سوال و درخواست مطلب خاک شناسی

Arash_3f

عضو جدید
سلام بچه ها؛خسته نباشید
من چند تا نمونه سوال از درس خاکشناسی عمومی (مهندسی آب) میخواستم؛اگه لطف کنید بزارید ممنونتون میشم
راستی جزوه آزمایشگاه خاک شناسی و همچنین نمونه سوال آزمایشگاه رو هم میخواستم...(نمونه سوال آزمایشگاه رو خیلی نیاز دارم چون نمیدونم طرز سوال دادن آزمایشگاه چجوریه؟؟؟!!!)
ممنووون

khaNuMi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها؛خسته نباشید
من چند تا نمونه سوال از درس خاکشناسی عمومی (مهندسی آب) میخواستم؛اگه لطف کنید بزارید ممنونتون میشم
راستی جزوه آزمایشگاه خاک شناسی و همچنین نمونه سوال آزمایشگاه رو هم میخواستم...(نمونه سوال آزمایشگاه رو خیلی نیاز دارم چون نمیدونم طرز سوال دادن آزمایشگاه چجوریه؟؟؟!!!)
ممنووون

سلام. ببخشید فقط بچه های پیام نور دنبال نمونه سوال میگردن مابقی دانشجوها از سال بالایی هاشون در مورد خود استادباید تحقیق کنید که روند کاری استاد دستتون بیاد من میتونم کتاب تست خاکشناسی عمومی بهتون معرفی کنم ولی بدرد امتحان پایان ترمتون فکر نمیکنم بخوره

Arash_3f

عضو جدید
سلام. ببخشید فقط بچه های پیام نور دنبال نمونه سوال میگردن مابقی دانشجوها از سال بالایی هاشون در مورد خود استادباید تحقیق کنید که روند کاری استاد دستتون بیاد من میتونم کتاب تست خاکشناسی عمومی بهتون معرفی کنم ولی بدرد امتحان پایان ترمتون فکر نمیکنم بخوره

دوست عزیز ممنون از راهنماییتون...
فقط اگه امکانش هست گزارش کار از آزمایشگاه خاک شناسی رو برام بزارید ممنووون میشم(یا حداقل یه سری سوال و یا نکات مفهومی از آزمایشگاه خاک شناسی)
ممنووون

khaNuMi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز ممنون از راهنماییتون...
فقط اگه امکانش هست گزارش کار از آزمایشگاه خاک شناسی رو برام بزارید ممنووون میشم(یا حداقل یه سری سوال و یا نکات مفهومی از آزمایشگاه خاک شناسی)
ممنووون

گزارشکارهای منو که خدا بیامرزه سالها پیش دستی تحویل مسول آزمایشگاه دادیم دیگه برگشتی نداشته برامون مگه اینکه روش کار بخاید که اونم فکرکنم خودتون داشته باشید. ولی در مورد نمونه سوال آزمایشگاهی اینو بهتون بگم حتما یه سوال از مثلث بافت خاک مسله نیاز کودی و افقها خواهید داشت بستگی به استاد داره مثلا بععضی از اساتید مثل استاد خود من فقط مسله میدن ولی بعضی از خود روش کار هم سوال میدن ولی شما بسته به جزوه استاد هم مسله کار کنید و هم تئوری و اگه استادتون جزوه ای هس حتما جزوه خودش رو مو به مو بخونید نرید دنبال کتاب اگه خودش از کتاب درس میده کتاب رو بخونید
من اینا یادم بود بهتون گفتم حالا شاید دوستان دیگه اطلاعات جدید و به روزی داشته باشن

Arash_3f

عضو جدید
khanumi عزیز ممنوون از راهنماییتون
ولی استاد آزمایشگاه ما 1 سوال گفت که مثلا سوالای آزمایشگاه مثل اون میاد واقعا اون سوال مفهومی و تقریبا به آزمایشهای آزمایشگاه هیچ ربطی نداشت...(یعنی کاملا از مفهوم آزمایش ها بود)
میخواستم ببینم داخل سایت گزارش کار آزمایشگاه هست یا کلا 1 چیزی که آزمایش ها رو به طور کامل توضیح داده باشه...؟؟؟؟!!!!
ممنووون

