سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار هایسیس - HYSYS

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
1287986292_37 (1).jpg

با سلام خدمت دوستان و مهندسین شیمی

لطفا سوالات و مشکلات خود در شبیه سازی با نرم افزار هایسیس را تنها در این تاپیک مطرح فرمایید.

آخرین ویرایش:

gharachorloo

عضو جدید
سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار هایسیس - HYSYS

سلام بر دوستان
یه سوال تو HYSYS داشتم.موقع رسم نمودار تو قسمت Databook چطوری میشه تغییرات چندین منحنی که در یک پارامتر با هم فرق دارند رو در یک نمودار نشون داد.
مثلا تغییرات دمای خروجی از یک شیر فشارشکن بر حسب دما در آنتالپی های مختلف

تاپیک های مرتبط:
تاپیک: آموزش نصب هایسیس 2006.5-2006 بر روی ویندوز 7

آخرین ویرایش توسط مدیر:
اگه میشه درست تایپش کنید ببینم چی نوشته شده !

واسه رسم نمودار باید اول متغیر مستقل و وابسته رو مشخص کنی .
یه دونه متغیر مستقل( محور افقی) و بقیه وابسته ( محور عمودی ) اینجوری میشه رسم کرد

Reza.R

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
محمد اميدوار عزیز لطف کنید و در ابتدا یه توضیحی درباره ی Spreadsheet ها تو هایسیس و همچنین یه توضیح دیگه

در مورد نحوه فرستادن فایل هایسیس به اسپن و همچنین اسپن ایکاروس ارائه کنید .

در ضمن ارتباط Ansys رو با مهندسی شیمی هم توضیح بدبد .

ممنون:smile:

saeed_6600

عضو جدید
برج پر شده

برج پر شده

من در طراحي برج پر شده يه كتاب يا يه pdf مي خواستم و يا اگه خود شما مطلبي داريد لازم دارم
برج پر شده پيشرفته و پركن هاي مخصوص ...
خواهشا اگه داريد در همين جا بزاريد ممنون ميشم
:heart:

سلام
3تا سوال پرسيدي-6 ساعت زمان جهت پاسخ نياز هستش-
سوال اوالت:وقتي در حاله بهينه سازي هستي به كمك sp sheet جريانهاي مختلفي رو فراخوني ميكني و ميتوني فرمولهاي بهينه سازي رو بهش بدي
ضمنآ سوالاتون كلي هستش
بقيه سوالاتو در يه وقت ديگه ميدم

nasserghp

عضو جدید
سلام
درباره شبیه سازی خطوط انتقال گاز مرا راهنمایی کنید. (جزوه و نرم افزار)
ممنونم. :)

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
بهترین کتاب برای استفاده بهترازhysysچیه؟
خواهش میکنم راهنمایی کنید.:que:
من شروع hysys ام با این بود ، خیلی راضی بودم ازش :

hormozdi

عضو جدید
كسي در مورد نرم افزار hysys refinery اطلاعاتي داره؟؟؟؟

همچین چیزی وجود خارجی ندارد. شاید زمانی قرار بوده که وجود داشته باشد ولی احتمالا بعد از ادغام با Aspen از فکرش بیرون آمده اند. اصولا با عظمت بسته Aspen فکر نکنم نیازی به این تکه اضافی باشد.

mohammad_che_eng

عضو جدید
همچین چیزی وجود خارجی ندارد. شاید زمانی قرار بوده که وجود داشته باشد ولی احتمالا بعد از ادغام با Aspen از فکرش بیرون آمده اند. اصولا با عظمت بسته Aspen فکر نکنم نیازی به این تکه اضافی باشد.

اگه بگم كه من اين نرم افزارو دارم چي؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شما تا حالا دقت كردين كه واحدهايي مثله كت كراكر در محيط hysys وجود نداره؟؟؟؟

mohammad_che_eng

عضو جدید
از اونجتیی که این تاپیک مربوط به آموزش hysys هست صلاح دیدیم که این مطالب رو همینجا بذارم...

معادلات حالت(EOS)

معادله peng robinson یا pr:این معادله حالت در بسیاری از از استفاده های عملی در طیف گسترده ای از دما و فشار در سیستم های یک..دو..و سه فازی قابل استفاده است و برای سیستم های petro chemical gas-oil پیشنهاد می شود.

