درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

kelariz_paeez

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
من باید یک mini refinery رو با PRO II شبیه سازی کنم. اصل مینی پالایشگاه همون تقطیر هست.اطلاعات خوراک رو دارم. در واقع crud assay رو دارم و Ambient Temp=42 , Air cooler Approach=10 درجه سانتی گراد. محصولات هم باید Gas oil, Fuel Oil,Naphta , LPG باشند. تنها همین اطلاعات را بهم دادند. خواهش میکنم هرکسی منبعی یا نمونه شبیه سازی شده و اطلاعاتی داره کمکم کنه.

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
در مورد آب بدون یون مطلب می خواستم؟؟؟؟؟آب DMهمون بدون یون هست؟مخفف چیه؟

واسه خنک کردن هوای ورودی به کمپرسور در توربین ها چرا از آب DMاستفاده میشه؟روی فییلتر های ورودی میریزن.چون با فییلتر ها واکنش نده؟جنس فییلترها چیه؟؟؟؟

دوست عزیز

دسته بندی آب از رودخانه تا تولید بخار به شکل زیر است

رودخانه (منبع تامین آب شیرین ) --> آب خام (RAW WATER ) --> آب RO ( اسمز معکوس ) --> آب بدون یون (deminiralized water-- DM ) --> آب خوراک بویلر برای تولید بخار ( boiler feed water --BFW)

منبع آب شیرین آب حاصل از بارندگی هست که در راه ریزش قطرات آب تا زمین گازهای موجود در آب حل میشن و یک اسید خیلی ضعیف تشکیل میشه،‌ وقتی آب به زمین رسید سر راه خود تا رسیدن به اعماق املاح موجود رو در خودش حل میکنه.

آب خام حاصل از تصفیه فیزیکی بزرگ مولکولی و افزودن مواد منعقد کننده برای گرفتن ذرات کلوئیدی و ذرات درشت هست

آب RO حاصل از فرایند اسمز معکوس یعنی یک تصفیه فیزیکی در حد مولکولی هست که میزان غلظت املاح بسیار پایین میاد

آب بدون یون DM که حاصل تصفیه شیمیایی و تعویض یونی آب با رزینهاست در این جا غلظت املاح به چیزی نزدیک صفر میرسه.

آب تولید بخار BFW از آب بدون یون ساخته میشه با گرفتن گازهای دی اکسید و اکسیژن و تنظیم PH و پیشگرم شدن آماده تولید بخار در بویلر میشه

برای تولید بخار اگر در آب املاح داشته باشیم بعد از گذشت زمان کمی درون همه تجهیزات رسوبهای سخت و چسبنده ای تشکیل خواهد شد که عایق انتقال حرارت هستند و مصرف انرژی رو افزایش میدن به علاوه اینکه بسیار خورنده هستند و تجهیزات رو دچار تخریب میکنند

اگر بخار آّب حاوی مقدار اندکی مواد جامد یا املاحی باشه که روی تیغه های توربین ها بشینن باعث ایجاد آنبالانسی و لرزش بیش از حد توربین و تخریب اون میشه

اگر توضیحات کافی نیست بفرمایید تا توضیحات تکمیلی رو عرض کنم

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو واحد تصفیه ی آب با تبادل یون،اون درامی که شبیه سیکلونه یعنی پایینش مخروطی شکله کارش چیه؟؟؟؟

چرا رزین های آنیونی درامش استوانه بلند است و رزین تبادل کاتیونی استوانه کوتاه؟؟؟

چرا یه درام کاتیون ضعیف ویه درام کاتیون قوی به صورت جدا داریم ولی درام انیونی ضعیف و قوی با هم هست و از یک درام تشکیل شده؟؟؟

وردی اب به درام انیونی اول با ضعیف روبه رو میشه یا قوی؟؟؟

درام اخری یعنی قبل اونی که شبیه سیکلونه، مخلوط رزین انیونی و کاتیونی هست و هر دو قوی هستند اول با انیونی برخورد میکنه یا کاتیونی چرا؟؟؟؟

چرا فلر نیروگاه ها بیرونش رو معمولا یه ردیف قرمز رنگ می کنن و یه ردیف سفید؟؟؟دلیل مهندسی یا استاندارد خاصی داره؟؟؟؟

رزین ها معمولاتا جند سیکل احیامیشن و بعد تعویض میشن؟؟؟؟مثلاسیلیکاژل هر ده هزار سیکل تعویض میشه تو برج های نم زدایی گاز طبیعی.

