سوالات کوچولو برای المپیاد فیزیکی ها در مورد مکانیک از اینکاره هاش!

m_kh_m

عضو جدید
عزیزان بنده اول هدفم اینه که برای المپیادی ها کمکی باشه تا با استفاده از تجربه اهل فن مسایلشون رو حل کنن و اینطوری بیشتر لذّت ببرند از سوال.

از مهندسین عزیز که حالشو دارن که به بنده و کسانی دیگر که سوال دارن جواب بدن تقاضا میشه ما رو تنها نذارن و کمک کنن.

ممنون

m_kh_m

عضو جدید
عزیزان بنده اول هدفم اینه که برای المپیادی ها کمکی باشه تا با استفاده از تجربه اهل فن مسایلشون رو حل کنن و اینطوری بیشتر لذّت ببرند از سوال.

از مهندسین عزیز که حالشو دارن که به بنده و کسانی دیگر که سوال دارن جواب بدن تقاضا میشه ما رو تنها نذارن و کمک کنن.

ممنون

راستی عزیزان المپیادی و علاقه مند هم کم نذارن ضرر نمی کنن بلا شک:w16:

ممنون

m_kh_m

عضو جدید
راستی عزیزان المپیادی و علاقه مند هم کم نذارن ضرر نمی کنن بلا شک:w16:

ممنون

یه سوال

نیروی کوریولیس چه می باشد:question:

تو کجا ها هست و در محاسبات چگونه آنرا وارد کنیم

لطف کنین کار یه کم عجله ایه . زودتر جواب بدین:w16:

ممنون

بشارت

عضو جدید
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]تأثيرات اتمسفري سرزمين هاي خشك[/FONT]

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]ما در بخش پاييني پوشش گازي اتمسفر زندگي مي كنيم ؛ كه محدوده ي جاذبه ي زمين نيز محسوب مي شود. به خاطر گردش وضعي زمين و انحراف محور آن، گردش عمومي جو از فرايندهاي پيچيده اي برخوردار است. محور زمين از سطح محوري، 5/23 درجه انحراف دارد؛ در نتيجه ي اين انحراف، اشعه ي خورشيد ي در آغاز انقلاب تابستاني، بر 5/23 درجه ي عرض جغرافيايي شمال و روي مدار رأس سرطان، تابش عمودي دارد؛ و در آغاز انقلاب زمستاني، اشعه ي خورشيدي بر مدار 5/23 درجه ي عرض جنوبي و روي مدار رأس الجدي عمود مي تابد. نيمكره ي شمالي، بيشترين ساعات روشنايي را در روز انقلاب تابستاني داراست؛ و در روز انقلاب زمستاني داراي كمترين ساعات روشنايي در هر سال مي باشد. كجي محور زمين گرمايش گوناگوني را در سطح زمين ايجاد مي كند كه سبب تغييرات فصلي در گردش جهاني مي گردد. [/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]در مقياس سياره اي، گردش هوا بين استواي گرم و قطبين سرد شمالي و جنوبي، كمربندهاي گوناگون فشار را ايجاد مي كند كه هوا را تحت تأثير خود قرار مي دهد. اشعه ي خورشيدي باعث گرمي هوا در استوا شده و ايجاد يك مركز كم فشار در اين منطقه مي نمايد. به هر حال چنين الگوي ساده اي از همرفت اتمسفري، با گردش زمين به دور خود كامل مي شود كه معرف نيروي كوريوليس است. براي درك منشأ اين اثر، موارد زير را در نظر بگيريد: چوبي به طور عمودي در زمين قطب شمال قرار دارد و معادل گردش محوري زمين، گردشي را به دور خود خواهد داشت؛ اين چوب در استوا به دور دايره اي حدود 40000 كيلومتر به دور زمين حركت خواهد كرد. [/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]اثر نيروي كوريوليس، قانون اول حركت نيوتن را نشان مي دهد كه يك جسم در حال حركت، حركت خود را با همان سرعت و جهت ادامه خواهد داد مگر آن كه از سوي نيروهاي بيروني [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]عملي روي آن صورت گيرد. بنابر اين ، بادي از طرف استوا و در جهت شمال حركتش را ادامه خواهد داد، سرعت اين باد در استوا با سرعت گردش زمين در همين محل منطبق مي باشد؛ در صورتي كه وزش آن در عرض هاي بالاتر در حالتي است كه زميني كه روي آن قرار دارد، آهسته[/FONT] [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]تر حركت مي كند. عموماً اثر نيروي كوريوليس براي جريان هاي هوا و بادهايي كه در سطح زمين با جهت غربي- شرقي مي وزند، محاسبه مي شود.. [/FONT][/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]"[/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif] وزش [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]باد بين[/FONT] سرزمين هايي است كه فشارهاي اتمسفري متفاوتي دارند.[/FONT][/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]"[/FONT]

