درخواست های مرتبط با | پرسش های فرایندی و واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی

sara_raad

عضو
ممنون پوریا جان
خب این اطلاعات که توی ترندها هم ذخیره میشه دیگه چه نیازی هست به لاگ شیت پر کردن؟

bestidea

عضو جدید
ممنون پوریا جان
خب این اطلاعات که توی ترندها هم ذخیره میشه دیگه چه نیازی هست به لاگ شیت پر کردن؟

چبزهایی که لینک ابزاردقیقی یا همون ترانسمیتر دارن رو میشه با ترند پیگیری کرد ولی فقط مواردی که ارزش فرایندی دارن ودر آنالیز واحد کاربرد دارن رو واسش ترانسمیتر میذارن( چون گرونه و تعداد زیاد اون سبب پیچیدگیهای بیمورد میشه). در حالی که اطلاعات با ارزش در سایت زیاد هست. مثلا" اطلاعات فیزیکی خود تجهیزات. برای نمونه میزان روغن پمپها یا میزان آمپر مصرفی اونها. نوشتن لاگ شیت در اتاق کنترل ضرورتی نداره ولی لاگ شیت سایت از واجبات هست. البته نوشتن اون واسه نفر تازه وارد به اتاق کنترل خیلی خوبه، چرا که کمک میکنه که میزان نرمال پارامترهای مختلف واحد وهمچنین مقدار فرمانهای همه کنترلرها ( مثلا" میزان باز بودن یک کنترل ولو در یک ظرفیت خاص) درذهنش واسه همیشه بمونه و بایک نگاه بفهمه که این دما یا فشار یا این میزان از باز بودن ولو درسته یا اتفاق خاصی افتاده که باید زود جلوی اون رو گرفت.

abritco

عضو جدید
سلام دوستان من یک سوالی داشتم.
حتما برد های مسی که برای مدارات الکترونیکی استفاده میشند رو دیدید.
برای ابکاری این برد ها به وسیله قلع این برد ها رو ابکاری میکنند.

من میخواستم بدونم چطور ابکاری انجام میشه.با چه موادی؟
از یکی از دوستان که تو کار شیمی بود پرسیدم گفت که مقداری قلع رو با کلر با اب قاطی میکنی بعد برد رو میندازی توش.
اما این کارو کردم جواب نداد.

از دوستان خواهش میکنم اگه راهی هست کمک کنن.

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
ممنون بست آیدیای عزیز
لاگ شیت که پر میشه زیر دست کی میره؟

ممنون پوریا جان

لاگشيت يه سيستمي از ايزو هستش

اين فرمها ميره زير دست اداره مربوطه كه ميشه اداره مهندسي فرايند. لاگشيت براي سيستم پيگيري و بهبود مستمر طراحي شده

حالا شايد ايراداتي به اين سيستم هم وارد باشه. درسته

وبه قول دوستي پركردن لاگ شيت باعث ميشه كه فرد حداقل چند ساعتي يكبار همه نشانگرها رو مرور كنه

البته لاگشيت در گذشته در سايت بود و در سيستمهاي قديمي كه چيزي ذخيره نميشد.

mahdi2008

عضو جدید
سلام
مقدار لجن براساس نوع عوامل ایجاد کننده فرق میکنه
مثلا
لجن حاصل از رشد میکرو ارگانیسم ها
لجن حاصل از تشکیل فسفات کلسیم
لجن حاصل از تجمع بایوفولینگ وغیره
امیدوارم این موارد راهنمایی خوبی باشه برای شما

mahdi2008

عضو جدید
مقدار لجن تولیدی در واحد کولینگ با توجه به ظرفیتش تقریبا چقدره؟و با چه روشی حذف میشه از محیط؟

سلام
مثلا

sara_raad

عضو
یا سلام
ممنون آقا مهدی.
از روی کانداکتیویتی آب کولینگ چه اطلاعاتی استخراج میشه؟و چه مقدار باید باشه و با چه چیزی کنترل میشه؟
معتبرترین شرکت برای خرید اسید سولفوریک چه شرکتیه؟
ممنون

