[ساختمانهاي اسكلت بتني و فلزي] ► نکات اجرایی

[ساختمانهاي اسكلت بتني و فلزي] ► نکات اجرایی

• مجموع رای دهندگان
    229

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
بيا تاپيك ساختمون فرضي از پست 96 موضوع با نقشه اجرا ميشه خوشحال ميشمت اونجا ببينمت من سر كارگرشم;):D

sma519

عضو جدید
ضعفها و اشكالات طراحی و اجرای ساختمانهای بتنی

ضعفها و اشكالات طراحی و اجرای ساختمانهای بتنی

تجربه نشان می دهد كه موقع طراحی و اجرا ، معمولا" بدون هزینه و یا با هزینه اندك می توان از خطرها احتراز كرد . ولی اگر به این مهم بی توجهی شود ، خطاها به مثابه كانونهای ضعف و نارسایی در ساختمان باقی مانده و باعث كوتاه شدن عمر آنها میشود و اگر از مرحله طرح فراتر رویم و در مراحل بعدی بخواهیم خطاها را جبران نماییم ، هر چه از مرحله اجرا دورتر شده باشیم ، هزینه های لازم برای جبران خطاها افزایش می یابد كه این افزایش تصاعدی و تقریبا" با ضریب 5 درصد است . نمودارها ، چگونگی عملكرد وكلیات مطلب را از لینك زیر دانلود كنید .
نویسنده : مهدی قالیبافیان ( عضو هیئت علمی دانشكده فنی دانشگاه تهران )

sma519

عضو جدید
نقدی بر فرآیند طرح و اجرای ساختمانهای اسكلت فلزی كشور

نقدی بر فرآیند طرح و اجرای ساختمانهای اسكلت فلزی كشور

در این مقاله مراحل مختلف ساخت ساختمانهای اسكلت فلزی كه شامل طراحی مهندسی ، اخذ مجوزها و مسائل كارگاهی می شود ، مورد نقد و بررسی قرار گرفته است . نگارنده معتقد است عمده مسائل موجود در ارتباط با فرآیند ساخت و سار این نوع ساختمانها عدم اجرای مقررات موجود كشور است اگر چه مقررات موجود در تمامی ابعاد این فرایند ممكن است كمبود و یا ضعفهایی داشته باشند ، ولی رعایت و اجباری نمودن مقررات فعلی از طرف یك یا چند سازمانی نظارتی كارآمد می تواند بهبود قابل ملاحظه ای در كل صنعت ساخت و ساز كشور ایجاد نماید . كل مقاله در آدرس زیر موجود است .

نویسنده : مهران تیو ( استادیار و مدیر گروه سازه پژوهشگاه )

En-mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
نحوه بارگذاری و توزیع بار آسانسور در سازه

