شهید شهریاری برای همیشه در قلوب ملت ایران جاودان باقی خواهد ماند...

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز

دکتر شهریاری چنان شتاب زندگی داشت که هشت روز پیش از تاریخ تولدش به پیش‎واز تولدی دیگر رفت. می دانست دنیا دیگر به کارش نمی آید و کار هایش را باید تمام کند. گرفتن غسل شهادت عادت هر روزه اش شده بود؛ مثل صبح همان روز. در خودرو که نشست، شروع کرد به مطالعه دوباره پایان نامه دکترای یکی از دانشجویانش که آن روز جلسه دفاعش بود. چنان غرق مطالعه بود که نه متوجه تروریست موتورسوار شد و نه فریادهای محافظ و همسرش را شنید. روایت جزئیات این ترور از زبان همسر شهید شهریاری که از این سوءقصد جان سالم به در برد، خواندنی و شنیدنی است:
«روز قبل از حادثه، دکتر از دانشگاه به من زنگ زد و گفت در دانشگاه جلسه ای هست که من هم باید بروم، چون من یک طرح در دست اجرا داشتم که مدتی بود به مشکل خورده بودم و دکتر گفت مشکل طرح من در آن جلسه حل می شود. فردای آن روز من خیلی خوشحال بودم. صبح روز بعد با دکتر از منزل بیرون رفتیم. به علت آلودگی هوا و زوج و فرد شدن خودرو ها، دکتر نمی توانست خودرو بیاورد به همین دلیل با خودروی من رفتیم و به پسرم محسن هم گفتیم با ما بیاید اما گفت کلاس دانشگاه او ساعت ۱۰ صبح است و نیامد و این لطف خدا بود که نیاید تا شاهد این حادثه تلخ نباشد. دکتر و راننده جلو نشستند و من هم عقب، دکتر مطابق معمول که بیشترین استفاده را از وقتش می کرد در ماشین شروع به گوش کردن تفسیر قرآن آیت الهر جوادی آملی کرد، حدود پانصد، ششصد متر در بزرگراه ارتش رفته بودیم که یک موتوری نزدیک ماشین شد، در همین حین راننده فریاد زد دکتر برو بیرون. دکتر پس از فریاد راننده گفت چی شده؟ من چون کمربند نداشتم بلافاصله از ماشین پیاده شدم، راننده هم سریع پیاده شد من رفتم در سمت دکتر را باز کنم تا دکتر سریع پیاده شود که در همین حین بمب جلوی صورت من منفجر شد. بیهوش نشدم، فقط حرارت اولیه انفجار را در صورتم احساس می کردم. خواستم بروم به مجید کمک کنم اما نمی توانستم حرکت کنم و فقط می گفتم مجید من. راننده آمد بالای سر من به او گفتم برو مجید را کمک کن، اما راننده که آمد بالای سر مجید، دیدم توی سر خود می زند. یک نگاه به من می کرد و یک نگاه به مجید. دیدم کسی نبود کمک کند خودم را کشان کشان رساندم به درب خودرو دیدم مجید بی سر و صدا سرش به سمت راننده بی حرکت افتاده، فهمیدم که مجید شهید شده در این دقایق من فقط داد می زدم و ناله می کردم مجید من.