khaNuMi

عضو جدید
کاربر ممتاز
khanumi عزیز ممنوون از راهنماییتون
ولی استاد آزمایشگاه ما 1 سوال گفت که مثلا سوالای آزمایشگاه مثل اون میاد واقعا اون سوال مفهومی و تقریبا به آزمایشهای آزمایشگاه هیچ ربطی نداشت...(یعنی کاملا از مفهوم آزمایش ها بود)
میخواستم ببینم داخل سایت گزارش کار آزمایشگاه هست یا کلا 1 چیزی که آزمایش ها رو به طور کامل توضیح داده باشه...؟؟؟؟!!!!
ممنووون
تو همین تاپیک دستورالعمل کار آزمایشگاهی رو گذاشتم سرچ کنید پیدا میکنید.

Arash_3f

عضو جدید
من پیدا نکردم؛ممنوونتون میشم اگه لینک مربوط به دستورالعمل رو بزارید...
بازم ممنووون

leili.70

عضو جدید
فیزیک خاک

فیزیک خاک

سلام

یک تانسیومتر در عمق 20 سانتی متری و دیگری در عمق 120 سانتی متری خاک نصب شده اند. تانسیومتر اول عدد 0.5 بار و تانسیومتر دوم 0.4 بار را نشان می دهد. هدایت الکتریکی عصاره اشباع نمونه خاک در عمق 20 سانتی متری برابر 0.25 و در عمق 120 سانتی متری برابر 0.2 دسی زیمنتز بر متر است. پتانسیل کل آب را در این عمق حساب کرده و جهت حرکت اب را نیز مشخص کنید
لطفا جواب تشریحی بدین
مرسی

leili.70

عضو جدید
پتانسیل خاک

پتانسیل خاک

باعرض سلام

یک تانسیومتر در عمق 20 سانتی متری و دیگری در عمق 120 سانتی متری خاک نصب شده اند. تانسیومتر اول عدد 0.5 بار و تانسیومتر دوم 0.4 بار را نشان می دهد. هدایت الکتریکی عصاره اشباع نمونه خاک در عمق 20 سانتی متری برابر 0.25 و در عمق 120 سانتی متری برابر 0.2 دسی زیمنتز بر متر است. پتانسیل کل آب را در این عمق حساب کرده و جهت حرکت اب را نیز مشخص کنید
لطفا جواب تشریحی بدین با راه حل.لطفا

leili.70

عضو جدید
پتانسیل خاک. توروخدا جواب بدین

پتانسیل خاک. توروخدا جواب بدین

اگه تو خاکی هدایت الکتریکی عصاره اشباع رو بدن از چه راه حلی پتانسیل اسمزی حساب میشه

khaNuMi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه تو خاکی هدایت الکتریکی عصاره اشباع رو بدن از چه راه حلی پتانسیل اسمزی حساب میشه

p=-36 EC
P= -360 EC
P=-0.36 EC
اولی پتانسیل بر حسب کیلو پاسکال
دومی پتانسیل بر حسب سانتی متر اب
سومی بر حسب بار

leili.70

عضو جدید
پتانسیل خاک

پتانسیل خاک

p=-36 EC
P= -360 EC
P=-0.36 EC
اولی پتانسیل بر حسب کیلو پاسکال
دومی پتانسیل بر حسب سانتی متر اب
سومی بر حسب بار

باعرض سلام

leili.70

عضو جدید
پتانسیل های کل خاک

پتانسیل های کل خاک

باعرض سلام

leili.70

عضو جدید
توروخدا جواب فیزیک خاکمو بده

توروخدا جواب فیزیک خاکمو بده

باعرض سلام

amirdolu

عضو جدید
تیوباسیلوس

تیوباسیلوس

سلام . اطلاعاتی در مورد باکتری تیوباسیلوس و منابع تهیه اون میخواستم.
قبلا از راهنمایی شما سپاسگذارم

amirdolu

عضو جدید
دوباره سلام .عجب تاپیک خالی از سکنه ای! تیوباسیلوس بک میکروب اکسنده آهن و گوگرده توی خاک .اگه کسی منبع تهیه اش رو میدونه منتظرم .با سپاس

arsenal1400

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

از دوستان کسی در مورد تعیین فعالیت میکروبی از طریق آنزیم دهیدروژناز چیزی میدونه؟ من در این زمینه صفر صفرم...اگه ممکنه توضیحاتی بفرمایید که چی هست و چطوری هست؟

