سوالی در مورد اجرای گرمایش از کف

mersad20

کاربر فعال
در ÷با سلام
زمانی که به طور هم زمان مجبوریم از فن کویل و گرمایش از کف استفاده کنیم چه راه حلی برای وجود دماهای مختلف دارید؟ یعنی دمای فن کویل باید حدود 80 باشه اما دمای گرمایش از کف حدود 45 اگر این دو تا سیستم همزمان استفاده بشه چطوری میشه دما ها را یکسان کرد ایا راهی وجود دارد؟در پروژه ای تمام اتاق ها فن کویل هستند تنها یکی از اتاق ها به خاطر شرایط خاصش باید گرمایش از کف باشه کسی میتونه کمک کنه ؟

sremadi

عضو جدید
در ÷با سلام
زمانی که به طور هم زمان مجبوریم از فن کویل و گرمایش از کف استفاده کنیم چه راه حلی برای وجود دماهای مختلف دارید؟ یعنی دمای فن کویل باید حدود 80 باشه اما دمای گرمایش از کف حدود 45 اگر این دو تا سیستم همزمان استفاده بشه چطوری میشه دما ها را یکسان کرد ایا راهی وجود دارد؟در پروژه ای تمام اتاق ها فن کویل هستند تنها یکی از اتاق ها به خاطر شرایط خاصش باید گرمایش از کف باشه کسی میتونه کمک کنه ؟

مشا میتونید از یک مبدل ثانویه که قیمت زیادی هم نداره استفاده کنید.
مبدلهای صفحه ای هم با اندازه بسیار کوچکشون میتوانند به شما کمک کنند.

mr.rahjou

کاربر فعال
معمولا گرمایش از کف و فنکویل در کنار یکدیگر استفاده نمیشوند.

mersad20

کاربر فعال
عرض کردم شرایط خاص هست و باید این کار صورت بگیره ایا راهی در نظر دارید من خودم دو راه در نظر دارم نظر شما چیه

mr.rahjou

کاربر فعال
میشه شرایط خاص رو تشریح بفرمایید.
چطور نمیشه با یکی از این سیستم ها کار کرد؟
از اونجایی که بیشتر انتقال حرارت سیستم گرمایش از کف از طریق تابش میباشد وقتی از سیستم فنکویل در کنارش استفاده شود(که در اصول مهندسی نباید چنین کاری کرد) یعنی هزینه اضافی، زیرا ما جریان اجباری در محیط ایجاد کرده ایم.

mersad20

کاربر فعال
منظور من این نیست . در این پروژه تمام زون ها فن کویل می باشد به جز یک اتاق که به خاطر شراطیش باید گرمایش از کف باشه . عرض شد خودم دو راه بلدم میخوام اگر کسی از دوستان بلده روش اجراش را تشریح کنه اگر کسی عملا کار کرده چه بهتر. راه اول استفاده ازمبدل هست و راه دوم استفاده از میکیسنگ والو

anishtain4

عضو جدید
میشه شرایط خاص رو تشریح بفرمایید.
چطور نمیشه با یکی از این سیستم ها کار کرد؟
از اونجایی که بیشتر انتقال حرارت سیستم گرمایش از کف از طریق تابش میباشد وقتی از سیستم فنکویل در کنارش استفاده شود(که در اصول مهندسی نباید چنین کاری کرد) یعنی هزینه اضافی، زیرا ما جریان اجباری در محیط ایجاد کرده ایم.

من این مطلب غیر علمی رو متاسفانه خیلی جاها میشونم که گرمایش از کف به صورت تابشی گرم می کنه، شده مثل اون فندکای کویلی که تازه اومده بود به مردم عوام میگفتن اتمیه!!!! تابش حتی یک درصد از گرمایش کفی رو هم نداره، کافیه برای هر اندازه ی دلخواه که می خواین رابطه استفان بولتزمن رو بنویسید و زمین رو جسم سیاد در نظر بگیرید. دمای کف حداکثر می تونه 29 درجه باشه و شما فرض کن اصلا روش بازه دمای محیط رو بگیر 10 درجه، حساب کن ببین چند درصد گرمایش از کف انرژی میده؟

