درخواست های مرتبط با | فرمولاسيون محصولات شيميايي

abbas67set

عضو جدید
اگه مشکلی نداره کمی ریزتر بشیم و وارد جزییات بشیم

آنالیز گیلسونایت رو میزارم اگه امکانش هست مورد به مورد بررسی کنیم.

خاکستر و رطوبت و کربن ثابت رو اگه میشه یه توضیحاتی در موردش بدین، کم و زیاد بودنش چه مصارفی داره و کاربردشون چیه

پیوست ها

• 14.jpg
    14.jpg
    58.2 کیلوبایت · بازدیدها: 1

worya123

عضو جدید
برای تولید قیر 85/25 بر حسب دیزاین پالایشگاه یا از ته مانده برج تقطیر در خلا و یا از قیرهای پالایش مستقیم 60/70 و یا 85/100 استفاده میشود این مواد همراه با نفتگاز موم دار (Vac Slops ) به کانورتر خورانده میشوند نفتگاز موم دار با دمای 420 تا 500 در جه فارنهایت به تبدیل کننده هدایت میگردد هوا نیز توسط کمپرسور یا Blower به این برج وارد میشود و فشار و دما مخلوط در حدود 5 پاند نسبی و 500 درجه فارنهایت کنترل میگردد (اگر دما را کنترل ننمایید قیر اکسیده میشود ) یک جریان سرد برگشتی از محصول نهایی با درجه حرارت 350 درجه فارنهایت نیز با خوراک تبدیل کننده جهت کنترل دقیق تر دما با ان مخلوط میگردد بخار آب بعنوان خنک کننده به قسمت فوقانی تبدیل کننده تزریق میگردد تا هم چربی قیر را کم کند و هم این بخار نسبت مخلوط هیدروکربور ها و هوا در داخل تبدیل کننده را حفظ مینماید تا مانع اشتعال یا انفجار گردد . مقادیری کاندنسیت و بخارات آب تزریق شده از بالای برج خارج شده پس از سرد شدن ذخیره می گردند (در واقع به دو شکل آب وارد مخلوط میشود یکی از طریق کمپرسور که هوای محیط را به قیر می دمد و معمولا بر حسب دمای خشک و خیس و رطوبت نسبی هوای محیط مقدار ان قابل اندازه گیریست و یک نوع هم به لحاظ تزریق بخار اب وارد مخلوط میشود که در دمای 500 درجه فارنهایت حالت بخار دارد ). ترکیب در صد مواد مصرفی به قرار زیر است :
- قیر پالایش مستقیم 75 در صد حجمی
- نفتگاز موم دار 25 در صد
- هوای در شرایط متعارفی 900 فوت مکعب
- بخار آب 12 در صد حجمی
مدتی است که تولید کنندگان بخش خصوصی نفتکوره را می جوشانند و در برج های خوابیده تولید نوعی قیر اکسیده می نمایند در این فرایند ها احتمال وقوع واکنش های اکسیداسیون و سوختن و کربنیزه شدن قیر بسیار است ولی در پالایشگاه ها که سلابس و وی بی دارند پدیده اکسیده شدن قیر رخ نمی دهد بیشترین تمایل به سمت پلیمریزاسیون می باشد .

استاد فرزانه جناب آقای مهندس عراقی هیچ وقت به قیر 260 بخار آب تزریق نمی کنند چون باعث ایجاد فوم وکف می شه و باعث سرریز شدن قیر از بالا و خطر انفجار در برج می شه شما می تونین اینو با تزریق بخار آب به یه ظرف قیر 260 مشاهده کنید البته نکات ایمینی رو رعایت کنید چون بسیار خطرناکه
وجود آب در قیر یکی از نقاط ضعف اونه یکی از دلایل کیفیت پایین قیرو VB عراق وجود آب در اونه
برای کنترل دما هیچ وقت از بخار آب استفاده نمی کنن بلکه از رزغن موجود در لولهای موجود در جداره برج استفاده میکنن
این اصطلاح چربی رو من نمی دونم شما از کجا و چه منبعی آوردین ولی من تا حالا همچین اصطلاحی رو ندیدم اگه توجه بفرمایید این اصطلاح رو در پستهای قبلی می تونید ببینید لطفا منبع و رفرنس معتبر برای این موضوع تو سایت بزارید چون من تا حالا همچین چیزی رو ندیدم وشک دارم که وجود داشته باشه لطفا حتما منبع و رفرنس معتبر برای این موضوع تو سایت بزارید
شما احتمالا آب حاصل از اکسیداسیون رو ندییدن چو ن اگه دیدیه بودین همچین چیزی رو نمینوشتین (خارات آب تزریق شده از بالای برج خارج شده پس از سرد شدن ذخیره می گردن) چون بسار بد بو و خورندس
اگر یکم بیشتر توجه می کردید مت.جه می شدید که مجموع % ترکیب درصدهاتون درست نیست ئ بیشتر از صد ه(112)