معادله kabadi danner: این معادله حالت در سیستم های تعادلی آب-هیذرو کربن استفاده می شود در غلظت های کم کاربرد دارد و محاسبات تعادل سه فازی مایع-مایع-بخار را بهبود می بخشد.

معادله lee-kesler plocker: این معادله حالت برای ترکیبات غیر قطبی کاربرد دارد.

معادله PRSV:این معادله حالت تغییر یافته معادله pr است و برای سیستم های کمی غیر ایده ال کاربرد دارد.

معادله SRK:این معادله حالت در طیف دما و فشار کمی کاربرد دارد و برای سیستم های غیر ایده ال کاربرد نداشته و نتایج مشابه معادله pr دارد.

mohammad_che_eng

عضو جدید
معادله sour PR:ای معادله حالت آمیخته ای از معادله حالت PR و مدل اسیدی wilson API-sour است و کاربرد آن در سیستم های آبی-اسیدی است و برای گازهای ترش شامل H2S خوب جواب می دهد.

معادله sour SRK: مشابع معادله sour PR با رنج عملیاتی محدودتر.

معادله Zudkevitch joffee:این معادله حالت برای سیستم های تعادلی بخار-مایع هیدروکربن ها و هیدروژن مناسب است.این معادله اصلاح شده معادله ردلیش-کوانگ می باشد.

mohammad_che_eng

عضو جدید
مدل های اکتیویته:

مدل chein null: این مدل این اجازه را به شما می دهد که برای هر جفت از ترکیبات از بهترین مدل اکتیئیته استفاده کنید.

مدل extended NRTL: این مدل برای مخلوطی از ترکیبات با اختلاف نقطه جوش بالا و مواردی که نیاز به حل هم زمان معادلات VLE ,LLE است کاربرد فراوان دارد و تئوری مکانیک آماری را برای ساختارهای مایع ارائه می دهد.

مدل general NRTL:کاربرد آن مانند مدل extended NRTL است و به شما امکان انتخاب ساختار معادله A ,T را نیز می دهد.

مدل margules:مدل کاملا تجربی است و برای تخمین سریع خواص کاربرد دارد و جواب های آن را می توان به عنوان حدس اولیه استفاده کرد و در درون یابی ها نیز کاربرد دارد.

مدل NRTL: این مدل قادر به بیان رفتار فازی VLE,LLE,VLLE است.

mohammad_che_eng

عضو جدید
مدل UnzQUAC: این مدل با استفاده از روش محاسبات پیچیده آماری کاربردی مشابه معادله NRTL دارد و بیشتر برای واکنش های شیمیایی به کار می رود.

مدل Van Laar: کاربرد این مدل در سیستم های بسیار به ویژه سیستم هایی با انحراف مثبت و منفی بسیار از قانون رائولت است.ولی به علت آن که قادر به تفسیر حالت ماکزیمم و مینیمم برای ضریب فعالیت نیست بریا سیستم های هیدروکربن های هالوژنه..هیدروژن دار ..و الکل ها ضعیف عمل می کند.

مدل Wilson: این مدل برای سیستم های چندجزیی مناسب است ولی در مورد سیستم هایی با دو فاز مایع(LL) اصلا جواب نمی دهد.

mohammad_che_eng

عضو جدید
مدل های chao seader:این مدل ها برای محصولات جامد نیز به کار می روند.
مدل های این گروه قدیمی و نیمه تجربی هستند. تهنا مدل های تعادلی با استفاده از آن ها در HYSYS محاسبه مس شوندو برای واحدهای شیرین سازی و آمونیاک کاربرد دارند.

مدل chao seader:برای هیدروکربن های سنگین و در طیف دمای0-500 درجه فارنهایت و در فشارهای زیر 1500psig کاربرد دارد.

مدل Gray son streed:این مدل برای سیستم هایی که شامل هیدروکربن های سنگین و ترکیبات پرهیدروژن هستند پیشنهاد می شود

mohammad_che_eng

عضو جدید
مدل های فشار بخار: این مدل ها می توانند برای مخلوط های ایده ال در فشارهای پایین پیشنهاد شوند.برای سیستم های هیدروکربنی ومخلوط های کتون هاوالکل ها که رفتارفاز مایع در آن ها نسبتا ایده ال است این مدل پیشنهاد می شود.از این مدل برای به دست آوردن حدس های اولیه سیستم های غیر اید هال نیز می توان استفاده کرد.

