داد که بسیاری از این کودکان زیر 6 سال در خانواده های مستمندی زندگی می کنند که قادر به رفع نیازهای غذایی کودکانشان نیستند.

در سال های گذشته، طرحی برای رفع سوء تغذیه کودکان زیر 6 سال در کشور اجرا شده است که طی آن، تنها 85 هزار کودک تحت پوشش قرار گرفتند. با این حال، گزارش بعدی سازمان ملل حاکی از بهبود نسبی در کشور و قرار گرفتن ایران در میان کشورهای با شیوع متوسط سوء تغذیه بود.

در این طرح، کارشناسان و پزشکان وزارت بهداشت کودکان درگیر سوء تغذیه را شناسایی و به کمیته امداد معرفی می کنند. کمیته امداد نیز بعد از بررسی وضعیت مالی خانواده ها، به سرپرستان این کودکان، کارت بانکی ویژه و کد داری می دهد که صرفاً برای خرید در فروشگاه های مواد غذایی محل اقامت تعریف شده اند. شبکه بانکی نیز در این پروژه دخیل است.

تا سال گذشته این رقم، ماهانه 60 هزار تومان بود ولی امسال قرار است به 70 هزار تومان برسد.

بعد از ارائه این کارت بانکی، هم به مادر کودک درباره نحوه تغذیه فرزندش آموزش داده می شود و هم مجدداً پایش رشد کودکان در خانه های بهداشت ادامه می یابد تا مشخص شود که واقعاً کارت خرید برای تغذیه فرزند به کار رفته است. نمودارهای رشد، نشان دهنده وضعیت تغذیه کودک و تفاوت آن با دوره قبل از کارت تغذیه است.

همان طور که گفته شد، از میان 400 هزار کودک فقیر که دچار سوء تغذیه هستند، تنها 85 هزار نفرشان تحت پوشش اند. منابع مالی موجود نیز اجازه نمی دهد بقیه کودکان تحت پوشش قرار بگیرند و این در حالی است که آنها هر روز بزرگ تر و بزرگ تر می شوند و تنها فرصت تمام زندگی شان برای تکامل مغزی که تا 6 سالگی است، از دست می رود؛ زمان علیه آنهاست.

به علاوه باید درباره 400 هزار کودکی دیگر که نه به خاطر فقر مالی که عمدتاً به دلیل ناآگاهی خانواده ها ، درگیر سوء تغذیه هستند، فکری شود و آموزش های گسترده ای از طریق سیستم آموزشی، رسانه ها و شبکه بهداشت ارائه شود تا زندگی این کودکان معصوم نجات یابد.

برای رفع سوء تغذیه هر کودک در طول یک سال ، فقط 840 هزار تومان نیاز است. با ضرب این رقم در عدد 400 هزار، به عدد 336 میلیارد تومان می رسیم. یعنی کافی است روزانه 920 میلیون تومان خرج شود تا 400 هزار کودک زیر 6 سال از سوء تغذیه و عدم رشد مغزی نجات یابند و متعاقب آن، جامعه آینده، از آثار منفی جمعیتی با ذهن های عقب مانده، رها شود.

کودکان فقیر ایران دچار سوء تغذیه اند. آینده ایران در خطر است. کسی متوجه این فاجعه هست؟!
لینک منبع
 
آخرین ویرایش:

amirdolu

عضو جدید
منم چند سال پیش فهمیدم. دوستم تو محله های اطراف شهر معلم بود. میگفت اینجا مدرسه استثنایی زیاده. برای دانش آموزایی که یا بیش فعالن یا مشکلای کند ذهنی و عدم تعادل و کنترل دارن.بعد معلوم شد به خاطر همین سوء تغذیه (حتی از دوران جنینی تا همون 6 سالگی) این اتفاق می افته.
واقعا نگران کننده اس. همین الان بعضی وقتا میگه صبح اول نون میخرم میرم سر کلاس. بعد درس میدم.....
 

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
الان خیلی از مناطق محروم یا همین پایین شهر کلان شهرها مدرسه های ابتدایی بری می بینی اکثرا تغذیه مناسبی ندارند نه صبحانه نه چیزی نه تغذیه ای .. اینها همش عواقبش بعدا در آینده بروز میده.
 

چاو شین

اخراجی موقت
البته خیلی جای نگرانی نیست.
همین الانم نوابغمون ساکن بلاد کفر هستن و ته دیگش (منظورم خودمه، به شخص خاصی توهین نمیکنم) مونده اینجا...
 

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
البته خیلی جای نگرانی نیست.
همین الانم نوابغمون ساکن بلاد کفر هستن و ته دیگش (منظورم خودمه، به شخص خاصی توهین نمیکنم) مونده اینجا...

حتما باید یه 15 ساله دیگه ما عوارض این نافکری رو ببینیم ..
 

EECi

مدیر بازنشسته
وضعیت نگران کننده ای هست
تنها راه حلی که به ذهنم میرسه اختصاص یارانه مواد غذایی و پایین نگه داشتن قیمت غذا برای همه افراد جامعه هست
سالانه نزدیک به 180 میلیارد دلار فقط بخاطر روش غلط آبیاری پول اتلاف میشود

جدا چه خبر است ؟
 

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
وضعیت نگران کننده ای هست
تنها راه حلی که به ذهنم میرسه اختصاص یارانه مواد غذایی و پایین نگه داشتن قیمت غذا برای همه افراد جامعه هست
سالانه نزدیک به 180 میلیارد دلار فقط بخاطر روش غلط آبیاری پول اتلاف میشود

جدا چه خبر است ؟
خبری نیست... همه چی آرومه :w01:
 

Similar threads

بالا