درخواست مطالب گیاهپزشکی

green house

عضو جدید
من یه خیار درختی کاشتم که بیماری مینوز برگ داره که با وجود چند بار سم پاشی خوب نشد اما حالا که هوا سرد شده داره بهتر میشه اگه بیارمش تو خونه برا اینکه یخ نزنه بیماریش بدتر نمیشه؟چندتا سوال هم داشتم
1-حداقل دمای قابل تحمل خیار درختی چقدره؟
2-عمر خیار درختی چقدره ؟
3-آیا سر بوته خیار را باید قطع کرد یا نه؟
4-من تو خونه کود کامل N.P.Kدارم آیا برا خیار خوبه؟چند وقت یک بار بهش بدم؟
5-نور پشت پنجره برا دادن خیار کافیه ؟چون همون طور که گفتم داره هوا سرد میشه میخام بیارمش خونه
6-اگه یه لامپ در شب روی گیاه روشن باشه آیا تولید محصولش بهتر میشه یا تازه گیاه را خراب میکنه؟
ببخشید سوال زیاد پرسیدم

مينوز كه خوب نميشه فقط اگه گسترش پيدا نكنه خوبه
1-دماي روز24-21 حد اكثر32-30
دماي شب20-18 حداقل12
2-پرگل 4ماه و تك گل 6ماه
3-نه سرشو قطع نكن فقط جوانه هاي جانبيشو قطع كن
4-خوبه ولي درصد اش مهمه
5-خوبه ولي بايد نورش يك دست باشه يعني از يه طرف نتابه به نظر من يه لامپ در روز بالاي سرش روشن كن
6-نه در شب لامپ روشن نكن چون اگه نورش كامل نباشه به شدت به گياه صدمه ميزنه تو شب تا حد ممكن تو تاريكي باشه
اميدوارم مفيد بوده باشه براي راهنمايي بيشتر در خدمتيم
در ضمن گياهت و كي كاشتي يه عكس ازش بگير تا بيشتر راهنماييت كنيم.
منتظر عكسات هستيم.

sakineh

عضو جدید
کمک در مورد موضوع پایان نامه

کمک در مورد موضوع پایان نامه

سلام به همه بر و بچ
من نیاز به کمک دارم.میخوام بدونم کسی میتونه درمورد انتخاب موضوع پایان نامه کمکم کنه؟؟؟؟میخوام یه موضوعی باشه که زود جواب بده.
رشتمم بیماری شناسیه.مرسی:gol:

masoud71

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من میتوانم کتب گیاه پزشکی دکتر پیغامی را معرفی کنم.

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
از الان دنبال پایان نامه ای؟! برو تو خط شناسایی مثلا نماتدهای بیماریزای یه منطقه یا روی یه گیاه خاص. با سازمان کشاورزی هم اکه صحبت کنی شاید باهات همکاری کنن چون واسه اونام خوب میشه. شایدم باهات قرار داد بستن!

sakineh

عضو جدید
اخه میگن نماتد خیلی وقت میبره.دوس دارم در مورد قارچ کار کنم.

