شوهرم می خواهد برقصم، اما بلد نیستم، آیا می توانم از سی دی یاد بگیرم؟

تک ستاره*

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا احساس میکنی هرکس خلاف نظریات شما حرف بزنه جفنگیاته.....
پس به نظرم این آقا هم جفنگیاته فسیل شدش رو میخواد به خورده یه عده آدم ساده لوح بده

با توجه به تمام پست های زده شده احساس میکنم باید یه نکته ای رو خدمتتون عرض کنم.من فکر میکنم مشکل ما رقصیدن و نرقصیدن و....
نیست.وقتی که 4تا آدم تحصیل کرده مملکت راحت بدون جبهه گرفتن نمیتونن با هم حرف بزنن یعنی مشکل.
از خودم شروع میکنم و قصد جسارت به هیچ شخصی رو ندارم و باید بگم که من مشکل دارم که دوسدارم حرف خودمو به کرسی بنشونم.
وگرنه به نظر ات افراد دیگه ام توجه میکنم و به این فکر میکنم که پشت هر نظر وعقیده ای فکری و ذهنی هست واین محترم و ارزشمنده حالا هر فکر و هرنظری که میخواد باشه حتی اگه خلاف عقیده من باشه.

esmikhani.m

عضو جدید
با توجه به تمام پست های زده شده احساس میکنم باید یه نکته ای رو خدمتتون عرض کنم.من فکر میکنم مشکل ما رقصیدن و نرقصیدن و....
نیست.وقتی که 4تا آدم تحصیل کرده مملکت راحت بدون جبهه گرفتن نمیتونن با هم حرف بزنن یعنی مشکل.
از خودم شروع میکنم و قصد جسارت به هیچ شخصی رو ندارم و باید بگم که من مشکل دارم که دوسدارم حرف خودمو به کرسی بنشونم.
وگرنه به نظر ات افراد دیگه ام توجه میکنم و به این فکر میکنم که پشت هر نظر وعقیده ای فکری و ذهنی هست واین محترم و ارزشمنده حالا هر فکر و هرنظری که میخواد باشه حتی اگه خلاف عقیده من باشه.

خوب منم بحثم اینه یکی حرفش رو میزنه بهش میگن جفنکیات...
حرف ایشون هر چقدرم جفنگیات باشه خلاصه نظرشونه و هر کس برای اظهار نظر یه سبکی داره....
نباید اینجور بشه که کسی نخواد حرف بزنه....
و دقیقا ایشون میخواد حرفش رو به کرسی بشونه....
من اصلا برام اهمیت نداره بدونم ا ین مرجعه محترم نظرشون درباره رقص چیه....ولی باید بیام بگم نظراتش جفنگه؟...درست نیست چون به هر صورت یه عده قبولش دارن
واینکه یا با نظرات ایشون موافقید یا کافر جاتونم ته موتور خونه جهنم.....به هر صورت میبینیم که با این رفتار هر روز باعث میشیم جوانها دین گریز تر بشن...
ولی ایشون تا یکی ساز مخالف زد توهین کرد....
ایشون خدا رو هم اگر زورش برس مصادره میکنه....
تاپیک زده میشه تا بحث کنیم نه دعوا....ایشون انگار خودشون خوشش میاد از دعوا و مجادله...با هیچ کدوم از دوستان مخالف نتونست آروم صحبت کنه

Haaji

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب منم بحثم اینه یکی حرفش رو میزنه بهش میگن جفنکیات...
حرف ایشون هر چقدرم جفنگیات باشه خلاصه نظرشونه و هر کس برای اظهار نظر یه سبکی داره....
نباید اینجور بشه که کسی نخواد حرف بزنه....
و دقیقا ایشون میخواد حرفش رو به کرسی بشونه....
من اصلا برام اهمیت نداره بدونم ا ین مرجعه محترم نظرشون درباره رقص چیه....ولی باید بیام بگم نظراتش جفنگه؟...درست نیست چون به هر صورت یه عده قبولش دارن
واینکه یا با نظرات ایشون موافقید یا کافر جاتونم ته موتور خونه جهنم.....به هر صورت میبینیم که با این رفتار هر روز باعث میشیم جوانها دین گریز تر بشن...
ولی ایشون تا یکی ساز مخالف زد توهین کرد....
ایشون خدا رو هم اگر زورش برس مصادره میکنه....
تاپیک زده میشه تا بحث کنیم نه دعوا....ایشون انگار خودشون خوشش میاد از دعوا و مجادله...با هیچ کدوم از دوستان مخالف نتونست آروم صحبت کنه
:biggrin: . . . . . منظورتون من هستم؟
باشه! هر چی شما بگید ;)
ولی اینو بدونید که اول به من تهمن تحجر و تعصب زده شد و مورد تمسخر قرار گرفتم و با عین حال من در مقام دفاع از مرجع قرار گرفتم . . . . . . . . . . راستی دوست عزیز، شما جای من بودید چه می کردید؟

