درخواست های مرتبط با: مرمت و اثار تاریخی و معماری اسلامی

sarahhh

عضو جدید
درخواست راهنمایی - تحقیق در مورد زاویه در معماری

درخواست راهنمایی - تحقیق در مورد زاویه در معماری

سلام
لطفا یکی به من کمک کنه یه تحقیق دارم در مورد ( زاویه در معماری) هر چی تو نت گشتم هیچ چیزه به درد بخوری پیدا نکردم میشه اگه کسی اطلاعی در این مورد داره در اختیاره من بگذاره
چند خط کافیه
پیشاپیش ممنون:gol:

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
لطفا یکی به من کمک کنه یه تحقیق دارم در مورد ( زاویه در معماری) هر چی تو نت گشتم هیچ چیزه به درد بخوری پیدا نکردم میشه اگه کسی اطلاعی در این مورد داره در اختیاره من بگذاره
چند خط کافیه
پیشاپیش ممنون:gol:
: زاویه های عجیب و غریب بکار رفته در نمای بیرونی و طراحی داخلی خانه ای در شرق هالیوود

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ی-بیرونی-و-طراحی-داخلی-خانه-ای-در-شرق-هالیوود

اینو به عنوان نمونه ببین به نطرم میتونی با دیدن همچین نمونه بناهایی که نمونش تو اینترنت زیاده ایده بگیری

sarahhh

عضو جدید
راستش تحقیقم مربوط به دوران اسلامی در ایران
ممنون تصاویرو دیدم کاملا هم درکش می کنم ولی نمی دونم چی بنویسم:cry:

S.Ebra

عضو جدید
درخواست:" اطلاعات باغ ارم شیراز"

درخواست:" اطلاعات باغ ارم شیراز"

سلام خسته نباشید
من یک سری اطلاعات کامل از باغ ارم شیراز میخوام از جمله پلان_ نما و برش عمارت داخل اون
دوستان کارم فوری هستش اگه کمکم کنید ممنون میشم:cry:

mahsa-memar

عضو جدید
درخواست"نما و برش مسجد مدرسه سپهسالار"

درخواست"نما و برش مسجد مدرسه سپهسالار"

سلام دوستان

میشه لطفا اگه کسی نما وبرش مسجد مدرسه سپهسالارو داره در اختیارم بذاره
ممنون

آخرین ویرایش:

mohammad azizi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان

میشه لطفا اگه کسی نما وبرش مسجد مدرسه سپهسالارو داره در اختیارم بذاره
ممنون

سلام مهسا جان یه سر به این تایپیکها بزن شاید به دردت بخورن

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/157352-مدرسه-و-مسجد-شهید-مطهری-(سپهسالار)

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/198175-مسجد-سپهسالار-تهران

7mehdi7

عضو جدید
درخواست"خانه تاریخی تیزنو در دزفول "

درخواست"خانه تاریخی تیزنو در دزفول "

اطلاعاتی از خانه تاریخی تیزنو در دزفول می خواهم واجبه

ehsan_reyhan

عضو جدید
درخواست های مرتبط با: مرمت و اثار تاریخی و معماری اسلامی

بچه ها از كجا مي تونم پيدا كنم ؟
پروژه نياز دارم.
دمتون گرم كمك كنيد!!!

ehsan_reyhan

عضو جدید
فرقي نمي كنه.
مثلا چند تا از اين مسجداي معروفو مي خوام.
واسه پروژه لازم دارم.
آدرس سايت بديد خودم نگاه كنم.
مرسي

