درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
سلام به همه بچه های مهندسی شیمی.اگر کسی در مورد طراحی کندانسور با نرم افزار مطلب اطلاعاتی داره لطفا یه جوری به ما برسونه .

خوب کندانسور هم یه نوع مبدله اگه دماهای ورودی و خروجی رو داشته باشید که مشکلی نداره مثل یه مبدل باهاش رفتار کنید . و با نرم افزار ASPEN V7 طراحیش کنید

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
تناقض در آحاد

تناقض در آحاد

سلام دوستان:gol::gol:
طبق روابط تبدیل:
2000lb=1ton
و 1000kg=1ton
در صورتی که 2000lb=908kg
دلیل وجود این تناقض چیه؟
لطفا سریعتر به اطلاع برسونید.
با تشکر:gol:

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
كسي ميدونه naphtha crackers يعني چي؟ و به فارسي معني آن چه عبارتي مي شود؟

کراکینگ فرایندی است که طی آن برشهای سنگین مانند نفتا وگازوئیل به برشهای سبکتر تبدیل میشوند که این فرایند ممکن است بر اثرحرارت صورت گیرد که کراکینگ حرارتی ویا توسط کاتالیست باشه که به کراکینگ کاتالیستی موسوم است وجمله شما فکر کنم مفهوم شکست برش نفتا باشه

sssepideh

عضو جدید
ye soal

ye soal

ba salam be hameye mohandesine aziz .az dostaei ke arshad mikhonan ya khondan ye soal daram inke baraye zaban fani che manbaei ro ba man pishnahad midid?dar zemn man mikham mohandesi shimi sherkat konam.merc.

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ba salam be hameye mohandesine aziz .az dostaei ke arshad mikhonan ya khondan ye soal daram inke baraye zaban fani che manbaei ro ba man pishnahad midid?dar zemn man mikham mohandesi shimi sherkat konam.merc.

سلام دوست عزیز
خوش اومدین
کاش در بخش مربوطه سوال می‌کردین و همینطور، فارسی هم تایپ می‌کردین
کمی تالار مهندسی شیمی رو زیر و رو کنید، بخش‌های مختلف رو به‌خوبی پیدا می‌کنید

خوب بریم سوال شما
گویا برا ارشد نیاز دارین
درسته؟
بهترین منبع که کتاب‌های درسی دوران دانشگاهتون هستن
و در غیر اینصورت
می‌تونید از کتاب‌های انتشارات علوی ( هم عمومی هم تخصصی ) استفاده کنید ( این رو یه دوست خوب به من معرفی کردن و به حرفشون اعتماد کافی دارم )

موفق باشید

مرجان تنها

عضو جدید
سلام مرجان هستم 30 ساله از تهران من با این سایت نتونستم اونجور که باید و شاید اشنا بشم اما سوالی دارم در مورد شاخه ی الکترو پلیتینگ ( نحوه ی ساخت و ترکیب گرم بر لیتر یک الکترولیت چربی گیر گرم اهن) تورو خدا بهم بگین در کدوم قسمت سیات شما این سوال رو مطرح کنم تا بتونم به جوابش برسم ممنونم sepide_sepideee@yahoo.com

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان:gol::gol:
طبق روابط تبدیل:
2000lb=1ton
و 1000kg=1ton
در صورتی که 2000lb=908kg
دلیل وجود این تناقض چیه؟
لطفا سریعتر به اطلاع برسونید.
با تشکر:gol:

جدول تبدیل واحدتون اشتباه هستش گویا
کد:
1 lb = 0.454 Kg
1 ton = 2205 lb
1 kg = 2.205 lb

ghhosseinj.64

عضو جدید
سلام
اگه امکان داره این مقالاتو برام بذارید

سلام این مقالاتو برام بذارید لطفا

Textural and Surface Chemistry Characterization of Zeolites via Adsorption Phenomena
Handbook of Surfaces and Interfaces of Materials, 2001, Pages 481-507
João Pires

Cosorption characteristics of solid adsorbents Original Research Article
International Journal of Heat and Mass Transfer, Volume 37, Issue 14, September 1994, Pages 2123-2129
C. M. Shen, W. M. Worek

