درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
خودت میگی تقطیر یعنی یه مایعی رو بخار کنیم و بعد در یک دمای معینی سردش کنیم ( کندانسور) تا از یک جز خاص به سمت سنگیترش مایع بشه و بقیه بخار بمونه واسه مرحله بعد

پس تقطیر فلش یا ناگهانی چیه؟ اون که کندانسور ریبویلر نداره.

راستی تبخیر کننده هم کندانسور و ریبویلر می خواد درسته؟

برج تقطیر بدون کندانسور داریم؟ اصلا میشه برج تقطیر کندانسور نداشته باشه؟
یکی راهنمایی کنه:cry:

آقا شهرام سوالای سخت سخت میپرسی من که سوادم نمیکشه
ولی به خاطر گل روی تو گشتم و یک پاراگراف توی ویکی پدیا پیدا کردم امید وارم به دردت بخوره:

ظاهرا نوع خاصی تقطیر هست که بهش میگند Short path distillation
طبق متن زیر در این روش تقطیر نیاز به کندانسور نیست و این روش در مورد موادی استفاده میشه که
در دماهای بالا پایدار نیستند یا برای خالص سازی مقدار کمی از ماده استفاده قرار میگیرد:

Short path distillation is a distillation technique that involves the distillate travelling a short distance, often only a few centimeters, and is normally done at reduced pressure. A classic example would be a distillation involving the distillate travelling from one glass bulb to another, without the need for a condenser separating the two chambers. This technique is often used for compounds which are unstable at high temperatures or to purify small amounts of compound. The advantage is that the heating temperature can be considerably lower (at reduced pressure) than the boiling point of the liquid at standard pressure, and the distillate only has to travel a short distance before condensing. A short path ensures that little compound is lost on the sides of the apparatus. The Kugelrohr is a kind of a short path distillation apparatus which often contain multiple chambers to collect distillate fractions.

ببخشید که بیشتر از این سوادم نکشید.

اگر اشتباه نکنم منظورت Evaporator هست که در این حالت با انتقال حرارت مایع تبدیل به گاز میشه و میره مرحله بعد و در این حالت کندانسور نمیخواد

توی یک تحقیقی که چند ماه پیش بررسی میکردم

در سیستمهای خشک کن یک مایع ابتدا توسط اواپوراتور Evaporator
تبخیر میشه و سپس به سمت خشک کن مثلا خشک کن پاششی Spray Dryer میره و اونجا خشک میشه

و خروجی گاز گرم از سیستم خارج میشه
در این حالت چون نیاز به گاز نیست در هوای ازاد رها میشه و در نتیجه نیاز به کندانسور نیست.
ولی اگر گاز با ارزش باشه توسط یک کندانسور ان را تبدیل به مایع کرده و داخل یک جریانی استفاده میکنند.

یک نکته مهم اینکه در تولید سوخت هواپیماهای جت عدم وجود آب در داخل سوخت بسیار اهمیت دارد
چون که اگر داخل سوخت جت اب باشد و سوخت داخل باک هواپیما تزریق شود
به مرور اب داخل مخزن ته نشین شده و زیر مخزن که بنزین به سمت موتور حرکت میکند قرار گرفته و هنگام اوج گرفتن
هواپیما در بالای جو به دلیل سردی هوا ممکن است اب یخ زده و جلوی سوخت رسانی گرفته شده و هواپیما دچار اختلال گردد.
بنابر این اب را به روشهای مختلف از هیدروکربن جدا میکنند و باید مقدار اب در سوخت هواپیما در استانداردهای تعریف شده از مقدار خاصی کمتر باشد
اگر اشتباه نکنم باید زیر 300 پی پی ام یعنی 300 پارت در میلیون باشد.

خشک کن ها در جدا سازی اب از هیدروکربن نقش مهمی دارند

اما من در این زمینه اطلاعات زیادی ندارم

فقط کمی در مورد خشک کن های شیر و مواد غذائی که دربالا اشاره کردم اسپری درایر و اواپراتور مطالب خوانده ام.