worya123

عضو جدید
در دو صفحه گزارش ارائه شده نکات زیر قابل توجه است :
1- چون اینجا مینویسه Vacuum Residue شما هم میگویید VR ولی در ایزان میگن وکیوم باتم و مینویسند VB
2- هیچکدو م از قیر هایی که نوشته با قیر ما شباهتی ندارند جون الف : نفتخام های پارافینی با دو نوع دیگر نفت خام فرق میکند ب: فرایند های پالایشی هم مثل هم نیستند فقط پالایشگاه آبادان با شل مشابهت داشت که الان کاملا فعال نیست
3- چنانچه مشاهده مینمایید مقدار آسفالتین ها در قیر دمیده بیشتر از قیر پالایش مستقیم ثبت شده
4- نه تنها شل بلکه تمامی محققین هنوز در واکنش ها و شیمی قیر با قاطعیت چیزی نمی نویسند به همین علت در این گزارش نیز سه نوع واکنش را پیش بینی کرده الف :اکسید شدن ب- دی هیدروژناسیون ج : پلیمزیزاسیون
ولی تقسیم بندی واکنش ها به تراکمی و شیمیایی بسیار جامع تر است
خرد نگهدارتان
VR یا VB هر چیز دیگه ای هیچ تفاوت در اصل قضیه نداره و این گفتتون هیچ بیس علمی نداره و کاملا مغلطه می فرمایید
قیر پارافینی ؟؟؟؟؟ من نمی یونم منظورتون از قیر پارافینی چیه .
استاد فرزانه من هم دقیقا همین رو نوشتم که در% اسفالتن قیر افزایش پیدا می کنه( % آسفالتین های قیر نسبت یه فاز مالتن بیشتر می شود(آسفالتنس افزایش,%آروماتیک کاهش و%رزین واجزا قیر ثابت می ماند)ولی متاسفانه شما سهون یا عمدان به این موضوع توجه نکردید
من نمی دونم شما چرا اینقد از شل مایه می زارید و از زبون شل تحریف واقعیت و معلومات ومستندات علمی می کنید چیزی که تو شل با قاطعیت نوشته هیدروژناسیون

abbas67set

عضو جدید
جینگیلبرت;7291110 [COLOR=#0000cd گفت:
جاهائی که مقدار هیدروکربنهای داخل حوزه نفتی صفر باشد به معنی این است که در طول زمان هیدروکربنهائی که و لو بسیار کم بوده اند به علت تحولات طبیعی فرار کرده اند و ماده حاصل گیلسونایت نام دارد.[/COLOR]

هر چقدر اندازه مولکولها کوچکتر باشد میگویند هیدروکربنهای سبک و هر چقدر بزرگتر باشد میگویند سنگین
که سبکترین انها متان و سنگینترین انها مواد داخل قیر مثل اسفالتنها میباشد
ممنون از وقتی که میزارید و توضیحات مفصلتون

متوجه این دو بخش از فرمایش شما نشدم، جمله آبی فرمودید گیلسونایت هیدروکربنش صفره و با توضیحاتی که دادید جز هیدروکربنهای سبکه ولی در جمله پایین فرمودید قیر سنگنین ترین هیدروکربنه.

ممنون میشم در این مورد توضیحی بفرمایید

abbas67set

عضو جدید
اهان...یه چیزهایی دارم میفهمم...واقعا شیمی و تجزیه و ... دنیای خودش رو داره

چند تا سوال دیگه دارم:
نفت خام سبک بهتر و مرغوب تر از نفت سنگینه؟ یا بسته به نوع مصرف و یا منطقه داره که کدام یکی کاربردش بیشتر باشه؟
هر چه نسبت هیدروژن به کربن بیشتر بشه نفت سبک تره؟ یا برعکس اینه؟
نسبت هیدروژن به کربن در هیدروکربنها بیشتر باشه بهتره یا کمتر؟(نظر خودم و برداشتی که داشتم بیشتر)!!

