شروع به کار در تاسیسات (تازه واردتاسیسات چه کاری باید انجام دهد ؟)

hamidbayerni

عضو جدید
سلام دوستان و مهندسان گرامی
از بزرگان و باتجربه ای این صنعت تقاضا دارم که دراین تایپیک به دوستانی که تازه با تاسیسات اشنا شدن ویا قصد دارن که
تو این قسمت فعالیت کنند مسیر و راه و چاه ورود به این صنعت رو به بهشون نشون بدن.
من خودم خیلی علاقه به تاسیسات دارم و فیلد کاری اینده خودمو تاسیسات انتخاب کردم
لطفا اگه میشه بخش های مختلف این شاخه و مزیت ها و سختی های هر بخش رو به اختصار توضیح بدید و
شرط ورد به اون بخش و پیش نیاز های بخش مربوطه رو دراین قسمت به دوستان بی تجربه خود بگووید
به اختصار یه مشاوره از تاسیسات و شرط ورود به این صنعت به مابگید.
باتشکر فراراوان

Mehdi In

عضو جدید
با اجازه بزرگترها،‌يه سري اطلاعات و تجربيات شخصي دارم كه مطرح مي كنم:
كساني كه وارد كار تاسيسات مي شن 2 دسته هستند،‌ البته از نظر مهندسيني كه وارد اين رشته مي شن عرض مي كنم. يا درسش رو خوندن مثل خودم،‌يا رشته شون مرتبط با سيالات هست ولي چون تاسيسات بازار كار وسيعي داره وارد اين بخش مي شن
تاسيسات به سه دسته اصلي تقسيم مي شه:
1- تاسيسات پالايشگاهي و نفت و گاز
2- تاسيسات شهري
3- تاسيسات ساختماني
اما دسته سوم كه من داخلش فعاليت مي كنم چند تا بخش عمده داره،‌ دوستان مي تونن برن توي كار طراحي،‌ بازار كار محدودي داره،‌ متقاضي براش بالا هست و آينده خوبي هم داره،‌ بخش بعدي كار فروش هستش،‌ بازار كارش بالا،‌ درآمد خوب نسبت به بقيه بخشها،‌ ولي فرد بايد توانائي كار در اين بخش رو داشته باشه،‌ كه مي شه روابط عمومي بالا و قابليت درك درست از بازار،‌ بخش بعدي كار نظارت و اجرا هستش،‌ يعني كار كارگاهي،‌ اين مسئله هم روحيه كاري خودش رو مي طلبه،‌ توي اين بخش بايد قدرت سر و كله زدن با كارگر رو داشته باشي،‌ قدرت برنامه ريزي و تحمل شرايط سخت رو داشته باشي،‌ و آينده خوبي هم داره،‌ با تجربه اي كه توي اين بخش به دست مياري مي توني بعدا براي خودت كار حسابي دست و پا كني. بخش خدمات پس از فروش هم ضعيف ترين بخش هستش.
باز سئوالي داشتين در خدمتم ...

morteza1360

عضو جدید
ببین دوست عزیز
برای اینکه بتونین تو زمینه تاسیسات موفق باشید باید دو شرط اصلی رو رعایت کنین
یکی اینکه خیلی مطالعه کنید و علمتونو بالا ببرید و با نرم افزارها آشنا شید
دوم اینکه در کنار علم تجربه کاریتونو بالا ببرید.کار کردن و تو محیط کارگاه کارکردن باعث میشه اونی که تو کتابها میخونی رو در عمل هم ببینی و نقایص کار رو بهتر درک کنی و تو طراحی خیلی کمکتون میکنه.
چیزهای دیگه ای هم هست که به مرور متوجهش میشین.
موفق باشید