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]نيروي كوريوليس روي الگوي گردش عمومي جو زمين تأثير مي گذارد. در مناطقي بين عرض هاي 30 درجه ي شمالي و 30 درجه ي جنوبي، هواي سطح زمين به سمت استوا جريان داشته و در سطوح بالا حركتي رو به سمت قطب خواهد داشت. اين سرزمين كم فشار بادهايي را در سطح زمين و نزديك استوا ايجاد مي كند كه به بادهاي تجاري معروف مي باشند؛ مانند دلدروم .[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]حوالي عرض هاي 30 درجه ي شمالي و 30 درجه ي جنوبي ، در كمربندهاي پرفشار جنب حاره، جريان هاي هواي رو به سمت قطب، به سمت زمين فرود مي آيند. اين هواي نزولي نسبتاً خشك هستند؛ زيرا رطوبتي را كه قيلاً داشته، روي جنگل هاي باراني حاره از دست داده است. نزديك اين منطقه از مركز پرفشار، كه حاصل هواي نزولي مي باشد، بادها در سطح زمين ضعيف و تغيير پذير هستند. اين مناطق به عرض هاي اسب شهرت دارند؛ گمان مي رود كه نام اين سرزمين از دريانوردان استعماري گرفته شده باشد؛ كساني كه هنگام عبور از اين عرض ها در اقيانوس با مانع روبرو مي شدند و مجبور بودند محموله هاي خود را كه اين اسب ها باشند، به دريا پرتاپ كنند تا در برابر آب محفوظ بمانند.[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]هوايي كه از اين كمربندهاي پرفشار به سمت استوا جريان مي يابد، در هر دو نيمكره، تحت تأثير نيروي كوريوليس به سمت غرب منحرف مي شود. چون بادها نامشان را از جهتي كه مي وزند [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]مي گيرند، در نيمكره ي شمالي اين بادها را بادهاي تجاري شمال شرق؛ و [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]در نيمكره ي جنوبي به بادهاي تجاري جنوب شرق معروف هستند. بادهاي تجاري در منطقه ي آرامگان استوايي با هم برخورد[/FONT] [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]مي كنند. اين بادهاي سطحي به عنوان بادهاي غربي، از عرض هاي اسب به سمت قطبين جريان مي يابند. در عرض هاي 50 تا 60 درجه ي شمالي و جنوبي، اين بادهاي غربي با بادهاي شرقي قطبي برخورد مي كنند .[/FONT] [/FONT][/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]نزديك سطح زمين، جهت بادها تحت تأثير نيروي اصطكاك و تغييرات توپوگرافي واقع مي شوند. بادها ممكن است روزانه، فصلي و پراكنده باشند. همچنين بادها بر اساس سرعت، بادهاي لطيف شمالي تا تندبادهايي با سرعت بيش از 300 كيلومتر در ساعت را شامل مي شوند[/FONT]

m_kh_m

عضو جدید
دوست عزیز من شما را به کتابهای دینامیک (مثل مریام و شیمز و ...) ارجاع میدهم.هم در دسترس است و هم این که مستند و قابل اتکاء.:)