به چه صورت میشه فهمید مقدار اسفالتن، اروماتیک و الیماتیک چقدره(تقریبی) و یا کدام یک بر دیگری برتری داره؟

واقعا ممنونم از همه

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
مواردی که در ساخت قیر ترکیبی (نمیگم قیر 60/70 )مهم هستند به ترتیب الویت عبارتند از :
- مقدار خاکستر که شامل اکسید های فلزیست که باید حذف شوند هر چه کمتر بهتر
- مقدار کربن آزاد در گیسونایت پارامتر منفی است هر چه بیشتر بدتر ولی مقدار کربن در ترکیبات بویژه در آسفالتین ها هر چه بیشتر بهتر .
- عنصر سولفور نیز حین پخت احتمال واکنش های کراس لینک و سخت کردن قیر را تقویت میکند پس هر چه کمتر بهتر

خاکستر و رطوبت و کربن ثابت رو اگه میشه یه توضیحاتی در موردش بدین، کم و زیاد بودنش چه مصارفی داره و کاربردشون چیه

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینها شرح فرایند تولید قیر در پالایشگاه آبادان است و سالها در انجا اجرا شده نیازی به تایید ندارد چون دانش فنی تولید این قیر از شل خریداری شده بود و اونزمان سال 1356 بنده در پالایشگاه آبادان کارآموزی میکردم .اما توصیه میکنم شما از این فرایند استفاده نکنید و بخار نزنید از سلابس هم استفاده نکنید و این مقادیر را هم بکار نبرید .
استاد فرزانه جناب آقای مهندس عراقی هیچ وقت به قیر 260 بخار آب تزریق نمی کنند چون باعث ایجاد فوم وکف می شه و باعث سرریز شدن قیر از بالا و خطر انفجار در برج می شه شما می تونین اینو با تزریق بخار آب به یه ظرف قیر 260 مشاهده کنید البته نکات ایمینی رو رعایت کنید چون بسیار خطرناکه
وجود آب در قیر یکی از نقاط ضعف اونه یکی از دلایل کیفیت پایین قیرو VB عراق وجود آب در اونه
برای کنترل دما هیچ وقت از بخار آب استفاده نمی کنن بلکه از رزغن موجود در لولهای موجود در جداره برج استفاده میکنن
این اصطلاح چربی رو من نمی دونم شما از کجا و چه منبعی آوردین ولی من تا حالا همچین اصطلاحی رو ندیدم اگه توجه بفرمایید این اصطلاح رو در پستهای قبلی می تونید ببینید لطفا منبع و رفرنس معتبر برای این موضوع تو سایت بزارید چون من تا حالا همچین چیزی رو ندیدم وشک دارم که وجود داشته باشه لطفا حتما منبع و رفرنس معتبر برای این موضوع تو سایت بزارید
شما احتمالا آب حاصل از اکسیداسیون رو ندییدن چو ن اگه دیدیه بودین همچین چیزی رو نمینوشتین (خارات آب تزریق شده از بالای برج خارج شده پس از سرد شدن ذخیره می گردن) چون بسار بد بو و خورندس
اگر یکم بیشتر توجه می کردید مت.جه می شدید که مجموع % ترکیب درصدهاتون درست نیست ئ بیشتر از صد ه(112)

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
عرض شد تصور کنید که واکنش فقط دی هیدروژناسیون است تصور کنید که R اول رینگ اند بال است اینها را حفظ کنید
VR یا VB هر چیز دیگه ای هیچ تفاوت در اصل قضیه نداره و این گفتتون هیچ بیس علمی نداره و کاملا مغلطه می فرمایید
قیر پارافینی ؟؟؟؟؟ من نمی یونم منظورتون از قیر پارافینی چیه .
استاد فرزانه من هم دقیقا همین رو نوشتم که در% اسفالتن قیر افزایش پیدا می کنه( % آسفالتین های قیر نسبت یه فاز مالتن بیشتر می شود(آسفالتنس افزایش,%آروماتیک کاهش و%رزین واجزا قیر ثابت می ماند)ولی متاسفانه شما سهون یا عمدان به این موضوع توجه نکردید
من نمی دونم شما چرا اینقد از شل مایه می زارید و از زبون شل تحریف واقعیت و معلومات ومستندات علمی می کنید چیزی که تو شل با قاطعیت نوشته هیدروژناسیون

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
مجله ای بنام قیر و عایق حدود 10 سال پیش منتشر میشد که من قیر 80/40 را معرفی کردم تا عایقکار ها از ان استفاده نمایند چرا این قیر دمیده بیشترین خاصیت رابری را از خود نشان میداد ؟
- وقتی به قیر هوا می دمید احتمال وقوع یکسری واکنش ها شدت میگیرد ولی ابتدا پلیمریزاسیون آسفالتین ها آغاز میشود وقتی چیزی برای پلیمریزاسیون و واکنش های تراکمی باقی نماند واکنش اکسیداسیون آغاز میگردد این واکنش ها بعد از پایان واکنش های تراکمی که نفوذ پذیری قیر راکم میکند ،شروع میشود در واکنش های اکسیداسیون هیدروکربن های قیر سوخته و تولید کربن میکنند که با پیدایش این تیپ واکنش ها بشدت گرمای فرایند زیاد میشود با ادامه واکنش اکسیداسیون و کربنیزاسیون دیکامپوز قیر که تولید آب ، دی اکسید کربن و دیگر محصولات ناخواسته است ادامه می یابد .
- در دمیدن قیر پالایش مستقیم هر وقت نفوذ پذیری قیر خیلی کم شود و نقطه نرمی که با تست رینگ اند بال اندازه گیری میشود از 100 در جه بیشتر شود یقینا واکنش های مضر رخ داده اند و بخشی از قیر کربنیزه شده خاصیت الاستیسیته ان نسبت به قیر پایه کاهش یافته