مقدار بار بستگی به نوع آسانسور انتخابی دارد.برای بدست آوردن وزن آسانسور با توجه به ظرفیت آن بایستی به جدول شماره 1 پیوست 2مبحث پانزدهم مقررات ملی ساختمان ( آسانسور ها و پله برقی ) مراجعه بنمایید .بر اساس بندی در همین آیین نامه بایستی کلیه نیروی های وارده بهسازه بر اثر آسانسور برای لحاظ نمودن ضربه های دینامیکی 100% افزایشیابد. البته این بار نسبتبه بقیه بارهای وارد بر سازه زیاد نیست . میزان بارزنده برابر 400 و میزان بار مرده توسطمشخصات فنی شرکت سازنده مشخص میشه که میشه بصورت عمومی برای ساختمانهای 5 طبقه 800 تا 1000 کیلو در نظر گرفت و این بارها به نبشی هاو از اونجا به چاله آسانسور انتقال پیدا میکنند. و در نهایت بار آسانسور را باید تنها به صورت 4 بار متمرکز به ستون های دور باکس آسانسور (نبشی ها) در طبقه آخر(خرپشته)اعمال نمود.
نحوه انتقال بار آسانسور:
در عمل نیروی آسانسور بین تیر هایی که در اطراف داکت قرار داده میشوند و شاستی آسانسور هم به این تیر ها متصل می گردد منتقل می گردد اما از لحاظ فنی در اطاقک آسانسور تکیه گاه هایی که در اطراف حفره آسانسور قراردارند و نیروی وزن اطاقک به این تکیه گاه ها وارد می شود نیروی کلی را تحمل مینمایندآسانسورهای معمولی ازچهار عدد نبشی برای دور باکس آسانسور استفاده میشود. این نبشی ها در تراز طبقات بهتیرهای سقف مهار میگردند.
اتصال آسانسور به سازه:
سازه آسانسور تنها از یک وجه به سازه اصلی متصل است.برای طراحی اتصالات آسانسور جدولی داریم که مثلاً میگه اگه ظرفیت آسانسور ما 6یا 8 نفره هست از چه نبشی ، از چه ریل راهنمایی ، از چه براکتی و ... استفاده کنیم.در مورد نحوه اتصال : بصورت عمومی در ساختمانهای بتنی با قرار دادن plate تویتیر یا هر جایی که قابلیت اتصال داره بوسیله شاخک هایی نبشی های آسانسور رو بهاونها جوش میکنند .نبشي فقط نقش ريل دارد و باربر نيست.سازه آسانسور به مهاربند نياز ندارد يكديافراگم داريم با باري محوري كه توسط كابل تحمل ميشود و به تیر های دور باکس واقع در خرپشته وارد منتقل میشود.
معمولا از مدل سازی اثر اسانسور در etabs صرف نظر میشود .چون سازه آسانسور کاملا جدا از سازه می باشد بهتر است فنداسیون آن نیز بصورت جداگانه طراحی شود. چاله آسانسور باید درتمامی موارد تعبیه گردد و در طراحی پی باید محل چاله آسانسور در نظر گرفته شود.
نحوه مدل کردن چاله آسانسور در SAFE:
چاله آسانسور در نرم افزار Safeتنها یه صورت یک بازشو تعریف شده و با توجه به سادگی طراحی دستی ان امکان پذیر است. همچنین در پی های گسترده با تنظیمات در بخش Detailingمی توان آرماتورهای گوشه های باز شو را مطابق ایین نامه بدست آورد .چون نرم افزار SAFEقادر به طراحی در حالتی که در پی اختلاف تراز وجود دارد، نیست و سطح را در یک تراز در نظر می گیرد...شاید بهترین راه طراحی دستی چاله آسانسور باشد، ولی چون چاله آسانسور ابعاد کوچکی دارد می توان عملکرد آن را با پی یکنواخت در نظر گرفت و پی را کلا در یک تراز طراحی کرد....اگر ابعاد چاله آسانسور بزرگ باشد به صورتی که عملکرد آن مجزا از پی باشد می توان چاله را به صورت یک پی مجزا در نرم افزار مدل و طراحی کرد
متنی که خواندید نظرات شخصی از پروژه های در حال ساخت همراه با استدلال های نتیجه گرفته در انجمن های سایت ایران سازه و... میباشد که چنانچه موردی اشتباه بیان گردیده درپایین با ارائه نظرات خود در این بحث شرکت نمایید.

sma519

عضو جدید
تعیین تعداد نمونه گیری از بتن یک سازه

بر اساس مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ( طرح و اجرای ساختمانهای بتن آرمه ) تواتر نمونه برداری از بتن یک سازه به شرح زیر می باشد :

9-6-5-1-2 ) در صورتیکه حجم هر اختلاط بتن بیشتر از یک متر مکعب باشد ، تواتر نمونه برداری به ترتیب زیر خواهد بود ( هر نمونه حداقل دو آزمونه می باشد ) :
الف ) برای دال ها و دیوارها و پی ها ، یک نمونه برداری از 30 متر مکعب بتن یا 150 متر مربع سطح .
ب ) برای تیرها و کلاف ها ، در صورتیکه جدا از قطعات دیگر بتن ریزی می شوند ، یک نمونه برداری از هر 100 متر طول .
پ ) برای ستون ها ، یک نمونه برداری از هر 50 متر طول .
9-6-5-1-3 ) در صورتیکه حجم هر اختلاط بتن کمتر از یک متر مکعب باشد ، می توان مقادیر مذکور در بند 9-6-5-1-2 را به همان نسبت تقلیل داد .
9-6-5-1-4 ) حداقل یک نمونه برداری از هر رده و از هر نوع بتن در هر روز الزامی است .
9-6-5-1-5 ) حداقل 6 نمونه برداری از هر رده بتن و از هر نوع بتن در کل سازه الزامی است .