امید وارم این مطالب به دردت بخورد.

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر اشتباه نکنم منظورت Evaporator هست که در این حالت با انتقال حرارت مایع تبدیل به گاز میشه و میره مرحله بعد و در این حالت کندانسور نمیخواد

تبخیر میشه و سپس به سمت خشک کن مثلا خشک کن پاششی Spray Dryer میره و اونجا خشک میشه

در این حالت چون نیاز به گاز نیست در هوای ازاد رها میشه و در نتیجه نیاز به کندانسور نیست.
ولی اگر گاز با ارزش باشه توسط یک کندانسور ان را تبدیل به مایع کرده و داخل یک جریانی استفاده میکنند.

یک نکته مهم اینکه در تولید سوخت هواپیماهای جت عدم وجود آب در داخل سوخت بسیار اهمیت دارد
به مرور اب داخل مخزن ته نشین شده و زیر مخزن که بنزین به سمت موتور حرکت میکند قرار گرفته و هنگام اوج گرفتن
هواپیما در بالای جو به دلیل سردی هوا ممکن است اب یخ زده و جلوی سوخت رسانی گرفته شده و هواپیما دچار اختلال گردد.
بنابر این اب را به روشهای مختلف از هیدروکربن جدا میکنند و باید مقدار اب در سوخت هواپیما در استانداردهای تعریف شده از مقدار خاصی کمتر باشد

فقط کمی در مورد خشک کن های شیر و مواد غذائی که دربالا اشاره کردم اسپری درایر و اواپراتور مطالب خوانده ام.

اقا واقعا دمت گرم
اینم داشته باش نظرت چیه؟

flash distellation یا همون تقطیر انی ریبویلر و کندانسور نداره دیگه درسته؟ البته من تا حالا تو صنعت نبودم ولی تئوری دیدم که در تقطیر ناگهانی کندانسور نداریم.

حالا نظره متخصصین چیه منتظر جواب می مونیم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان......
یه سوال ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگه جسمی به ارتفاع L رو در مرکز دستگاه مختصات کروی در نظر بگیریم و ناظر بر روی کره ای که جسم رو احاطه کرده حرکت کنه.
با صرف نظر از ضخامت و پهنا ی اون چه رابطه ای بین زوایا و شعاع دستگاه کروی و ارتفاع قابل مشاهده از چشم ناظر وجود داره؟
با تشکر:)

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز

من تو کار اموزی تو واحد اتیلن گلایکول بودم که اونجا 6 تا اوا پریتور یا همون تبخیر کننده واسه تبخیر اب اضافی همراه گلایکول بود که گلایکولو تغلیظ می کرد ولی همشون هم کندانسور داشتن هم ریبویلر در صورتی که تو تئوری واسه تبخیر کننده که هدفش فقط انتقال جرم از مایع به بخاره و تبخیر حلاله نباید نیازی به کندانسور باشه. واقعا گیج شدم از این تناقض؟

من تو کار اموزی تو واحد اتیلن گلایکول بودم که اونجا 6 تا اوا پریتور یا همون تبخیر کننده واسه تبخیر اب اضافی همراه گلایکول بود که گلایکولو تغلیظ می کرد ولی همشون هم کندانسور داشتن هم ریبویلر در صورتی که تو تئوری واسه تبخیر کننده که هدفش فقط انتقال جرم از مایع به بخاره و تبخیر حلاله نباید نیازی به کندانسور باشه. واقعا گیج شدم از این تناقض؟

خوب این که فکر نمیکنم تناقض داشته باشه

احتمالا اون ابی که بعد از تغلیط اتیلن گلایکول به صورت گاز بوده مقداری اتیلن گلایکول و مقداری اب با خود داشته که با کندانس کردن دوباره به خوراک تزریق میشده
یا وارد یک پروسه دیگه میشده یا اینکه احتمالا اب خالص بوده و با کندانس کردن بعنوان محصول فرعی اب مقطر استفاده میکردند
یا بخار اب را به اب تبدیل کرده و در واحد دیگری از اب به دست امده استفاده میکردند.
اگه روی یک کاغذ مراحل را به صورت نقشه بکشی متوجه میشی قبول دارم پیچیده است ولی با کمی حلاجی میشه متوجه شد.