mr.rahjou

کاربر فعال
دوست عزیز با توجه به کتاب انتقال حرارت 1 که حتما در دانشگاه پاس کرده اید و توضیحات ASHRAE در مورد Floor Heating قسمت اعظم انتقال حرارت سیستم گرمایش از کف(و هر جنراتور گرمایشی) در شرایط مطلوب از نظر سرعت باد، از طریق رادیانت میباشد و این یک موضوع اثبات شده است و نیازی به بحث پیرامون آن وجود ندارد(میتوانید از کتاب اینکروپرا به عنوان مرجع استفاده کنید)، ضمن اینکه مقایسه آن با یک فندک کم لطفیه........

گریزی به مرجع برگرفته از ویکیپدیا:

Underfloor heating and cooling is a form of central heating and cooling which achieves indoor climate control for thermal comfort using conduction, radiation and convection. The terms radiant heating and radiant cooling are commonly used to describe this approach because radiation is responsible for a significant portion of the resulting thermal comfort but this usage is technically correct only when radiation composes more than 50% of the heat exchanged between the floor and the rest of the space.

mersad20

کاربر فعال
اتفاقا اگر از طریق همون رابطه بولتزمن هم بررسی کنیم چون دما با توان چهار داریم حتی وجود 5 درجه اختلاف دما انتقال حرارت تشعشعی را 625 برابر میکنه یعنی 5 به توان چهار از طرفی چون نیاز نیست کل محیط گرم بشه تا فرد احساس ارامش کنه اثر مطلوب تری بر افراد داره البته سهم همرفتی در این گرمایش تنها 30 درصد می باشد ایندر حالیه که در سیستم بخاری های قدیمی بیشترین سهم را همرفتی داشته

hojat mohammadza

عضو جدید
باسلام
جواب شما دوست عزیز اینه که بایستی در مسیر گرمایش از کف از شیر موتوری ابه همراه شیر ترموستاتی استفاده کنی

anishtain4

عضو جدید
اتفاقا اگر از طریق همون رابطه بولتزمن هم بررسی کنیم چون دما با توان چهار داریم حتی وجود 5 درجه اختلاف دما انتقال حرارت تشعشعی را 625 برابر میکنه یعنی 5 به توان چهار از طرفی چون نیاز نیست کل محیط گرم بشه تا فرد احساس ارامش کنه اثر مطلوب تری بر افراد داره البته سهم همرفتی در این گرمایش تنها 30 درصد می باشد ایندر حالیه که در سیستم بخاری های قدیمی بیشترین سهم را همرفتی داشته

جواب سوالم رو پیدا کردم، ولی دلیل شما کاملا اشتباه هست! تو رابطه اختلاف توان چهارم دماها هست نه توان چهار اختلاف ها. در واقع شما نوشتین 4^(24-29) در صورتی که درستش اینه 4^25-4^29
اما دلیل اینکه می گفتم اینطوری نیست اینه که همه جا موقع تبلیغ گرمایش از کف یه چارت معروف گرادیان دما رو نشون میدن که این گرادیان دما برای کانوکشن هست نه رادیات

hoseynmmm

عضو جدید
سلام
شاید بشه از یک شیر برقی که از ترموستات اتاقی فرمان می گیره استفاده کرد....
ترموستات با توجه به دمای اتاق مسیر شیر برقی را به طور تدریجی باز و بسته میکنه...
البته باید بیشتر بررسی بشه..............

mehrdad123

عضو جدید
برای استفاده همزمان گرمایش از کف به همراه سیستم دیگر دما بالا میتوان از شیر سه راهی برقی و یا مبدل استفاده کرد میتوانید برای این مسئله به محصولات شرکت دانفوس مراجعه کنید.
در مورد مبحث بعدی گرمایش از کف اصولا نمیتونه به بدن انسان تابش داشته باشه چون دمای سطح بدن حدود ۳۰ درجه هست و دمای پانل کف هم ۳۰ درجه میباشد ولی نکته مهم این است که بدن حدود ۵۰ درصد حرارت خود را به وسیله تابش از دست میدهد و هنگامی که دمای سطح بدن و کف حدودا یکی باشد از این انتقال حرارت جلوگیری میشود . البته این نظر منه خوشحال میشن دوستان نظر بدن