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
بچه ها از كجا مي تونم پيدا كنم ؟
پروژه نياز دارم.
دمتون گرم كمك كنيد!!!
درك ميكنيم كه ترم هاي اول هستي و بي تجربه
لازمه بدوني اينترنت مرجع خوبي واسه ملزوماتته
اين سايت هم هر چي بخايي توش هست
موفق باشي

hamidfar

عضو جدید
درخواست مطلب در مورد باغ نظر شیراز

درخواست مطلب در مورد باغ نظر شیراز

سلام دوستان کسی مطلب در مورد باغ نظر شیراز و تحلیل اون از نظر عناصر باغ و ... و پلان و سایت پلان از این باغ داره ؟ ممنون می شم در اختیارم بذارید باتشکر

akbar_es

عضو جدید
درخواست تحلیل یک بنا برای انسان طبیعت معماری

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
در این تالار دنبال جوابتون باشید
[h=1]طراحی معماری(آموزش ، تحلیل ، کرکسیون، ... )[/h]

infinity1

عضو جدید
منم یه سوال دارم.کسی اطلاعاتی درباره مسجد آقابزرک کاشان داره؟پلان -نما-برش.بیشتر مطالبی لازم دارم که توضیح بده مثلا بارها چطور از گنبد به ستون ها و پی ساختمان وارد میشه و نمونه این اطلاعات. خواااااااااااااااااااااااااااااااااااهش میکنم جواب بدین.

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
منم یه سوال دارم.کسی اطلاعاتی درباره مسجد آقابزرک کاشان داره؟پلان -نما-برش.بیشتر مطالبی لازم دارم که توضیح بده مثلا بارها چطور از گنبد به ستون ها و پی ساختمان وارد میشه و نمونه این اطلاعات. خواااااااااااااااااااااااااااااااااااهش میکنم جواب بدین.
لطفا درخواستتون رو در جاي مناسبي مطرح كنيد تا زودتر جواب بگيريد
مطلب اول:

تاریخچه
تاریخ آغاز ساخت این بنا به سال 1258 هـ.ق و پایان ساخت 1265 هـ.ق می باشد ( 8 سال ). این بنای باشکوه که آخرین بنای معظم ساخته شده در دوران انحطاط معماری و هنر ایران می باشد توسط معماری به نام استاد شعبانعلی پشت مشهدی ساخته می شود. مشهور است که این معمار بنام با دستمزد دریافتی اش برای ساخت مسجد آقابزرگ ، رواقی را در حرم حضرت امام رضا (ع) می سازد. نقاشی های بنا بدست استاد حاج محمدباقر قمصری انجام شده و کتیبه های بنا کار استاد اسدالله ، استاد محمدحسین کاشی و استاد حاج ابراهیم معارفی می باشد.

وجه تسمیه ی مسجد :
مجتهد بزرگ كاشان ملا محمد مهدی نراقی ( ملا محمد بن ابیذر) فرزند آخرش موقعی به دنیا می آید كه خودش فوت می كند ، بنا به رسم آنزمان نام پدر را بر فرزند می گذارند و پس از مدتی فرزند هم مجتهد می شود و مردم كاشان به دلیل این تشابه اسمی به پدر « آقا بزرگ » و به فرزند « آقا كوچك » می گویند . محمد شاه قاجار در راه سفر به اصفهان چند روزی در كاشان اقامت و طی آن با علمای شهر و از جمله با ملامحمد مهدی ( آقا كوچك ) ملاقات می كند ، متوجه می شود كه ایشان از لحاظ علمی بسیار بالا هستند ، به مردم كاشان امر می كند از این به بعد به ایشان هم آقا بزرگ بگویند و به حاج محمد تقی خانبان (حاکم وقت شهر) هم دستور می دهد تا این مسجد و مدرسه را برای ایشان بنا كرده و دختر خود را به عقد ایشان درآورند .
در جلسه ای كه شاه و علما داشتند شاه پس از دیدن مقام علمی ملامحمد مهدی از ایشان و علما خواست تا از او درخواستی داشته باشند . ملا محمد مهدی می گوید پشه ها را از ما دور كن! شاه گفت درخواستی از من بكنید كه بتوانم آن را اجابت كنم . من از انجام این كار عاجزم ، گفتند برای ما رعیت ها مسجدی بنا كنید تا در آن نماز بخوانیم و شاه آنگونه كه شرحش رفت این درخواست را اجابت كرد .