masoud71

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیماری لب شتری برگ هلو

این بیماری که منجر به پیچیدگی و تورم و تغییر رنگ در شاخه و میوه هلو می‌گردد نخست در اروپا و سپس در سال 1857در آمریکا شناخته شده و در ایران در سال 1325 توسط اسفندریاری گزارش گردیده است . مناطق انتشار و میزبان این بیماری اصولا در جاهای گرم و خشک اهمیت زیادی ندارد و بیشتر در جاهای سرد و یا مرطب حائز اهمیت است. عامل بیماری در دمای 10 درجه سانتیگراد به بالا شروع به فعالیت نموده و مناسب‌ترین درجه حرارت رشدی قارچ 20 درجه سانتیگراد می‌باشد. این بیماری در اصفهان و شمال ایران مخصوصا گرگان ، آذربایجان ، زنجان ، خراسان و قسمتهای مرکزی ایران به وفور دیده می‌شود. میزبان های آن نیز متنوع می‌باشد. جز هلو به بادام ، هلوی زینتی ، شلیل و زردآلو نیز حمله می‌کند اما در کشورهای اروپایی بیشتر روی هلو مشاهده شده است علائم بیماری علائم بیماری در تمام اندامهای هوایی گیاه مشهود است ولی در برگ علائم نمایان‌تر است. پیچیدگی ، تورم ، تغییر رنگ و خشکیدگی سرشاخه‌ها و بالاخره ضعف عمومی و عدم تعادل فیزیولوژی در نبات از اهم مسائل ایجاد شده است . علائم روی برگ نسبت به سنین مختلف برگ نیز فرق می‌کند. درختان جوان به این بیماری حساس‌ترند. پیچیدگی به این نحو است که میسلیوم (اندام زایشی قارچ) در بین سلولهای گیاه میزبان رشد کرده و در آن نفوذ می‌نماید و در نتیجه ایجاد تورم در برگ می‌کند و برگ را از منظره طبیعی خود خارج می‌کند و همچنین باعث تغییر رنگ آن هم می‌شود. به این صورت که ابتدا رنگ برگ سبز روشن و سپس صورتی رنگ می‌گردد . چون تورم در رگبرگها انجام نمی‌شود در نتیجه تمام قسمتهای برگ به یک اندازه رشد نمی‌کند و برگ درخت هلو به دور خود می‌پیچد. برگهای کامل که دیرتر مبتلا می‌گردند میسلیوم قارچ قادر به نفوذ عمیق در آن نخواهد بود و در نتیجه تغییر شکل برگ کمتر است . مجموعه پیچیدگی و تورم‌ها و یا تاول‌های ترد و شکننده و رنگ قرمز تا ارغوانی به برگ شکلی لب شتر می‌دهد. این برگها در شرایط مرطوب سیاه رنگ می‌شوند. بار خاکستری رنگ قارچ به صورت پودر نیز سطوح برگها را می‌پوشاند. ریزش برگها در آب و هوای گرم سریعتر بوده و برگ های جدیدی که تشکیل می‌گردد آلوده نمی‌شوند . علائم روی شاخه‌ها روی شاخه‌ها نیز تورم در بافت و پیچیدگی و در نهایت خشکیدگی صورت می‌پذیرد. باید دانست که محل آلوده در روی پوست ، ضمن متورم شدن ، تغییر رنگ به صورت ارغوانی یا قرمز بوده و در بعضی ارقام ایجاد زخم یا شانکر هم دیده می شود در نتیجه همین تورم است که شاخه‌ها نمی‌توانند به رشد طبیعی خود ادامه دهند و درخت بارور نمی‌گردد . علایم روی گل و میوه عامل بیماری بر روی گل و میوه نیز تغییراتی حاصل کرده و ریزش گلها و تغییر شکل میوه‌ها را سبب می‌گردد. در بعضی موارد موجب شکاف و از بین رفتن میوه می‌شود و تعداد محدودی میوه که روی درخت باقی می‌ماند عموما کوچک و غیرقابل استفاده خواهد بود . مبارزه اسپورهای زمستان‌گذران در اواخر پاییز بر روی شاخه‌ها و زیر پوسته جوانه‌ها و احتمالا در برگهای ریخته شده کف باغ زمستان‌گذرانی دارند و با شروع بهار و حرارت 10 درجه سانتیگراد شروع به تولید مثل و رشدنموده و ایجاد آلودگی می‌نماید. لذا مبارزه در زمان مشخص می‌باشد : در پاییز هنگامی که بلاستورها روی شاخه‌ها هستند . سم‌پاشی دیگر که موثرتر هم هست قبل از باز شدن جوانه‌ها و یا حتی قبل از بیرون آمدن جوانه‌ها انجام می‌گیرد . روشهای مبارزه مبارزه زراعی جمع‌آوری و معدوم نمودن برگهای آلوده کاشت ارقام مقاوم مبارزه شیمیایی مبارزه زمستانه : در فصل پاییز و پس از ریزش برگها با یک قارچ‌کش و یا محلول برد و یا کاپتان 3 در هزار بایستی درختان آلوده را سم‌پاشی نمود . مبارزه بهاره : موثرترین قارچ کش محلول برد و به نسبت 2 درصد می‌باشد. کاپتان نیز مورد مصرف است کما اینکه در خوش‌رنگ کردن میوه هم نقش دارد. از سموم قارچ کش دیگر مانند کوپراویت 2 در هزار و یا از زیرام و فربام به نسبت 4-2 در هزار. :smile::biggrin:

masoud71

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد دروس کارشناسی ارشد حشره شناسی کشاورزی مطلب بنویسین؟ سلام من می توانم کتاب حشره شناسی جامع رامعرفی کنم .

afsoon6282

مدیر تالار
عزیز اول از استاد راهنمات بپرس ببین اون چی میگه

بعدشم یه چیزیو انتخاب کن که تو محل زندگیت راحت بتونی در موردش تحقیق کنی منظورم اینه که همه نوع منبع و مطلب در موردش باشه

حتی اگه موضوع پر کاری هم باشه و خیلی بخوای روش کار کنی مهم نیست ولی در صورتی که از منابعش مطمئن باشی نه اینکه وسط کار بمونی بدون مطلب

اگه میتونی یه سر بزن زمین های کشاورزی بپرس ازشون که مشکلات چی هستن و مثلا چی تو این مدت بیشتر از همه اذیتشون کرده

از هر جا میخوای شروع کنی همه آمارشو در بیار.از نوع آب و هوا و خاکش گرفته تا همه کارایی که کشاورزا انجام میدن چه درست چه غلط

اگه این اطلاعاتتو ببری بالا بعدش که بخوای تحقیقت رو شروع کنی خیلی راحت تر میتونی مسائل رو به هم ربط بدی

sakineh

عضو جدید
نیاز به کمک دارم

نیاز به کمک دارم

سلام بچه ها
کسی درمورد محیط کشت اختصاصی قارچ trichoderma اطلاعاتی داره برام بذاره؟
تو اینترنت مطلب آنچنانی پیدا نکردم. مرسی

masoud71

عضو جدید
کاربر ممتاز

گونه هاي تريكو درما همزيست هاي گياهي غيربيماري زا و مفيدي هستند كه به خوبي از طريق مكانيسم هاي رقابت تسخير فراريشه ميكو پارازبنيسم توليد آنتي بيوتيك و آنزيم القا تحريكات دفاعي در گياه و تحريك رشد گياهي بر روي اكثر عوامل بيماري زاي گياهي تاثيرات بيوكنترلي دارند.در اين بررسي 25 نمونه خاك بالك و فراريشه ي گياهان زينتي از فضاي سبز مناطق مختلف استان مركزي جمع آوري و روي محيط هاي غذايي نيمه انتخابي كشف شدند.72 جدايه به دست آمده تريكودرما به روش نوك هيف خالص سازي و براساس خصوصيات فيزيولوژيكي و ريخت شناسي مورد مطالعه و شناسايي قرار گرفتند .اين جدايه ها به ترتيب فراواني از گونه هاي T.koningii-T.brevicompactum-T.virens-T.harzianum و يك جدايه از بخش longibrachiatum تشخيص داده شدند .در چشم انداز آينده جدايه هاي بومي تريكودرما در آزمون هاي ضد قارچي براساس خواص آنتاگونسيتي غربال شده و انتخاب جدايه هاي موثرتر با قابليت بالاي بيوكنترلي جهت توليد مواد بيولوژيك و استفاده بر عليه عوامل بيماري زاي گياهي ميسر خواهد شد. :heart::warn:

سلاااااااااااااااااااااااااام خوب براي كنترل و از بين بردن خرخاكي بهترين سمش لاروينdf80هست.موقع غروب آفتابم استفادش كنيد.يادش بخير ترم پيش حشره شناسي داشتيم چه دنيايي دارن اينااااااااااااا.
راستي من توي يكي از همين صفحات خوندم كه دوستان گفته بودن خرخاكي براي هوادهي خاك خوبه واقعا خوبه؟البته منم توي گلدونام خرخاكي دارم ولي خوندم كه خرخاكي ساقه ها و ريشه ها رو ميخوره و زيادم باشه به خاطر رفت و آمدشون بين خاك و ريشه گياه فاصله ميندازن و خشكش ميكنن اين درسته؟؟يا فقط كمش خوبه؟

abre_barooni

عضو جدید
I need help immediately 

I need help immediately 

سلام به همه دوستان عزیز
راستش من می خوام تو آزمون ادواری شماره 10 شرکت کنم ولی چند تا از سوالا هست که نتونستم جوابشونو پیدا کنم
کسی هست که بتونیم با همکاری هم جوابا رو پیدا کنیم؟
کسی می تونه کمک کنه؟

zeinabp

عضو جدید
کود

کود

سلام خسته نباشید.
انواع کود شیمیایی براساس زیادی مصرف و کم مصرف؟

AMIR-ALI

عضو جدید
حالا کلا خرخاکی موجود مشکل سازی هم نیست
مورچه
مورچه خیلی مشکل ساز هست
من یه سمی استفاده میکردم خیلی عالی بود فکر میکردم اسمش پروپانول هست الان چک کردم دیدم داروی قلبه :ی
میگم رضا جان تاپیک مرجعی برای این مورد داریم ؟
اگر نه زحمتش بکش :ی
خیلی چیز کاربردی میشه انصافا

sakineh

عضو جدید
بازم سلام ببخشیندا که هی سوال میپرسم کسی در مورد اشتاینر نماتیده چیزی میدونه؟؟؟؟

masoud71

عضو جدید
کاربر ممتاز
بابا چه کار به اون بیچاره داری بذار زندگیشو زیر خاک کنه!!!!!!!!!!:biggrin:

Phyto

مدیر تالار

یه نیم نگاهی به امضای شریف من بنداز عزیز دلم!
همچین چیزی توش هست ... معرفی سموم...
فکر میکنم کاملترین، بزرگترین و بروزترین (تقریبا) مطلبی که در مورد سموم کشاورزی تو نت فارسی وجود داشته باشه همینه ولا غیر! نمیدونی چند روز شایدم چن هفته وقتمو گرفت!
تشویق بفرمایید...

AMIR-ALI

عضو جدید
یه نیم نگاهی به امضای شریف من بنداز عزیز دلم!
همچین چیزی توش هست ... معرفی سموم...
فکر میکنم کاملترین، بزرگترین و بروزترین (تقریبا) مطلبی که در مورد سموم کشاورزی تو نت فارسی وجود داشته باشه همینه ولا غیر! نمیدونی چند روز شایدم چن هفته وقتمو گرفت!
تشویق بفرمایید...

پس منظور گرفتی میخاستی تیکه بندازی

//
انصافا دمت گرم فکر هم نکن مطمئن باشhttp://www.www.iran-eng.ir/images/smilies/funny/w16.gif

RED_ADMIRAL

عضو جدید
KOMAK MIKHAM

KOMAK MIKHAM

AGAR KASI MAGHALEI CHIZI DAR MOREDE CONTROLE BIOLOGICI YA PARVARESHE HASHARAT DARE UPLOAD KONE ROO SITE LOTFAN

afsoon6282

مدیر تالار
سلام دوست عزیز:gol:

تو همین بخش بگردین مطلب هست در این موارد

dorddaye

عضو جدید
دوست عزیز
یکی از بچه ها تو این قسمت خیلی فعاله میتونی سری به تاپیک های اون بزنی و مطالب لازم رو در خصوص پرورش تریکو گراما و براکون بصورت مصور دانلود کنی اسمش phyto هستش مووفق باشی البته خود من هم مجری طرح بیولو ژیک بودم اگه سوال فنی داخل مزرعه ای داشتی در خدمتم