اب چاه املاح یونیش بیشتره.فرق املاحیونی و معدنی چیه؟؟؟؟

قیمت گاز چه تجاری و یا خانگی و یا صادراتی چگونه تعیین می شود؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

*م*

عضو جدید
با سلام
در مورد مدل موازنه جمعیتی که در کریستالیزاسیون استفاده میشه
کسی مطلبی داره
ممنون میشم بزارید
یاعلی

Hamed_Saha

عضو جدید
سلام بعضی از شرکت ها اقدام با واردات نفتای عراق ویا لايت‌اند واقدامبه بلندینگ آن با مواد بالابرنده اکتان نظیر
MTBEوغیره نموده اندوسپس استفاده ازآن بعنوان هیدروکربن سبک یا بنزین برای مصارف داخلی یاصادراتی نموده اند خواهشمند است از کسانیکه اطلاعاتی فنی در مورداین مواد دارند ویا از نظر تولید محصول نهایی با کیفیتبهتر نظری دارند در این تایپک موارد را ذکر کنند.باتشکر

سلام دوست عزیز.بحث در این مورد زیاده لطفاً دقیقاً بپرسید چی میخواید بدونید, من اجمالاً یه توضیح در این مورد خدمت شما عرض میکنم و اون اینکه تا به امروز که خدمت شما هستم این اتفاق نیفتاده اما جز برنامه هاست که نفتای عراق به عنوان خوراک پتروشیمی ها دریافت بشه-ولی به دلایلی که شاید حدس بزنید تاکنون دریافت نشده اما اینم بگم که بنزینی که تو ایران تولید میشه از لحاظ Heat Value بسایر بالاست و یک سری عملیات بایستی روش انجام بشه که قابل مصرف باشه این موضوع علی الخصوص در بنزین تولیدی پتروشیمی ها خیلی بیشتر اتفاق میفته از جمله واحد آروماتیک پتروشیمی بندرامام که در مواقع لازم میتونه تغییر کاربری تولید بده و بجای تولیدات اصلی خودش بنزین تولید کنه و واحدهای آروماتیکی دیگه مثه پتروشیمی بوعلی.

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
تو واحد تصفیه ی آب با تبادل یون،اون درامی که شبیه سیکلونه یعنی پایینش مخروطی شکله کارش چیه؟؟؟؟

چرا رزین های آنیونی درامش استوانه بلند است و رزین تبادل کاتیونی استوانه کوتاه؟؟؟

چرا یه درام کاتیون ضعیف ویه درام کاتیون قوی به صورت جدا داریم ولی درام انیونی ضعیف و قوی با هم هست و از یک درام تشکیل شده؟؟؟

وردی اب به درام انیونی اول با ضعیف روبه رو میشه یا قوی؟؟؟

درام اخری یعنی قبل اونی که شبیه سیکلونه، مخلوط رزین انیونی و کاتیونی هست و هر دو قوی هستند اول با انیونی برخورد میکنه یا کاتیونی چرا؟؟؟؟

چرا فلر نیروگاه ها بیرونش رو معمولا یه ردیف قرمز رنگ می کنن و یه ردیف سفید؟؟؟دلیل مهندسی یا استاندارد خاصی داره؟؟؟؟

رزین ها معمولاتا جند سیکل احیامیشن و بعد تعویض میشن؟؟؟؟مثلاسیلیکاژل هر ده هزار سیکل تعویض میشه تو برج های نم زدایی گاز طبیعی.