بخشهای مختلف بنا :
پیرنشین ها :
در قسمت ابتدایی بنا دو سكو در دو طرف بنا برمی خوریم به نام پیرنشین ، علت تعبیه این سكوها هم این بوده است كه اشخاصی كه از كوچه عبور می كنند اگر باری بر دوش دارند برای رفع خستگی بار خود را روی این سكوها قرارداده و استراحت كنند و دلیل بعدی و مهمتر ؛ افراد سالمند و پیر بوده اند تا روی آنها به استراحت بپردازند.

كتیبه مالیاتی :
در بالای درب ورودی مسجد ( قسمت بیرونی ) به كتیبه ای ( لوح ) سنگی برمی خوریم كه فرمان معافیت مالیاتی بنا از طرف محمد شاه قاجار می باشد و مضمون آن از این قرار است :
« به حكم محكم شاهنشاه عادل ، بأذن محمد شاه قاجار خلدا... ملكه و احسانه ، حسب الخواهش جناب شریف آداب حجت الاسلام ملامحمد مهدی نراقی ، منال دیوانی قصابی و دباغی كاشان به موجب فرمان مبارك مقرر آمده از تكالیف دیوانی معاف شد ، خلاف كننده به لعنت خدا گرفتار شود فی المحرم 1256 »
در سر در این مسجد 32 یا ( 23 ) نوع هنر كار شده است .

درب ورودی :
تعدادی میخ در آن به كار رفته شده كه تعداد آنها در دولنگه درب دقیقاً 6666 عدد به تعداد آیات قرآن كریم می باشد. استفاده از این میخ ها دوعلت دارد :
1- در قدیم هنگام هجوم اقوام مهاجم ، مردم داخل مسجد پناه می گرفته اند ، استفاده از این میخ ها داخل در باعث می شود تا در استحكام فوق العاده ای یافته و شخص مهاجم از بیرون به هیچ وجه نتواند با تبر در را خُرد كند .
2- علتی كه باعث شده بعد از 180 سال در هنوز اینقدر سالم بماند این است كه میخ بعد از مدتی داخل چوب زنگ می زند و حالت تُردی به چوی می دهد كه موریانه از آن خوشش نمی آید و به آن كاری ندارد .
روی دو دستگیره در هم دو بیت شعر از سعدی نوشته شده : « زیبا تر از تو در نظرم هیچ منظری / كس درنیامدست به این خوبی از دری / اول منم كه در همه عالم نیامده / دیگر نیاورد چو تو فرزند مادری ».

راهروهای اطراف :
علت تعبیه این راهرو افراد سالمند بوده اند تا به راحتی از آن عبور نمایند . قسمت بعدی برآمدگی است به نام « پاچنگ » و علت تعبیه آن هم اینست كه شخصی كه از بیرون داخل مسجد می شود از دالان های كناری عبور كند تا احترام و قداست مسجد حفظ گردد .

مهتابی یا زمستانه نشین :
هنگام زمستان از آن استفاده می شده است ، سنگ هایی در وسط آن وجود دارد که علت تعبیه آنها تأمین نور اتاق های پایین است . جنس سنگ ها مرمر است و مرمر تنها سنگی است كه نور از آن عبور می كند . مسجد آقا بزرگ تنها مسجد 5 طبقه ی دنیای اسلام می باشد.
سبك به كار رفته در این مسجد گودال باغچه بوده و مزایای اصلی استفاده از این سبك عبارتست از: 1- ضد زلزله شدن بنا 2 – استفاده از مصالح برداشته شده از كف در دیوارها و طاق ها به عنوان خشت و گل

شبستان :
به محض ورود به داخل شبستان هر مسجدی اولین قسمتی كه توجه ما را به خود جلب می كند « قبله و محراب » شبستان است ولی در مسجد آقا بزرگ بر خلاف بقیه مساجد و پیرو اصل رعایت تقارن توسط معمار؛كنار شبستان بنا گردیده است (نه در وسط).
جهت قبله ی محراب با عبارت « یا قاضی الحاجات » مشخص گردیده است . اطراف محراب كتیبه ای با خط ثلث (سوره های شمس و اعلی) و از جنس ساروج وجود دارد . بالای محراب هم برای انعكاس بیشتر صدای پیش نماز در كل مسجد کانالی تعبیه گردیده است .

