سوالات سازه و سیستم های ساختمانی

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
درود مهندس ممنون از ایجاد این تاپیک.به نظر شما کنسول ها معمولا احتیاج به دستک داره حالا بهتره دستک از با لا اجرا بشه یا قسمت پایین زیر سقف؟از نظرسازه ایی کدوم مقاومتره؟

سلاممم مهندس.
اینکه دستک باشه یا نه به نوع اتصال اون تیر کنسول شده هم مربوطه.اگه اتصالش صلب باشه دستک نیاز نداره.
ولی مثلا اگه دستک نیاز بود و یا اتصال مفصلی بود به معماریتون هم بستگی داره که دستک بخواد یا نه.این نکته معماری علاوه بر اون دلیلی که دوستمون گفتن(مساله کمانش دستک)
باید به طرح معماریتون هم دقت کنید ببینید بالا مناسبه یا پایین.
چنانچه لازم بود دستک پایین باشه اون مسئله کمانش رو مهندس سازه در نظر میگیره .بیشتر از مقطع دوبل ناودانی استفاده میکنن.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
برای من که عالیه.:) تشکر از شما.
خب پس فکر میکنم ارتفاع دال برابر 1/10 ارتفاع ستونه.درسته؟
اگه این طور باشه طبقه به فرض طبقه اول 30 سانت طبقه دوم 60 سانته؟!! این نافرم نیست؟
درز انقطاع مگه بین دو سازه متفاوت توی پلان گذاشته نمیشه؟؟
من دوسازه متفاوت تو پلان دارم که بین این دو تا وسط پلانم بایستی درز انقطاع بذارم.این طور نیست؟

خواهش میکنم.
نه من اینو نگفتم.به ارتفاع ستون مربوط نیست به طول دهانه مربوطه.تقریبا میشه 1/18 طول دهانه.(این عدد رو مطمئن نیستم اجازه بدید یه کتابی هست یه نگاهی بهش بندازم)
بعد ارتفا تیر ارتفاع سقف رو تعیین نمیکنه.معمولا تو سقف های بتنی،تیر بتنی لغاز میشه از سقف.
از پایین به بالا ارتفاع تیر کم میشه نه زیاد.مثلا اگه سه سقف اول مثلا 60 باشه سقف چهارم میشه 55 بعد به همین شکل 5 سانت 5 سانت کم میشه.
حالا در ادامه براتون دیتیل میزارم.
بله درست میگید.براتون دیتیل میزارم.باید پیداشون کنم.

yaldayi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
اسکلت فلزی میتونه دهانه 9 مترو تحمل کنه؟
در این صورت چه سقفی رو میتونیم لحاظ کنیم؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام
اسکلت فلزی میتونه دهانه 9 مترو تحمل کنه؟
در این صورت چه سقفی رو میتونیم لحاظ کنیم؟

سلام.
تو این پروژه مدیریتم یه دهانه بالای 9 متر داشتیم.فقط یه دهانه بود از پایین تا بالا.
ارتفاع تیر بینشون تا 55 سانت میرسه.باید ببینید تو طبقات چطور میشه.اگه این دهانه در وجوه جانبی ساختمان باشه این ارتفاع تیر زیر تیغه گم میشه ولی اگه وسط باشه قطعا از سقف میزنه بیرون.
اگه بخواید تیر نمایان نباشه یا باید سقف کاذب رو همون مقدار بیارید پایین و یا تو طراحی داخلی مربوط به سقف کاذب اینو تو طرحتون پنهان کنید.

yaldayi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.
تو این پروژه مدیریتم یه دهانه بالای 9 متر داشتیم.فقط یه دهانه بود از پایین تا بالا.
ارتفاع تیر بینشون تا 55 سانت میرسه.باید ببینید تو طبقات چطور میشه.اگه این دهانه در وجوه جانبی ساختمان باشه این ارتفاع تیر زیر تیغه گم میشه ولی اگه وسط باشه قطعا از سقف میزنه بیرون.
اگه بخواید تیر نمایان نباشه یا باید سقف کاذب رو همون مقدار بیارید پایین و یا تو طراحی داخلی مربوط به سقف کاذب اینو تو طرحتون پنهان کنید.

