شخصیت شما درون گراست یا برون گرا؟

modir banoo

عضو جدید
کاربر ممتاز
شخصیت انسان ها را می توان با معیارهای گوناگونی به دسته های مختلف تقسیم بندی کرد. در اینجا شخصیت انسان ها نخست با نحوه ارتباطشان با دیگران به دو دسته درونگرا و برونگرا تقسیم بندی شده است. متوجه باشید که هر دوی این دو نوع شخصیت کاملا طبیعی و نرمال می باشد. برونگرایان به سوی جهان عینی متمایل بوده و درونگرایان به سوی جهان ذهنی و غیر عینی.شما با آگاهی یافتن از خصوصیات شخصیتی هر دو گروه قادر خواهید بود با شناسایی آنها رابطه ی بهتری با آنها برقرار سازید.

درون گرايي : (Introversion)
ـ تعريف نظري : ويژگي خُلقي است كه با ديدگاه دروني ذهني همراه بوده و فرد دورن گراآمادگي بيشتري براي خود داري و تسلط بر نفس از خود نشان مي‌دهد. اين افراد كمتر تمايل به حضور در جمع دارند و و بيشتر دقت خود را به مطالعه و فعاليت هاي ذهني انفرادي مي‌گذرانند.

برون گرايي: (Extraversion)
ـ تعريف نظري: ويژگي خُلقي است كه با ديدگاه عيني و خارجي مشخص شده و با فعاليت عملي بالاتري همراه است، افراد برون‌گرا از آمادگي كمتري براي تسلط بر نفس خويش برخوردارند.

مقايسه روان‌شناسانه بين افراد درون‌گرا و برون‌گرا

بعضي‌ها ترجيح مي‌دهند كه تنها باشند و تنها كار كنند و بعضي برعكس، ترجيح مي‌دهند در جمع زندگي كنند و با يكديگر كار كنند و بيشتر با مردم روبه‌رو شوند. روان‌شناسان به آن افرادي كه جزو دسته اول هستند، درون‌گرا و به آن دسته از افرادي كه در دسته دوم هستند، برون‌گرا مي‌گويند. بيشتر ما با افرادي كه سبك فكري آنها با سبك فكري ما هم‌سويي دارد، راحت‌تر و خودماني‌تر هستيم. روان‌شناسان مي‌گويند نويسنده‌ها، نقاشان و باغبانان معمولاً درون‌گرا هستند و فروشنده‌ها، خدمه كشتي و هواپيما و هتل‌ها معمولاً برون‌گرا هستند.
افراد درون‌گرا با امور دروني سر و كار دارند. مي‌توان گفت آنها افرادي هستند كه به درون توجه مي‌كنند. درون‌گرايي، ويژگي افرادي است كه تودار هستند و به درون‌‌نگري، وظيفه‌مداري، كناره‌گيري از ديگران و گاهي ناآگاهي اجتماعي گرايش دارند. آنها تمايل دارند كه به تنهايي كار كنند و برتري آنها ضرورتاً استفاده از هوش در مورد اشيا و عقايد، جداي از ديگران است. تيپ‌هاي احساسي، درون‌گرا هستند و تفكر همراه با قضاوت‌شان نشان مي‌دهد كه آرام و جدي باشند و براي كسب موفقيت، به طور دقيق بر امور مربوطه متمركز شوند. آنها متقاعد شده‌اند كه عمل‌گرا، نظم‌پذير، واقع‌گرا و قابل اطمينان باشند و به حقيقت امر توجه كنند و در محيط بيروني زندگي خود بيشتر با تفكر عمل كنند، ولی در محيط زندگي با احساسات عمل كنند.
افراد برون گرا بيشتر به محيط بيرون گرايش دارند و مردم‌دار هستند. غالباً داراي حساسيت اجتماعي هستند و از آنچه براي ديگران اتفاق مي‌افتد، آگاهي دارند. آنها تا جايي كه ممكن است دوست دارند با ديگران كار كنند. افراد برون‌گرا چون دوست دارند به صورت گروهي كار كنند، احتمالاً وقتي با يكديگر كار مي‌كنند، بهتر ياد مي‌گيرند.
افراد درون‌گرا و برون‌گرا به طور متوسط در دو انتهاي مخالف يك خط قرار دارند. افراد درون‌گرا چون ترجيح مي‌دهند به تنهايي كار كنند، ممكن است در فعاليت‌هاي گروهي دچار اضطراب شوند. البته اين به آن معنا نيست كه افراد درون‌گرا به هيچ‌وجه نبايد كار گروهي انجام دهند و يا افراد برون‌گرا نبايد به تنهايي فعاليت كنند. آنچه مسلم است، اين است كه افراد بايد ياد بگيرند كه در موقعيت‌هاي مختلف انعطاف‌پذيري بيشتري داشته باشند.