کلا تعیین فعالیت میکروبی نمونه های کشت شده به چه روشهایی ممکنه؟

روش تعیین دی اکسید کربن با الکترود مخصوص چجوریه؟

ممنون

کماله

عضو جدید
مسائل شیمی و حاصلخیزی

مسائل شیمی و حاصلخیزی

سلام.میشه یه راهنمایی دقیق در مورد حل مسائل شیمی و حاصلخیزی ارائه بدین؟:confused:
مثل راهنمای حل مسائل هم ارزی و مسائل پیچیده درباره اون.مسائل معادلات میچرلیخ و...:)

tondcharge

عضو جدید
سلام به یک فرمول کودی مناسب برای گیاهان آپارتمانی نیاز دارم.

با تشکر

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به یک فرمول کودی مناسب برای گیاهان آپارتمانی نیاز دارم.

با تشکر

توجه و رعایت برخی از نکات می‌توان گیاهانی را انتخاب کرد که نگهداری از آنان ساده است و تا مدتهای مدیدی می‌تواند سرسبزی و طراوت را به خانه شما به ارمغان بیاورد. این نکات عبارتند از:
  • گیاه نیاز به مراقبت کمی داشته باشد به عنوان مثال اگر گاهی آبدهی آن فراموش شود، سریعا پژمرده نشود.
  • با هوای خشک و کمبود رطوبت هوا مشکلی نداشته باشد.
  • نور کم و یا سایه را لااقل برای یک مدت به خوبی تحمل کند.
  • به هرس و سرزنی نیاز نداشته باشد.
  • به آفات و بیماری‌ها مقاوم باشد.
  • اگر گیاهی گلدار است، برای گلدهی به نگهداری خاصی نیاز نداشته باشد.
برخی از پیشنهادات برای گیاهانی که توقعات بسیار پایینی دارند و نگهداری از آنان آسان است عبارتند از :
1-فیلودندورن با برگهای قلبی شکل= پوتوس قلبی (Philodendron scandens): این نوع گیاه از هر نظر مقاومترین نوع فیلودندرون است البته برای رشد خود نیاز به تکیه گاه خزه دار دارد و یا می‌توان در سبدهای آویز از آنها نگهداری کرد که در این صورت هر 2 یا 3 سال جوانه انتهاییی را باید قطع کرد تا جوانه‌های جانبی رشد کنند. از نظر نور تقریبا در هر نقطه از خانه یا آپارتمان قابل نگهداری است و باید از نور مستقیم در امان باشد. به خشکی مقاوم است. البته در تابستان اگر هفته ای دو بار و در زمستان هر ده روز یک بار آبیاری شود بهتر رشد می‌کند. حداقل دما در زمستان 18 درجه سانتیگراد باشد. خاک گلدان را سبک انتخاب کنید و سطح خاک بستر بین هر دو ابیاری خشک شود.
2-دراسنا پرچمی (Dracaena marginata): این نوع دراسنا برگهایی باریک و کشیده دارد. این گیاه نورکافی نیاز دارد اما نه نور مستقیم خورشید را. مکانهای کم نور را هم تحمل می‌کند البته رنگ برگها کم می‌شود. خشکی و رطوبت کم هوا را نیز تحمل می‌کند . در زمستان تا 13 درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند. بستر کشت باید زهکش خوبی داشته باشد زیرا گیاه به خیس ماندن بستر کاشت حساس است. البته خشکی را نیز زیاد نمی‌پسندد بنابراین در تابستان هفته ای دو مرتبه و در زمستان هفته‌ای یک مرتبه گیاه را آبیاری کنید. برای غذا دهی می‌تواید هر دو هفته در بهار و تابستان از کودهایی با فرمول 10-10-10 استفاده کنید.
3-کراسولا(Crassula ovata): شاخه‌های این گیاه شبیه شاخه‌های درختان است که با برگهای قاشقی شکل و براق پوشیده می‌شود . گیاهان چند ساله می‌توانند گلهایی ستاره‌ای شکل و سفید رنگ نیز تولید کنند. از آنجایی که این گیاه بومی آفریقای جنوبی است محیط خشک و گرم را تحمل می‌کند. تنها لازم است گیاه را در مکانی روشن از نظر نور قرار دهید و صبر کنید تا سطح خاک خشک شود و سپس گیاه را آب بدهید. به هرس نیازی ندارد و رشدی کند و آهسته دارد و حداکثر 90 سانتیمتر ارتفاع می یابد و شاید هر 3-2 سال نیاز به تعویض گلدان داشته باشد. حداقل دما را تا 15 درجه سانتیگراد تحمل می‌کند. بهترین خاک متشکل از 2 قسمت پیت موس و یک قسمت شن یا پرلیت است. برای کوددهی نیز غلظت کودهای معمول را که برای گیاهان گلدانی استفاده می کنید را به نیمه برسانید و برای این گیاه مصرف کنید. تصویر از راست به چپ: پوتوس قلبی- دراسنا- کراسولا