Haaji

عضو جدید
کاربر ممتاز
حاجي اگه از كشور بياي بيرون ميبني مردم دنبال اون چيزين كه تو اون اجتماع كمتر (شكر خدا بيرون چيزي ممنوع نيست حتي اگر ممنوع باشه ) مردم بيشتر وحريص ترن به اون برسن واونو تجربه كنن حالا اگه من بجاي شما اينجا نايب وبخوام در اين مورد پرس جو كنم شرمم ميشه چرا چون رقصيدن يا نرقصيدن زن وناموس طرف هم افت داره همم خنده داره وهم يه ريزه جرات ميخواد قرار نيست كه دين گوشو دل و سرشت آدمو كور كنه ها قراره جونه حاجي
حالا من زني اختيار ميكنم اون رقص بلد نيس خودم براي دل خودم يه آهنگ مجاز غير لوس آنجلسي ميذارم اگه اونم حال كردو زير چتر اختيار و قدرتم تحت تاثير قرار گرفت و راغب شد مثل من حركت موزون انجام بده و من معلم خوبي براي آموزش صحيح اون نبودم چه بايد بكنم حاجي والا تاي... هاي مهم تري هم هست كه ميشه دوستان رو بهتر ام.. به معرو... و نه... از .... من... كرد من خودم پايتم
نگارشت گیجم کرد! :confused:

تک ستاره*

عضو جدید
کاربر ممتاز
:biggrin: . . . . . منظورتون من هستم؟
باشه! هر چی شما بگید ;)
ولی اینو بدونید که اول به من تهمن تحجر و تعصب زده شد و مورد تمسخر قرار گرفتم و با عین حال من در مقام دفاع از مرجع قرار گرفتم . . . . . . . . . . راستی دوست عزیز، شما جای من بودید چه می کردید؟
حاجی جون هیچ کس نمیخواد به شما توهین کنه.
اگه همچین احساسی دارید من معذرت میخوام.

همه بچه هایی که میان اینجا انتظار دارن نظرشونو بگن و درمورد بحث بشه نه جبهه و دعوا و.....

NEGARi2

عضو جدید
کلیشه ای حرف زدن مشکلی رو حل نمیکنه!
ما هم میدونیم دکتر خوب یعنی چی.
شما که به خودت زحمت نمیدی بری رساله هاشون رو بخونی و یا بری مستقیما ازشون سوال کنی و فقط دورادور داری نظر میدی و ادعات شکم عالم رو پاره کرده، باید هم این حرف جاهلانه رو بزنی . . . . . . منظورم از شما، افرادی از این دست هستن.

شما از کجا میدونی نمیگن؟ رفتی ازشون سوال کردی و یا به خودت زحمت دادی و رساله رو خوندی یا فقط جو گرفتت؟ . . . . . . شما میتونی به من دروغ بگی، ولی به خودت، نه!
شما ندیدین دکترها با هم اختلاف داشته باشن؟ پس ببخشید، ولی کور تشریف دارین! برین دم مطب ها و سازمان پزشکی و بیمارستانها و پرونده ها رو ببینین که روی هم تلمبار شده! . . . . . . یا نه! وقتی مریض شدین، پیش 3تا دکتر برین و تفاوت نسخه ها رو با هم ببینین.
من مثله شما بی‌ تحقیق حرف نمیزنم نمونشم چند صفحه قبل داریم که رو هوا واسه خودت فتوا صادر کردی اره هم رساله خوندم هم از خودشون پرسیدم جوابشون همینه که گفتم

NEGARi2

عضو جدید
آخی نازی :redface: . . . . . . چقدر کلیشه ای و فانتزی!
آیا خدای شما شریعت دارد؟

راستش خدای ما هم شبیه به خدای شماست و همین خواسته ها را که فرمودید، ایشان هم از ما دارند ولی خدای ما شریعت نیز دارد، حساب و کتاب نیز دارد. الابختکی و کیلویی و "همه چی آرومه، من چقدر خوشحالم" کار نمی کند.
اه‌ پس حرف خداتو گوش کن آهنگ غیره مجاز گوش نده!