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
یا سلام
ممنون آقا مهدی.
از روی کانداکتیویتی آب کولینگ چه اطلاعاتی استخراج میشه؟و چه مقدار باید باشه و با چه چیزی کنترل میشه؟
معتبرترین شرکت برای خرید اسید سولفوریک چه شرکتیه؟
ممنون

conductivity همون ضریب هدایت الکتریکیه که نمایشگر میزان یونهای موجود در آب هستش. بالا بودنش خوب نیست یعنی محیط آب برای خورده شدن آهن ( اکسید شدنش ) اماده میشه. باید طبق نظر طراح عمل کنید و این فاکتور رو کنترل کنید کنترل این فاکتور بدین طریق هست که آب دورریز رو زیاد میکنیم و به جاش آب تازه وارد میکنیم تا این فاکتور کاهش پیدا کنه.

اسید سولفوریک همه جا خوبه هرجا ارزونتر داد بخرید خب مشخصه دیگه. پلایشگاه های گاز و نفت عمدتا تولید کننده اسید سولفوریک هستن

mis.zari

عضو جدید
سلام........... کمکــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
کسی اطلاعاتی راجب هیدروژن تولیدی پالایشگاه داره ؟؟؟؟؟؟ بعدش وقتی تولید میشه چگونه خالصش میکنن ؟؟؟؟؟؟؟ در ضمن اصلن چرا خالصش میکنن که کجا به کارش ببرن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟//
پی لیز کمکــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

sara_raad

عضو
ممنون ای رودی عزیز
رنج نرمال کانداکتیویتی برای برجای خنک کننده باز در چه محدوده ای باید باشه؟
بعدش اینکه مگه از روی سیکل تغلیظ نباید بلو دان داد پس کانداکتیویته دیگه واسه چیه؟

یه سوال دیگه آلکالینیتی رو چرا اندازه میگیریم و از روی اون چی رو کنترل میکنیم؟

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
ممنون ای رودی عزیز
رنج نرمال کانداکتیویتی برای برجای خنک کننده باز در چه محدوده ای باید باشه؟
بعدش اینکه مگه از روی سیکل تغلیظ نباید بلو دان داد پس کانداکتیویته دیگه واسه چیه؟

یه سوال دیگه آلکالینیتی رو چرا اندازه میگیریم و از روی اون چی رو کنترل میکنیم؟

بله درسته از روي سيكل تغليظ بلودان رو تنظيم ميكنيم اما ممكنه بنا به هر دليلي ( خوردگي، وجود مواد شيميايي در گرد و غبار هوا، اشتباهات انساني و ... ) هدايت الكتريكي آب خنك كننده در سيكل برج خنك كننده بالا بره كه راهش افزايش آب جبراني پس از يك بلودان درست و حسابيه

در برجهاي خنك كننده مبتني بر آب RO هدايت الكتريكي زير 700 كنترل ميشه و در سيستمهاي مبتني بر آب دريا زير 70000 و در برجهاي خنك كنند با آب خام زير 3000 هستش

MA يا همون آلكالانيتي قلياييت كل ( غلظت همه مواد قليايي محلول در آب ) هستش و فاكتوري براي حضور مواد قليايي در آب محسوب ميشه و بين 70 تا 150 كنترل ميشه. ( PH آب خنك كننده نبايد كمتر از 7.5 بشه )

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام........... کمکــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
کسی اطلاعاتی راجب هیدروژن تولیدی پالایشگاه داره ؟؟؟؟؟؟ بعدش وقتی تولید میشه چگونه خالصش میکنن ؟؟؟؟؟؟؟ در ضمن اصلن چرا خالصش میکنن که کجا به کارش ببرن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟//
پی لیز کمکــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

هيدورژن توليدي چه پالايشگاهي؟ پالايشگاه نفت؟ چه واحدي؟
خالص توليد ميشه و به عنوان گاز سنتز مورد استفاده هستش

amirrmohamad

عضو جدید
بچه ها این سوالو یکی از دوستان تو یکی از تاپیک ها مطرح کرده بود ولی جوابی بهش داده نشده بود.دوس داشتم بدونم کسی جوابی براش داره؟