4-کاکتوس (Cactaceae family): نگهداری کاکتوسها آسان است و این گیاه در شکلها و اندازه‌های گوناگون وجود دارد. این گیاهان به 3-2 ساعت نور کامل خورشید نیاز دارند. خاک نباید خیس باقی بماند و زهکش بستر باید خوب باشد. بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود. هوای خشک و دما را تا 10 درجه سانتیگراد تحمل می‌کند. برای افزایش زهکش بستر کاشت هنگام تهیه خاک برای کاشت آنان از یک قسمت پرلیت یا شن درشت به همراه یک قسمت خاک استفاده کنید. فرمول کودی مناسب برای کاکتوسها 7-7-2 است. این گیاهان به نیتروژن کمتری از سایر گیاهان برگی احتیاج دارند.
5-لیندا (Beaucarnea recurvata): ناحیه متورم موجود در قسمت پایین این گیاه آب را در خود ذخیره می‌کند بنابراین اگر شما آبیاری گیاهان را به کرات فراموش می‌کنید این گیاه انتخاب خوبی برای شما است.بستر کاشت باید از زهکش خوبی برخوردار باشد تا هیچگاه خیس باقی نماند. اگر نوک برگها قهوه‌ای شود به دلیل آبیاری فراوان یا خیس ماندن خاک است. بنابراین بهتر است در بین هر دو آبیاری سطح خاک خشک شود. کند رشد است و در حدود 20 سال طول می‌کشد تا به طول 2 متر برسد. مکانی پر نور نیاز دارد. برای کود دهی از کودهای مخصوص گیاهان اپارتمانی و گلدانی استفاده کنید اما غلظت آنرا نصف کنید.
6-سانسوریا(Sansevieria): این گیاه از مکان پرنور تا کم نور را تحمل می‌کند و آب و هوای خشک را ترجیح می‌دهد.رشد آهسته و کند دارد و بهتر است در فاصله بین دو آبیاری در حدود 2.5 سانتیمتر از سطح خاک گلدان خشک شود. آبیاری فراوان باعث پوسیدن ریشه می شود. حداکثر ارتفاع به 60 سانتیمتر می رسد و در زمستان دما را تا 16 درجه سانتیگراد تحمل می‌کند. برای کوددهی می‌توانید از کودهایی با فرمول 15-15-15 استفاده کنید.
7-پوتوس ابلق(Epipremnum aureum) : این گیاه به دلیل دارا بودن ساقه ‌هایی که حتی ممکن است تا 2.5 متر رشد کنند معروف است به همین دلیل هر چند وقت یک بار سرزنی ساقه ها لازم است تا حالت بوته‌ای گیاه حفظ شود. نور کم محیط را تحمل می‌کند اما در چنین شرایطی حالت ابلق بودن برگها نیز کاهش می‌یابد. برای دفاتر کار گیاه مناسبی است زیرا تحت شرایط نور فلئورسنت به خوبی رشد می‌کند. همچنین این گیاه به دلیل آنکه به خوبی فرمآلدئید را از محیط حذف می‌کند به عنوان یکی از گیاهان پالاینده هوا شناخته شده است. بین هر دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود. این گیاه خاک خیس و مرطوب را دوست ندارد. دمای زمستان تا 16 درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند. در فصل رشد می‌توان از نصف غلظت کودهایی که برای بقیه گیاهان آپارتمانی و گلدانی استفاده می‌شود برای این گیاه مصرف کرد. تصاویر از راست به چپ: لیندا - دراسنا- پوتوس ابلق
