رشته دامپزشکی

Eng.probe

عضو جدید
کاربر ممتاز
دامپزشكي


هدف
معرفي رشته دامپزشكي
امروزه در دنيا علي‌رغم پيشرفت‌هاي علمي كه در زمينه‌هاي مختلف صورت گرفته است ، هنوز هم مساله غذا از نظر اجتماعي و اقتصادي در درجه او اهميت قرار دارد و به عنوان يك مساله استراتژيك مطرح مي‌باشد. به طوري كه موقعيت يك كشور را با سطح و نوع غذاي مردم آن كشور محك مي‌زنند. و بدون شك در ميان مواد غذايي آنچه بسيار اهميت دارد و جزو لاينفك مواد غذايي روزانه است، پروتئين حيواني است كه از طريق دام تهيه مي‌شود.
دكتر حسيني استاد و رئيس دانشكده دامپزشكي دانشگاه تهران با ذكر مطلب فوق در ادامه مي‌گويد:
«حال از همين‌جا مي‌توان به اهميت دانش‌ دامپزشكي پي‌برد ، چرا كه از حفظ و حراست بهداشت دامها بر عهده يك دامپزشك است. يعني يك دامپزشك با تامين بهداشت و مبارزه با عوامل تهيه كننده حيات دام، طيور، آبزيان و حشرات مفيد، ضمن اقدامات بهداشتي لازم براي افزايش طول عمر آنها، با تامين سلامتي اين دسته از موجودات كمك مي‌كند كه بازدهي توليدي و خدماتي آنها بيشتر بشود.
از طرف ديگر يك دامپزشك وظيفه مبارزه با بيش از 400 بيماري مشترك بين انسان و حيوان را دارد. بيماري‌هايي كه به صورت مستقيم (تماس با دام آلوده) و غيرمستقيم (استفاده از توليدات يا فرآورده‌هاي دامي) به انسان منتقل شده و حيات او را به مخاطره مي‌اندازد. و بالاخره دامپزشكان در حفظ محيط زيست نقش بسزايي دارند چرا كه به مبارزه با بيماري‌هاي وحوش و همچنين بيماري‌هاي مشترك بين انسان و وحوش مي‌پردازند. كه البته در كشور ما كمتر به اين نقش توجه شده است.»
دكتر حسيني همچنين در مورد عنوان دروس و نحوه آموزش رشته دامپزشكي در دانشگاهها و مراكز آموزش عالي مي‌گويد:
«دانشجوياني كه وارد رشته دامپزشكي مي‌شوند بايد حدود 220 واحد درسي را در 6 سال بگذرانند كه اين واحدها در سه مقطع متوالي علوم پايه ، پاتوبيولوژي و علوم درمانگاهي تدريس مي‌شود. يعني در آغاز دانشجو طي 2 سال علوم پايه را مي‌گذراند و سپس در 2 سال بعد ،‌دروس پاتوبيولوژي شامل ميكروبيولوژي، آسيب‌شناسي، انگل‌شناسي و بهداشت و كنترل مواد غذايي را مطالعه مي‌كند و بالاخره وارد دوره علوم درمانگاهي مي‌شود كه اين دوره خود شامل دو بخش دروس نظري و عملياتي و بخش كارورزي مي‌شود. به همين دليل دانشجوي اين رشته در علوم پايه پزشكي بنيه علمي خوبي دارد و حتي در دوره‌هاي تخصصي ايمونولوژي ، ويروس‌شناسي و ... همپاي فارغ‌التحصيلان پزشكي شركت كرده و موفق نيز مي‌شود.»
دكتر خسروي استاد دامپزشكي شركت كرده و موفق نيز مي‌شود. »
دكتر خسروي استاد دامپزشكي دانشگاه تهران نيز در معرفي اين رشته مي‌گويد:
«دامپزشكي علم شناخت بيماري‌هاي دامي اعم از بيماري‌هاي مشترك بين انسان و حيوان يا بيماري‌هاي خاص دام، پيشگيري از بيماري‌ها ، معالجه بيماري‌ها و همچنين علم تغذيه انسان و دام مي‌باشد.
از سوي ديگر در اكثر كشورها از جمله كشور ما، دامپزشكان در تحقيقات پايه پزشكي نقش مهمي دارند. براي مثال دكتر «جي‌بانگ» عامل تب مالت انسان و سقط جنين دامها را كشف كرد و نشان داد كه استفاده از «توبركولين» براي تشخيص سل در انسان وسيله بسيار خوبي است و يا «جي‌رامون» با كشف سرم ضد ديفتيري جان ميليونها كودك جهان را نجات داد.
اين توانايي از آنجا نشأت مي‌گيرد كه از يك طرف كار با دام محدوديت‌هاي كار با انسان را ندارد يعني مي‌شود بر روي تعداد زيادي از حيوان با وجود احتمال بيماري يا مرگ آزمايش نمود، كاري كه در علوم ميكروبيولوژي ، فاراموكولوژي و فيزيولوژي انجام مي‌گيرد. و از سوي ديگر يك دامپزشك ديد وسيعتري درباره حيوانات دارد و مي‌تواند به روي حيوانات مختلف تحقيق بكند.»
دكتر اسلامي يكي ديگر از اساتيد دامپزشكي دانشگاه تهران نيز در معرفي اين علم مي‌گويد: «چندسال پيش در نشريه سازمان بهداشت جهاني آمده بود كه هدف نهايي دامپزشكي درمان حيوانات نيست بلكه دقيقا تامين مواد غذايي و بهداشت انسان مي‌باشد.»
چرا كه با واكسيناسيون دامها مي‌توان از مرگ و مير آنها جلوگيري كرد و بر ميزان فرآورده‌هاي دامي افزود و در نتيجه مواد پروتئيني لازم براي جيره غذايي انساني را تامين نمود . موادي كه مقاومت انسانها بخصوص كودكان را در مقابل كليه بيماري‌ها، افزايش مي‌دهد و نه تنها باعث كاهش قابل ملاحظه هزينه‌هاي درماني مي‌شود، بلكه جامعه‌اي سالم و فعال بوجود خواهد آورد. از سوي ديگر دامپزشكي در پيشگيري از بيماري‌هاي مشترك بين حيوانات و انسان نقش بسيار مهمي دارد. بيماري‌هايي كه مي‌تواند بهداشت عمومي يك جامعه را به خطر بيندازد.»
آينده شغلي ، بازار كار ، درآمد :
خبر اول :‌
«بيماري‌هاي دامي در كشورهاي جهان سوم ، ساليان 30 ميلون تن از شير دامها مي‌كاهد كه اين رقم تامين كننده شير ساليانه 200 ميليون كودك به ميزان 2 ليوان شير در روز مي‌باشد.»
خبر دوم :
تنها با مبارزه منظم داروئي با كرمهاي نخي شكل دستگاه گوارش گوشفند و بز، مي‌توان ساليانه 150 ميليون كيلوگرم گوشت قرمز بيشتر در كشور توليد كرد.
خبر سوم :
در حال حاضر بيش از 1000 ميليون واحد دامي و همچنين حدود 600 تا 800 ميليون قطعه طيور در كشور وجود دارد.
خبر چهارم :
سازمان دامپزشكي كشور به عنوان مرجع ذيصلاح در كنترل بهداشت مواد غذايي با منشا دامي كشور ، مسووليت نظارت بر 560 كشتارگاه دام و طيور، 100 واحد عمل آوري و فرآوري محصولات شيلاتي ، 200 واحد بسته‌بندي فرآورده‌هاي پروتئيني و بيش از 46 هزار مركز عرضه كننده فرآورده‌هاي پروتئيني را بر عهده دارد. اين در حالي است كه حدود 40 كشتارگاه صنعتي و نيمه‌صنعتي دام و 32 كشتارگاه صنعتي طيور در دست احداث مي‌باشد.
تنها با تكيه بر هر يك از خبرهاي فوق مي‌توان متوجه نياز كشور به متخصصان دامپزشكي شد. چرا كه حفظ بهداشت و سلامت جامعه و همچنين توسعه دامپروري كشور تنها با حمايت بخش دامپزشكي امكان‌پذير است.
دكتر خسروي نيز در مورد فرصت‌هاي شغلي فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌گويد:
«فارغ‌التحصيلان دامپزشكي مي‌توانند در مراكز مختلفي از جمله سازمان دامپزشكي ، موسسه تحقيقات و توليد واكسن رازي، شركت‌هاي توليد دارو و فرآورده‌هاي دامي، شركت‌هاي توليد مواد غذايي با فرآورده‌هاي دامي ،‌واحدهاي دامپروري دولتي و خصوصي و آزمايشگاههاي تشخيص بيماري‌هاي دامي و بيماري‌هاي انساني فعاليت بكنند. »
توانايي‌هاي جسمي ، علمي ، رواني و ... مورد نياز و قابل توصيه :
مهمترين وظيفه يك پزشك شناخت بيماري با توجه به علايم و نشانه‌ها و اظهارات بيمار است. كاري كه با توجه به علايم مشابه و مشترك براي بيماري‌هاي مختلف و همچنين تنوع بيماري‌ها بسيار دشوار مي‌باشد. اما با اين وجود كار يك پزشك در مقايسه با دامپزشك سهل‌تر است چرا كه در شناخت و معالجه بيماري‌ انساني ، مي‌تواند از خود بيمار كمك بگيرد. اما يك دامپزشك در معالجه بيماري حيوانات تنها با بررسي و پژوهش و با تكيه بر دانش خود مي‌توان به بيماري پي ببرد.
رضا . م دانجوي دامپزشكي دانشگاه تهران در همين زمينه مي‌گويد:
«يك دامپزشك علاوه بر دانش بسيار و قدرت تجزيه و تحليل بايد زيرك و هوشيار نيز باشد. چون از يك سو بيمار او نمي‌تواند درد خود را بيان كند و دامپزشك بايد خود موفق به شناخت بيماري گردد و از سوي ديگر بسياري از دامداران سنتي‌ ما هنوز فرهنگ استفاده از دامپزشك را پيدا نكرده‌اند و در نتيجه به مشاهده دام بيمار در ابتدا خود از راههاي سنتي كه بسياري از اوقات اشتباه نيز هست، به معالجه دام مي‌پردازند و بعد از اين كه بيماري به اوج خود رسيد و يا حتي دام به بيماري تازه‌اي دچار گرديد، به دامپزشك مراجعه مي‌كنند و تازه هنگام مراجعه به دامپزشك نيز نمي‌گويند كه قبلا از چه داروها و يا روشهاي درماني استفاده كرده‌اند و در نتيجه اگر يك دامپزشك زيركي و هوشياري لازم را نداشته باشد، در شناخت بيماري اشتباه مي‌كند. »
دكتر خسروي نيز با اشاره به اهميت دو درس زيست‌شناسي و زبان انگليسي مي‌گويد:
«درس زيست‌شناسي يكي از درسهاي مهم رشته دامپزشكي است. همچنين دانشجوي اين رشته هرچقدر كه تلاش بكند اگر به زبان انگليسي و يا يك زبان بين‌المللي ديگر مسلط نباشد، نمي‌تواند در اين رشته موفق گردد، چرا كه امروزه اطلاعات علمي بخصوص در علومي مثل ايمونولوژي روزآمد شده است و تا دانشجويي به زبان انگليسي مسلط نباشد، نمي‌تواند از اطلاعات جديد با خبر شده و يا از كتب مراجع استفاده بكند.»
وي همچنين در پاسخ به اين سوال كه آيا دانشجوي دامپزشكي بايد قدرت بدني بالايي داشته باشد، مي‌گويد:
«بدون شك دانشجوي اين رشته بايد از سلامت جسماني برخوردار باشد اما قدرت بدني در همه بخش‌هاي دامپزشكي مطرح نيست . براي مثال در مراكز تحقيقاتي و آزمايشگاهي و يا براي معالجه دامهاي كوچك نيازي به قدرت بدني بالا نيست اما در معالجه دامهاي بزرگ ، قدرت بدني بالا مي‌تواند كار يك دامپزشك را راحت‌تر بكند.»
دكتر حسيني نيز علاقه‌مندي به دام و دامپزشكي را براي دانشجوي اين رشته ضروري مي‌داند و در اين باره مي‌گويد:
«يك دانشجوي دامپزشكي بعد از فارغ‌التحصيلي بايد گاه در دل يك روستا به مداواي حيوانات بپردازد و بدون شك چنين كاري جز به ياري عشق و علاقه امكان‌پذير نمي‌باشد. »
وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر: (كارشناسي ارشد و ...)
فارغ‌التحصيلان دوره دكتراي عمومي دامپزشكي مي‌توانند بر حسب علاقه در بيش از 14 گرايش تخصصي مختلف در علوم دامپزشكي (آسيب‌شناسي ، انگل شناسي ، ميكروبيولوژي ، كلينكال پاتولوژي ، علوم تشريحي ، بيماريهاي طيور ، بيماريهاي داخلي دام بزرگ ، بيماريهاي داخلي دام كوچك ، جراحي ، راديولوژي ، بيماريهاي ماهي و آبزيان ، بهداشت مواد غذايي ، مامائي و بيماريهاي توليد مثل و ... ) و همچنين علوم پايه پزشكي و بيوتكنولوژي ادامه تحصيل بدهند. در دوره دكتراي تخصصي دامپزشكي به تناسب رشته تعداد 60 واحد تخصصي گذرانده مي‌شود و دانش تخصصي دانشجو در يك زمينه خاص گسترده‌تر مي‌گردد. هدف از اجراي دوره‌هاي تخصصي دامپزشكي ، تامين اعضاي هيات علمي مورد نياز براي دانشكده‌هاي دامپزشكي و محققان موسسات پژوهشي وابسته و در نهايت تامين نيروي انساني متخصص مورد نياز براي خدمات تخصصي دامپزشكي است.
 

Eng.probe

عضو جدید
کاربر ممتاز
تاریخچه دامپزشکی در ایران:


نگاهي به جغرافياي ايران:
مساحت ایران حدوداً1،648،195کیلومترمربع است.وبیش از90% آندرناحیه معروف به فلات ایران قرار دارند.فرورفتگی یافلات مرکزیایران که امروز بیابانی بی آب وعلف است که اطراف آنرا کوها فرا گرفتنه اند.درمغرب ایران رشته کوههای زاگرس از شمال غربی به جنوب شرقی به طول1000کیلومتروعرض200کیلومتر کشیده شده است.دراین کوهها که ارتفاعاشان 1000-1700 متراست دره ها یی متعدد وچین خوردگیهایی متوازی به طول 50-100 وعرض 10-200کیلومتروجود دارند.در دامنه های پرارتفاع کوههای زاگرس هنوز بقایایی از جنگلهای بلوط ،گردو، بادام وپسته ی وحشی وجود دارند. وکمی پایین تر در دره ها، مو،انار،انجیر،و…می یروند.در این نواحی کشت گندم،جو،پنبه،تنبابکو ،و… انجام می گیرد.در امتداد خمیدگی کرانهای دریای خزر در قسمت شمالی مثلث فلات ایران ،سلسله جبا ل البرز قرار گرفته است.این رشته کوه،سدی بلند وباریک را می سا زد که ناحیه ساحلی پر از گیاه را از منطقه بیا بانی مرکزی جدا می کند . در بخش مرکزی ایران دو رشته کوه داخلی،میانی فرورفته را احاطه می کنند که خشک ترین کویر جهان است.
انسان و حيوانات در عصر نوسنگي:
انسان در این عصر که دورانش حداکثر10000 سال به طول انجامید به پنج اختراع بزرگ دست یافت.صیقل دادن سنگ ،زراعت،گله داری،کوزه گری وساختن انواع ظروف،شروع به خانه سازی.اهلی کردن حیوانات که با اهلی کردن سگ آغاز شده بوددر دوران نوسنگی پیشرفت کرد.
انسان در عصر نوسنگی به اهلی کردن و پرورش گله های بزرگ گوسفند ، بز ، خوک ، گاو و پرورش کبوتر ، غاز و اردک پرداخت . اهلی کردن حیوانات ظاهراً از آسیا آغاز شد . در این عصر و پس از سایر حیوانات وحشی اهلی شد و به خدمت انسان در آمد . از همین عصر نو سنگی یا قبل از آن است که انسان علاوه بر استفاده از پوست حیوانات از پشم گوسفندان و الیاف گیاهانی چون کتان برای خود لباس می دوخت . تغذیه از شیر گاو نیز در همین ایام شروع شد .
سابقه حيوانات در لرستان:
دره خرم آباد لرستان که به طول 15 کیلومتر و عرض 10 کیلومتر بین کوههای آهکی منبع ذخیره آب ، کشیده شده است از نظر غار ها و مساکن انسان و وجود حیوانات جالب است . « هول و ویلر » بیش از 9000 ابزار سنگ چخماق تراشیده شده و 6000 تکه استخوان حیوانات را شناسایی کردند . این آثار مربوط به عصر پارینه سنگی در اواخر دوره موستری (50000 سال قبل ) تا اواخر دوره زارزی (12000 قبل ) است . در نواحی « هومیان » و «میرملاس » و « دوشه » از توابع لرستان تصاویر جانوران و آدمیان که قدمتشان به حدود 15000 سال قبل از میلاد می رسد با رنگ های سیاه و زرد و سرخ بر سنگ ها نقش بسته است . اصولاً انسان در جنوب غربی ایران در حوالی 8000 سال قبل از میلاد ابتدا بز و گوسفند را اهلی کرد و به کشت گندم و جو پرداخت . در میانه هزاره ششم قبل از میلاد تحولات پر اهمیتی در جنوب غربی ایران به وقوع پیوست . گاو را اهلی کردند و شیوه های آبیاری را برای کشت معمول داشتند .
دامپزشكي پيش از تاريخ:
انسان دوره غار نشینی نیز به نوعی دامپزشکی انجام می داده است . از تصاویر کنده کاری شده بر روی دیوارهای برخی از غارها چنین بر می آید که در مهمانی های اسرار آمیز غارها ، موبدان و جادوگران به سلامت حیوانات توجه کرده و اعمالی انجام می دادند . اینان نخستین پزشکان و دامپزشکان بودند . بدین ترتیب نوعی طب و دامپزشکی مذهبی ابداع شد که طی قرون و اعصار ادامه یافت . چراغ علم نخستین بار در عصر نو سنگی ، حدود 10000 سال پیش در خاورمیانه افروخته شد ، جانوران را اهلی کرده و در مورد فیزیولوژی و زندگی آنان تجربیاتی کسب کردند .چوپانان بیابان گرد نیز باید اولین دامپزشکان و شاید پزشکان باشند . الزاماً لز شکسته بندی و جا انداختن استخوان ها که برای گوسفندان و گاوان پیش می آمد اطلاع حاصل کردند و با داروهای گیاهی نیز آشنا شدند . اینان علاوه به درمان جراحت ها و شکسته بندی و جا انداختن و دررفتگی مچ پا از برخی بیماری های دیگر نیز بالاجبار اطلاع کسب کردند . اولین دخالت های بهداشتی بشر باید برای کمک گاو در موقع زایمان باشد . بشر اولیه در ایران همانند سایر نقاط جهان وقتی به دامداری و کشاورزی پرداخت ، چون اعتقاد داشت علت بیماری ها نوعی جنون و اختلالات مغزی ناشی از رسوخ دیو در مغز بیماران است و بیماری ها ناشی از ارواح خبیثه هستند . برای دور کردن ارواح خبیثه به مُثُل اعلای حیوانی توسل می جست که بیماری را از حیوانات دفع نماید . از بررسی تاریخی علم پزشکی و دامپزشکی پیش از تاریخ چنین بر می آید که پزشکی و دامپزشکی پیش از تاریخ عمدتاً با هم نشأت گرفته و با هم به پیش می رفت و چنانکه در بحث های مربوط به ایرانیان توسط یک فرد انجام می گرفت .
نقش دام ها در زندگي آرياييها:
ایرانیان آریایی ، مردمی دامدار ونیمه کشاورز بودند و دامها یعنی مایه برکت و قدرت آن ها ، مورد توجه شدید قرار داشتند . این مهاجران گله های گاو و اسب را تربیت می کردند ، زمین را شخم زده و برای خود و دام هایشان آذوقه تهیه می کردند . بیماریها را ناشی از اراده برخی از خدایان می دانستند . بنابراین ، جشن های مذهبی و قربانی کردن را برپا می داشتند تا خشم خدایان را مهار کرده و لطف ایشان را مورد توجه خود نمایند .
دام پزشكي آرياييها:
در زمینه دامپزشکی و دامپروری اینان دو رساله به دست آمده یکی رساله بغازکوی و دیگری رساله دامپزشکی دکن . قدیمی ترین سندی که از دانش ایرانیان آریایی نژاد درباره حیوانات باقی مانده ، لوحه ای است که از هیتیهای آریایی در کشور هوریانی میتانی در ناحیه بغا کوی ترکیه به دست آمده است . در سال 1893/1311 هجری قمری « جیم میل » یک کتاب فوق العاده قدیمی مربوط به گاو کشف کرد . در پی کشف این کتاب ، مشخص شد که آریاییان هند و ایرانی از زمانهای بسیار دور بیماری گاوان را می شناختند و درمان می کردند . از این کتاب چنین بر می آید که طاعون گاوی ، سیاه زخم ، نوعی آنژین شدید ، نفخ شدید شکم ، مننگو آنسفالیت ، چرخش ، دیسانتری ، پیروپلاسموز را می شناختند . این کتاب که باید هند و ایرانی تا حدی نمایانگر دامپزشکی ایران است . در ضمن در زمره نخستین مدارک دامپزشکی جهان است .
دامداري و دامپزشكي دوران ماد:
از کاوشهای باستان شناسی به دست آمده ، چنین معلوم می شود در سرزمینی که مادها به آن گام گذاشته اند، در عصر حجر ومس مردم به کار زراعت دامداری مشغول بودند. از نقوش فراوان نشخوارکنندگان بر ظروف آنها به اهمیت دامپروری پی می بریم. ولی هنوز اثری از اسب نبود. دامها برای مادها ، منبع اصلی ثروت بودند. ساکنان«مانا» مانند مردم نواحی دیگر سرزمین ماد، بیشتر به دامداری مشغول بودند وپرورش گوسفند وگاو وشتر دو کوهانه مرسوم بود. دامپزشکی مادها همان دامپزشکی آریاییان همان دامپزشکی بابل است.
تمدن دامپزشكي و پزشكي و دامداري در ايران:
در ایران قدیم (دورانهای هخامنشیان ، سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان) اهمیت بسیاری بر پرورش ونگهداری حیوانات ودامپزشکی داده شده است. این موضوع در پرورش ونگهداری اسبان نژاده ی سواره نظام اعصار مختلف ایران باستان نمود ویژه ای می یایبد. برای حیوانات درمانگاها وآسایشگاه های در اوخر دوران سلوکی وطلوع دوران اشکانیان وجود داشته است. مسلماً تشکیلات دامپزشکی ودامپروری نیز وجود داشته است. مسئول تشکیلات دامپزشکی ودامپروری ایران در طول تاریخ امیرآخور یا آخورسالار بوده که میر آخوران جزء تحت نظر او کار می کردند وامور دامپزشکی ودامپروری مملکت را اداره می نمودند. میرآخوران علاوه بر شخصیت بالنسبه متخصص دامپروری وداپزشکی که داشتند، عموماً از افراد مهم مملکت واز سرداران قشون بودند. پزشک ودامپزشک، در ایران قدیم هر دو رهسپر یک وادی ویک فن بوده و آموزش آنان در موسسهء واحد، انجام می گرفته است. ولی از قراین بر می آید که در دوران ساسانی تفکیک وظایف پزشک ودامپزشک شروع شده بود. در ایران قدیم مردم به چهار طبقه روحانیون یا کاتوزیان، ارتشیان یا نیساریان کشاورزان یا نسوریان ، پیشوران یا اهنو خوشی تقسیم می شدند. پزشکان ودامپزشکان در طبقه روحانیون قرار داشتند، بعداً جابجای انجام گرفت وحداقل برخی از آنها به طبقه سوم انتقال یافتند. در دوران ساسانیان، به طور کلی باید گفت اساتید پزشکی ودامپزشکی در طبقه موبدان جای داشتند ولی طبیبان ودامپزشکان حرفه ی از آنان جدا بوده ودر طبقه دبیران جای داشتند وتشکیلات بهداشتی ودامپزشکی کشور نیز در سازمانهای دبیران (ادارات)جای داشتند.
تاريخچه نامگذلري 14 مهر ماه به عنوان روز دامپزشكي:
در سالهای 1369-1368، انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران طرح اولین کنگره دانشجویی دانشجویی دامپزشکی ایران را پایه ریزی نمود. هیأ ت اجرایی این کنگره جهت معرفی و شناساندن حرفه دامپزشکی و تجلیل از خدمات بسیار مهم و ئشایان توجه دامپزشکان و همکاران سایر رده های حرفه دامپزشکی به فکر نامگذاری روزی به عنوان روز دامپزشکی افتاد . بعد از نظر خواهی های فراوان قرار شد که روز بنیانگذاری او.لین تشکیلات آکادمیک ایران ، بعنوان روز دامپزشکی اعلام شود. لذا تحقیقات گسترده ای در این زمینه صورت گرفت و بر اساس تاریخچه تأسیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران مشخص شدکه تاریخ تأسیس و نقل و انتقال دلنشکده دامپزشکی کخ در ابتدا به نام مدرسه عالی بیطاری تأسیس و سپس به نام دانشکده دامپزشکی خوانده می شد ، تماماً به دلیل تقارن با آغاز سال تحصیلی در مهر ماه صورت گرفته است . به همین منظور مهر ماه بعنوان ماهی از سال که می تواند روز دامپزشکی در آن نامگذاری شود انتخاب شد ولی روز خاصی مطرح نشد که بتواند ملاک قرار گیرد.بدین ترتیب دانشجویان از استاد دکتر حسن تاج بخش یاری جستند که ایشان مجموعه ای از مطالب جمع آوری شده خود را در اختیار دانشجویان قرار داد مبنی بر اینکه در چهاردهم هر ماه ایرانی (گؤس = روز گوش ) بر اساس تاریخ ایران و اسلام ، ایرانین برای سلامتی حیوانات آرزو نموده و دعا می خواندند که در قطعنامه اولین کنگره دانشجویان دامپزشکی ایران دردانشگاه تهران چهارده مهر به عنوان روز دامپزشکی اعلام شد . ولی متأ سفانه به دلایل ناکافی و غیر مستدل مورد موافقت شورای فرهنگ عمومی کشور قرار نگرفت . ولی در نهایت با وجود کش و قوسهای فراوان ، در نهایت پس از پیگیریهای مستمر تمامی دلسوزان و مسؤ ولان مراکز و دستگاههای دامپزشکی و برگزاری همایش گرامیداشت روز دامپزشکی در سال 1378 بالاخره روز دامپزشکی ( 14 مهر ) در شورای فرهنگ عمومی به تصویب رسید .
منبع:www.veterinari.com
برگرفته شده از : کتاب تاریخ دامپزشکی و پزشکی ایران تالیف دکتر حسن تاجبخش و فصلنامه شماره چهار دامپزشکی
 
بالا