Haaji

عضو جدید
کاربر ممتاز
من مثله شما بی‌ تحقیق حرف نمیزنم نمونشم چند صفحه قبل داریم که رو هوا واسه خودت فتوا صادر کردی اره هم رساله خوندم هم از خودشون پرسیدم جوابشون همینه که گفتم
من رو هوا حرف نزدم! چون از یکیشون شنیده بودم، پس همون یکی رو گفتم و بعدش سوال کردم و متوجه شدم که بقیه هم گفتن.
میشه بفرمائید از کدومشون پرسیدید؟

اه‌ پس حرف خداتو گوش کن آهنگ غیره مجاز گوش نده!
:biggrin:
باشه

NEGARi2

عضو جدید
من رو هوا حرف نزدم! چون از یکیشون شنیده بودم، پس همون یکی رو گفتم و بعدش سوال کردم و متوجه شدم که بقیه هم گفتن.
میشه بفرمائید از کدومشون پرسیدید؟

:biggrin:
باشه
؟؟!!!مگه خلافه حرفت ثابت نشد یه چند صفحه برو عقب... از جنابان مکارم شیرازی- خامنه ای- بهجت- وحید- نوری همدانی- گٔل پایگانی

Haaji

عضو جدید
کاربر ممتاز
اره به من گفت به بقیه‌ام بگم
منظورت اینه که وحی بهت رسید؟

؟؟!!!مگه خلافه حرفت ثابت نشد یه چند صفحه برو عقب...
منظورت رو متوجه نشدم!

از جنابان مکارم شیرازی- خامنه ای- بهجت- وحید- نوری همدانی- گٔل پایگانی
حظوری پرسیدی؟

NEGARi2

عضو جدید
منظورت اینه که وحی بهت رسید؟

منظورت رو متوجه نشدم!

حظوری پرسیدی؟
بله اونم چه وحی!!!!مزاح فرمودم خیره سرم. از ۲تاشون حضوری بقیه با واسطه از شیرازی و وحید حضوری پرسیدم کلا مگه فرقی‌ هم میکنه؟ یادت نیست گفتی‌ همه‌ای مراجع رقص رو حرام اعلام کردن(رو هوا فتوا دادی) یه دوستی‌ خلافه حرفتو ثابت کرد؟؟؟؟!!

minaye baba

عضو جدید
هممممممممم رقصیدن که کاری نداره!!!!!همه بلدن!!!!!
بعدشم رقصیدن از خیلی کارای دیگه حلال تره!!!!
نمیذارن مردم خوش باشنا!!!!!
امروز ولادت امام حسن عسگری به جای اینکه یه کار کنن مردم شاد باشن، مداحی گذاشتن مردم هر چی بدبختی دارن دم عیدی یادشون بیاد!!!

AMIR - n

عضو جدید

پرسش و پاسخی به نقل از سایت نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها

پرسش: متاهل هستم همسرم دوست دارد که برقصم اما چون بلد نیستم اصرار دارد که از سی دی های تصویری استفاده کنم چون سی دی به صورت زنده نیست نگاه کردن به آن برای من و همسرم چه حکمی دارد؟ بدون صدا که امکان ندارد .گوش کردن به صدای موسیقی و ترانه های آن گناه است؟گناه کبیره؟
اگر نتوانستم خواسته شوهرم را بخاطر مانع مذهب برآورده کنم ،چه راه حلی پیشنهاد می کنید که من آن را جایگزین کنم؟
من خودم تا حدود ۹۹ درصد نوارهای موسیقی که همسرم در دوران مجردی به آن علاقه داشته است را از او جدا کردم و فکر می کنم خواسته بیجایی شوهرم از من ندارد.
چه بسا اینکه چون جوان است شاید دوباره به آن موسیقی هاو نوارهای غیر مجاز و تحریک کننده برگردد.

پاسخ: از نظر آیت الله فاضل لنکرانی، رقص به طور کلی منشأ فساد است و باید ترک شود و حضور در جلسه رقص و یا تماشای آن از طریق سی دی و مانند آن نیز جایز نیست و باید توجه کنید که اطاعت کردن زن از شوهر در مواردی لازم است که معصیت و نافرمانی خدا نباشد بنابراین اگر شوهر زن خود را به کار حرامی امر کند اطاعت از او جایز نیست. اهتمام شما به رعایت احکام شرعی و حدود الهی تحسین برانگیز و در خور ستایش و تقدیر است.

منبع

اون کسی که از اول این مطلب را پخش میکرد اگر غرضی نداشت نظر کامل آیت الله فاضل را میاورد. تا اینهمه سوء استفاده نشه و مردمو نسبت به دین زده نکنن.