8-گیاه زی زی (Zamioculcas Zamiifolia): این گیاه به نور کم، آبیاری کم و کوددهی کم مقاوم است. این گیاه ریزوم (ساقه ‌های زیرزمینی) ، ساقه‌هی ایستاده و برگهایی باریک به رنگ سبز تیره دارد. از محصولاتی که موجب براق کردن برگهای گیاهان میشود برای این گیاه استفاده نکنید زیرا به برگها آسیب وارد می آورد. خیس ماندن خاک موجب پوسیدگی ریشه می شود بنابراین خاک باید از زهکش خوبی برخوردار باشد. اگرچه کم آبی را تحمل می‌کند اما آبیاری منظم به رشد بهتر آن کمک می کند. بین هر دو آبیاری صبر کنید تا در حدود 5 سانتیمتر از سطح رویین خاک خشک شود سپس گیاه را آب دهید. از نور کم تا نور زیاد را می پسندد. بهترین رشد را در 26-18 درجه سانتیگراد دارد و در زمستان دما را تا 16 درجه سانتیگراد تحمل می‌کند. غلظت کودهای معمول را که برای گیاهان گلدانی و آپارتمانی استفاده می‌شود برای این گیاه به نصف کاهش دهید.
9-گندمی (Chlorophytum comosum): ارتفاع این گیاه بین 30 الی 90 سانتیمتر است و این گیاه از نظر احتیاجات نوری کم توقع است اما نزدیک پنجره بدون نور مستقیم آفتاب بهترین مکان است. به دمای کم بی نهایت مقاوم است و حتی تا نزدیک صفر درجه را تحمل می‌کند اما اگر هوا بسیار گرم است غبارپاشی این گیاه آن را خوشحال می‌کند. خاک سنگین را تحمل میکند بنابراین مخلوطی از خاک باغچه و ماسه و کمپوست برای آن مناسب است. در تابستان دو الی سه مرتبه و در زمستان یک بار در هفته این گیاه را آب بدهید از مواد براق کننده برگ گیاهان برای این گیاه استفاده نکنید زیرا به برگها آسیب می‌زند.
10-برگ بیدی (Zebrina pendula): در سبدهای آویخته بهترین منظره را ایجاد می‌کند. شاخسار متراکم آن از برگهایی پوشیده می‌شود که 5 سانتیمتر طول دارند. سرزنی ساقه‌ها موجب رشد جوانه‌های جانبی و انبوه شدن گیاه می شود. البته این گیاه محیط پرنور را می‌پسندد و در غیر اینصورت فاصله بین برگها بر روی ساقه ها زیاد می‌شود . همچنی در فصل رشد بهتر است خاک مرطوب نگهداشته شود. سوختن و قهوه‌ای شدن نوک برگها نیز از خشکی هوا است. در زمستان دما را تا 16 تحمل می‌کند. برای کوددهی نیز می‌توان در فصل رشد هر دو هفته یک بار از کود با فرمول 10-10-10 استفاده کرد. تصاویر از راست به چپ: زی زی- گندمی- برگ بیدی
11-آکلونما (Aglaonema commutatum):این گیاه به مکانهای کم نور و پایین بودن رطوبت هوا مقاوم است. نور فراوان محیط موجب کم رنگ شدن برگهای آن می‌شود. البته هوای سرد را دوست ندارد و وقتی دما به زیر 13 درجه سانتیگراد بیاید مشکلاتی همانند لکه‌های زرد خاکستری بر روی برگها ظهور می‌کند. همچنین آبیاری منظم گیاه را سرحال نگه می‌دارد. حتی می توان ساقه های آن را مدتی در آب نگه داشت. برای کوددهی غلظت کودهای معمول را که برای گیاهان گلدانی و آپارتمانی استفاده می‌شود برای این گیاه به نصف کاهش دهید.
12-مارچوبهasparagus plumosus )دو نوع از این گیاه با نام مارچوبه زبره و مارچوبه نرمه وجود دارد که در واقع نوعی سرخس هستند. به دلیل ساقه‌های بلند و آویزان بسیار مناسب کاشت در سبدهای آویخته می‌باشنند. محیط با نور کم تا متوسط را می‌پسندند و خاک را بهتر است مرطوب و نه البته خیس نگهداشت. گاهی میوه‌های قرمز رنگی بوجود می‌آید که بهتر است این میوه ها از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور بماند.
13-سرخس بوستون(Nephrolepis exaltata ): گیاه بسیار زیبایی که شرایط نور کم را تحمل می‌کند و خاک مرطوب و نه خیس را که از نظر مواد غذایی غنی است دوست دارد. همچنین انجام روزانه غبارپاشی به ظاهر باطراوت این گیاه بسیار کمک می‌کند.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