شیمز رو تو کتابخانه خودمون پیدا نکردم

تو مریام کدوم بخشش گفته من گشتم پیدا نکردم

ممنون میشم اگه جوابم رو زود بدین

:w27::gol:

m_kh_m

عضو جدید
یه چیزی

سوالات سخت اصولاً سخت نشان می دهند ولی فقط یک نکته است که کسایی که حل نمی کنند به آن نکته دست پیدا نمی کنن

حالا اگر کسی آنقدر سوال حل کرده که زیر و بم سوال ها دستش آمده بگه معمولاً سوالهای سخت رو چه نکته هایی توش جا می دن

ممنون

m_kh_m

عضو جدید
من شنیدم که دوره دینامیک لاگرانژی و همیلتونی تدریس میشه

گفتم عزیزان اگه نیازشون بود که بفهمن چیه یه چیزی خلاصه بذارم

m_kh_m

عضو جدید
من شنیدم که دوره دینامیک لاگرانژی و همیلتونی تدریس میشه

گفتم عزیزان اگه نیازشون بود که بفهمن چیه یه چیزی خلاصه بذارم

این لاگرانژی :

mirhamida

عضو جدید
ببم جان کتاب رو خوب بخون!

ببم جان کتاب رو خوب بخون!

شیمز رو تو کتابخانه خودمون پیدا نکردم

تو مریام کدوم بخشش گفته من گشتم پیدا نکردم

ممنون میشم اگه جوابم رو زود بدین

:w27::gol:
همشهری جان ! توی قسمت حرکت نسبت به مختصات دورانی دنبالش بگرد!

m_kh_m

عضو جدید
يه سوال فوري جواب مي خوام :

معادله برنولي تعدادي شرط داره تا بشه ازش استفاده كرد.

من اون شرط ها رو مي خواستم بگين

ممنون

;):w16:

mirhamida

عضو جدید

ممنون

دوست عزیز این سوال هایی که میپرسی سوالهای پیش پا افتاده و روتین در دوره لیسانسه!بهترین پیشنهاد من برات اینه که کتابهای دانشگاهی رو بخونی. صد در صد مشکلت حل میشه. در این مورد خاص میتونی به کتابهای معادلات دیفرانسیل و سیالات مراجعه کنی!:)

m_kh_m

عضو جدید
دوست عزیز این سوال هایی که میپرسی سوالهای پیش پا افتاده و روتین در دوره لیسانسه!بهترین پیشنهاد من برات اینه که کتابهای دانشگاهی رو بخونی. صد در صد مشکلت حل میشه. در این مورد خاص میتونی به کتابهای معادلات دیفرانسیل و سیالات مراجعه کنی!:)

ممنون از جواب

بنده بیشتر از این هم نمی خوام

دنبال کتاب هم نیستم :book:

دانشجو هم نیستم :whistle:

من تازه سیّم دبیرستانم :lol:

حالا اگه تونستی خودت یه جواب به ما بده کارمون راه بیفت :w16:ه

راستی اگه شرط ها برقرار نباشند از چه چیزی باید استفاده کرد؟ :question:

باز هم ممنون

aidin_kolka

عضو جدید

ممنون

قانون برنولي :
معادله برنولي بيان مي‌کند که مجموعه انرژي در يک نقطه معين از جريان يک مايع کامل(ايده آل) که اصطکاک نداشته باشد و نيز غير قابل تراکم باشد، ترکيبي است از حاصل جمع انرژي سينيتيک جريان مايع، انرژي فشار استاتيکي P و انرژي پتانسيل.
از آن جايي که مقدار در مقابل دو مقدار ديگر ناچيز است قابل حذف ميباشد.

m_kh_m

عضو جدید
یه سوال از دوره :

اگر M1 به اندازه H پایین بیاد M چقدر جابجا میشه؟

آخرین ویرایش:

m_kh_m

عضو جدید
بهترین منابع از دید من برای المپیاد فیزیک ( سال سوم دبیرستان ) :

پیش نیاز :