حال با استناد به ضوابط فوق ، تواتر نمونه برداری از بتن یک سازه فرضی را حساب می کنیم :

مثال ) ساختمانی به ابعاد 15 متر در 15 متر مفروض است . پی از نوع رادیه به ضخامت 80 سانتیمتر ، سقف از نوع دال دوطرفه به ضخامت 20 سانتیمتر و چیدمان ستون ها به شکل زیر در ابعاد ( 50 در 50 سانتیمتر ) به ارتفاع 4 متر است . مدت اجرای بتن پی 3 روز ، بتن ستونها 3 روز و بتن سقف 2 روز است . ( بتن همه موارد از یک نوع می باشد ) . تعداد آزمونه های مورد نیاز را تعیین کنید ؟

حل مثال )

الف ( تعیین نمونه های مورد نیاز پی :

ابتدا حجم بتن ریزی را محاسبه می کنیم

15 * 15 * 0.8 = 180 متر مکعب

طبق بند 9-6-5-1-2 برای پی 6 نمونه خواهیم داشت و طبق بند 9-6-5-1-4 ( بر اساس تعداد روزها ) 3 نمونه . لذا از بین این دو بیشترین را انتخاب کرده و برای پی این سازه 6 نمونه را لحاظ می کنیم .

ب ) تعیین نمونه های ستون ها :

ابتدا طول بتن ریزی را محاسبه می کنیم

12 * 4 = 48 متر طول

طبق بند 9-6-5-1-2 برای ستون ها 1 نمونه خواهیم داشت و طبق بند 9-6-5-1-4 ( بر اساس تعداد روزها ) 3 نمونه . لذا از بین این دو بیشترین را انتخاب کرده و برای ستون های این سازه 3 نمونه را لحاظ می کنیم .
ج ) تعیین نمونه های سقف :

ابتدا بدلیل ضخامت کم ، به جای حجم ، سطح بتن ریزی را محاسبه می کنیم ( فرقی هم باهم نمی کنند . میتوانید امتحان کنید )

15 * 15 = 225 متر مربع

طبق بند 9-6-5-1-2 برای ستون ها 2 نمونه خواهیم داشت ( با رند کردن 225 متر مربع به 300 متر مربع) و طبق بند 9-6-5-1-4 ( بر اساس تعداد روزها ) 2 نمونه . لذا بدلیل یکسان بودن تعداد نمونه ها در هر دو بند ، برای سقف این سازه 2 نمونه را لحاظ می کنیم .

در نتیجه برای این سازه 11 نمونه گیری خواهیم داشت و تعداد آزمونه ها بر اساس نیازهای زیر تعیین می شود :

برای 28 روز = 22 آزمونه
برای 7 روز و 28 روز = 44 آزمونه
برای 7 روز و 28 روز به همراه یک آزمونه آگاهی ( شاهد ) = 55 آزمونه
برای 7 روز و 28 روز به همراه دو آزمونه آگاهی ( شاهد ) = 66 آزمونه

پایان

لینک منبع : www.urmiacivil.mihanblog.com

لطفا" جهت راهنمایی من ، در مورد سطح علمی نوشته ها نظر بدید - متشکرم .​

آخرین ویرایش:

sma519

عضو جدید
ستون خارج از محور

ستون خارج از محور

سلام دوستان
امروز هم با اين سوژه اومدم . ابتدا به شكل زير توجه كنيد .

همانطور كه می بينيد ، يكی از ستونها از طبقه اول به بعد در حدود 80 سانتيمتر خارج از محور اجرا شده و تا آخرين طبقه ( 6 طبقه ) ادامه يافته است . شما بعنوان يك مهندس عمران خود را جای طراح اين سازه تصور كرده و بفرماييد كه اين موضوع را چگونه تحليل می كنيد ؟

:)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
نگو که تازه اونم دیوار برشیه کنار ستون ؟ :) من اون رو حماقت توصیف میکنم .

alireza3435

عضو جدید
هر محاسبی بوده احتما لا اکس بندی ستون رو بلد نبوده و یا اصلا در مورد تقارن و پیوستگی اکس ها چیزی نمی دونسته نیروی باری که از ستون خارج از محور به کف ستون اعمال شده باعث میشه بار برای انتقال به ستون با لنگر همراه باشه و همچنین در سقف پیچش ایجاد خواهد شد در اون ناحیه(مهندس دوست محمدی)

sma519

عضو جدید
شاید

شاید

ولی اگه من جای شما بودم زود قضاوت نمی کردم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)

sma519

عضو جدید
؟

؟

كسي شما را بازجويي نخواهد كرد . لطفا" هر كس در حد توان نظر بده .