mehrdadenayat

عضو جدید
با اجازه بزرگترها،‌يه سري اطلاعات و تجربيات شخصي دارم كه مطرح مي كنم:
كساني كه وارد كار تاسيسات مي شن 2 دسته هستند،‌ البته از نظر مهندسيني كه وارد اين رشته مي شن عرض مي كنم. يا درسش رو خوندن مثل خودم،‌يا رشته شون مرتبط با سيالات هست ولي چون تاسيسات بازار كار وسيعي داره وارد اين بخش مي شن
تاسيسات به سه دسته اصلي تقسيم مي شه:
1- تاسيسات پالايشگاهي و نفت و گاز
2- تاسيسات شهري
3- تاسيسات ساختماني
اما دسته سوم كه من داخلش فعاليت مي كنم چند تا بخش عمده داره،‌ دوستان مي تونن برن توي كار طراحي،‌ بازار كار محدودي داره،‌ متقاضي براش بالا هست و آينده خوبي هم داره،‌ بخش بعدي كار فروش هستش،‌ بازار كارش بالا،‌ درآمد خوب نسبت به بقيه بخشها،‌ ولي فرد بايد توانائي كار در اين بخش رو داشته باشه،‌ كه مي شه روابط عمومي بالا و قابليت درك درست از بازار،‌ بخش بعدي كار نظارت و اجرا هستش،‌ يعني كار كارگاهي،‌ اين مسئله هم روحيه كاري خودش رو مي طلبه،‌ توي اين بخش بايد قدرت سر و كله زدن با كارگر رو داشته باشي،‌ قدرت برنامه ريزي و تحمل شرايط سخت رو داشته باشي،‌ و آينده خوبي هم داره،‌ با تجربه اي كه توي اين بخش به دست مياري مي توني بعدا براي خودت كار حسابي دست و پا كني. بخش خدمات پس از فروش هم ضعيف ترين بخش هستش.
باز سئوالي داشتين در خدمتم ...
با سلام
اگه لطف کنید و یه لیست از کتاب ها و نرم افزارهای مورد نیاز برای طراحی تاسیسات ساختمانی را بگی ممنون میشم

anishtain4

عضو جدید
با سلام
اگه لطف کنید و یه لیست از کتاب ها و نرم افزارهای مورد نیاز برای طراحی تاسیسات ساختمانی را بگی ممنون میشم

هر کتاب تاسیسات ساختمانی که بگیری برای اولش خوبه، من خودم با طباطبایی شروع کردم. بعدش بهترین کار اینه که شروع کنی به خوندن جزوه های تولید کننده ها چون چیزی که در نهایت به کارت میاد اونا هستن. در نهایت هم مباحث مرتبط مقررات ملی ساختمان رو باید بخونی چون مرجع اصلی همین مباحث هستن.

در نهایت هم تا خودت نری تو کارگاه هیچوقت نمی تونی درست کار طراحی رو انجام بدی. البته حتما با یه مهندس ناظر وگرنه هیچ فایده ای نداره.

mehrdadenayat

عضو جدید
هر کتاب تاسیسات ساختمانی که بگیری برای اولش خوبه، من خودم با طباطبایی شروع کردم. بعدش بهترین کار اینه که شروع کنی به خوندن جزوه های تولید کننده ها چون چیزی که در نهایت به کارت میاد اونا هستن. در نهایت هم مباحث مرتبط مقررات ملی ساختمان رو باید بخونی چون مرجع اصلی همین مباحث هستن.

در نهایت هم تا خودت نری تو کارگاه هیچوقت نمی تونی درست کار طراحی رو انجام بدی. البته حتما با یه مهندس ناظر وگرنه هیچ فایده ای نداره.
خیلی ممنون دوست عزیز اگه در مورد جزوه های تولید کننده ها بیشتر توضیح بدی و بگی کدوم مباحث ساختمان را بخونم ممنون میشم

moaqfe

کاربر بیش فعال
چون یه فروشنده هستم دوست دارم برای جلب مشتری خدمات بهشون بدم پس چه خدمتی بهتر از طراحی سیستم

در این مورد بیشتر راهنمایی کنین

anishtain4

عضو جدید
خیلی ممنون دوست عزیز اگه در مورد جزوه های تولید کننده ها بیشتر توضیح بدی و بگی کدوم مباحث ساختمان را بخونم ممنون میشم

مباحث 14، 16، و 19 به دردت می خورن، اول هم از مبحث 16 استفاده کن بعد 14 بعد 19.
تولید کننده های معروف کشور مثل سوپرپایپ، نیوپایپ، پلی ران و و و هر کدوم یه سری نمودار برای تعیین قطر لوله ها و نحوه ی اجرا دارن که اونا رو بخونی با اون سیستم لوله می تونی کار کنی. البته اصول لوله های پنج لایه یکیه یه مقدار جزیی فرق دارن با هم

anishtain4

عضو جدید
چون یه فروشنده هستم دوست دارم برای جلب مشتری خدمات بهشون بدم پس چه خدمتی بهتر از طراحی سیستم

شرکتی که من توش کار می کنم کار طراحی رو به صورت رایگان انجام میده و حین اجرا هم نظارت رایگان برای اطمینان از اجرا داره، اگه بخواین با ما همکاری کنید می تونیم با هم در تماس باشیم. ما نمایندگی رسمی سوپرپایپ تو تهران هستیم.

