درخواست راهنمایی برای قالبگیری پودر نسوز آلومینا

Engineers.mech

عضو جدید
سلام

جرم نسوز آلومینی با درصد Al2O3 94% و CaO 4.6% و SiO2 0.2% و ... دارم که میخوام در قالبهای استوانه ای، شکل داده بشه. پودر باید با آب مخلوط بشه و قالبگیری بشه. چی کار کنم که در نهایت ، آب موجود نهایی در دمای بالای 1000 سانتی گراد کاری ، جرم قالب گیری شده رو منفجر نکنه؟!

درصد وزنی آب برای مخلوط رو هم 8 -10 % طبق کاتالوگ شرکت در نظر گرفتیم.

باتشکر

fered_sch

عضو جدید
سلام

جرم نسوز آلومینی با درصد Al2O3 94% و CaO 4.6% و SiO2 0.2% و ... دارم که میخوام در قالبهای استوانه ای، شکل داده بشه. پودر باید با آب مخلوط بشه و قالبگیری بشه. چی کار کنم که در نهایت ، آب موجود نهایی در دمای بالای 1000 سانتی گراد کاری ، جرم قالب گیری شده رو منفجر نکنه؟!

درصد وزنی آب برای مخلوط رو هم 8 -10 % طبق کاتالوگ شرکت در نظر گرفتیم.

باتشکر
سلام یه راه ساده هست. اینکه شما بعد از اینکه مخلوط پودری خمیری رو توی استوانه ریختی تا دمایی بین 100 تا 150 نمونه رو بزاری و زمان بدی تا آب تبخیر شه و از مخلوط پودری خارج شه، زمانش هم بطور تجربی بدست بیار، بعد از اینکه نمونه پیش گرم شد و مقدار زیادی آب خارج شد حالا ببر دمای 1000 و باقی کارها، اون موقع نمونه منفجر نمیشه. اون پیشگرم کردن برای خروج و تبخیر رزین یا آب خیلی مهمه.
موفق باشی.

Engineers.mech

عضو جدید
متشکر از راهنمایی

این زمان و دمای پیش گرم و همینطور مقدار آب افزودنی ، محاسبه یا فرمولی داره که بشه از صحتش اطمینان حاصل کرد؟

اگه در این زمینه مرجعی به ذهنتون میرسه لطفا معرفی کنید.

fered_sch

عضو جدید
متشکر از راهنمایی

این زمان و دمای پیش گرم و همینطور مقدار آب افزودنی ، محاسبه یا فرمولی داره که بشه از صحتش اطمینان حاصل کرد؟

اگه در این زمینه مرجعی به ذهنتون میرسه لطفا معرفی کنید.
خواهش میکنم.
در مورد دمای پیشگرم: چون شما آب رو بجای رزین دارید استفاده میکنید و دمای تبخیر آب 100 درجه هست، پس بایستی دمای پیشگرم رو بیشتر از 100 بگیری اما باید حواست باشه تا دما رو انقدر بالا نگیری که ترکیبی از نمونه پودری زینتر شه، هرچه دما هم بالاتر باشه زمان کمتر میشه!
در مورد زمان: زمان بستگی به میزان تخلخل نمونه پودری داره، اگه تخلخل زیاد باشه، زمان کمتره اما اگه تخلخل کمتر باشه زمان بیشتره! و البته به جچم نمونه پودری هم بستگی داره که واضح است.
در مورد فرمولش در حقیقت من اطالاعات دقیقی ندارم و نمیدونم که فرمول داره یا نه، اما برای یه پروژه ای پودری که رزین داشت با دمای 150-160 یه 5-4 ساعتی توی کوره پیشگرم بود تا رزین خارج شه، بعدش هم در کوره اصلی برای زینتر مشکلی پیش نیومد، ما این زمان رو تجربی بدست آوردیم، دما هم از دیتا شیت رزین، یعنی دمای تبخیر رزین!
البته اگر دما به حدی برای زینتر نباشه و نمونه بیشتر هم کوره پیشگرم باشه فک نکنم مشکلی پیش بیاد.فقط مساله مصرف انرژی هست.
موفق باشید.

Engineers.mech

عضو جدید
با تشکر فراوان از راهنمایی تون ، یه فایل خیلی مفیدی هم پیدا کردم که اینجا قرار میدم شاید به درد یه نفر دیگه خورد:
http://www.almatis.com/download/tec...um Aluminate Cements_and_Chemical_Binders.pdf

بعد از ریختن در قالب، 3مرحله درنظر گرفته:
Curing :
24 ساعت در دمای محیط (و اگه مرطوب بشه متوالیا چه بهتر) قالب رو رها میکنند.
Drying:
24 ساعت در دمای 104 تا 110 سانتیگراد پیشگرم میکنند.
Firing:
به ضخامت بستگی داره. ولی تو کاتالوگها ،مثل این، معمولا 1100 تا 1500 درجه در نظر میگیرن.