يك راهنمايي :
اين طرح از نظر فني هيچ ايرادي ندارد و شما بايد در مورد لزوم و يا عدم لزوم ارائه همچين طرحي نظر دهيد .
اين را هم بدانيم كه يك مهندس عمران هرگز نبايد از اظهار نظر واهمه داشته باشد . مطمئن باشيم جذب كار كه شديم ، با اين موارد هميشه روبرو خواهيم شد .

علی(110)

عضو جدید
سوال در مورد میلگرد و تیرآهن...

سوال در مورد میلگرد و تیرآهن...

سلام دوستان
میشه یکی منو با انواع میلگرد و اگر هم شد تیر آهن آشنا کنه؟
مثلا این میلگرد A1 یا A2 یا ... چیه ؟ چه فرقی داره؟
یا مثلا این تیرآهنهای IPB و INP و ... چیچیه؟ به چه دردی میخوره؟ هر کدوم کجا کاربرد داره؟

sma519

عضو جدید
؟

؟

IPB در دو نوع سبک و سنگین در پروژه های عظیم کاربرد دارد .
INP در حال حاظر تقریبا" منسوخ شده و الان بیشترین کاربرد را IPE دارد .
میلگردها سه نوعند :
AI ) میلگرد ساده با سطح صاف که در اعضای باربر سازه کابرد ندارد .
AII ) میلگرد آجدار که آجها حالت دوکی دارند .
AIII ) میلگرد آجدار با آج مارپیچ .
دو نوع آخر بسته به طراحی انجام شده ، هر دو در اعضای باربر مورد مصرف دارند .;)

;)
IPBتیرآهن بال پهن هست که معمولا" برای بارگذاریهای سنگین استفاده میشه
IPE -INPتیرآهن معمولی که بیشتر در ساختمان سازی از IPE استفاده میشه
CNPوCPEتیرآهن لانه زنبوری هست که معمولا" برای تیرهای اصلی از اون استفاده میشه

علی(110)

عضو جدید
جدول 9-4-2 مبحث نهم این مطالب را کامل بیان کرده است . ( میلگرد ها ) :)

:confused: حالا مهندس جون مشکل شد دو تا( به قول والکانو: خانه از پایبست ویران است)
لطفا حالا یکی توضیح بده که این مباحث و جداول چیچی هست و کی اونا رو میده و از کجا میشه تهیه کرد، البته تو رو خدا آدرس اینترنتی نده که من ADSL ندارم، منظورم اینه که کتابی، مجله ای، چیزی هست که بشه خرید؟ از کجا؟:(

sma519

عضو جدید
:confused: حالا مهندس جون مشکل شد دو تا( به قول والکانو: خانه از پایبست ویران است)
لطفا حالا یکی توضیح بده که این مباحث و جداول چیچی هست و کی اونا رو میده و از کجا میشه تهیه کرد، البته تو رو خدا آدرس اینترنتی نده که من ADSL ندارم، منظورم اینه که کتابی، مجله ای، چیزی هست که بشه خرید؟ از کجا؟:(

سه سر برو به نظام مهندسي شهرتون و بگو مبحث نهم مقررات ملي ساختمان رو مي خوام . يا از لينك زير دانلودش كن .
http://urmiacivil.mihanblog.com/Cat/5.aspx

