سوال در مورد پایپینگ؟

mirhamida

عضو جدید
سلام من یه سیستم پایپینگ کوچیک دارم که میخوام اندازه قطر لوله اصلیش رو به دست بیارم! از انواع افتها صرفنظر میشه، و فشار کاری حدود 1.4 بار هستش، و پمپ موجود در شبکه 3 کیلو وات قدرت داره!از چه فرمولی باید استفاده کنم؟

pimi

عضو جدید
دوست عزیز بهترین روش برای انتخاب سایز سیستمهای کوچک استفاده از سرعت متوسط می باشد. یعنی شما می بایست براساس دبی مورد نیاز سطح مقطع مناسب جهت عبور جریان را انتخاب نمائید. بعنوان مثال اگر سیال شما آب باشد سرعت بهینه در منابع معتبر حدود 2 متر بر ثانیه می باشد.
شما می توانید اطلاعات کاملی را در Handbook های مختلف مکانیک و یا استانداردهائی مثل ASHRAE پیدا کنید.

eshghman

عضو جدید
سلام من یه سیستم پایپینگ کوچیک دارم که میخوام اندازه قطر لوله اصلیش رو به دست بیارم! از انواع افتها صرفنظر میشه، و فشار کاری حدود 1.4 بار هستش، و پمپ موجود در شبکه 3 کیلو وات قدرت داره!از چه فرمولی باید استفاده کنم؟
لطفا جواب سوال مرا بدهید

miladiii

عضو جدید
SIZING

SIZING

با سلام،
براي تعيين قطر اول بايد محدوديت سرعت روتعيين كنيد. محدوديت سرعت به فاكتورهايي مثل صدا ( محيط نصب) بستگي داره. كاربرد صنعتي و خونگي هم با هم معمولاً فرق داره. اين كاو كه كردي بايد ازيه جدول سايز رو انتخاب كني كه يه افت فشار مناسب داشته باشي. مقدار همه اين فاكتور ها و اون جدول رو مي توني تو كتاب طباطبائي، كاشاني يا مقررات ملي پيدا كني.
الان اين عددا خيلي دقيق تو ذهنم نيست كه بگم.
;)

NIKOO5140

عضو جدید
لطفا جواب سوال مرا بدهید

سلام
بطور کلی از رابطه Q=VA باید استفاده کرد
سرعت را معمولا بین یک تا دو متر در نظر میگیرند.
با توجه به دبی مورد نیاز مصرفی پمپ را میتوان انتخاب نمود و از رابطه بالا ، A بدست می آید

mehdibande

عضو جدید
دوست من اگه بخوای از طریق سرعت قطر لوله را بدست بیاری سرعت رو در لوله های اصلی 2.4 متر برثانیه و در لوله های فرعی 1.2 متر بر ثانیه در نظر بگیری و با استفاده از دبی های مورد نظر از طریق جدول قطر را بدست بیاوری

majid5442

عضو جدید
سلام:از این فورمول می تونی استفاده کنی(فشار) P=Q*P(توان) واز Q=A*Vقطر لوله بدست میاد اگه افت هم داشتی از فورمول Hl=(p2-p1)/a=f*d/l*v2/2میتونی استفاده کنی.