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
-درصد آسفالتین ها ،رزینها و روغن در آزمونه ات را بنویس تا بشود تصمیم محکم تری برای ساخت قیر ترکیبی گرفت ولی همه نوع گیلسونایت میتواند در قیر ترکیبی مصرف شود از درصد 20 تا 35 در صد بعبارتی بر حسب میزان آسفالتین های قیر طبیعی و مقدار اش میتوان خطی دیزاین کرد که برایتان یک قیر ترکیبی با نفوذ پذیری 60 تا 70 و نقطه نرمی تا 54 بدهد نگران هیچکدوم از پارامترها نباشید .
- اگر اون پارامتر Fixed carbon نشان دهنده مقدار کربن آزاد باشد مقدارش زیاده نمونه ات را بردار روی سنگ بگش اگر فقط خط سیاه رنگی بجای گذاشت و ذراتی از ان جدا نشد تا خطی که کشیده اید را ضخامت دهد کربن ازادتان زیاد است اینرا در آزمون گرانروی بروکفیلد بیشتر میتوان دید
مقدار کربن در ترکیباتی مثل آسفالتین ها و روغن پارامتر مثبتی است
- مقدار آب در آزمونه شما زیاد است در حین پخت کف میکند دقت کنید آب در قیر کف میکند و نه بخار آب
راهکار : در فراورش گیلسونایت برای تولید محصولات غیر قیری از گیلسونایت آزمونه شما باید اش زدایی شود (روش تر یا به روش خشک ) کربن ازاد ان حذف شود سولفورتان هم زیاد است .برای تولید قیر ترکیبی نیاز به خط تولیدی دارید که بعد از پخت وارد جداکننده مواد مزاحم شده سپس برای بشکه پر کنی به تانک های ذخیره برود . ماده ای که با ان پخت را انجام میدهید بسیار شل باشد مثل VB پالایشگاه تهران (180/200) تا در صد مواد مزاحم در مخلوط کاهش یابد این ماده را یا از بورس و یا از قیر پاسارگاد خریداری نمایید .
پیروز باشید

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمودارهاي متنوعي براي طبقه بندي انواع نفت خام پيش نهاد شده است شکل زير دياگرام مثلثي ارائه شده توسط تيسوت – ولته نشان داده شده است. اين نمودار برپايه فراواني آروماتيک ها پارافين ها ونفتن ها وآسفالتين ها مي باشد.اين طبقه بندي به دليل آن که علاوه بر تفکيک نوع هيدروکربن ها مسير دگرساني نفت به وسيله بلوغ حرارتي يا تجزيه باکتريايي رانشان مي دهد از ساير طبقه بندي هامهم تراست.

نفت هاي پارافيني عموما سبک هستند و گوگرد آن هاکم است ونفت هاي بالغي محسوب مي شوند. مثال از نفت هاي پارافيني »قطب شمال ،ليبي ،واندونزي
نفت هاي پارافينيک – نفتنيک که بخش مياني نمودار نموداررااشغال مي کنند معمولا داراي چگالي متوسطي بوده وحاوي نفت ويسکوزبا گوگرد پايين مي باشد مثال ،نفت هاي دونين – کرتاسه وترشيري شمال وغرب افريقا.نفت هاي آروماتيک حدواسط نسبتا سنگين بوده وحاوي گوگرد زيادي مي باشند.مثال ،حوضه زاگرس ايران ،تگزاس غربي ،برخي از چاه هاي ونزوئلا وکاليفرنيا.
عمده نفت هاي خام دنيا ازنوع پارافيني- نفتني وياآروماتيک حد واسط هستند که ذخاير عظيم کرتاسه وژوراسيک خاورميانه راتشکيل مي دهند.

شما از در شیمیایی وارد بحث نفتخام نشوید بهترین خط کش شناسایی نفتخام درجه API انست هر چه درجه API بیشتر نفتخام سبکتر و هرچه کمتر باشد نفتخام سنگین تر است .

اهان...یه چیزهایی دارم میفهمم...واقعا شیمی و تجزیه و ... دنیای خودش رو داره

چند تا سوال دیگه دارم:
نفت خام سبک بهتر و مرغوب تر از نفت سنگینه؟ یا بسته به نوع مصرف و یا منطقه داره که کدام یکی کاربردش بیشتر باشه؟
هر چه نسبت هیدروژن به کربن بیشتر بشه نفت سبک تره؟ یا برعکس اینه؟
نسبت هیدروژن به کربن در هیدروکربنها بیشتر باشه بهتره یا کمتر؟(نظر خودم و برداشتی که داشتم بیشتر)!!