یکی از مسائلی که بین مردم وجود دارد، مخصوصا در ایام عروسی ها و شادیها آن را انجام می دهند، رقص می باشد.در اینجا فتوای برخی مراجع و علما را در مورد رقص برایتان گذاشته ام.
حضرت امام خمینی (رحمة الله علیه)

آیا رقص زن برای زن حرام است؟

بنابر احتیاط واجب جایز نیست.

آیا رقص زن و مرد اشكال دارد؟

رقص اگر باعث تحریك شهوت، ارتكاب گناه و یا ترتّب مفسده شود و یا زن در بین مردان نامحرم برقصد، حرام است.

رقصیدن زن برای شوهر و بالعكس بدون هیچ موسیقی اشكال دارد؟

رقص زن براى شوهر و بر عكس آن جایز است. ولى سزاوار است مؤمن از آن اجتناب كند.

مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای (دام برکاته)

رقص در مجالس زنانه بدون آهنگ موسیقى حرام است یا حلال؟ و در صورتى كه حرام باشد، آیا ترك مجلس بر شركت كنندگان واجب است؟

رقص بطور كلى اگر بگونه‏اى باشد كه شهوت را تحریك كند و یا مستلزم كار حرام و یاترتّب مفسده‏اى باشد، حرام است و تَرك آن مجلس به عنوان اعتراض بر كار حرام، چنانچه مصداق نهى از منكر محسوب شود، واجب است

رقص مرد براى مرد و زن براى زن چه حكمى دارد؟ اگر رفتن به عروسى بخاطر احترام به عادتهاى اجتماعى باشد آیا به علت احتمال وجود رقص اشكال شرعى دارد؟

بطور كلى اگر رقص بگونه‏اى باشد كه منجر به تحریك شهوت شود یا مستلزم فعل حرام یا ترتّب مفسده‏اى باشد، حرام است. ولى اصل شركت در عروسى‏هایى كه احتمال رقص در آنها وجود دارد تا زمانى كه به عنوان تأیید، مرتكب كار حرام محسوب نشود و موجب ابتلا به حرام هم نشود، اشكال ندارد

آیا رقص زن براى شوهرش یا مرد براى همسرش حرام است؟

اگر رقص زن براى شوهرش یا برعكس، همراه ارتكاب حرامى نباشد، اشكال ندارد

مردان در برابر زنانى كه از محارم آنان هستند و همچنین رقص زنان در برابر مردانى كه از محارم آنان هستند، اعم از اینكه سببى باشند یا نسبى، چه حكمى دارد؟
در رقص حرام فرقى بین مرد یا زن نیست و همچنین فرقى نمى‏كند كه در برابر محرم باشد یا در برابر نامحرم باشد.

آیت الله بهجت (رحمة الله علیه)

رقصیدن زن در جایى كه مرد نامحرم نیست، چه حكمى دارد؟ هم‏چنین رقص مرد براى مرد چه حكمى دارد؟

رقصیدن زن در مجالس زنان و یا مرد در مجالس مردان اشكال دارد و احتیاط واجب در ترك است،

رقص زن براى زن و یا مرد براى مرد و زن براى شوهر خود، چه صورت دارد؟

اشكال دارد. بنابر احتیاط واجب رقص زن و شوهر، براى یكدیگر جایز نیست.

رقص محرم براى محرم چه صورتى دارد؟

اشكال دارد

رقصیدن داماد در مجلس زنان چه حكمى دارد؟

حرام است

رقص زن نزد برادر و خواهر و والدین خود، چه حكمى دارد؟

اشكال دارد

آیت الله صافی گلپایگانی (دام برکاته)

آیا حرام بودن رقص زن برای زن به طور مطلق حرام است یا اینکه می‌توان گفت که در این دوره و زمانه کارهای واجب‌تر دیگری مثل رعایت حجاب و متانت است که رقص زن برای زن در کنار آن اهمیتی ندارد؟

چنان‌که می‌دانیم گناهان در اسلام و بلکه بر حسب هر نظر مستقیم در یک درجه نیستند و به کوچک و بزرگ و صغیره و کبیره تقسیم می‌شوند. و واجبات هم در اهمیت با هم تفاوت دارند، مثلاً نسبت به پدر و مادر، ضرب و زدن آنها گناهش از فحش و ناسزاگوئی به آنها بیشتر است، و گناه اف گفتن و اظهار انزجار از آنها از گناه فحش و دشنام کمتر است. یا در مورد برادر یا خواهر مؤمن اهانت و استخفاف و تحقیر او حرام و گناه است، اما از دشنام دادن و تهمت زدن به او گناهش کمتر است، و گناه دشنام از زدن و جراحت بدنی کوچکتر است، و گناه کشتن او از همه این گناهان بزرگتر است. همچنین تجاوز به مال گناهش از تجاوز به ناموس کوچکتر است و خلاصه هم واجبات و فرائض و هم محرمات و گناهان از حیث اهمیت تفاوت دارند.

