شارژ بیسیم برقی برای خودرو های الکتریکی

jalal-jafari

عضو جدیدوقتی صحبت خودروی الکتریکی در میان است، قبل از مطرح شدن بحث طراحی و مدل و امکانات جانبی، آنچه اول از همه توی ذوق می زند و از خودروساز و مشتری گرفته تا خط مشی های حمل و نقل مالی به نوعی همه را درگیر محدودیت می کند، مقوله تأمین انرژی الکتریکی و تسهیلات مربوط به خدمات شارژ این گونه خودروهاست. خودروی الکتریکی برای جا افتادن و گرفتن سهم بیشتری از آینده تولید و مصرف هم باید فکری به حال کاهش حجم و وزن باتری ها و افزایش راندمان مصرف کند و هم مشکل تأمین برق و زیر ساخت های گران قیمت شارژ باتری ها را علاج کند.
در واقع بخت خودروی الکتریکی برای شیرین کردن کام بازار به نوعی با متدهای آسان تر شارژ گره خورده است. امروزه شارژ کامل یک خودروی الکتریکی به حداقل ۲ ساعت زمان نیاز دارد و ناگفته پیداست که یک خودروی الکتریکی نمی تواند چنین وقت زیادی را در ایستگاه های شارژی که مانند پمپ های بنزین ساخته شده اند، به بطالت بگذراند. ایده اولیه برای شارژ خودروهای برقی، انجام این کار در زمان پارک اتومبیل در گاراژ منزل یا پارکینگ محل کار بود. این ایده زیرساخت های گران قیمتی را طلب می کرد که شامل سیم کشی ها و موضوعات مربوط به ایمنی یا قفل پریز برق بود.
اما از قرار معلوم شهر لندن بزودی صحنه نمایش یک آزمایش جالب توجه در زمینه فناوری شارژ خودروی الکتریکی می شود که این شهر را به کانون توجه کشورها و صنایع خودروسازی و علاقمندان خودروی الکتریکی بدل خواهد کرد. جریان از این قرار است که نخستین پایگاه آزمایش شارژ رادیویی(بیسیم) خودروی الکتریکی بزودی و تا اوایل سال ۲۰۱۲ در لندن ساخته می شود. طی این آزمون که حدود ۵۰ خودروی الکتریکی شرکت خواهند داشت از فناوری تازه شرکت Qualcomm موسوم به فناوری انتقال رادیویی برق استفاده می شود. به ادعای شرکت مزبور این فناوری جدید شارژ بیسیم می تواند الکتریسیته را با بیشترین بازده از طریق امواج رادیویی منتقل کند.
استفاده از این روش جدید شارژ می تواند هم پارک کردن را تسهیل و هم راننده را از شر دردسرهای شارژ کردن خلاص کند. با استفاده از این فناوری کافیست که راننده به طور معمول خودروی الکتریکی را پارک کند و سامانه به طور خودکار برای انتقال برق تنظیم می شود.
البته ناگفته نماند که بازده شارژ بیسیم اندکی کمتر است و معادل ۱۰ درصد برق مصرفی تلف می شود، ولی سهولت و نوع امکاناتش احتمالا باعث چرخش پر شتاب تر مردم به سوی خودروهای الکتریکی خواهد شد. مقدار برق اندکی که در شارژ بیسیم تلف می شود در مقایسه با میزان برقی که در نتیجه مرخص کردن سوخت بنزین صرفه جویی می کنیم عددی به حساب نمی آید. در جاهایی که محوطه های پارک و شارژ تنگ و فشرده هستند، راننده چند دقیقه قبل از تکمیل شارژ پیغامی تلفنی می گیرد و به این ترتیب می تواند خودرو را حرکت داده و شارژر را برای راننده دیگری آزاد کند. شارژرهای تعبیه شده در محوطه های پارک مشکلات مربوط به تخریب و سرقت را به حداقل می رسانند. با این اوصاف برای گرفتن یک خودروی الکتریکی جای اما و اگری باقی نمی ماند مگر آن که دست خودتان در کار بنزین باشد.
از قرار معلوم انگلیسی ها برای این فناوری جدید و نمایش عمومی آن در لندن حساب های زیادی باز کرده اند. معرفی لندن به عنوان کانون خودروی الکتریکی اروپا و طرح معروف لندن شهر «بی کربن» که دولت برای اقبال بیشتر مردم به سمت رانندگی برقی نویدش را داده است در این رهگذر مجال تبلیغ بیشتری خواهند یافت، بنحوی که نخست وزیر و وزیر حمل و نقل و شهردار لندن هر یک به نوعی این فناوری شارژ بیسیم را در حکم جهشی عظیم برای صنعت خودروی الکتریکی و نوید بخش رونق فعالیت های مختلف تجاری کشور دانسته و پیشرفت های فناورانه ای از این قبیل را در اوضاع جاری اقتصادی فوق العاده مهم ارزیابی کرده اند.

منبع:autoweek
 
بالا