به چه صورت میشه فهمید مقدار اسفالتن، اروماتیک و الیماتیک چقدره(تقریبی) و یا کدام یک بر دیگری برتری داره؟

واقعا ممنونم از همه

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
لطفا به اطلاعات کتابی اکتفا نکنید و دامنه تحقیقات را در هر زمینه باز تر کنید تا موفق شوید در غیر اینصورت ممکنست با اطلاعاتی که دارید در اجرا دچار مصیبت شوید و پول سرمایه گذار را به باد دهید .

worya123

عضو جدید
اینها شرح فرایند تولید قیر در پالایشگاه آبادان است و سالها در انجا اجرا شده نیازی به تایید ندارد چون دانش فنی تولید این قیر از شل خریداری شده بود و اونزمان سال 1356 بنده در پالایشگاه آبادان کارآموزی میکردم .اما توصیه میکنم شما از این فرایند استفاده نکنید و بخار نزنید از سلابس هم استفاده نکنید و این مقادیر را هم بکار نبرید .
استاد فرزانه شما به هیچ وجه به نوشتها وپاسخها توجه نمی فرمایید من اصلا اسمی از شرح فرایند تولید قیر نبردم بلکه فرایند اکسیداسیون رو برای شما توضیح دادم که شما ظاهرا اصلا متوجه منظور بنده نشدید و اون رو بافرایند تولید قیر اشتباه گرفتید لطفا بیشتر به جزییات و پاسخها توجه بفرمایید
و مجدادا توصیه می کنم که منابع و دانشتون رو به روزتر بکنید و به یک کتاب دستی و گزارش کار آموزی و
مجله مربوط به 40 سال پیش که هیچ سندیت و اعتبار علمی ندارد بسنده نکنید

worya123

عضو جدید
مجله ای بنام قیر و عایق حدود 10 سال پیش منتشر میشد که من قیر 80/40 را معرفی کردم تا عایقکار ها از ان استفاده نمایند چرا این قیر دمیده بیشترین خاصیت رابری را از خود نشان میداد ؟
- وقتی به قیر هوا می دمید احتمال وقوع یکسری واکنش ها شدت میگیرد ولی ابتدا پلیمریزاسیون آسفالتین ها آغاز میشود وقتی چیزی برای پلیمریزاسیون و واکنش های تراکمی باقی نماند واکنش اکسیداسیون آغاز میگردد این واکنش ها بعد از پایان واکنش های تراکمی که نفوذ پذیری قیر راکم میکند ،شروع میشود در واکنش های اکسیداسیون هیدروکربن های قیر سوخته و تولید کربن میکنند که با پیدایش این تیپ واکنش ها بشدت گرمای فرایند زیاد میشود با ادامه واکنش اکسیداسیون و کربنیزاسیون دیکامپوز قیر که تولید آب ، دی اکسید کربن و دیگر محصولات ناخواسته است ادامه می یابد .
- در دمیدن قیر پالایش مستقیم هر وقت نفوذ پذیری قیر خیلی کم شود و نقطه نرمی که با تست رینگ اند بال اندازه گیری میشود از 100 در جه بیشتر شود یقینا واکنش های مضر رخ داده اند و بخشی از قیر کربنیزه شده خاصیت الاستیسیته ان نسبت به قیر پایه کاهش یافته
قابل توجه شما که در بسیاری از تولیدات پروسه دمیدن قیر رو تا نقطه نرمی بالاتر از 100 (140-115) ادامه می دهند

worya123

عضو جدید
لطفا به اطلاعات کتابی اکتفا نکنید و دامنه تحقیقات را در هر زمینه باز تر کنید تا موفق شوید در غیر اینصورت ممکنست با اطلاعاتی که دارید در اجرا دچار مصیبت شوید و پول سرمایه گذار را به باد دهید .
استاد فرزانه جناب آقای مهنس عراقی متاسفانه بزرگترین مشکل در صنعت کشور ما وجود افرادی امثال شما ست که به روشهای علمی و آکادمیک اصلا اعتقادی نداشته و انجام امور و کارها را به صورت آزمایش وخطا و بدون هیچ بیس و اساس علمی ترجیخ میدهید
هیچ انتظاری بیشتر از این هم نبایید از صنعت مملکت داشت
به امید روزی که نیروهای با دید علمیتر وارد صنعت مملکت شوند شایید وضعیت صنعت بهتر از حال حاضر شود
به امید آن روز
خواندن کتابی که دوست عزیز جینگلبرت لینک اون رو در سایت گزاشتن بهتون اکیدا توصیه می کنم تا با مقدمات و الفبا قیر بصورت علمی آشنا شید البته اگر شما بغیر از کتاب دستی خودتون و کزارش کار 40 سال پیشتون به چیز دیگهای اعتقاد داشته باشید
موفق باشید

abbas67set

عضو جدید
متاسفانه هنوز متوجه یه مورد نشدم
هیدروکربنها چند خانواده هستند؟
یه جایی گفته شده الیفاتیکها و آروماتیکها
جای دیگه عنوان شده اسفالتن ها و پارافین ها و اروماتیکها
یه جای دیگه خوندم نفتن ها و آسفالتن ها و ...
الکان و .....