و بر حسب این درجه‌بندی نمی‌توان گناهان کوچکتر را مجاز شمرده و بی‌اهمیت دانست، انسان آگاه از همه گناهان باید بپرهیزد، و به گفته بعضی باید مانند کسی بود که راهی را که در آن خار و خاشاک است طی نمی‌کند، و از هر خار کوچک و بزرگ پرهیز میکند.

چنانکه در ضررهای دنیوی و جسمی و مالی از هر ضرر و زیان کوچک و بزرگ پرهیز می‌کنیم، در راه دینداری و در راه خودسازی و کمالات معنوی که اساس شرف و اعتبار انسان است نیز باید از هر ضرر کوچک و بزرگ و هر کاری که به حیات معنوی و روحانی انسان لطمه وارد می‌نماید پرهیز کنیم. علاوه بر این گناهان صغیره هم اگر تکرار شوند سبب هلاکت روح و سقوط می‌شوند.

ان شاءالله تعالی سعی کنید که همه تعالیم سعادت بخش دینی را در زندگانی و برنامه امور خود بکار بندید که خیر دنیا و آخرت با بکار بستن این تعالیم عالیه فراهم می‌شود. و مخصوصاً در امر حجاب هم که به اهمیت آن اشاره کرده‌اید اهتمام لازم مبذول دارید خداوند شما را ثابت قدم و پایدار قرار دهد.

آیت الله سیستانی (دام برکاته)

حکم رقصیدن براى مردان و زنان چیست؟

رقص زن براى زنان و مرد براى مردان بنابر احتیاط واجب جایز نیست و تنها رقص زن و شوهر اگر دور از دید دیگران باشد جایز است.

آیا در مراسم عروسی می توان جداگانه، (خانم ها، آقایان) رقص انجام شود؟

آیت الله مکارم شیرازی (دام برکاته)

آیا نگاه به رقص هم حرام می باشد؟نگاه به رقص هم حکم رقص را دارد؟تعریف رقص از نظر شرعى چیست؟ و حکم آن به نظر حضرتعالى چه مى باشد؟

تنها رقص زن براى شوهرش جایز است، و بقیّه اشکال دارد، و رقص یک امر عرفى است، و آن حرکات موزونى است که افراد مطّلِع تصدیق کنند مصداق رقص است، و اگر مصادیق مشکوکى پیدا کرد حرام نیست.

رقص زن براى زن حرام است.

آیت الله وحید خراسانی (دام برکاته)

حکم رقصیدن مرد جلوی مرد، و زن جلوی زن، و مرد اجنبی جلوی محارمش، یا رقصیدن محارم جلوی یکدیگر و همچنین رقصیدن زن و شوهر جلوی یکدیگر چیست؟

در تمام صور مذکوره احتیاط واجب در ترک است ، و فقط رقصیدن زن جلوی شوهرش در صورتی که زن یا مرد دیگری چه محرم و چه نا محرم نبیند، جایز است.

آیت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
رقص زن براى زن و رقص مرد براى مرد چگونه است؟

به طور كلى رقص نوعاً منشأ فساد و از بین رفتن حیاء است و احتیاط در ترك رقص و عدم حضور در مجلس رقص است.

رقص زن در مقابل شوهر چه حكمى دارد؟
جایز است.

آیت الله نورى همدانی (دام برکاته)

تنها رقص زن براى شوهر جایز است.

آیت الله تبریزی (رحمة الله علیه)

رقص بگونه‏اى باشد كه منجر به تحریك شهوت شود یا مستلزم فعل حرام یا ترتّب مفسده‏اى باشد، حرام است.

رقص زن براى شوهر و رقص زن براى زنان، در مجالس عروسى و مانند آن - در صورتى كه در معرض نگاه مرد (حتى پسر ممیز ) نبوده و مشتمل بر حرام دیگرى مثل موسیقى و مانند آن نباشد اشكال ندارد. رقص در غیر این دو مورد، از مصادیق لهو بوده و سزاوار است كه مؤمن، از لهو اجتناب كند.