ویژگی های شخصیتی برونگراها

1 ) علاقه مند به وقایع پیرامون خود.
2 ) رو راست و معمولا پرحرف.
3 ) عقیده ی خود را با عقاید دیگران مقایسه می کند.
4 ) اهل عمل و پیشقدمی در کارها.
5 ) به سهولت دوستان جدیدی یافته و یا با یک گروه خود را وفق می دهد.
6 ) افکار خود را بیان می کند.
7 ) علاقه مند به افراد جدید.
8 ) بزرگترین وحشت وی آن است که نکند پس از یک فاجعه هولناک آخرین بازمانده بشر روی زمین باشد (ترس از قطع ارتباط با دنیای خارج و مردم.) تنهایی برای وی بسیار آزار دهنده می باشد.
9 ) از تعامل و ارتباط برقرار کردن با دیگران انرژی می گیرند.
10 ) خوش مشرب بوده اما زیاد احساساتی نیستند.
۱۱) ریسک پذیرند، سریع تصمیم می گـیـرند، اجتماعی هستند، درک آنها آسان است، شخصیت آنها در خلوت و حضور دیگران یکسان است، معاشرتی هستند.
12 ) پس از آنکه حرف خود را زدند به گفته ی خود می اندیشند. علاقه مند به کار گروهی هستند. نقل هر مجلس می باشند. موسیقی با صدای بلند و فعالیت های هیجان انگیز را بیشتر دوست دارند.
13 ) رنگ های روشن را بیشتر دوست دارند. بیشتر از اعمال دیگران خشمگین می گردند تا اعمال خودشان. اطلاعات شخصی خود را به سادگی با دیگران قسمت می کنند. رویکرد سریع الوصول را بیشتر ترجیح می دهند. تنها از روی تجارب زندگی خود درس می گیرند و نه عبرت گرفتن از دیگران.
14 ) 57 الی 60 درصد از جمعیت زمین را تشکیل می دهند.البته خصوصیات فوق هیچ ارتباطی با اعتمادبه نفس داشتن فرد برونگرا ندارد، یک برونگرا ممکن است اعتمادبه نفس پایینی داشته باشد.