کتاب های فیزیک وزارتی سال اوّل ، دوم و سوم دبیرستان

کتاب حسابان وزارتی سال سوم دبیرستان

1 - * فیزیک دانشگاهی سرز - زیمانسکی در چهار جلد ، نشر علوم دانشگاهی

2 - * راهنمای فیزیک دانشگاهی سرز - زیمانسکی در چهار جلد ، نشر علوم دانشگاهی

3 - * نگاهی به فیزیک - تاراسو ، تاراسوا

4 - * آشنایی با سیالات و ترمودینامیک ( اگه اشتباه نکرده باشم ) ، انتشارات دانش پژوهان جوان

5 - ** و *** حساب دیفرانسیل ، انتگرال و هندسه تحلیلی ، جرج توماس ، راس فینی

6 - ** و *** کتابی که میثم جان معرّفی کردم : مدار ، انتشارات پردازش

البته اسم دقیقش احتمالاً نیست ولی در همین حد کافیه

7 - *** مکانیک کلاسیک آ.پ.آریا

8 - ** مکانیک کلپنر

9 - *** تقریب و اختلال در مکانیک ، انتشارات دانش پژوهان جوان

10 - *** آشنایی با مبانی نظریه الکترومغناطیس ( میلفورد ) ، ریتس ، میلفورد ، کریستی ، مرکز نشر دانشگاهی

11 - ** مسایل فیزیک ایرودوف

12 - ** مسایل برگزیده فیزیک ( aptitude )

* : مرحله اوّل

** : مرحله دوم

*** : برای دوره تابستانی

در ضمن کتاب های دیگه ای هم بخونید ایراد نداره ولی به نظر من اگه همینا رو کامل بخونین و کامل متوجّه بشین یکِ جهانی میشین

راستی میگن اگه کتاب درسی رو بخونین می تونین المپیاد قبول شین

بنده کاملاً تصدیق می کنم فقط به شرط اینکه واقعاً کتاب ها رو بخورین و مسئله حل کنین

!Ali!

عضو جدید
1 سوال از فیزیک 2 دبیرستان

1 سوال از فیزیک 2 دبیرستان

fizik.jpgجسم ها: پایین راست=m[SUB]4[/SUB] بالا راست=m[SUB]3[/SUB] بالا چپ=m[SUB]2[/SUB] پایین چپ=m[SUB]1[/SUB]
سؤال: در شکل زیرشتاب حرکت وزنه ها و نیرویی که m3 به m4 وارد میکند را حساب کنید
3kg=m[SUB]1[/SUB] m[SUB]2=[/SUB]7kg m[SUB]3=[/SUB]1kg m[SUB]4=[/SUB]4kg g=10N/Kg

توروخدا یکی اینو حل کنه تا جمعه برام بفرسته
ID: aliyari31@yahoo.com

anishtain4

عضو جدید
مشاهده پیوست 77035جسم ها: پایین راست=m[SUB]4[/SUB] بالا راست=m[SUB]3[/SUB] بالا چپ=m[SUB]2[/SUB] پایین چپ=m[SUB]1[/SUB]
سؤال: در شکل زیرشتاب حرکت وزنه ها و نیرویی که m3 به m4 وارد میکند را حساب کنید
3kg=m[SUB]1[/SUB] m[SUB]2=[/SUB]7kg m[SUB]3=[/SUB]1kg m[SUB]4=[/SUB]4kg g=10N/Kg

توروخدا یکی اینو حل کنه تا جمعه برام بفرسته
ID: aliyari31@yahoo.com

فرض کنیم طرف راست به سمت پایین رو مثبت بگیریم:
برای سیستم
F=ma
(4+1-7-3)*g=(3+7+4+1)*a
شتاب حرکت 3.33
حالا برای معادله حرکت رو برای وزنه ی سوم می نویسی:
F=ma
F=1*3.33
نیروی وارد بین وزنه های 3 و 4 3.33 هست.
این سوال المپیاده؟ این شبیه سوالای کتاب دوران دبیرستان بود که

anishtain4

عضو جدید

ممنون

معادله برنولی برای سیال ایده آل به دست اومده که انتقال حرارت نداشته باشه. ولی تو جریان های لزج روی خطوط جریان هم قابل استفاده است.