لحظه ای بعد فهمیدم روی برانکارد نیروهای امداد هستم، بی اختیار تا یاد مجید افتادم صحنه کربلا به ذهنم خطور کرد که سر فرزند زهرا (س) را بریدند و چه بلاهایی که بر سر اهل بیت نیاوردند، اما مجید من که خاک پای آن ها هم نمی شود. پس از آن گفتم الحمدلله. من چون نزدیک بمب بودم خیلی صدمه دیدم و یکی از ترکش ها تا نزدیکی قلبم نفوذ کرده بود و واقعا معجزه الهی بود که خطر مرگ رفع شد، پای چپ من هم از ده جا شکسته و تکه تکه شده بود که پزشکان با پیوند عضله آن را ترمیم کردند.» [h=3]شهید شهریاری؛ دانشمندی که گفت جمهوری اسلامی «می تواند» و «باید بتواند»[/h] روایت عجیبی است حکایت زندگی انسان هایی که قبل از شهادت گمنام هستند و بعد از شهادت، شبیه افسانه. شهریاری، شهریار بلامنازع دانش هسته ای در ایران بود اما به جز شاگردان و دوستان نزدیکش، کسی او را نمی شناخت. کمتر کسی می دانست غنی سازی ۲۰ درصد اورانیوم که میلیارد ها دلار برای ایران ارزش داشت و دیپلمات ها در سخت ترین شرایط با استفاده از مهره ۲۰ درصد صفحه شطرنج را به نفع کشورمان تغییر داده اند، دستپخت آدمی بی ادعا به نام مجید شهریاری است. چند نفر در این دیار می دانند که شهریاری این کار بزرگ را بدون دریافت ریالی انجام داده است؟ این ها را علی اکبر صالحی می گوید و می افزاید: «برای ساخت صفحات سوخت، ما نیاز به تکنولوژی جدیدی داشتیم. اصلا ما چرا تقاضای سوخت کرده بودیم؟ برای اینکه بلد نبودیم بسازیم! و خب در محاسبات هسته ای کسی را نداشتیم و همچین محاسباتی نیز پیش از این انجام نشده بود. اما شهید شهریاری با اعتماد به نفسی که داشت، و ما هم با اعتقادی که به ایشان داشتیم، این کار را به ایشان واگذار کردیم و ایشان هم به خوبی آن را انجام دادند. یعنی اگر در آن زمان شهید شهریاری می گفت که من مثلاً ۱۰ میلیارد تومان دستمزد می گیرم تا این کار را انجام دهم، ما مجبور بودیم که بدهیم؛ هر چه می گفت، مجبور بودیم که بدهیم برای اینکه کس دیگری نبود که این کار را انجام دهد. تنها کسی که در مملکت می توانست این کار را انجام دهد، شخص شهید شهریاری بود ولاغیر. با این حال، ایشان حتی یک ریال هم دستمزد نگرفت. حتی وقتی من خواستم دستمزد ایشان را پرداخت کنم، ناراحت شدند و گفتند که من این کار را برای کشورم انجام دادم. من یک کلمه به شما بگویم. اگر شهید شهریاری را در زمینه علم هسته ای نمره ۱۰۰ بدانیم، به بهترین نفر بعدی در کشورمان در این زمینه شاید بتوان نمره ۵۰ داد. یعنی واقعا ایشان روی قله ایستاده بود.»
اگر شهادت نبود، کی می شد بفهمیم استاد سخت‎گیر و شوخ طبع دانشگاه شهید بهشتی که هنوز هم جزوه هایش دست به دست بین دانشجویان می گردد، گوهر یک دانه فناوری هسته ای کشورمان بود؟ وی دروسی همچون فیزیک عمومی و پایه، فیزیک راکتور و دینامیک راکتورهای هسته ای را تدریس می کرد و چهار کتاب مرتبط با حوزه کاری خود و چندین مقاله بین المللی در زمینه مهندسی هسته ای در مجلات معتبر به چاپ رسانده است.
روزی که مجید شهریاری ترور شد، فریدون عباسی هم مورد سوءقصد قرار گرفت اما جان سالم به در برد تا اکنون برای ما از رفاقت ۱۶ ساله اش با شهید شهریاری بگوید و تعریف کند که باسواد ترین مرد هسته ای ایران، شاگرد آیت الله جوادی آملی در تفسیر قرآن بوده است: «من چند روز پیش از ترور ایشان که به اتاقش در دانشگاه رفتم، با ذوق به من گفت که تفسیر یک سوره دیگر هم از طرف آیت الله جوادی آملی تمام شد. در بحث های علمی هم ایشان خیلی شاخص بود؛ یعنی واقعا کامل بر علوم تسلط داشتند و در رشته های دیگر هم وارد می شدند. اگر جایی تصمیم می گرفت که وارد علوم دیگر بشوند، خیلی خوب و کامل آن ها را مطالعه می کرد و یاد می گرفت. یعنی اگر لازم بود برای کاری، شیمی یاد بگیرد، می رفت و به طور کامل و خوب یاد می گرفت و خیلی جالب بود که تخصص های مختلف خیلی زود جذب ایشان می شدند. قدرت عجیبی در جذب و گردآوری افراد با تخصص های مختلف برای پیشبرد پروژه های گوناگون داشت.»
