درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام

ببخشید اگر سوالم را در جای مناسبی نپرسیدم :

بنده درمورد کار دو وسیله زیر در کوره ها اطلاعات دقیق و کاملی می خواستم : (لطفاً به زبان فارسی باشد تا دقیق متوجه بشوم )

1-economizer
2-re generator

همچنین می خواستم بدانم هر کدام از این پارامترها زیر چه تاثیری بر عملکرد بخش های مختلف کوره دارند :

1-درصد هوای اضافی
2-دمای هوای پیش گرم شده
3-فلوی سوخت کوره

همچنین می خواستم بدانم کهflue gas در کوره چی می باشد و چه پارامترهایی بر آن اثر گذار است ؟

از لطف شما بی نهایت سپاسگذارم .

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ش‌-و-پاسخ-صنعتی/page117?p=7053391#post7053391

petroshimiuut

عضو جدید
سلام
دوستان در مورد الگوريتم مورچه و الگوريتم ژنتيك مقاله ميخاستم ممنون ميشم كمكم كنين؟

SCIENSE

عضو جدید
سلام دوستان
من یه سری اطلاعاتی می خواستم راجب تئوریهای مدل سازی جریان توربولنت مخصوصا مدل شبیه سازی گردابه هاب بزرگ( large eddy simulation les) اگه اطلاعات کامل دارین و نحوه فرمول ها و الگوریتمشون رو بدونید خیلی ممنون می شم

darab64

عضو جدید
درود
دوستان كسي گزارش كارآموزي يا مقاله اي در مورد واحد تبديل كاتاليستی پالايشگاه های تهران يا تبريز نداره؟
ممنون ميشم واسه دانلود اينجا بذاريد

chemicalenginer

عضو جدید
در خواست منبع برای برج های پر شده

در خواست منبع برای برج های پر شده

سلام . دوستان عزیز .

یه کتاب یا منبع خوب در مورد برج های پر شده (packed column) لازم دارم .کسی سراغ نداره برای پایان نامم خیلی احتیاج دارم . اگه کسی سراغ داره لطفا لینک بزاره یا اسمشو بنویسه . ممنون میشم . زیاد وقت نمونده . چیز بهدرد بخوری هم پیدا نکردم تا حالا .

م.ش.

عضو جدید
سلام به مهندسان عزیز
یک منبع (سایت،کتاب، و ..)که مقدار متغیرهای (دانسیته.گرمای ویژه.آنتالپی،رسانش گرمایی و ....) ماده سیلیکا رو داشته باشه معرفی کنید
سپاسگذارم

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من میخوام سال بعد کنکور دکتری شرکت کنم
میخواستم راهنماییم کنید با توجه به اینکه وقتم برای درس خوندن کمه
دو تا مقاله ISI کافیه؟
و یه سوال:من گرایش ارشدم بیو تکنولوژی.اما مقالاتم(دوتا) در زمینه فرایند(شبیه سازی) بنظرتون اگر بخوام دکتری داروسازی بیوتکنولوژی شرکت کنم به مشکل میخورم؟ کلا برای دکتری باید نمره تافل داشته باشیم؟

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
دوستان اگر کسی جزوه پدیدهای انتقال ارشد رو داره اینجا بزاره ممنون

alimec

عضو جدید
سلام دوستان
من یه سری اطلاعاتی می خواستم راجب تئوریهای مدل سازی جریان توربولنت مخصوصا مدل شبیه سازی گردابه هاب بزرگ( large eddy simulation les) اگه اطلاعات کامل دارین و نحوه فرمول ها و الگوریتمشون رو بدونید خیلی ممنون می شم
درود
http://novin21.blogsky.com/category/cat-80

alimec

عضو جدید
سلام
دوستان در مورد الگوريتم مورچه و الگوريتم ژنتيك مقاله ميخاستم ممنون ميشم كمكم كنين؟
درود
شما گوگل قسمت سرچ پیشرفته ک کلیدی رو تایپ کنید و گزینه ی pdf هم بزنید کل مقالات sid براتون قطار میشه که فارسی هم هست

علیرضا ل

عضو جدید
سلام دوستان
در مورد شبيه سازي با aspen , hysys يه مسئله داشتم كه در فايل ضميمه مطرح كردم.
مسئله سختي نيست لطفا اگه كسی از دوستان ميتونه كمكم كنيد.
ممنون و متشكر

مشاهده پیوست 181355

دوستان عزيز تو رو خدا يه نگاهي به اين مسئله بيندازيد به خدا بدجوري به مشكل خوردم
آخرين اميدم به شماست. خواهشا كمكم كنيد

engm

عضو جدید
با عرض سلام

یک سوال دارم ،برای همین مزاحم وقت شما شدم:

چه عواملی بر راندمان انتقال جرم درفرآیند تثبیت میعانات گازی در برج مربوطه و یا هر جای دیگری از فرآیند ؛ تاثیر گذار است ؟

البته می بخشید اگرسوالم را کلی می پرسم !