اب چاه املاح یونیش بیشتره.فرق املاحیونی و معدنی چیه؟؟؟؟

قیمت گاز چه تجاری و یا خانگی و یا صادراتی چگونه تعیین می شود؟؟؟؟

یک نقشه از این پلنتی که صحبتش رو می‌کنید بگذارید تا بشه دقیقتر نظر داد

اما از سوالات شما اینطور بر میاد که آب خامی که این واحد دریافت میکنه بیشتر آنیون داره و رزینهای آنیونی بستر بزرگتری دارند، ضمنا باید واحد قدیمی باشه چون واحدهای جدید دیگه رزینهای جدا نداره و از سیستم ro استفاده می‌کنه

اون نوار قرمز و سفید رو بهش می‌گن Color Coding که برای شناسایی سرویس خطوط لوله استفاده میشه.

املاح یعنی نمکها نمک هم یون داره و اون یونها معدنی هستند

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز.بحث در این مورد زیاده لطفاً دقیقاً بپرسید چی میخواید بدونید, من اجمالاً یه توضیح در این مورد خدمت شما عرض میکنم و اون اینکه تا به امروز که خدمت شما هستم این اتفاق نیفتاده اما جز برنامه هاست که نفتای عراق به عنوان خوراک پتروشیمی ها دریافت بشه-ولی به دلایلی که شاید حدس بزنید تاکنون دریافت نشده اما اینم بگم که بنزینی که تو ایران تولید میشه از لحاظ Heat Value بسایر بالاست و یک سری عملیات بایستی روش انجام بشه که قابل مصرف باشه این موضوع علی الخصوص در بنزین تولیدی پتروشیمی ها خیلی بیشتر اتفاق میفته از جمله واحد آروماتیک پتروشیمی بندرامام که در مواقع لازم میتونه تغییر کاربری تولید بده و بجای تولیدات اصلی خودش بنزین تولید کنه و واحدهای آروماتیکی دیگه مثه پتروشیمی بوعلی.

دوست عزیزم
نفتای عراقی مدت زیادی که با تریلر وارد میشه و تریلی ها عراقی بیشتر از یکسال هست که جلوی پتروشیمی های ایران صف کشیدن، حالا چرا پالایشگاهی ایران نفتا به پتروشیمی نمیدن یا گرون میدن یا هرچی نمیدونم

بنزین پتروشیمی که در زمان جنگ هم توی مجتمع بندر امام واسه ماشینهای خود مجتمع استفاده میشده ظاهره به گفته اهل فن، و اصل بنزنی داره و ضریب خود سوزی یعنی عدد اکتانش واقعا بالاست، اما تولید مواد بعدی از همین بنزین پیرولیز بسیار گرونتر هستند و صرف نمیکنه اونو به صورت بنزین بدی تو جایگاه، پتروشیمی بوعلی و برزویه مسئول تولیدش بودن به گمانم

maktub

عضو جدید
سلام بچه ها؛
يه pfd كوچولو احتياج دارم.
براي پروژه درس هايسيسم ميخوام.
اگه كسي داره ممنون ميشم زودتر برام بذاره.

oj2008pc

عضو جدید
درخواست موضوع مقاله

درخواست موضوع مقاله

سلام

من قصد دارم یک مقاله در زمینه مهندسی شیمی بنویسم ولی هیچ تجربه ای ندارم و نمیدونم از کجا باید شروع کنم.
دانشجوی ترم 8 کارشناسی گرایش طراحی فرآیندها هستم که تقریبا تمام دروس اصلی پاس شده.