البته صالحی وزیر خارجه سابق کشورمان می گوید که شهریاری قبل از رفتن، راه را به شاگردانش آموخته است: «شهید شهریاری پروژه های دیگری هم برای غنی سازی ۲۰ درصد انجام داد و در این زمینه، یک راه جدید برای تحقیقات علمی کشور باز کرد. وقتی که ایشان شهید شد، من واقعاً نگران نتیجه این پروژه شدم و گفتم خدایا، ما الان شهید شهریاری را از دست دادیم درحالی که این پروژه هنوز کامل نشده. پس چطور ادامه بدهیم؟ وقتی این مطلب را با همکاران و اطرافیان شهید شهریاری در میان گذاشتم، گفتند اصلاً نگران نباش. ایشان برای ما کلاس گذاشته بود و تمام شیوه های محاسباتی را به ما آموخته بود. انشاالله ظرف یک ماه آینده این کارخانه که مدرن ترین کارخانه در جهان است با نام شهید شهریاری راه خواهد افتاد و نتیجه زحمات ایشان که توسط شاگردانش محقق شده، کام مردم را شیرین خواهد کرد.»
اما شهادت دکرت شهریاری از زبان دکتر صالحی: «شهادت مجید واقعا کمر من را شکست. واقعا از لحاظ علمی، یک پدیده نایاب بودند و باعث افتخار جامعه علمی کشور ما. او تمام زندگی اش را وقف اموزش دادن به شاگردانش کرد تا پس از شهادتش، کمر صنعت هسته ای ایران خم نشود.» [h=3] «نفر اول کنکور ارشد هسته ای» که «عارف و عابد برگزیده الهی» هم بود[/h] سال گذشته چند ماه پس از شهادت شهید دکتر شهریاری، خلاصه ای از سوابق علمی و فعالیتهای آموزشی و پژوهشی وی به دستخط این شهید والامقام منتشر شد که شهید شهریاری در این یادداشت عنوان کرده که در کنکور کار شناسی ارشد مهندسی هسته ای با کسب رتبه اول در دانشگاه شریف پذیرفته شد است.
شهید شهریاری در این متن آورده است: اینجانب در کنکور سراسری سال ۱۳۶۳ با کسب رتبه دوم در سهمیه مربوطه در رشته الکترونیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر پذیرفته شده و پس از فراغت تحصیل در کنکور کار شناسی ارشد مهندسی هسته ای شرکت کرده و با کسب رتبه اول تحصیلات خود را از سال ۱۳۶۹ در دانشگاه صنعتی شریف آغاز کردم. در سال ۱۳۷۱ نیز دوره کار شناسی ارشد خود را به پایان رساندم و با توجه به کسب رتبه اول در دوره مذکور با استفاده از آیین نامه دانشجویان رتبه اول، در دوره دکتری علوم و تکنولوژی هسته ای دانشگاه صنعتی امیرکبیر پذیرفته شدم. تحصیلات دوره دکتری خود را نیز در سال ۱۳۷۷ به پایان رسانده و از آبان ماه ۱۳۷۷ نیز به عنوان عضو هیئت علمی در دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر مشغول به کار شدم. دکتر شهریاری در ادامه به خاتمه همکاری خود با دانشگاه امیرکبیر اشاره کرده و یادآور شده است: با توجه به عدم شرایط مناسب برای ادامه فعالیت علمی در دانشکده مذکور عدم تمایل خود به ادامه همکاری با دانشگاه امیرکبیر اعلام کرده و با پذیرش استعفای اینجانب از سوی دانشگاه امیرکبیر قرار داد همکاری اینجانب با دانشگاه امیرکبیر از تاریخ ۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۸۰ به اتمام رسید. این سوابق درخشان علمی را بگذارید در کنار یک جمله تاریخی که آیت الله جوادی آملی درباره شهید شهریاری بیان کرده اند که خود نشان دهنده عظمت شخصیت معنوی این بزرگوار است: «راز موفقیت شهیدِ شاهد دکتر شهریاری، پی بردن به حقیقت علم و هجرت از آن به معلوم و ترغیب به چنین هجرتی است.» [h=3]«آقا» به خانواده شهید چه گفت؟