برگفته شده از:

سایت مراجع و علما

دفتر مراجع وعلما در قم

توضیح المسائل مراجع و علما

AMIR - n

عضو جدید

پرسش و پاسخی به نقل از سایت نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها

پرسش: متاهل هستم همسرم دوست دارد که برقصم اما چون بلد نیستم اصرار دارد که از سی دی های تصویری استفاده کنم چون سی دی به صورت زنده نیست نگاه کردن به آن برای من و همسرم چه حکمی دارد؟ بدون صدا که امکان ندارد .گوش کردن به صدای موسیقی و ترانه های آن گناه است؟گناه کبیره؟
اگر نتوانستم خواسته شوهرم را بخاطر مانع مذهب برآورده کنم ،چه راه حلی پیشنهاد می کنید که من آن را جایگزین کنم؟
من خودم تا حدود ۹۹ درصد نوارهای موسیقی که همسرم در دوران مجردی به آن علاقه داشته است را از او جدا کردم و فکر می کنم خواسته بیجایی شوهرم از من ندارد.
چه بسا اینکه چون جوان است شاید دوباره به آن موسیقی هاو نوارهای غیر مجاز و تحریک کننده برگردد.

پاسخ: از نظر آیت الله فاضل لنکرانی، رقص به طور کلی منشأ فساد است و باید ترک شود و حضور در جلسه رقص و یا تماشای آن از طریق سی دی و مانند آن نیز جایز نیست و باید توجه کنید که اطاعت کردن زن از شوهر در مواردی لازم است که معصیت و نافرمانی خدا نباشد بنابراین اگر شوهر زن خود را به کار حرامی امر کند اطاعت از او جایز نیست. اهتمام شما به رعایت احکام شرعی و حدود الهی تحسین برانگیز و در خور ستایش و تقدیر است.

منبع

اون کسی که از اول این مطلب را پخش میکرد نظر آیت الله فاضل را ناقص آورده
یکی از مسائلی که بین مردم وجود دارد، مخصوصا در ایام عروسی ها و شادیها آن را انجام می دهند، رقص می باشد.در اینجا فتوای برخی مراجع و علما را در مورد رقص برایتان گذاشته ام.

حضرت امام خمینی (رحمة الله علیه)

رقص اگر باعث تحریك شهوت، ارتكاب گناه و یا ترتّب مفسده شود و یا زن در بین مردان نامحرم برقصد، حرام است.

رقصیدن زن برای شوهر و بالعكس بدون هیچ موسیقی اشكال دارد؟

رقص زن براى شوهر و بر عكس آن جایز است. ولى سزاوار است مؤمن از آن اجتناب كند.

مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای (دام برکاته)

رقص در مجالس زنانه بدون آهنگ موسیقى حرام است یا حلال؟ و در صورتى كه حرام باشد، آیا ترك مجلس بر شركت كنندگان واجب است؟

رقص بطور كلى اگر بگونه‏اى باشد كه شهوت را تحریك كند و یا مستلزم كار حرام و یاترتّب مفسده‏اى باشد، حرام است و تَرك آن مجلس به عنوان اعتراض بر كار حرام، چنانچه مصداق نهى از منكر محسوب شود، واجب است

رقص مرد براى مرد و زن براى زن چه حكمى دارد؟ اگر رفتن به عروسى بخاطر احترام به عادتهاى اجتماعى باشد آیا به علت احتمال وجود رقص اشكال شرعى دارد؟

بطور كلى اگر رقص بگونه‏اى باشد كه منجر به تحریك شهوت شود یا مستلزم فعل حرام یا ترتّب مفسده‏اى باشد، حرام است. ولى اصل شركت در عروسى‏هایى كه احتمال رقص در آنها وجود دارد تا زمانى كه به عنوان تأیید، مرتكب كار حرام محسوب نشود و موجب ابتلا به حرام هم نشود، اشكال ندارد

آیا رقص زن براى شوهرش یا مرد براى همسرش حرام است؟

اگر رقص زن براى شوهرش یا برعكس، همراه ارتكاب حرامى نباشد، اشكال ندارد

مردان در برابر زنانى كه از محارم آنان هستند و همچنین رقص زنان در برابر مردانى كه از محارم آنان هستند، اعم از اینكه سببى باشند یا نسبى، چه حكمى دارد؟
در رقص حرام فرقى بین مرد یا زن نیست و همچنین فرقى نمى‏كند كه در برابر محرم باشد یا در برابر نامحرم باشد.