;)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

اسمشون مقررات ملی ساختمان هستش ، یعنی یک سری کارها و توضیحات عمومی داده که حتماً باید توی طراحی و ساخت و ... در نظر گرفت و اجرا کرد :) مثلاً SMA فرمودند ( آقا اسم شما چیه ؟ :)) ) مبحث 9 میشه مقررات ملی ساختمان های بتن آرمه ، توش همه چی در مورد ساختمون های بتنی اعم از فرمول و ضوابط و ... بیان شده . کتابفروشی مرکز تحقیقات مسکن ( میدون ولیعصر ) و انقلاب ( نشر گوتنبرگ ، نشر پرهام ) دارند . کلاً برسی به دروس بالا چندتاش حتماً نیازت میشه : 1- مصالح ، 2- بارگذاری ، 3- پی ، 4- بتن ، 5- فولاد

sma519

عضو جدید
اسمشون مقررات ملی ساختمان هستش ، یعنی یک سری کارها و توضیحات عمومی داده که حتماً باید توی طراحی و ساخت و ... در نظر گرفت و اجرا کرد :) مثلاً SMA فرمودند ( آقا اسم شما چیه ؟ :)) ) مبحث 9 میشه مقررات ملی ساختمان های بتن آرمه ، توش همه چی در مورد ساختمون های بتنی اعم از فرمول و ضوابط و ... بیان شده . کتابفروشی مرکز تحقیقات مسکن ( میدون ولیعصر ) و انقلاب ( نشر گوتنبرگ ، نشر پرهام ) دارند . کلاً برسی به دروس بالا چندتاش حتماً نیازت میشه : 1- مصالح ، 2- بارگذاری ، 3- پی ، 4- بتن ، 5- فولاد
شما هر چي خواستي صدا بزن ، مثلا" بگو سعيد . كي به كيه . sma519 اسم مستعار اينترنتي منه ، اگه تو گوگل دنبالش بگردي فكر كنم دو صفحه اي پر بكنه . ;)

sma519

عضو جدید
Hmmmmmmmmm

Hmmmmmmmmm

با سلام
ممنون از نظراتي كه نداديد ! ولي مهم نيست ، سوالي را كه پرسيدم خودم هم جواب ميدهم .
حدودا" 4 ماه پيش كه مورد فوق را ديدم ، توجه مرا به خودش جلب كرد . به بهانه پروژه دانشگاه رفتم و چند تا عكس از جمله عكس فوق را گرفتم . زماني كه از ناظر پروژه در مورد ستوني كه سوژه ماست پرسيدم ، گفت چيزي نمي داند و فقط نقشه را اجرا كرده است . بنابراين آدرس طراح سازه را گرفتم و به ايشان مراجعه كردم . پس از شنيدن دلايل آقاي مهندس به اين نتيجه رسيدم كه اينگونه طراحي زياد هم لازم نبوده و جناب مهندس فقط خواسته توانايي خود را به رخ ديگران بكشد ( البته اين فقط نظر شخصي من است ) .
اگر بخواهم رو راست باشم ، بايد بگويم كه من هميشه از اين نوع آدمها كه اعتماد به نفس خوبي دارند ، خوشم مي آيد . ولي آيا لازم نيست كه ما موقع طراحي ، توان اجرايي پيمانكارانمان را هم در نظر بگيريم . درست است كه ما هم بايد پيشرفت كنيم ، اما قدم به قدم و به اندازه ظرفيتي كه داريم . نظر شما غير از اين است ؟؟
همانطور كه در شكل بالا مي بينيد بار حاصل از 5 طبقه بالايي كه روي يك كنسول 80 سانتيمتري سوار شده است ، توسط دو ديوار برشي متوالي در طبقه همكف و اول تحمل مي شود كه البته روي كاغذ و با فرض اجراي آيين نامه اي جواب داده است . ولي آيا كسي ميتواند اطمينان دهد كه پيمانكاران حال حاضر ما اين خواسته را برآورده خواهند كرد ؟
جواب : خير !
به شكل زير توجه كنيد .

براي اينكه مانع از عكس گرفتن نشوند ، فقط چند تا عكس مثل اين را توانستم بگيرم ( اجراي نادرست كاور ) كه البته موارد نقص بيشمار بود . در ضمن اينها مواردي بودند كه بعد از اتمام اسكلت به چشم مي خوردند ، حالا حين بتن ريزي چه دسته گلهايي به آب داده شده است ، الله اعلم .
شما فكر ميكنيد اگر طراح سازه كيفيت اجراي طرحش را ببيند ، بازهم جرأت مي كند همچين طرحي دهد ؟؟؟؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خوب ، نمیدونم روی کاغذ شاید جواب بده ، ولی عقلانی نیست ، یکی اینگه آیین نامه خودش این کار رو منع میکنه که ستون خارج از محور داشته باشیم ، آیین نامه 2800 ، دوم اینکه دیوار برشی هرچی به پایین میریم نیروی بیشتری تحمل میکنه ، حالا که طبقه زیرین داره تحمل میکنه و کوچیک شده پس بالایی ها هم به اندازه اون تحمل دارند ، پس یعنی اون 80 سانتی که اون بالا اجرا شده ، یعنی ارتفاع 5 طبقه در 80 سانت در ضخامت دیوار برشی میلگرد و بتن اضافه ریخته شده بخاطر جسارت آقای محاسب :) برای همین من گفتم حماقته !