anishtain4

عضو جدید
برای استفاده همزمان گرمایش از کف به همراه سیستم دیگر دما بالا میتوان از شیر سه راهی برقی و یا مبدل استفاده کرد میتوانید برای این مسئله به محصولات شرکت دانفوس مراجعه کنید.
در مورد مبحث بعدی گرمایش از کف اصولا نمیتونه به بدن انسان تابش داشته باشه چون دمای سطح بدن حدود ۳۰ درجه هست و دمای پانل کف هم ۳۰ درجه میباشد ولی نکته مهم این است که بدن حدود ۵۰ درصد حرارت خود را به وسیله تابش از دست میدهد و هنگامی که دمای سطح بدن و کف حدودا یکی باشد از این انتقال حرارت جلوگیری میشود . البته این نظر منه خوشحال میشن دوستان نظر بدن

مهرداد جان دمای بدن 37 درجه هست ن 30 درجه، برای گرمایش از کف که سطح زیادی داره این اختلاف به اندازه کافی زیاد هست. البته برای محاسبه دقیق حرارت دفع شده از بدن به کف باید ضریب سطح رو هم در نظر بگیری. ولی کلیتش اینه که بدن تو یه محیط با دمای بالاتر حرارت کمتری از دست میده تا محیط با دمای پایین. یه جا خوندم شرایط مناسب محیط برای بدن 23 درجه دمای هوا و 26 درجه تابشی هست. البته از AHSRAE نبود.

mahnik7

عضو جدید
با سلام به همه اساتید
اگر برگشت یکی از فن کویلها رو که تقریبا مطمئنیم همیشه با اون اتاق روشنه به گرمایش کفیش متصل کنیم شاید بد نباشه! اما قابل کنترل نیست! حالا به فرض اگه با یه شیر هم کنترلش کنیم خیلی کاره جالبی به نظر نمیاد
حالا درسته که ایده خیلی خوبی نیست. اما بالاخره یه نظره دیگه!

amir0hg

عضو جدید
منظور من این نیست . در این پروژه تمام زون ها فن کویل می باشد به جز یک اتاق که به خاطر شراطیش باید گرمایش از کف باشه . عرض شد خودم دو راه بلدم میخوام اگر کسی از دوستان بلده روش اجراش را تشریح کنه اگر کسی عملا کار کرده چه بهتر. راه اول استفاده ازمبدل هست و راه دوم استفاده از میکیسنگ والو
باسلام
پیشنهاد میکنم با پشتیبانی فنی شرکت سوپرپایپ (مهندس اسلامی ویا دیگر همکاران ایشان ) تماس بگیرید حتما کمکتان میکنند . اگر تماس گرفتید و نتیجه گرفتید همینجا مطرح کنید ما هم یاد بگیریم .

anishtain4

عضو جدید
در ÷با سلام

البته خیلی با تاخیر دارم جواب میدم، ولی فکر کنم یکی از راه هاش این باشه که تو کل مسیر از لوله خرطومی رو لوله استفاده کنی. دم کالکتور که تجمع لوله بالاست لوله خرطومی می کشن که مهار کنه دما رو. اینجا هم چون دمای ورودی بیشتر از حد مورد نیاز هست می تونی از خرطومی استفاده کنی که گرادیان دمایی رو زیاد کنید و دمای کف به حد مطلوب نزدیک بشه. البته این سیستم هم قابل کنترل نیست

r.alimi

عضو جدید
با سلام به همه عزیزان
چون دیدم مثل اینکه این بحث فعلا ادامه داره خواستم نظری داده باشم .
اول می خواستم بدانم که ایا این پروژه اجرا شده یا در حال اجرا می باشد . چون اگر شما در حال استفاده از ساختمان با این مشکل روبرو هستید یکم دست شما بسته است و نمیتوانید زیاد روی کارهای اساسی مانور بدهید ولی اگر در حال اجرا است و می خواهید پیشگیری کنید از این اشتباه می توان با کم کردن متراژ و سایز و مصالح پوششی روی لوله ها انتقال حرارت رو کاهش داد و استفاده از شیرهای ترموستاتی و ترموستاتی در گرمایش کف عملا قابل کنترل نیست چون بنده ازمایش کرده ام چون باید هوای اتاق گرم بشود و به دمای مورد نظر برسد تا ترموستات مسیر اب را قطع کند ولی تا اون موقع مشکل حرارت بالای کف وجود دارد
باز در خدمت هستم.