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز

اگر این 6 دستگاه سری باشن قطعا کندانسور میخواد و اگر موازی باشن همه در نهایت باید محصول بالایی رو مایع کنن که به یه کندانسور نیازه
در اواپوریتور تبخیر جزئی داریم که از بالای تبخیر کننده هم آب و هم اتیلن گلایکول خارج میشن برای مرحله بعد باید مایعی باشه تا وارد تبخیر کننده بشه و تبخیر بشه این مایع از کندانس شدن بخارات مرحله قبلی ایجاد میشه

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز

در تقطیر ناگهانی ما در واقع یک دستگاه داریم با یک جریان عبوری و بازگشتی به این دستگاه هم نداریم به این ترتیب مسیر جریان دوفازی وارد دستگاه میشه و با یک افت فشار و تبخیر سطحی بخارات که خلوصشون بیشتر میشه از بالا خارج میشن و مایعات در دمایی پایین تر از ورودی از پایین خارج میشن

اینجا نه کنداسور لازم هست و نه ریبویلر بلکه با یک مبدل در قبل از دستگاه جریان رو دوفازی میکنن

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان......
یه سوال ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگه جسمی به ارتفاع L رو در مرکز دستگاه مختصات کروی در نظر بگیریم و ناظر بر روی کره ای که جسم رو احاطه کرده حرکت کنه.
با صرف نظر از ضخامت و پهنا ی اون چه رابطه ای بین زوایا و شعاع دستگاه کروی و ارتفاع قابل مشاهده از چشم ناظر وجود داره؟
با تشکر:)
خواهشن یکی جواب منو هم بده..........
خیلی ضروریه.........

vessel

عضو جدید
هیچ قانون کلی جهت وجود یا عدم وجود کندانسور قبل از تبخیر کننده یا فلش درام وجود ندارد ، در واقع همه چی به شرایط فرایندی واحد بستگی دارد مثلا همان طور که در پستی در یک تاپیک دیگر عرض کردم در واحدهای بهره برداری جهت دوفازی کردن سیال از

هیچ وسیله دیگری استفاده نمیشود ولی در واحد پروپان در واحدهای انتقال یا تزریق گاز که وظیفه اش خنک سازی گاز میباشد سیتمی کاملا مشابه سیستم یخچال دارد .

پروپان در یک سیکل بسته حرکت کرده و ابتدا پروپان مایع با فشار بالا وارد تبخیرکننده ( evaporator) شده و با توجه به عمل فلش و افت فشار سیال تبخیر شده و چون در واقع یک تبخیر اجباری صورت گرفته دمای مورد نیاز خود را از گاز عبوری از بخش کلگی

evaporator گرفته و باعث خنک کردن گاز میگردد و در ادامه پروپان جهت افزایش فشار وارد کمپرسور شده و پس از ان از یک سری کولر هرای عبور کرده که این عمل ( افزایش فشار و کاهش دما ) باعث مایع شدن مجدد پروپان خواهد شد و در ادامه پروپان مایع

مسیر خود را در سیکل ادامه میدهد.

سلام روز همگی بخیر باشه من یه مقاله راجع به شیرهای کنترل می خواستم اگر کسی منبغی داره ممنون میشم معرفی کنه .

سلام روز همگی بخیر باشه من یه مقاله راجع به شیرهای کنترل می خواستم اگر کسی منبغی داره ممنون میشم معرفی کنه .

:redface:سلام روز همگی بخیر باشه من یه مقاله راجع به شیرهای کنترل می خواستم اگر کسی منبغی داره ممنون میشم معرفی کنه .

