درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
با سلام
ببخشید از رشته ی تحربی هم میشه مهندسی شیمی خوند؟
حداقل تراز لازم چقدره؟
از تجربی راحت تر میشه در مهندسی شیمی قبول شد یا ریاضی؟
ببخشید اگه سوالا نامرتبت بودن

سلام، در بخش کارشناسی اگه منظورتون باشه که فرقی نداره، شما فقط کافیه یک دیپلم داشته باشید در هر رشته ای میتونید شرکت کنید. ولی تجربی ارتباطی با مهندسی ها نداره بجز مهندسی کشاورزی اگر اشتباه نکرده باشم. برای رشته مهندسی شیمی حتما در زیر گروه ریاضی باید شرکت کنید.

sm64

عضو جدید
سلام
کسی میتونه این مقاله رو از civilica برام دانلود کنه؟
ممنون میشم...

آخرین ویرایش:

sm64

عضو جدید
سلام
کسی میتونه این مقاله رو از civilica برام دانلود کنه؟"مقايسه عملكرد سه نوع جاذب سنتزي در حذف پسماندهاي نفتي"
نويسند‌گان:
[ مريم رسولي ] - كارشناس ارشد شيمي دريا
[
مصطفي زارع دوست ] - رئيس اداره حفاظت و ايمني دريانوردي- سازمان بنادر و دريانوردي استان خوزستان

ممنون میشم...

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
میخواستم ببینم کسی هست راجع به استفاده از ضایعات لاستیک به عنوان جاذب چه به صورت تنها چه به صورت کامپوزیت با دیگر جاذبها اطلاعاتی داشته باشه؟یا اینکه مقاله ای راجع به فراوری و آماده سازی جاذبهایی از جنس لاستیک داشته باشه؟ممنون میشم کمکم کنیَد...َ
از ضایعات لاستیکی و پلاستیکی میشه کربن فعال تهیه کرد.
میخواین چه نوع جاذبی تهیه کنید؟ و برا چه کاری؟ چون تو تهیه جاذب نوع کاربردش تاثیر زیاد داره ...در بحث جذب اندازه تخلخل و مساحت سطح عامل مهم هست که با توجه به فرایند مورد نظر روش تهیه تفاوت میکنه . به طور مثال برا تهیه کربن فعال از این پریکرسورها به طور معمول فرایند فعال سازی با عوامل فعال ساز مثل پتاسیم هیدروکسید ، کلرید روی و .. و به دنبال ان کربونیزاسیون و شستشو هست . اما بازهم میگم اندازه تخلخل و نو جدب شونده عوامل اصلی هست چون ماهیت جذب شونده و اندازه اون در مهندسی تحخلخل جاذب موردنطرتون اثر داره
حالا اگر بخواین جذب شیمیایی هم داشته باشید که خب بازهم تفاوت وجود داره

آخرین ویرایش:

علیرضا ل

عضو جدید
سلام. نماز روزه هاتون قبول باشه
یه سوال داشتم اگه یه وقت توی صنعت یکی از شیرهای کنترلی ایراد پیدا کنه و مجبور بشن اونو بفرستند واسه تعمیرات. حالا تا وقتی که رفع عیب بشه و از تعمیرات برگرده مقدار مورد نظرو چطور کنترل میکنند؟ مثلا اگه یه Flow C.V. از سرویس خارج بشه مقدار فلوی عبوری را چگونه تنظیم میکنند؟

m3164

کاربر فعال تالار مهندسی شیمی
کاربر ممتاز
سلام. نماز روزه هاتون قبول باشه
یه سوال داشتم اگه یه وقت توی صنعت یکی از شیرهای کنترلی ایراد پیدا کنه و مجبور بشن اونو بفرستند واسه تعمیرات. حالا تا وقتی که رفع عیب بشه و از تعمیرات برگرده مقدار مورد نظرو چطور کنترل میکنند؟ مثلا اگه یه Flow C.V. از سرویس خارج بشه مقدار فلوی عبوری را چگونه تنظیم میکنند؟

یک کنترل ولو بین دو gate valve (که block valve هم نامیده میشن) قرار داره تا اگر زمانی نیاز به از سرویس خارج کردن کنترل ولو گردید دو gate valve رو بسته، لاین مربوطه رو از مسیر درین(drain) تخلیه کرده و با استفاده از مسیر by pass توسط یک globe valve (که by pass valve هم نامیده میشه) میزان جریان مورد نظر رو به صورت دستی تنظیم میکنند. این کار با هماهنگی بورد کنترل انجام میگیره و البته یه نمایشگر (Indicator) هم روی جریان عبوری قرار گرفته تا مقدار جریان توسط کسی که تنظیمات رو انجام میده هم قابل ملاحظه باشه.