Solid desiccant dehumidification systems Original Research Article
Studies in Surface Science and Catalysis, Volume 120, Part 1, 1999, Pages 879-916
T.K. Ghosh, A.L. Hines

Structure of effective catalyst layers around bubbles in a fluidized catalyst bed Original Research Article
Chemical Engineering Journal, Volume 130, Issues 2-3, 1 June 2007, Pages 119-124
Takami Kai, Norihide Okada, Manabu Baba, Takeshige Takahashi, Masaki Misawa, Ion Tiseanu, Naoki Ichikawa

transport Phenomena and Reaction in Fluidized Catalyst Beds Original Research Article
Advances in Chemical Engineering, Volume 11, 1981, Pages 275-448
Terukatsu Miyauchi, Shintaro Furusaki, Shigeharu Morooka, Yoneichi Ikeda

solids entrainment into gas, liquid, and gas–liquid spray jets in fluidized beds Original Research Article
Powder Technology, Volume 184, Issue 1, 6 May 2008, Pages 52-57
Cedric Briens, Franco Berruti, Vittorio Felli, Edward Chan

Effects of gas type and temperature on fine particle fluidization Original Research Article
China Particuology, Volume 4, Issues 3-4, July 2006, Pages 114-121
Chunbao Xu, J.-X. Zhu

Hydrodynamics of gas-solid fluidization Original Research Article
International Journal of Multiphase Flow, Volume 21, Supplement 1, December 1995, Pages 141-193
K. S. Lim, J. X. Zhu, J. R. Grace

Minimum fluidization velocities and maximum bed pressure drops for gas–solid tapered fluidized beds Original Research Article
Chemical Engineering Journal, Volume 132, Issues 1-3, 1 August 2007, Pages 151-157
D.C. Sau, S. Mohanty, K.C. Biswal

Hydrodynamics of liquid fluidisation Review Article
Chemical Engineering Science, Volume 50, Issue 8, April 1995, Pages 1213-1245

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام مرجان هستم 30 ساله از تهران من با این سایت نتونستم اونجور که باید و شاید اشنا بشم اما سوالی دارم در مورد شاخه ی الکترو پلیتینگ ( نحوه ی ساخت و ترکیب گرم بر لیتر یک الکترولیت چربی گیر گرم اهن) تورو خدا بهم بگین در کدوم قسمت سیات شما این سوال رو مطرح کنم تا بتونم به جوابش برسم ممنونم sepide_sepideee@yahoo.com
درخواستتون رو همینجا قرار دادید کافیه فقط باید مدام به اینجا سر بزنید

sssepideh

عضو جدید
خواهش میکنم به من کمک کنید

خواهش میکنم به من کمک کنید

بچه ها من به راهنمایی دوستانی که ارشد می خونن احتیاج دارم لطفا به من کمک کنید.واسه خوندن ریاضیات عددی چه منابعی رو پیشنهاد میکنید.در ضمن من ریاضیم ضعیفه.

sarab_m

عضو جدید
اگه امکانش هست این سه تا مقاله رو از سیویلیکا می خواستم:
1. تحليل اگسرژي در سيكل تبريد تراكمي Fulltext
سرفصل مربوط: انرژي و بهره وري
سال انتشار: 1386
نوع ارايه: شفاهي
محل انتشار: ششمين همايش ملي انرژي
نويسنده‌گان: محمد سلطانيه - محمدجعفر نظري - عباس جعفري جيد
و
2. تحليل اگسرژي در سيكل تبريد تراكمي Fulltext
سرفصل مربوط:
سال انتشار: 1385
نوع ارايه:
محل انتشار: يازدهمين كنگره ملي مهندسي شيمي ايران
نويسنده‌گان: محمدجعفر نظري - محمّد سلطانيه - عباس جعفري جيد
زبان مقاله: فارسي
و
3. مقايسه الگوريتم هاي كنترلي تبخيركننده هاي چند مرحله اي Fulltext
سرفصل مربوط:
سال انتشار: 1382
نوع ارايه:
محل انتشار: هشتمين كنگره ملي مهندسي شيمي ايران
نويسنده‌گان: محمد شاهرخي - مهدي شيخ زاده
زبان مقاله: فارسي

sarab_m

عضو جدید
مقاله در مورده embossed panel heat exchanger می خواستم فارسی یا انگلیسی فرقی نداره فقط عجله دارم،ممنون