[/h] چند روز پس از ترور شهید شهریاری، رهبر انقلاب برای تسلی خاطر خانواده شهید به دیدار ایشان می رود. متن زیر، حاشیه نگاری پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله خامنه ای از این دیدار است؛ دیداری که دریای مواج عشق شهید شهریاری به ولایت در آن موج می زند:
«فرقی نمی کند استاد دانشگاه باشد یا خانه دار؛ به هر کسی بگویند میهمانی که وارد خانه اش می شود، رهبر است، دست و پایش را گم می کند. با این که خانه را به خاطر همین میهمان ها تر و تمیز کرده و میوه و شیرینی را هم آماده، اما باز هم انگار حس می کند چیزی کم است. همسر دکتر مجید شهریاری هم از این قاعده مستثنی نیست. هرچند چهره بسیار آرامی دارد، اما از وقتی خبر را شنیده مرتب این طرف و آن طرف می رود؛ با همان عصایی که به خاطر ماجرای ترور مجبور شده در دست بگیرد. اولین چیزی هم که درست می کند، قاب عکس استاد شهریاری و چند نفر از همکارانش است: «اگه قراره این فیلم رو جایی پخش کنید، بذارید این قاب رو بردارم. چون عکس یکی دیگه از دانشمندان هم توش هست.» حواسش هست که مبادا خاطره تلخ خودش، برای کس دیگری تکرار شود. اما توی قاب، دکتر دارد می خندد؛ مثل بقیه اطرافیانش که با او عکس یادگاری گرفته اند. گوشه قاب هم نوشته: «یاد آن روز به خیر... همه می خندیدند.» عکس برای بهار همین امسال است.
رهبر که وارد می شود، پسر دکتر به استقبالش می رود. همسر دکتر اما، کنار مادر و دختر شهید، نشسته روی مبل. نمی تواند جلوی رهبر بلند شود. پایش را گذاشته روی میز جلویش و پارچه ای انداخته روی آن. همان طور نشسته خیرمقدم می گوید. استخوان های پایش در اثر انفجار خُرد شده؛ اما خودش نه. صورت زخمی اش پر است از صلابت زینبی. انگار نمی خواهد کسی غم سنگین دلش را در چهره اش بخواند. دقیقاً به همین دلیل هم پس از انفجار، در بیمارستان خواسته بود که هیچ خبرنگاری بالای سرش نرود: «آخه من زخمی بودم و داغدار. ممکن بود حرفی بزنم که دشمن سوءاستفاده کنه.» رهبر که قبلاً صحبت های همسر شهید را از تلویزیون دیده، تقدیری از شهید و خانواده اش می کند: «شهادت دکترشهریاری، آبرویی داد به جامعه علمی کشور. شهادت همچنین شخصیت برجسته و مورد قبولی، به دشمن نشان داد که در محیط علمی جمهوری اسلامی، اینجور شخصیت ها و انگیزه هایی وجود دارد.» و بعد هم از مقام شهید می گوید و از عنایت الهی که موجب تسلی بازماندگان است: مهم ترین تسلایی که انسان در اینجور حوادث به خودش می دهد این است که می داند خدای متعال برای اینجانفشانی ها و این شهادت ها و این خون های به ناحق ریخته شده، ثواب هایی را معین و مدون کرده که به ذهن ما هم خطور نمی کند! به قدری این مقامات و درجات الهی، عالی و غیرقابل توصیف است که ما اصلاً نمی توانیم درک کنیم؛ و مطمئن باشید ایشان الان در بهترینِ حالات است، که هر مؤمنی و هر انسان صالحی، اگر چنانچه اندکی از آن مراتب را بتواند با دیدهٔ بصیرت خودش