تو یه پالایشگاه گاز که تنها در آن شیرین سازی و بازیافت میعانات انجام میشود(فرضاً) در کدام نقطه از پالایشگاه، انرژی آزاد گیبس دو فاز مایع و بخار برابره؟​

engm

عضو جدید
سلام

ببخشید اگر سوالم را در جای مناسبی نپرسیدم :

بنده درمورد کار دو وسیله زیر در کوره ها اطلاعات دقیق و کاملی می خواستم : (لطفاً به زبان فارسی باشد تا دقیق متوجه بشوم )

1-economizer
2-re generator

همچنین می خواستم بدانم هر کدام از این پارامترها زیر چه تاثیری بر عملکرد بخش های مختلف کوره دارند :

1-درصد هوای اضافی
2-دمای هوای پیش گرم شده
3-فلوی سوخت کوره

همچنین می خواستم بدانم کهflue gas در کوره چی می باشد و چه پارامترهایی بر آن اثر گذار است ؟

از لطف شما بی نهایت سپاسگذارم .

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام

بنده درمورد کار دو وسیله زیر در کوره ها اطلاعات دقیق و کاملی می خواستم : (لطفاً به زبان فارسی باشد تا دقیق متوجه بشوم )

1-economizer يك كويل هستش ( يعني يك سري لوله، يك مبدل حرارتي درون داكت خروجي گازهاي گرم حاصل از احتراق كوره ) كه از درون اون آب تغذيه بويلر عبور ميكنه و براي بخار سازي پيش گرم ميشه
2-re generator بايد نوع كوره مشخص باشه

همچنین می خواستم بدانم هر کدام از این پارامترها زیر چه تاثیری بر عملکرد بخش های مختلف کوره دارند :

1-درصد هوای اضافی در موازنه خاطرتون باشه در فرايند سوختن و محاسباتش درصدي هواي اضافي براي سوختن در نظر گرفته ميشد تا سوخت ناقص نسوزه ( هيدروكربن باقي نمونه ) و از پديده كوكينگ هم جلوگيري بشه
2-دمای هوای پیش گرم شده براي سوختن هرسوختي هوا لازمه كه از اتمسفر تهيه ميشه در مشعل با دماي بالا اگر هواي با دماي معمولي وارد كنيم تنش حرارتي زيادي رو به سيستم وارد كرديم پس هوا پيش گرم ميشه
3-فلوی سوخت کوره شدت جريان سوخت كوره هم كه واضحه هرجي بيشتر باشه گرماي توليدي كوره بالاتر خواهد بود

همچنین می خواستم بدانم کهflue gas در کوره چی می باشد و چه پارامترهایی بر آن اثر گذار است ؟ فلو گس يعني گازهاي سوخته شده حاصل از احتراق كه همه موارد بالا در اون تاثير گذارن

بايد نوع كوره يا فرايند كوره رو هم بگيد تا بشه دقيق تر پاسخ داد
به فونت قرمز در نقل سوال خودتون پاسخ رو نوشتم

engm

عضو جدید
بايد نوع كوره يا فرايند كوره رو هم بگيد تا بشه دقيق تر پاسخ داد
به فونت قرمز در نقل سوال خودتون پاسخ رو نوشتم

با عرض سلام

از پاسخ گویی شما ممنونم.

بنده نوع کوره خاصی مد نظر نمی باشد و می خواستم این پارامترها را هم در کوره های با سوخت گازی و هم با سوخت مایع بشناسم .

من آشنایی با کوره ها را برای درس انتگراسیون فرآیند می خواستم.