از لطف شما بابت پاسخگویی یک دنیا ممنونم.

nila1991

عضو جدید
GTL

GTL

سلام بچه ها
نیاز به داده های طراحی جداسازی محصولات GTL هستم
خیلی خیلی ممنون میشم اگر کمکم کنید
یعنی وقتی دیزل و نفتا و ... میاد بیرون، اینا رو با کرکینگ از هم جدا میکنیم، درسته؟
من باید اون رو طراحی کنم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
یعنی وقتی دیزل و نفتا و ... میاد بیرون، اینا رو با کرکینگ از هم جدا میکنیم، درسته؟
من باید اون رو طراحی کنم
درود بر شما
معمولا تو چنین واحدایی از کاتالیست هایی با قابلیت Selectivity بالا استفاده میشه که واکنش تولید محصولی خاص رو با سرعت زیاد پیش میبره
بهترین خوراک برای واحد های GTL فکر میکنم متان و از رفرم اون گاز سنتز باشه
و برای بدست آوردن یه محصول خاص نسبت مشخصی از این گازها رو باهم ترکیب میکنن
و همینطور از اونجایی که تو واحد تولید محصولات GTL هدف رسیدن از هیدروکربن های خیلی سبک به هیدروکربن های سنگین تره چیزی که به دست میاد (حالا میخواد نفت کوره باشه یا بنزین و یا نفتا) محصول مطلوب ماست و نیاز به کرکینگ نداره (اگه بخوایم بشکونیمش همون اول نسبت ورودی ها و کاتالیست رو طوری تعیین میکنیم که به محصول مطلوب برسیم)
امیدوارم تونسته باشم کمکی کنم
پیروز باشید

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
من باید اون رو طراحی کنم

سلام
سوال شما روشن و مشخص نیست

GTL به روشی گفته میشود که از گاز سنتز که معمولا از گاز متان تولید میشود انواع هیدروکربن هائی مانند نفتا و دیزل و غیره تولید کنید
این مواد با هم قاطی و ترکیب شده هستند،

در برج تقطیر این مواد را از هم جدا میکنید.

حال اگر بخواهید مثلا نفتا را کرک کنید خوب مولکولهای به هم چسبیده حاصل از متان دوباره شکسته شده و مولکولهای کوچکتر تشکیل شوند چه کاری از همون اول نه جی تی ال راه اندازی کنید و نه نیازی به کرک کردن و شکستن مولکول باشه! :surprised:

اگر سوال شما اینه که نفتا و دیزل و غیره حاصل از جی تی ال را میخواهید از هم جدا کنید خوب یک برج تقطیر طراحی کنید فکر کنم کافی باشه
بسته به اینکه درجه پیچیدگی واحدی که طراحی میکنید چقدر باشه حد اقل یک برج تقطیر تا حد اکثر به اندازه صد واحد پالایشگاهی برای این موضوع میتوانید طراحی کنید.

مثلا در کنارش بخواهید کامل تر باشه میتوانید واحدهای مختلف مانند موارد زیر را هم طراحی کنید:

Adsorption مثلا جدا سازی آروماتیکها با این فرایند
Absorption مثلا جدا سازی آب از هیدروکربنها (در فرایند جی تی ال مقدار زیادی آب خالص تولید میشود)
Splitting جداسازی فازهای گاز از مایع مانند جداسازی اتان و متان از نفتا
Stabilization جدا سازی گازهائی مانند دی اکسید کربن و گازهای سنگین و با ثبات سازی جهت ذخیره در مخازن اتمسفریک یا مخازن حمل
Depropanizing جدا سازی پروپان از مایعات هیدروکربنی
Debuthanizing جدا سازی بوتان از مایعات هیدروکربنی
Reforming رفرمینگ نفتا برای تولید بنزین و گازوئیل یا دیزل
Hydrotreating در فرایند جی تی ال نیاز به این فرایند خیلی کم هست چون ناخالصیهائی مانند گوگرد و فلزات سنگین در محصولات حاصل از جی تی ال بسیار کم میباشد.
Online Quality Control واحد کنترل کیفیت آنلاین
HVAC واحدهای آف سایت مانند سیستم تهویه
Tank Farm مخازن ذخیره سازی