گیلان(فومن)

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان.میشه لطفا اگه مطلبی راجب به اندازه گیری توزیع منافذ خاک دارید در اختیارم قرار بدید تو کتاب فیزیک خاک دکتر علیزاده روش وارد کردن فشار برای خاکهای درشت بافت گفته شده اما دو خط بیشتر توضیح داده نشده اگه مطلبی راجب به همین روش دارید میشه لطف کنید کمک بفرمایید.هرچقدر سرچ هم کردم به نتیجه ای نرسیدم:(

Максим

عضو جدید
سلام. از دوستان خاک شناس کسی در مورد خاک های جنگلی اطلاعاتی داره؟ می خوام بدونم ارزش غذایی موجود در خاک های جنگلی به همون اندازه خاک های ورمی کمپوست هست یا نه؟ از نظر رنگ که فرقی نمی کنند

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام. از دوستان خاک شناس کسی در مورد خاک های جنگلی اطلاعاتی داره؟ می خوام بدونم ارزش غذایی موجود در خاک های جنگلی به همون اندازه خاک های ورمی کمپوست هست یا نه؟ از نظر رنگ که فرقی نمی کنند
سلام
خاکهای جنگلی اسیدی تر هستن و مواد آلی بالاتری دارن که غالبا هم چون سرعت ورود مواد آلی برای تجزیه به خاک بیشتر از سرعت تجزیه است بنابراین مواد بین تجزیه ای و بعضا خام الی بیشتری دارن. ضمنا از نظر قارچها هم تراکم جمعیتی بالاتری دارن.
البته و صد البته ورمی کمپوست برای ادافولوژی مناسب تره.

zxdfrt

عضو جدید
کسی میدونه چه طورمیشه منحنی مشخصه رطوبتی خاک رورسم کرد؟ مکش 1و3و5و15وبار روهم دارم لطفاکمکم کنید

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
کسی میدونه چه طورمیشه منحنی مشخصه رطوبتی خاک رورسم کرد؟ مکش 1و3و5و15وبار روهم دارم لطفاکمکم کنید
نمیدونم چقد از این منحنی اطلاعات دارید اما این مکش ها رو معمولا بر اساس مگا پاسکال روی yو درصد وزنی رطوبت هر مکش رو روی خطx مینویسن و بهم وصل میکنن

ar1100

عضو جدید
با سلام آیا مطلبی در خصوص آلودگی های خاک توسط مواد رادیواکتیو و یا پسماندهای شیمیایی و دیگر در مورد ریزگردها دارید؟ ممنون میشم کمکم کنید :eek:

alestromeria

عضو جدید
دوستان سلام
میخواستم بهم کتاب حاصلخیزی خاک و روابط آب و خاک، که کاربردی باشن معرفی کنین، برای تدریس میخوام

mohjab

عضو جدید
درخواست

درخواست

سلام به همه دوستان خوبم
به مقاله یا تحقیق یا پروژه ای با موضوع «اثرات شوری بر خصوصیات خاک» نیاز دارم
از دوستان و اساتید محترم خواهش میکنم که به من کمک کنند .
لطفا زودتر
باتشکر

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان خوبم
به مقاله یا تحقیق یا پروژه ای با موضوع «اثرات شوری بر خصوصیات خاک» نیاز دارم
از دوستان و اساتید محترم خواهش میکنم که به من کمک کنند .
لطفا زودتر
باتشکر
سلام
دوست عزیز اگه یه سر به مطالب خاکشناسی تالار کشاورزی همین سایت بزنین مطالب خوبی در این خصوص وجود داره که میتونه شما رو کمک کنه