لطفا یک موضوع برای نوشتن مقاله پیشنهاد بدید که کار تجربی (آزمایش ... ) نیاز نداشته باشه و با توجه به معلوماتم بتونم این مقاله در کمترین زمان بنویسم و برای یک ژورنال (زیاد معروف هم نبود مهم نیست) بفرستم.

shirin parsa

عضو جدید
الگوریتم ژنتیک و کاربرد آن در مهندسی شیمی

الگوریتم ژنتیک و کاربرد آن در مهندسی شیمی

اگه کسی مقاله یا بروژه ای که در مورد بهینه سازی ثوابت سینتیکی با الگوریتم ژنتیک هستش داره به من کمک کنه

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک نقشه از این پلنتی که صحبتش رو می‌کنید بگذارید تا بشه دقیقتر نظر داد

اما از سوالات شما اینطور بر میاد که آب خامی که این واحد دریافت میکنه بیشتر آنیون داره و رزینهای آنیونی بستر بزرگتری دارند، ضمنا باید واحد قدیمی باشه چون واحدهای جدید دیگه رزینهای جدا نداره و از سیستم ro استفاده می‌کنه

اون نوار قرمز و سفید رو بهش می‌گن Color Coding که برای شناسایی سرویس خطوط لوله استفاده میشه.

املاح یعنی نمکها نمک هم یون داره و اون یونها معدنی هستند

اره واحد ماله 30 سال پیشه.
Color Coding؟ی توضیح مختصر لطفا؟؟شماره استاندارد لطفا??برای شناسایی سرویسخطلوله یعنی چی؟؟؟؟یعنی جنسش؟
http://www.dracomech.com/metalgaskets/color.html

ro مگه از غشا استفاده نمیشه؟؟؟؟

غشا با رزین فرق داره دیگه؟؟؟

منظورت اینه رزین بعد از غشا هست یعنی تو یه واحدن؟

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

من قصد دارم یک مقاله در زمینه مهندسی شیمی بنویسم ولی هیچ تجربه ای ندارم و نمیدونم از کجا باید شروع کنم.
دانشجوی ترم 8 کارشناسی گرایش طراحی فرآیندها هستم که تقریبا تمام دروس اصلی پاس شده.

لطفا یک موضوع برای نوشتن مقاله پیشنهاد بدید که کار تجربی (آزمایش ... ) نیاز نداشته باشه و با توجه به معلوماتم بتونم این مقاله در کمترین زمان بنویسم و برای یک ژورنال (زیاد معروف هم نبود مهم نیست) بفرستم.
سلام دوست عزيز
خيلي كارها ميتونين انجام بدين.حالا كه تجربي نميخواين داشته باشه ميتونين review بدين.يعني در يه زمينه چند مقاله رو مطالعه كنين و بين روش هاي استفاده شده در مقالات مقايسه انجام بدين. مثلا در مورد غشاها ميتونين كار كنين يا هر زمينه ديگه كه خودتون علاقه دارين

mehrdad.k.r

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی، بچه ها من هنوز شروع نکردم الانم که دیگه فصل امتحاناست. به منم کمک کنید:cry::cry: به نظرتون به کنکور امسال میرسم؟
اصلا دوس ندارم نا امید باشم ولی نگرانم خیلیییییییییییییییییییی زیاد نگرانم:cry::cry:
سلام.بابا چرا اینقدر نگرانین؟ما تا 11 تیر امتحان داریم.تازه همه از مهر شروع میکنن.جای نگرانی نیست

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.بابا چرا اینقدر نگرانین؟ما تا 11 تیر امتحان داریم.تازه همه از مهر شروع میکنن.جای نگرانی نیست

از مهر دیره
من خودم از آبان شروع کردم
چوبشم خوردم
باید از مرداد شروع کرد با رفرنس و محکم
اول تفریحی بعد جدی تر

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی، بچه ها من هنوز شروع نکردم الانم که دیگه فصل امتحاناست. به منم کمک کنید:cry::cry: به نظرتون به کنکور امسال میرسم؟
اصلا دوس ندارم نا امید باشم ولی نگرانم خیلیییییییییییییییییییی زیاد نگرانم:cry::cry:
رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود
رهرو ان نیست که گهی تند و گهی خسته رود