ببیند، آرزو می کند که ای کاش ما به همین سرنوشت دچار بشویم. و الحمدلله رب العالمین ایشان (شهید شهریاری) وضعشان اینطور است؛ و بزرگ ترین تسلی این است. لکن تسلای دومی هم وجود دارد و آن قدردانی مردم است. دیدید که مردم ما چه قدردانی و چه ارزش گذاری کردند از این شهید بزرگوار.» خانم دکتر که در دانشگاه هم همکار دکتر شهریاری بوده، می رود سراغ خاطرات همسرش: «نماز شبش به راه بود. حتی شب عروسی هم سجاده نماز شبش جمع نشد.» می داند که همه می دانند همسرش از دانشمندان طراز اول مملکت بوده، دیگر چه اهمیتی دارد که رتبه ۲ کنکور بوده و مهندسی برق دانشگاه امیرکبیر خوانده، یا نمره درس ریاضی۲ را ۱۹. ۵گرفته؛ درسی که تقریبا هر مهندسی سابقه یکی دوبار افتادن در آن را دارد. دوست دارد مردم از دین و ایمان همسرش هم بدانند: «سرپرستی مالی چند خانواده رو برعهده داشت. تازه، مطمئنم خیلی هاش رو هم ما خبر نداریم.» بعد هم از تأسیس صندوق قرض الحسنه مسجد و چند کار دیگر می گوید. مطمئن است که شهادت دکتر به خاطر این تزکیه نفس بوده، نه آن مدارج علمی. این تلقی را رهبر هم تأیید می کند. رهبر از احوال جسمی خانم دکتر می پرسد. ۲۰۰ ترکش در بدن خانم دکتر، رهبر را هم به تعجب می اندازد. اما وقتی از ترکشی می گوید که در کنار قلبش جا خوش کرده، رهبر را می برد به ۳۰سال پیش؛ روزی که خودش را ترور کرده بودند: «توقع اینکه من زنده بمونم نبود. وقتی به هوش می آمدم، به نظرم می رسید دارم می رم. مرگ رو می دیدم.» رهبر این ها را که می گوید، به دست راستش اشاره می کند؛ یادگار همان ترور: «وقتی خوب شدم، با خودم گفتم حتما علتی داشته؛ خدای متعال از من توقعی داشته. همون موقع به امام (ره) هم گفتم این حرف ها رو. البته اون موقع فکر می کردم به خاطر جبهه و جنگ و این جور چیزهاست. شما هم همین فرض رو بکنید. اگر ترکشی تا نزدیکی قلب می ره و وارد قلب نمی شه، اتفاقی نیست. می شود گفت که تصادفیه، اما همه تصادف ها با اراده الهی صورت می گیره. حتما خدا توقع دارد کاری بکنید. زمینه اش هم هست. هم زمینه فعالیت علمی دارید، هم دانشجویان و جوانان زیادی زیر دست شما هستند.» خانم دکتر که فرصت را مناسب دیده، نکته ای را برای حفاظت بهتر از دانشمندان مطرح می کند و می گوید: «من راضی ام به رضای خدا. مطمئنم که این شهادت، تقدیر مجیدم بود. برای خودم نمی گویم. اما می خواهم که بیشتر مواظب دانشمندان دیگر باشند.» بعد هم می شنود که رهبر این دستور را قبلاً داده. درددل ها که تمام می شود، رهبر به رسم همیشه، قرآنی را به همسر و مادر شهید هدیه می کند. اما جمله یادگاری رهبر، این بار کمی با یادگاری های دیگر متفاوت است؛ درحد یک کلمه: «بسم الله الرحمن الرحیم. اهدایی به خانواده دانشمند شهید عزیز؛ آقای دکتر مجید شهریاری. سیدعلی خامنه ای ۸۹/۱۰/۳۰» و انگار تمام ماجرا در همین یک کلمه «دانشمند» بود تا برای خیلی ها ثابت شود که درِ باغ شهادت هنوز باز است.» [h=3]مسئولیت ترور شهید شهریاری با کیست؟