En-mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزیز این مقاله رو دوباره به جریان انداختم تا اگه کسی دوست داره بحث در مورد تیر آهن ها رو اینجا مطرح کنه
منتظر مطالب خوب شما هستم
با تشکر

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مهندس بیدهندی عزیز از راهنمایی بسیار خوب و مفید شما بسیار سپاسگذارم
امیدوارم همه دوستان از دانش فوق العاده شما بیشتر بهره مند بشوند
سعادتمند باشید

آقا راستی من تازگیا توجه کردم ، شما درسته توی دروس پایه خیلی با عمران هماهنگی دارید ، جای دیگه نپرسیدم ، گفتم اینجا بپرسم ببینم چطوریاست ، با دروس اصلی سازه چیکار کردی ؟ طراحی فولادی ، طراحی بتنی ، زلزله ؟

En-mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا راستی من تازگیا توجه کردم ، شما درسته توی دروس پایه خیلی با عمران هماهنگی دارید ، جای دیگه نپرسیدم ، گفتم اینجا بپرسم ببینم چطوریاست ، با دروس اصلی سازه چیکار کردی ؟ طراحی فولادی ، طراحی بتنی ، زلزله ؟
مهندس جان این درسها توی آزمون ارشد آزاد مهم بودن که من یه نگاه مختصر بهشون انداختم
ولی تابستون امسال بصورت کلی روشون کار کردم و خیلی هم سخت نبودن:redface:البته بجز زلزله

sma519

عضو جدید
خوب ، نمیدونم روی کاغذ شاید جواب بده ، ولی عقلانی نیست ، یکی اینگه آیین نامه خودش این کار رو منع میکنه که ستون خارج از محور داشته باشیم ، آیین نامه 2800 ، دوم اینکه دیوار برشی هرچی به پایین میریم نیروی بیشتری تحمل میکنه ، حالا که طبقه زیرین داره تحمل میکنه و کوچیک شده پس بالایی ها هم به اندازه اون تحمل دارند ، پس یعنی اون 80 سانتی که اون بالا اجرا شده ، یعنی ارتفاع 5 طبقه در 80 سانت در ضخامت دیوار برشی میلگرد و بتن اضافه ریخته شده بخاطر جسارت آقای محاسب :) برای همین من گفتم حماقته !

با توجه به چيزهايي كه ما سر كلاسها ياد گرفته ايم ، حق با شماست . ولي اگر اين طرح ايراد داشت به تاييد نميرسيد .
براي همين گفتم من هميشه از اين تيپ آدمها خوشم مي آيد.
البته فراموش نمي كنم شما تنها كسي بوديد كه با اعتماد به نفس بالا اظهار نظر كرديد . اميدوارم در آينده به همان جايي برسيد كه تصورش را مي كنم .
به اميد روزي كه توانايي اظهار نظر در مورد صلاحيت آيين نامه ها را هم داشته باشيم . ;)

aryashah

عضو جدید
با سلام

.پدسدال میشه گفت حالت یه پاشنه بتونی داره که پایه ستون رو مدفون میکنه و اون رو در مقابل عوامل جوی و خورندگی محافظت میکنه. مثلا شما یه پای ستون رو در نظر داشته باش که دروش رو به ضخامت 10 تا 15 سانتی متر و به ارتفاعی که بنا به تشخیص ممکنه 50 یا بیشتر وکتر باشه بتون میریزند.