فقط من 3 تا درخواست و سوال دیگر دارم :

1-شما فایلی و یا مطلبی به زبان فارسی ندارید که در آن
economizer و re generator را به همراه شکل توضیح داده باشد ؟

2- در مورد درصد هوای اضافی و اینکه می گن 15% بیشتراز سوخت همیشه است با فرمول بیشتر توضیح میدهید ؟

3-و سوال آخر اینکه در
flue gas آیا این پارامتر موثر است که سعی می شود بیشتر در کوره نگه داشته شود تا تقریباً همه گرمای خود را به جریان سرد بدهد؟ اگر اشتباه است حرف من را تصحیح بفرمایید؟!

از لطف شما بی نهایت سپاسگذارم .....

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
با عرض سلام

از پاسخ گویی شما ممنونم.

بنده نوع کوره خاصی مد نظر نمی باشد و می خواستم این پارامترها را هم در کوره های با سوخت گازی و هم با سوخت مایع بشناسم .

من آشنایی با کوره ها را برای درس انتگراسیون فرآیند می خواستم.

فقط من 3 تا درخواست و سوال دیگر دارم :

1-شما فایلی و یا مطلبی به زبان فارسی ندارید که در آن
economizer و re generator را به همراه شکل توضیح داده باشد ؟

2- در مورد درصد هوای اضافی و اینکه می گن 15% بیشتراز سوخت همیشه است با فرمول بیشتر توضیح میدهید ؟

3-و سوال آخر اینکه در
flue gas آیا این پارامتر موثر است که سعی می شود بیشتر در کوره نگه داشته شود تا تقریباً همه گرمای خود را به جریان سرد بدهد؟ اگر اشتباه است حرف من را تصحیح بفرمایید؟!

از لطف شما بی نهایت سپاسگذارم .....
برای میزان درصد هوای اضافی فرمول خاصی وجود نداره و بر اساس تجربه و استاندارد هست.استاندارد طراحی کوره ها API 560 هست که در مورد میزان هوای اضافی پیشنهاد کرده که:
Unless otherwise specified by the purchaser, calculated
efficiencies for natural draft operation shall be based
upon 20 percent excess air when the fuel gas is the primary
fuel, and 25 percent excess air when oil is the primary fuel. In
the case of forced draft operation, calculated efficiencies shall
be based on 15 percent excess air for fuel gas and 20 percent
excess air for fuel oil

- مطمئنا سعی میشه که از حد اکثر دیوتی flur gas استفاده بشه برای همینه که معمولا بالای لوله های bare tube چند ردیف لوله فین دار قرار می دهند تا نرخ انتقال حرارت رو افزایش بدهند.ولی اینکه زمان ماندی مطرح باشه خیر.دمای خروجی گازهاست که در محاسبات فرض میشه و باید این رو هم در نظر داشته باشید که اگه کوره از نوع natural باشه و دمای گازهای فلو از حدی پایین تر بیاد ممکنه درفت مورد نیاز تأمین نشه.

engm

عضو جدید
با عرض سلام

من جواب سوالات خودم را درمورد کوره گرفتم.

از لطف شما دو استاد عزیز بابت راهنمایی های خوب و کامل ممنونم.

اما یک سوال دیگر هم در مورد فرآیند تثبیت میعانات گازی دارم ،برای همین مزاحم وقت شما شدم:

چه عواملی بر
راندمان انتقال جرم درفرآیند تثبیت میعانات گازی در برج مربوطه و یا هر جای دیگری از فرآیند ؛ تاثیر گذار است ؟

البته می بخشید اگرسوالم را کلی می پرسم !

از لطف شما بابت پاسخگویی یک دنیا ممنونم.

sara_raad

عضو
سلام
مثلا

فسفات كلسيم لجنه؟د چه صورتي ايجاد ميشه و آيا تو سيستم كولينگ ايجاد ميشه؟ از كجا بايد بفهميم كه عامل ايجاد هر لجني چي بوده؟از روي كيت ميكروبي؟

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با عرض سلام

من جواب سوالات خودم را درمورد کوره گرفتم.

از لطف شما دو استاد عزیز بابت راهنمایی های خوب و کامل ممنونم.