ممنون از راهنمایی تون.
یه سوال دیگه!
اگه اسکلت بتنی باشه با دهانه 9 متر چی میشه؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ممنون از راهنمایی تون.
یه سوال دیگه!
اگه اسکلت بتنی باشه با دهانه 9 متر چی میشه؟
خواهش میکنم.
خیلی سنگین میشه.اون باید خیلی محدود باشه.طول تیر در این حالت شاید به 70 سانت هم برسه.

yaldayi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من تحقیق کردم که اسکلت بتنی با سقف یوبوت خیلی مناسبه. تا دهانه 12 متر رو تحمل میکنه. فقط نمیدونم عرض ستون بتنی چقدر میشه؟توی ساختمون 2 تا 3 طبقه با ارتفاع هر کدام 3.20.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
من تحقیق کردم که اسکلت بتنی با سقف یوبوت خیلی مناسبه. تا دهانه 12 متر رو تحمل میکنه. فقط نمیدونم عرض ستون بتنی چقدر میشه؟توی ساختمون 2 تا 3 طبقه با ارتفاع هر کدام 3.20.

بله با این نوع سقف اره.
40*40 مناسبه واسه این تعداد طبقات.

yaldayi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عرض درز انبساط توی ساختمونی که توی اقلیم معتدل مرطوبه و طول 60 متر داره چقدره؟

yaldayi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درز انبساط با دو پی مجزا هستن؟
دتایل اتصال ستون به درز انبساط چه شکلی داره؟

famirali

عضو جدید
سئوال

سئوال

1-با توجه به اینکه مقاومت فشاریهای بتن(fcهای) مختلفی برای طراحی بتن وجود دارد. چه مقاومت فشاری باید برای بتن سازه در نظر گرفت؟

2-شرط اینکه دستگاه مقاومت فشاری بتن (جک هیدرولیک) مقاومت نمونه ثبتی را درست نشان دهد چیست؟

3- برای اینکه توازن بین هزینه و ایمنی در سازه های بتنی برآورده شود چه شرایط و محدودیتهایی در نظر گرفه می شود؟

4- حداکثر زمان مجاز حمل بتن از محل بارگیری تا محل مصرف چقدر است؟

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
1-با توجه به اینکه مقاومت فشاریهای بتن(fcهای) مختلفی برای طراحی بتن وجود دارد. چه مقاومت فشاری باید برای بتن سازه در نظر گرفت؟

2-شرط اینکه دستگاه مقاومت فشاری بتن (جک هیدرولیک) مقاومت نمونه ثبتی را درست نشان دهد چیست؟

3- برای اینکه توازن بین هزینه و ایمنی در سازه های بتنی برآورده شود چه شرایط و محدودیتهایی در نظر گرفه می شود؟

4- حداکثر زمان مجاز حمل بتن از محل بارگیری تا محل مصرف چقدر است؟

سلام.
این سوالاتون خیلی تخصصیه.بنظرم در تالار عمران مطرح کنید بهتره.
فقط مورد 4 رو میدونم که زمانش 90 دقیقه است.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
درز انقطاع فکر کنم 1/100 ساختمون کوتاه تر بود.

سلام.
ببینید مثلا تو ساختمان ها شهری و بین دو پلاک مجاور درز انقطاع میشه 1/100 ارتفاع روی پی تا ارتفاع کف متوسط پشت بام.ارتفاع هز ساختمان برای خودش.
این عددی که بدست میاد کل درز انقطاعه.تقسیم بر 2 میشه و بین دو طرف ساختمان تقسیم میشه.پس در واقع هر طرف میشه 1/200.
اون درز انقاطع مربوط به دو ساختمان از یک مجموعه که شما میگید 1/100 ازتفاع ساختمان کوتاهتر ...........درز انقطاع میشه 1/100 اتفاع ساختمان کوتاهتر و یا 1/200 ارتفاع سختمان کوتاهتر که هر ساختمان باید اونو رعایت کنن.
اون 1/100 یه مقدار کلیه.بعضی جاها باهاش به مشکل میخورید.

mamali-architect

عضو جدید
سلام دوستان
من این ترم موضوع طرحم مجموعه ورزشی هستش،یکی از حجم های مجموعه پلکانی هستش همینجوری که تو عکس میبینین که قراره با دکل و کابل سقفشو نگه دارم،حالا من از کتابا و مقالات خوندم ارتفای دکل باید 1.5 تا 1.7 برابر طول دهانه باشه،

