سوال و پاسخ مسئولین فنی- کارخانه های صنایع غذایی

hani baghery

عضو جدید
من میخواستم بدونم کسی علت بادکردگی ساشه مایونز رو میدونه خیلی مواردو بررسی کردیم اما به نتیجه ای نرسیدیم

a3emoon

عضو جدید
سلام به همگی

بهترین راه کاهش آلودگی در خطوط فرآورده های لبنی چی هست ؟

افشـین

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به همگی

بهترین راه کاهش آلودگی در خطوط فرآورده های لبنی چی هست ؟

سلام دوست عزیز :gol:
به نظر من که مهمترین عامل بر روی کیفیت نهایی محصول لبنی میزان آلودگی شیر خام ورودی به کارخونه ست. میزان بار میکروبی شیر خام بخصوص زمانی که محصول نهایی شیر استرلیزه باشه مشهودتره .
در هر صورت رعایت بهداشت و به کارگیری اصول HACCP در کارخونه میتونه تا حد زیادی به کاهش آلودگی کمک کنه و حتی اون رو به صفر برسونه .

a3emoon

عضو جدید
سلام دوست عزیز :gol:
به نظر من که مهمترین عامل بر روی کیفیت نهایی محصول لبنی میزان آلودگی شیر خام ورودی به کارخونه ست. میزان بار میکروبی شیر خام بخصوص زمانی که محصول نهایی شیر استرلیزه باشه مشهودتره .
در هر صورت رعایت بهداشت و به کارگیری اصول HACCP در کارخونه میتونه تا حد زیادی به کاهش آلودگی کمک کنه و حتی اون رو به صفر برسونه .

اگه بشه موردی بیان کرد ممنون می شم .
برای ضد عفونی خطوط انتقال و مخازن و کف و دیوارها چه پیشنهادی دارید ؟
(برای محصولات لبنی پودری )
:gol:

افشـین

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

a3emoon

عضو جدید
با سلام
برای کاهش میزان باکتری باسیلوس در محصولات پودری مثل پودر آب پنیر و پودر پنیر رنگی و سفید چی پیشنهاد می کنید ؟

من مهندس صنایع هستم ولی در مورد صنایع غذایی بسیار جستجو میکنم.
مشکلی دارم امیدوارم دوستان جواب آن را برایم ارسال کنند. وقتی عسل یا قند خرما را با آب مخلوط میکنم و برای یک ماه نگاه میدارم. درون آن خلط های ابر مانندی بوجود میآید . چگونه میتوانم از تشکیل آن جلوگیری نمایم .
میتوانید جواب را مستقیما به ایمیل من ارسال دارید .a_h_saraj@yahoo.com
با تشکر

sas44

عضو
اگر کسی از نوع استارتر و پروسه اطلاع دقیقی داره لطفا ذکر کند

من کاراموزیم رو کارخونه پگاه گذروندم تو خط تولید دوغ اون کارخونه تا اونجا که من ازشون پرسیدم گفتن استارتر دوغ با محصولای دیگه فرق می کنه ولی اینکه چیه دقیقا نگفتن و اونی که من دیدم این بود که یه تانک ذخیره تو محوطه و چسبیده به دیوار خط تولید بود که گفتن بعد این که استارتر می زنن چند روز می زارن تو اون تانک می مونه تا گاز تولید کنه بعد مراحل بعدی انجام می شه

pooneh@

عضو جدید
سلام درمورد غذاهای آماده کنسرو شده مثل خورشتها و کنسرو لوبیا با گوشت. کمک میخواستم
عکس.فیلم یا مطالبی درمورد خط تولید شون یا مواد اولیه برا تولیدتون درکارخونه لازمه
مرسی ی ی ی ی ی یی ی ی ی ی ی ی ی ی ی.

آخرین ویرایش:

new moon

عضو جدید
با سلام لطفا راهنماییم کنید واقعا سردرگم هستم من شنیدم که اگر در تکمیل ظرفیت ارشد آزاد نوبت اول شرکت کنیم و قبول شویم ولی به دلایلی نتونیم بریم دیگه تو نوبت دوم اگه باشه نمیتونیم شرکت کنیم آیا صحت داره؟ ولی اگه قبول نشیم میتونیم باز تو دور دوم شرکت کنیم دیگه؟؟ رشته من (صنابع غذایی) تیریز تو این دوره نداره ولی رییس آموزش دانشگاه گفت قطعا دور دوم بهمن ماه خواهد بود .. با تشکر فراوان از شما :)

پروانه سفید

عضو جدید
سلام
اگه در یک کارخونه کیکها و کلوچه ها بعداز بسته بندی در مدت زمان کم کپک بزنند.مشکل از کجاست ؟کسی میدونه؟لطفا راهنمایی بکنه.ممنون.