معتمدد

عضو جدید
از مهر دیره
من خودم از آبان شروع کردم
چوبشم خوردم
باید از مرداد شروع کرد با رفرنس و محکم
اول تفریحی بعد جدی تر
راستش خیلیا میگن اگه رفرنس بخونی وقت کم میاری-ولی من خودم این حرفارو قبول ندارم حالا شما که امتحان دادید اگه از اول تابستون شروع کنم به خوندن وقت کم میارم؟از کی تست بزنم؟کدوم کتابارو برای تست زدن بخونم؟

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
اره واحد ماله 30 سال پیشه.
Color Coding؟ی توضیح مختصر لطفا؟؟شماره استاندارد لطفا??برای شناسایی سرویسخطلوله یعنی چی؟؟؟؟یعنی جنسش؟
http://www.dracomech.com/metalgaskets/color.html

ro مگه از غشا استفاده نمیشه؟؟؟؟

غشا با رزین فرق داره دیگه؟؟؟

منظورت اینه رزین بعد از غشا هست یعنی تو یه واحدن؟

color coding يعني شناسايي خطوط لوله با زدن رنگي روي آنها، اين رنگ زدن استاندارد خاصي نداره و تقريبا خيلي جاها يکسان هست،‌ معمولا در ورودي واحد تابلويي نصب ميشه که رنگ سرويسهاي مختلف رو روي اون مشاهده ميکنيد

بله RO يک روش تصفيه فيزيکي آب است با غشا روش اسمز معکوس، شما فرض کنيد تصفيه با صافي که سوراخهاش در حد مولکول آب هست و بايستي فقط آب عبور کنه اين روش چندين سال اخير استفاده ميشه وهدفش کم شدن مصرف ريزين و مواد شيمايي براي احيا شدنشونه

Hermione Granger

عضو جدید
سلام بچه ها معذرت که این سوالو اینجا میپرسم....باید میزلشتم تو طراحی ها ....اما بچه ها اینجا بیشتر سر میزنن:D
یه قسمتی از طراحی یه واحدو انجام دادم .توی طراحی راکتورش موندم.......
اطلاعات واحد به همراه PFD و واکنش به همراه فایل Hysis و میزارم......اگه میشه کمک کنید

یا هردو واکنش بالا تو راکتور انجام میشه یا واکنش کلی زیر هیچ فرقی ندارن فقط خواستم مواد اولیه واحد با محصولات مشخص باشه

ممنون میشم کمک کنید......خیلی واجبه;)
اینم فایل hysis
مشاهده پیوست 98422

دوست عزیز hysys نه hysis

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان گرامی

مطالبی درباره تولید استالدئید بوسیله اکسیداسیون اتیلن میخواستم + انواع واکنش ها+کاتالیزور مورد استفاده+در کدوم شرکت انجام میشه+pfdواحد

ممنون میشم اگه کمکم کنید...واسه پایان نامه ام است...اگه اطلاعاتی درباره شبیه سازی با هایسیس یا اسپن دارید و همچنین براورد اقتصادی واحد باز برام بذارید ....کمال تشکر رو دارم

اگه زحمتی نیست تولید استالدئید بوسیله هیدروزناسیون اتانول هم برام بذارید...خودم هم دارم میگردم..ممنون

هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم:D

کسی نبود کمکم کنه....:cry:

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام بچه ها معذرت که این سوالو اینجا میپرسم....باید میزلشتم تو طراحی ها ....اما بچه ها اینجا بیشتر سر میزنن:D
یه قسمتی از طراحی یه واحدو انجام دادم .توی طراحی راکتورش موندم.......
اطلاعات واحد به همراه PFD و واکنش به همراه فایل Hysis و میزارم......اگه میشه کمک کنید

یا هردو واکنش بالا تو راکتور انجام میشه یا واکنش کلی زیر هیچ فرقی ندارن فقط خواستم مواد اولیه واحد با محصولات مشخص باشه