:confused::confused:

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون از وقتی که میزارید و توضیحات مفصلتون

متوجه این دو بخش از فرمایش شما نشدم، جمله آبی فرمودید گیلسونایت هیدروکربنش صفره و با توضیحاتی که دادید جز هیدروکربنهای سبکه ولی در جمله پایین فرمودید قیر سنگنین ترین هیدروکربنه.

ممنون میشم در این مورد توضیحی بفرمایید

سلام
اشتباهی نوشتم منظورم از صفر بودن هیدروکربنهای سبک بود نه هیدروکربنهای سنگین

منظورم اینه که در گیلسونایت هیدروکربنهائی مانند متان اتان پروپان بوتان هپتان و غیره در حد صفر است یعنی وجود ندارد چون این هیدروکربنها فرار هستند و در طول میلیونها سال از داخل گیلسونایت فرار کرده و ماده هیدروکربندار سنگین بر جای مانده است.

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
عرض کردم شما از اطلاعات پالایشگاه های کشور استفاده نکنید اینها علمی نیست و بدرد شما نمیخورد .!
از هر 100 مقاله و ژورنال یکیش هم بدرد اجرا نمیخورد بعنوان مثال شما برای ترمال کراکینگ جامدات هیدرو کربنی میتوانید در اینتر نت هزاران مقاله پیدا کنید ولی صنعتگر از هیچکدومش استفاده نمیکنه و انچه که به اجرا در میاره تحقیقات درون سازمانی خودشه
استاد فرزانه شما به هیچ وجه به نوشتها وپاسخها توجه نمی فرمایید من اصلا اسمی از شرح فرایند تولید قیر نبردم بلکه فرایند اکسیداسیون رو برای شما توضیح دادم که شما ظاهرا اصلا متوجه منظور بنده نشدید و اون رو بافرایند تولید قیر اشتباه گرفتید لطفا بیشتر به جزییات و پاسخها توجه بفرمایید
و مجدادا توصیه می کنم که منابع و دانشتون رو به روزتر بکنید و به یک کتاب دستی و گزارش کار آموزی و

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
میدانم قیرهای با نقطه نرمی بیش از 100 تولید میشود ولی بدرد نمیخورند اونها قیر اکسید شده اند و الاستیسیته لازم برای ایزولاسیون را ندارند
قابل توجه شما که در بسیاری از تولیدات پروسه دمیدن قیر رو تا نقطه نرمی بالاتر از 100 (140-115) ادامه می دهند

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
روش های علمی و آکادمیکی که از دانشگاه ها بیرون می آید و نتیجه کپی پیست از مقالات استخراج شده از اینتر نت است بدرد کتابخانه می خورد اما اگر روزی در دانشگاه های معتبری که وسایل آزمایشگاهی کافی داشته باشد مقاله ای بیرون بیاید که بدرد صنعت بخورد بدانید شما انرا در اینتر پیدا نخواهید کرد . ژورنال های ساینس دایرکت و دیگر Paper های دانشجویی موجود در اینتر نت فقط برای مطالعه و استفاده از برخی از نکات انست . یادت باشه اگر پاتو تو صنعت گذاشتی به کسانیکه سی چهل سال از تو با تجربه ترن احترام بگذاری تا بهت چیز های واقعی تر و علمی تری یاد بدهند صنعت عین محیط سربازیست کسی که از مافوقش مطابعت کنه آسیب نمیبینه .
استاد فرزانه جناب آقای مهنس عراقی متاسفانه بزرگترین مشکل در صنعت کشور ما وجود افرادی امثال شما ست که به روشهای علمی و آکادمیک اصلا اعتقادی نداشته و انجام امور و کارها را به صورت آزمایش وخطا و بدون هیچ بیس و اساس علمی ترجیخ میدهید
به امید روزی که نیروهای با دید علمیتر وارد صنعت مملکت شوند شایید وضعیت صنعت بهتر از حال حاضر شود
به امید آن روز
خواندن کتابی که دوست عزیز جینگلبرت لینک اون رو در سایت گزاشتن بهتون اکیدا توصیه می کنم تا با مقدمات و الفبا قیر بصورت علمی آشنا شید البته اگر شما بغیر از کتاب دستی خودتون و کزارش کار 40 سال پیشتون به چیز دیگهای اعتقاد داشته باشید
موفق باشید