فکر کنم دو تا عکس زیر گویاتر باشن؛

یـا مولا علی...

5013296

عضو جدید
بچه ها ما شا ا... بزنم به تخته تو ماه رمضونی خوب میخونن ها....اصلا پیداشون نیست:surprised:
بچه هااگه من بتونم ترم دیگه مرخصی بگیرم به نظر شما خوبه؟از جو درس و دانشگاه دور میشم و محیط یکنواخت میشه بد نیست....

nasimv

عضو جدید
سلام بستگی به خودتون داره یکسری از بچه های ما اینکارو کردن به نتیجه رسیدن .به خاطر اینکه سخت خوندن و سرسری نگرفتن ولی یه چند تاشونام مرخصی گرفتن ولی رتبه هاشون خوب نشد و امسال دوباره میخوان بخونند. اگه واحداتون زیاده و هرروز باید برید دانشگاه و وقتتون رو میگیره مرخصی بگیرید به شرطی که بتونید سخت بخونید این مهمه که از درس و کنکور دور نشید با مرخصی گرفتن از دانشگاه خوب فکر کنید بعد تصمیم بگیرید .موفق باشید.

sm64

عضو جدید
از ضایعات لاستیکی و پلاستیکی میشه کربن فعال تهیه کرد.
میخواین چه نوع جاذبی تهیه کنید؟ و برا چه کاری؟ چون تو تهیه جاذب نوع کاربردش تاثیر زیاد داره ...در بحث جذب اندازه تخلخل و مساحت سطح عامل مهم هست که با توجه به فرایند مورد نظر روش تهیه تفاوت میکنه . به طور مثال برا تهیه کربن فعال از این پریکرسورها به طور معمول فرایند فعال سازی با عوامل فعال ساز مثل پتاسیم هیدروکسید ، کلرید روی و .. و به دنبال ان کربونیزاسیون و شستشو هست . اما بازهم میگم اندازه تخلخل و نو جدب شونده عوامل اصلی هست چون ماهیت جذب شونده و اندازه اون در مهندسی تحخلخل جاذب موردنطرتون اثر داره
حالا اگر بخواین جذب شیمیایی هم داشته باشید که خب بازهم تفاوت وجود داره
راستش کار من حذف لکه های نفتی از سطح آب دریاست. تو یه مقاله ای خونده بودم که از پودر ضایعات لاستیک بهمراه پلی پروپیلن استفاده کرده بود که این کار هم ظرفیت جذب رو بالا برد و هم دفعات استفاده از جاذب رو به بیش از 100 بار رسوند،حالا سوال من اینجاست که چطور میشه این 2 جاذب رو با هم به صورت کامپوزیت در آورد و ازش استفاده کرد(یعنی طرز تهیه ش)،که تو مقاله توضیحی نداده بود؟ و اینکه آیا میشه پودر لاستیک رو با جاذبهای دیگه مثل ضایعات کشاورزی و مواد دیگه بصورت ترکیبی استفاده کرد؟

آخرین ویرایش:

Melted_Boy

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان خوب شیمی...!!!!

من یک سری مطلب درباره موضوع های زیر که بتونه یه جورایی خود آموز باشه نیاز دارم، ممنون میشم اگر بتونین برام اینجا بذارین، یا اینکه پیغام خصوصی کنید:

۱-محلول سازی
۲- رقیق سازی Dilution
۳- ایجاد نسبت های استوکیومتری
۴-مولار
۵-مولاریته
۶-نرمالیته

ممنون میشم اگر لطف کنید این مطالب رو در اختیار من بذارین...!!!
شماها هم اگر تو زمینه مهندسی مواد کاری داشته باشین ما هم در خدمتیم، جبران میکنیم...!!!!!

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

لطفا کسی میتونه نمونه هایی از پاورپوینت پایان نامه نشونم بده آخه باید پاورپوینت کنم نمیدونم چه شکلیه

با تشکر

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
سلام

لطفا کسی میتونه نمونه هایی از پاورپوینت پایان نامه نشونم بده آخه باید پاورپوینت کنم نمیدونم چه شکلیه

با تشکر

شکل خاصی نداره ولی برای پاور پوینت شما باید تتیر مطالبت رو توی پاورپوینت بذاری و توضیح هم نهایت یک خط بدی.
زمان ارائه هم فقط تیترها رو میخونی و توضیح میدی.
فقط میمونه ظاهرش که دیگه به سلیقه خودت برمیگرده