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
سلام
اگه در یک کارخونه کیکها و کلوچه ها بعداز بسته بندی در مدت زمان کم کپک بزنند.مشکل از کجاست ؟کسی میدونه؟لطفا راهنمایی بکنه.ممنون.

دو سه مورد ممکنه باشه!
1- مرحله سرد کردن بعد از پخت و قبل از بسته بندی؛ اگر زمانش کافی نباشه، چون بسته بندی مانع خروج رطوبت هست، کیک یا کلوچه داغ در اثر سرد شدن ناکافی، هنوز گرمه و ادامه سرد شدن و از دست دادن بخار رو داخل بسته ادامه می ده و این بخار داخل بسته آروم آروم سرد می شه و داخل بسته هم که استریل نیس! کپک توو محیط مرطوب بسته رشد می کنه
2- خود ماده بسته بندی آلوده باشه و ضدعفونی نشه
3- محیط بخش بسته بندی و نوار نقاله کلا یا یه قسمتهایی دور از دید و دور از دسترس آلوده باشه و مرطوب؛ یا مرتبا ضدعفونی نشه!
4- بسته بندی نقص دوخت حرارتی داشته باشه

همین موارد دلایل اصلی می تونن باشن

پروانه سفید

عضو جدید
سلام دوستان کسی میدونه برای تولید ماست فرق استفاده از استارتر مزوفیل و ترموفیل چیه؟ معمولا برای ماست از استارتر ترموفیل استفاده میشه میخوام بدونم آیا میشه از استارتر مزوفیل ماست تولید کرد؟!؟

آقا بهنام

عضو جدید
دروس عمومی: اندیشه 1 و 2/ وصایای امام. تنظیم خانواده.اخلاق اسلامی..فارسی .زبان عمومی. دروس پایه زیست.شیمی عمومی/آلی.تجزیه.فیزیک عمومی و مغناطیس.رسم فنی.کامپیوتر دروس اصلی :علوم باغی.زراعی.دامی. اقتصاد و مدیریت صنعتی.بهداشت و سلامت غذا . دروس تخصصی:. تغذیه.کنسورسازی .روغن.قند.غلات.لبنیات.اصول نگهداری.اصول طراحی کارخانه.اصول مهندسی صنایع غذایی.شیمی مود.میکرومواد.کار آموزی. پروزه.سمینار (بسته بندی.شکلات.نوشابه.طرح ازمایشت.شیمی فیزیک.حسابداری.صنایع تخمیری.بهدشت و ایمنی.)اختیاری هستند

136777

عضو جدید
سلام خسته نباشيد
يه سوال دارم خيلي ضروريه...براي جلوگيري از كرم زدن بادوم خاكي و كشمش چه راه حلي رو پيشنهاد ميكنيد؟غير از نگهداري در مكان سرد

اگه داخل يك محصولي مثل شكلات به كار بره بايد قبلش چه اقدامي صورت بگيره تا موقع استفاده كرم نزنه؟
اگه مقاله اي هم راجع بهش داريد ممنون ميشم اگه بذاريد

soroor_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

میخواستم بدونم مسئول فنی یه شرکت بسته بندی محصولات غذایی و کشاورزی چه اطلاعاتی باید داشته باشه؟
مثلا آزمونای خاصی که باید بلدباشه واس تو کارش چیاس؟ آزمون میکروبی؟ هرچی؟
میتونین اطلاعات خاصی تو این زمینه بهم بدین؟
مثلا گزارشکاری؟ پروژه ای؟

soroor_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

میخواستم بدونم مسئول فنی یه شرکت بسته بندی محصولات غذایی و کشاورزی چه اطلاعاتی باید داشته باشه؟

کسی نیست مرا یاری کند؟

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام دوستان

بسته به نوع محصول، از همه زیر و بم مرتبط بصورت اطلاعات پایه باید اطلاع کافی داشته باشه مثل عوامل فساد شیمیایی و میکروبی و بیولوژیکی ، شرایط نگهداری مثل دما، رطوبت، ..... قبل و بعد بسته بندی، رقم محصول کشاورزی، نوع بسته بندی، تسلط به روش آزمایش های شیمیایی و میکروبی لازم، تسلط به خط تولید، آگاهی از نحوه کنترل خط تولید و نحوه برخورد مناسب با کارگر و کارکنان، اطلاع از موارد بهداشتی و آگاهی از نقص های محل تولید و تلاش برای رفع اون، .... همچنین از وظایف و مسئولیت ها و حقوق مسئول فنی هم باید آگاهی داشته باشید، در کل مواردی هم هستن که بعد از تجربه و آشنایی با محیط کار با انها روبرو می شین.