آیت الله بهجت (رحمة الله علیه)

رقصیدن زن در جایى كه مرد نامحرم نیست، چه حكمى دارد؟ هم‏چنین رقص مرد براى مرد چه حكمى دارد؟

رقصیدن زن در مجالس زنان و یا مرد در مجالس مردان اشكال دارد و احتیاط واجب در ترك است،

رقص زن براى زن و یا مرد براى مرد و زن براى شوهر خود، چه صورت دارد؟

اشكال دارد. بنابر احتیاط واجب رقص زن و شوهر، براى یكدیگر جایز نیست.

رقص محرم براى محرم چه صورتى دارد؟

اشكال دارد

رقصیدن داماد در مجلس زنان چه حكمى دارد؟

حرام است

رقص زن نزد برادر و خواهر و والدین خود، چه حكمى دارد؟

اشكال دارد

آیت الله صافی گلپایگانی (دام برکاته)

آیا حرام بودن رقص زن برای زن به طور مطلق حرام است یا اینکه می‌توان گفت که در این دوره و زمانه کارهای واجب‌تر دیگری مثل رعایت حجاب و متانت است که رقص زن برای زن در کنار آن اهمیتی ندارد؟

چنان‌که می‌دانیم گناهان در اسلام و بلکه بر حسب هر نظر مستقیم در یک درجه نیستند و به کوچک و بزرگ و صغیره و کبیره تقسیم می‌شوند. و واجبات هم در اهمیت با هم تفاوت دارند، مثلاً نسبت به پدر و مادر، ضرب و زدن آنها گناهش از فحش و ناسزاگوئی به آنها بیشتر است، و گناه اف گفتن و اظهار انزجار از آنها از گناه فحش و دشنام کمتر است. یا در مورد برادر یا خواهر مؤمن اهانت و استخفاف و تحقیر او حرام و گناه است، اما از دشنام دادن و تهمت زدن به او گناهش کمتر است، و گناه دشنام از زدن و جراحت بدنی کوچکتر است، و گناه کشتن او از همه این گناهان بزرگتر است. همچنین تجاوز به مال گناهش از تجاوز به ناموس کوچکتر است و خلاصه هم واجبات و فرائض و هم محرمات و گناهان از حیث اهمیت تفاوت دارند.

و بر حسب این درجه‌بندی نمی‌توان گناهان کوچکتر را مجاز شمرده و بی‌اهمیت دانست، انسان آگاه از همه گناهان باید بپرهیزد، و به گفته بعضی باید مانند کسی بود که راهی را که در آن خار و خاشاک است طی نمی‌کند، و از هر خار کوچک و بزرگ پرهیز میکند.

چنانکه در ضررهای دنیوی و جسمی و مالی از هر ضرر و زیان کوچک و بزرگ پرهیز می‌کنیم، در راه دینداری و در راه خودسازی و کمالات معنوی که اساس شرف و اعتبار انسان است نیز باید از هر ضرر کوچک و بزرگ و هر کاری که به حیات معنوی و روحانی انسان لطمه وارد می‌نماید پرهیز کنیم. علاوه بر این گناهان صغیره هم اگر تکرار شوند سبب هلاکت روح و سقوط می‌شوند.

ان شاءالله تعالی سعی کنید که همه تعالیم سعادت بخش دینی را در زندگانی و برنامه امور خود بکار بندید که خیر دنیا و آخرت با بکار بستن این تعالیم عالیه فراهم می‌شود. و مخصوصاً در امر حجاب هم که به اهمیت آن اشاره کرده‌اید اهتمام لازم مبذول دارید خداوند شما را ثابت قدم و پایدار قرار دهد.

آیت الله سیستانی (دام برکاته)

حکم رقصیدن براى مردان و زنان چیست؟

رقص زن براى زنان و مرد براى مردان بنابر احتیاط واجب جایز نیست و تنها رقص زن و شوهر اگر دور از دید دیگران باشد جایز است.

آیت الله مکارم شیرازی (دام برکاته)

آیا نگاه به رقص هم حرام می باشد؟نگاه به رقص هم حکم رقص را دارد؟تعریف رقص از نظر شرعى چیست؟ و حکم آن به نظر حضرتعالى چه مى باشد؟

تنها رقص زن براى شوهرش جایز است، و بقیّه اشکال دارد، و رقص یک امر عرفى است، و آن حرکات موزونى است که افراد مطّلِع تصدیق کنند مصداق رقص است، و اگر مصادیق مشکوکى پیدا کرد حرام نیست.

رقص زن براى زن حرام است.