khadamategharb

عضو جدید
با سلام

با سلام

الان كه خوابم مياد ولي جوابتون رو بعد ميگم

amir0hg

عضو جدید
در ÷با سلام
سلام
محدودیت اب 55درجه جهت گرمایش کفی در مورد منازل مسکونی میباشد و در صورتیکه اتاق مورد تظر شما در یک مجتمع غیر مسکونی میباشد بطوریکه الزاما کسی برروی کف مستقیما تماس نداشته باشد مشکلی در مورد استفاده از اب با درجه بالاتر نیست کنترل درجه خرارت اتاق نیز با ترموستات اتاقی مخصوص گرمایش کقی و شیر برقی های تدریجی مخصوص گرمایش کقی عملی میشود.والبته اگر دمای اب خیلی در این مورد خاص شما مسئله مهمی است بااستفاده از مبدل و یا شیر سه راهه و یا...میتوان درجه حرارت کف را نیز کنترل نمود

saeed_1353

عضو جدید
اطلاعات در خصوص سیستم گرمایش از کف

اطلاعات در خصوص سیستم گرمایش از کف

در ÷با سلام

سلام دوست عزیز
با توجه به اینکه عمده زونها توسط فن کویل گرم میشوند و فقط یک اطاق از گرمایش از کف استفاده مینماید راه حلهای بسیار محدودی داری.
همچنین باید به خاطر داشته باشی که با توجه به اثر تخریبی دما بالا بر کف در گرمایش از کف به این دلیل ونیز عدم سوزندگی کف پا میبایستی از دمای پایین در حد 45 درجه استفاده کرد. حال با توجه به کزینه های زیر راه حلهای مربوطه را سبک سنگین کن ویکی از انها را استفاده کن:
1:چنانچه نزدیک به موتورخانه هستی از یک مبدل حرارتی صفحه ای و یک پمپ سیرکولاتور برای تولید اب گرم دما پایین استفاده کن.کنترل دما توسط یک ترموستات جداری روی خط برگشت پمپ و استارت استوپ پمپ میباشد.
2:چنانچه مشکل سری کردن با برگشت یک ویا چند فن کویل را نداری از خط برگشت یک فن کویل که دارای دمای پایین تری است یک انشعاب جزیی بگیر وبه گرمایش از کف بدهید توصیه میکنم که کل جریان برگشتی را استفاده نکنی چون در ان صورت نمیتوانی کنترلی روی دمای فن کویل ویا سری ان گرمایش از کف داشته باشی.کنترل از طریق شیر ترموستاتیک
3:البته این راه حل خیلی توصیه نمیشود ولی اگر در دسترس داری بد نیست. استفاده از خط و پمپ برگشت اب گرم مصرفی و اضافه تر دیدن بار حرارتی اتاق مربوطه در سطح کویل منبع اب گرم مصرفی
4-استفاده از یک شیر ترموستاتیک و یا شیر سه راهی جهت اخذ دبی برای گرمایش از کف (اگر مشکل سوزندگی کف ندارید میتوان به طور مستقیم از این روش استفاده کرد)

بنده جهت توضیحات بیشتر از طریق مدیر سایت در دسترس شما خواهم بود

anishtain4

عضو جدید
سلام
محدودیت اب 55درجه جهت گرمایش کفی در مورد منازل مسکونی میباشد و در صورتیکه اتاق مورد تظر شما در یک مجتمع غیر مسکونی میباشد بطوریکه الزاما کسی برروی کف مستقیما تماس نداشته باشد مشکلی در مورد استفاده از اب با درجه بالاتر نیست کنترل درجه خرارت اتاق نیز با ترموستات اتاقی مخصوص گرمایش کقی و شیر برقی های تدریجی مخصوص گرمایش کقی عملی میشود.والبته اگر دمای اب خیلی در این مورد خاص شما مسئله مهمی است بااستفاده از مبدل و یا شیر سه راهه و یا...میتوان درجه حرارت کف را نیز کنترل نمود