آزمون های رو همین طوری نمی شه گفت، باید نوع محصول رو مشخص کنید تا از سایت استاندارد دربیارین. برای مسئول فنی دوره هایی برای آزمایش های مربوط به محصول مورد نظر برگزار و مدرک و پروانه صادر می شه.

گزارشکار و پروژه هم پیوست یا لینک اضافه می شه.

آشنايي با فرآيند بسته بندي انواع گوشت (گوشت گوسفند، گوشت گاوی، گوشت مرغ)

آشنایی با خط تولید ظروف و قطعات پلاستیکی به روش IML

آشنايي با خط تولید آب معدنی

آشنايي با خط بسته بندی چای

آشنايي با خط تولید پودر میوه

آشنايي با بسته بندی حبوبات و خشکبار
[h=3]صنایع بسته بندي[/h]
گزارش کارآموزی:

کارخانه خشکبار

آخرین ویرایش:

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام خسته نباشيد
يه سوال دارم خيلي ضروريه...براي جلوگيري از كرم زدن بادوم خاكي و كشمش چه راه حلي رو پيشنهاد ميكنيد؟غير از نگهداري در مكان سرد

اگه داخل يك محصولي مثل شكلات به كار بره بايد قبلش چه اقدامي صورت بگيره تا موقع استفاده كرم نزنه؟
اگه مقاله اي هم راجع بهش داريد ممنون ميشم اگه بذاريد

سلام

کرم ها، در اصل لارو حشرات هستن که مربوط به مشکلات انباری یا حتی مواد اولیه خریداری شده هست که مثلاً به کشمش و بادام می گن "ماده غذایی آفت زده"

قبل از استفاده در محصول از نظر آفت زدگی بررسی بشه.

مقاله ای درباره هجوم آفت به شکلات ضمیمه شد
شناسایی و روش کنترل آفات انباری (یک فصل از کتاب ) ضمیمه شد.

از موارد کنترلی:

کشمش: موقع خشک کردن، سینی مربوط به آن اگر حاوی 100 میلی گرم مالاتیون به ازای هر فوت مربع سطح سینی یا 929 سانتی مترمربع استفاده بشه، کشمش ها از کرم زدگی و آفت زدگی موقع خشک کردن و نگهداری در انبار مضون می مانند

(Nelson, 1967; Nelson et al.,1967).

مالاتیون می تونه باعث یک سال ماندگاری بهتر کشمش بشه (Spitler and Hartsell, 1970)

قرص فستوکسین (5 عدد قرص برای 1000 فوت مکعب یا 28 مترمکعب ) می تونه روی کاغذهای جعبه های کشمش ها قرار بگیره، گاز متصاعد شده 6 روز در محیط باقی می مونه و باعث کشته شدن همه حشرات شامل merchant grain beetles (Oryzaephilus mercator), Indian meal moth larvae (Plodia interpunctella), raisin moth larvae (Cadra figulilella) می شه که مقدار یاقیمانده سم باید از 0.01ppm کمتر باشد

بادام:
مالاتیون می تونه باعث یک سال ماندگاری بهتر بادام بشه (Spitler and Hartsell, 1970)
مالاتیون %57 بصورت پاشش مکانیکی در انبار باداام (اندازه 120 میلی لیتر برای هر 4500 کیلوگرم بادام- 4 اونس برای 5 تن بادام) باعث حفاظت از بادام از دو حشره سوسک و شب پره (Indian meal moth و merchant grain beetle) می شه. که البته به شکل امولسیون باشه