در صورتی که خودتون بخواین کار طراحی رو انجام بدین باید به ضمیمه مبحث 16 و کتاب طباطبایی مراجعه کنید. البته طراحی گرمایش کفی رو هیچ مرجعی به صورت کامل توضیح نداده و من هرجا دیدم یه سری کلیات راجع بهش گفتن

moaqfe

کاربر بیش فعال
شرکتی که من توش کار می کنم کار طراحی رو به صورت رایگان انجام میده و حین اجرا هم نظارت رایگان برای اطمینان از اجرا داره، اگه بخواین با ما همکاری کنید می تونیم با هم در تماس باشیم. ما نمایندگی رسمی سوپرپایپ تو تهران هستیم.

در صورتی که خودتون بخواین کار طراحی رو انجام بدین باید به ضمیمه مبحث 16 و کتاب طباطبایی مراجعه کنید. البته طراحی گرمایش کفی رو هیچ مرجعی به صورت کامل توضیح نداده و من هرجا دیدم یه سری کلیات راجع بهش گفتن

تلفونتون رو پ خ کن چون همین الآن یه سفارش سوپرپایپ دارم

mohammadreza246

عضو جدید
سلام دوستان و مهندسان گرامی
از بزرگان و باتجربه ای این صنعت تقاضا دارم که دراین تایپیک به دوستانی که تازه با تاسیسات اشنا شدن ویا قصد دارن که
تو این قسمت فعالیت کنند مسیر و راه و چاه ورود به این صنعت رو به بهشون نشون بدن.
من خودم خیلی علاقه به تاسیسات دارم و فیلد کاری اینده خودمو تاسیسات انتخاب کردم
لطفا اگه میشه بخش های مختلف این شاخه و مزیت ها و سختی های هر بخش رو به اختصار توضیح بدید و
شرط ورد به اون بخش و پیش نیاز های بخش مربوطه رو دراین قسمت به دوستان بی تجربه خود بگووید
به اختصار یه مشاوره از تاسیسات و شرط ورود به این صنعت به مابگید.
باتشکر فراراوان

من یک پیشنهاد برای شما دارم . نمایندگی چند شرکت خوب پکیج را بگیرید و برای ساختمانها خودتان نصب کنید . با همه مصرف شدن پکیج .ببینید چه می شود . ضمنا پیشنهاد میکنم با ایده ال گرایی سر خودتان را گرم نکنید

rasf

عضو جدید
با سلام دوست عزیز شما اولین کاری که می تونی انجام بدی اینه که تو یه پروژه ساختمانی که بخش تاسیساتش فعال شده ( ترجیحا بیمارستان یا مراکز تجاری به طور کلی ساختمانهای بزرگ ) با خواهش یه چند ماه رایگان کار کنی و هر چی که سوال داری از ناظرت بپرسی و خوب دقت و مطالعه کاربردی انجام بدی بعد به طور رایج برات پیشنهاد کار میاد و جزب بازار میشی بعد از یک سال کارکردن که با اجرا خوب آشنا شدی برو سراغ طراحی .
امیدوارم موفق باشی
بنده فارغ التحصیل مهندسی مکانیک - سیالات با 2.5 سال سابقه کار هستم
با تشکر

pouyaaraghi

عضو جدید
با سلام

با سلام

تلفن منو هم داشته باش خوشحال ميشم كمكتون كنم . ما شركتي بزرگ در زمينه توليد لوله هاي پوش فيت فاضلابي و 5 لايه آبرساني هستيم

سلام به مندسان گل من ساکن زنجانم و تاسیسات در این شهر خخخخخخخخخخخخخخخیییییییییییییییییییییییییییلی ضعیفه چکار کنم خواهشن کمکم کنین و شرکت تاسیسات وجود نداره چکار کنم راهنمایی میخوام صواب داره کاری کنین:(

آخرین ویرایش توسط مدیر:

AKAM_a7

عضو جدید
سلام
اگه کسی فایل آموزشی در رابطه تاسیسات برودتی رایج در کشور خودمون و انواع آن داره قرار بده، ممنون می شم.

بالا