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اصلاً به این فکر نکنید که طرحی ایراد داره تایید میشه یا نه ، چون مطمئن باشید کسایی که طرح ها رو تایید میکنند فقط یک سری چیزهای عادی رو نگاه میکنند ! اصلاً وارد جزئیات نمیشند . من دیدم یک بابایی یک مهاربند ضربدری X رو توی طراحی توی نصف حد فاصل ستون ها گذاشته بود ! تایید هم شده بود اجرا هم شده بود . یا اینکه مهاربند های طبقات هی روی هم جابجا شده بود و تو یک راستا نبود . که کلاً تایید نمیشه این کارا .
توی آیین نامه 2800 هم یک موردی نوشته شده 1-5-1 : عناصری که بارهای قائم را تحمل مینمایند ( ستون ها ) در طبقات مختلف تا حد امکان بر روی هم قرار داده شوند تا انتقال بار این عناصر به یکدیگر با واسطه عناصر افقی صورت نگیرد .

sma519

عضو جدید
اصلاً به این فکر نکنید که طرحی ایراد داره تایید میشه یا نه ، چون مطمئن باشید کسایی که طرح ها رو تایید میکنند فقط یک سری چیزهای عادی رو نگاه میکنند ! اصلاً وارد جزئیات نمیشند . من دیدم یک بابایی یک مهاربند ضربدری X رو توی طراحی توی نصف حد فاصل ستون ها گذاشته بود ! تایید هم شده بود اجرا هم شده بود . یا اینکه مهاربند های طبقات هی روی هم جابجا شده بود و تو یک راستا نبود . که کلاً تایید نمیشه این کارا .
توی آیین نامه 2800 هم یک موردی نوشته شده 1-5-1 : عناصری که بارهای قائم را تحمل مینمایند ( ستون ها ) در طبقات مختلف تا حد امکان بر روی هم قرار داده شوند تا انتقال بار این عناصر به یکدیگر با واسطه عناصر افقی صورت نگیرد .
با سلام
دوست من شما حتما" براي گفته هاي خود دليل محكمي داريد و قابل احترام است . اما من نيز به دلايل محكم خودم مايلم روي كامل نبودن آيين نامه 2800 پافشاري كنم .
خيلي خوش اقبال بوده ام كه اساتيد من چه در گذشته و چه در حال طرز تفكر مرا با علم روز تغيير داده اند . به همين دليل هر موقع با صحنه هاي غير عادي مواجه ميشوم ، اول در مورد آن تحقيق كرده ، سپس نتيجه گيري مي كنم .
فكر ميكنيد چرا در كشور ما بر خلاف كشورهاي صاحب سبك ( بحث در مورد فني مهندسي است ) مانند آمريكا ، كانادا و ... حرف اول را به جاي مهندس معمار ، مهندس سازه ميزند و هر گاه طراحي فضا با محاسباتش جور در نيايد روي آن قلم ميگذارد ؟
دليل اين است كه ما تنها ياد گرفته ايم ديگران تحقيق كنند ، به ثبت برسانند و ما از آن كپي برداري كنيم .
البته كم لطفي خواهد بود اگر تلاشهاي آيين نامه نويسان خودمان را ناديده بگيريم . چرا كه در همه آنها ذكر شده است پيشنهادهاي جديد پس از بررسي و تاييد قابل اجرا ميباشد .

پدستالها عبارتند از ستونهای بتنی کوتاه و کم آرماتور و حتی گاهی بدون آرماتور که عموما روی پی های بتنی اجرا شده و روی آنها صفحه زير ستون نصب شده و سپس ستونهای فلزی روی صفحه نصب ميگردد. اين ستونها بدليل ابعاد نسبتا زياد( از نظر عرضی زياد وارتفاعی کم) جزو ستونهای لاغر محسوب ميشوند و لذا تحمل مقاومت فشاری آنها بسيارزياد ميباشد.

mehrdad2000

عضو جدید
مهندس جان این درسها توی آزمون ارشد آزاد مهم بودن که من یه نگاه مختصر بهشون انداختم
ولی تابستون امسال بصورت کلی روشون کار کردم و خیلی هم سخت نبودن:redface:البته بجز زلزله
با سلام
آقای مهندس بیدهندی من از دوستان دوره دانشجویی جاوید هستم
باور کنید ایشون اینقدر تلاشگذ بودن که احاطه کامل به هر دو علم مکانیک و عمران داشتند
در آزمون ارشد هم درصدهای دروسش از من که کارشناسی عمران خونده بودم بیشتر بود:surprised: