درخواست ها و سوالات مربوط به شیمی تجزیه

ریس بزرگ

عضو جدید
دوستان عزیز
چند تا سوال دارم
1_ ثابت دی الکتریک آب چرا بالاتر از دیگر مایعاته؟
2_ شرایطی که لازمه تا مولکول آب ایجاد بشه چیست؟
3_ کاربرد بخار آب در نیروگاه ها و کشتی و قطار؟
4_ ساختار مولکول آب در سه حالت مایع جامد و گاز؟

kimiyagare2020

عضو جدید
دانشگاه سیستان و بلوچستان میخونی؟ علیرضا سردشتی رو میشناسی>؟
برات یه مقاله فارسی میذارم ، دقیقا موضوع خودته، میتونی از منابع اون هم استفاده کنی مثلا رفرنس سومیش یه کتابه که از اینجا میتونی بگیریش
برای سزچ بهتر از این کلید واژه استفاده کن Potentiometric Strpping Analysis

اندازه گیری مقدار کم یون های فلزی در اب و پساب باروش عاری سازی پتانسیومتری

ممنونم دوست عزیز اما من همین مقاله رو دارم و سرچ هم کردم Potentiometric Strpping Analysis ولی عاری سازی پتانسیومتری رو دقیقا متوجه نشدم !!
اگه کسی میتونه عاری سازی پتانسیومتری رو برام توضیح بده منون میشم..

M@TI$A

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بچه ها کسی میدونه چرا مولاریته سود با گذشت زمان تغییر می کنه؟
و دامنه ی کاربرد تتیراسون اسیدهای چند پروتونه با باز قوی چی هست؟
(واسه گزارش کار شیمی تجزیه میخوام)

sh69.topeak@yaho

عضو جدید
باسلام به دوستان عزیز
من رشتم برقه و سررشته ای تو شیمی ندارم
خاهشا کمکم کنید
رزین اکریلیک گرونتره یا لاک اکریلیک؟
کدومشون شفافه و بزنی سنگ سنگو براق میکنه

8962027

عضو جدید
ببخشید یه سوال داشتم که خیلی برام مهمه جوابشو بدونم
1.چرا بعضی واکنش ها بازدشون کمتر از یکه؟
2.در واقع سوال اصلی اینه که چرا واکنش های درجه 2 (یا کلا درجه بالاتر از یک) هیچ وقت به پایان نمیرسن؟

من رشتم مهندسی شیمیه و این مطلبو تو درس سینتیک و طرح راکتور خوندم ولی علتشو نمیدونم. خیلی خوشحل میشم اگه کسی جواب این دو سوالو بم بگه

8962027

عضو جدید
دوستان عزیز
چند تا سوال دارم
1_ ثابت دی الکتریک آب چرا بالاتر از دیگر مایعاته؟
2_ شرایطی که لازمه تا مولکول آب ایجاد بشه چیست؟
3_ کاربرد بخار آب در نیروگاه ها و کشتی و قطار؟
4_ ساختار مولکول آب در سه حالت مایع جامد و گاز؟

1. مطمئن نیستم ولی تا اونجا که یادمه اگه مولکول قطبی نباشه ثابت دی الکتریکش بیشتره چون بیستر میتونه در مقابل قطبیده شدن مقاومت کنه
2.فک نکنم شرایط خاصی بخواد فقط کافیه O2 H2 کنار هم بزاری و کبریت بزنی با یه انفجار شدید آپ تولید میشه

parisa.Ebrahimi

عضو جدید
سلام

سلام

سلام دوستان
من تو آزمایشگاه برا کارم احتیاج دارم که توی محصول نهایی که رنگیه درصد رنگمو ببینم چه قدره به من گفتن باید از تست خاکستر استفاده کنم اگه ممکنه منو راهنمایی کنید و دستور کار کلی این آزمایشو برام بذارید ممنون می ش

amin jalali.

عضو جدید
سلام کسی از شما جزوه ای از شیمی تجزیه 2 و ساخت محلول های بافری دارد؟ ممنون میشم

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام کسی از شما جزوه ای از شیمی تجزیه 2 و ساخت محلول های بافری دارد؟ ممنون میشم
سلام
نمیدونم چقد بدردتون میخوره اما خدمت شما
:gol:
موفق باشین

پیوست ها

• Desktop.zip
    939.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

bahar10

عضو جدید
درخواست نرم افزار تاگوچی

درخواست نرم افزار تاگوچی

سلام من نیاز به نرم افزار تاگوچی برای ویندوز 7 ، 32 بیت دارم
ممنون

simin_saghar

عضو جدید
سلام وقت بخیر امکانش هست جزوات مربوط به دکتری شیمی تجزیه رو که بعضا توی تاپیک های دوستان دیدم برای من بفرسید ممنون می شم کمکم کنید خیلی بهشون نیاز دارم.
simin_saghar@yaoo.com

آخرین ویرایش:

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام وقت بخیر امکانش هست جزوات مربوط به دکتری شیمی تجزیه رو که بعضا توی تاپیک های دوستان دیدم برای من بفرسید ممنون می شم کمکم کنید خیلی بهشون نیاز دارم.
simin_saghar@yaoo.com
سیمین جان اون تاپیک رو یه عزیزی گذاشته و رفته
هیچ خبری هم ازش نیست
متاسفانه خیلی هام میان درخواست میدن اما بی جواب میمونه
;)

jamal20

عضو جدید
کمک............

با سلام.
در اسید شویی بویلرها یکی از پارامترهایی که در حین انجام عملیات باید اندازه گیری شود پتانسیل اکسیداسیون احیا یا همان ORP است. متاسفانه از پتانسیومترها اطلاعات زیادی ندارم.
من میخاستم توسط دستگاه ph متر پتانسیل اکسیداسیون-احیا یک نمونه رو اندازه گیری کنم. اینوم می دونم که سل ph متر از دو الکترود مرجع و سل اندازه گیری تشکیل شده است و معمولاً این دو در یک مجموعه قرار می گیرد. در ph متر مورد استفاده نمی دونم که آیا هر دو سل متشکل از Ag/AgCl با بافر 3M از KCl است یا اینکه یکی از سل ها از جنس پلاتین هست؟ سل مورد استفاده از شرکت WTW سری sentix 81 است. لینک سل مربوطه
http://www.wtw.de/en/products/lab/ph/electrodes.html
لطفا از روی مشخصات سل بگین آیا یکی از سل ها پلاتین است یا خیر؟
حالا اگه فرض کنیم هر دو سل از نوع Ag/AgCl با بافر 3M از KCl باشد آیا برای اندازه گیری پتانسیل اکسیداسیون احیا باید سل پلاتین را از طریق پشت ph متر به قسمت reff. وصل کنم؟
همین شرکت آلمانی WTW الکترودهایی با عنوان SenTix® ORP Electrodes داره که فکر می کنم باید از این الکترودها استفاده بشه. که در یکی از اونها اشاره شده که سنسور از جنس پلاتینه.
http://www.wtw.de/en/products/lab/orp/electrodes.html

ممنون میشم اگه توضیحات تکمیلی هم در این زمینه بدین.

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
کمک............

با سلام.
در اسید شویی بویلرها یکی از پارامترهایی که در حین انجام عملیات باید اندازه گیری شود پتانسیل اکسیداسیون احیا یا همان ORP است. متاسفانه از پتانسیومترها اطلاعات زیادی ندارم.
من میخاستم توسط دستگاه ph متر پتانسیل اکسیداسیون-احیا یک نمونه رو اندازه گیری کنم. اینوم می دونم که سل ph متر از دو الکترود مرجع و سل اندازه گیری تشکیل شده است و معمولاً این دو در یک مجموعه قرار می گیرد. در ph متر مورد استفاده نمی دونم که آیا هر دو سل متشکل از Ag/AgCl با بافر 3M از KCl است یا اینکه یکی از سل ها از جنس پلاتین هست؟ سل مورد استفاده از شرکت WTW سری sentix 81 است. لینک سل مربوطه
http://www.wtw.de/en/products/lab/ph/electrodes.html
لطفا از روی مشخصات سل بگین آیا یکی از سل ها پلاتین است یا خیر؟
حالا اگه فرض کنیم هر دو سل از نوع Ag/AgCl با بافر 3M از KCl باشد آیا برای اندازه گیری پتانسیل اکسیداسیون احیا باید سل پلاتین را از طریق پشت ph متر به قسمت reff. وصل کنم؟
همین شرکت آلمانی WTW الکترودهایی با عنوان SenTix® ORP Electrodes داره که فکر می کنم باید از این الکترودها استفاده بشه. که در یکی از اونها اشاره شده که سنسور از جنس پلاتینه.
http://www.wtw.de/en/products/lab/orp/electrodes.html

ممنون میشم اگه توضیحات تکمیلی هم در این زمینه بدین.
سلام
این الکترودها جدیده من اطلاعی ندارم یعنی از رو ظاهر نمیتونم بگم، اما مطمئنا روش نوشته شده
اما پلاتین سل نیست، الکتروده، کالومل هم همین طور
این الکترودها در مجموعه ایی قرار میگیرن که بهش میگیم سل

اما در مورد نحوه وصل کردن
پلاتین معمولا الکترود کمکی هست نباید به پورت مربوط به رفرنس وصل شه
بله پرت ها پشت دستگاه هست، اما Ag/Agcl رو باید به قسمت رفرنس وصل کنین
بازم بپرسین

در ضمن چرا میگین دوتا؟ مگه چندتا سل میخواین واسه اندازه گیری؟
موفق باشین

f.cheraghali

عضو جدید
سلام دوستای خوبم ،من اینجا مهمون هستم .

من یک سوال داشتم می خواستم بینم کسی هست که روشهای استخراج و اندازه گیری پلی فنیل آمین تو ماهی رابدونه کمکم کنه

خیلی ممنون میشم اگه به ایمیل شخصی من اطلاع بدید .

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستای خوبم ،من اینجا مهمون هستم .

من یک سوال داشتم می خواستم بینم کسی هست که روشهای استخراج و اندازه گیری پلی فنیل آمین تو ماهی رابدونه کمکم کنه

خیلی ممنون میشم اگه به ایمیل شخصی من اطلاع بدید .
سلام
خوش اومدین
موضوع تزتونه؟ چون اصلا کار نشده انگار
میشه دقیقا بگین با کدوم روش استخراج
این مقاله رو بخونین لطفا

پیوست ها

• Analytica Chimica Acta Volume 520 .zip
    489.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

f.cheraghali

عضو جدید
سلام
خوش اومدین
موضوع تزتونه؟ چون اصلا کار نشده انگار
میشه دقیقا بگین با کدوم روش استخراج
این مقاله رو بخونین لطفا

ممنونم از لطفتون ، نه برای سمینارم می خوام . دقیقا عنوانشم همین . هدف بدست آوردن کلیه روشهای تشخیص و استخراج .

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
ممنونم از لطفتون ، نه برای سمینارم می خوام . دقیقا عنوانشم همین . هدف بدست آوردن کلیه روشهای تشخیص و استخراج .
خواهش میکنم کاری نکردم
یعنی موضوع سمینارتون اینه "
روشهای استخراج و اندازه گیری پلی فنیل آمین تو ماهی" ؟

جالبه کاری که معمولا واسه سمینار میکنن از تز که باید کار نشده باشه سبکتره اما این موضوع هنوز کار نشده انگار

خلاصه من میتونم مطلب در مورد روشهای جداسازی بهتون بدم اگه به دردتون میخوره

f.cheraghali

عضو جدید
خواهش میکنم کاری نکردم
یعنی موضوع سمینارتون اینه "
روشهای استخراج و اندازه گیری پلی فنیل آمین تو ماهی" ؟

جالبه کاری که معمولا واسه سمینار میکنن از تز که باید کار نشده باشه سبکتره اما این موضوع هنوز کار نشده انگار

خلاصه من میتونم مطلب در مورد روشهای جداسازی بهتون بدم اگه به دردتون میخوره

سلام دوستم

با کلی صحبت استاد محترم موضوع رو به PCB (پلی کلرینیتد بای فنیل ) تو ماهی تغییر داد . میتونین کمکم کنید .

ممنون می شم

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستم

با کلی صحبت استاد محترم موضوع رو به PCB (پلی کلرینیتد بای فنیل ) تو ماهی تغییر داد . میتونین کمکم کنید .

ممنون می شم
سلام
ببینین واسه یه سمینار فکر میکنم همین مقاله رو کامل بخونین کفایت میکنه چون چارت هم داره و میتونین یه پاور خوب درست کنین
میتونین قبلش درباره خود روش توضیح بدین کامل و بعد مقاله رو معرفی کنین و دربارش حرف بزنین
با ترجمه مقاله مشکلی دارین؟

f.cheraghali

عضو جدید
سلام
ببینین واسه یه سمینار فکر میکنم همین مقاله رو کامل بخونین کفایت میکنه چون چارت هم داره و میتونین یه پاور خوب درست کنین
میتونین قبلش درباره خود روش توضیح بدین کامل و بعد مقاله رو معرفی کنین و دربارش حرف بزنین
با ترجمه مقاله مشکلی دارین؟

مرسی دوستم . هدف به دست آوردن کلیه روشهاو دستگاه های شناخت pcb , اگر اشتباه نکنم این فقط یک روش .آیا روش دیگه هم هست یا نه ؟

نه دوستم من با خوندن مقاله مشکلی ندارم

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
مرسی دوستم . هدف به دست آوردن کلیه روشهاو دستگاه های شناخت pcb , اگر اشتباه نکنم این فقط یک روش .آیا روش دیگه هم هست یا نه ؟

نه دوستم من با خوندن مقاله مشکلی ندارم
متاسفانه با این دستگاه آشنایی ندارم
فکر کنم در تخصص بچه های برقه درسته؟
من در مورد روش های جداسازی شیمی عرض کردم خدمتتون
بله با انواع روش ها میشه شناسایی و جداسازی کردشون مثل GC و HPLC و روش های ولتامتری

sami6262

عضو
با سلام
دوستان اگه میشه در مورد سوال زیر راهنمایی کنید
در لوله آبی جریانی با شدت 240 مترمکعب بر ساعت وجود دارد. کلر باقی مانده در اب 0.5 پی پی ام میباشد.
چه مقدار smbs (متا بی سولفیت سدیم) برای خنثی سازی کلر آزاد موجود در جریان آب لازم است؟
نحوه محاسبه ksp برای smbs چگونه است؟
کلر موجود در اب از ترکیب هیپوکلریت کلسیم با اب میباشد

Ca(OCl)2+2H2O=2HOCl+Ca(OH)2
Na2S2O2+H2O=2NaHSO3
2NaHSO3+2HOCl=H2SO4+2HCl+Na2SO4

با تشکر

آخرین ویرایش:

vista-pc

عضو جدید
سلام دوستان درخواست حل مسایل کتاب Chemical Analysis - An Advanced Text and Reference رو دارم خواهش می کنم قرار بدید خیلی واجبه مرسی.
SECOND EDITION

vista-pc

عضو جدید
سلام دوستان درخواست حل مسایل کتاب مبانی شیمی تجزیه 1 اسکوگ دارم اگه ممکن قرار بدید انگلیسی هم اشکال نداره

sasan_91

عضو جدید
سلام
روش کار آزمایش تعیین اسپکتروفتومتری ثابت تعادل اسیدی برای متیل اورانژ به روش کینگ هیرت را میخواستم
ممنون میشم دوستان کمک کنند

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
روش کار آزمایش تعیین اسپکتروفتومتری ثابت تعادل اسیدی برای متیل اورانژ به روش کینگ هیرت را میخواستم
ممنون میشم دوستان کمک کنند

سلام
خدمت شما دوست عزیز

پیوست ها

• sh_tajziye_dast.zip
    253.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

bbaran

عضو جدید
سلام دوستان
من می خواستم1000ppm محلول cuso4،5H2o بسازم می خواستم راهنماییم کنیم تشکر

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من می خواستم1000ppm محلول cuso4،5H2o بسازم می خواستم راهنماییم کنیم تشکر
سلام دوست عزیز.
اول یه نکته رو بگم: اینکه برای پرسیدن سوال، لطفا تاپیک مناسب رو انتخاب کنید و در همونجا سوالتون رو مطرح کنید،دوستان حتما در حد توان کمک خواهند کرد. به علت اینکه فعلا تالار مدیر نداره که بتونه پستهای اضافی رو سر و سامون بده، یکم تالار شلوغ پلوغ میشه. ممنون :gol:

اما سوالتون.
راستش فک کنم یکم صورت سوال مشکل داشته باشه. آخه تا جایی که من میدونم، محلول سازی ینی ساختن حجم مشخصی از یک ماده اولیه(جامد، مایع و یا یک محلول استاندارد اولیه)، با یک غلظت مشخص.
یعنی مثلا بگیم 100 میلی لیتر محلول 5ppm سدیم نیترات.

اما من روش کلی ساخت محلول با غلظت ppm از ماده جامد رو توضیح میدم.
اگه بخوام در قالب یه فرمول بگم، اینجوری میشه:
ppm=x/v .10^6
(پی پی ام برابر است با، گرم ماده مورد نظر، تقسیم بر حجم محلول موردنظر، ضربدر یک میلیون)! از این رابطه x یا مقدار گرمی که باید از ماده اولیه مثلا سولفات مس بردارید بدست میاد.
حالا یه نکته هست و اونم اینه که اگه ماده جامد اولیتون ناخالص باشه چی؟
اونوقت درصد خلوص رو در x توی رابطه بالا ضرب می کنید.