ممنون میشم کمک کنید......خیلی واجبه;)
اینم فایل hysis
مشاهده پیوست 98422

مهندس چند ايراد هست اون رو رفع كن برنامه جواب ميده
1-تو قسمت تعريف واكنشها ، واكنش نوشته شده بالانس نيست ماده اخر بنظر بايد عدد استكيومتري صفر داشته باشه
2-در قسمت ديناميك راكتور شما از سه پارامتر حجم-قطر-طول هر سه رو وراد كرديد كه دو تا از اونها كافيه
3- فشار پمپ 100 كمتر از فشار راكتوره بايد فشار خروجي پمپ رو حداقل بالاي 20 بار وارد كني كه لازمه تصحيح بشه
4 اگه دما واكنش جزء داده هاي ورودي هست بايد يه جريان انرژي بدون ميزان انرژي اون براي راكتور درنظر بگيريد( بالانس شدن انرژي راكتور )
5- در صورت مسئله عنوان شده فشار راكتور 20 بار كه شما dp ركتور رو 20 با در نظر گرفتيد

پیوست ها

• TARH.rar
    37.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مهندس چند ايراد هست اون رو رفع كن برنامه جواب ميده
1-تو قسمت تعريف واكنشها ، واكنش نوشته شده بالانس نيست ماده اخر بنظر بايد عدد استكيومتري صفر داشته باشه
2-در قسمت ديناميك راكتور شما از سه پارامتر حجم-قطر-طول هر سه رو وراد كرديد كه دو تا از اونها كافيه
3- فشار پمپ 100 كمتر از فشار راكتوره بايد فشار خروجي پمپ رو حداقل بالاي 20 بار وارد كني كه لازمه تصحيح بشه
4 اگه دما واكنش جزء داده هاي ورودي هست بايد يه جريان انرژي بدون ميزان انرژي اون براي راكتور درنظر بگيريد( بالانس شدن انرژي راكتور )
5- در صورت مسئله عنوان شده فشار راكتور 20 بار كه شما dp ركتور رو 20 با در نظر گرفتيد

منم شبیه سازی رو خواستم انجام بدم با همین مشکلات روبرو شدم
مثلا مخزن ذخیره ایزو بوتان رو مانند مخازن مایع در نظر گرفته درصورتیکه اعلام شده ایزو بوتان در فشار یک بار نگهداری میشه که در اون فشار گازه و عملا قابل پمپ کردن نیست
مساله بعد این که مقدار فلوی ایزوبوتان و MEG به تنهایی مشخص نشده و فقط اعلام شده ورود به راکتور 8000 کیلوگرم بر ساعته

R.BAHREINI

عضو جدید
منم شبیه سازی رو خواستم انجام بدم با همین مشکلات روبرو شدم
مثلا مخزن ذخیره ایزو بوتان رو مانند مخازن مایع در نظر گرفته درصورتیکه اعلام شده ایزو بوتان در فشار یک بار نگهداری میشه که در اون فشار گازه و عملا قابل پمپ کردن نیست
مساله بعد این که مقدار فلوی ایزوبوتان و MEG به تنهایی مشخص نشده و فقط اعلام شده ورود به راکتور 8000 کیلوگرم بر ساعته
سلام
تو شبيه سازي اوليه ارائه شده دماي ايزو بوتان رو 8- درجه سانتيگراد در نظر گرفته شده كه در اين حالت سيال در فشار اتمسفريك مايع هست در خصوص ايراددوم نيز باز در شبيه سازي فلوي هر كدام برابر 25 كيلو مول در نظر گرفته كه تقريبا 3000 كيلو ميشه .

m.moghadam

عضو جدید
با سلام اگر امکان داره مقاله ای در مورد تعادل فازی در نانو*****اسیون برای من قرار دهید

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
يه درخواست داشتم

گاز استخراج شده از چاه هاي پارس جنوبي چند قسمت ميشه و به كدوم پالايشگاه ها فرستاده ميشه ؟ و پالايشگاه هاي ديگه سطح كشور ارتباطشون با شبكه سراسري خطوط انتقال چگونه هست

به عبارت ديگه نقشه خطوط انتقال گاز طبيعي و ارتباط اونها با پالايشگاههاي گازرو ميخواستم

با سپاس

بالا