اما یک سوال دیگر هم در مورد فرآیند تثبیت میعانات گازی دارم ،برای همین مزاحم وقت شما شدم:

چه عواملی بر
راندمان انتقال جرم درفرآیند تثبیت میعانات گازی در برج مربوطه و یا هر جای دیگری از فرآیند ؛ تاثیر گذار است ؟

البته می بخشید اگرسوالم را کلی می پرسم !

از لطف شما بابت پاسخگویی یک دنیا ممنونم.

با سلام
فشار برج تثبیت
دما و فلوی خوراک
مهمترین عواملی هستند که در صورت Optimum شدن بیشترین تاثیر را روی راندمان دارند

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

1-economizer
2-re generator

1-درصد هوای اضافی
2-دمای هوای پیش گرم شده
3-فلوی سوخت کوره

همچنین می خواستم بدانم کهflue gas در کوره چی می باشد و چه پارامترهایی بر آن اثر گذار است ؟

اکونومایزر معمولا در بویلرهای تولید بخار استفاده میشود که آب قبل از ورود به بویلر در اکوم با خروجی گازهای کوره یا همان Flue gas تبادل میکند
ریجنریتور ربطی به کوره ندارد

در بقیه موارد دوستان توضیحات لازم را دادند

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بچه ها این سوالو یکی از دوستان تو یکی از تاپیک ها مطرح کرده بود ولی جوابی بهش داده نشده بود.دوس داشتم بدونم کسی جوابی براش داره؟

تو یه پالایشگاه گاز که تنها در آن شیرین سازی و بازیافت میعانات انجام میشود(فرضاً) در کدام نقطه از پالایشگاه، انرژی آزاد گیبس دو فاز مایع و بخار برابره؟​

وقتی که انزژی آزاد گیبس هر دو فاز برابر شود عملا انتقال جرم انجام نمیشود
و معمولا در دماهای بسیار پایین یا در نقطه آزوتروپ این اتقاق رخ میدهد

kamran mahdavi

عضو جدید
سلام.میشه بگید باچه روش های شیمیایی میشه اثر کلر و جیوه و کادمیم و ارسنیک سربو خنثی کرد؟

engm

عضو جدید
با سلام

ببخشید که مزاحم شما میشوم .

بنده یکسری اطلاعات جامع در مورد پلنت تولید نیتروژن مایع می خواستم : همانند تجهیزات ، دما و فشار و دبی و ....

اگرکه PFD و P&ID پلنت تولید نیتروژن مایع را در اختیار من قرار دهید ، که از شما خیلی خیلی ممنون می شوم .

از لطف و محبت شما بینهایت سپاسگذارم.

علیرضا ل

عضو جدید
با سلام
توي اتاق كنترل براي هر كنترلر مثل يك شير كنترل يك face plate تعريف شده كه خصوصيات مربوط به اون سيستم رو داخلش تعريف ميكنن. براي tuning هر كنترل ولو از پارامترهاي P . I . D كه توي كنترل فرآيند داشتيم استفاده ميشه. ميخواستم ببينم كاربرد صنعتي اين سه پارامتر در واقع چطوريه؟ اينو ميدونم كه اين سه تا مشتقي، ديفرانسيلي و انتگرالي هستن اما در مورد كاربرد صنعتي اونها چيزي نميدونم كه چگونه در تنظيم بهتر يك سيستم كنترلي ميشه ازشون استفاده كرد؟ يا اينكه تغيير هر كدوم از اونها چه تغييراتي رو ميتونه ايجاد كنه؟ به قول خودمون هيچ سنس صنعتي قابل ملموسي نسبت به اونها ندارم. مثلا اينكه D يك عامل ديفرانسيلي هست اما مفهومش در تعريف تنظيمات يك شير كنترل چي ميتونه باشه؟
دو تا عكس هم در اين زمينه گذاشتم. اگه دوستان اطلاعات ديگه اي در مورد ديگر پارامترها هم دارن ممنون ميشم توضيح بدن.