و موارد مختلف دیگر میتوانید طراحی و به برج تقطیر اضافه کنید

nila1991

عضو جدید
درود بر شما
معمولا تو چنین واحدایی از کاتالیست هایی با قابلیت Selectivity بالا استفاده میشه که واکنش تولید محصولی خاص رو با سرعت زیاد پیش میبره
بهترین خوراک برای واحد های GTL فکر میکنم متان و از رفرم اون گاز سنتز باشه
و برای بدست آوردن یه محصول خاص نسبت مشخصی از این گازها رو باهم ترکیب میکنن
و همینطور از اونجایی که تو واحد تولید محصولات GTL هدف رسیدن از هیدروکربن های خیلی سبک به هیدروکربن های سنگین تره چیزی که به دست میاد (حالا میخواد نفت کوره باشه یا بنزین و یا نفتا) محصول مطلوب ماست و نیاز به کرکینگ نداره (اگه بخوایم بشکونیمش همون اول نسبت ورودی ها و کاتالیست رو طوری تعیین میکنیم که به محصول مطلوب برسیم)
امیدوارم تونسته باشم کمکی کنم
پیروز باشید

خیلی خیلی ممنون
من یه پروژه ی طراحی فرآیند دارم که قراره بخش بعد از "شیفتر"ش رو من انجام بدم و الان استاد گفته جواب این سوال رو براش ببرم
در واقع یک کار طراحی هست

nila1991

عضو جدید
سلام
سوال شما روشن و مشخص نیست

GTL به روشی گفته میشود که از گاز سنتز که معمولا از گاز متان تولید میشود انواع هیدروکربن هائی مانند نفتا و دیزل و غیره تولید کنید
این مواد با هم قاطی و ترکیب شده هستند،

در برج تقطیر این مواد را از هم جدا میکنید.

حال اگر بخواهید مثلا نفتا را کرک کنید خوب مولکولهای به هم چسبیده حاصل از متان دوباره شکسته شده و مولکولهای کوچکتر تشکیل شوند چه کاری از همون اول نه جی تی ال راه اندازی کنید و نه نیازی به کرک کردن و شکستن مولکول باشه! :surprised:

اگر سوال شما اینه که نفتا و دیزل و غیره حاصل از جی تی ال را میخواهید از هم جدا کنید خوب یک برج تقطیر طراحی کنید فکر کنم کافی باشه
بسته به اینکه درجه پیچیدگی واحدی که طراحی میکنید چقدر باشه حد اقل یک برج تقطیر تا حد اکثر به اندازه صد واحد پالایشگاهی برای این موضوع میتوانید طراحی کنید.

مثلا در کنارش بخواهید کامل تر باشه میتوانید واحدهای مختلف مانند موارد زیر را هم طراحی کنید:

Adsorption مثلا جدا سازی آروماتیکها با این فرایند
Absorption مثلا جدا سازی آب از هیدروکربنها (در فرایند جی تی ال مقدار زیادی آب خالص تولید میشود)
Splitting جداسازی فازهای گاز از مایع مانند جداسازی اتان و متان از نفتا
Stabilization جدا سازی گازهائی مانند دی اکسید کربن و گازهای سنگین و با ثبات سازی جهت ذخیره در مخازن اتمسفریک یا مخازن حمل
Depropanizing جدا سازی پروپان از مایعات هیدروکربنی
Debuthanizing جدا سازی بوتان از مایعات هیدروکربنی
Reforming رفرمینگ نفتا برای تولید بنزین و گازوئیل یا دیزل
Hydrotreating در فرایند جی تی ال نیاز به این فرایند خیلی کم هست چون ناخالصیهائی مانند گوگرد و فلزات سنگین در محصولات حاصل از جی تی ال بسیار کم میباشد.
Online Quality Control واحد کنترل کیفیت آنلاین
HVAC واحدهای آف سایت مانند سیستم تهویه
Tank Farm مخازن ذخیره سازی

و موارد مختلف دیگر میتوانید طراحی و به برج تقطیر اضافه کنید

توی همین پست قبلیم توضیح دادم الان
من یه پروژه ی طراحی فرآیند دارم که قراره بخش بعد از "شیفتر"ش رو من انجام بدم و الان استاد گفته جواب این سوال رو براش ببرم
در واقع یک کار طراحی هست

nila1991

عضو جدید

من دقیقا میخوام همین برج تقطیر رو طراحی کنم
و خب نیاز به داده هایی برای این طراحی دارم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
توی همین پست قبلیم توضیح دادم الان
در واقع یک کار طراحی هست
منظور از شیفتر راکتوری ه که تو water shift انجام میشه!؟
میشه یکم در موردش توضیح بدین؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ببخشید ببخشید
منظورم فیشر بود
فیشر-تروپش
شما میبایست ترکیب محصولات واحد سنتز تون رو مشخص کنید
با توجه به خواص فیزیکی و شیمیایی محصولاتتون برج طراحی میشه
نقطه جوش و فشار بخار 2 محصول در دماهای یکسان عامل مهمی برای جداسازی ه

بالا