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
جدول تبدیل واحدتون اشتباه هستش گویا
کد:
1 lb = 0.454 Kg
1 ton = 2205 lb
1 kg = 2.205 lb

سلام :gol:
ممنون دوست عزیز:gol::gol:
تو کتاب :
اصول بنیانی و مبانی محاسبات در مهندسی شیمی
نوشته ی دیوید هیمل بلاو
ترجمه ی دکتر مرتضی سهرابی استاد دانشگاه پلی تکنیک تهران
نوشته شده شک دارم اشتباه کرده باشه.:confused:
اگه میشه در مورد صحت مسله کمکم کنید.:gol:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دید کلی
مبنای طراحی کندانسورها ، بر پایه تفاوت گاز و بخار استوار است. گاز در بالاتر از دمای بحرانی است و بخار در پایین‌تر از دمای بحرانی قرار دارد. اگر مایعی بعد از حرارت در یکی از دو حالت گاز یا بخار باشد، در حالت گاز و بالاتر از دمای بحرانی ، با تراکم هرگز نمی‌توان آن را مایع کرد، ولی در حالت بخار و پایین‌تر از دمای بحرانی این عمل امکان‌پذیر است و کندانسورها بر پایه تبدیل بخار به مایع با تراکم استوار شده‌اند.

تقسیم بندی کندانسورها
کندانسورها به دو دسته اساسی تقسیم می‌شوند:

کندانسورهای سطحی

کندانسورهای تماسی
کندانسور سطحی
ساده‌ترین کندانسور سطحی ، مُبرّدی است که در آزمایشگاهها وجود دارد. در این کندانسورها ، منبع سرمایی وجود دارد که گرمای بخار را می‌گیرد و به این ترتیب بخار ، به مایع تبدیل می‌شود. اگر مانعی مابین سرما و بخار وجود داشته باشد، کندانسور از نوع سطحی است، یعنی تماس منبع سرما و بخار ، غیر مستقیم است. از داخل مبرد ، بخار در جریان است و از خارج ، مایع سرد کننده عبور می‌کند.
کندانسور تماسی
در کندانسورهای تماسی ، نحوه تماس منبع سرما با بخار به صورت مستقیم است و مانعی مابین آنها وجود ندارد. یک کندانسور تماسی ، از یک ستون با بشقابکهای متعدد تشکیل یافته است که مسیر حرکت بخار از پایین ستون به بالا و مسیر حرکت مایع از بالای ستون و از درون بشقابک بالایی به پایین ستون و بشقابکهای زیرین است. در کندانسور تماسی ، انتقال حرارت کامل است و اتلاف گرما وجود ندارد، اما در بیشتر مواقع نمی‌توان این نوع تراکم را انجام داد، چون جداسازی بسیار مشکل است.

راندمان
راندمان کندانسور تماسی از کندانسور سطحی بیشتر است و این ، به آن علت است که کندانسور تماسی از مراحل مختلف و بشقابکهای متعدد تشکیل یافته است و مانند این است که عمل تراکم چندین بار تکرار می‌شود.
کندانسور برج تقطیر
کندانسوری که در برج تقطیر تعبیه شده است، یک مبدل حرارتی است. در داخل لوله‌های کندانسور برج تقطیر ، یک مایع سرد در جریان است که می‌تواند آب باشد، اما اگر محلول بالای برج ، فرّاریتش خیلی پایین باشد، برای کندانس کردن آن ، انرژی زیادی لازم است و باید از سیالاتی استفاده شود که درجه سردی‌اش زیاد باشد، مانند ازت مایع.

همینطور زمانی از ازت مایع استفاده می‌گردد که دبی محصول بالایی زیاد باشد. کندانسور می‌تواند به صورت کامل عمل کند، یعتی تمام بخار بالای برج را به مایع اشباع تبدیل کند و مایع برگشتی را تا نقطه حباب کندانس می‌کند. زمانی هم می‌تواند به صورت کندانس جزئی یا چگالش پاره‌ای عمل کند.