مدل آنتوین(Antoine): این مدل برای سیستم های ایده ال در فشار پایین پیشنهاد می شود.

مدل Braun K10:این مدل برای سیستم های هیدرو کربنی سنگینی در فشار پایین کاربرد داردو K-valueآن در فشار 10psia و نفطه جوش نرمال محاسبه می شود.

مدل Essok: این مدل نیز برای سیستم های هیروکربنی سنگین در فشار پایین پیشنهاذ می شود.

mohammad_che_eng

عضو جدید
نرم افزار HYSYS در مدل سازي و شبيه سازي واحدهاي توليدي صنايع شيميايي صنايع نفت و گار و پتروشيمي كاربرد فراوان دارد.

منظور از مدل سازي فرآيند انجام موازنه هاي جرم و انرژي توسط معادلات رياضي است. خصوصيت اصلي مدل هاي خوب دقت كميت و اختصار آنهاست.

شبيه سازي يعني به دست آوردن اطلاعات خروجي واحدها از طريق حل مدل هاي فوق براساس داده هاي ورودي به واحد.

در HYSYS واحد هاي عملياتي مختلف براي استفاده در شبيه سازي وجود دارد به علاوه واحدهاي عملياتي خاص نيز از طريق برنامه نويسي مي توانند به اين نرم افزار اضافه شوند.

نر افزار HYSYS با استفاده از فناوري اتوماسيون امكاناتي را براي كاربر فراهم مي كند كه با استفاده از اين فناوري به راحتي مي توان نتايج محاسبات را به نرم افزارهاي ديگر نظير Excel و Word منتقل يا واحدهايي را به آن اضافه كرد.

Fluid Pachage:مجموعه اي از اطلاعات كافي در مورد موادي كه در طول عمليات مصرف يا توليد مي شوند و مجموعه معادلات پايه در انجام محاسبات بايد به نرم افزار معرفي شوند.

اگر فرآيند مورد نظر بسيار بزرك و با تعداد زيادي واحدهاي عملياتي و جريان هاي متعدد باشد مي توانيد فرآيند را به تعدادي طرح جريان فرعي تقسيم كرده و هركدام را جداگانه بررسي كنيد.

اگر قصد مطالعه روي طرح جريان كلي وتنها ورودي و خروجي هاي طرح جريان هاي فرعي را داشته باشيد در محيط طرح جريان اصلي (Main flow sheet) كار مي كنيد و در صورت نياز بخ محيط طرح جريان فرعي مي رويد.

تقسيم بندي طرح جريان كلي به اصلي و فرعي دست شما را براي تنظيمات زير باز مي گذارد:

1-براي هر طرح جريان fluid package خاص خودش را تعريف كنيد.
2-يك طرح جريان بزرگ را به طرح جريان ساده تر تقسيم كنيد.
3-يك طرح جريان را به صورت يك واحد عملياتي ذخيره كرده و در شبيه سازي هاي ديگر به عنوان يك واحد عملياتي استفاده كرده . جريان هاي ورودي و خروجي را براي آن تعريف كنيد.

محيط هاي عملياتي اصلي در HYSYS:
1- محيط پايه(basis)
2- محيط ساختار نفتي( Oil characterization)
3- محيط طرح جريان اصلي(Main flow sheet)
4- محيط طرح جريان هاي فرعي (Sub flow sheet)
5- محيط برج ها (Column)

mohammad_che_eng

عضو جدید
محيط پايه(Basis):

كار در شروع هر شبيه سازي به طور اتوماتيك در محيط پايه آغاز مي شود.حداقل اطلاعاتي كه بايد براي هر شبيه سازي داده شود معادله حالت مورد استفاده است كه در Fluid package دخيره مي شود.اما در صورت نياز واكنش هاي شيميايي يا اطلاعات ديگر نظير پارامتر ها و ضرايب اثر متقابل نيز در اين محيط داده مي شوند.