بخشی از یک مقاله / سمیه علوی رفیعی:
گزارشات متعدد در جستجوی روش های متعدد، نوین و کارآمد برای حذف آلودگی های انباری و نیز در طی نگهداری خشکبار میباشند. متاسفانه خشکبار از زمان تولید تا زمان مصرف مورد حمله آفات انباری بسیاری قرار میگیرند. برای مبارزه با اینگونه آفات در دنیا تا کنون از مواد شیمیایی، روش های بیولوژیک، پرتوهای رادیواکتیو، گرما و سرما استفاده شده است. آفات انباری محصولات خشکبار نیز یکی از مشکلات عمده حین کنترل کیفیت انباری این محصولات اند که کیفیت غذایی و ظاهری آنها را به شدت کاهش میدهند (راحمی و زارع، 1381). شب پره هندی (Plodia interpuctella)، شب پره کشمش (Ephestia figuliella) و شب پره انجیر (Ephestia cautella) آفات مهم انواع مختلف محصولات خشک شده در جهان هستند (جانیک و مور، 1975). شب پره خشکبار (Ephestia calidella) نیز در باغ های استان کرمان و در کشور نروژ روی انجیر خشک گزارش شده است. حشره کامل این آفت روی میوه های رسیده و نیمه خشک تخم گذاری کرده و انتقال میوه های آلوده به منازل و انبار سبب گسترش آلودگی میشود (مهل،‌1980). مهمترین آفت گزارش شده در مناطق انجیز خیز ایران و انبارهای خرما، پسته و بادام، شب پره هندی میباشد. این حشره فعالیت شبانه داشته و روزها را روی مواد غذایی و دیواره های انبار بدون فعالیت میگذراند و تراکم بهینه برای تولید تخم 4/0 گرم غذا برای هر لارو است (آندرسون، 1996؛ آناد، 1945؛ استرانگ، 1941). معمولا ضد عفونی کردن و از بین بردن آفات انباری خشکبار به روش های گوناگون تدخین (fumigation)، مبارزه بیولوژیک، استفاده از گرما، سرما و غیره انجام میشود. کاربرد برخی از سموم شیمیایی مشکلات جدی همچون مقاوم شدن حشرات نسبت به این سموم و یا باقیمانده سموم روی مواد غذایی را بوجود می آورد. گزارش هایی مبنی بر مقاوم بودن آفات انباری انجیر در مرحله استراحت نسبت به گاز متیل بروماید وجود دارد، که برای کنترل این آفات مصرف آن متداول است (بل، 1977). از پرتوهای یونیزه هم برای کنترل کیفی و دفع آفات انباری خشکبار استفاده شده است. بطور مثال گزارشات حاکی از کنترل آفات انباری انجیر خشک با استفاده از این پرتوها میباشند (چانگجو و همکاران، 1997). در این پژوهش ها مشخص شده است که 70 کیلو راد اشعه گاما برای از بین بردن بیشتر حشرات زیان آور این محصول در مدت دو هفته ضروری است. اشعه گاما در مسیر خود روی آنزیم ها، ویتامین ها و مواد پروتئینی و مواد دیگر اثر کرده، گاهی باعث از بین رفتن انها میشود و گاهی نیز در اثر شکستن زنجیرهای پروتئینی و بروز واکنش های شیمیایی پیچیده سبب پیدایش ترکیبات سمی نیز میشود که برای مصرف کننده خالی از خطر نیست (سپاسگزاریان، 1345؛ چانگجو و همکاران، 1997). مبارزه بیولوژیک با انواع آفات انباری خشکبار بوسیله حشرات و عوامل بیماری زا، مانند انواع باکتری ها و ویروس ها انجام میشود. حشراتی که تا کنون برای این منظور استفاده شده اند،‌زنبور تریکوگراما (Trichogramma platneri) و زنبور Bracon hebetor‌هستند (بروور و مولن، 1991؛ ویزوکی و رنه، 1985). مبارز با آفات خشکبار توسط عوامل بیماری زا، لارو و شفیره یا حشره کامل را آلوده کرده و میکشد. از این گروه میتوان باکتری Bacillus thuringiensis‌ و ویروس IMMGV‌ را نام برد (والی و همکاران،‌1991). قدیمی ترین روش کنترل حشرات و ضدعفونی کردن محصولات خشکباری و لذا کنترل کیفیت این فرآورده های غذایی،‌استفاده از گرما است. چرا که بطور مثال در مورد حشرات دمای بیش از 66 درجه سانتیگراد سبب تلف شدن آنها میشود و اگر دما در 49 تا 66 درجه سانتیگراد برای چند ساعت ثابت بماند،‌ تلف میشوند (زمردی، 1370؛ متکالف و فلینت، 1962). برای مبارزه با شب پره هندی خشکبار، دمای 60 درجه سانتیگراد به مدت چند ساعت توصیه میشود (متکالف و فلینت، 1962). همچنین گزارش شده است که دمای 52 درجه سانتیگراد و پنح ساعت دمای 54 درجه سانتیگراد برای کنترل این آفت مفید است (گیبسون،‌1917؛ گیلت و لیست،‌1917). پارکر(1914) گزارش نمود که درصورتیکه خشکبار در بسته های 70 کیلوگری بسته بندی شوند، دمای 82 درج سانتیگراد به مدت 2 دقیقه برای کنترل شب پره هندی بایستی مورد استفاده قرار گیرد. حسن پور (1375) در بررسی اثرات دما در افزایش قابلیت بازار پسندی و انبارداری انجیر خشک، گزارش نمود که برای از بین بردن شب پره هندی در انجیر خشک میتوان از هوای گرم به مدت چند ساعت استفاده نمود. چرا که قرار دادن انجیر خشک در دمای 55-60 درجه سانتیگراد به مدت 6-5 ساعت سبب میشود که تخم، لارو و حشره کامل این پروانه در میوه از بین برود و قابلیت انبارداری محصول افزایش یابد ( حسن پور،‌1375). بل (1977) گزارش نمود که در خصوص آلوی خشک به مدت 3-2 ماه در انبار با دمای در درجه سانتیگراد، تمامی آفات آن کشته میشوند. از آنجا که امروزه استفاده از روش های فیزیکی در کنترل کیفیت محصولات غذایی و محصولات خشک شده اهمیت بسیار دارد و برای مصرف کننده نیز بی خطر است، راحمی و زارع (1381) از تاثیر دماهای متفاوت (دماهای بالا و دماهای زیر صفر) و نیز نوع بسته بندی (کیسه پلاستیکی بدون سوراخ و کیسه پلاستیکی سوراخ دار) در مبارزه با آفات و آلودگی های انجیر خشک استفاده نمودند. نتایج تحقیقات آنها نشان داد که درصد انجیرهای آلوده به قارچ در انبار با رطوبت نسبی زیاد افزایش یافت، زیرا با افزایش رطوبت انجیرها شرایط لازم برای فعالیت قارچ ها مهیا گردید. کیسه های سوراخ دار برای نگهداری انجیر مناسب نبودند زیرا از یک سو در انبار معمولی، ورود آفات انباری از این سوراخ ها آلودگی انجیرها با آفات انباری را افزایش داده و از سوی دیگر در انبار سرد با رطوبت نسبی زیاد، درصد انجیرهای آلوده به قارچ افزایش یافت. دمای زیر صفر (25- درجه سانتیگراد) به مدت 15 ساعت و بیشتر سبب از بین رفتن حشرات انباری انجیر شد که با نتایج سایر محققان هماهنگی داشت (کوتون و همکاران، 1938؛ سالت ، 1937). در نهایت نتایج تحقیقات این محققان نشان داد که ضد عفونی انجیر در دمای 65-60 درجه سانتیگراد به مدت 7-4 ساعت و بسته بندی در کیسه های پلی اتیلنی ضخیم و نگهداری در دمای 2 درجه سانتیگراد برای کنترل انجیر آلوده به آفات انباری مناسب است.