در مواقعی که نقطه جوش مایع فرار خیلی پایین باشد، از کندانس جزئی استفاده می‌شود. همینطور زمانی که محصول بالایی برج به صورت بخار لازم باشد، کندانس جزئی بکار می‌آید و چگالش کامل لازم نیست. در چنین حالتی اگر زمان تماس دو فاز به حد کافی باشد و تعادل نسبی ایجاد شود، این مرحله ایده‌آل فرض می‌شود و بالای برج ، خود ، کندانسور می‌شود.

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تو کتاب :
نوشته ی دیوید هیمل بلاو

خوب من شک ندارم که اشتباه کرده
تا اونجا هم که یادمه و این درس رو پاس کردم، یک پوند رو برابر با 0.454 کیلوگرم گرفتیم
می‌تونین به سایت زیر هم مراجعه کنید، به صورت آنلاین براتون تبدیل واحد انجام میده
Click here

مهمترین دلیل برای بیان اشتباه در محاسبات صورت گرفته که شما رو گیج نیز نموده، همین پست اول شما هستش، که دلیلش رو پرسیده بودین
با محاسبه و تبدیل آحادی که من گذاشتم، می‌تونین محاسبات رو انجام بدین و به نتیجه مطلوب برسین

سایت‌ها و برنامه های زیادی هستند که تبدیل آحاد رو انجام میدن، یا همینطور، جداول موجود که می تونین از نت دانلود کنید

parsa.63223

عضو جدید
درخواست مطلب راجع به فرآیند جذب سطحی_ انواع جاذب ها(سیلیکاژل)_فرآیند جذب سطحی

درخواست مطلب راجع به فرآیند جذب سطحی_ انواع جاذب ها(سیلیکاژل)_فرآیند جذب سطحی

با سلام به دوستان عزیزم.پروژه کارشناسی من راجع به نقش سیلیکاژل در فرآیند نم زدایی گاز است که باید مطالب زیر را در پروژه ام لحاظ کنم.
فرآیند نم زدایی_روشهای مختلف نم زدایی(جذب سطحی)_انواع جاذب ها_سیلیکاژل(تاریخچه)_انواع سیلیکاژل (خصوصیات/دستگاههای سازنده/...)_فرآیند تولید سیلیکاژل_برآورد اقتصادی

از شما دوستان عزیز خواهش میکنم با توجه به نزدیک بودن مهلت تحویل پروژه منو یاری کنید.ممنونم

GNMS

عضو جدید
تو کتاب :
نوشته ی دیوید هیمل بلاو

891103046 عزیز با سلام

در مورد این تبدیل واحدها هم من مطئمنم. تا اونجایی هم که میدونیم کتاب هیمل بلاو تبدیل 1 پوند رو 454 گرم گفته.

GNMS

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
تا اونجا هم که یادمه و این درس رو پاس کردم، یک پوند رو برابر با 0.454 کیلوگرم گرفتیم
می‌تونین به سایت زیر هم مراجعه کنید، به صورت آنلاین براتون تبدیل واحد انجام میده
Click here

مهمترین دلیل برای بیان اشتباه در محاسبات صورت گرفته که شما رو گیج نیز نموده، همین پست اول شما هستش، که دلیلش رو پرسیده بودین
با محاسبه و تبدیل آحادی که من گذاشتم، می‌تونین محاسبات رو انجام بدین و به نتیجه مطلوب برسین

سایت‌ها و برنامه های زیادی هستند که تبدیل آحاد رو انجام میدن، یا همینطور، جداول موجود که می تونین از نت دانلود کنید

درمورد lb , kg مشکلی نیست
مشکل در مورد ton ه.

تو کتاب :
نوشته ی دیوید هیمل بلاو

ما 2 تا ton داریم. یکی Ton متریک هست که به صورت Tonne نشون میدن و همون 1000 کیلوگرم هست و یکی ton بریتانیایی که برابر 2000پوند هست و بهش معمولاً short ton یا ton میگن.

sdgsnt

عضو جدید
درخواست کتاب

درخواست کتاب

دوستان با سلام شدیداً کتاب By John Scheirs , Timothy E. LongContributor John Scheirs , Timothy E. LongPublished 2003 John Wiley and Sons Polyesters 784 pagesISBN 0471498564 رو نیاز دارم (یا هر کتاب مشابه دیگری در زمینه پلی استرها) لطفاً در صورت امکان کمک کنید برای دانلود رایگان کل کتاب یا ارسال از طریق میل.