ولی از ضخامت و ابعادش اطلاعی ندارم،کسی اطلاعی در این زمینه داره؟

یه سوال مهمتر اینکه این 3تا سقف به تنهایی با کابل پایدار نمیمونن!عواملی مثل باد و چیزای دیگه کار و خراب میکنن،راهکاری به ذهنتون میرسه که چجوری این مشکل و حل کنم؟ مثلا تلفیقش با سیستم تیرو ستونی،اگه آره چجوری؟

خیلی ممنون

Snapshot_2014-05-05_120905.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام دوستان
من این ترم موضوع طرحم مجموعه ورزشی هستش،یکی از حجم های مجموعه پلکانی هستش همینجوری که تو عکس میبینین که قراره با دکل و کابل سقفشو نگه دارم،حالا من از کتابا و مقالات خوندم ارتفای دکل باید 1.5 تا 1.7 برابر طول دهانه باشه،

ولی از ضخامت و ابعادش اطلاعی ندارم،کسی اطلاعی در این زمینه داره؟

یه سوال مهمتر اینکه این 3تا سقف به تنهایی با کابل پایدار نمیمونن!عواملی مثل باد و چیزای دیگه کار و خراب میکنن،راهکاری به ذهنتون میرسه که چجوری این مشکل و حل کنم؟ مثلا تلفیقش با سیستم تیرو ستونی،اگه آره چجوری؟

خیلی ممنون

مشاهده پیوست 207279

سلامم.
قطعا فقط با کابل که نمیتونید این سقف هارو نگه دارید.میتونید از یک ردیف ستون های بیرونی استفاده کنید.واسه پایداری و مقابله با نیروی رو به بالا باد سقف رو به زمین مهار کنید با کابل.
نمیدونم داخل بنا چه اتفاقی قرار بیفته.میتونید از ستون های پیرامونی استفاده کنید.
باید ببینید در موارد مشابه چیکار کردن.کتابای دکتر گلابچی مناسبه.کتاب سازه در معماری و درک رفتار سازه ها.

mamali-architect

عضو جدید
خیلی ممنون مهندس،فضای داخلی استخر هستش،ستون های اکسپوز فقط در قسمت بیرون زدگیش کفایت میکنه به نظرتون؟ یا در طول دهانه هم نیازه؟
بزرگترین دهانه من 50متر هستش!

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
خیلی ممنون مهندس،فضای داخلی استخر هستش،ستون های اکسپوز فقط در قسمت بیرون زدگیش کفایت میکنه به نظرتون؟ یا در طول دهانه هم نیازه؟
بزرگترین دهانه من 50متر هستش!

خواهش میکنم.
در طولش هم باید باشه.البته بستگکی به نوع سقف هم داره.اگه سبک باشه در مقابل باد ناپایداره.اگه سنگین باشه باید ترکیب ستون و کابل باشه.
چون فقط یه عکسه دقیق نمیشه گفت.
شما پل جوادیه رو ببینید ترکیب ستون و کابله.تازه با اون کابل های قطورش.

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام....من یه نمونه نقشه شناژ میخوام....برای ساختمان بتنی دو طبقه
کسی داره بهم بده؟؟؟؟
عجله هم دارم :cry::cry::cry:

hado_st

عضو جدید
ستون گذاری

ستون گذاری

سلام دوستان
این پلان رو چه جوری باید ستون گذاری کنم؟؟

پیوست ها

• sotoon.rar
    143.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام....من یه نمونه نقشه شناژ میخوام....برای ساختمان بتنی دو طبقه
کسی داره بهم بده؟؟؟؟
عجله هم دارم :cry::cry::cry:
در تاپیک سوالات و درخواست ها مطرح کنید به نتیجه میرسید.
من نقشه فنداسیون نواری دارم فقط.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
نه دو طبقه دیگه هم هست

سلام.
یه فضای با یه عملکرد دیگه و خرد رو گذاشتید بالای یه استخر با ابعاد 77*22 متر.ستون گذاری اینکه خیلی سخت میشه.اصلا سازه سقف اون استخر باید جدا باشه.چون دهانه خیلی طویلی داره.

hado_st

عضو جدید
سلام.
یه فضای با یه عملکرد دیگه و خرد رو گذاشتید بالای یه استخر با ابعاد 77*22 متر.ستون گذاری اینکه خیلی سخت میشه.اصلا سازه سقف اون استخر باید جدا باشه.چون دهانه خیلی طویلی داره.

خوب الان باید چیکار کرد؟ یعنی چه جوری میشه؟