قدیمی ترین روش کنترل حشرات و ضدعفونی کردن محصولات خشکباری و لذا کنترل کیفیت این فرآورده های غذایی،‌استفاده از گرما است. چرا که بطور مثال در مورد حشرات دمای بیش از 66 درجه سانتیگراد سبب تلف شدن آنها میشود و اگر دما در 49 تا 66 درجه سانتیگراد برای چند ساعت ثابت بماند،‌ تلف میشوند (زمردی، 1370؛ متکالف و فلینت، 1962). برای مبارزه با شب پره هندی خشکبار، دمای 60 درجه سانتیگراد به مدت چند ساعت توصیه میشود (متکالف و فلینت، 1962). همچنین گزارش شده است که دمای 52 درجه سانتیگراد و پنح ساعت دمای 54 درجه سانتیگراد برای کنترل این آفت مفید است (گیبسون،‌1917؛ گیلت و لیست،‌1917). پارکر(1914) گزارش نمود که درصورتیکه خشکبار در بسته های 70 کیلوگری بسته بندی شوند، دمای 82 درج سانتیگراد به مدت 2 دقیقه برای کنترل شب پره هندی بایستی مورد استفاده قرار گیرد. حسن پور (1375) در بررسی اثرات دما در افزایش قابلیت بازار پسندی و انبارداری انجیر خشک، گزارش نمود که برای از بین بردن شب پره هندی در انجیر خشک میتوان از هوای گرم به مدت چند ساعت استفاده نمود. چرا که قرار دادن انجیر خشک در دمای 55-60 درجه سانتیگراد به مدت 6-5 ساعت سبب میشود که تخم، لارو و حشره کامل این پروانه در میوه از بین برود و قابلیت انبارداری محصول افزایش یابد ( حسن پور،‌1375). بل (1977) گزارش نمود که در خصوص آلوی خشک به مدت 3-2 ماه در انبار با دمای در درجه سانتیگراد، تمامی آفات آن کشته میشوند. از آنجا که امروزه استفاده از روش های فیزیکی در کنترل کیفیت محصولات غذایی و محصولات خشک شده اهمیت بسیار دارد و برای مصرف کننده نیز بی خطر است، راحمی و زارع (1381) از تاثیر دماهای متفاوت (دماهای بالا و دماهای زیر صفر) و نیز نوع بسته بندی (کیسه پلاستیکی بدون سوراخ و کیسه پلاستیکی سوراخ دار) در مبارزه با آفات و آلودگی های انجیر خشک استفاده نمودند. نتایج تحقیقات آنها نشان داد که درصد انجیرهای آلوده به قارچ در انبار با رطوبت نسبی زیاد افزایش یافت، زیرا با افزایش رطوبت انجیرها شرایط لازم برای فعالیت قارچ ها مهیا گردید. کیسه های سوراخ دار برای نگهداری انجیر مناسب نبودند زیرا از یک سو در انبار معمولی، ورود آفات انباری از این سوراخ ها آلودگی انجیرها با آفات انباری را افزایش داده و از سوی دیگر در انبار سرد با رطوبت نسبی زیاد، درصد انجیرهای آلوده به قارچ افزایش یافت. دمای زیر صفر (25- درجه سانتیگراد) به مدت 15 ساعت و بیشتر سبب از بین رفتن حشرات انباری انجیر شد که با نتایج سایر محققان هماهنگی داشت (کوتون و همکاران، 1938؛ سالت ، 1937). در نهایت نتایج تحقیقات این محققان نشان داد که ضد عفونی انجیر در دمای 65-60 درجه سانتیگراد به مدت 7-4 ساعت و بسته بندی در کیسه های پلی اتیلنی ضخیم و نگهداری در دمای 2 درجه سانتیگراد برای کنترل انجیر آلوده به آفات انباری مناسب است.
منبع:

سپاسگزاریان، ح. 1345. آفات انباری ایران و طرق مبارزه با آنها. انتشارات دانشگاه تهران.
راحمی، م و زارع،‌ ح. 1381. تاثیر نوع بسته بندی و دماهای مختلف بر ضد عفونی و نگهداری انجیر خشک استهبان. مجله علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی. جلد6. شماره 2.
Annad, P.N. 1945. Report of the chief of the bureau of entomology and plantquarantine. Rev. Appl. Ent. 33:258.

Anderson, P and Lofqvist, J. 1996. Asymmetric oviposition behavior and the influence of larval competive in the two pyralid moths. Rev. Appl. Ent. 68:516. No. 11202.

Bell, C.H. 1977. Tolerance of the diapausing stages of four species of Lepidoptera to methyl bromide. Journal of stored products. Res. 3: 119-127.

Changjum, Y . et al. The sensivity of the Indian meal moth Plodia interpunctella in various forms to 60 Co. Rev. Agric. Ent. No. 131.

Cotton, R.T. et al. 1938. The problem of cotrolling isects in flour warehouses.

Janik, J and Moore. 1975. Advances in fruit breeding. Purdue university press, West Lafuyette. Indiana. 9. Mehl, R. 1980. The fig moths in imported goods in Norway. Rev. Appl. Ent. 68:516. No. 4111.

پیوست ها

• pests of stored food products - Copy.pdf
    498 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • insect infestation in chocolate - Copy.pdf
    111.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:
راهنمایی مقدار دی اکسید کربن

راهنمایی مقدار دی اکسید کربن

سلام دوستان
من به تازگی در سردخانه مشغول بکار شدم چون سابقه کاری ندارم دقیق به وظایفم در سردخانه به عنوان مسئول فنی آشنایی ندارم.
من در سردخانه بالای صفر با سیستم آمونیاک کار میکنم و محصولات سیب و کنسانتره رب گوجه فرنگی و و خرما و شلیل و آلو نگهداری میکنند و یک سنسوری به اتاقکها وصل کردن که چهار پارامتر دما و رطوبت و دی اکسید کربن و مقدار آمونیاک را نشان میدهد که پارامتر آمونیاک و دی اکسید کربنو چون درست تنظیم نکردن نشون نمیده. میشه لطفا راهنماییم بکنید که عدد درستی که این سنسورها برای این پنج محصول باید نشون بده چه اعدادی هستن؟ من باید چند روز یکبار اعداد این سنسورها رو چک بکنم؟ من باید به چه مسائلی در سردخانه دقت کنم؟

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام دوستان
من به تازگی در سردخانه مشغول بکار شدم چون سابقه کاری ندارم دقیق به وظایفم در سردخانه به عنوان مسئول فنی آشنایی ندارم.
من در سردخانه بالای صفر با سیستم آمونیاک کار میکنم و محصولات سیب و کنسانتره رب گوجه فرنگی و و خرما و شلیل و آلو نگهداری میکنند و یک سنسوری به اتاقکها وصل کردن که چهار پارامتر دما و رطوبت و دی اکسید کربن و مقدار آمونیاک را نشان میدهد که پارامتر آمونیاک و دی اکسید کربنو چون درست تنظیم نکردن نشون نمیده. میشه لطفا راهنماییم بکنید که عدد درستی که این سنسورها برای این پنج محصول باید نشون بده چه اعدادی هستن؟ من باید چند روز یکبار اعداد این سنسورها رو چک بکنم؟ من باید به چه مسائلی در سردخانه دقت کنم؟