ویژگی های شخصیتی درونگرا

1 ) علاقه مند به احساسات و افکار خودشان. نیاز به داشتن قلمرو شخصی. کم حرف، ساکت و متفکر.
2 ) دوستان زیادی ندارد. در ارتباط برقرار کردن با افراد جدید مشکل دارد. علاقه مند به سکوت و تمرکز. از دید و بازدید های غیر منتظره و ناگهانی بیزار است.
3 ) کارایی وی در تنهایی بیشتر است. بزرگترین وحشت وی آن است که در یک جمع شلوغ قرار گیرد. ترس از آنکه فردیت خود را از دست بدهد. از فعالیت های انفرادی انرژی می گیرد.
۴) در بیـن انـبـوه مـردم بودن آنها را خسته می کنـد. بـیشتـر از دسـت کـرده خـودشـان خشمگین میگردند تا دیگران. معمولا کمرو هستند. درکشان مشکل است. اهـل ایــده و عقاید نو.
۵) شـخصیتی مـتمایز در خلوت خود و در حضور دیگران دارند. مشـتـاق و احسـاسـاتـی می باشند. معمولا احساساتشان را بیان نمیکنند. در جـمع نا آشنا ساکت اما در جمع دوستان خود راحت می بـاشنـد. تـمرکزشان قوی است. برای تصمیم گیری به زمان نیاز دارند.
پیش از حرف زدن می اندیشند.
۶) از در میان گذاشتن اطلاعات شخصی خود با دیگران ممانعت میکند.
مایل به رویکــرد آهسته اما دقیق می بـاشد. بـا مشـاهـده درس می آموزد (عـبــرت از دیگران) و پس از آموختن روش زندگی، زندگی خود را آغاز میکند.
۷) ۲۵ الی ۴۰ درصد از جمعیت را تشکیل میدهند.

این خصوصیات هیچ ارتباطی با کمرویی درونگرایان ندارد ممــکن است آنها خیلی هم با اعتماد بنفس باشند. %۶۵ نوابغ را درونگرایان تشکیل میدهند.

mahdis.

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب دوست عزیز شخصیتی داریم که هم ویژگی برونگرا داشته باشه هم درونگرا؟
چون مال من هم از ویژگی بالا بود هم از وِیژگی پایین.

noosheen1

عضو جدید
برای اینکه تشخیص بدید درونگرا هستیدیا برونگرا باید ببینید ویژگی های کدوم گروه در شما بیشتره یا اینکه ویژگی های برجسته ی شما بیشتر به کدوم گروه شباهت داره.
تعداد افرادی که درونگرا یا برونگرای مطلق هستن خیلی کمه!

hale.a

عضو جدید
نمیدونم برونگرام یا درونگرا ولی اینکه جز اون 65 درصد نوابغم خودش مشخص نمیکنه؟!:redface:

kamran293

عضو جدید
من همش مدام به خودکشی فک میکنم.................چرا...یکی نیست بهم کمک کنه...بگیر نگیر داره..به مشکل که میخورم ...خسته میشم از همه چیی:cry:

stabesh

عضو جدید
سلام
دوست عزیز اگه تهرانید می خواید شماره یه مشاور بدم
ما هر چی بگیم دکتر که نیستیم بیشتر شاید گمراهتون کنیم

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
من همش مدام به خودکشی فک میکنم.................چرا...یکی نیست بهم کمک کنه...بگیر نگیر داره..به مشکل که میخورم ...خسته میشم از همه چیی:cry:
دوست عزیز !
تمایل به خود کشی - حتی اگر کسی به شوخی بگه ! - جزو اورژانس روانشناسی محسوب می شه !!!
می دونی یعنی چی ؟!
یعنی این آدم حتما نیاز به تراپی داره به صورت جدی
در اولین فرصت یک مشاور خوب پیدا کن و صحبت کن - از باشگاه مهندسان کار تو درست بشو نیست

ببین یه طیفه !
بین 0-100
درونگرایی مطلق - برونگرای مطلق
شاید تو وسط طیفی مثلا !
ولی نمی شه هر دوش بود

modir banoo

عضو جدید
کاربر ممتاز
* راهکار هایی برای برون گراها :

1-شمردن اعداد
اگر ما افراد برونگرا هستیم با خود تمرین کنیم که قبل از زدن حرفی یا انجام عملی تا 10 بشماریم، واکنش های معقول تر و سنجیده تری خواهیم داشت، چه بسا در بعضی موارد تصمیم بگیریم که صحبت نکنیم و به دیگران نیز اجازه دهیم تا نظراتشان را مطرح کنند.

2-فرصت دادن به دیگران
می توانیم از یکی از اعضای خانواده یا دوست صمیمی مان تقاضا کنیم که هر گاه در جمعی زیاد صحبت می کنیم و به دیگران اجازه حرف زدن نمی دهیم، با یک کلمه رمزی ما را متوجه این موضوع کند.