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
راستش کار من حذف لکه های نفتی از سطح آب دریاست. تو یه مقاله ای خونده بودم که از پودر ضایعات لاستیک بهمراه پلی پروپیلن استفاده کرده بود که این کار هم ظرفیت جذب رو بالا برد و هم دفعات استفاده از جاذب رو به بیش از 100 بار رسوند،حالا سوال من اینجاست که چطور میشه این 2 جاذب رو با هم به صورت کامپوزیت در آورد و ازش استفاده کرد(یعنی طرز تهیه ش)،که تو مقاله توضیحی نداده بود؟ و اینکه آیا میشه پودر لاستیک رو با جاذبهای دیگه مثل ضایعات کشاورزی و مواد دیگه بصورت ترکیبی استفاده کرد؟
سلام
توی مقاله که فرمودید از دو ماده کربن فعال تهیه کرده یا جاذب پلیمری هستن؟؟؟؟؟؟ خب اینها با هم فرق دارن. روش های هیبرید کردن میتونه فیزیکی یا شیمیایی باشه اما در نهایت باید ترکیب دو ماده مورفولوژی و خاصیت جاذب نهایی رو بهبود بده
من روش و نوع جاذبتون رو نمیدونم
بهتره مقاله قرار بدید تا مطالعه کنم

آخرین ویرایش:

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
شکل خاصی نداره ولی برای پاور پوینت شما باید تتیر مطالبت رو توی پاورپوینت بذاری و توضیح هم نهایت یک خط بدی.
زمان ارائه هم فقط تیترها رو میخونی و توضیح میدی.
فقط میمونه ظاهرش که دیگه به سلیقه خودت برمیگرده

آقای حیدری تشکر واسه توضیحات خوبت :gol: میخواستم یه نمونه ببینم چون بار اولمه این کارو میخوام انجام بدم پروژمم محاسباتی و شبیه سازیه و باید جدول بکشم میشه یکم کامل توضیح بدین ببخشید که تو زحمت میوفتین...یعنی فقط تیتر هر قسمتی رو بنویسم و خلاصه اون قسمت رو توضیح بدم و واسه محاسباتیا فقط تو جدول محاسبه آخر رو بیارم؟شبیه سازی رو چی؟با هایسیس انجام دادم اونو باید بذارم تو پاورپوینت

Dear.Doctor

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام، در بخش کارشناسی اگه منظورتون باشه که فرقی نداره، شما فقط کافیه یک دیپلم داشته باشید در هر رشته ای میتونید شرکت کنید. ولی تجربی ارتباطی با مهندسی ها نداره بجز مهندسی کشاورزی اگر اشتباه نکرده باشم. برای رشته مهندسی شیمی حتما در زیر گروه ریاضی باید شرکت کنید.

ببخشید پسر عموی من که امسال در رسته تجربی کنکور داده بودن میگفتن تو دفترچه انتخاب رشته شیمی بود...

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

ببخشید پسر عموی من که امسال در رسته تجربی کنکور داده بودن میگفتن تو دفترچه انتخاب رشته شیمی بود...

دكتر جان شيمي با مهندسي شيمي زمين تا آسمون فرق داره. مثل پزشكي و مهندسي پزشكي ميمونه...
احتمال خيلي زياد پسر عموتون رشته شيمي ديدن تو دفترچشون نه مهندسي شيمي

sepiddd

عضو جدید
komak

komak

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif salam be mohandesin aziz
mikhastam mano dar in zamine rahnami konid

(etlaf bokhar dar sanay petroshimi va paleshgahi va ravesh hay hazf anha ke ba tashrih naghsh bokhar dar sanay be onvane yeki az hamel hay enerji va gheymate tamam shode anha ba tavajoh be ghymate jadid gaz va sokht va ab​

sepiddd

عضو جدید
komak

komak

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif salam be mohandesin aziz

(etlaf bokhar dar sanay petroshimi va paleshgahi va ravesh hay hazf anha ke ba tashrih naghsh bokhar dar sanay be onvane yeki az hamel hay enerji va gheymate tamam shode anha ba tavajoh be ghymate jadid gaz va sokht va ab​

sepiddd

عضو جدید
komak

komak

sm64

عضو جدید
سلام
توی مقاله که فرمودید از دو ماده کربن فعال تهیه کرده یا جاذب پلیمری هستن؟؟؟؟؟؟ خب اینها با هم فرق دارن. روش های هیبرید کردن میتونه فیزیکی یا شیمیایی باشه اما در نهایت باید ترکیب دو ماده مورفولوژی و خاصیت جاذب نهایی رو بهبود بده
نه کربن فعال تهیه نکرده بود، هیچ توضیحی هم نداده بود...میشه در مورد هیبرید کردن هم یه توضیحی بدید؟مشاهده پیوست 1.pdf

sm64

عضو جدید
سلام
نه کربن فعال تهیه نکرده بود، هیچ توضیحی هم نداده بود...میشه در مورد هیبرید کردن هم یه توضیحی بدید؟مشاهده پیوست 109316

sadeghi_69

عضو جدید
سلام یه مقاله تخصصی راجب فرایند تولید قیر واسفالت در پالایشگاه نفت . روی بلوک دیاگرام توضیع داده باشه
ممنون