محيط ساختار نفتي(Oil characterization):

در اين محيط اين اجازه به شما داده مي شود كه برش هاي مختلف نفتي براساس خواصي از قبيل ويسكوزيته..دانسيته..دماي جوش و ... را به وجود آوريد.
ايب برش هاي نفتي به عنوان مواد مورد استفاده در Fluid pachage قرار مي گيرند. پس منطقي است كهفقط از طريق محيط پايه مي توانيد به اين محيط وارد يا از آن خارج شويد.

محيط طرح جريان اصلي(Main flow sheet):

در اين محيط است كه به نصب واحدهاي عملياتي و جريان هاي مواد و انرژي و تعريف نقشه شبيه سازي مي پردازيد.

محيط طرح جريان هاي فرعي(Sub flow sheet):

اين محيط شبيه به محيط طرح جريان اصلي است.

محيط برج ها(Column):

در اين محيط جريان هاي مربوط به به يك برج را تعريف مي كنيد.برج ها در محيط طرخ جريان اصلي به صورت يك واحد مجزا عمل كرده و براي تغيير در ساختار داخلي برج بايد به محيط مربوط به آن برج برويم.نرم افزار HYSYS تعدادي الگو پيش ياخته از انوان برج را كه از طريق آن مي توان به نصب يك نوع معمول برج پرداخت در اختيار شما قرار مي دهد.

در هنگام كهر در محيط طرح جريان اصلي مي توان به محيط پايه برگشت و تغييرات و تنظيمات مورد نظر را وارد كرد.در طول كار در محيط پليه محاسبات در طرح جريان اصلي متوقف مي شود.

در مورد طرح جريان هاي فرعي متوقف شدن محاسبات با توجه به مراتب طرح جريان ها در شبيه سازي انجام مي شود.

MBNMBN

عضو جدید
سلام
میخواستم اگه ممکنه در مورد سیستم های کنترلی و dynamic در hysys مطلب بزارین و یا در صورت امکان کتابی را به من معرفی کنید.

mohammad_che_eng

عضو جدید
سلام
میخواستم اگه ممکنه در مورد سیستم های کنترلی و dynamic در hysys مطلب بزارین و یا در صورت امکان کتابی را به من معرفی کنید.

دوست عزيز من آموزش hysys را از مقدماتي ترين مطالب شرع كردم...تا به dynamic برسم طول مي كشه...

شما ميتونيد به كتاب شبيه سازي ديناميكي فرآيندهاي شيميايي با نرم افزار HYSYS Dynamic 2006 تاليف: مهدي گوهر رخي....مرتضي ترابي...شريف نجفي و مجيد شعباني مراجعه كنيد.

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
مدل UnzQUAC: این مدل با استفاده از روش محاسبات پیچیده آماری کاربردی مشابه معادله NRTL دارد و بیشتر برای واکنش های شیمیایی به کار می رود.

سلام محمد جان.............دستت درد نکنه خیلی عالی بود ولی تا اونجایی که من یادمه

اسم این مدل UNIQUAC (UNIversal QUAsi-Chemical)بود که توسط آقایان Prausnitz & Abrams در سال 1975 ارایه شد.

;)

moradipour_f

عضو جدید
فكر كنم منظور شون اين بوده كه يه متغير وابسته به چند متغير مستق رسم بشه. اينم امكان پذيره؟

moradipour_f

عضو جدید
joint فايلهاي hysys

joint فايلهاي hysys

دو فايل مختلف hysys رو چطور بهم وصل كنم؟
مثلا فايل a , b رو دارم مي خوام بهم joint بشنم. امكانش هست؟چطور؟
ممنون

moradipour_f

عضو جدید
برج دو قطري در hysys

برج دو قطري در hysys

كسي اينجا مي تونه در مورد شبيه سازي برجهاي دو قطري در مود ديناميك كمك كنه؟

shinto

عضو جدید
hysys refinary

hysys refinary

اگه بگم كه من اين نرم افزارو دارم چي؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شما تا حالا دقت كردين كه واحدهايي مثله كت كراكر در محيط hysys وجود نداره؟؟؟؟
من به نرم افزار hysys refinary نیاز دارم.چون میخام disalter رو شبیه سازی کنم و hysys این دستگاه رو نداره.
چطور میتونم تهیه کنم.:(

بالا