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشکل صنعت کشور ما بسیار پیچیده تر از نگاه سطحی شماست . صنعت در کشور ما قربانی نا بسامانی اقتصاد و بنگاه های غیر مولد در کشور است .
این امید که افراد علمی وارد صنعت شوند امید خوبی است ولی انهایی که توهم علمی دارند جاشون در صنعت نیست .
به امید آن روز
موفق باشید

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
به زبان ساده هیدروکربن ها یا اشباع شده و سیر از هیدروژنند الکان ها) یا گرسنه هیدروژنند
آنهایی که غیر اشباع هستند یا یه کم گرسنه اند بهشون میگن اتیلنی ها یا خیلی گرسنه اند هیدروژن بیشتری میخوان تا سیر شوند بهشون میگن استیلنی ها (اسامی دیگر هم اینها دارند )
حالا اگر در زنجیر هیدرو کربن ها حلقه بنزنی باشد بهشون میگن آرومات ها اگر سر و ته خطی ها بهم وصل شود بهشون میگن سیکلان ها و غیرو
واژه های پارافین ها و الیفاتیک ها و آروماتیک ها و غیرو در واقع همون اسامی مذکور در تقسیم یندی اصلی است .
متاسفانه هنوز متوجه یه مورد نشدم
هیدروکربنها چند خانواده هستند؟
یه جایی گفته شده الیفاتیکها و آروماتیکها
جای دیگه عنوان شده اسفالتن ها و پارافین ها و اروماتیکها
یه جای دیگه خوندم نفتن ها و آسفالتن ها و ...
الکان و .....

:confused::confused:

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
جوان من تنها کسی هستم که در کشور قیر را سفید کرده و اون را به شکل آدامس دراورده قیری ساختم که بیش از دو متر کشسانی داشت ،قیری ساختم که در عین داشتن خاصیت کشسانی بالا آنچنان مقاومتی داشت که هر کسی نمیتوانست اونو بکشه ،قیری ساختم که Cold Bendig اش تا منهای 25 در جه رفت .و وقتی استاندارد عایق را نوشتم فقط تعداد معدودی از تولید کنندگان تونستند تا منهای 5 برند مگر اونهایی که کتابدستی قیر و عایق من را در سال 73 یک میلیون تومان خریدند تا تونستند استاندارد ملی را پاس کنند .
ا
موفق باشید

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
در بروز کردن دانشم دریغ نمیکنم آنچه را که از فرایند نوشتم گزارش کارآموزی نبود ولی یقین دارم دانش یک فارغ التحصیل دانشگاه پلی تکنیک و آریامهر در سال 1356 بسیار بالاتر از دانش فارغ التحصیلان امروز دانشگاه های ماست که به ظاهر علمشان بروز شده ولی متاسفانه چیزی بجز کپی پیست از اینتر در چنته ندارند .

worya123

عضو جدید
روش های علمی و آکادمیکی که از دانشگاه ها بیرون می آید و نتیجه کپی پیست از مقالات استخراج شده از اینتر نت است بدرد کتابخانه می خورد اما اگر روزی در دانشگاه های معتبری که وسایل آزمایشگاهی کافی داشته باشد مقاله ای بیرون بیاید که بدرد صنعت بخورد بدانید شما انرا در اینتر پیدا نخواهید کرد . ژورنال های ساینس دایرکت و دیگر Paper های دانشجویی موجود در اینتر نت فقط برای مطالعه و استفاده از برخی از نکات انست . یادت باشه اگر پاتو تو صنعت گذاشتی به کسانیکه سی چهل سال از تو با تجربه ترن احترام بگذاری تا بهت چیز های واقعی تر و علمی تری یاد بدهند صنعت عین محیط سربازیست کسی که از مافوقش مطابعت کنه آسیب نمیبینه .
عراقی جان این نوشتهات دقیقا منو یاد حرفای احمدی نژاد می ندازه که مدرک دانشگاهی رو ورق کاغذ می دونست البته شما منابع علمی رو اشتباه متوجه شدید چون اصلا بیس علمی ندارید چون از نوشهاتون معلومه که منابع علمی رو چی می دونید
قابل توجه شما که من خیلی وقت تو صنعتم و همیشه احترام بزرگتر وکوچیکتر خودم روگرفتم ولی همیشه فسیلهای امثال شما که هنوز تو حال وهوای 40 سال پیشو کتاب دستیهای کاغذ کاهی پر از اشتباه چاپی و علمی هستند خودشونو علامه دهر می دونن و برای توجیه اشتباهشون تمام مبانی واساس علمی رو زیر سوال می برند همیشه سوژه خنده ما بودند و هستند