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
891103046 عزیز با سلام

در مورد این تبدیل واحدها هم من مطئمنم. تا اونجایی هم که میدونیم کتاب هیمل بلاو تبدیل 1 پوند رو 454 گرم گفته.

GNMS

Click here

ما 2 تا ton داریم. یکی Ton متریک هست که به صورت Tonne نشون میدن و همون 1000 کیلوگرم هست و یکی ton بریتانیایی که برابر 2000پوند هست و بهش معمولاً short ton یا ton میگن.

سلام دوست عزیز:gol:
ممنون :gol::gol:
حق باشماست
یا به عبارت دقیق تر:
2000lb=907.18kg(short ton )
2240lb=1016.05kg(1.016 metric ton)long ton

bahar29

عضو جدید
ضریب های ثابت a و b

ضریب های ثابت a و b

سلام ... از راهنمای سایت استفاده کردم و امیدوارم سوالم و جای مناسبی مطرح کرده باشم...
؟مقادیر ضریب های ثابت a و b در معادلات van der waals و redlich/kwong چه جوری بدست میاد؟
اگه اشتباه نکنم http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/images/smilies/confused.gif این مقادیر با توجه به اینکه منحنی دما ثابت بحرانی , در نمودار p-v دارای یک نقطه عطف افقی در نقطه بحرانی است بدست می آید....
دنبال راه حل ریاضیش هستم؟؟؟

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهم حتما بخونید

مهم حتما بخونید

قابل توجه کلیه کسانی که با اینترنت سروکار دارند. این اطلاعات صبح امروز مستقیماً از طرف میکروسافت و نورتون منتشر شده است. این اطلاعات را به هرکس که با اینترنت سروکار دارد برسانید. ممکن است نامه ای معمولی و به ظاهر بیخطر با

موضوع
Here you have it
به شما برسد. اگر آن نامه را باز کنید یک پیام روی صفحه مانیتور ظاهر می شود که نوشته "حالا دیگر دیر است."
زندگی شما دیگر زیبا نیست. البته این متن به انگلیسی و به این صورت ظاهر می شود
It is too late now. Your life is no longer beautiful...

پس از آن تمامی اطلاعات و هرآنچه در کامپیوتر دارید از بین می رود و فرستنده ایمیل به نام، ایمیل و رمز عبو شما دست پیدا می کند. این یک ویرس جدیداست که از عصر روز شنبه در شبکه اینترنت در حال چرخش است. آ او ال وجود این ویروس را تائید کرده و ویروس یاب های موجود قادر به دفع این ویروس نیستند.
این ویروس توسط یک هکر که خود را مالک زندگی می نامد ساخته شده است.

اطلاع رساااااانی کنید

ghhosseinj.64

عضو جدید
درخواست کمک فوری

درخواست کمک فوری

:warn::)سلام خدمت تمام دوستان عزیز
اگه امکان داره در مورد بسترهای سیال شده و خصوصیات آنها و کاربردشون در صنعت
هر مطلبی که دارید البته در صورت امکان به صورت فارسی برام بذارید.
متشکرم از لطف بیکرانتون:que::heart:

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام ... از راهنمای سایت استفاده کردم و امیدوارم سوالم و جای مناسبی مطرح کرده باشم...
؟مقادیر ضریب های ثابت a و b در معادلات van der waals و redlich/kwong چه جوری بدست میاد؟
اگه اشتباه نکنم http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/images/smilies/confused.gif این مقادیر با توجه به اینکه منحنی دما ثابت بحرانی , در نمودار p-v دارای یک نقطه عطف افقی در نقطه بحرانی است بدست می آید....
دنبال راه حل ریاضیش هستم؟؟؟

با سلام
از دو شرط مشتق اول برای نقطه بحرانی و مشتق دوم در نقطه عطف در منحنی ایزوترم باید استفاده کرد بدین صورت که از معادله واندوالس مرتب شده برحسب فشارو دوشرط اعمال شده سه معادله وسه مجهول بدست می آید که ازحل آنمی توان ثابتها رابدست آورد
در معادله واندوالس داریم ^2 p=RT/V-b-a/v

بالا