آیت الله وحید خراسانی (دام برکاته)

حکم رقصیدن مرد جلوی مرد، و زن جلوی زن، و مرد اجنبی جلوی محارمش، یا رقصیدن محارم جلوی یکدیگر و همچنین رقصیدن زن و شوهر جلوی یکدیگر چیست؟

در تمام صور مذکوره احتیاط واجب در ترک است ، و فقط رقصیدن زن جلوی شوهرش در صورتی که زن یا مرد دیگری چه محرم و چه نا محرم نبیند، جایز است.

آیت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
رقص زن براى زن و رقص مرد براى مرد چگونه است؟

به طور كلى رقص نوعاً منشأ فساد و از بین رفتن حیاء است و احتیاط در ترك رقص و عدم حضور در مجلس رقص است.

رقص زن در مقابل شوهر چه حكمى دارد؟
جایز است.

آیت الله نورى همدانی (دام برکاته)

تنها رقص زن براى شوهر جایز است.

آیت الله تبریزی (رحمة الله علیه)

رقص بگونه‏اى باشد كه منجر به تحریك شهوت شود یا مستلزم فعل حرام یا ترتّب مفسده‏اى باشد، حرام است.

رقص زن براى شوهر و رقص زن براى زنان، در مجالس عروسى و مانند آن - در صورتى كه در معرض نگاه مرد (حتى پسر ممیز ) نبوده و مشتمل بر حرام دیگرى مثل موسیقى و مانند آن نباشد اشكال ندارد. رقص در غیر این دو مورد، از مصادیق لهو بوده و سزاوار است كه مؤمن، از لهو اجتناب كند.

برگفته شده از:

سایت مراجع و علما

دفتر مراجع وعلما در قم

توضیح المسائل مراجع و علما

آخرین ویرایش:

Haaji

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله اونم چه وحی!!!!مزاح فرمودم خیره سرم.
از ۲تاشون حضوری بقیه با واسطه از شیرازی و وحید حضوری پرسیدم کلا مگه فرقی‌ هم میکنه؟
یادت نیست گفتی‌ همه‌ای مراجع رقص رو حرام اعلام کردن(رو هوا فتوا دادی) یه دوستی‌ خلافه حرفتو ثابت کرد؟؟؟؟!!
ایول! . . . . . . . ;) :biggrin:
شما کارت درسته که به آقایون مراجع دسترسی داری :redface:
آره گفتم، ولی در ادامه هم گفتم که بجز برای زن و شوهر.
اولش فکر میکردم فقط یکیشون گفته، بعد متوجه شدم که همشون گفتن.
فتوا صادر کردن کجا بود؟!!!

Haaji

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسیار متشکرم از لطف و زحمت شما دوست عزیز و گرامی :gol::gol::gol:

mahboobeyeshab

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله اونم چه وحی!!!!مزاح فرمودم خیره سرم. از ۲تاشون حضوری بقیه با واسطه از شیرازی و وحید حضوری پرسیدم کلا مگه فرقی‌ هم میکنه؟ یادت نیست گفتی‌ همه‌ای مراجع رقص رو حرام اعلام کردن(رو هوا فتوا دادی) یه دوستی‌ خلافه حرفتو ثابت کرد؟؟؟؟!!

اول اينكه همه ما فقط يه مرجع رو ميتونيم انتخاب كنيم فكر كنم حاجي هم تنها مرجع خودشون و فتواي ايشون رو آگاه بود...بعدشم كسي كه اطلاعات جامع تر داد فكر كنم من بودم كه گفتم كدوم يك از مراجع چه فتوائي دادند...نخواستم خلاف حرف ثابت كنم و... يا جنبه رو كم كني نداشت براي ايشون بلكه به منظور اطلاع رساني عام گفتم .....
حالا مشكل شما چيه من نفهميدم كه مدام يه قضيه به اين سادگي رو ميپيچوني...اگه مرجع تقليد دارين كه مسلما هم داريد...كه هيچ به گفته ايشون حركت كنيد و انقدرم در مباحث دين گره ايجاد نكنيد....
اگرم مرجع نداريد كه بعيد ميدونم مسلماني بدون مرجع بتونه راه رو خودش ادامه بده...كه سريعتر اقدام كنين....

آخرین ویرایش:

Haaji

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما هنوز دارید میرقصید؟
آره، شما هم با محمد بیاید یه دوری بزنید! :دی

lما یه فامیل داشتیم عروسیشون عین مهمونی بود گاهی هم صلوات میفرستادن.
مگه اینجور عروسی اشکالی داره؟

هنوز اينجاااااااااا !!!
آره متاسفانه یا خوشبختانه!