3-شناختن علاقه فردی
یک انسان هرقدر هم برونگرا باشد، باز هم فعالیت انفرادی هست که از انجام آن لذت ببرد. شناسایی این علاقه و پرداختن به آن کمک می کند تا افراد برونگرا لذت بردن از تنهایی را نیز تجربه کنند و از تنهایی بی تاب نشوند.

* راهکارهایی برای درون گراها :

1-شرکت در فعالیت های جمعی مورد علاقه
ممکن است از اینکه به مهمانی یا گردش برویم خوشمان نیاید. اما به هر حال هر یک از مابه موضوعاتی مانند یک فعالیت هنری (مانند نقاشی) یا ورزشی (مثل والیبال) و ... علاقه مندیم و از انجام دادن آنها لذت می بریم بهتر است که این کارها را به صورت گروهی انجام دهیم. در نظر داشته باشیم که منظور از ارتباط اجتماعی فقط شرکت در مهمانی نیست.

2-بالا بردن اطلاعات
گاهی اوقات اتفاق می افتد که ما در جمعی حضور داریم، همه در حال حرف زدن هستند و ما احساس می کنیم که هیچ حرفی برای گفتن نداریم. بهتر است قبل از حضور در جمع موضوعات احتمالی مورد بحث را پیش بینی کرده و در مورد آنها اطلاعاتی به دست آوریم.

3-ابراز احساسات در خانواده
برای اینکه بتوانیم احساسات مثبت و منفی خود را به دیگران ابراز کنیم، باید این کار را از صمیمی ترین عضو خانواده یا دوستمان شروع کنیم. اگر ما خود را موظف کنیم که هر روز حداقل یک بار در مورد احساساتمان با شخصی صحبت کنیم، کم کم به این کار عادت خواهیم کرد.

kamran293

عضو جدید
دوست عزیز !
تمایل به خود کشی - حتی اگر کسی به شوخی بگه ! - جزو اورژانس روانشناسی محسوب می شه !!!
می دونی یعنی چی ؟!
یعنی این آدم حتما نیاز به تراپی داره به صورت جدی
در اولین فرصت یک مشاور خوب پیدا کن و صحبت کن - از باشگاه مهندسان کار تو درست بشو نیست

ببین یه طیفه !
بین 0-100
درونگرایی مطلق - برونگرای مطلق
شاید تو وسط طیفی مثلا !
ولی نمی شه هر دوش بود

روانشناس خوب؟؟؟ من دو تا رفتم..همشون بجای حرف زدن با ساعت نگاه مکینند.....اگه روانشناس خوب میشناسی ممنون میشم...

Sahar Gh

عضو جدید
کاربر ممتاز
روانشناس خوب؟؟؟ من دو تا رفتم..همشون بجای حرف زدن با ساعت نگاه مکینند.....اگه روانشناس خوب میشناسی ممنون میشم...

من هم یکی رو می شناسم تهران. اگر خواستید معرفی کنم.

من خودم شاید می تونم بگم سهم درونگرایی 60 درصد و برونگرایی 40 درصد .بیشتر به سمت درونگرایی متمایلم.

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من میدونم ادم درونگرایی هستم..ولی اکثر ویژگیهایی که برای اونا نوشته شده در من نیست و من نمیتونم اونا رو قبول کنم!

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پس شاید برونگرا هستید
یا یه حالت پنجاه پنجاه دارید شاید

نه خب خیلی به تنهایی علاقه دارم.یعنی در اصل میتونم بگم ی ارادت خاصی به تنهایی دارم.
کاراییم هم تو تنهایی بهتره...مثلا برای درس خوندن اصلا با جمع نمیتونم تمرکز درست داشته باشم.تنهایی بهتر یاد میگیرم

modir banoo

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه خب خیلی به تنهایی علاقه دارم.یعنی در اصل میتونم بگم ی ارادت خاصی به تنهایی دارم.
کاراییم هم تو تنهایی بهتره...مثلا برای درس خوندن اصلا با جمع نمیتونم تمرکز درست داشته باشم.تنهایی بهتر یاد میگیرم