worya123

عضو جدید
جوان من تنها کسی هستم که در کشور قیر را سفید کرده و اون را به شکل آدامس دراورده قیری ساختم که بیش از دو متر کشسانی داشت ،قیری ساختم که در عین داشتن خاصیت کشسانی بالا آنچنان مقاومتی داشت که هر کسی نمیتوانست اونو بکشه ،قیری ساختم که Cold Bendig اش تا منهای 25 در جه رفت .و وقتی استاندارد عایق را نوشتم فقط تعداد معدودی از تولید کنندگان تونستند تا منهای 5 برند مگر اونهایی که کتابدستی قیر و عایق من را در سال 73 یک میلیون تومان خریدند تا تونستند استاندارد ملی را پاس کنند .

من نمی دونم شما جامعه آماریتون چه جوری که از اصطلاح( من تنها کسی هستم) استفاده می کنید البته اساسا کارایی که نوشتیدو بسیار زوقده هم شدید رو خیلیا انجام دادن همه مربوط به قیرهای پلیمری که من و دیگرانخیلی روش کار کردیم
آگه آسفالتنس قیر رو استخراج کنید به رنگ سفید که سهله به هر رنگ دیگه هم می تونید در بیارید
من روی قیرهای پلیمری و ماستیکهای فیری کار کردم که یکی از از استانداردهاشold Bendig -25 البته طبق استاندارد astm نه استاندازد ایران جون استاندارد ایران بیشتر به یه شوخی می مونه
البته این مواردی که نوشتید امکانش هست که شما رو زوق زده کنه و بهتون حس و توهم ارشمیدوس یا بیل گیتس بودنو بده (همینطور که داریم میبینیم) ویا شاید بابای پرتغال فروش که اومده تو منطقه دلیجان یه دفتر ودستکی راه انداخته یا بقول شماوارد صنعت شده وکارخانه ایزوگام زده به قیمت 1 ملیون یا بیشتر بندازین ولی برای من همچین ارزشی نداره
استاد عزیز این مطالب رو با این شورو حس واشتیاق جای دیگه نگید چون اکهه طرف این کاره باشه سوژخ خنده می شید

worya123

عضو جدید
در بروز کردن دانشم دریغ نمیکنم آنچه را که از فرایند نوشتم گزارش کارآموزی نبود ولی یقین دارم دانش یک فارغ التحصیل دانشگاه پلی تکنیک و آریامهر در سال 1356 بسیار بالاتر از دانش فارغ التحصیلان امروز دانشگاه های ماست که به ظاهر علمشان بروز شده ولی متاسفانه چیزی بجز کپی پیست از اینتر در چنته ندارند .
این نظر شخصی شماست و نظر شخصی هر کسی برای خودش محترم وقابل احترامه ولی نبایید همه چیزو کلی دید مثلا امکان داره که همه فارغ التحصیل دانشگاه امیر کبیر در سال 1356 مثل شما دانشمند وعلا مه دهر نباشن
این کلی گویی تون یه جور توهین به فارغ التحصیلان امروز دانشگاه های ماست که اون هم به شرایط سنی و سطح فکر شما بر میگرد که به شخصه از شناختی که از رو نوشتها تون از شما پیدا کردم به دل نمی گیرم البته بیشتر از اینهم انتظار نداشتم

Behnam Irani

عضو جدید
دوست عزیز worya123
دارید تاپیک رو به بیراهه می برید
من به عنوان عضو کوچکی از جامعه مهندسین کشور و یکی از فعالین صنعتی با کلیات فرمایشات جناب استاد عراقی موافقم
بهتره اینجور مسائل حاشیه ای رو در پیام خصوصی مطرح بفرمائید
تا به قول شما کسی ذوق زده نشه
با تشکر

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
بعنوان یک دانش آموز کوچک درخواست میکنم اساتید و دوستانی که سطح علمی شان بالا است و همه هم قبولشان دارند
با هم بحث نکنند و به جای ان به ما دانش اموز ها الفبا یاد بدهند
خیلی ممنون میشویم اگر درخواست ما را قبول بکنند.

متاسفانه خاصیتی در ذات علوم نهفته است که انسان هر چقدر عمیقتر در مبحث علمی وارد میشود نظریاتش با اساتید با تجربه در همان رشته اکثر اوقات متفاوت است
این به این دلیل است که علم ذاتا دارای ابعاد مختلفی است و چون هر کسی از یک زاویه نگاه میکند لذا در تعبیر و توصیف ان سوء تفاهماتی پیش می آید.
در حالی که شاید هر دو درباره یک حقیقت حرف میزنند و لیکن چون زاویه دید و نوع تجربه و نوع کسب تبحر متفاوت است لذا بیان دیدگاه نیز از یک حقیق متفاوت خواهد بود.

با تشکر

بالا