قسمت زیر گنبد (مقصوره):
معماراین قسمت را با 4 ضلع سپس 8 و 16 و... آغاز كرده تا به دایره رسیده و نهایتاً دایره ها را به شمسه ای رسانده كه در معماری نشانه ی احدیت و یگانگی خداوند متعال می باشد . فضای داخلی گنبد با کتیبه ای از سوره فتح تزئین گردید است.
گنبد این مسجد نیز سه لایه است . بیشترین محیط دایره برای گنبد 50 متر و ارتفاع نوک گنبد از سقف مسجد حدود 18 متر می باشد.

حیاط برف انداز :
حیاطی است در قسمت انتهایی بنا جهت تخلیه برف های گنبد، در وسط آن چاهی تعبیه گردیده تا برف ها به مرور آب شده و از طریق آن تخلیه شوند. نحوه برف روبی بام مسجد نیز در نوع خود جالب بوده. زنجیری به نوک گنبد متصل بوده و با گردش زنجیر، برف نشسته بر فضای بیرونی گنبد تراشیده و به حیاط برف انداز ریخته می شده است.
زیر حیاط برف انداز چاهی قرار دارد كه بین مردم كاشان به چاه امام زمان معروف است و مردم برای برآورده شدن حاجاتشان در كنار این چاه نماز می خوانند و عریضه داخل چاه می اندازند .
حیاط های اطراف شبستان تقارن ندارند یكی مسقف و محصور و دیگری بدون سقف و از 4 طرف آزاد می باشد .در توضیح این عدم تقارن باید بگوییم كه زمان ملامحمد مهدی صاحب اولیه دو حیاط قرینه ی هم بوده اند ولی بعد از مدتی فرزند ملا محمد مهدی اطراف یكی از آنها را پوشانده و مسقف می كند و شبستان مسجد را به آنجا انتقال می دهد.

در قسمت چپ محوطه حیاط اصلی ( از درب ورودی ) مقبره ای می بینیم متعلق به خاندان نراقی كه فرزند و نبیره و فرزند نبیره ی ملا محمد مهدی (شهید علی) در آن خاك هستند . خود ملامحمد مهدی در قم و پدرش (ملا محمد مهدی بزرگ) در صحن صغیر حضرت علی (ع) در نجف مدفون می باشند.
در این مقبره از درهای « اُرُسی » ( عمودی باز شو ) استفاده شده كه در آنها هنر گره چینی زیبایی را می توانیم رویت كنیم .
بنای مسجد و مدرسه ی آقا بزرگ مجهز به دو عدد بادگیر هم می باشد . همچنین در این مسجد تاکنون چند فیلم و مجموعه تلویزیونی و سینمایی هم ساخته شده که مشهورترین آنها : طوقی ، عیاران و ملاصدرا می باشد.
بنای مسجد و مدرسه آقابزرگ در تاریخ یازدهم آذرماه سال 1330 خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع- سایت جامع گردشگری و میراث فرهنگی کاشان

مطلب دوم:
[h=1]گنجینه معماری کاشان-مسجد آقا بزرگ كاشان[/h]
همچنين کتاب آشنایی با معماری اسلامی ایران ( پیرنیا )صفحات 116 - 117 - 118 در مورد مسجد و مدرسه آقابزرگ مطلب و پلان و نما داره

m.sepahizadeh

عضو جدید
معماری اسلامی اصفهان

معماری اسلامی اصفهان

سلام دوستان من این ترم معماری اسلامی دارم کسی هست که بنایی رو تو اصفهان بررسی و برداشت کرده باشه واسه معماری اسلامی؟ مرسی از کمکتون:gol:

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
شما توی این تالار بگردین حتما یه چیزایی پیدا میشه
معماری ایرانی واسلامی
http://www.www.www.iran-eng.ir/forumdisplay.php/180-معماری-ایرانی-واسلامی

balotmorde

عضو جدید
درخواست اطلاعاتی ازبازاردزفول باعکس

درخواست اطلاعاتی ازبازاردزفول باعکس

سلام خستخ نباشد دوستان من به کمک نیاز دارم.:cry:
من اطلاعات زیادی درباره بازار دزفول ندارم می خوام یک مجتمع تجاری طراحی کنم ولی نمیدونم چکارکنم:(
اگه میشه کمکم کنی:redface:

sepantaaaa

عضو جدید
سلام.چه کمکی میخوای؟ چه سوالی؟ این آی دی من هست اگر خواستین در خدمتم.
آی دی یاهو من sepanta_azad

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام خستخ نباشد دوستان من به کمک نیاز دارم.:cry:
من اطلاعات زیادی درباره بازار دزفول ندارم می خوام یک مجتمع تجاری طراحی کنم ولی نمیدونم چکارکنم:(
اگه میشه کمکم کنی:redface:
http://jamphoto.ir/component/k2/item/369-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B2%D9%81%D9%88%D9%84.html
معرفي بازار قديم دزفول
http://dt24.blogfa.com/post-51.aspx

اینم 2 تا ویدئو که خیلی میتونه تو معرفی بازار دزفول کمکت کنه
http://jamphoto.ir/component/k2/item/369-بازار-دزفول.html
http://negah.irib.ir/media/show_video/690

m.sepahizadeh

عضو جدید
من تمام تاپیکا رو گشتم ولی چیزی نبود دوستانی که معماری اسلامی رو گذروندن تو اصفهان یا تهران یا هرجای دیگه اگه ممکنه فایلشونو بهم بدن خیلی ضروریه ! یه نفر پیدا نمیشه که یه ترم از من بالاتر باشه و معماری اسلامی رو گذرونده باشه؟؟؟؟؟؟

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من تمام تاپیکا رو گشتم ولی چیزی نبود دوستانی که معماری اسلامی رو گذروندن تو اصفهان یا تهران یا هرجای دیگه اگه ممکنه فایلشونو بهم بدن خیلی ضروریه ! یه نفر پیدا نمیشه که یه ترم از من بالاتر باشه و معماری اسلامی رو گذرونده باشه؟؟؟؟؟؟
دوست عزیز توی اون تاپیک بناهایی که برای اصفهان یا جای دیگه باشه و یه معرفی ازشون کرده باشه حتی مدارکشون هم باشه هست که بتونین خودتون پی گیر کار شین
مسلما کسی نمیاد پروژه خودشو در اختیار شما بزاره شما باید خودتون یه زحمتی بکشین مطالب که هست یه جمع اوری کلی میخواد فقط خیلی سخت نیست

amin_architect22

عضو جدید
درخواست نقشه روستای عربخیل

درخواست نقشه روستای عربخیل

سلام به همه معمارای عزیز...
من دنبال نقشه روستای عربخیل نزدیک بابلسرم...نقشه خود روستا با نقشه توپوگرافی..خیلی احتیاج دارم.

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به همه معمارای عزیز...
من دنبال نقشه روستای عربخیل نزدیک بابلسرم...نقشه خود روستا با نقشه توپوگرافی..خیلی احتیاج دارم.
شما مطمئن باشید نقشش اینجوریا پیدا نمیشه و کسی هم نداره یا باید به خود روستا مراجعه کنید که شاید
کدخداشون داشته باشه اا راحت ترین راه که خودم این کارو کردم اینه که به سازمان بنیاد مسکن مراجعه کنید

ozra69

عضو جدید
کاربر ممتاز
درخواست'"حمام در معماری اسلامی"

درخواست'"حمام در معماری اسلامی"

مطالب یا اگه پاور باشه که بهتره در مورد حمام در معماری اسلامی

بالا