[/h] ترور دکتر شهریاری آنطور که در آغاز تصور می شد، مدتی طولانی بدون بانی و مسبب باقی نماند. لبخند ها و قهقهه های مستانه دشمنان ایران که تا مدتی پس از شهادت ایشان ادامه داشت، دیری نپایید که جای خود را در رسانه ها هم باز کرد و چند روز پس از ترور، بانیان آن خودشان را لو دادند؛ نه در یک وبلاگ یا سایت گمنام خبری بلکه در بخش فارسی سایت رسمی وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی. ماجرای این لو دادن را دکتر سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در پایان مذاکرات هسته ای ژنو این طور توضیح داد: «چند روز پس از این ترور، سایت رسمی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی رسما اعلام می کند این اقدامی غیرجنگی برای ممانعت از دستیابی ایران به فناوری هسته ای بود. صهیونیست ها البتده پس از آنکه متوجه این گاف شدند، مطلب را از روی سایتشان برداشتند و اینگونه توجیه کردند که ما صرفا گمانه زنی کردیم، نه اینکه به ترور اعتراف کنیم. چند هفته قبل از این اقدام، رئیس سرویس امنیتی یکی از کشورهای اروپایی، به ضراحت اعلام کرد که ما می خواهیم با اقدامات امنیتی اطلاعاتی مانع پیشرفت هسته ای ایران شویم.» اکنون و با گذشت یک سال از شهادت این دانشمند بزرگ، هنوز به یک سوال پاسخ داده نشده است: «این یک سوال بزرگ برای جامعه جهانی است که باید پاسخ بدهند که چه رابطه ای است میان قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل که جریان های تروریستی اقدام به اجرای آن ها می کنند؟!» در واقع سمفونی تروریسم بین الملل چند صباحی است که خوب می نوازد. آژانس بین المللی انرژی اتمی ساز را با انتشار اسامی اساتید دانشگاه های معتبر ایران به بهانه همکاری با برنامه هسته ای صلح آمیز ایران کوک می کند؛ شورای امنیت این نام ها را در فهرست تحریم و قطعنامه می آورد و تروریست ها یک به یک در کنار اسامی اساتید ایرانی تیک می زنند. [h=3]و اما حرف آخر؛ ما همه فرزندان امام روح الله هستیم[/h] همسر استاد شهریاری خود را مدیون شوهر می داند و می گوید باید تلاش کنیم در عرصه انرژی هسته ای یک جایگزین برای مجید پیدا کنم و طرح های نیمه تمام او را تمام کنیم وگرنه دین خودم را به او ادا نکرده ایم. ضمن آنکه دشمن بداند ما فرزندان امام روح الهی هستم و با این شهادت ها و مصائب از میدان خارج نمی شویم و دکتر شهریاری هم خود را فرزند امام می دانست و درک کردن دوران امام راحل را از الطاف خداوندی برای خود می خواند. دکتر قاسمی همچنین از نکته ای رازآلود سخن می گوید؛ «با همسر شهیدم عهدی بسته ام که به کسی نمی گویم و فقط خدا شاهد وفای به عهد من خواهد بود.» وی از عروسی و زندگی ساده اش در ابتدای زندگی با «مجیدش» می گوید که با لباس عروس از پله های خوابگاه دانشجویی متأهلی بالا رفته است و در همان سوئیت کوچک دانشجویی احساس عزت می کرده است. محافظ دکتر شهریاری هم پایانی بر این داستان الهی می زند؛ آنجایی که از علاقه اش برای دفن در حیاط امام زاده صالح (ع) سخن می گفت: «یک روز با ایشان برای زیارت به امام زاده صالح آمده بودیم که همانجا بالای سر مقبره شهدا رفتند و گفتند خوش به حال این شهدا که اینجا دفن هستند. کاش می شد ما هم اینجا دفن بشویم.»
 
بالا