محدودیت دمای کف فقط به خاطر راه رفتن روی اون نیست، اگه از حدی زیادتر بشه به کف سازی آسیب میزنه و یا باعث ترکیدن کفپوش به خصوص سنگ میشه

anishtain4

عضو جدید
سلام دوست عزیز
با توجه به اینکه عمده زونها توسط فن کویل گرم میشوند و فقط یک اطاق از گرمایش از کف استفاده مینماید راه حلهای بسیار محدودی داری.
همچنین باید به خاطر داشته باشی که با توجه به اثر تخریبی دما بالا بر کف در گرمایش از کف به این دلیل ونیز عدم سوزندگی کف پا میبایستی از دمای پایین در حد 45 درجه استفاده کرد. حال با توجه به کزینه های زیر راه حلهای مربوطه را سبک سنگین کن ویکی از انها را استفاده کن:
1:چنانچه نزدیک به موتورخانه هستی از یک مبدل حرارتی صفحه ای و یک پمپ سیرکولاتور برای تولید اب گرم دما پایین استفاده کن.کنترل دما توسط یک ترموستات جداری روی خط برگشت پمپ و استارت استوپ پمپ میباشد.
2:چنانچه مشکل سری کردن با برگشت یک ویا چند فن کویل را نداری از خط برگشت یک فن کویل که دارای دمای پایین تری است یک انشعاب جزیی بگیر وبه گرمایش از کف بدهید توصیه میکنم که کل جریان برگشتی را استفاده نکنی چون در ان صورت نمیتوانی کنترلی روی دمای فن کویل ویا سری ان گرمایش از کف داشته باشی.کنترل از طریق شیر ترموستاتیک
3:البته این راه حل خیلی توصیه نمیشود ولی اگر در دسترس داری بد نیست. استفاده از خط و پمپ برگشت اب گرم مصرفی و اضافه تر دیدن بار حرارتی اتاق مربوطه در سطح کویل منبع اب گرم مصرفی
4-استفاده از یک شیر ترموستاتیک و یا شیر سه راهی جهت اخذ دبی برای گرمایش از کف (اگر مشکل سوزندگی کف ندارید میتوان به طور مستقیم از این روش استفاده کرد)

بنده جهت توضیحات بیشتر از طریق مدیر سایت در دسترس شما خواهم بود

1. برای مبدل صفحه ای از ترموستات جداری نباید استفاده کرد، باید از فلوسوییچ استفاده کرد.
2و3. افت دما در فن کویل 35 درجه نیست که از برگشت یک فن کویل استفاده بشه! همینطور برگشت آب گرم، آب گرم باید در شیر 60 درجه باشه

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
درود
یه سئوال
درسته که استفاده از سیستم گرمایش از کف ممنوع شده؟

arminrambod

عضو جدید
سیستم اگر گرمایش کف باشه دیگه نیازی به فن کویل نیست. اگر هم برای تابستان استفاده می شه که گرمایش کفی خاموش خواهد بود

arminrambod

عضو جدید
سلام
دمای زیا د به خاطر سوختن پا نیست فقط بلکه بتن کف خواهد ترکید به خاطر انبساط زیاد

arminrambod

عضو جدید
باسلام
پیشنهاد میکنم با پشتیبانی فنی شرکت سوپرپایپ (مهندس اسلامی ویا دیگر همکاران ایشان ) تماس بگیرید حتما کمکتان میکنند . اگر تماس گرفتید و نتیجه گرفتید همینجا مطرح کنید ما هم یاد بگیریم .
من از همکاران مهندس ایلامیه در شرکت سوپرپایپ هستم

amir0hg

عضو جدید
محدودیت دمای کف فقط به خاطر راه رفتن روی اون نیست، اگه از حدی زیادتر بشه به کف سازی آسیب میزنه و یا باعث ترکیدن کفپوش به خصوص سنگ میشه
حق با شماست ولی اگر در هنگام اجرا نکاتی مثل درز انبساط مناسب اجرا شود کفسازی هم اسیبی نخواهد دید

بالا