در استاندارد ضمیمه شده (830) همه موارد درخواستی شما موجود هست برای آلو، سیب، خرمای تازه، هلو . شلیل ذکر نشده

برای رب فله هم نباید از 1+ درجه سانتیگراد بیشتر بشه دما و هیچ گونه رطوبت دهی نباید باشه

1- آمونیاک: در سیستم هایی که ماده سرد کننده آمونیاک هست، سنسور آمونیاک باید کار بکنه چون نشتی آمونیاک هم باعث مسمومیت انسان می شه هم باعث خراب شدن محصول می شه.
سنسور حداقل میزان 10 پی پی ام رو باید نشون بده و آمونیاک بیشتر از 35 پی پی ام نباید باشه.
Cold and Chilled Storage Technology
By Clive Dellino
در سرد خانه‏ هايي كه در سيستم سرمازاي آن از سيال آمونياك استفاده مي‏شود نشت گاز موجب تغيير رنگ و رسيدن سريع ميوه و حساسيت ميوه به حمله قارچها مي‏گردد .

2- دی اکسید کربن برای میوه سیب:
دو عامل محيطي دما و مقدار اكسيژن موجود در هوا بيشترين تأثير را در ميزان تنفس ميوه دارند .
كاهش اكسيژن موجود در هواي سردخانه از طريق كنترل آتمسفر سالن‏هاي سردخانه بدست مي‏آيد .
كنترل آتمسفر در سردخانه به عنوان مكملي بر كنترل دما و رطوبت در جهت افزايش عمر نگهداري سيب مي‏باشد .
اجراي اين منظور فقط در سالن‏هايي ميسر است كه به نحوي ساخته و مجزا شده باشند كه غير قابل نفوذ گازها بخصوص اكسيژن و دي اكسيد كربن باشند . هواي داخل اين سالن‏ها طوري تغيير داده مي‏شود كه ميزان اكسيژن آن كمتر و دي اكسيد كربن آن بيشتر از هواي معمولي باشد .
سیب محصول کلایماکتریک هست و بعد از چیدن به تنفس ادامه می ده!

منبع: استاندارد 946

3. دماها و رطوبت نگهداری برای تک تک محصولات ذکر شده از گزارش ها و دستورالعمل ها قابل استخراج است. مثل WFLO

برای سیب apple: صفر درجه سانتیگراد؛ رطوبت نسبی محدوده 90-95 درصد

پست #2498 رو هم مطالعه کنین.

استانداردهای

4922(سردخانه ها - آيين كار پيشگيري و مقابله از نشست گاز آمونياك)،

4107 (ميوه هاي نارس - آيين كار رسانيدن ميوه ها پس از نگهداري در سردخانه)،

1758 (آلو- نگه داري در سردخانه- آيين كار)،

830 (ميوه ها و سبزيهاي تازه - روش نگهداري در سردخانه)،

2199 (ميوه و سبزيجات در سردخانه - شرايط فيزيكي نگهداري و روش اندازه گيري آنها)،

3399 (سردخانه - آيين كار روش چيدن كالا)،

5766(رب گوجه فرنگي فله - آيين كار نگهداري در سردخانه)،

1899-16 (آئين كار ساختمان، تاسيسات، تجهيزات فني بهداشت و نگهداري سردخانه مواد غذائي) رو مطالعه کنید.

پیوست ها

• 830 - Copy.pdf
    239.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:
سلام دوست گرامی . خیلی ممنون از راهنماییتون. یک سنسور در سردخانه هست که چهار پارامتر میزان آمونیاک- دی اکسید کربن - رطوبت و دما را نشان میدهد که دو سنسور آمونیاک و دی اکسیدکربن کار نمی کنند.
مگه سنسورآمونیاک واسه این نیست که اگه گاز آمونیاک نشتی داشته باشه متوجه بشیم. به نظر من باید عدد صفر را نشان بده.درسته یا نه؟
سنسور دی اکسید کربن هم میزان دی اکسید کربنو نشون میده. میزان دی اکسید کربن جوحدود یک دهم تا سه دهم درصد هست پس به نظر من باید در سردخانه سیب هم این مقدارو نوشت. درسته یا نه؟
چون سنسور دی اکسید کربن و آمونیاک کار نمیکنه یعنی کامل نصب نکردن به من گفتن فعلا واسه این دو تا برای سردخانه سیب و سردخانه کنسانتره رب فله یه عددی بنویسم منم چون سابقه کاری ندارم اصلا بلد نیستم لطفا اگه کسی بلده بگه برای این دو تا چه محدوده عددی باید بنویسم.