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه کربن فعال تهیه نکرده بود، هیچ توضیحی هم نداده بود...میشه در مورد هیبرید کردن هم یه توضیحی بدید؟مشاهده پیوست 109316

من تا حدی مطالعه کردم ..روشی نگفته و فکرکنم ترکیب فیزیکی تهیه کرده...همونطور که مطالعه کردی یک محفظه 5.5 سانتی متری مشبک (مش خیلی ریز) هست که فیبر pp رو در اون قرار داده و فکر کنم به صورت فیزیکی پودر لاستیک رو اضافه کرده چون پودر لاستیکش هم ریز هست . اگر نمودار 5 رو هم نگاه کنی میبینی جرم کامپوزیت مجموع جرم pp و لاستیک هست . این یعنی حلال یا ادیتیو خاصی استفاده نکرده و کلا عملیات شیمیایی روش انجام نداده تا کاهش یا افزایش جرم باشه و خودش هم مطرح نکرده..تو مقدمش هم گفته که میزان جذب هر کدوم به صورت جداگانه بررسی شده ... به نظر من ترکیب فیزیکی تهیه کرده . باز هم روش سرچ کنی بهتر هست
هیبرید کردن درواقع تهیه ترکیبی هست که سازنده ا با هم پیوند بدن و ماده با ترکیب جدید و ترکیبی از خصوصیات هر دو ماده تشکیل بشه
به طور مثال دو تا جاذب که خصوصیات خوب دارن رو به صورت فیزیکی یا شیمیای ترکیب می کنن وتو دمای بالا میذارن تا واکنش بدن.
موفق باشی

Melted_Boy

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان خوب شیمی...!!!!

من یک سری مطلب درباره موضوع های زیر که بتونه یه جورایی خود آموز باشه نیاز دارم، ممنون میشم اگر بتونین برام اینجا بذارین، یا اینکه پیغام خصوصی کنید:

۱-محلول سازی
۲- رقیق سازی Dilution
۳- ایجاد نسبت های استوکیومتری
۴-مولار
۵-مولاریته
۶-نرمالیته

ممنون میشم اگر لطف کنید این مطالب رو در اختیار من بذارین...!!!
شماها هم اگر تو زمینه مهندسی مواد کاری داشته باشین ما هم در خدمتیم، جبران میکنیم...!!!!!

متاسفانه این برای بار دوم هست که من به تالار شما دوستان عزیز شیمی میام و درخواست اطلاعات علمی می کنم و با عدم توجه دوستان محترم مواجه میشم...
توقع من از تالار شیمی خیلی بالاتر از این چیزا بود...
بابا ما چیزی نمیخواستیم که...
هر مهندس شیمی میتونست به من کمک کنه...

موفق باشید همگی...

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
متاسفانه این برای بار دوم هست که من به تالار شما دوستان عزیز شیمی میام و درخواست اطلاعات علمی می کنم و با عدم توجه دوستان محترم مواجه میشم...
توقع من از تالار شیمی خیلی بالاتر از این چیزا بود...
بابا ما چیزی نمیخواستیم که...
هر مهندس شیمی میتونست به من کمک کنه...

موفق باشید همگی...

دوست عزيز اين سوالاتي كه شما پرسيدين مربوط به شيمي ميشه نه مهندسي شيمي.

سوالتون رو از بچه هاي شيمي بپرسيد.حتما به جواب ميرسين;)

mojtabatakallou

عضو جدید
hse در لوله های انتقال گاز طبیعی

hse در لوله های انتقال گاز طبیعی

سلام دوستان من یه مقاله در مورد hse در لوله های انتقال گاز طبیعی میخواستم لطفا کمکم کنید.

در یکی از صفحات سایت یه چیزی حدودا بود ولی چون فایلش از فورشیرد بودش دانلود نمیشد توی این صفحه
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/114552-**انرژی،-احتراق،-ایمنی،-خوردگی،-HSE**/page8
که عنوانشم اینه
حوادث خطوط اصلي انتقال و نحوه افزایش ضریب ایمنی گاز
ولی خوب دانلود نمیشه

دوستان من همه قسمتهای مختلف ایمنیش رو میخوام از حوادث طبیعی تا ... لطفا هرکی میتونه حتی ناقص کمک کنه یا اینکه راه رسیدن به اینا رو بگه.
با تشکر

بالا