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخرین ویرایش:

pargol-ja

عضو جدید
دوستان برای یک پروژه نیازمند کمکم

دوستان برای یک پروژه نیازمند کمکم

کسی مطلبی از استخراج مایع مایع داره؟ فقط 1 هفته فرصت دارم

JAFAREI

عضو جدید
پلی یورتان-رنگ

پلی یورتان-رنگ

سلام درمورد پلی یورتان یه مقاله می خواستم ترجیحا در زمینه رنگ باشه .
مرسی.

آخرین ویرایش:

b.ghatali

عضو جدید
آز شیمی آلی 1

آز شیمی آلی 1

سلام-کسی جواب کامل این 2 تا سوال رو میدونه؟
1.نقش سنگ جوش در تقطیر؟
2.انواع روشهای تقطیر با توضیح و رسم شکل؟

سلام-کسی جواب کامل این 2 تا سوال رو میدونه؟
1.نقش سنگ جوش در تقطیر؟
2.انواع روشهای تقطیر با توضیح و رسم شکل؟

منم دو تا سوال دارم

1- منظورتون از سنگ جوش همون کاربید هست؟

2- انواع روشهای تقطیر منظورتون انواع برج تقطیر هست یا منظورتون چیز دیگه ای هست؟

m.iranparast

عضو جدید
جواب سوال اولتون دوست عزیز : نقش سنگ جوش در فرایند تقطیر .سنگ جوش را درون بالن ته گرد میریزم به مقدار 2 تا 3 عدد برای اینکه از پرش اب جلوگیری کند و همچنین براي اجتناب از خطرات مربوط به جوشش ناگهاني (به صورت ضربه اي) منبعي براي دميدن حباب ها به درون مايع قبل از حرارت دادن و عمل جوش لازم است. در شرايط معمولي (فشارجو) اين منبع سنگ جوش مي باشد. سنگ جوش دانه هايي حاوي خلل ريز در خود بوده كه در آن مولكولهاي هوا حبس شده اند. با قرار گرفتن اين دانه ها در محلول حباب ها از سطح آنها تشكيل شده و از جوشيدن انفجاري و تاخير در جوش جلوگيري مي نمايد

alifrd

عضو جدید
در خواست مقاله به زبان انگلیس به همراه ترجمه فارسی

در خواست مقاله به زبان انگلیس به همراه ترجمه فارسی

سلام دوستان
خواهشمندم مقاله ای در موضوع یکی از عملیات های فرآیندهای پالایش به زبان انگلیسی به همراه ترجمه فارسی در اینجا قرار دهید
و یا به ایمیلم بفرستید
mansour_frd@hotmail.com

با تشکر فراوان

Hermione Granger

عضو جدید
سلام دوستان
من برا دوره ارشد میخوام یه ماشین حساب بخرم
الان یه 5500 کاسیو دارم
ولی یکی میخوام که بشه باهاش عددی حل کرد و بخصوص انتگرال نامعین حل کنه
قیمتش هم خیلی مهم نیست
چی بگیرم ؟

b.ghatali

عضو جدید
سلام داداش محمد.
1.منظورم همون سنگی که تو آز شیمی آلی 1 برای تقطیر ساده اتانول با آب ازش استغاده میشه؟
2.منطورم تقطیر هایی هست که تو فضای آزمایشگاه ها قابل انجام باشه و یه توضیح بارسم شکلاشون؟
بیشتر ازاین چیزی نمیدونم.امیدوارم منظورم رو رسونده باشم.ممنون برای کمکت:gol:

Hermione Granger

عضو جدید
سلام
اگه قيمتش برات مهم نيست من بهت ALGEBRA fx 2.0 plus محصول كاسيو رو پيشنهاد ميكنم. خودم دارم و خيلي هم ازش راضيم.
كلي امكانات داره و اگه بتوني باهاش برنامه نويسي كني براي حل مسائلي كه حدس و خطا داره خيلي بهت كمك ميكنه اين كاراي هم كه خواستي انجام ميده
اون موقع كه من خريدم 120 تومن بود.الان نميدونم چند شده.
البته CLASS PAD هم هست ولي يه مشكلي كه داره اينه كه وقتي ميبري سر امتحان چون ظاهرش به ماشين حسابا نميخوره ممكنه بهت گير بدن وگرنه اين بهتره و امكاناتشم بيشتره.البته گرونتر هم هست
اميدوارم هر چي كه ميگيري برات مفيد باشه
موفق باشي
ممنون دوست عزیز
fx2 انتگرال نامعین حل میکنه ؟
تگزاس ها چطورن ؟

ممنون دوست عزیز
fx2 انتگرال نامعین حل میکنه ؟
تگزاس ها چطورن ؟

چرا یک لپ تاپ جیبی نمیخرین که به اندازه ماشین حسابه و توی جیب جا میشه
داخلش ویندوز داره و نرم افزار متلب رو میتونی توش نصب کنی و باهاش کار کنی

به نظر من وقت و عمر شما بیشتر از اون ارزش داره که بخوای هم کار با ماشین حساب را یاد بگیری و هم کار با کامپیوتر و نرم افزارهای کامپیوتری را

چند صد هزار تومن بیشتر پول میدی یک لپ تاپ جیبی میخری داخل ویندوز یک نرم افزار متلب و یا نرم افزارهای مشابه متلب که رایگان هستند مانند اوکتاو
نصب میکنی و به زبان متلب توابع را بهش میدی و هر چی میخوای محاسبه کرده به صورت جواب و یا نمودار و غیره برات رست میکنند.

اینها را در اصطلاح نت بوک Netbook میگویند که هر شرکتی نام خاصی برای ان گذاشته
و اندازه صفحه انها معمولا ده اینچ است.

توی ایران این نت بوک ها به قیمت 450 هزار تومان تا 550 هزار تومان و حتی مدلهای با کلاس تر و شکیل تر تا یک میلیون تومان هم فروخته میشوند.

توی خارج از ایران حتی میشه با سیصد دلار هم یکی از اینها خرید.
و توی چین حتی زیر دویست دلار هم میشه پیدا کرد.
رم اینها اکثرا یکی دو گیگ است و هاردشان هم مثل هارد لپتاپهای معمولی چند صد گیگا بایت است.
پردازنده شان اکثرا اینتل اتم است که شاید برای محاسبات خیلی حرفه ای ضعیف باشد ولی از هزار تا ماشین حساب بهتر جواب میدهد.

این عکس زیر مثلا یکی از این لپ تاپ ها است:

i 10.2 inch CPU 1.66G SONY Pocket style Specifications

CPU: Intel® Atom N450 1.66GHz
Memory: 1GB DDRII .Support up to 2GB
HD: 160GB SATA HDD. Support up to 250GB
LCD screen: 10.1″ TFT 1024×600 WXGA
Wireless network card: 802.11 a/b/g
Camera:Build-in 1.3Mega Pixel Camera
Audio ports:MIC IN and AUIDO OUT. Supports AC97
Keyboard: US keyboard
Battery: 11.1V/2200mA
Adaptor: Input 100-240V ~ 50-60 Hz 1.7A; Output: 19V 3.5A

=============

اینم از ای بی ام:

===========
اینم از فوجیتسو:

====================
اینم یه عکس دیگه از سونی:

سلام داداش محمد.
1.منظورم همون سنگی که تو آز شیمی آلی 1 برای تقطیر ساده اتانول با آب ازش استغاده میشه؟
2.منطورم تقطیر هایی هست که تو فضای آزمایشگاه ها قابل انجام باشه و یه توضیح بارسم شکلاشون؟
بیشتر ازاین چیزی نمیدونم.امیدوارم منظورم رو رسونده باشم.ممنون برای کمکت:gol:

سنگ جوش یک چیز خاص و محیرالعقول نیست. هر چیز جامدی که توی سیستم مورد بررسیمون بی اثر باشه می تونه به عنوان سنگ جوش مورد استفاده قرار بگیره. از خورده شیشه گرفته تا تکه های فلز (به شرط بی اثر بودن) میتونه استفاده بشه. برای راحتی در آزمایشگاه معمولاً از ساچمه های کوچک شیشه ای (مثل تیله های شیشه ای ولی خیلی کوچکتر) استفاده میشه (البته از سنگ جوش های سرامیکی هم استفاده میشه کرد اما خیلی رایج نیست).

وقتی ظرف حاوی آب (یا هر مایع دیگه) رو روی شعله (یا هر سورس گرمایی دیگه) قرار میدید، حرارت ابتدا به ظرف منتقل میشه و بعد از ظرف به مایع داخلش منتقل میشه. وقتی ظرف گرم میشه، مایع چسبیده به سطح هم داغ میشه و به نقطه جوش میرسه و تولید حباب میکنه. این حباب از سطح ظرف جدا میشه و مسیرش رو در مایع به سمت سطح مایع طی می کنه ولی در لحظه ای سیستم داره به نقطه جوش میرسه، بر اثر انتقال حرارت از حباب به توده مایع، دمای حباب یکدفعه کاهش پیدا کرده و حباب (که بخار مایع هست) به مایع تبدیل میشه. این collapse شدن حباب و یکباره تبدیل شدنش به مایع (مشابه پدیده کویتاسیون) یک ضربه ای به مایع منتقل میکنه که باعث میشه مایع به بالا و اطراف پاشیده بشه. صدای این ضربه اونقدر زیاد هست که انگار ظرف شکسته! کاری که سنگ جوش انجام میده اینه که جلوی این ضربه رو می گیره و اجازه میده سیستم به آرامی بتونه بجوشه.

تقطیرهای مختلفی در محیط آزمایشگاه قابل انجام هست. تقطیر سادهsimple distillation ، تقطیر تحت خلاءvaccum distillation، تقطیر جز به جزءfractional distillation، تقطیر با بخار آبsteam distillation، تقطیر استخراجیextractive distillation، تقطیر آزئوتروپیazeotropic distillation. برای توضیحات در مورد این نوع تقطیرها میتونید به http://www.niazemarkazi.com/article/rel/انواع+تقطیر/pdf/10000658.html مراجعه کنید.

b.ghatali

عضو جدید
:confused:سلام دوستان.
کسی میتونه به این سوالا جواب بده؟
1.collapse کردن محلول یعنی چی؟
2.توضیح کامل در رابطه با bumpping&hot point?

piruz1

عضو جدید
حل معادله وندروالس با برنامه نویسی matlab

حل معادله وندروالس با برنامه نویسی matlab

سلام دوستان لطفا کمکم کنید .من برنامه نویسیم ضعیفه :( برنامه حل معادله وندروالس F=a*(V^3)+b*(V^2)+c*V+d با اطلاعات زیر :
T=322
P=10.49
R=0.08206
n=1
A=0.017946006
B=0.064798137
a=1
b=-((n*B)+(n*R*T)/P)
c=((n^2)*A)/P
d=-((n^3)*A*B)/P
از 3تا ریشه یکیش با نیوتون رافسون بدست بیاد که حدس اولیش V0=(R*T)/P و 2تای دیگه با روش هورنر که F=((V-V1)*Q)+K4 و Q=K1*(V^2) + K2*V + K3 که:
K1=a
K2=b+K1*V1
K3=c+K2*V1
K4=d+K3*V1
خواهش میکنم کمکم کنید . ممنونتون میشم.

taleshi89

عضو جدید
سلام دوستان میشه 5 تا سوا ل متوسط استاتیک از اون بخش استاتیک ذرات(بردارها) با جواب به من بدین ..ممنون

بالا