خب دوست داشتن تنهایی، به تنهایی نمی تونه ملاکی برای درونگرا بودن شما باشه
باید همه ی ویژگی های مربوط به برون گرایی و درون گرایی رو بخونید و بررسی کنید ببینید کدومش در شما نیست و کدوم هست
می تونید هر کدومشونو در یک جدول یادداشت کنید و ببینید ویژگی های مربوط به کدوم ستون بیشتره

modir banoo

عضو جدید
کاربر ممتاز
موفق ترین تیپ شخصیتی
این صفت شخصیتی شگفت انگیز می تواند موجب موفقیت بیشتر شما گردد.
کدام تیپ شخصیتی در محیط کار موفقت ترین است؟
اگر به تیپ های شخصیتی "درون گرا" و "برون گرا" می اندیشید، محتملا" در اشتباه هستید. جواب مطابق با نتایج گروهی از تحقیقات رو به تزاید تیپ شخصیتی "میان گرا" است.
اخیرا" مقاله ای در وال استریت ژورنال ایده های جدیدی راجع به "میان گرایی" را برجسته کرده است. در صورتیکه برونگراها انرژی را از دوره های تعمق و اندیشیدن در سکوت درونی و برون گراها از تعاملات اجتماعی خود دریافت می کنند، میان گراها قابل انعطاف تر هستند.
روان شناسان می گویند که اکثر افراد" میان گرا "هستند،یعنی اینکه آنها صفات درون‌گرا ها و برونگراها را از خود بروز می دهند.
بث بیو لو، بنیان گذار کارآفرین درونگرا، برخی از ویژگی برجسته میان گراها را در ژورنال توضیح می دهد:
آنها در تنهایی و در موقعیت های اجتماعی بطور یکسانی احساس آرامش می کنند.
آنها نه خیلی خجالتی و نه هم خیلی پرشور در بیان احساسات و مشکلات خود هستند.
آنها می دانند که چه موقع سخن بگویند و چه موقع گوش دهند.
با توجه به موقعیتی که در آن قرار می گیرند و افرادی که با آنها در ارتباط هستند، میان گراها می توانند گل شب بوی درون و یا پروانه اجتماعی خود را هدایت و کنترل کنند. (یعنی می توانند بنا به شرایط درون گرا و یا برونگرا باشند.)
آن قابلیت انعطاف می تواند موجب موفقیت آنها در کار شود. بر اساس نتایج یک تحقیق توصیفی انجام شده در سال2013 توسط روانشناس وارتون دکتر آدام گرنت مشخص گردید که در میان نمایندگان فروش میانگراها موفق ترین فروشنده ها بودند. آنهایی که بر اساس یک تست شخصیت بطور دقیق نمراتی بین درون گراها و برون گراها کسب کرده بودند. بطور متوسط 208دلار در مقایسه با متوسط 138دلار برای کل گروه سود کرده بودند.
پینک با اشاره به میان گراها به ژورنال گفت، "مثل این است که آنها دو زبان می دانند." آنها رنج وسیعتری از مهارت ها را دارند و با رنج وسیعتری از مردم هم می توانند ارتباط برقرار کنند. به همان طریقی که فرد مسلط به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی قادر به انجام چنین کاری است.
بیولو به ژورنال گفت که او به میان گراها توصیه می کند که بنا به موقعیت ها برون گرایی و درون گرایی خود را بکار بگیرند.
شاید درست دانستن اینکه شخصیت میان گراها قابل شکل دادن است، موجب موفقیت آنها در کار می گردد. بسته به موقعیت،بجای این اعتقاد که به یک سری مشخصی از رفتارها محدود شده اند، آنها می توانند بیشتر سکوت کرده و یا احساسات خود را بروز دهند

Source :Business Insid