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
با سلام
توي اتاق كنترل براي هر كنترلر مثل يك شير كنترل يك face plate تعريف شده كه خصوصيات مربوط به اون سيستم رو داخلش تعريف ميكنن. براي tuning هر كنترل ولو از پارامترهاي P . I . D كه توي كنترل فرآيند داشتيم استفاده ميشه. ميخواستم ببينم كاربرد صنعتي اين سه پارامتر در واقع چطوريه؟ اينو ميدونم كه اين سه تا مشتقي، ديفرانسيلي و انتگرالي هستن اما در مورد كاربرد صنعتي اونها چيزي نميدونم كه چگونه در تنظيم بهتر يك سيستم كنترلي ميشه ازشون استفاده كرد؟ يا اينكه تغيير هر كدوم از اونها چه تغييراتي رو ميتونه ايجاد كنه؟ به قول خودمون هيچ سنس صنعتي قابل ملموسي نسبت به اونها ندارم. مثلا اينكه D يك عامل ديفرانسيلي هست اما مفهومش در تعريف تنظيمات يك شير كنترل چي ميتونه باشه؟
دو تا عكس هم در اين زمينه گذاشتم. اگه دوستان اطلاعات ديگه اي در مورد ديگر پارامترها هم دارن ممنون ميشم توضيح بدن.

سلام با اجازه من سوال رو با سوال جواب بدم.این عکسی رو که گذاشتید چطوری قابل دسترسه ؟آخه من از اتاق کنترل فقط فرایندها رو،روی مانیتورها دیدم و این اعداد چطوری تنظیم میشه و هر چند وقت بار تنظیم میشه و توسط چه افرادی تنظیم میشه؟
حالا جواب که البته صنعتی نیست و دانشگاهیه: اگه از آزمایشگاه کنترل یادتون باشه این پارامترها _P,I,D) رو برای کنترل سطح ،دما،فلو و فشار به صورت حدس و خطا و یا با روش های زیگلر و نیکولز تعیین میکردیم که مقادیرش بر حسب سیستم و دستگاه کنترل کننده فرق میکنه.
پارامتر تناسبی بر اساس رابطه ای که برای این کنترلر تعریف شده خطای ماندگار در سیستم رو کاهش میده(تفاوت مقدار خروجی و ست پوینت)
انتگرالی دقت سیستم کنترلی رو بیشتر میکنه ولی بسیار بسیار کند عمل میکنه.
و پارامتر مشتقی حساسیت سیستم کنترلی رو در مقابل تغییرات مشخص میکنه

engm

عضو جدید
با عرض سلام و وقت بخیر

یک سوال خیلی خیلی کلی دارم ، ممنون می شوم در این مورد بنده را راهنمایی نمایید .

جایگزین کم خطر تر و یا حتی بی خطر تر برای گاز کلر مورد استفاده در سیستم آب و ... پالایشگاه نفت و گاز چه می تواند باشد ؟

ممنون می شوم بنده را برای شروع تحقیق و پژوهش در این زمینه با دادن یک ایده راهنمایی نمایید .

از لطف شما بی نهایت سپاسگذارم. :gol::gol:

Behnam Irani

عضو جدید
با عرض سلام و وقت بخیر

یک سوال خیلی خیلی کلی دارم ، ممنون می شوم در این مورد بنده را راهنمایی نمایید .

جایگزین کم خطر تر و یا حتی بی خطر تر برای گاز کلر مورد استفاده در سیستم آب و ... پالایشگاه نفت و گاز چه می تواند باشد ؟

ممنون می شوم بنده را برای شروع تحقیق و پژوهش در این زمینه با دادن یک ایده راهنمایی نمایید .

از لطف شما بی نهایت سپاسگذارم. :gol::gol:

سلام
گاز ازن...

• Like
واکنش ها: engm

engm

عضو جدید
سلام
گاز ازن...

از راهنمایی خوب شما ممنونم.

در مورد استفاده از گاز ازن برخلاف تصفیه آب استخرها و ... به دلیل شرایط عملیاتی فرآیند در پالایشگاه تا آنجایی که من می دانم (شایدم اشتباه باشد )، قادر به استفاده نمی باشیم .

بازهم ممنون میشوم اگر پیشنهاد و راهکار دیگری دارید ، بفرمایید .

با تشکر

بالا