ممنون میشم راهنماییم کنید

آخرین ویرایش:

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام دوست گرامی . خیلی ممنون از راهنماییتون. یک سنسور در سردخانه هست که چهار پارامتر میزان آمونیاک- دی اکسید کربن - رطوبت و دما را نشان میدهد که دو سنسور آمونیاک و دی اکسیدکربن کار نمی کنند.
مگه سنسورآمونیاک واسه این نیست که اگه گاز آمونیاک نشتی داشته باشه متوجه بشیم. به نظر من باید عدد صفر را نشان بده.درسته یا نه؟
سنسور دی اکسید کربن هم میزان دی اکسید کربنو نشون میده. میزان دی اکسید کربن جوحدود یک دهم تا سه دهم درصد هست پس به نظر من باید در سردخانه سیب هم این مقدارو نوشت. درسته یا نه؟
چون سنسور دی اکسید کربن و آمونیاک کار نمیکنه یعنی کامل نصب نکردن به من گفتن فعلا واسه این دو تا برای سردخانه سیب و سردخانه کنسانتره رب فله یه عددی بنویسم منم چون سابقه کاری ندارم اصلا بلد نیستم لطفا اگه کسی بلده بگه برای این دو تا چه محدوده عددی باید بنویسم.

ممنون میشم راهنماییم کنید

سنسورها باید کالیبره بشن. بله آمونیاک نباید نشتی داشته باشه.

توو ضمیمه ها اگر مطالعه کنین مقادیر عددی نوشته شده. ضمیمه استاندارد (830)

روشهایی هم برای جذب دی اکسید کربن نوشته شده که اگه سنسور کار نمی کنه ، لااقل مواد غذایی انبار شده خراب نشن. توو استاندارد 946

سلام دوستان گرامی
یک لیساس و فوق لیسانس و دکترای صنایع غذایی با چه عنوان شغلی (مثلا مسئول فنی، مدیر کنترل کیفی، مهندس ناظر و ...) و با چه وظالیفی و چه حقوقی میتواند در یک کارخانه مشغول به کار شود؟ آیا مسئولیت شغلی با توجه به عنوان شغلی و سطح تحصیلات فرد فرق می کند؟ آیا هر چه میزان تحصیلات بیشتر باشد عنوان شغلی و حقوق ارتقا می یابد و از میزان سعت کاری کم میشود؟ فرق مدیر کنترل کیفی با مسئول فنی و مهندس ناظر و ... در چیست؟ با تشکر

دوستان میشه کسی به عنوان مسئول فنی با مدرک ارشد مهندسی صنایع غذایی یک سردخانه بیمه سی روزه بشه اما فقط هفته ای یک بار برای کنترل دما و رطوبت و... به سردخانه برود؟ چون در استاندارد نوشته نمونه برداری و کنترل سردخانه 7 روز یا 10 روز یکبار هست؟ ایا از لحاظ بیمه مشکلی نیست؟

narges_F

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان میشه کسی به عنوان مسئول فنی با مدرک ارشد مهندسی صنایع غذایی یک سردخانه بیمه سی روزه بشه اما فقط هفته ای یک بار برای کنترل دما و رطوبت و... به سردخانه برود؟ چون در استاندارد نوشته نمونه برداری و کنترل سردخانه 7 روز یا 10 روز یکبار هست؟ ایا از لحاظ بیمه مشکلی نیست؟

مشکلی نداره بیشترشون اینجوری هستن..بیمه شمارو کامل میریزن دیگه درسته؟

الان کسی به استاندارد توجهی نمی کنه و البیت بیشتر کسانیکه که تو کارخونه پرسابقه هستند خودشون کاربلد هستند شما رو بعنوان مهندس و بیشتر بخاطر مدرک تون میبرن

موفق باشین

سلام . کسی میدونه با مدرکهای کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترای صنایع غذایی در یک کارخونه با چه عنوانهایی میشه کار کرد؟
فرق و وظایف و ساعت کاری و حقوق مسئول فنی و مدیر کنترل کیفی و مهندس ناظر چیست؟

narges_F

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام . کسی میدونه با مدرکهای کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترای صنایع غذایی در یک کارخونه با چه عنوانهایی میشه کار کرد؟
فرق و وظایف و ساعت کاری و حقوق مسئول فنی و مدیر کنترل کیفی و مهندس ناظر چیست؟
سلام..به مدرک نیست کار و اطلاعات و زرنگ طرف معیاره دکترا و ارشد میتونن تدریس کنن ولی در کارخونه لیسانس, ارشد و دکترا فرقی نداره مگر اینکه کار بلد باشه و بعدا افزایش حقوق داشته باشه

موفق باشین:gol: